අලියා ගොඩ ගැනීමට නම් ….
Posted on January 28th, 2014

January 29, 2014 at 12:01 am |Courtesy lanka C news

අලියා ගොඩ ගැනීමට නම් ….

එ.ජා.ප.ය යනු අප රටේ සුවිශේෂ෠දේශපාලන පක්ෂයකි. එය මෙරට ප්”à¶»à¶°à·à¶± විපක්ෂය වෙයි. එසේ ම එය මෙරට පැරණි ම දේශපාලන පක්ෂ වලින් එකකි. එපමණක් නොව එය, මෙරට මැතිවරණ වලට එකම තරඟ ලකුණක් යටතේ වැඩිම කාලයක් මුළුල්ලේ පෙන෠සිටි පක්ෂය යි. ඊටත් වඩා අද වන විට එය මෙරට වැඩියෙන් ම කතා බහට ලක් වන දේශපාලන පක්ෂයක් බවට පත්ව ඇත. එ.ජා.ප.ය දිගින් දිගට ම මැතිවරණ වලින් පරාජයට පත් à·€à·à¶¸ අද වන විට පක්ෂය තුළත්, රටේත් ප්”à¶»à¶°à·à¶± මාතෘකාවක් බවට පත්ව ඇත. දේශපාලඥයින් එ.ජා.ප.ය අතහැර ආණ්ඩු පක්ෂය සමග එකතු à·€à·à¶¸ ද සුලබ සිදුවà·à¶¸à¶šà·Š බවට පත්ව ඇත. එ.ජා.ප. යේ පරාජය අද වන විට පක්ෂයේ අභ්”à¶ºà¶±à·Šà¶­à¶» අර්බූධයක් දක්වා වර්ධනය ව෠ඇතැ යි කියනු ලැබේ. එසේම එ.ජා.ප. ගැටලුවට විවිධ විසඳුම් ද ඉදිරිපත් වනු ද දැකිය හැකි ය. ඇතැමුන්ට අනුව අද එ.ජා.ප.යේ ඇත්තේ නායකත්වයේ ගැටලුවකි. වත්මන් රනිල් වික්”à¶»à¶¸à·ƒà·’ංහයන්ගේ නායකත්වය වෙනස් කර වෙනත් නායකත්වයක් ගෙන එමෙන් ප්”à¶»à·à·Šà¶±à¶º විසඳිය හැකි බව ඔවුහු කියති. මේ සඳහා යෝජනා ව෠ඇත්තේ සජිත් ප්”à¶»à·šà¶¸à¶¯à·à·ƒ මහතාගේ නම ය. තවත් පිරිසකට අනුව එ.ජා.ප. නායකත්වය වෙනස් කළ යුතු නැත. ඔවුන්ට අනුව කළ යුත්තේ පක්ෂය ප්”à¶»à¶­à·’සංවිධානය කිරà·à¶¸ පමණි. මේ ආකාරයට එ.ජා.ප.යේ අර්බූදය සම්බන්ධ ප්”à¶»à¶°à·à¶±à¶­ ම මත ව෠ඇත්තේ මෙම මත දෙක ය. මෙම දෙපිරස අතර මත ගැටුමය කුරුඳු පොලු ගැටුමක් ලෙස පෙන෠සිටියේ. මෙම ගැටුම් හමුවේ එ.ජා.ප.යට යළි කෙදිනක හෝ මැතිවරණයක් ජයග්”à¶»à·„ණය කළ හැකි වෙයි ද? එසේ à·€à·à¶¸à¶§ නම් පක්ෂය ගොඩ ගත හැක්කේ කෙසේ ද? ඒ සඳහා ඇත්තේ මෙම විකල්ප දෙක පමණ ද? පැරණි වාමාංශික පක්ෂ වලට අත් වූ ඉරණම ම එ.ජා.ප.යටත් අත් වේ ද? මේවා එ.ජා.ප.ය ගැන අයෙකුට ඇතිවිය හැකි ප්”à¶»à·à·Šà¶± වේ. ප්”à¶»à¶¢à·à¶­à¶±à·Šà¶­à·Š”à¶»à·€à·à¶¯à· ක්”à¶»à¶¸à¶º තුළ ඕනෑම දේශපාලන පක්ෂයක පැවැත්ම තà·à¶»à¶«à¶º වන්නේ ජනතා ඡන්දය මත ය. මේ අනුව එ.ජා.ප.යේ අනාගතය ගැන කතා කරද්ද෠ජනතාව එම පක්ෂය කෙරෙහි දක්වන ප්”à¶»à¶­à·’චාරය සැලකිල්ලට භාජනය කිරà·à¶¸ අත්”à¶ºà·€à·à·Š”à¶º බව අපි සිතමු.

ශ”à·Š”à¶»à· à¶½à·à¶‚කිකයාගේ දේශපාලනික හැසිරà·à¶¸
ශ්”à¶»à· ලාංකික ජනතාවගේ දේශපාලනික හැසිරà·à¶¸ වෙනම ම සාකච්ඡා කළ යුතු මට්ටමේ ආකර්ෂණà·à¶º මාතෘකාවකි. කෙටියෙන් කියන්නේ නම්, අන් සෑම විටක ද෠ම පාහේ දේශපාලනයේ ද෠ද ඔවුහු සංයුක්ත වෙති; සංයුක්ත දෑ කෙරෙහි ආකර්ෂණයක් දක්වති. මේ අනුව ඔවුන් ඇලෙන්නේ දේශපාලන කිසියම් දෘෂ්ඨියකට නොව, දේශපාලන පක්ෂයකට ය. දේශපාලන දෘෂ්ඨියක් යනු සාපේක්ෂව වියුක්ත සංකල්පයක් à·€à·à¶¸à¶­à·Š, පක්ෂයක් ඒ හා සසඳන කළ වඩා සංයුක්ත à·€à·à¶¸à¶­à·Š නිසා ය ඒ. කිසියම් පක්ෂයකට ඇති මෙම ඇල්ම අයෙක් පාරම්පරිකව ද උරුම කර ගනිති. “පාරම්පරික යූ.ඇන්.ප෠කාරයන්” සහ “පාරම්පරික ශ්”à¶»à· ලංකා කාරයන්” අපට දැකිය හැක්කේ මේ අනුව ය. රටේ සාමාන්”à¶º ඡන්ද දායකයා මේ ආකාරයට ක්”à¶»à·’යා කරද්දà·, රටේ දේශපාලන පක්ෂ බොහෝ විට ක්”à¶»à·’යා කරන්නේ කිසියම් දේශපාලන දැක්මකට අනුව ය. එහෙත්, කිසියම් දේශපාලන පක්ෂයකට ඡන්දය ප්”à¶»à¶šà·à· කරන හෝ එම පක්ෂයේ ජයග්”à¶»à·„නය වෙනුවෙන් වැඩ කරන හෝ ජනයා අදාළ දේශපාලන පක්ෂයේ දෘෂ්ඨිය සෑම විට ම දරන බව ඉන් අදහස් නොවේ. එම පිරිස ආකර්ෂණය වන්නේ එම පක්ෂයට අදාළ වූ දෘෂ්ඨියට නොව, පක්ෂයේ සංයුක්ත වූ ක්”à¶»à·’යා කලාපයට ය. එ.ජා.ප.ය යනු ලිබරල්වාදය සිය දේශපාලන මතය කර ගත් දේශපාලන පක්ෂයකි. එහි සාමාජිකත්වය දරන ඇතැම් දේශපාලඥයෝ ලිබරල්වාදà·à¶±à·Šà¶œà·š ජාත්”à¶ºà¶±à·Šà¶­à¶» සමුළු පවා නියෝජනය කරති. ලිබරල්වාදය අගය කරන සාමාන්”à¶º ජනයා අතර ද බොහෝ විට එ.ජා.ප.යට ඡන්දය ප්”à¶»à¶šà·à· කරන්නෝ වෙති. එහෙත්, එම පක්ෂයට ඡන්දය දෙන සියලු ම දෙනා හෝ ඉන් අතිමහත් බහුතරය ලිබරල්වාද෠යැ යි කිව නොහැකි ය. අප එසේ කියන්නේ එ.ජා.ප.යට ඡන්දය දෙන බහුතරයක් දෙනාගේ ආකල්පත්, සාමාන්”à¶ºà¶ºà·™à¶±à·Š ලිබරල්වාදියෙකු සතු ආකල්පත් අතර වෙනසක් ඇති නිසා ය. ශ්”à¶»à·.ලං.නි.ප., ජ.වි.පෙ., හෙළ උරුමය, දෙමළ සන්ධානය ආද෠බොහෝ පක්ෂ වලට ද මෙම තත්ත්වය පොදු ය. තව ද එ.ජා.ප. ය තුළ සවිඥානිකව ලිබරල්වාද෠පතිපත්ති දරන දේශපාලඥයන් සිටිය ද එහි ක්”à¶»à·’යාකාර෠දේශපාලනයේ යෙදෙන සියලු දෙනා එම මතය දරන බව ඉන් අදහස් නොවේ. එහෙත්, සමස්තයක් ලෙස පක්ෂය ලිබරල්වාද෠ප්”à¶»à¶­à·’පත්ති දරන්නේ යැයි අපට කිව හැකි ය.

එ.ජා.ප.ය සහ ජාතික මතය
මෙරට පළමු පාර්ලිමේන්තු මැතිවරණය පැවැත්වෙන්නේ 1947 වසරේ ද෠ය. ලංකා සම සමාජ පක්ෂය වැනි වාමාංශික දේශපාලන පක්ෂ අභිබවමින් එම මැතිවරණය ජය ගෙන ආණ්ඩුව පිහිටුවන්නේ එ.ජා.ප.ය යි. එම මැතිවරණයෙන් තෝරා ගනු ලැබූ දේශà·à¶º නායකයන්ට බ්”à¶»à·’තාන්”à¶ºà¶ºà¶±à·Š සිය පාලනය භාර දෙන්නේ (ඊනියා නිදහස ලැබෙන්නේ) ඊළඟ වසරේ ද෠ය. මේ නිසා ම එ.ජා.ප.ය යනු අප රටට නිදහස දිනා දුන් පක්ෂය බවට විහිළු සහගත ප්”à¶»à¶šà·à· කිරà·à¶¸à¶§ ද අයෙක් ඉදිරිපත් වෙති. ඒ කෙසේ වෙතත් මෙම මැතිවරණ ප්”à¶»à¶­à·’ඵලයෙන් ප්”à¶»à¶šà·à· වුනේ මෙරට ජනතාව සමස්තයක් ලෙස මාක්ස්වාදය හෝ වෙනත් වාමාංශික දේශපාලන මතයකට වඩා ලිබරල්වාද෠ප්”à¶»à¶­à·’පත්ති අනුමත කරන බව නොවේ. එසේ නම්, එ.ජා.ප.ය අදාළ මැතිවරණයෙන් ජය ගත්තේ කෙසේ ද? එය හුදු අහඹු සිදු à·€à·à¶¸à¶šà·Š ද? එය අහඹු සිදු à·€à·à¶¸à¶šà·Š වුවත් නැතත් එම මැතිවරණයේ ද෠පක්ෂය වටා ගොනු වූ පිරිස දැඩිව පක්ෂයට ඇලà·à¶¸ හරහා එතැන් සිට “පාරම්පරික යූ.ඇන්.ප෠කාරයන්” පිරිසක් නම් බිහි ව෠ඇති බව පෙන෠යයි. මෙහි ද෠මෙම පිරිස එ.ජා.ප.යට ම ගොනු වූයේ ඇයි ද යන්න වටහා ගැනà·à¶¸ වැදගත් ය. අධිරාජ්”à¶ºà·€à·à¶¯à¶ºà·™à¶±à·Š වසර පන්සියයකට ආසන්න කාලයක් බැට කමින් සිටි මෙරට ජනතාවට ඉන් මිදà·à¶¸à·š දැඩි අවශ්”à¶ºà¶­à·à·€à¶šà·Š ඒ වන විට මතු ව෠තිබෙන්නට ඇති බව අමුතුවෙන් කිව යුතු නොවේ. එපමණක් ද නොව අධිරාජ්”à¶ºà·€à·à¶¯à¶ºà·™à¶±à·Š නිදහස් à·€à·à¶¸ යනු දේශපාලන, ආර්ථික හා සංස්කෘතික යන එහි සංරචක තුනෙන් ම නිදහස් à·€à·à¶¸ බවට අවිඥානික අදහසක් මෙරට ජනයා තුළ තිබෙන්නට ඇත. විශේෂයෙන් මෙරට ජාතික ව්”à¶ºà·à¶´à·à¶»à¶º මගින් එවැනි මතයක් මෙරට ජනයා තුළ ඇති කරන්නට ඇත. විශේෂයෙන් ධර්මපාල තුමා ප්”à¶»à¶°à·à¶± නායකයන් සිය ව්”à¶ºà·à¶´à·à¶» වලද෠සංස්කෘතික නිදහසට මූලික තැනක් ද෠ක්”à¶»à·’යා කළ අතර, එම සටන් වලට සාමාන්”à¶º ජනයා අතර විශාල ප්”à¶»à·ƒà·à¶¯à¶ºà¶šà·Š හිමි විය. එහෙත්, එම ව්”à¶ºà·à¶´à·à¶»à¶º දේශපාලන ව්”à¶ºà·à¶´à·à¶»à¶ºà¶šà·Š බවට පත් නොවà·à¶¸ ජාතියේ අවාසනාවක් බව කිව යුතු ම ය. මෙවැනි තත්ත්වයක් තුළ 1947 මැතිවරණය යනු ජාතික මතය ප්”à¶»à¶¶à¶½ වූ à¶…වස්තාවක් ලෙස අපට සඳහන් කළ හැකි ය.

1947 මැතිවරණයට තරඟ කළ ප්”à¶»à¶°à·à¶± දේශපාලන පක්ෂ දෙක වූ ලංකා සමසමාජ පක්ෂය සහ එ.ජා.ප.ය අතරින්, සමසමාජ පක්ෂය සංස්කෘතික නිදහසක් ගැන ඍජුව හෝ වක්”à¶»à·€ කතා කළේ ම නැති තරම් ය. එම පක්ෂයේ සංස්කෘතික ප්”à¶»à¶­à·’පත්තිය එදා මෙන් ම අද ද ජාතිකත්ව විරෝධ෠(විශේෂයෙන් ම සිංහල බෞද්ධ විරෝධà·) ලෙස සකස් ව෠ඇත. එහෙත්, එ.ජා.ප.ය එකළ සංස්කෘතික නිදහසක් ගැන කතා කළ බවක් ඉන් නොකියවෙයි. එහෙත් සමසමාජ පක්ෂයට සාපේක්ෂව එ.ජා.ප.යේ සහ එහි නායකයන්ගේ ප්”à¶»à¶­à·’පත්ති සහ සංයුක්ත වැඩ පිළිවෙල ජාතිකත්ව හිතවාද෠බව මෙරට වැසියන්ට හැඟ෠යන්නට ඇත. එවකට එ.ජා.ප. නායක ඩà·. එස්. සේනානායක මහතා අමධ්”à¶ºà¶´ ව්”à¶ºà·à¶´à·à¶»à¶º වැනි ව්”à¶ºà·à¶´à·à¶» වලට සම්බන්ධ ව෠සිටà·à¶¸, මෙරට කෘෂිකර්මයේ සහ වාරිමාර්ග ක්ෂේත්”à¶»à¶ºà·š උන්නතියට එතුමා අනුගමනය කළ වැඩ පිළිවෙල ආද෠සංයුක්ත කරුණු නිසා එතුමා ජනප්”à¶»à·ƒà·à¶¯à¶ºà¶§ පත් ව෠ඇති බව පැහැදිලි ය. සමසමාජ පක්ෂයට වුව ද එවකට යම් තාක් ඡන්ද සංඛ්”à¶ºà·à·€à¶šà·Š ලබා ගැනà·à¶¸à¶§ හැකි වූයේ එහි නායකයින් අධිරාජ්”à¶º විරෝධ෠සටන් මෙහෙය à·€à·à¶¸ නිසාය. එහෙත්, 1948න් පසුව ඔවුන්ගේ සිංහල බෞද්ධ විරෝධ෠ප්”à¶»à¶­à·’පත්ති ඔවුන්ට ම පාරාවළල්ලක් à·€à·, අද වන à·€à·’ට නිෂ්ක්”à¶»à·à¶º දේශපාලන පක්ෂයක් බවට පත්ව ඇත.

එ.ජා.ප.ය නමැති දේශපාලන පක්ෂය නිර්මාණය කරනු ලබන්නේ යටත්විජිත යුගයේ ප්”à¶»à¶·à·– පිරිසක් විසිනි. එහි නායකත්වය හිමි වූයේ ද එම පිරිස නියෝජනය කළ පිරිසකට ය. එහි ප්”à¶»à¶­à·’පත්ති සකස් වූයේ ද එම පිරිසෙහි තà·à¶»à¶« මත ය. එ.ජා.ප.ය ලිබරල්වාද෠පක්ෂයක් වන්නේ ඒ ආකාරයට ය. මේ අතර, කලින් සඳහන් කළ ආකාරයට, එ.ජා.ප.යට ඡන්දය දෙන පිරිසෙහි ආකල්ප සමස්තයක් ලෙස ඊට වෙනස් විය. බොහෝ විට අවිඥානිකව වුව ද, ඔවුන්ගේ අභිප්”à¶»à·à¶º ජාතිකත්වය මත පදනම් විය. නිදහසින් පසුව වුව ද එ.ජා.ප. නායකයන් වූ ඩà·. එස්. සේනානායක සහ ඩඩ්ලි සේනානායක යන මහතුන්ගේ යම් ජාතිකත්වයක් දක්නට ලැබුණි. මේ නිසා ඔවුන්ගේ ඇතැම් ජාතිකවාද෠ප්”à¶»à¶­à·’පත්ති මගින් සිය ලිබරල් ප්”à¶»à¶­à·’පත්ති ආවරණය කර ගැනà·à¶¸à¶§ ඔවුහු සමත් වූහ. නැති නම් දැඩි ලිබරල්වාද෠දේශපාලන දෘෂ්ඨියක් ඔවුන් දෙදෙනාට නොතිබෙනට ඇත. භික්ෂූන් වහන්සේලා ප්”à¶»à¶¸à·”ඛ ජාතික ව්”à¶ºà·à¶´à·à¶»à¶ºà·š හඬට කන් දෙන ලක්ෂණයක් ද මේ දෙදෙනා තුළ ම තිබිණි. පොහොය දින නිවාඩුව ක්”à¶»à·’යාත්මක කිරà·à¶¸ එවැනි උපදෙස් හරහා එ.ජා.ප. රජයක් විසින් ගනු ලැබූ එක් ප්”à¶»à¶œà¶­à·’ශà·à¶½à· තà·à¶»à¶«à¶ºà¶šà·Š ලෙස පෙන්වා දිය හැකි ය. කෙසේ වෙතත් ලංකාවේ මැතිවරණ ජයග්”à¶»à·„ණය කෙරෙහි සෑම විට ම ජාතික ව්”à¶ºà·à¶´à·à¶»à¶ºà·š මතය ම නොහොත් සංස්කෘතික කරුණු ම හේතු වූ බව ඉන් අදහස් නොවන බව කිව යුතු ය. ඒ සඳහා වෙනත් දේශපාලන හා ආර්ථික කරුණු ද බල පෑ බව à¶‡à¶­à·à¶¸à·Š මැතිවරණ ප්”à¶»à¶­à·’ඵල දෙස බැලූ කළ පෙන෠යයි.

එ.ජා.ප.ය සහ ශ”à·Š”à¶»à·.ලං.නි.ප.ය
බණ්ඩාරනායක මහතා විසින් 1951 ද෠ශ්”à¶»à·.ලං.නි.ප.ය පිහිට වනු ලබන්නේ තවත් ලිබරල් මතධාර෠පක්ෂයක් ලෙස ය. ඔක්ස්ෆර්ඩ් à·„à·’ සිට කළු සුද්දෙකු ලෙස මෙරටට සැපත් වන බණ්ඩාරනායක මහතා එවැනි ප්”à¶»à¶­à·’පත්තියක් දැරà·à¶¸ ස්වභාවික ය. එහෙත් මෙරට ජනයා බලාපොරොත්තු වන දේශපාලනය කුමක් දැ යි ඉවක් ඒ මහතාට තිබිණ. 1956 වන විට එම පක්ෂය ජාතිකත්වයේ පක්ෂයක් බවට පත් වන්නේත්, රටේ ජාතික බලවේග එම පක්ෂය වටා එක් රොක් වන්නේත් මේ ඉව අනුව සිදු කෙරෙනා පක්ෂයේ ප්”à¶»à¶­à·’පත්තිමය වෙනස් කම් නිසා ය. 1948-56 කාලය තුළ එ.ජා.ප. රජය විසින් ගත යුතුව තිබූ ක්”à¶»à·’යාමාර්ග රැසක් 1956 ද෠ශ්”à¶»à·.ලං.නි.ප ප්”à¶»à¶¸à·”ඛ පෙරමුණෙහි මැතිවරණ පොරොන්දු බවට පත් වන්නේත් මේ අනුව ය. විශේෂයෙන් ම ගුණපාල මලලසේකරයන්ගේ ප්”à¶»à¶°à·à¶±à¶­à·Šà·€à¶ºà·™à¶±à·Š යුතු බෞද්ධ තොරතුරු පරà·à¶šà·Š”à·‚ණ සභාවේ වාර්තාව මේ වන විට ඉදිරිපත් à·€ තිබුණි. එපමණක් ද නොව පැවති එ.ජා.ප. රජය මෙම වාර්තාව නොසලකා කටයුතු කිරà·à¶¸à¶­à·Š, බණ්ඩාරනායක මහතා ප්”à¶»à¶¸à·”ඛ පෙරමුණ එම නිර්දේශ පිළිගැනà·à¶¸à¶­à·Š නිසා එ.ජා.ප.ය වටා සිටි ජනතාවගෙන් කොටසකුත්, වාමාංශික දේශපාලන පක්ෂ වලින් ගිලිහෙමින් තිබූ කොටසකුත් තමා වටා ගොනු කර ගැනà·à¶¸à¶§ ශ්”à¶»à·.ලං.නි.ප.ය සමත් විය. ශ්”à¶»à· ලාංකික ජනතාව සමස්තයක් ලෙස ගත් කළ කිසියම් දේශපාලන පක්ෂයකට තදින් ඇලෙන බව අපි කලින් සඳහන් කළෙමු. එසේ ම ඔවුහු එම පක්ෂය හැර වෙනත් දේශපාලන පක්ෂයකට ඡන්දය ප්”à¶»à¶šà·à· කිරà·à¶¸à¶§ දක්වන්නේ ද දැඩි අවස්ථිතියකි. එහෙත්, එවන් ජන කොටසක් වුව ද ඉතා ප්”à¶»à¶¶à¶½ සංයුක්ත කරුණක ද෠තම ඡන්දය වෙනස් කිරà·à¶¸à¶§ පෙළඹිය හැකි ය. 1956 ද෠සිදු වූයේ එවැන්නකි. 1959 ද෠බණ්ඩාරනායක මහතා ඝාතනය නොවන්නට, එ.ජා.ප.යේ අද පවතින ආකාරයේ අර්බූදයක් ඇති වන්නේ එකළ ය. ශ්”à¶»à·.ලං.නි.ප. සාර්ථකත්වය පිටුපස වූ රහස පොදු ජන අවශ්”à¶ºà¶­à·à·€à¶º මත සිය ප්”à¶»à¶­à·’පත්ති වෙනස් කර ගැනà·à¶¸ බව එ.ජා.ප.ය එදා තේරුම් නොගත් කරුණ විය. ඔවුන් එය අද ද තේරුම් ගත් බවක් නොපෙනේ. ප්”à¶»à¶­à·’පත්ති වෙනසක් වෙනුවට නායකත්ව වෙනසක් ගැන එ.ජා.ප.යේ බොහෝ දෙනෙකු කතා කරන්නේ එබැවිනි. 1959 න් පසුව ශ්”à¶»à·.ලං.නි.ප.ය වුව ද වාමාංශික පක්ෂ සමග සන්ධාන ගත à·€à·à¶¸ හේතුවෙන් ජාතිකත්වයෙන් අපගමනය වූ අවස්ථා ද දැකිය හැකි විය. මේ නිසා ම 1977 දක්වා ම එ.ජා.ප. ඡන්ද පදනම අභියෝගයට ලක් à¶±à·œà·€à·š.

එ.ජා.ප.යට වැරදුනු තැන
එ.ජා.ප.ය සෑම විට ම තම මැතිවරණ සටන් පාඨය බවට පත් කර ගත්තේ සරල ආර්ථික කරුණකි. එනම් “බඩු මිළ අඩු කිරà·à¶¸” යි. මෙය හොඳ සටන් පාඨයක් බව සැබෑ ය. එහෙත්, එය සෑම විට ම හොඳ ම සටන් පාඨය වූයේ නැත. රටේ ඒකà·à¶º භාවය සුරැකà·à¶¸, සංස්කෘතිය ආකරක්ෂා කිරà·à¶¸ වැනි සටන් පාඨ එ.ජා.ප.යට ගෝචර වූයේ නම් ඒ ඉතා අඩුවෙනි. “බඩු මිළ” රටේ ප්”à¶»à¶¸à·”ඛ ප්”à¶»à·à·Šà¶±à¶º බවට පත් වූ කාල වකවානු තිබුණි. එම කාල වල ද෠එ.ජා.ප.යට ජය අත් විය. 1977 හා 2002 මැතිවරණ වල ද෠ප්”à¶»à¶¸à·”ඛ වූයේ ජනතාවගේ කුස ගින්න යි.. එහෙත්, ඒ සෑම අවස්තාවකින් ම පසුව ඊට වඩා ප්”à¶»à¶¶à¶½ සටන් පාඨයක් විපක්ෂයට නිර්මාණය කර දà·à¶¸à¶§ එ.ජා.ප. රජයන් සමත් විය. එ.ජා.ප.යේ වත්මන් කඩා වැටà·à¶¸ කෙරෙහි 1977 සිට මේ දක්වා සිය පක්ෂය නායකත්වය දුන් රජයන්ගේ ක්”à¶»à·’යා කලාප හේතු වූ බව අපගේ අදහස වේ. 1970-77 සමගි පෙරමුණු රජයේ ආර්ථික ප්”à¶»à¶­à·’පත්තිය හේතුවෙන් ජනතාව අධික පà·à¶©à·à·€à¶šà¶§ ලක් වන්නේ, “රටේ අත්”à¶ºà·€à·à·Š”à¶º භාණ්ඩ සුලබ කිරà·à¶¸ හා බඩු මිළ අඩු කිරà·à¶¸” ආද෠සටන් පාඨ ඔස්සේ එ.ජා.ප.යට අති විශාල ජන වරමක් 1977 ද෠ලැබෙයි. මෙම ජන වරමින් උද්දාමයට පත් වන එ.ජා.ප. රජය නතර වන්නේ අති ලිබරල්වාද෠ප්”à¶»à¶­à·’පත්ති ලඟ ය. මෙය අතà·à¶­ එ.ජා.ප. රජයන්ගේ ක්”à¶»à·’යා කලාපයට හාත්පසින් ම වෙනස් තත්ත්වයකි. නොඑසේ නම්, අප දකින ආකාරයට මෙය එ.ජා.ප.ය විසින් තමාගේ ම වල කපා ගැනà·à¶¸à¶šà·’. එහි ද෠රට විවෘත ආර්ථික ක්”à¶»à¶¸à¶ºà¶šà·Š වෙත ඇද දමනු ලැබිණි. රාජ්”à¶º අංශය ශක්තිමත් කරනු වෙනුවට රාජ්”à¶º දේපොළ පුද්ගලà·à¶šà¶»à¶«à¶º කරනු ලැබිණි. දෙමළ ජාතිවාදය හා ත්”à¶»à·ƒà·Šà¶­à·€à·à¶¯à¶º මැඩ පවත්වනු වෙනුවට ඒ දෙකම පෝෂණය කරන ක්”à¶»à·’යා කලාප ඇතැම් විට අනුගමනය කරන ලදà·. කුප්”à¶»à¶šà¶§ ඉන්දු-ලංකා ගිවිසුම ඔස්සේ රටේ ස්වාධිපත්”à¶ºà¶º ඉන්දියාවට යට කර දෙනු ලැබිණි. මේවාට එල්ල වූ විරෝධය ටයර් සෑ සහ වධකාගාර ඔස්සේ මැඩ පවත්වන ලදà·. ත්”à¶»à·ƒà·Šà¶­à·€à·à¶¯à·à¶±à·Šà¶§ ආයුධ සහ වෙනත් පහසුකම් ලබා දෙන ලදà·. මේ සියල්ල රටේ ජනතාව විසින් ඉල්ලා සිටිනු ලැබූ දෑ වෙනුවට රටට ආගන්තුක ප්”à¶»à¶­à·’පත්ති ක්”à¶»à·’යාත්මක කිරà·à¶¸à·šà¶­à·Š, පැලැස්තර විසඳුම් වලත්, අවස්ථාවාදයේත් ප්”à¶»à¶­à·’ඵළ විය. 2002 න් පසුව ද සිදු වූයේ මෙවැනි ම තත්ත්වයකි. මේ සියලු හේතු නිසා එ.ජා.ප.යෙන් ගිලිහෙමින් තිබූ ජනතා ප්”à¶»à·ƒà·à¶¯à¶º 2009 යුධ ජයග්”à¶»à·„ණයෙන් පසුව තමා වටා ගොනු කර ගැනà·à¶¸à¶§ මහින්ද රාජපක්ෂ ජනාධිපතිවරයා සමත්ව ඇත. රාජපක්ෂ මහතා පරිපූර්ණ නායකයෙක් බවත්, ශ්”à¶»à·.ලං.නි.ප.ය පරිපූර්ණ පක්ෂයක් බවත් මින් නොකියවෙයි. එහෙත්, මෙරට ජාතික බලවේග විසින් ඉල්ලා සිටින්නේ කුමක් ද යන්නත්, තම ස්ථාවරත්වය ගොඩ නඟා ගත හැක්කේ ඒවා ඉටු කිරà·à¶¸à·™à¶±à·Š බවටත් අදහසක් ඔවුන් සතුව තිබුණි. ඔවුන්ගේ වුව ද අනාගතය තà·à¶±à·Šà¶¯à·” වන්නේ එක෠මගෙහි ගමන් කිරà·à¶¸à·™à¶±à·Š මිස ඉන් අපගමනය à·€à·à¶¸à·™à¶±à·Š නොවන බව මෙහි ද෠කිව යුතු ම ය. 1994 මහ මැතිවරණය වන විට තත්ත්වය උඩු යටිකුරු ව෠තිබිණි. එහි ද෠චන්ද්”à¶»à·’කා කුමාරතුංග මහත්මිය ප්”à¶»à¶¸à·”ඛ පෙරමුණ සාම සාකච්ඡා, බලය බෙදà·à¶¸à·Š ගැන කතා කළේ ය. මේ නිසා එකල ශ්”à¶»à·.ලං.නි.ප.යට සාපේක්ෂව එ.ජා.ප.යේ ජාතිකත්වක් පෙනුන ද, ජනතාවට එම කරුණ එම මැතිවරණයේ ද෠වැදගත් නොවිණි. 1977-94 කාලයේ එ.ජා.ප. ක්”à¶»à·’යා කලාපය නිසා එම මැතිවරණයේ ද෠රටේ ඒකà·à¶º භාවයට වඩා කෙසේ හෝ එ.ජා.ප.ය ගෙදර යැවà·à¶¸ ය ජනතාවට à·€à·à¶¯à¶œà¶­à·Š වූයේ ය. එය එ.ජා.ප.යේ මෙන් ම රටේ ද අවාසනාව විය.

මත වරනිඳු ගොඩ ගැනà·à¶¸
අද මැතිවරණ වලින් සන්ධාන රජය ජය ගන්නේ ඔවුන්ගේ දක්ෂතාවයකටත් වඩා එ.ජා.ප.යේ ප්”à¶»à¶­à·’පත්තිමය අදක්ෂභාවය à¶±à·’සා බව කිව හැකි ය. රාජපක්ෂ රජයේ වුව ද ඇතැම් බොහෝ ආර්ථික ප්”à¶»à¶­à·’පත්ති ජාතිකත්වයට බර යැ යි කිව නොහැක. කැසිනෝ සහ සංචාරක ව්”à¶ºà·à¶´à·à¶»à¶º මූලික කර ගත් ආර්ථික ක්”à¶»à¶¸à¶ºà¶šà·Š වෙත ආණ්ඩුව නැඹුරු වෙමින් පවතින බව පෙනෙන්නට තිබේ. මේවා වත්මන් ආණ්ඩුවෙන් ජනතාව බලාපොරොත්තු වූ දෑ නොවේ. 2002 ද෠බලයට පත් එ.ජා.ප. රජය ජනතා අප්”à¶»à·ƒà·à¶¯à¶ºà¶§ පත් à·€à·à¶¸à¶§ ද එම රජය අනුගමනය කළ මෙවැනි ප්”à¶»à¶­à·’පත්ති ද එක හේතුවක් වූ බව අපට මතක ය. එවැනි තත්වයක් යටතේ වුව ද ජනතාව තවමත් රජය ආරක්ෂා කිරà·à¶¸à¶§ පෙළඹෙන්නේ යුද්ධය නිමා කිරà·à¶¸à¶§ කළ ගුණ දැක්වà·à¶¸à¶šà·Š ලෙස සිතà·à¶¸ විහිළුවකි. මේ රජය යටතේ රටේ ඒකà·à¶ºà¶·à·à·€à¶º රැකෙන බවට විශ්වාසයක් ජනතාව තුළ ගොඩ නැඟ෠ඇත. මේ ආණ්ඩුව ගෙදර යැවà·à¶¸à¶§ නම්, බලයට ගෙන ඒමට සුදුසු විකල්පයක් ජනතාවට පෙනිය යුතු ය. ජනතාව බලාපොරොත්තු වන ක්”à¶»à·’යාමාර්ග වලට වඩා, රටට අනවශ්”à¶º මතවාද වලින් මත් à·€à·à¶¸à¶§ යාමෙන් එ.ජා.ප.ය මුල සිටම මඩ ගොහොරුවක ගිලà·à¶¸ ඇරඹ෠ඇත. මුල ද෠ම තමා ලද අවස්ථාවෙන් ප්”à¶»à¶ºà·à¶¢à¶± ගෙන ඉටු කළ හැකිව තිබූ කාර්යයන් ශ්”à¶»à·.ලං.නි.ප. ප්”à¶»à¶¸à·”ඛ රජයන්ට කිරà·à¶¸à¶§ ඉඩ ද෠බලා සිටà·à¶¸ මගින් එ.ජා.ප.ය සිය ඡන්ද පදනම අහිමි කර ගෙන ඇත. ඔවූනට නිවැරදි දැක්මක් තිබුණි නම් 1980 දශකය අග ද෠ම කොටි ත්”à¶»à·ƒà·Šà¶­à·€à·à¶¯à¶º පරාජය කිරà·à¶¸à¶§ තිබුණි. අඩු ම තරමේ 2002 ද෠ලැබුණු ජන වරමින් වත් නිසි ප්”à¶»à¶ºà·à¶¢à¶±à¶º ගෙන, රෑ වැටුණු සටන් විරාම වලේ දවල් නොවැට෠කොටි පරාජය කිරà·à¶¸à¶§ එ.ජා.ප. රජයට තිබුණි. තම රජයක් යටතේ, රටේ ඒකà·à¶ºà¶·à·à·€à¶º අභියෝගයට ලක් නොවන බවටත්, බලය බෙදà·à¶¸à·Š නොකෙරෙන බවටත්, කැසිනෝ සහ සංචාරක ව්”à¶ºà·à¶´à·à¶» මත පදනම් වූ අර්ථ ක්”à¶»à¶¸à¶ºà¶šà·Š වෙත නොයන බවටත්, කුඩු සහ එතනෝල් රජ නොවන බවටත් සහතිකයක් දà·à¶¸à¶§ එ.ජා.ප.යට හැකි ද?

2009 යුධ ජයග්”à¶»à·„ණයෙන් පසුව කිරි බත් කෑ, රතිඤ්ඤා පත්තු කළ උන් අතර එ.ජා.ප. පාක්ෂිකයන් ද විය. ඔවුහු අවංකව ඒ ගැන සතුටු වූහ. ඉන් ප්”à¶»à¶šà·à· වූයේ රටේ ඒකà·à¶ºà¶·à·à·€à¶º, භෞමික අඛණ්ඩතාවය ඔවුන්ගේ ඇති කැමැත්ත යි. අවාසනාවට “ඕනෑම ගොනෙකුට යුද්ධ කිරà·à¶¸à¶§ හැකි බව” දැන සිටි එ.ජා.ප. නායකයෝ ජනතාව තමන්ගෙන් බලාපොරොත්තු වන්නේ එය බව නොදැන සිටියහ. යුද්ධ නොකෙරූ එ.ජා.ප.යට අඩුම තරමේ යුධ ජයග්”à¶»à·„ණ අවතක්සේරු කිරà·à¶¸à·™à¶±à·Š වැළක෠සිටà·à¶¸à¶§ වත් තිබුණි. එහි ද෠එ.ජා.ප.ය තොප්පිගල හුදු කැලයක් බව නොකියා සිටියා නම් හොඳ ය; මැදවච්චි, පාමංකඩ කතා නොකියා සිටියා නම් හොඳ ය. ඇතැම් විට ජනතාව මෙවැනි කතා විශ්වාස කරමින් ආණ්ඩුවෙන් ගිලිහ෠තමන් වෙත ආකර්ෂණය වනු ඇතැ යි එ.ජා.ප. නායකයන් සිතන්නට ඇත. එහෙත්, ජනතාව මැතිවරණ ගණනාවක් ඔස්සේ ප්”à¶»à¶šà·à· කළේ එම උපකල්පනයේ වැරැද්ද බව එ.ජා.ප.ය තේරුම් ගත් බවක් නොපෙනෙන්නේ ඔවුන් ජිනà·à·€à· යෝජනා ගැන අද කියන කතා අසන විට ය. ඔවුන් ගෙන් ඇතැමෙකුට අනුව මෙම ජිනà·à·€à· යෝජනාවලියට යුද්ධයේ සම්බන්ධයක් නොමැත. ඒ වෙනුවට, 2009න් පසුව ආණ්ඩුවේ ක්”à¶»à·’යා කලාපයත්, ආණ්ඩුවේ වැරදි විදේශ ප්”à¶»à¶­à·’පත්තියත් මෙම යෝජනා ගෙන ඒමට හේතුව බව ඔවුහු කියති. එහෙත් මෙවැනි ප්”à¶»à¶šà·à· හරහා ඔවුන් නොකියා කියන්නේ ජිනà·à·€à· යෝජනා ගෙන ඒම සාධාරණ බව යැ යි එ.ජා.ප.යට නොවැටහෙන්නේ ද? මේ අතර ආණ්ඩුව අද ද ජනතා සිතුම් පැතුම් මනා à·€ වටහා ගෙන ඇති සෙයක් පෙනෙයි. එළඹෙන පළාත් සභා මැතිවරණයට දින නියම කර ඇති ආකාරයෙන් ඒ බව පැහැදිළි වේ. ජිනà·à·€à· මානව හිමිකම් සැසියේ ද෠කුමක් සිදු වුවත්, එය යුධ ජයග්”à¶»à·„ණයට එරෙහි à·€ ගෙන එන්නක් බව ජනතාව අවබෝධ කර ගන්නා බව රජය දනà·. එහෙත්, විපක්ෂ දේශපාලඥයින් කියන්නේ ජනතාවට එසේ නොසිතන ලෙස ය. ඔවුන් ගෙන් සමහරෙකු කියන්නේ මෙම යෝජනා ජනතා අනුකම්පාව දිනා ගැනà·à¶¸à¶§ ආණ්ඩුවේම උවමනාවට බටහිර රටවල් විසින් ගෙන එනු ලබන්නක් බව ය.

මේ අනුව එ.ජා.ප.ය ගොඩ ගැනà·à¶¸à¶§ නම් ප්”à¶»à¶­à·’පත්තිමය වෙනසක් වහාම අවශ්”à¶º බව කà·à¶¸à¶§ තවත් අටුවා ටà·à¶šà· අනවශ්”à¶º ය. ප්”à¶»à¶­à·’පත්ති වෙනස් නොකර නායකත්ව වෙනසක් සිදු කළ ද, නායකත්ව මණ්ඩලයක් පත් කළ විට සිදු වන්නේ පය බරවායට පිටිකර බෙහෙත් බැඳà·à¶¸à¶šà·’. රාජපක්ෂ රජයේ වුව ද ඇතැම් බොහෝ ආර්ථික ප්”à¶»à¶­à·’පත්ති ජාතිකත්වයට බර යැ යි කිව නොහැක. මේ මොහොතේ රජය පෙරලà·à¶¸à·š විකල්පය à·€à·à¶¸à¶§ එ.ජා.ප.ය සිතන්නේ නම් “ජාතික චින්තනය” මත පදනම් වූ ප්”à¶»à¶­à·’පත්ති අනුගමනය කිරà·à¶¸ මගින් පමණි එය කළ හැක්කේ. ෆෙඩරල් මතවාදය වෙනුවට රටේ ඒකà·à¶ºà¶·à·à·€à¶ºà¶­à·Š, මෙරට සිංගප්පූරුවක් කරනු හෝ රට පුරා ඇඟලුම් කම්හල් දහසක් ඇති කරනු හෝ වෙනුවට කෘෂි ආර්ථිකයක් මගින් මෙරටට සෞභාග්”à¶ºà¶º උදා කිරà·à¶¸ සිය ප්”à¶»à¶­à·’පත්තිය කර ගැනà·à¶¸ මගින් යළි ජනතාව අතරට යාමට එ.ජා.ප.යට හැකි වනු ඇති බව අපගේ විශ්වාසය යි.

දුලන්ජන් විජේසිංහ
යුතුකම සංවාද කවය

3 Responses to “අලියා ගොඩ ගැනීමට නම් ….”

 1. Nanda Says:

  “2009 යුධ ජයග්‍රහණයෙන් පසුව කිරි බත් කෑ, රතිඤ්ඤා පත්තු කළ උන් අතර එ.ජා.ප. පාක්ෂිකයන් ද විය. ඔවුහු අවංකව ඒ ගැන සතුටු වූහ. ඉන් ප්‍රකාශ වූයේ රටේ ඒකීයභාවය, භෞමික අඛණ්ඩතාවය ඔවුන්ගේ ඇති කැමැත්ත යි.”

  ඉන් පසු, රට අනිල් ට බාර දිය යුතු යයි ඔවුන් කියා සිටියහ​.

 2. Nanda Says:

  අලියා ගොඩ ගැනීමට නම් , උගේ ඇඟෙන් 2/3 කපා ඉවත් කල යුතුය​. සියලුම් කොලොඹියන් එලවා දැමිය යුතුය​.

 3. aloy Says:

  UK, US and India are our enemies. They try their best to destabilize this country. Their efforts are not for regime change or to do anything good for this country. Unfortunately they seem to have roped in UNP for this and are using Ranil. If they want to help SL they could very well give Ranil a UN advisory post or something like that and remove him from the scene and the regime would fall automatically whether they make policy changes or not.
  Yesterday there was a rally in Hyde park and the only vociferous speakers were Ranil and Bahu. Will the people care and start a ‘spring’ here in SL

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2021 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress