සිංහල රටේ දෙමලු
Posted on September 21st, 2014

 ධර්මසිරි සෙනෙවිරත්න

ඉතිහාසය  ඉගැන්වීම නතර කල එකම රට  මේ ලංකාව විය හැක  . අනිවාර්යයෙන්  ම සාම පුරවැසියෙකුටම  ඉගැන්විය යුතු වූ ඉතිහාසය නුගැ න්වීම නිසා  2009 වනතුරුත්  සිංහලයට තම රට බේරාගැනීමට ඉදිරිපත් වීමට තරම් කොන්දක් නැතිවිය  සීයට හත අටක ප්‍රමාණයකට බියවී  75% ක් සිටි එකම කාලකන්නි රට ලංකාව විය 9% පමණ දැන් සිටින ලංකාවේ මුස්ලිම් වරු  තම ජාතිය  වැඩි වැඩියෙන් බෝ කරමින්   ක්‍රමයෙන් සිංහල දේපල අල්ලමින්  ගෙනයන සංවිධානාත්මක ව්‍යාපාරය මෙන්ම  අන්‍යාගමික රටවල්  අල්ලාගෙන  ඒ රටවල් ඉස්ලාම් කල හැටි දකින අසන විට  අපි වසර 30 ක් තිස්සේ කොටින්ට බියේ  සිටීම විලිලජ්ජා නැතිවැඩ කි . මේ තත්වය ට  සම්පූර්ණයෙන්ම වගකිවයුත්තේ ඒ.ජා ප. ය හා චන්ද්‍රික ඇතුළු දේශද්‍රෝහී  පරගතියන්ය .    මහින්ද   ලවා ප්‍රභා මරව දැමීමට හැකි වුනේ  ජාතික ව්‍යාපාරයේ  නොපසුබස්නා  ධෛර්ය  නිසාය.  ජාතිකත්වයට පන දුන්නෝ රටේ ඉතිහාසය ගැන දන සිටි  ජාති මාමක යන් ය.  වික්‍රමබාහුට නම්   මේ ජාතික වාදියෝ   ජාතිවාදී නරුමයන්ය.  ප්‍රභා කරන්   නම් මහත්තයෙකි .
                                                    මේ ලිපි කියවන  සමහර  අය ලියන සටහන් වලින් පෙනේනේ  මේ පරගැතියන් ඉතිහාසය අපෙන් වසන් කිරීම ගැන දැන් තේරුම්ගෙන කණගාටුවෙන අතර  නැවත ඉතිහාසය ගැන ඉගෙනගැනීමට  ආසාවෙන් සිටින බවය .  එය සතුට දනවය්.
                                            අහංගම  මහතා මහා භාරතය පවා කියවා කරුණු සෙවීම ඉතා වැදගත්ය  දැනට මම ඉන්නේ ලංකාවෙන් පිටය කිසිදු පොතක් මා ළඟ නැත  ඇත්තේ මා සටහන්කරගත් දේ පමණය. ”’ ද්‍රමිලාන්ද ඛාන්  ”” වචනය ගැන  මහාචාර්ය විමල විජයසූරියගේ පොත්වල විස්තර අතියය් සිතමි ටිකක් සොයා බලන්න
                                      දැන්, සිංහලයෝ දෙමලු වූ හැටි ගැන උදාහරණයක් ————  ඉන්දීය ශ්‍රමිකයන්  විශාල වශයෙන් සිටි ප්‍රදේශවල සිංහලයන් ඔවුන්ගේ ආධිපත්‍යට යටවී  සිංහල අනන්‍යතාවද අහෝසිවී  ගිය හැටි වතුහිමියෙකුගේ  එක ප්‍රකාශයක් උපුටා දක්වමින්     එරික්     ‘මේයර්” තම ”’ බිට්වීන්   විලේජ්  ඇ න් ඩ්  ප්ලාංටේ ශන්  නම් කෘතියේ  පැහැදිලිකරය්  මෙසේ  එම උදෘතය මෙසේය .——–”’ මට හිටියා    දෙමළුන් ලෙස තමන් හදුන්වා දුන්   සිංහල සිංහලයන් තිස් දෙනෙක්  එත්  ඔවුන්ට තිබුනේ සිංහල නම්. ඔවුන් හැමදෙනා සමගම දෙමලෙන් කතා කළා. හැබය් ඔවුනොවුන් අතර නම් නොවෙය් .””. ………………………  තමන් උපන්,හදාවඩාගත් රටේ උරුමක්කාර සිංහලයන්ට බඩ  වියත රැකගැනීම සඳහා  විදේශික කුලීකරුවන් හමුවේ  තමන්ගේ සාඩම්බර ජාතියද සැඟවීමට සිදුවූ හැටි අතිශය ඛේදජනකය . අපේ උරුමය රැකදෙන්නේමැ ය්  ශපතකර සංඝයා රවට බලයට පැමිණි ඩී . එස් . සේනානායක අන්තිමේ  ජෙනින්ග්ස් සරණ ගොස්  තෙරුවන් සරණ ප්‍රතික්ෂේප කරමින්  ” ආණ්ඩුව සරණන් ගච්චාමි ”’ කියන්න එපා  කියා අපේ උරුමය රැකීම ප්‍රතික්ෂේප කල හැටි දැන් කවුරුත් දන්නා  නිසා විස්තර  නොලියමි. අවශ්‍ය වුවහොත් පසුව…
                                      ඉංග්‍රීසින් විසින් කුලී කාරයන් ලෙස  ගෙනා  වෙල්ලාලයෝ  යාපනේ ස්ථිර ලෙස පදිංචි කර තෙසවලමි නීතියෙන් ආරක්ශාවලබාදී  සිංහලයන්ට උන්ගේ ඉඩම් මිලට ගැනීමට නොහැකිවනසේ  කටයුතුකිරීම නිසා ත්  ඇමෙරිකන් මිෂනාරීන් ලවා  ඉංග්‍රීසි උගන්වා  රජයේ කටයුතුවලට සහභාගී කරවාගෙන  සිංහලයන් පාලනය කරන කරන  නිලධාරීන් ලෙසපත්කිරීමෙන් පසුව  එවකට ඒ පළාතේ සිටි සිංහලයෝ ක්‍රමයෙන්  දෙමල ආධිපත්‍යට නතු  වූහ.  සීංහ   ලා  අගට ”ම් ” එකතු කර  ”’ සිංහම් ”’ ලා   වූ හ.අසරණයෝ වෙන කුමක් කරන්නද  ගම බිම් අතහැර යාමට බොහෝ දෙනෙක් අකමැති ය.  අද කොවියාර්   වරු  අඑදා සිංහලයන් බව මය් කල් බැන්ක්ස්  සහ තවත් ය පෙන්වාදී ඇත.. දැන් වෙල්ලාලයෝ  උසස් කුලයක් මෙන් පෙනී සිටින්නට උත්සාහ කලත්  එය එසේ නොවේ .  ඔවුහු දකුණු ඉන්දියාවේ සිටි  දුගී දුප්පත් යන එන මං  නැති , කොහේ හෝ ගොස්  එදා වෙලා සොයා ගන්නට  බලා සිටි  කොටසක් වූ හ මෙහි පැමිණි පසු  ඉංග්‍රීසින්  ළඟටම වී  ආවතේව කල  සමහර වෙල්ලාලයෝ  ධනවත් වී  දුප්පතුන් පාගා දමන   දුෂ්ට ධනපති කොටසක් බවට පත් වූහ.  දුප්පත් වෙල්ලාලයෝ හැඳින්වුණේ      ”’  වීල් කෙඩි  උලුවර් ”’ හෙවත්   fallen  vellalas  නමිනි . තමන්ගේ ආගමෙන්  ඉගැන වූ කුළභේදයෙන් පෝෂණය වීසිටි  මොවුහු  එයට ධනවාදී  දුෂ්ට  සංකල්පද එකතු කර  එකම කට්ටියේ  දුප්පතුන් මෙසේ කොන් කළහ.  බෞද්ධ  සිංහලේ කිසිදා වහල් මෙහෙය තිබුනේ නැතත් වෙල්ලයන් අතර වහල් මෙහෙයද විය.  උන් අතර untouchables  හෙවත් ””පරයර්”’ වරුද වුඋහ.  පනම් හයට දරුවන් උකස් කරන ක්‍රමයක් ද විය. බේරා නොගත්තොත්   දරුවා  උකස් හිමියාට වහලෙක් වී.ය.’. නලවර් හා පල්ලවර් වරුන්ට මෙසේ දරුවන් උකස් කිරීමේ නිදහස තිබුනත්    ”කොවියාර් ”’ වරුන්ට ඒ නිදහසද නොවීය. එසේ වුයේ කොවියාර් වරු  සිංහලයන් වූ නිසා  තිබුන තරහට ඒ නිදහසත් අහිමිකිරීමක් කල නිසා දය නොදනිමි .        
                                                                                                                          සිංහල රටේ දෙමලු
 ධර්මසිරි සෙනෙවිරත්න ඉතිහාසය  ඉගැන්වීම නතර කල එකම රට  මේ ලංකාව විය හැක  . අනිවාර්යයෙන්  ම සාම පුරවැසියෙකුටම  ඉගැන්විය යුතු වූ ඉතිහාසය නුගැ න්වීම නිසා  2009 වනතුරුත්  සිංහලයට තම රට බේරාගැනීමට ඉදිරිපත් වීමට තරම් කොන්දක් නැතිවිය  සීයට හත අටක ප්‍රමාණයකට බියවී  75% ක් සිටි එකම කාලකන්නි රට ලංකාව විය 9% පමණ දැන් සිටින ලංකාවේ මුස්ලිම් වරු  තම ජාතිය  වැඩි වැඩියෙන් බෝ කරමින්   ක්‍රමයෙන් සිංහල දේපල අල්ලමින්  ගෙනයන සංවිධානාත්මක ව්‍යාපාරය මෙන්ම  අන්‍යාගමික රටවල්  අල්ලාගෙන  ඒ රටවල් ඉස්ලාම් කල හැටි දකින අසන විට  අපි වසර 30 ක් තිස්සේ කොටින්ට බියේ  සිටීම විලිලජ්ජා නැතිවැඩ කි . මේ තත්වය ට  සම්පූර්ණයෙන්ම වගකිවයුත්තේ ඒ.ජා ප. ය හා චන්ද්‍රික ඇතුළු දේශද්‍රෝහී  පරගතියන්ය .    මහින්ද   ලවා ප්‍රභා මරව දැමීමට හැකි වුනේ  ජාතික ව්‍යාපාරයේ  නොපසුබස්නා  ධෛර්ය  නිසාය.  ජාතිකත්වයට පන දුන්නෝ රටේ ඉතිහාසය ගැන දන සිටි  ජාති මාමක යන් ය.  වික්‍රමබාහුට නම්   මේ ජාතික වාදියෝ   ජාතිවාදී නරුමයන්ය.  ප්‍රභා කරන්   නම් මහත්තයෙකි .
                                                    මේ ලිපි කියවන  සමහර  අය ලියන සටහන් වලින් පෙනේනේ  මේ පරගැතියන් ඉතිහාසය අපෙන් වසන් කිරීම ගැන දැන් තේරුම්ගෙන කණගාටුවෙන අතර  නැවත ඉතිහාසය ගැන ඉගෙනගැනීමට  ආසාවෙන් සිටින බවය .  එය සතුට දනවය්.
                                            අහංගම  මහතා මහා භාරතය පවා කියවා කරුණු සෙවීම ඉතා වැදගත්ය  දැනට මම ඉන්නේ ලංකාවෙන් පිටය කිසිදු පොතක් මා ළඟ නැත  ඇත්තේ මා සටහන්කරගත් දේ පමණය. ”’ ද්‍රමිලාන්ද ඛාන්  ”” වචනය ගැන  මහාචාර්ය විමල විජයසූරියගේ පොත්වල විස්තර අතියය් සිතමි ටිකක් සොයා බලන්න
                                      දැන්, සිංහලයෝ දෙමලු වූ හැටි ගැන උදාහරණයක් ————  ඉන්දීය ශ්‍රමිකයන්  විශාල වශයෙන් සිටි ප්‍රදේශවල සිංහලයන් ඔවුන්ගේ ආධිපත්‍යට යටවී  සිංහල අනන්‍යතාවද අහෝසිවී  ගිය හැටි වතුහිමියෙකුගේ  එක ප්‍රකාශයක් උපුටා දක්වමින්     එරික්     ‘මේයර්” තම ”’ බිට්වීන්   විලේජ්  ඇ න් ඩ්  ප්ලාංටේ ශන්  නම් කෘතියේ  පැහැදිලිකරය්  මෙසේ  එම උදෘතය මෙසේය .——–”’ මට හිටියා    දෙමළුන් ලෙස තමන් හදුන්වා දුන්   සිංහල සිංහලයන් තිස් දෙනෙක්  එත්  ඔවුන්ට තිබුනේ සිංහල නම්. ඔවුන් හැමදෙනා සමගම දෙමලෙන් කතා කළා. හැබය් ඔවුනොවුන් අතර නම් නොවෙය් .””. ………………………  තමන් උපන්,හදාවඩාගත් රටේ උරුමක්කාර සිංහලයන්ට බඩ  වියත රැකගැනීම සඳහා  විදේශික කුලීකරුවන් හමුවේ  තමන්ගේ සාඩම්බර ජාතියද සැඟවීමට සිදුවූ හැටි අතිශය ඛේදජනකය . අපේ උරුමය රැකදෙන්නේමැ ය්  ශපතකර සංඝයා රවට බලයට පැමිණි ඩී . එස් . සේනානායක අන්තිමේ  ජෙනින්ග්ස් සරණ ගොස්  තෙරුවන් සරණ ප්‍රතික්ෂේප කරමින්  ” ආණ්ඩුව සරණන් ගච්චාමි ”’ කියන්න එපා  කියා අපේ උරුමය රැකීම ප්‍රතික්ෂේප කල හැටි දැන් කවුරුත් දන්නා  නිසා විස්තර  නොලියමි. අවශ්‍ය වුවහොත් පසුව…
                                      ඉංග්‍රීසින් විසින් කුලී කාරයන් ලෙස  ගෙනා  වෙල්ලාලයෝ  යාපනේ ස්ථිර ලෙස පදිංචි කර තෙසවලමි නීතියෙන් ආරක්ශාවලබාදී  සිංහලයන්ට උන්ගේ ඉඩම් මිලට ගැනීමට නොහැකිවනසේ  කටයුතුකිරීම නිසා ත්  ඇමෙරිකන් මිෂනාරීන් ලවා  ඉංග්‍රීසි උගන්වා  රජයේ කටයුතුවලට සහභාගී කරවාගෙන  සිංහලයන් පාලනය කරන කරන  නිලධාරීන් ලෙසපත්කිරීමෙන් පසුව  එවකට ඒ පළාතේ සිටි සිංහලයෝ ක්‍රමයෙන්  දෙමල ආධිපත්‍යට නතු  වූහ.  සීංහ   ලා  අගට ”ම් ” එකතු කර  ”’ සිංහම් ”’ ලා   වූ හ.අසරණයෝ වෙන කුමක් කරන්නද  ගම බිම් අතහැර යාමට බොහෝ දෙනෙක් අකමැති ය.  අද කොවියාර්   වරු  අඑදා සිංහලයන් බව මය් කල් බැන්ක්ස්  සහ තවත් ය පෙන්වාදී ඇත.. දැන් වෙල්ලාලයෝ  උසස් කුලයක් මෙන් පෙනී සිටින්නට උත්සාහ කලත්  එය එසේ නොවේ .  ඔවුහු දකුණු ඉන්දියාවේ සිටි  දුගී දුප්පත් යන එන මං  නැති , කොහේ හෝ ගොස්  එදා වෙලා සොයා ගන්නට  බලා සිටි  කොටසක් වූ හ මෙහි පැමිණි පසු  ඉංග්‍රීසින්  ළඟටම වී  ආවතේව කල  සමහර වෙල්ලාලයෝ  ධනවත් වී  දුප්පතුන් පාගා දමන   දුෂ්ට ධනපති කොටසක් බවට පත් වූහ.  දුප්පත් වෙල්ලාලයෝ හැඳින්වුණේ      ”’  වීල් කෙඩි  උලුවර් ”’ හෙවත්   fallen  vellalas  නමිනි . තමන්ගේ ආගමෙන්  ඉගැන වූ කුළභේදයෙන් පෝෂණය වීසිටි  මොවුහු  එයට ධනවාදී  දුෂ්ට  සංකල්පද එකතු කර  එකම කට්ටියේ  දුප්පතුන් මෙසේ කොන් කළහ.  බෞද්ධ  සිංහලේ කිසිදා වහල් මෙහෙය තිබුනේ නැතත් වෙල්ලයන් අතර වහල් මෙහෙයද විය.  උන් අතර untouchables  හෙවත් ””පරයර්”’ වරුද වුඋහ.  පනම් හයට දරුවන් උකස් කරන ක්‍රමයක් ද විය. බේරා නොගත්තොත්   දරුවා  උකස් හිමියාට වහලෙක් වී.ය.’. නලවර් හා පල්ලවර් වරුන්ට මෙසේ දරුවන් උකස් කිරීමේ නිදහස තිබුනත්    ”කොවියාර් ”’ වරුන්ට ඒ නිදහසද නොවීය. එසේ වුයේ කොවියාර් වරු  සිංහලයන් වූ නිසා  තිබුන තරහට ඒ නිදහසත් අහිමිකිරීමක් කල නිසා දය නොදනිමි .        
                                                                                                                          සිංහල රටේ දෙමලු
 ධර්මසිරි සෙනෙවිරත්න ඉතිහාසය  ඉගැන්වීම නතර කල එකම රට  මේ ලංකාව විය හැක  . අනිවාර්යයෙන්  ම සාම පුරවැසියෙකුටම  ඉගැන්විය යුතු වූ ඉතිහාසය නුගැ න්වීම නිසා  2009 වනතුරුත්  සිංහලයට තම රට බේරාගැනීමට ඉදිරිපත් වීමට තරම් කොන්දක් නැතිවිය  සීයට හත අටක ප්‍රමාණයකට බියවී  75% ක් සිටි එකම කාලකන්නි රට ලංකාව විය 9% පමණ දැන් සිටින ලංකාවේ මුස්ලිම් වරු  තම ජාතිය  වැඩි වැඩියෙන් බෝ කරමින්   ක්‍රමයෙන් සිංහල දේපල අල්ලමින්  ගෙනයන සංවිධානාත්මක ව්‍යාපාරය මෙන්ම  අන්‍යාගමික රටවල්  අල්ලාගෙන  ඒ රටවල් ඉස්ලාම් කල හැටි දකින අසන විට  අපි වසර 30 ක් තිස්සේ කොටින්ට බියේ  සිටීම විලිලජ්ජා නැතිවැඩ කි . මේ තත්වය ට  සම්පූර්ණයෙන්ම වගකිවයුත්තේ ඒ.ජා ප. ය හා චන්ද්‍රික ඇතුළු දේශද්‍රෝහී  පරගතියන්ය .    මහින්ද   ලවා ප්‍රභා මරව දැමීමට හැකි වුනේ  ජාතික ව්‍යාපාරයේ  නොපසුබස්නා  ධෛර්ය  නිසාය.  ජාතිකත්වයට පන දුන්නෝ රටේ ඉතිහාසය ගැන දන සිටි  ජාති මාමක යන් ය.  වික්‍රමබාහුට නම්   මේ ජාතික වාදියෝ   ජාතිවාදී නරුමයන්ය.  ප්‍රභා කරන්   නම් මහත්තයෙකි .
                                                    මේ ලිපි කියවන  සමහර  අය ලියන සටහන් වලින් පෙනේනේ  මේ පරගැතියන් ඉතිහාසය අපෙන් වසන් කිරීම ගැන දැන් තේරුම්ගෙන කණගාටුවෙන අතර  නැවත ඉතිහාසය ගැන ඉගෙනගැනීමට  ආසාවෙන් සිටින බවය .  එය සතුට දනවය්.
                                            අහංගම  මහතා මහා භාරතය පවා කියවා කරුණු සෙවීම ඉතා වැදගත්ය  දැනට මම ඉන්නේ ලංකාවෙන් පිටය කිසිදු පොතක් මා ළඟ නැත  ඇත්තේ මා සටහන්කරගත් දේ පමණය. ”’ ද්‍රමිලාන්ද ඛාන්  ”” වචනය ගැන  මහාචාර්ය විමල විජයසූරියගේ පොත්වල විස්තර අතියය් සිතමි ටිකක් සොයා බලන්න
                                      දැන්, සිංහලයෝ දෙමලු වූ හැටි ගැන උදාහරණයක් ————  ඉන්දීය ශ්‍රමිකයන්  විශාල වශයෙන් සිටි ප්‍රදේශවල සිංහලයන් ඔවුන්ගේ ආධිපත්‍යට යටවී  සිංහල අනන්‍යතාවද අහෝසිවී  ගිය හැටි වතුහිමියෙකුගේ  එක ප්‍රකාශයක් උපුටා දක්වමින්     එරික්     ‘මේයර්” තම ”’ බිට්වීන්   විලේජ්  ඇ න් ඩ්  ප්ලාංටේ ශන්  නම් කෘතියේ  පැහැදිලිකරය්  මෙසේ  එම උදෘතය මෙසේය .——–”’ මට හිටියා    දෙමළුන් ලෙස තමන් හදුන්වා දුන්   සිංහල සිංහලයන් තිස් දෙනෙක්  එත්  ඔවුන්ට තිබුනේ සිංහල නම්. ඔවුන් හැමදෙනා සමගම දෙමලෙන් කතා කළා. හැබය් ඔවුනොවුන් අතර නම් නොවෙය් .””. ………………………  තමන් උපන්,හදාවඩාගත් රටේ උරුමක්කාර සිංහලයන්ට බඩ  වියත රැකගැනීම සඳහා  විදේශික කුලීකරුවන් හමුවේ  තමන්ගේ සාඩම්බර ජාතියද සැඟවීමට සිදුවූ හැටි අතිශය ඛේදජනකය . අපේ උරුමය රැකදෙන්නේමැ ය්  ශපතකර සංඝයා රවට බලයට පැමිණි ඩී . එස් . සේනානායක අන්තිමේ  ජෙනින්ග්ස් සරණ ගොස්  තෙරුවන් සරණ ප්‍රතික්ෂේප කරමින්  ” ආණ්ඩුව සරණන් ගච්චාමි ”’ කියන්න එපා  කියා අපේ උරුමය රැකීම ප්‍රතික්ෂේප කල හැටි දැන් කවුරුත් දන්නා  නිසා විස්තර  නොලියමි. අවශ්‍ය වුවහොත් පසුව…
                                      ඉංග්‍රීසින් විසින් කුලී කාරයන් ලෙස  ගෙනා  වෙල්ලාලයෝ  යාපනේ ස්ථිර ලෙස පදිංචි කර තෙසවලමි නීතියෙන් ආරක්ශාවලබාදී  සිංහලයන්ට උන්ගේ ඉඩම් මිලට ගැනීමට නොහැකිවනසේ  කටයුතුකිරීම නිසා ත්  ඇමෙරිකන් මිෂනාරීන් ලවා  ඉංග්‍රීසි උගන්වා  රජයේ කටයුතුවලට සහභාගී කරවාගෙන  සිංහලයන් පාලනය කරන කරන  නිලධාරීන් ලෙසපත්කිරීමෙන් පසුව  එවකට ඒ පළාතේ සිටි සිංහලයෝ ක්‍රමයෙන්  දෙමල ආධිපත්‍යට නතු  වූහ.  සීංහ   ලා  අගට ”ම් ” එකතු කර  ”’ සිංහම් ”’ ලා   වූ හ.අසරණයෝ වෙන කුමක් කරන්නද  ගම බිම් අතහැර යාමට බොහෝ දෙනෙක් අකමැති ය.  අද කොවියාර්   වරු  අඑදා සිංහලයන් බව මය් කල් බැන්ක්ස්  සහ තවත් ය පෙන්වාදී ඇත.. දැන් වෙල්ලාලයෝ  උසස් කුලයක් මෙන් පෙනී සිටින්නට උත්සාහ කලත්  එය එසේ නොවේ .  ඔවුහු දකුණු ඉන්දියාවේ සිටි  දුගී දුප්පත් යන එන මං  නැති , කොහේ හෝ ගොස්  එදා වෙලා සොයා ගන්නට  බලා සිටි  කොටසක් වූ හ මෙහි පැමිණි පසු  ඉංග්‍රීසින්  ළඟටම වී  ආවතේව කල  සමහර වෙල්ලාලයෝ  ධනවත් වී  දුප්පතුන් පාගා දමන   දුෂ්ට ධනපති කොටසක් බවට පත් වූහ.  දුප්පත් වෙල්ලාලයෝ හැඳින්වුණේ      ”’  වීල් කෙඩි  උලුවර් ”’ හෙවත්   fallen  vellalas  නමිනි . තමන්ගේ ආගමෙන්  ඉගැන වූ කුළභේදයෙන් පෝෂණය වීසිටි  මොවුහු  එයට ධනවාදී  දුෂ්ට  සංකල්පද එකතු කර  එකම කට්ටියේ  දුප්පතුන් මෙසේ කොන් කළහ.  බෞද්ධ  සිංහලේ කිසිදා වහල් මෙහෙය තිබුනේ නැතත් වෙල්ලයන් අතර වහල් මෙහෙයද විය.  උන් අතර untouchables  හෙවත් ””පරයර්”’ වරුද වුඋහ.  පනම් හයට දරුවන් උකස් කරන ක්‍රමයක් ද විය. බේරා නොගත්තොත්   දරුවා  උකස් හිමියාට වහලෙක් වී.ය.’. නලවර් හා පල්ලවර් වරුන්ට මෙසේ දරුවන් උකස් කිරීමේ නිදහස තිබුනත්    ”කොවියාර් ”’ වරුන්ට ඒ නිදහසද නොවීය. එසේ වුයේ කොවියාර් වරු  සිංහලයන් වූ නිසා  තිබුන තරහට ඒ නිදහසත් අහිමිකිරීමක් කල නිසා දය නොදනිමි .        

3 Responses to “සිංහල රටේ දෙමලු”

 1. Nanda Says:

  “2009 වනතුරුත් සිංහලයට තම රට බේරාගැනීමට ඉදිරිපත් වීමට තරම් කොන්දක් නැතිවිය සීයට හත අටක ප්‍රමාණයකට බියවී 75% ක් සිටි එකම කාලකන්නි රට ලංකාව විය 9% පමණ දැන් සිටින ලංකාවේ මුස්ලිම් වරු තම ජාතිය වැඩි වැඩියෙන් බෝ කරමින් ක්‍රමයෙන් සිංහල දේපල අල්ලමින් ගෙනයන සංවිධානාත්මක ව්‍යාපාරය මෙන්ම අන්‍යාගමික රටවල් අල්ලාගෙන ඒ රටවල් ඉස්ලාම් කල හැටි දකින අසන විට අපි වසර 30 ක් තිස්සේ කොටින්ට බියේ සිටීම විලිලජ්ජා නැතිවැඩ කි .”
  Very rough translation-
  Until 2009 , scared of a 8% (minority), Sinhalas did not have a backbone to rescue motherland. This could be the only miserable country where 75% majority were scared like that. when we see that being a mere 9% of the current population Muslims in Sri Lanka increases their races at a rate much greater than the Sinhalese , getting organised well , conquering countries of other religions and converting those countries to Islam, we should be ashamed to be scared of the tigers for 30 years.

  – Yes, agreed we have to be ashamed, but this statement is not entirely true. It is not because Sinhalese were scared of Tamil, but because of repeated betrayal of mother land being scared of loosing personal wealth and power by the so called leaders that we could not give the deserved teaching to Tamils for 30 years. Our army was not allowed to go on the offensive. It was called “beggar’s wound ” by some.

  But , after 2010 , betrayal started again. Because the bugger’s huge endless Thanha (craving), THEY CANNOT DO THE RIGHT THING.

  This is what is happening NOW. Please listen.

  “https://www.youtube.com/watch?v=ATkcil3WldY”
  “https://www.youtube.com/watch?v=i1m37ckWcZQ”
  “https://www.youtube.com/watch?v=nlx8p-0vPSo”
  “https://www.youtube.com/watch?v=_vrNA3kb6ks”

  If this bugger is wrong, MR must say so and chase this bugger out. He is not doing it means this bugger is correct. MR as the leader is allowing this huge killing of our nation to continue. By the end of this centaury Sinhalese will be the minorit of Sri Lanka based on the current rate of population increases.
  What Muslims say is right. They have the wealth to have more children. Wealth generated by the population is being pocketed by the few Colombians, Muslims , Tamils and politikkos. Real Sinhalese will become poorer and poorer and in the future they will resort to stealing, the way it is going.

  Maha Sngha must come forward to unify the majority and kick out these betrayers.

 2. Lorenzo Says:

  “By the end of this century Sinhalese will be the minority of Sri Lanka based on the current rate of population increases.”

  Then there are 2 outcomes. SL will either be a

  1. Tamil majority country = Tamil Madu where “low caste” people are treated like animals.

  2. Muslim majority country = Somalia where women are treated like animals.

  NO. We cannot end up like that. Even Tamils and moderate Muslims SECRETLY want SL to remain a SINHALA majority country.

  IF Jihadists can be PITTED against Tamils, SL will be laughing. Start from Colombo city. There is a HUGE unseen STRIFE between Tamils and Muslim to dominate the Colombo city.

  ISIS verses LTTE = monsters verses aliens.

 3. Nanda Says:

  “I am often accused of interfering in the private lives of citizens. Yes, if I did not, had I not done that, we wouldn’t be here today. And I say without the slightest remorse, that we wouldn’t be here, we would not have made economic progress, if we had not intervene on very personal matters – who your neighbour is, how you live, the noise you make, how you spit, or what language you use. We decide what is right. Never mind what people think.”
  – Lee Kuan Yew, Straits Times, Apr 20 1987

  MaaHinda had an opportunity be a LKY in 2009. It is gone now, without balls can’t do it.

  I can see glimpses of LKY in Champika. He said “ISIS shall be supressed “mercilessly” – the perfect word of a leader with balls.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2020 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress