පක්ෂ විපක්ෂ සියළු දෙනාගේ එකමුතුවෙන් පාර්ලිමේන්තුවේ යහපාලනය හා ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ස්ථාපිත කළ යුතුයි
Posted on November 24th, 2014

පාඨලී චම්පික රණවක

ජාතික හෙළ උරුමය විසින් රටේ සමාජ ආර්ථීක දේශපාලන ප්‍රතිසංස්කරණයක් සඳහා වූ යෝජනාවලියක් ඉදිරිපත් කළ අතර එය ජනතාව අතර ව්‍යාප්ත කිරීමේ වැඩපිළිවෙළ අපි දළඳා සමිඳුන් වැඳ පුදාගෙන නුවරින් ආරම්භ කළේය. එය අද කොටුව, බොරැල්ල, මහරගම, නුගේගොඩ ආදී නගරවල ක්‍රියාත්මක කරනව. හෙටත් අපි රට පුරා නගර ගණනාවක ක්‍රියාත්මක කරනව. මේ මුළු සතියේම අපේ අරමුණ එය ජනතාව අතරට ගෙනයාමයි.

අපි 27 වනදා කොළඹ මහජන පුස්තකාලයේදී මේ පිළිබඳව දැනුවත් කිරීමේ වැඩසටහනක් පැවැත්වීමට කටයුතු සංවිධානකොට තිබේ. කිසියම් පුද්ගලයෙක් අතිගරු ජනාධිපතිතුමා වේවා, ආරක්ෂක ලේකම්තුමා වේවා, හිටපු හමුදාපති සරත් ෆොන්සේකා මහතා වේවා, වෙනත් හමුදා නිලධාරියෙක් වේවා ත්‍රස්තවාදය මැඩලීම පිළිබඳ කාරණා සම්බන්ධයෙන් යුධ අපරාධ චෝදනා නගන්න දෙමළ ජාතිවාදීන් උත්සහ දරනව නම් අපි ඒක වැළැක්වීම සඳහා දිවිහිමියෙන් කටයුතු කරන බව බොහොම පැහැදිළිව ප්‍රකාශ කරනව.

මේ රටේ ඒකීයභාවයට අනතුරක් කිරීමට කිසිම පුද්ගලයෙකුට කිසිම විටක අපි ඉඩ තබන්නේ නැහැ. යුධ අපරාධ චෝදනාවලට මුවා වෙමින් රටේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය යටපත් කිරීමට හෝ යහ පාලනය යටපත් කිරීමට හැකියාවක් නෑ. යහ පාලනය දැන් රටට ඉතා අත්‍යාවශ්‍යයි. දූෂණ වංචා මැඩලන්න, ඒ වගේම සාධාරණ මැතිවරණ පවත්වන්න, විශේෂයෙන්ම අධිකරණය ස්වාධීන කරන්න, රාජ්‍ය සේවය කාර්යක්ෂම කිරීම රට ඉදිරියට යාමට අත්‍යාවශ්‍ය වී තිබේ. එමෙන්ම විධායක ජනාධිපතිවරයාට ඇමතිවරුන් තමන්ට රුචි ප්‍රමාණයක් පත්කිරීමට තිබෙන බලය  තමන්ට කැමති ඕනෑම කෙනෙක් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයට පත්කිරීමට තිබෙන බලය තමන්ට කැමති ඕනෑම කෙනෙක් අමාත්‍යාංශ ලේකම් කෙනෙක් බවට පත්කිරීමට තිබෙන බලය ආදී අත්තනෝමතික බලතල වහාම පාලනය කළ යුතුයි.

මැතිවරණ ක්‍රියාදාමය මේ අනුපාත ඡන්ද ක්‍රමය වෙනස්කළ යුතුයි. ඒක යුධ අපරාධ චෝදනාවලට මුවාවෙලා යටපත් කරන්න දෙන්න බෑ. ඒක කොටියො පෙන්නල මුවෝ මරනව වගේ වැඩක්. ඒ නිසා අපි මේ දෙක දෙකක් ලෙස සැලකිය යුතුයි. අපි ජනතාවට ප්‍රකාශ කරනව ව්‍යාජ ප්‍රචාරවලටල එල් ටී ටී ඊ ත්‍රස්තවාදීන්ගේ විදේශගත බලවේගවල ප්‍රචාරවලට අපි හසුවිය යුතු නෑ. අපි බොහොම පැහැදිළිව මේ රටේ ඒකීය භාවයත්, මේ රටේ භෞමික අඛණ්ඩතාවයත්, රණවිරුවන්ගේ අයිතියත් වෙනුවෙන් එදත් පෙනී සිටිය. අදත් පෙනී ඉන්නව. ව්‍යාජ බලවේග කුමක් කීවත් මේ කටයුත්ත අභීතව ඉටුකළේ ජාතික හෙළ උරුමය. ඉදිරියටත් අභීතව ඒ කටයුතු අපි ඉටු කරනව.
මේ අවස්ථාවේ අපේ ප්‍රමුඛතාවය වෙලා තියෙන්නේ යහපාලනය ප්‍රශ්නය විසඳීම. ඒකට අපි රටපුරා බලගතු උද්ඝෝෂණයක් ගෙනයනවා. ඒ සඳහා එකතු කළ හැකි සෑම කෙනෙක්ම එකතුකරගෙන මේ රටතුළ පක්ෂ විපක්ෂ සියළු දෙනාගේ එකමුතුවෙන් පාර්ලිමේන්තුවේ යහපාලනය ඇති කිරීම හා ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ස්ථාපිත කිරීමට කටයුතු සිදුකිරීමට අප බලාපොරොත්තු වෙනවා.

8 Responses to “පක්ෂ විපක්ෂ සියළු දෙනාගේ එකමුතුවෙන් පාර්ලිමේන්තුවේ යහපාලනය හා ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ස්ථාපිත කළ යුතුයි”

 1. Christie Says:

  My Indian Myna says when you were in Melbourne you avoided questions about Indian imperialism. You very well know what India is doing in the island nation and overseas. You like most of our leaders promote “Tamil Tiger terrorism”. But in fact it was the Indian terrorist arm trained, financed, managed and branded by Tamil Tigers by India. India has not given up. Where was former president Chandrika Kumaranatunga within the last three four years. I am sure you know what was going behind the scene.

 2. SenaD Says:

  Your party has said that your party will make every effort to defeat the president if your stated approach failed, i.e. the president not agreeing to your demands.

  Incidentally, a notable omission in your list of demands is the repeal of the 13th amendment, which was the only demand in the 19th amendment your party brought previously.

  Assuming you succeed in getting the president defeated would you have a better chance of getting any of your demands met, considering the past behaviour of the people you are trying to empower?

  That too will be in the minds of the people including at least some of the ones that voted for you when they cast their vote.

  JVP thrives on chaos and they would even create some for that purpose. Perhaps you still have that JVP approach from the earlier political training you had.

 3. ranjit Says:

  I respected you as a decent man but not anymore because you choose the wrong time and wrong people.You know very well about UNP,JVP and that old one eyed woman Chandrika and still you left the most powerful coalition we had for several decades. You will not succeed and your partner the Buddhist priest must know that their duty is to promote Buddhism not politics and should be in the temple and educate people of our beloved country. Damn disgrace to the whole nation. Why you stayed with the Govt for nine years if it is not good why sudden change? What can you do with these bunch of traitors to our Motherland. You know very well who is financing these liars and still you are supporting them. Are you out of your mind to support them those LTTE puppets? No one believes in your leaflets.People knows about Mahinda Rajapaksa very well.He is the people’s leader and I am sorry to say your Hela Urumaya has to go to hell after this elections.

 4. Ananda-USA Says:

  In defecting from the UPFA, the JHU has driven a stake through the heart of the PATRIOTIC ALLIANCE that all of us patriots desperately wanted to keep INTACT to preserve the gains of the War Victory, and continue the Rapid Economic Development of our Nation in the succeeding years. We needed at least another decade of stability and progress towards our PATRIOTIC goals.

  Speaking as a patriotic supporter of the President, the SLFP, and the JHU before your defection from the UPFA, I cannot believe what I am seeing: the JHU joining hands with the treacherous UNP and the Eelamist TNA on the PRETEXT of preserving “democracy” and the rights of “Sinhala Buddist community”!

  How can you preserve the rights of Sinhala Buddists by destroying the very ALLIANCE and its heroic leaders who protected it?

  Furthermore, instead of trying to get rid of, or diminish, the Executive Presidency why dd you not DEMAND that the 13th Amendment, the principal threatto Sri Lanka’s security, be REPEALED? Instead, your demands reek of personal frustrations about lost power, status, financial control, and jealousy against the Rajapaksa Family, unrelated to the really important issues facing Sr Lanka.

  In fact, the JHU has fallen PREY to the Neocolonialist Western Powers and their local puppets in the UNP and the TNA, and is doing their DIRTY work for them to ENGINEER a Regime Change.

  In doing so, you have brought the JHU, as an important voice that spoke on behalf of the the Sinhala Buddhist community, into disrepute and dishonor.

  The JHU will find it hard to resurrect itself in the future from this FIASCO, which will end with nothing achieved and relations with the SLFP and the President irretrievably damaged, and we patriots will bear the loss!

  ……..MY Comments from elsewhere at LankaWeb………………..
  Shenali,

  I agree with your list except the following:

  1. The 13th Amendment IN ANY FORM is INIMICAL to the SURVIVAL of Sri Lanka as a UNITARY State; so it should be abolished without further ado. Also, it was imposed by India. Abolishing it would give notice that Sri Lanka will not ACCEPT FOREIGN DICTATS now and in the future.

  2. The 18th Amendment can be APPROPRIATELY modified in consultation with patriots; but the number of terms SHOULD NOT BE ARBITRARILY LIMITED to 2 terms.

  Such a limit would eliminate EXCEPTIONALLY ABLE Presidents from continuing to serve the Nation just as the EXCEPTIONALLY ABLE US President Franklin Delano Roosevelt did for 4 terms until his death while holding office.

  Let the President be FREE TO SEEK RE-ELECTION if he remains medically fit, and let the People decide whether to retain his services via Presidential elections. For example, it would be ASININE to EJECT President Mahinda Rajapaksa, the “greatest achiever of our time” in the words of H.L.D. Mahindapala, from office, just because he has served 2 terms, while there is MUCH LEFT TO DO to achieve the Vision of Sri Lanka becoming the New Wonder of Asia and transforming Sri Lanka into an ECONOMICALLY VIBRANT, MILITARILY IMPREGNABLE NATION beyond the grasp of its enemies.

  Furthermore, are we such UTTERLY CRAVEN and DESPICABLY UNGRATEFUL cowards to leave OUR HEROIC LEADER and his Family vulnerable to threats by Neocolonialist Powers and the Eelamist Diaspora seeking to prosecute him in the ICC because of his ENTIRELY LEGITIMATE actions on our behalf executing his BOUNDEN DUTY in the service of our Motherland.

  When we needed deliverance from terror, he ans his Family RISKED ALL FOR US; NOW it is OUR BOUNDEN DUTY to stand by them and not cast them off like a used vestment!

  If we were to abandon our hero like that, who will rise up defend the Nation in the future, knowing that his people will abandon him afterwards? Which IDIOT will come to our aid THEN? Who?

  We must long remember, that it took 30 long years of pusillanimous ineffective leaders to find a family, the Rajapaksa Family, to lead the NATION TO VICTORY, while others like Chandrika Kumaratunga Bandaranaike took fright at the FIRST REVERSE and FLED TO THE REAR demonizing the Sri Lankan nation in search of Personal Safety!

 5. Ananda-USA Says:

  Ranjith,

  You said, “you choose the wrong time and wrong people”.

  Well said, but I would extend and say “you choose the wrong time, the wrong people, wrong method, and the wrong goals” as well!

 6. ranjit Says:

  Mr.Champika “Who will do the Yahapalanaya and Prajanthawadaya” as you wish? Is it Chandrika or Ranil, or Anura Kumar or your latest friend MR.Jumping Fish Sirisena from Pollonnaruwa? Atleast out of all those traitors you are bit decent but not your partners so think again and return back to your true friends and get together and discuss how to solve the problems and to move forward.

  Your new team will never ever do anything good to the country or to the people.We know them very well from the past. They all trying to please the western puppets and the Tamil Diaspora for the benefit on their own. We are not children to believe all your stories about Yahapalanaya. Everything is there in this Govt AND THEY HAVE DONE within 4 years much more than any other Govt in the past.You know all this very well and you supported everything what they did and now suddenly you have changed your tunes and lyrics. How come Mr.Champika it’s impossible. Be decent and start moving in the right direction leaving those clowns behind Sirisena,Chandrika,Ranil,Anura etc.

  Ananda well said about our great leader.Thanks man.

 7. Independent Says:

  We already have Mr. Bumble style Yahapalanaya now, otherwise you will be sitting in a white van blind folded or burning with a tyre around your neck ! So you want more…

 8. callistus Says:

  මුන්නැහැට ඇත්තේ චන්ද 25000යි. ඕකට තමයි ‘ඇඟිල්ලේ තරමට ඉදිමුම තිබිය යුතුයි’ කියන්නේ.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2019 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress