කිරා බුදිද බං
Posted on February 2nd, 2015

ධර්මසිරි සෙනෙවිරත්න

 උතුරට  පූර්ණ 13 දීමට තමා එකඟ බවත්    ”” මෝ   ඔටෝනොමි  ”” දෙන්නට සුදානම් බවත්  රනිල් කියය්  .  දැන් ඉතින්  සිංහල බෞධයන්ට වෙන්නේ ” ඔටවාගන ‘ බලා ඉන්නටය්.    මයිත්ත්රී ට  චන්දය දුන් අ  ය හිතුවේ ශ්‍රී ල නිපයේ  හිටි ගමේ එකා කවදාවත්  මෙහෙම පාදඩ  වැඩක් කරන්නේ නැතිවෙය් කියා විය හැක . එහෙත්  චන්ද්‍රිකා සහ රනිල් යනු  ආත්මයක් ආත්මයක් පාසා  සිංහලයන් බිල්ලට දෙන්නට සැදී පැහැදී වැඩ කල උන් බව නොදන්නා  බල්ලෙක් වත් නැත .  හිටියොත්  ඒ කා රටක් ජාතියක් ගැන කවදාවත් නොසිතා  උන් පසුපස ගිය බත්  බැ ලයෙක්  මය.  කෑ ම බීම මිස පොතපතක්  නොකියවූ,  සංවාසයේ මිස   සංවාදයක නොයෙදුන අලුකුත්තෙරුවෙකි .

                                                                               රනිල් ගේ මේ ප්‍රකාශයෙන්  පසුවත් ” ජාතියේ මුරදේවතාවෝ  ” බුදියාගෙන සිටීවිද  . මල්වතු අස්ගිරි හා අනෙකුත් මුලස්ථාන වල  සිට මහපාරට  වැඩම කරවන්නට  මහා සංඝරත්නය තවමත් සුදානම් නැත්ද  මදාවි කමට හෝ බොදුබල සේනාව  මේවා ගැන කෑ ගැසුවේ  මේ දෙ  වෙන්නට යන බව දන ගෙනය .උතුරේ දෙමලු පිරෙය් නැගෙන හිර මුස්ලිම්වරු පිරෙය්   අනෙත් පළාත් වල  උන්දෙගොල්ලම  පිරෙය්  1818 ත් 1848ත්  රටේ නිදහස පතා සටන් වැදුන  සිංහල බෞද්ධයන්  ගේ සියලු ඉඩම් දැන් වතු දෙමළුන්ටය  කොළඹ 60% ක් ම දෙමළුය  ලංකා දෙමළුන්ගෙන් අඩක් කොළඹත් අල්ලාගෙනය . සිංහලයන් 75%  ක ගෙන් බෝවෙන අනාගත දරුවන්ට  එකම බිම් අඟලක් වත්  මේ සිංහල රටේ  අනාගතයේ හිමි නොවනුඇත .  ඉඩම් බෝවෙන්නේ නැත එහෙත් අම්මලා දරුවෝ වදති උන් පය ගහන්නේ කොහිද සිංහලයන්උතුරු පළාත් වල පදිංචි කරන්නට   මහවැලිය ගත තීරණය  දැක උරණ වුයේ ජේ ආර් ය  ජේ ආර් ට සියලු විස්තර දුන්නේ රනිල්ය  කොටින්ට ආයුධ දුන්නේ රනිල්ය උන්බලවත් කර අපව මැරෙව්වේ රනිල් ය  චන්ද්‍රිකා  කලේ තමන්ගේ සැමියා වන විජයගේ  ආගමික අභිමතාර් තයන්  සපුරා  ගැනීම සඳහා  රනිල් වැනි  පාවාදෙන්නෙක් සමග එකතුවී  මයිත්ත්රී නම්  ගැමි යා  බිල්ලට දීමය .

මේ ද්‍රෝහීන්  කල්ලිය මයිත්ත්රී  ගේ බලතල අදහෙට ම කපා දමා  පාලනය අතට ගනු ඇත   මයිත්ත්රී වහාම සියලු ශ්‍රී ලනිපයන් හා  අනෙකුත් ජාතිකවාදී පක්ෂ සමග එකතුකරවා  වහාම රට මේ අනතුරෙන් බේරා ගැනීම සඳහා  කටයුතුකරවීමට   මහා සංඝයා ඇතුළු  සියලු සිංහල බෞද්ධයෝ  කටයුතු කල යුතුය  ජනපති බලතල තිබියදී ම  පාර්ලිමේන්තුව විසිරුවා  ජාතික වාදීන් බලයට පත් කිරීමට   කටයුතුකරන මෙන් මයිත්ත්රී වෙත   සංඝාඥාවක් නිකුත් කිරීමට ත්රිනිකායික සංඝයා වහන්සේලා අප්‍රමාදව කටයුතු  නොකලොත් රට අනතුරේය . මයිත්ත්රී සංඝාජ්නාව  නොපිලිගත්ත්තොත්  සිංහල බෞද්ධයේ  ක් නොවේ  එහෙත් මේ ගැමියා  මේ මහා ව්‍යසනය තේරුම්  ගනු ඇත . උත්සාහ නොකර මෙහෙම බලා ගෙන් ඉන්න නම්  සංඝයා මොකටද  මෙයට ඉඩ දුන්නොත්  ආයෙත් නම් ඔබ වහන්සේලා.  ”’ජාතියේ මුර දේවතා වුන් ” යන  ගරුනමින්  හැදින්වෙනු බොරුය    

14 Responses to “කිරා බුදිද බං”

 1. Hiranthe Says:

  මල්වතු අස්ගිරි are the most useless religious leaders we have in the history of Sri Lanka.

  They can not read the situation. They are blinded by something which I dont know. Bad luck of Mother Lanka. At lease Sri Dalada Wahanse should interfere and bring these two to true sense.

 2. Christie Says:

  Namaste: Indian imperialists are no sleeping. Since they recognized their Empire they have not looked back. They breed like flies and lives off a rag. They have out bred the locals of Mauritius, Fiji, Guyana. Sri Lanka will join soon. Jai Hind.

 3. ranjit Says:

  Dharmasiri your article should open the eyes of the stupid Sinhalese if not they have to dig their own graves before long.
  Why the people so stupid to bring UNP to power back again after all what they did to our Motherland in the past. 100% I am sure this traitor Ranil will do the same what he did in 2004 along with Choura Regina and bring human disaster to our Motherland if he is going to be elected as Prime Minister of Sri Lanka in the coming General elections.

  Our Patriots must stand up and organize en mass something to stop these western Financed traitors to our Motherland before they bring harm and misery to our peoples and the country again. Opposition must sack the President from the chairmanship of S.L.F.P immediately and take over S.L.F.P by appointing the Opposition leader as head and fight this dirty coalition of MY3/Ranil/Chandrika trio if not we will have a bleak future ahead. You cannot trust MY3 because he is already on the wrong side.He cannot run alone and these two evil minds (Ranil/Chandrika) will not allow him to do as he pleased. Champaka and Rathanaya already in the western pay list and they will not open their mouths hereafter on behalf of the country.

  Although I do not agree with some Bodu Bala Sena activities I prefer them to be there and lead us to fight against the evil trio MY3/RANIL/CHANDRIKA. Reducing few bucks here and there on few items which were imported by India won’t satisfy us who loves the Motherland more than our stomach. Just go around the country and see whether you can buy anything cheap? Bus fares are still the same and others too. Why our stupids do not understand what is going to happen to our country? Why only thinking of their stomach? We have to think beyond that. UNP always cheated the people by giving something like a Santa Clause while they do all dirty things behind our backs. JR also did the same thing. They never bring us prosperity or peace. They work as per the wish of Americans and the west that’s why those white Mafia is backing only Ranil not Rajapksa’s.

  Wake up Buddhist Sinhalese before Tamils and Muslims take over our country. Unite to fight this together without traitors to Mother Lanka. The time has come again so do not be stupid and give your valuable vote to UNP in the coming General election if you do then that’s the end of our Sinhala race and Buddhist culture. Tamils & Muslims already dreaming of their separate kingdoms if UNP comes to power so be aware of this and use your brains wisely when you select your next Govt.

 4. Ratanapala Says:

  Malwathu and Asgiri are only two Kapu Ralas of the Dalada Maligawa. They have done little to foster Buddhism let alone protecting the Buddhists of Sri Lanka. Has anyone heard a Buddhist sermon of substance by these two highly rated but slimy spittoons. They are only good at grinning at politicians and tying Pirith Nool on all come and sundry.

  They are only Idam Himi Vavilikarayo – Landed Proprietors holding onto vast swathes of land belonging to the Buddhist Temples but doing little to further the interests of the Buddhists. Malwathu Kapurala is UNP and of kapuwath UNP breed. Other one is a Made Hitawapu Innak! – sways in every which way possible – both all the while giving away the rights of the Buddhists. Their predecessors even traded Buddhist rites for Benz Cars!

  They are a disgrace to the whole Buddhist nation. This is the dilemma of the Sinhala Buddhists!

 5. Ratanapala Says:

  Rain’s greatest betrayal was just after 9/11. It was a time when the whole world awoke to international terrorism with one voice. It was the best time we had to go and finish the LTTE with the assistance of like minded western nations. However that was not to be.

  The arch traitor Ranil went and offered the LTTE a peace offer! This is how he saved the LTTE in 2001. Very soon the idiotic Sinhalese will have to eat humble pie on the way to become servants of the rich Tamils and Muslims; and finally the whole nation a vassal state of Tamil Nadu for Tamil Nadu will become a free and independent nation soon. This is the Christian Western agenda.

  Don Juan Ranil, Choura Ragina – Chandrika and Ponna Mangala are the cat’s paws of these external forces!

 6. Ratanapala Says:

  Read – Ranil for Rain above!

 7. ranjit Says:

  Ratanapala why people do not understand what we both think? What you are saying is true. Those two big Kapu Ralas are there just for nothing. They were both like two Gold Mudalalis just sitting there and take what ever gifts and alms these politicians bring to them and listening to their bogus promises and enjoy the luxury from both parties.

  If we need to save our country from foreign invaders and Indian Mafia our Sinhala Buddhists must get united first and then someone like Anagarika Dharmapala should come forward from somewhere to lead us otherwise the Tamil & Muslims will take over our country with the help of foreign backed groups pretty soon.

  Leaders should love their Motherland first. They should not play with our sovereignty and democracy. We are a free nation not belongs to any foreign force or country. Our leaders must listen to our people not foreigners. They should not allow foreigners to interfere in our affairs. We have the ability to solve our own problems so why should we take advise from Americans or Indians or Europe. They did more harm than good to our country in the past and they will do in the future too if we allow this rotten bunch MY3/Ranil/chandrika trio to Govern.

  America take your hands off from our beloved country.

 8. Indrajith Says:

  The title of this article should be corrected as “Sira Budhidha Ban!”.

 9. Charles Says:

  Dharmasiri

  We wish there would be more patriots llike you waking up from the spell that has been cast upon the Sinhala Buddhist by this ill omened My3, Ranil, Chandrika, Champika and JVP the traitors of the Sinhala Buddhist, who are selling off Sri Lanka in broad day light to the Tamils, Muslims and through them to India and the West.

  Sinhala should manifest and organise information meetings to tell the people of the danger they are facing from a sordid group of Political fantatists buying them off with a budget allowing people to eat and satisfy their stomachs, leaving their brains get mildewed and stop functioning.

  Sira Budida Bang ?

 10. Marco Says:

  Charles,
  Do you not think the Mahinda Rajapakse Presidential Campaign was along the similar lines of what you say above?
  I’m also hoping that if MR is going to contest the General Election in Apr he would have a similar theme.

 11. Nanda Says:

  Charles,
  “……..eat and fill their stomachs (to get rid of hunger), leaving their brains get mildewed and stop functioning. ” -True.

  “…….Spend dollars . travel on new highways , eat, drink and satisfy their greed in new hotels and expensive restaurants in Colombo, leaving their brains get mildewed and stop functioning. ” – Also True

  Are you helping the poor by writing articles in LW in anyway ?

 12. Indrajith Says:

  No. Charles is trying to educate the gullible Sinhalese about the impending danger before them!

 13. Indrajith Says:

  Sri Lanka’s Marxist party public complaints unit receives complaint against President’s brother
  Wed, Feb 4, 2015, 09:07 am SL Time, ColomboPage News Desk, Sri Lanka.

  Feb 04, Colombo: The public complaints unit of Sri Lanka’s Marxist party, Janatha Vimukthi Peramuna (JVP) has received a complaint on the alleged involvement of one of President Maithripala Sirisena’s brother in illegal sand mining in the Polonnaruwa District.

  The complaint was handed over to JVP Western Provincial Councilor Lakshman Nipunarachchi by businessman Sujeewa Sudhasinghe, who engages in sand mining on a license received by the government.

  Sudhasinghe has stated that despite engaging in sand mining work on an official license received by the government, one of President Sirisena’s brothers had continuously obstructed his business and in some instances forcibly taken away consignments of sand while being kept for official inspection before distribution.

  According to the JVP Councilor, the businessman has requested for justice to be meted out to him and to be ensured the freedom to carry out his legal business.

 14. Ananda-USA Says:

  Let us keep our beautiful and meaningful National Anthem of Namo Namo Matha just as it is!

  I have NEVER heard another National Anthem in the ENTIRE world that is as BEAUTIFUL and MEANINGFUL as Sri Lanka’s National Anthem of Namo Namo Matha.

  It EXPLICITLY identifies and gives advice on ALL the IMPORTANT things that I LOVE & TREASURE about my Resplendent Motherland.

  So, here it is in FULL for your enjoyment:

  Sri Lanka National Anthem

  Sri Lanka Matha,
  Apa Sri Lanka,
  Namo Namo Namo Namo Matha.

  Sundara siri barini,
  Surändi athi sobamana Lanka
  Dhanya dhanaya neka mal palathuru
  piri jaya bhoomiya ramya.

  Apa hata säpa siri setha sadana,
  Jeevanaye Matha!
  Piliganu mana apa bhakti pooja,
  Namo Namo Matha.

  Apa Sri Lanka,
  Namo Namo Namo Namo Matha.

  Obave apa vidya,
  Obamaya apa sathya,
  Obave apa shakti,
  Apa hada thula bhakti.

  Oba apa aloke,
  Apage anuprane,
  Oba apa jeevana ve,
  Apa muktiya obave.

  Nava jeevana demine,
  Nithina apa pubudu karan matha.
  Gnana veerya vadavamina
  Ragena yanu mana jaya bhoomi kara.

  Eka mavekuge daru kala bavina,
  Yamu yamu wee nopama,
  Prema vada sama bheda durarada,
  Namo Namo Matha.

  Apa Sri Lanka,
  Namo Namo Namo Namo Matha.

  English Translation:

  Mother Lanka – we salute Thee!
  Plenteous in prosperity, Thou,
  Beauteous in grace and love,
  Laden with corn and luscious fruit
  And fragrant flowers of radiant hue,
  Giver of life and all good things,
  Our land of joy and victory,
  Receive our grateful praise sublime,
  Lanka! we worship Thee.
  Thou gavest us Knowledge and Truth,
  Thou art our strength and inward faith,
  Our light divine and sentient being,
  Breath of life and liberation.
  Grant us, bondage free, inspiration.
  Inspire us for ever.
  In wisdom and strength renewed,
  Ill-will, hatred,
  strife all ended,
  In love enfolded, a mighty nation
  Marching onward, all as one,
  Lead us, Mother, to fullest freedom.
  Mother Lanka – we salute Thee!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2020 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress