වගකිව යුත්තෝ කවරහු ද?
Posted on March 12th, 2015

නලින් ද සිල්වා

 රනිල් සිරිසේන ආණ්ඩුව බලයට පත් කෙරුණේ මාදුළුවාවේ සෝභිත හිමියන් විසින් හෝ අතුරලියේ රතන හිමියන් විසින් හෝ නො වේ. උන්වහන්සේට එවැන්නක් කිරීමට තරම් ශක්තියක් නැත. උන්වහන්සේ එසේ කළ සේක යැයි ප්‍රකාශ කිරීම ම උන්වහන්සේට නැති ගෞරවයක් ලබා දීමකි. උන්වහන්සේ සහ තවත් අය ආණ්ඩුව බලයට පත්කිරීමේ ව්‍යාපෘතියෙහි ඉත්තෝ පමණක් වූහ.
රනිල් සිරිසේන ආණ්ඩුව බලයට පත්කෙරුණේ බටහිර රටවල් විශේෂයෙන් ඇමරිකාව හා එංගලන්තය, හා ඉන්දියාව විසිනි. මේ රටවල් විශේෂයෙන් ම ඇමරිකාව හා ඉන්දියාව එහි දී තම ඔත්තු සේවා යොදා ගත්තේ ය. වඩාත්ම ක්‍රියාත්මක වී ඇත්තේ ඉන්දියන් රෝ ඔත්තු සේවය ය. මෙරට සාමාන්‍ය සිංහලයන්, විශේෂයෙන් ම භික්‍ෂූන් වහන්සේ සමග සම්බන්ධ විය හැක්කේ ඉන්දීයයන්ට ය. ඒ සංස්කෘතික සම්බන්ධතා හේතුකොටගෙන ය.  
ඉන්දියාවේ ඉගෙන ගත් සිංහලයන් ඔත්තු සේවයෙහි යෙදවීමට රෝ සංවිධානය වග බලා ගත්තේ ය. බටහිර අධ්‍යාපනය විසින් ඒ ඒ ප්‍රමාණයට අප බටහිර ගැත්තන් කරන පරිදි ඉන්දියානුවෝ ද ඉන්දියාවේ ඉගෙනුමට යන  සිංහලයන් තම නියෝජිතයන් කර ගැනීමට උත්සාහ කරති. සංගිතයෙහි පමණක් නොව වෙනත් ක්‍ෂෙත්‍රවල ද එය දැක ගත හැකි ය.
බටහිර රටවල් හා ඉන්දියාව එක් වී ක්‍රියාත්මක කළ සැලැස්ම සාර්ථක විය. අප ඒ බව පිළිගත යුතු ය. රනිල් සිරිසේන ආණ්ඩුව බලයට පත් කළේ ඒ රටවල් විසිනි. රාජපක්‍ෂ රෙජිමය පැරදවීම යන්න ම ඇමරිකානු සංකල්පයක් මිස රනිල්ගේ නිර්මාණයක් නො වේ. එහෙත් එහි තේරුම ඔවුන්ගේ මෙරට ඉත්තන් මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතාගේ පරාජයට වග නොකිවයුතු බව නො වේ. පඬියන්, ඊනියා රාජ්‍ය නොවන උගතුන් පමණක් නොව ජාතික ව්‍යාපාරයේ ඇතැමුන් ද එයට වගකිව යුතු ය.
අද ඔවුන්  රනිල් සිරිසේන ආණ්ඩුවේ දුර්වලකම් දැක ආණ්ඩුවෙන් දුරස්ථවීමට උත්සාහ කරන බව පෙනෙයි. මොවුන්ගෙන් ඇතමකු මීළඟ මැතිවරණය දෙස ඇස ගසා සිටින බව පැහැදිලි ය. ඔවුහු ඒ සඳහා නැවත වරක් ශ්‍රී ල නි ප නිවට නායකත්වය සමග සංධානගත වීමට උත්සාහ කරති. ඔවුන්ට ද නිවට නායකයන්ට ද අද අවශ්‍ය මහින්ද රාජපක්‍ෂ නැවත බලයට පැමිණීම වැළැක්වීම ය. එය ඔවුන්ගේ අවශ්‍යතාව පමණක් නොව බටහිර රටවල හා ඉන්දියාවේ ද අවශ්‍යතාව ය.
බටහිර රටවලට හා ඉන්දියාවට අවශ්‍ය දෙමළ ජාතිවාදයට කප්පන් දී රට බෙදීම හා චීනය අපෙන් ඈත්කර තැබීම ය. ඊනියා යහපාලනය ඒ වසං කිරීමට යොදාගත් සටන්පාඨයක් පමණක් විය. සාධාරණ සමාජය හා පිවිතුරු හෙටක් යන්න ඊනියා යහපාලනයෙහි ප්‍රභේද දෙකක් පමණකි.   අද යහපාලනය යහදුෂණයක් හා යමපාලනයක් බවට පත්වී ඇත. එබැවින් ඉත්තෝ මීයන් මෙන් ගිලෙන නැවෙන් පැන යෑමට උත්සාහ කරති.
මේ මීයන්ට නැවෙන් පැන ඇවිත් නැවත වතාවක් බොරු කියමින් ජනතාව ඉදිරියට පැමිණීමට ඉඩ දිය යුතු නො වේ. රනිල් සිරිසේන ආණ්ඩුව බලයට පත්කිරීමට තරම් ශක්තියක් ඔවුන්ට නැති වුවත් ඔවුහු ඉත්තන් ලෙස වගකිව යුත්තෝ වෙති. අප කළ යුත්තේ මේ මීයන්ට ගිලෙන නැව සමග ම ගිලෙන්නට ආධාර කිරීම ය. 
නලින් ද සිල්වා
2015 මාර්තු 12

4 Responses to “වගකිව යුත්තෝ කවරහු ද?”

 1. Geeth Says:

  13 වැනි ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය අහෝසිය නමැති මී කතුර මෙයට හොඳම උත්තරයයි.

 2. Senevirath Says:

  අද දේශපාලනයේ නිරත එකෙක් වත් 13 ට නම් අ ත තියන්නේ නැත

 3. Indrajith Says:

  NFF asks what right National Executive Council has to decide on arresting Gotabhaya
  March 12, 2015, 9:56 pm

  By Dasun Edirisinghe

  The National Freedom Front (NFF) yesterday charged that the National Executive Council was doing what the Tamil Diaspora and Western powers had been campaigning for since defeating the LTTE militarily.

  NFF Spokesman and former MP Mohammed Muzammil, addressing a media conference at the party head office at Battaramulla, said the Tamil Diaspora and Western powers sympathetic to the LTTE were demanding that the war heroes who had defeated the LTTE be put behind bars.

  “Today, the NEC of the good governance regime does the very same. There are many media reports that the NEC had unanimously decided to arrest former Defence Secretary Gotabhaya Rajapaksa. Cabinet spokesman Dr Rajitha Senaratne, too, has told state media that the NEC made a decision to arrest former Defence Secretary. Similarly, leader of NSSP Dr Wickremabahu Karunaratne, too, told media that the NEC was planning to arrest Mr Rajapaksa,” Muzammil said.

  “It is now clear that the incumbent government is hunting the country’s leaders who made the country’s victory against the LTTE possible. Former Navy Spokesman D. K. P. Dassanayake has been grilled by the CID and there is a move to hunt former Navy Commander Admiral Wasantha Karannagoda. Now, the good governance masters are making public statements on the impending arrest of the former Defence Secretary.”

  Muzammil said the conduct of the NEC was very dubious. “On what grounds can they discuss the arrest of people? Arrests can be made by the police, but that, too, on court orders. So we can see that the NEC is not a national council but a hunting council,” the NFF spokesman said.

  “Who is the NEC comprised of? One of the members is former TNA leader R Sampanthan, who has been demanding a separate state within this country and been working under the instructions of LTTE political wing leader Tamil Chelvan. Then there is Wickremabahu Karunaratne, who publicly campaigned for Tamil Eelam. Another champion of the Eelam cause Mano Ganeshan, too, is a member of the NEC. These are the people who have decided to arrest our war heroes who liberated the country from terrorism. We ask people whether they will let these LTTE and Tamil Diaspora proxies to hunt our warheroes.”

 4. ranjit Says:

  People have already realized the danger we will face in the future if this Jarapalanaya stays on and do things which we Sinhalese cannot accept. After the war ordinary Tamils were happy same as the others because there were no more killings or kidnappings or any violence related to terrorism. The whole country was enjoying the peaceful atmosphere among all races and we were able to work smoothly among the communities with respect and in peace and harmony.We were able to do all that due to the correct decisions taken by the then Govt which was in power under the great leader President Mahinda Rajapksa and the war heroes who sacrificed their lives to save our land of birth.

  Peace & Harmony is no more in this land due to the Jarapalanaya we have today. Sinhalese were suspicious of this Govt more than any other time because of their involvement with Diaspora and the western countries who were very much supportive of LTTE during the war. As soon as this Jarapalanaya came to power they allowed McCray in Channel four to come and make a film against our Sinhala race and the war heroes. They removed barricades, given up lands back to them putting our forces in danger,Appointed a civil Governor, Appointed a Singaporean Tamil as Head of the Central bank and many more concessions in a very short period of time. We cannot allow this to go on.People must decide whether to stay this way under the threat of another war or remove this Jarapalanaya as soon as possible to enable us live in peace same like before after 2005-2014.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2021 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress