ඔත්තු සේවාවල හවුල් කරුවෝ
Posted on March 14th, 2015

නලින් ද සිල්වා

මහින්ද රාජපක්‍ෂ තම පරාජය පිළිබඳ ව ඉන්දියාවේ පළවන හින්දු පුවත්පතට ඉතා පැහැදිලි ව ප්‍රකාශ කර ඇත්තේ පරාජය පිටුපස ඇමරිකාවේ සී අයි ඒ, එංගලන්තයේ එම් අයි 6 හා ඉන්දියාවේ රෝ ඔත්තු සේවා සිටි බව ය. එමෙන් ම මෙරට රෝ ප්‍රධානියාව ආපසු කැඳවන ලෙස ඉන්දියාවෙන් කරන ලද ඉල්ලීම අනුව ඔහු කැඳවා තිබූ බවත් එහෙත් එසේ කළේ ජනාධිපතිවරණ ප්‍රචාරක කටයුතුවල අවසාන අවස්ථාවේ දී බවත් ප්‍රකාශ කර ඇත. මෙය සුළුපටු ප්‍රකාශයක් නො වේ. ඔත්තු සේවා මෙරට ක්‍රියාත්මක වන බව දේශපාලනය ගැන උනන්දුවක් දක්වන අයට පැහැදිලි කරුණක් විය. සැලැස්මකට අනුව සිදු වූ එය කුමන්ත්‍රණයක් නො වේ. 
මහින්ද රාජපක්‍ෂට අනුව රෝ ඔත්තු සේවය තමා පරාජය කිරීමට ක්‍රියා කළේ තම චීන ප්‍රතිපත්තිය වැරදියට වටහා ගැනීම නිසා ය. එමෙන් ම ඉන්දීය අගමැති මෝදි රෝ ඔත්තු සේවයේ කටයුතු සම්බන්ධයෙන් වගකිව යුතු නො වේ. මෙය නිවැරදි යැයි අපි නො සිතමු. රෝ පමණක් නොව අනෙක් ඔත්තු සේවා දෙක ද මහින්ද රාජපක්‍ෂ ආණ්ඩුවේ (ඔවුන්ට අනුව රෙජිමයේ) චීන ප්‍රතිපත්තියට විරුද්ධ විය. ඔවුන්ට අවශ්‍ය බටහිර ගැති ඉන්දියාවට පක්‍ෂපාති චීන විරෝධි විදේශ ප්‍රතිපත්තියක් අනුගමනය කරන ලංකාවකි. එසේ නොවන කල ඒ ආණ්ඩුව පෙරළා දැමීමට ඔත්තු සේවා කටයුතු කරයි. 
මෙහි දී බලපෑවේ ආණ්ඩුවේ චීන ප්‍රතිපත්තිය පමණක් නො වේ. බටහිරයන් විසින් ඇති කෙරී පෝෂණය කෙරුණු ඉන්දියාවේ සහාය ලැබුණු දෙමළ ජාතිවාදයේ අපේක්‍ෂාවන් ඉටු කිරීමට ද බටහිරට හා ඉන්දියාවට අවශ්‍ය විය. මෛත්‍රිපාල සිරිසේනට එංගලන්ත අගමැති කැමරන් ඩවුනිං වීදියේ දී කී දේත් මෝදි තමා පිළිගැනීම සඳහා ජනාධිපති ලේකම් කාර්යාලයේ දී පැවති උත්සවයේ දී ප්‍රකාශ කළ කරුණුත් අනුව දහතුනෙන් ඔබ්බට යෑමට ඔවුන්ට ඇති අවශ්‍යතාව පැහැදිලි වෙයි. ඔත්තු සේවාවලට මහින්ද රාජපක්‍ෂ පැරදවීමට අවශ්‍ය වූයේ චින ප්‍රතිපත්තිය මෙන් ම දෙමළ ජාතිවාදය සම්බන්ධයෙන් බටහිර හා ඉන්දියාව අනුගමනය නොකිරීමේ ප්‍රතිපත්තිය ද හේතුවෙනි. ඔත්තු සේවාවල කාර්ය අවසන් වී නොමැති බව ද අවධාරණය කළ  යුතු ය. 
 
රෝ ඔත්තු සේවයේ කටයුතුවලට මෝදි සම්බන්ධ නැතැයි කීම ද අපි නො පිළිගනිමු. එය රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික ප්‍රශ්නයක් වන නිසා එසේ සම්බන්ධයක් නැතැයි කීමට සිදුවන්නට ඇත. ඒ කෙසේ වෙතත් ඔත්තු සේවා රාජ්‍ය සමග සම්බන්ධකමක් නැතැයි ප්‍රචාරය කරන්නේ රාජ්‍යවලට ඇතැම් කරුණුවල දී එමගින් අත පිසදමා ගැනීමට හැකි බැවිනි. මෝදි මහින්ද රාජපක්‍ෂට අණ නොකළේ අණ කිරීමට නොහැකි වූ බැවින් මිස අණ කිරීමට අකමැති වූ නිසා නො වේ. රනිල් සිරිසේන ආණ්ඩුව අද බටහිරට හා ඉන්දියාවට අවශ්‍ය පරිදි ක්‍රියාකරයි. ආණ්ඩුව ඇතැම් විට මෝදි කියන දේ නොකරන්නේ නම් ඒ චීනයට ඇති බිය නිසා ය. 
අපට තවත් වැදගත් ප්‍රශ්නයක් ඇසීමට ඇත.  ඔත්තු සේවා, විශේෂයෙන් ම රෝ ඔත්තු සේවය ලංකාවේ දී ක්‍රියාත්මක වීමේ දී  ඔවුන්ගේ හවුල් කරුවන් ලෙස කටයුතු කළෝ කවරහු ද? අප ඔවුන් ගැන සොයා බලන්නේ නැත් ද? විදේශීය ඔත්තු සේවා සමග එකතු වී ආණ්ඩු පෙරළීම අභ්‍යන්තර ව ආණ්ඩුවකට විරුද්ධව කටයුතු කිරීමක් නො වේ. ආණ්ඩුවකට විරුද්ධව අභ්‍යන්තර ව නීත්‍යානුකූල ව කටයුතු කිරීමට පුරවැසියකුට අයිතියක් ඇත. එහෙත් මේ අයිතියේ සීමාව කුමක් ද? 
පුරවැසියකුට විදේශීය ඔත්තු සේවයක් සමග එකතු වී පවත්නා ආණ්ඩුව පෙරළා දැමීමට කටයුතු කළ හැකි ද? එය රාජ්‍ය විරෝධී ක්‍රියාවක් නො වන්නේ ද? අතීතයේ සිට ම මෙරට රජවරුන්ට විරුද්ධව භාරතීය වාංශික රජවරුන්ගේ සහාය ලබාගත් රාජ වාංශිකයෝ සිටියහ. එමෙන් ම රාමායණය පිළිගන්නේ නම් විදේශීය රජවරුන්ගේ ඒජන්තයෙන් ලෙස මෙරට රජවරුන්ට විරුද්ධව කටයුතු කළ විභීෂණලා (ඊනියා යහපාලකලා) සිටියහ. එක්තරා ආකාරයකින් ගතහොත් ඇතැම් නිළමෙලා 1815 දී රජුට විරුද්ධව ඉංගිරිසින් සමග එක් වී කටයුතු කළහ. ඩොයිලි සමග එකතු වූවෝ මෙරට සිටියහ. අප ඒ සම්ප්‍රදාය තවදුරටත් ඉදිරියට ගෙන යෑමට ඉඩ දිය යුතු ද? 
නලින් ද සිල්වා
2015 මාර්තු 14

 

4 Responses to “ඔත්තු සේවාවල හවුල් කරුවෝ”

 1. Senevirath Says:

  නිලමෙලා රජුට එරෙහි වුයේ වදඩු ගයා ගෙන් සිංහලේ රැකගත යුතුය් කියාය . යහපාලකයෝ මහින්දට විරුද්ධ වුනේ තවත් ”’වඩුග

  ඉන්දියානුවෙකුට රට දෙන්නටය

 2. Christie Says:

  Namaste: Part of the interview with Haidar in The Hindu.

  Rajapaksa accuses RAW
  You’re saying the betrayal was from President Sirisena and other members of your government. Yet in an interview to the Dawn newspaper of Pakistan and SCMP of China you implicated RAW for what happened in Sri Lanka…do you believe that? Not only RAW but also the Western agencies, working together, possibly for the first time. (Laughs).
  It sounds like a conspiracy theory, what is the proof you have against them?
  It was very clear, and if you ask them they will say yes. They won’t deny it.
  The Indian government has denied it.
  Officially yes. But agencies are active in this region.
  Are you saying the election was rigged?
  No, I think it was a free and fair election at least as far as I could tell.
  So without putting words in your mouth is what you’re saying is that the coming together of the opposition against you was facilitated by RAW and other Western agencies?
  Yes.” Mahinda did not name the Western agencies. A friend of mine did comment on both the articles that were published in The Hindu but they were not published.
  “The former President called an early election. The Indian imperialists (India) were ready to correct its mistake in 2005 when it backed Mahinda Rajapaksa over Ranil Wickramasinge. Indian imperialists advised Indian block vote in the island to abstain from voting. The reason for the preference was Indian imperialists thought it will be easier to negotiate with Mahinda an unknown matter for India. Unfortunately for India, Mahinda did not follow Indian directions as former Sri Lankan leaders did since 1956. In 2010 India enrolled General Sarath Fonseka as a presidential candidate against Mahinda and failed. So behind the scene as Indian imperialist always do they were planning for years and got former governor Chandrika to do the job and succeeded with doing a repeat of what India did with her father SWRD 1951. India did not have to wait for four year this time. India managed to divide the non-Indian vote and got the Indian block vote for Sirisena the new governor of Sri Lanka.”

  The other comments talked about the real Indian name of RAW; Third Eye. That Third Eye is the most secretive and ruthless intelligence service in the world and that it was formed by Nehru, Mohandas, Bose and others. It was active during the WWII in the Far Eastern Front. It is deeply involved with internal politics of Indian colonies from Fiji to Guyana and in all countries in the world. specially in the Western Block. Jai Hind

 3. charithsls Says:

  MR did not implicate Modi not because he does not know it but it is the most diplomatic norm & in future he has to have a friendly atmosphere not to jeopardize his future path.What intrigues me most from this saga is ‘failure’ of Gotabhaya here.He ran the defence with utmost power & knowing what RAW was doing to derail MR,why he failed to find out Sirisena’s somersault beforehand.That baffles me.No other political head will have such support as MR had with 3 of his own brothers running the show in the country.Someone would have thought defence kept a blind eye if Gota was not a brother.Sirisena’s covert plan with RAW should have gone on for months/years & if our defence was not able to expose it, it points to inept work by our defence.Why Gota could not establish an undercover unit like RAW in our own country is a damn admission of his failure.At least our Defence Dept should establish a secret unit now to ‘oversee’ RAw who surely will have more disastrous plans for our country.

 4. ranjit Says:

  MR is a better politician than any of these Jarapalana Gobells. He knows what he is talking about although he had ups & downs during his tenure in office. We know he loves his Motherland very much than most of the current rulers. We can have faith on him than the current rattle snakes who say YES SIR to everything what His Master’s voice say. MR will not give in to foreign pressure at any time because he always thought of the country first. Already we have seen the difference these Jarapalanaya was talking about. Their promises were all bogus. Only thing they were doing now is to visit countries which were hostile to us during MR time and promising to hand over our war heroes and giving more power to Tamil separatists.

  If MR and his Govt didn’t do the development work like they did we wouldn’t have anything to show to the outside world. When you visit North & East you cannot say that there was a war for thirty long years because of the progress we have made during MR’s time. Although our ungrateful Tamils & Muslims do not appreciate for what they have got majority in this country appreciate and happy about it. Atleast we have the freedom to visit places without any harassment. If this crazy Govt listen to Modi and do things which are not acceptable to majority Sinhalese then we will have another blood bath soon for sure. I hope they will listen to people’s voice rather than do things on their own more beneficial for them.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2019 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress