සන්නස්ගලට පිලිතුරක්
Posted on March 19th, 2015

කුමාර ජනක යුතුකම සංවාද කවය

2015.03.12 වනදා ස්වාධීන රූපවාහිනිය හරහා විකාශනය වූ සත්‍යාගාරය නම් වැඩ සටහන මගින් ජ්‍යෙතිෂය සම්බන්දව සුමනදාස අබේගුණවර්ධන නම් පුද්ගලයා සම්බන්ද කරගනිමින් උපුල් සාන්ත සන්නස්ගල විසින් පැවැත්වූ සාකච්චාමය වැඩසටහන මගින් ජ්‍යෙතිෂ සාස්ත්‍රය අපහාසයට උපහාසයට ලක්කිරීමක් සිදුවිය.එහිදී සන්නස්ගල විසින් ඉදිරිපත්කරන ලද ප්‍රශ්න සදහා නිසි පිලිතුරක් ලබාදීමට ජ්‍යෙතිෂ වේදියෙකු ලෙසින් හදුන්වා ගනු ලබන සුමනදාස අබේගුණවර්ධනට නොහැකිවිය.මෙම ලිපිය ඒ හා සම්බන්දව වේ.

ජ්‍යෙතිෂය විද්‍යාවක්ද ?

ජ්‍යෙතිෂය විද්‍යාවක් නොවේ.සාස්ත්‍රයකි.ඉගැන්වීමකි.මගපෙන්වීමකි.සමහරුන් මෙය විද්‍යාවක් ලෙස හැදින්වූවත් එය විද්‍යාවක් නොවේ.සන්නස්ගලගේ මෙම ප්‍රශ්නයට නිසි පිලිතුරක් දීමට සුමනදාසට නොහැකිවෙයි.සන්නස්ගලද උපක්‍රමික වශයෙන් සිය වචන භාවිතා කරනු ලබයි.විද්‍යාව යනු පරීක්ෂනාගාරයක් තුල පරීක්ෂණයකට ලක්කල හැකි දෙයක් ලෙස හදුන්වයි.විද්‍යාවක් නොවන දෙයක් එලෙස පරීක්ෂණයට ලක්කරන්නේ කෙසේද ? එසේනම් සන්නස්ගල නම් ගුරුවරයා මෙම ප්‍රශ්නයට පිලිතුරු දිය යුතුය.” දෙශපාලන විද්‍යාව ” උසස්පෙල හදාරන දරුවන්ගේ විශයකි.දේශපාලනය විද්‍යාවක්ද ? එය පරීක්ෂණාගාරයක පරීක්ෂාවකට ලක්කර ප්‍රතිපලය මෙය යැයි කිව හැකිද ? නැත සිදුව ඇත්තේ ඒ ඒ විෂය සම්බන්දව භාවිතාවන වචනයන්හි නිවැරදි නොවන බවයි.සන්නස්ගල මෙය දනී.නමුත් ඔහුගේ පරමාර්තය එම වැඩසටහන මගින් මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාටත් ජ්‍යෙතිෂයටත් පහරගැසීමයි.

ග්‍රහයන් කී දෙනෙකු සිටීද ?

ජ්‍යෙතිෂයේ ග්‍රහයන් නවදෙනෙකි.එනම් රවි ,සදු , බුධ , කුජ , සිකුරු , ගුරු , ශනි , රාහු සහ කේතු.මෙයින් රාහු කේතු යනු අපගේ දෘශ්ටියට ගොචරවන ග්‍රහයන් නොවේ.නක්‍ෂත්‍ර දුරේක්‍ෂය භාවිත කර අහස දෙස ඕනෑකමින් බලන්නකුට පවා ජේ‍යාතිෂ්ශාස්ත්‍රයේදී හඳුන්වාදී තිබෙන රාහු සහ කේතු යන ග්‍රහයන් කිසි දිනක දැක ගත නොහැකිය. තාරකා විද්‍යාවේදීත් රාහු ග්‍රහයා සහ කේතු ග්‍රහයා ගැන සඳහනක් නොමැත. එසේ නම් මෙම රාහු සහ කේතු යනු කවුරුන්ද? කවරෙක් විසින් මොවුන් දකිනා ලද්දේද ? මෙම බලවේග දෙක නිර්මාණය වන්නේ සූර්යයා වටා පෘථිවියේ ගමනත් පෘථිවිය වටා චන්ද්‍රයාගේ ගමනත් පදනම් කර ගෙනය. පෘථිවි කක්‍ෂයත් එනම් සූර්යයා වටා පෘථිවියේ ගමන් මඟ) චන්ද්‍ර කක්‍ෂයත් (එනම් පෘථිවිය වටා චන්ද්‍රයාගේ ගමන් මඟ) එකිනෙක කැපෙන ස්ථාන දෙක රාහු සහ කේතු වශයෙන් නම් කර ඇත.

ඒ අනුව රාහු කේතු හැර ප්‍රධාන ග්‍රහයන් හතකි.රාහු කේතු සමග නවයකි.ප්ලූටෝ නෙප්චූන් සහ යුරේනස් මෑතක සොයාගන්න ලද ග්‍රහයන් වන අතර එම ග්‍රහයන් සෞරග්‍රහ මණ්ඩලයේ දුරින්ම පිහිටි ග්‍රහයන්වේ.එම ග්‍රහයන්ට පෘතුවියට බලවත් බලපෑමක් ඇතිකල නොහැක.

මෙම ග්‍රහයන්ට පෘතුවියටත් මිනිසාටත් කිසියම් බලපෑමක් කල හැකිද ?

මෙම ප්‍රශ්ණයට ලබාදිය හැකි පිලිතුර වන්නේ ” ඔව්.කලහැකියි “

මෙය සම්පූර්ණයෙන් විග්‍රහකල හැකිය.නමුත් එය තේරුම් ගැනීමට තරම් ශක්තියක් හෝ දැනුමක් සන්නස්ගල සතුව නැත.සන්නස්ගල මෙවැනි ප්‍රශ්ණ ඇසීමට පෙර ,පලමුව ජ්‍යෙතිෂ සාස්ත්‍රයේ මූලික සිද්ධාන්ත හෝ ඉගෙනෙගෙන සිටිය යුතුය.ඕනෑම අයෙකුට ඕනෑම දෙයක් සම්බන්දව ප්‍රශ්නකල හැකි නමුත් අභියෝගාත්මකව සම්ච්චලයට ලක්කිරීම සදහා ප්‍රශ්න කරන්නේ නම් ඒ අසන ප්‍රශ්නය පිලිබ්දව දැනුමක් ලබාතිබිය යුතුය.කොහෙන් හෝ අහුලාගත් වචන කිහිපයක් සහ උදාහරණ කිහිපයක් සමග ප්‍රශ්න කිරීම බුද්ධිගෝචර නොවේ.

බුදුරජාණන් වහන්සේ ජ්‍යෙතිෂය ප්‍රතික්ෂේප කලා.ඇයි එහෙනම් බෞද්ධයො ලෙස ජ්‍යෙතිෂය පිලිගන්නේ ?

”නක්ඛත්තං පතිමානෙන්තං
අත්ථො බාලං උපච්චගා
අත්තො අත්ථස්ස නක්කත්ථං
කිං කරිස්සන්ති තාරකා”

නැකැත් බලමින් තටයුත්ත පසුකරන්නා වූ මෝඩයා හට අර්ථය ඉක්මවා යන්නේය. බලාපොරොත්තවන අර්ථය සිදුවෙනම් එයම නැකතය. අහසේ තරු කුමක් කෙරේද?:

සන්නස්ගල ඔබ මෙවැනි ප්‍රශ්ණයක් ඇසීමට පෙර බුදුදහම සහ බුදුදහමේ හරය තේරුම්ගෙන සිටිය යුතුය.ඔබ ඒ සම්බන්දව කිසිවක් දන්නේ නැතිබව පෙනේ.බුදුදහම ලෞඛික සුඛ විහරනය සදහා මගපෙන්වන දර්ශනයක් නොවේ.සියල්ල අනිත්‍ය බව මෙනෙහිකරමින් ලොකෝත්තර සුවයක් ලබන්නට හෙවත් නිර්වාණය අවසාන ප්‍රතිපලය ලෙස ලැබීමට මගපෙන්වන දහමක්.එහිදී මමය මාගේ සංකල්පයක් නැත.සියල්ල නැසෙන සුලුය.බෞද්ධයා සහ බෞද්ධ දර්ශනය අතර විශාල පරතරයක් පවතී.බුදුරජානන් වහන්සේ ලෞඛික ජීවිත යහපත්ව පවත්වාගෙන යාමට උපදෙස් මාලාවක් උගන්වා ඇත.නමුත් බුදුදහමේ ඒ සම්බන්දව කියවෙන්නේ ඉතා අඩු වශයෙනි.

බුදුරදුන්ගේ ඉගැන්වීම් නවීන විද්‍යාවෙන් පවා පිලිගත් අවස්තා පවතී.නමුත් බුදුරජානන් වහන්සේ විශ්වය ගැන විශ්වයේ පිහිටීම ග්‍රහතාරුකා සම්බන්දව දේශනාකර තිබෙන්නේ ඉතා අවම වශයෙනි.ඒ බුදුරජානන් වහන්සේ ඒවා සම්බන්දව නොදැන සිටීම නොව,එවැනි දෙයකින් නිර්වාණාවබෝධය සොයන පුද්ගලයාට පිහිටක් ලැබිය නොහැකි නිසාවෙනි.එසේ නිර්වාණය පරම අධිශ්ටානය කරගත් භික්ෂුවට හෝ පුද්ගලයාට ග්‍රහ තාරිකාවෙන් ඇති වැඩක් නැත.නොපමාව කුසල් රැස්කිරීම එකම අරමුණවේ.ඒ නිසාවෙන් බුදුරදුන් ජ්‍යෙතිශය මේ ආකාරයට ප්‍රතික්ශේපකලා යැයි සිතිය හැකිය.මේ සම්බන්දව නිසි පිලිතුරක් ලබාගැනීමට එක්කෝ බුදුරදුන් ජීවමානව සිටිය යුතුය.නැතිනම් රහත්ඵලය ලැබූ භික්ෂුවක් හමුවිය යුතුය.එසේ නොමැතිව මෙවැනි ප්‍රශ්නයක් සාමාන්‍ය පුද්ගලයෙකුගෙන් අසා එයට සම්පූර්ණ පිලිතුරක් බලාපොරොත්තු වීමත් එසේ නොවූවිට බුදුදහම මූලිකකොටගෙන ජ්‍යෙතිෂය අපහාසයට උපහාසයට ලක්කිරීම නොකල යුතුය.

ජ්‍යෙතිෂයෙන් 100% නිවැරදි අනාවැකි කිවහැකිද ?

පුලුවන්.නමුත් එවැනි අය දැනට නැත.මානසික තත්වයන් දියුණුකරගත් සෘෂිවරුන් වැනි උගතුන් උතුමන් අද නැත.වර්ථමානයේ සිටිනුයේ පොතපත භාවිතා කරමින් ගුරුවරුන් ඇතිව හෝ නැතිව ජ්‍යෙතිෂය හැදෑරූ සාමන්‍ය මිනිසුන්ය.පොතපතේ සියල්ල නැත.වර්තමානයේ ජ්‍යෙතිෂ කරුවෙකුගෙන් 100% ක අනාවැකියක් බලාපොරොත්ත්තු වන්නේ නම් එය මෝඩකමකි.ඒ ආකාරයෙන් අනාවැකි කිවහැකි අයෙකු සිටීනම් ඔහු මේ ලෝකයේ ප්‍රධාන පාලකයා වනු ඇත.ලොකුම ධනවතා බලවතා වනු ඇත.සියලු රාජ්‍ය නායකයන් ඔහු සොයා පැමිණෙනු ඇත.වර්තමානයේ සිදුවන යුධ ගැටුම් නොපවතිනු ඇත.මිනිසුන් අකාලයේ මියනොයනු ඇත.ගුවන් යානා අතුරුදහන් නොවනු ඇත.අතුරු දහන් වූවත් සෙවීමට මහා ශ්‍රමයක් කාලයක් වැය නොවනු ඇත.සුනාමි භූමිකම්පා ඇති වූවත් එය මුලතියා හදුනාගැනීමට හැකිවනු ඇත.

ජ්‍යෙතිෂය මගින් 75% වත් නිවැරදිව අනාවැකියක් කිවහැකිනම් එය සුවිශේෂී හැකියාවකි.කිසියම් කාලසීමාවකට යටත්ව අනාවැකි පවසනවා මිස 100% නිවැරදි දින වකවානු සහිතව අනාවැකි කිවහැකිදැයි මා තවමත් නොදනී.එවැනි අයහමුවී හො එවැනි අය පිලිබ්දව අසාද නැත.

ජ්‍යෙතිෂවේදීන් වර්තමානයේදී ‘ තමා කියූ අනාවැකියක් වැරදී නැති ” බව පවසයි.නමුත් වැරදුන තැන් කොතෙකුත් ඇත.වර්තමානයේ සියල්ල මුදල් මත තීරනයවේ.ජනමාධ්‍ය භාවිතා කිරීම මගින් පුද්ගලික පැවැත්ම උදෙසා තම හැකියාවන් උලුප්පා දැක්වීමක් සිදු කරයි.එය මිස වෙන කිසිවක් නොවේ.සන්නස්ගල ඔබ මාධ්‍යවේදියෙකුදැයි මා නොදනිමි.නමුත් ජනසංනිවේදන විෂයේ මාධ්‍යභාවිතය සහ එහි උපක්‍රම පිලිබදව වෙනම පරිච්චේදයක් ලෙස උගන්වනු ලබයි.ඒ අනුව මාධ්‍ය තුල ජ්‍යෙතිෂයේ හැසිරවීම තේරුම් ගැනීමට ඔබට හැකියාව තිබිය යුතුය.ඔබ මාධ්‍යට උඩින් පාත්වූ අයෙකි.මාධ්‍ය භාවිතයේ මූලික සිද්ධාන්ත ඔබ දැන සිටින්නේ කෙසේද ?

අපල සදහා බෝධිපූජා තැබීම හරිද මෙය බෞද්ධයා මුලාකිරීමක් නේද ?

අපල කාලය යනු කායික මානසිකව පුද්ගලයා දුබල වන අවස්තාවකි.බෝධිපූජාව යනු අනාදිමත් කාලයක සිට ලාංකීය බෞද්ධ ජනතාව අතර පැවත එන ආගමික පිලිවෙතකි.මානසික වශයෙන් සුවයක් ලැබීම සදහා වන පිලිවෙතකි.ආශිර්වාදය යනු මහා බලයකි.කෙනෙකු තවත් කෙනෙකුට හදවතින්ම ආශිර්වාදයක් කරන්නේ නම් ඒය එම පුද්ගලයාට සැනසීමකි.අපලයක් වේවා අන් ඕනෑම හේතුවකින් අඩපනව සිටින පුද්ගලයාට ආශිර්වාදය පවා මහත් සැනසීමකි.හේතු වාදියෙකු වන ඔබ මේවා දන්නේ කෙසේද ? දැන සිටියත් කුහක දේශපාලණික මතවාදයෙන් ඔබ්බට පැමිණීමට ඔබවැනි උගත් නමුත් බුද්ධිමත් නොවූවන් පෙලෙබෙන්නේ නැත.

සදෙහි දරුවෙකු ඉපදුනොත් හදහනක් සෑදිය හැකිද ?
පුලුවන්.අනිවාරයෙන්ම පුලුවන්.සදෙහි ඒ උපත සිදුවන ස්තානය අනුව පිහිටීම සහ ඒවා ගණනයන්ට අනුව සිදුකල හැකියි.නමුත් සදෙහි කිසිදා මිනිස් උපතක් සිදු නොවනු ඇත.සිදුවන්නේ නම්,ඒ මත ගොඩනැගෙන දේශගුණික , සමාජ සංස්කෘතික තත්වයන් අනුව එය තීරණය වනු ඇත.දකුණු ආසියානු රටක් ලෙස ලංකාවේ දරුවෙකු උපත ලැබීමත් එම උපත ලැබූ දරුවාට හදහනක් සකසන ආකාරයටත් බ්‍රිතාන්‍ය වැනි රටක උපත ලබන දරුවෙකු සහ ඒ දරුවාට හදහන සකස් කරන ආකාරයත් තේරුම්ගැනීමෙන් මෙම ප්‍රශ්ණයට පිලිතුරු ලබාගැනීමට හැකිය.ලංකාවේත් බ්‍රිතාන්‍යයේත් පවතින්නේ දේශගුණික තත්වයන් දෙකකි.සන්නස්ගල ඔබට මේවා හාස්‍ය ඇතිකරවන තර්ක වනු ඇත.නමුත් සියල්ලටම ආරම්භයක් සේම අවසානයක් ඇත.ඕනෑම ප්‍රශ්නයකට පිලිතුරක් තිබේ.

මට මතක ඇති ප්‍රශ්ණ මෙපමණි.

මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාගේ කේන්ද්‍රයට වඩා සිරිසේන ජනපති වරයාගේ කේන්ද්‍රය ශක්තිමත් බලවත් බව සුමනදාස අබේගුනවර්ධන පැවසීම.

මෙය සම්පූර්ණ අසත්‍යක් වන අතර මහින්ද මහතා පරාජය වීමෙන් පසුව තම තත්වයට ගෞරවයට සිදුවූ හානිය වසා ගැනීමට සුමනදාස නම් පුද්ගලයා ජ්‍යෙතිෂය පාවදුන් අවස්තාවකි.

සිරිසෙන මහතාගේ කේන්ද්‍රය දුබල බව තරයේ මා ප්‍රකාශ කරමි.එය ශක්තිමත් නම් ඇයි ඔහුට උසස් ඉගනීමක් ලැබීමට නොහැකි උනේ.ඕනෑම අයෙකුගේ කේන්ද්‍ර සටහනක් ගත්විට රාජයෝග දක්නට ලැබෙයි.නමුත් සියල්ලෝ රජ වන්නේ නැත.විශේෂයෙන් දේශපාලනික වශයෙන්.එයට පවුල් පසුබිම සමාජ පසුබිම අවශ්‍යයි.

සිරිසේනගේ හෝ මහින්දගේ කේන්ද්‍ර විග්‍රහ කිරීමට මෙය අවස්තාවක් කරගන්නේ නැත.එයට ඉදිරියේ අවස්තාවක් උදාවනු ඇත.නමුත් සිදුවූ තත්වය පෙන්වා දිය යුතුය.මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා මේ මොහොතේ චන්ද්‍ර අශ්ටම ඒරාශ්ටක අපලය ගෙවමින් ඇත.සිරිසේන මහතා ලග්න ඒරාශ්ටක අපලයේ අවසන් අවස්තාව ගෙවමින් සිටී.

මහින්ද මහතාගේ ඒරාශ්ටකය යෙදී ඇත්තේ ලග්නයෙන් තුන්වැන්නේවේ.එනම් සහොදරයන් අසල් වැසියන් හිතවතුන් පිලිබදව කියවෙන ස්තානයයි.ඒ අනුව ඔහුගේ සහොදරයෙකුගේ ක්‍රියාවන් සෘජුවම මේ අවස්තාවේ අවාසි සහගතලෙස බලපෑවේය.එසේම හිතවතුන් යැයි තමා සිතා සිටි පුද්ගල චරිත මෙන්ම විවිධ රාජ්‍යන්ගේ දේශපාලනික යටි අරමුණුද රාජපක්ෂ මහතාගේ පරාජයට බලපෑවේය.තමාවටා සිටි අයගේ ක්‍රියාවන්ද අවාසි සහගත ලෙස බලපෑවේය.ඔවුන්ගේ කේන්ද්‍ර සටහන් පරීක්ෂාකර බැලුවේ නම් එය තහවුරු කරගැනීමට හැකියාව ඇත.අපලයක් යනු පරාජිත කාලයකි.තමන්ටත් අපලයක් යෙදී තමා සමග සිටින අයටද පරාජිත කාලයක් පවතී නම් ප්‍රතිපලය පරාජයයි.

සිරිසෙන මහතාගේ ලග්නයෙන් දෙවැන්නේ සෙනසුරු ගමන් කරයි.එනම් ශරීරයේ කට පිලිබදව කියවෙන ස්තානයයි.සිරිසේන මහතා මැතිවරන සමයේ කොතෙකුත් නොගැලපෙන කතා කීවේද ? ඔබට මතක තිබිය යුතුය.ගුවන් තොටුපල වසාදමන බව එක් අවස්තාවක පැවසූ අතර තවත් අවස්තාවක තමා එසේ නොකිවූ බවත් එසේ කියන්නට තමාට පිස්සුවක් ඇතැයිද ප්‍රශ්න කලේය.එයම ඔහුගේ සිහි බුද්ධිය පිලිබදව ජනතාවට තේරුම් යන්නට ප්‍රමාණවත් විය.නමුත් ඒවාද අමතක කරමින් ජනතාව ඔහුට කැමැත්ත පලකලේය.

ඇයි එහෙම උනේ ….

තමාගේ ග්‍රහ තත්වය දුබල උවත් තමාවටා සිටින අයගේ ග්‍රහ තත්වය ශක්තිමත්ය.එනම් රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා අපල අවස්න්කර තිබුණි.චන්ද්‍රිකා මැතිණියට රාජ යෝගයක් ලබා ශක්තිමත්ව තිබුනේය.මේ හේතුවෙන් තම ග්‍රහ දුබලතාවය දුබල කරවමින් අනෙකුත් අයගේ තත්වයන් තමන් කරා පැමිණියේය.ඒ අනුව මෙම ජය සිරිසේන මහතාගේ නොවේ.මෙය ඔබට පැහැදිලි නොවේ නම් පහත උදාහරනය බලන්න.

ඔබගේ නිවසේ පස් දෙනෙක් ඉන්නව.ඔබට තදබල අපලයක් තියෙනව.අනෙක් හතර දෙනාටම සුබ බලවත් කාලයක් ගෙවෙනව.එතකොට ඔබට තනි පුද්ගලයෙක් වශයෙන් අපලය බලපෑවත් අනෙක් අයගේ ආර්තික ශක්තිය,සමාජයේ ඇති ශක්තිය අනුව ඒ අසුබ බොහෝ දුරට මගහැරෙනව.ඔබ වැරද්දක් කරල පොලිසියට අහුවෙනව.ඔබට අපලය බලපෑව.නමුත් ගෙදර අනිත් අය එනව.පොලිසියෙ ලොක්කට කතා කරනව.සමහරවිට කීයක් හරි අත යටින් දෙනව.ඔබට සහනයක් ලැබෙනව.සමාජයේ දකින්න ලැබෙන තත්වයන්මේ.

අනෙක් අතට ඔබට අපල කාලය පවතිනවිට ගෙනදර සියලුදෙනාටම අපල පවතිනව.එවිට සිදුවන්නේ ගහෙන් වැටුන මිනිහට ගොනා අනිනව වගේ වැඩ.

කෙසේ වෙතත් සිරිසේන මහතාගේ කේන්ද්‍රය දුර්වලයි.අනෙකාගේ කරපිටින් රජ පුටුවට ගියා.මහින්ද මහතාගේ කේන්ද්‍රය බලවත්.දෙදෙනාම සෙනසුරුගේ අපලයට හසුවෙලා.සිරිසේන මහතාට සෙනසුරු 50% මේ මොහොතේ අපල කරනව.50% සුබයි.මහින්ද මහතාටත් එසේමයි.මහින්ද මහතාට 50% ඒ අපලය ක්‍රියාත්මක උනා.සුබ කියාත්මකවීම සිදුවුනේ නෑ.සිරිසෙන මහතාට පලමුව 50% සුබ ක්‍රියාත්මක උනා.අසුබ ක්‍රියාත්මක උනේ නෑ.එහෙනම් ඉදිරියට වෙන්නෙ මහින්ද මහතාට සුබ ක්‍රියාත්මක වන විට සිරිසේන මහතාට අසුබ ක්‍රියාත්මකවීම.මහින්ද මහතාගේ ඉදිරිය පැහැදිලියි.නමුත් බාදා සහිතයි.රජකම උරුමයි,එය නැවතිය නොහැකියි.

රටක් වශයෙන් ගත්කල…

ලංකා කේන්ද්‍රයේ ලග්නය කුම්භ.එහෙම වෙන්නෙ කොහොමද ?

ලංකා කේන්ද්‍රය සැකසෙන්නේ 1948.02.04 වන දින නිදහස හිමිවීම සහ එම වේලාව අනුව.එය දැනට පිලිගැනීම.හරියට වසරේ ලග්න පලාඵල වසර ආරම්බ වන දිනයේ සූර්‍ය උදාව සමග සකසනව සහ පලාඵල කියනව වගේ.

ලෝකයක් වශයෙන් ගත්විට…

ලග්න දොලසයි.එයින් පලමු ලග්නය මේෂ.මේෂ ලග්නය පලමු ලග්නය ලෙස සලකන විට ලෝක කේන්ද්‍රයේ ලග්නය මේෂ වශයෙන් සලකනව.ඒක එහෙම වෙන්නෙ කොහොමද කියල දැනගන්න ඕනෙ නම් එය ඒ විදිහයි කියල සම්මත කල කෙනා හොයාගෙන අහන්න වෙනව.මම දන්නෙ නෑ.නමුත් මේවා සම්මතයන්.

සත්‍යාගාර වැඩ සටහනේ අවසානය , සන්නස්ගල සටහන් කරන්නේ ඉන්දියානු අගමැතිවරයෙකු වන ශ්‍රී ජවහල්ලාර් නේරු පැවසූ වදනකි.එහිදී ඔහු කියනව ජ්‍යෙතිෂයටවත් අහසේ ග්‍රහ තාරුකාවකටවත් කිසිවක් තීරනය කල නොහැකි බව.ජවහල්ලාර් නේරු කියන්නේ හේතුවාදී දර්ශනය අනුගමනට පෙලබුන අයෙකි.ප්‍රකට හේතුවාදීන් අතර ඔස්ට්‍රේලියාවේ හිටපු අගමැතිනි ජූලියා ගිලාඩ් , මහාචාර්ය කාලෝ ෆොන්සේකා, මහාචාර්ය ඔස්මන්ඞ් ජයරත්න, වෛද්‍ය රූමි රූබන් යන අය ඔබ දන්නව.හෙතුවාදයේ දෙවියන් නැත.භූතයන් නැත,මලගිය ආත්ම නැත.විශ්වයේ ශක්තීන් නැත.ආගම දහම බොරුය,සිරිත්විරිත් බොරුය,දෙමාපිය දූදරු සබදතා නිශ්ඵලය, මෙවැනි සංකල්ප පවතී.මේවා ඔබට පිලිගත හැකිද ? හේතුවාදයේ තමාම ප්‍රමුඛවේ.මතු ආත්මය පිලිබදව විශ්වාස නොකරන සිරිත් විරිත් සදාචාරය සංස්කෘතිය නොපිලිගන්නා හේතුවාදය මා තරයේ ප්‍රතික්ශේප කරමි.ඔබ එය හදුනාගෙන සිටීම වැදගත්.එවැනි හේතුවාදියෙකු වූ ජවහල්ලාර් නේරු තුමාගේ ඔවදන සන්නස්ගල ප්‍රසිද්ධ මාධ්‍යාක භාවිතා කරමින් අනාදිමත් කාලයක සිට පැවත ආ ජ්‍යෙතිෂ වැනි සාස්ත්‍රයකට අපහාස උපහාස කිරීම සක්කිලි ක්‍රියාවක් ලෙස මා හදුන්වමි.

සන්නස්ගලට සත්‍යාගාරය වැඩසටහන මගින් අවශ්‍ය වූයේ සිය දේශපාලනික මතය ගෙනහැර දැක්වීමත් මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා මිත්‍යා දෘශ්ටිකයෙකු ලෙස හැදින්වීමත්ය.එයට ජ්‍යෙතිෂයේ නාමිකව පමණක් ප්‍රසිද්ධ සුමනදාස අබේගුණවර්ධන නම් අවස්තාවාදියා භාවිතා කරන ලදී.මහින්ද රාජපක්ෂ යනු මිත්‍යාදෘෂ්ටිකයෙකු නොව ඔහු රටට මෙන්ම සමාජයට , සමාජ සිරිත්විරිත් වලට ආගම දහමට අසීමිතව ලෙන්ගතු වූ අසහාය නායකයකි,එම නායකයා සහ නායකත්ව ලක්ෂණ බිදදැමීමට සන්නසගල වැනි හේතුවාදීන් ක්‍රියාකරමින් ඇත.නමුදු ඔවුන් අවසානයේ පරාජය වන බවත් ආගමට දහමට සංස්කෘතියට සදාචාරයට නිගාදෙමින් කටයුතු කිරීමේ පාපයට හසුවන බවත් ප්‍රකාශ කරමි.සන්නස්ගල මේ ගයන්නේ ඔහුගේ අවසන් ගීතය වනු ඇත.

– කුමාර ජනක
යුතුකම සංවාද කවය

20 Responses to “සන්නස්ගලට පිලිතුරක්”

 1. Christie Says:

  Dear Mr. Janaka if you are a real Sinhala person you must have heard this when you wrer young:
  Aathul paththa pita paththa nodanna
  Kithul piththa uda piyawara manna.

  This a very old Sinhala verse that makes fun of Astrology.

  Please respond to this.

 2. Independent Says:

  තව වැදගත්ම කරුණක් ඔබට ඇමතක වී ඇත.
  ග්‍රහයෝ ඉර වටා යන්නේ වෘතයක නේ දැයි , උත්තරය කටට දී සන්නස්ගල ඇසීය​. සුමනදාස ගේ නූගත්කම උපයෝගී කරගෙන​, ඉතාම නිවට ලෙස වැඩසටහන අවසානයේ දී මෙය වෘතයක නොවේ ඉලිප්සයකයයි වීරයකු ලෙස පැවසීය​. මෝඩ සුමනදාස ඔව් කීය​.
  මේ වැඩසටහන මහින් ද ට , ජ්‍යෝශිතයට සහ බුදු දහමට පවා නිගා කිරීමට මේ අබෞද්ධයා යොදා ගෙන​ඇත​.

  “බුදුන් වහන්සේ” කියා නියම බෞද්ධයා කිසිදාක බුදුරජුන්ට නොඅමතයි. මොහු මැනීමට මේකම ඇති.

  එහෙත්, මේ වඩසටහනින් අපට ගතහැකි වැදගත්ම දෙය ඔබතුමා දැනගෙන හෝ නොදැන මග හැර ඇත​.
  එයනම්, සුමනදාසට මෙතරම් අධ්‍යක්‍ෂක පදවි දී , අසාධාරණ වැටුප් දී මේ මුලු රටටම කළ දුෂ්ට අපරාධයයි.
  එවැනි අසාධාරණ පාලන ක්‍රමය මේ ලියන සත්‍ය වචනයට පවා කුරිරුකම් කරනු ඇත​. ​

  සත්‍යය යම්දිනක ජයගනු ඇත​. ඒ මහින් ද නොවේ. අනික් බොරුකාරයින් ද නොවේ.

 3. Independent Says:

  එසේම විද්‍යුත් චුම් බකත්වයක් ගැන කටට උත්තරයක් දී , “ඔව්” පිලිතුර ලබාගෙන​, පසුව නීච ලෙස එයද ඔහුට විරිද්ධව යොදාගත්තේය​.

  ජ්‍යෝතිශය විද්‍යාවක් නොවේ. නවීන විද්‍යාවද විද්‍යාවක් නොවේ. ගණිතමය කොටසක් සේම , පරීක්‍ෂනමය කොටසක් මේ දෙකටම ඇත​.

  මගේ පියාණෝ විනෝදාංශයක් ලෙස ජ්‍යෝතිශය කල කෙනෙකි. ඒ නිසා මට ඒ ගැන සුලු දැනුමක් ඇත​. කේන් දර හැදීමට ලංකාවේ පලමු පරිගනක සැලැස්ම ලිවුයේ මා වියයුතු යයි සිතමි. එහෙත් මම ජ්‍යෝතිශය එතරම් විශ්වාස නොකරමි. එමෙන්ම එය​ බොරුවක් කියා නොකියමි. ඒ මගේ අත් දැකීම් අනුවයි. පියතුමා ගේ සමහර අනාවැකි නිසයි. කිසියම් දෙවි කෙනෙක් යහලුවකු යයි ඔහු මට නිතරම කීය​. ජ්‍යෝතිශය මෙන්ම මේ යහලුකමද ඔහු යොදා ගත්තේය​.
  එතුමා ගෙන් උපදෙස් ගත් සමරහ ලොක්කන් ගැන පුද්ගලික දැනුමක් මට ඇත්තේ එබැවිනි.

 4. NAK Says:

  Sannasgala is a fraud who has never succeeded in any thing other than decieving gullible school dropouts. I remember he once tried to redicule shehan Mihirnga in an interview asking him” do you concsider yourself to be singer” Shehan smartly answered I only considermy self as a marketable commodity and I do just that leaving sannasgala momentarily dumbstruck!

 5. Wickrama Says:

  Astrology is the most unscientific, illogical, arbitrary and absurd superstition full of inconsistencies, anomalies and unproven and uncorroborated “theories”. The basis of this baseless (is that an Oxymoron?) hogwash, is that some arbitrarily selected heavenly objects affects the humans, animals (and non-living things too ! – Mundane Astrology !) on the Earth.

  While the ancient astrologers had only seven VISIBLE objects in the sky, Sun, Moon, Mercury, Venus, Mars, Jupiter and Saturn to consider, these days the modern Western astrologers consider 3 additional planets Uranus, Neptune and Pluto, which were discovered by, (thanks to) 18th, 19th and 20th century ASTRONOMERS. Unlike the modern Western astrologers who consider these objects also to affect “things” on the Earth, the Hindu (and some other Eastern) astrologers consider two imaginary “planets” – Rahu and Kethu, and seems to ignore Uranus, Neptune and Pluto.

  The “reason” given by Janaka for not considering these 3 planets is because they are the farthest planets in the Solar Systems. He also says that therefore these planets do not have a considerable effect (“බලවත් බලපෑමක්”) on Earth.

  So the first set of questions are;

  (1) What is the maximum distance of a planet within which there is a “considerable effect”?

  (2) Even if there is no “considerable effect” is it correct to entirely disregard ANY effect?

  (3) Does this “effect” VARY IN MAGNITUDE according to its distance from the Earth ?

  (4) Since the types/characters of these “effects” are apparently different from planet to planet, isn’t it necessary that at least some of the “effects” of these 3 distant planets be considered?

  (5) Assuming these planets were within the distances where the “effects” are “considerable”, could the astrologers (Eastern) say what these effects are? (Are they the same as described by Western astrologers? If not, who are correct? If yes why do Eastern astrologers do not consider their effects?

  Can Janaka answer these questions? (for a start)

  If there is any expert (or otherwise) astrologers could they please respond to these questions.?

  More bewildering questions to follow !!

 6. Independent Says:

  Wickrama,
  My previous comment is still awaiting moderation which has a connection to this comment.

  You say , “Astrology is the most unscientific, illogical, arbitrary and absurd superstition ….” – please don’t get angry with astrology. Even more absurd beliefs are there in religions and people are getting killed because of these beliefs. Only a tiny number getting killed because of Astrology.

  I will reveal certain things Sumanadasa did not reveal.

  Astrology make predictions. Horse betting also make predictions. Astrology has a well documented methodology to do the predictions. Some astrologers go beyond the documented methods and use the personal experience and affiliations (as my 2nd comment mentions)

  Astrology is based on the observation that all planets and stars are revolving around the earth. Predictions are made based on not only Planets but also Stars. Lagnas Nekats are derived using distant stars. Relative position of the Planets with respect to distant stars is also important.
  Rahu is definitely the shadow of the earth. Kethu could be the shadow of the moon.
  “Distance” alone is not the factor, the size, heat the object generate (stars and Sun) in combination will give the importance of that object.

  This method of prediction is “extremely scientific” as it may well be based on thousands of years of experimentations, if you call modern science “scientific”, especially Medicine.

  So, let this people make predictions. It is up to you to accept it or not. If you want , I can give more instances of how some predictions came true. As I said, I am not a believer.

 7. Independent Says:

  Remember as “astrology is based on the observation that all planets and stars are revolving around the earth” it is completely unscientific to modern science.

  But what can modern science predict ? It is also limited. Who knows, all these solar systems could be inside the body of a one a big monster. I trust people should think beyond so called “science”.
  All these are “Avijjaa”, not science.

 8. Wickrama Says:

  Independent,

  Modern science is limited all right, but it can predict so many things that nobody could 2-3 hundred years ago. “Avijja” as described in Buddhism is an entirely different thing.

  Astrology and predictions based on it, is complete bullshit !

 9. NeelaMahaYoda Says:

  Independent, I earnestly request you to be more mindful as Buddhism says

  Of the four universal forces known to modern scientists: gravity, electromagnetism, nuclear-strong, and nuclear-weak, only the first two, gravity and EM, affect things over distances (at least, over distances larger than an atomic nucleus).

  So, if the planets and stars have any direct influence on us it should be by way of one or both of those forces.

  According to a NASA publication Gravity is not just a force, it’s also a signal — a signal that tells the body how to act.

  The biggest climatic upheavals experienced by our planet are now known to be under the influence of the other planets in our solar system. Planets may affect our lives after all.

  Through their gravitational tugging, the Moon and planets distort the shape of the Earth’s orbit and the tilt of its axis to its orbit, causing subtle changes in the intensity of sunlight reaching us.

  By altering the level of heating reaching different latitudes, these changes are now thought to play a key role in triggering the huge expansion in polar ice characteristic of an Ice Age.

  But now astronomers think they may have uncovered another “astrological” connection between the Earth and its fellow planets – one with an impact on humans that beggars the trivia of astrology.

  At its heart is a curious coincidence noted by astronomers more than 150 years ago. If the number of sunspots appearing on the disk of our nearest star are plotted over time, they follow a distinct pattern, rising and falling over a period of about 11 years.

  This is curiously close to the 11.9 years that it takes Jupiter, the biggest planet in the solar system, to complete one orbit of the Sun.
  It is always hard to know what to make of such “coincidences”; all too often they prove to be the product of nothing more than random chance.

  But in 1852, the Swiss astronomer Johann Wolf showed that despite its great distance, Jupiter has more gravitational effect on the Sun than any other planet. He went on to develop a theory that seemed to account for sunspot numbers via the influence of Jupiter and other planets.

  As sunspots are a symptom of solar activity, and this in turn directly affects the Earth, Wolf’s ideas sound uncomfortably close to astrology.

  This doubtless explains why the notion of planetary influence on the Sun was hastily dumped at the start of the 20th century, following the discovery of a link between sunspots and the solar magnetic field.

  Clearly, there could be no connection between the gravity of the planets and the magnetic field of the Sun. But now a team led by Dr José Abreu, of the ETH Zurich Institute for Geophysics in Switzerland, has rekindled the controversy with impressive evidence for precisely such a link.

  To make their case, the team has examined records of solar activity far more extensive than those used by Wolf, who could only go back as far as the mid-17th century, and the first telescopic observations of sunspots by Galileo.

  Dr Abreu and his colleagues have exploited the fact that changes in the sun’s magnetic field affect the levels of cosmic rays smashing into the Earth’s atmosphere – which in turn create isotopes that get trapped in polar ice and tree rings.

  By analysing the rise and fall in levels of these isotopes, the team has managed to reconstruct the peaks and troughs in solar activity covering more than 9,000 years.

  Astronomers have identified several periods in recent history when usually high or low solar activity coincided with anomalous conditions on Earth.

  Among them is the so-called Medieval Warm Period, lasting from about 1000 to 1250, and the so-called Little Ice Age, which lasted between about 1350 to 1850.

  Each coincides with peaks and troughs in solar activity triggered by the planets, and to events of major historical significance. For example, the bitter winters of the Little Ice Age caused mass starvation and social upheaval in Europe during the 16th and 17th centuries.

  So Dear friends, time is approaching for us to accept the idea that the position of the planets control the kind of day we will have in future.

 10. Independent Says:

  Friend NMY,
  I have said I don’t believe ජ්‍යෝතිශය fully and do not reject it either. That is my stand. I was surprised with some of my father’s predictions.
  But I am not a slave to modern science nor to ජ්‍යෝතිශය.

 11. Wickrama Says:

  Independent,
  I am not angry at all ! On the contrary I am thoroughly amused by the silly explanations various people give to justify astrology !

  You say “Astrology is based on the observation that all planets and stars are revolving around the earth.”

  Really ? You know as well as I do that this is just an illusion “observed” by ancient humans. So how can astrology based upon such an illusion be accurate, reliable or trustworthy?

  “Relative position of the Planets with respect to distant stars is also important.”

  There are billions and billions of distant stars spread all over the space ! Do astrologers consider ALL these stars ? No, absolutely not ! (Why?) They only consider arbitrarily selected several bunches of stars as seen by the humans in Earth, and arbitrarily divide them into 12 equal “Rashi”s. Any particular valid reason for selecting these stars and dividing the sky into 12 equal parts?

  The fact that these stars are such vast distances away not only from the Earth, but even when compared to the entire solar system, makes the entire solar system just an insignificant dot compared to the distances of these stars. Therefore ALL THE PLANETS of the solar system and the Sun, are ALL in the SAME position at any time, RELATIVE to these stars, WHATEVER their individual positions relative to each other in the solar system ! So “relative position of the Planets with respect to distant stars” is just a meaningless statement !

  Also, since you see the stars only because the light is given out by them, and since some of these stars are billions of light years away, it is possible that some of these stars may be actually non-existent at present (ie already blown up). So how could any of these non-existent stars affect anybody or anything on Earth?

  ““Distance” alone is not the factor, the size, heat the object generate (stars and Sun) in combination will give the importance of that object. “

  Where do you find astrologers using the distances, sizes or the temperatures of the planets, Sun, moon or stars when they prepare horoscopes or predicting future events?

  “This method of prediction is “extremely scientific” as it may well be based on thousands of years of experimentations,”

  Absolutely NOT. They are based upon thousand years of IGNORANCE !!

  A new point to consider.

  When the astrologers prepare horoscopes of individuals, they consider the time (and place) of birth. What is the significance of the time of BIRTH ? Surely the individual was already alive in its mothers womb experiencing the environment although limited? Does it mean that the mother’s womb for nine moths shield the embryo from all types of “influences” of the astrological objects? Ridiculous !

 12. Independent Says:

  Wickrama,
  You have completely misunderstood me.

  My answers are not aligned with our conversation but were directed towards Sannasgala’s discussion.

  I said, “Astrology is based on the observation that all planets and stars are revolving around the earth.” because in that discussion both agreed to the modern knowledge yet trying to justify a very old method of prediction.

  But (now coming back to your argument), I don’t agree “this is just an illusion “observed” by ancient humans”, because knowledge acquired through mind are illusions. Currently what we think and proven by science will be illusions in 1000 years time. However the word “illusion” is not used to criticise Newtonian Physics compared to Quantum Physics. Why ?

  “Relative position of the Planets with respect to distant stars is also important.” – means important to astrology.
  GO to next statement :-
  ““Distance” alone is not the factor, the size, heat the object generate (stars and Sun) in combination will give the importance of that object. “
  You asked “Where do you find astrologers using the distances, sizes or the temperatures of the planets, Sun, moon or stars when they prepare horoscopes or predicting future events?”
  Here you have understood correctly that I was referring to Astrology.

  But since you are angry at astrology, no effort from you to find out how they predict, you asked this question.
  You must study how they use particular “consequences” based of the parameters such as size, distance to earth, heat generated by the Sun, feelings generated by the moon in human minds etc..
  They have given certain properties to each planet (grahaya – remember moon and Sun are also condiered just “grahaya”s.) according to these parameters, in my view.

  Next statement :-
  ““This method of prediction is “extremely scientific” as it may well be based on thousands of years of experimentations,”
  Remember I said “specially medicine”.
  They considered coconut oil cause heart attacks two decades ago. It was very “scientific” those days. Now ? a myth.
  There are a lot of empirical formulae developed in Engineering based on experiments only, after making some assumptions.
  We don’t call them unscientific. These are based on less than 100 years of knowledge.
  If these are “scientific” , thousands of years of experimentation based on some assumptions shall be called “extremely scientific”. I am using “a big IF” here. I am not calling Astrology is an absolute science.
  I don’t even follow or take ANY decisions using astrology. I’d rather vote for some one who does not care very much about astrology than those who are slaves to astrology.

  Nalin de Silva call modern science is a big lie on similar lines.

 13. Independent Says:

  Wickrama,
  On your new point now.

  Even time of birth cannot be determined accurately. I don’t know whether one must take the time of “first breadth” (I suppose so). I don’t call “ridiculous” knowing that astrology is a method of prediction.

 14. Wickrama Says:

  Independent,

  Whether you believe or not, I am NOT angry ! I just laugh at the explanations.

  What I meant by “illusion” was the fact that the ancients “thought” they “knew” that the heveanly objects were rotating around the Earth.

  “Currently what we think and proven by science will be illusions in 1000 years time”

  This is just a wild statement trying to extrapolate what happened during the last 1000 years ! What science have done is to vastly improve our knowledge. Scientific knowledge is not at a standstill but improving all the time. This is exactly why some old “scientific” theories are found to be false. However Astrology is the same old thing for the last 1000 years. Without any tangible proof they still think that a handful of objects, which the ancients thought were some kind of “gods” moving about the space, are effecting the living and non-living things on the Earth !!

  However the word “illusion” is not used to criticise Newtonian Physics compared to Quantum Physics. Why ?”

  BECAUSE it is NOT an illusion ! Can anybody criticise a bullock cart as an “illusion” when compared to a motor car ? or a candle compared to alight bulb ?

  “There are a lot of empirical formulae developed in Engineering based on experiments only, after making some assumptions.”

  Empirical formulae developed in Engineering based on experiments, (with or without assumptions) are later rigorously tested before being accepted !! Some are modified, refined and perfected while some are obviously rejected.

  What are the “experiments” that astrologers have done (or doing now, if any !) to justify their assumptions? Have they rejected any old assumptions ? Have they found new theories? (such as that there is a particular moon of Jupiter that influences people born on on a particular time to become murderers !!)

  “Even time of birth cannot be determined accurately. I don’t know whether one must take the time of “first breadth” (I suppose so). I don’t call “ridiculous” knowing that astrology is a method of prediction.”

  Usually the time of birth nearest to few minutes is sufficient for the astrologers to prepare horoscopes. If you think the time of birth should be accurate to the nearest few seconds, then the astrologers should publicise that !! But my point was that there is no real significance of the time of birth, since the person has been already growing for months inside the mothers womb !

  Arising from this point is the Paradox of Twins (triplets, quadruplets …etc) These “Multiplets” are born usually few minutes apart. The planetary positions change only slightly, (except of course in the case of one or more planets moving from one “rashi” to the next) Therefore their lives in the future cannot differ much. However we see in many cases they end up living entirely different lives !! This paradox is more prominent in the case of animals, where in some cases it is common for 5-10 animals to be born at the same time. Has any astrologer observed whether these animals have similar lives ?

  Astrology is a ridiculous “method of prediction” !!

 15. Independent Says:

  Wickrama,
  I don’t reject your statements because they are true , relative to your brain. They appear true to certain extent , relative to my brain too.

  But bout your conclusion, “Astrology is a ridiculous “method of prediction”, is not true even though your other statement may be true. Why ? because it has some basis, a methodology practices for thousands of years. It is “mysterious ” method of prediction.

 16. Wickrama Says:

  Independent,

  Thanks very much for accepting what I say, even though upto a certain extent only.

  But, if the “basis” is questionable, absurd, inconsistent, unproven, cotradictory, irrational, ….. etc, whether it has been practiced for 1000s of years, under whatever “methodology”, we cannot accept it is correct, (and try to give fancy “scientific” explanations !) just because some predictions have come true, completely ignoring why some “famous” predictions have gone utterly wrong !

  It is a superstition just like “rain dancing” practiced by some African Tribes !! OR like “Bali Thovil” practiced by some Sri Lankans, where some believe that there “must” be “some” truth in them. !

 17. Independent Says:

  Wickrama,

  “completely ignoring why some “famous” predictions have gone utterly wrong “.

  when I see around 20-30 thieves posing as astrologers coming together on TV and not only “predicting” but also asking voters to vote in a certain way and then having to run away naked in few days time, I have to reluctantly agree with you.

  However, I must also confess that while studying modern science/ engineering less than 5 meters away from a part-time astrologer I too heard vaguely numerous predictions coming true and rarely getting wrong. This is why I don’t agree it a ridiculous method of prediction, since the performance criteria has been met easily.

 18. Wickrama Says:

  Independent,

  I did not mean the current astrologers !

  If you can remember the respected, famous astrologer Sellahewa during 60s, 70s, whose prediction that UNP will win ( I think it was 1970 or could have been the second election of 1960) went horribly wrong !

  Then there were many predictions by international astrologers that had gone horribly wrong. One prediction was by a Pakistan astrologer in 1967 who predicted that President Nasser will win the war with Israel.

  How can the predictions go HORRIBLY WRONG (sometimes) ? The “calculations” involved are simple, could be easily double-treble checked for any errors. Besides these days they could be, and are, easily programmed using computers. The data they use (angular positions of the heavenly bodies) are obtained accurately thanks to modern science (by astroNOMERS using Newtonian Physics). So if the predictions go HORRIBLY wrong, then there must be something SERIOUSLY WRONG with their initial assumptions OR interpretations OR BOTH ! Criticising the failed astrologers after the fact is of no use, although they all may be policically biased towards either side !

  Think about this. The presidential election is won or lost due to the COLLECTIVE ACTIONS of millions of voters. So in order to predict who will win, the astrologers should inspect the horoscopes of at least a reasonable sample of the population and check what planets or stars are affecting them which will result in their decisions, rather than considering the horoscope of the candidates !! That should be the correct methodology !!

  Then again, if you consider the fact that near 51% voted for MS and 48% for MR, it appears that although randomly the voters are born at completely different times, which should indicate that their actions (if influenced astrologically) should NOT be polarised between just two candidates, while all the other 18 candidates polled only about 1% !! I am sure if the astrologers inspect the horoscopes of all these 18 candidates they would never find that they are SO INFERIOR to that of MS or MR !!

 19. Independent Says:

  Wickrama,
  Sorry for being late if you manage to locate this. It is hard to communicate when my reply appear 1-2 days later or does not appear at all.

  To let you know,
  1. I don’t see ANY logic ( even in astrology) to make a horoscope for the hypothetical being called “Sri Lanka” and do prediction based on that.

  2. I agree with you that politics, elections cannot be predicted using astrology. For example, if they compare the two horoscopes of the candidates correctly, checked the current “dasaas and “antardasaas” of both candiddates and also look at the current planetary placements (thath kaala) that method is “scientific” according to astrology and who is likely to win may be predicted accordingly.
  But there are a lot of other things some astrologers consider. For example, they may look at children’s , wife’s horoscopes too and try to influence the result. Some may consider the entity “sri lanka”‘s horoscope too. More things they drag in more likely that the prediction gets wrong and also the may be trying to justify a certain predetermined decision.

  3. It is absurd to look at voter’s horoscopes to determine who will win. I don’t like the idea that current actions of persons depend on the planets. Astrology is a simple method, trying to show its “science” using “attraction” , magnetism , light is stupid, although ancient knowledge may have had some influence on the method.

  4. “Election win” cannot be considered as a lucky or fortunate for a person. Bandaranayake, Premadasa, and many got killed because they won elections. So the method of prediction should be determined accordingly. I don’t think astrologers are intelligent enough to choose the method.

  Even fully scientific predictions have some probability of success if nature is involved.

 20. Wickrama Says:

  Independent,

  It appears that only two of us are discussing on this topic. If you are willing we could do this on a one-to-one basis to avoid any delays in our messages appearing here in Lankaweb, by emails. If so please send a message to my email: [email protected]

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2019 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress