චමිපකලාට ගැලවෙන්න බැහැ
Posted on March 25th, 2015

නලින් ද සිල්වා

අද (2015 මාර්තු 25) දිවයින පුවත්පතට අනුව ඇමති චම්පක රණවක පහත සඳහන් ප්‍රකාශය කර ඇත. 

මහජන ඡන්දයෙන් බලයට පත්වීමට නොහැකි අයට ව්යවස්ථා කුමන්ත්රණයකින් බලය ලබා දෙන ක්රියාවලියක් මෙම සංශෝධනයේ ඇතැයි ද එම පනත් කෙටුම්පත පාර්ලිමේන්තුවේ දී පරාජය කරන බව ද ඇමැතිවරයා පැවසීය.”

චම්පක මේ ප්‍රකාශය කරන්නේ 19 වැනි ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය සම්බන්ධයෙනි. ඔහු මේ සූදානම් වන්නේ කුමක් සඳහා ද? 19 වැනි ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය පාර්ලිමේන්තුවේ සම්මත කර ගැනීමට තුනෙන් දෙකක බහුතරයක් අවශ්‍ය වෙයි. එහි ඇතැම් වගන්ති සඳහා ජනමතවිචාරණයක් පැවැත්විය යුතු යැයි සිතමි. එහෙත් ශ්‍රෙෂ්ඨාධිකරණය ඒ සම්බන්ධයෙන් කිනම් තීරණයක් දෙනු ඇත් දැයි අපි නො දනිමු. ඒ කෙසේ වෙතත් මෛත්‍රිපාල රනිල් ආණ්ඩුව නීත්‍යානුකූල නො වේ. අපි ඒ බව ජනවාරි 9 වැනි දා සිට ම කීවෙමු. 

ජනවාරි 9 වැනි දා පිහිටුවා ගනු ලැබුවේ ජාතික ආණ්ඩුවක්වත් හවුල් ආණ්ඩුවක්වත් නො වේ. ජාතික ආණ්ඩුවක නම් සියළු දේශපාලන පක්‍ෂ  සාමාජිකයන් විය යුතු ය. එහි ජාතික හෙළ උරුමය සහභාගි වූ පමණින් හෝ ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ එයට පිටත සිට ආධාර කළ පමණින් හෝ මාදු්‍රළුවාවේ සෝභිත හිමියන්ගේ අනුග්‍රහය හා ආශිර්වාදය ලැබුණු පමණින් හෝ එය ජාතික ආණ්ඩුවක් වන්නේ නො වේ. එය අඩුම තරමෙන් සභාග ආණ්ඩුවක්වත් නො වේ. සභාග ආණ්ඩුවක් වීමට පක්‍ෂ දෙකක හෝ වැඩි ගණනක හෝ පුර්ණ සහභාගිත්වය අවශ්‍ය වෙයි. එහෙත් මෛත්‍රිපාල රනිල් ආණ්ඩුවේ ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂය ඇත්තේ පුර්ණ ව නොව කොටසක් ලෙස ය. එය හරි අඩක් නොවූවත් බාගයක් ලෙස හැඳින්විය හැකි ය.

ජනවාරි 9 වැනි දා ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂයෙන් ආණ්ඩුවේ සිටියේ දෙතුන් දෙනකු පමණ ය. අද එය විසි ගණනක් වී ඇත. එහෙත් තවමත් ශ්‍රී ල නි ප ආණ්ඩුවේ පූර්ණ ව නැත. එබැවින් එය සභාගයක් ද නො වේ. සභාගයකට අං ආවොත් අපට අංසභාගය යැයි කිව හැකි ය. රනිල් සිරිසේන ආණ්ඩුව හැඳින්විය හැක්කේ අංසභාග ආණ්ඩුවක් ලෙස ය. ජනවාරි 9 වැනි දා පිහිටුවනු ලැබූ අංසභාග ආණ්ඩුවට ඇත්තේ මහින්ද රාජපක්‍ෂ දේශපාලනයෙන් මුළුමනින් ම අතුගා දැමීම, දීන විදේශ ප්‍රතිපත්තියක් අනුගමනය කිරීම, දෙමළ ජාතිවාදයට කප්පන් දීම, ඒ සියල්ල සඳහා රනිල්ට විධායක බලතල ලබාදීම ය. 19 වැනි ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය ඒ සඳහා ය. එය සම්මත කිරීමේ වුවමනාවෙන් අද රනිල් සිරිසේන තුනෙන් දෙකේ බහුතරයක්  සොයති. ඒ ලබාගැනීම සඳහා ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂයට ඇමති ධුර ලබා දෙති. 

එහෙත් ඒ කුමක් කළත් පාර්ලිමේන්තුවේ දී සංශෝධනය පරදිනු ඇත. ඒ චම්පක වැනි අවශ්‍ය අවස්ථාවල ජාතිය විකුණන බලලෝභී  ව්‍යාජ ජාතිකවාදීන් නිසා නොව වෙනත් අය නිසා ය.චම්පක ඡන්දය දුන්නත් නැතත් දහනවය පරාජය කිරීමට සැබෑ විපක්‍ෂය කටයුතු කරනු ඇත. චම්පක සූදානම් වන්නේ මල් වට්ටියට අතගසා සාදුකාරයක් දී මල් කැඩුවේ තමන් යැයි ජනතාවට ප්‍රකාශ කිරීමට ය. කිසිම ජනබලයක් නැති චම්පකගේ දේශපාලනය එබඳු ය. මම අවුරුදු විසිපහකට අධික කාලයක් එ බව දනිමි. 

අංසභාග ආණ්ඩුව පිහිටුවේ ද චම්පක හෝ අනුර දිසානායක හෝ සෝභිත හිමි හෝ නොව විදේශීය බලවේග ය. ඔවුන්ගේ ඔත්තු සේවා ය. චම්පකලා කළේ මල් වට්ටියට අතගැසීම පමණකි. අංසභාග ආණ්ඩුව පිහිටුවීමේ හෝ දහනවය පරාජය කිරීමේ හෝ ශක්තියක් චම්පකටවත් අනෙක් අයටවත් නැත. චම්පකලා සූදානම් වන්නේ අංසභාග ආණ්ඩු මල් වට්ටියට අත ගැසීමේ පාපයෙන් මිදෙන්නට දහනවය පරාජය කිරීමේ මල් වට්ටියට අත ගැසීමට ය. අප මෙයට රැවටිය යුතු නො වේ. චම්පකලාට ඇත්තේ ඉතිහාසයේ කුණු කූඩයට අතගැසීම පමණකි.

ජනවාරි 8 වැනි දා පැවැත්වූයේ ජනාධිපතිවරණයක් මිස පාර්ලිමේන්තු මැතිවරණයක් නො වේ. ජනාධිපතිවරණයකින් පසු ආණ්ඩුවක් පිහිටුවීමක් ව්‍යවස්ථාවෙහි සඳහන් නො වේ. ජනාධිපතිවරණයෙන් පසු කැබිනට් මණ්ඩලය වෙනස් නො වේ. සිදුවන්නේ එහි නායකයා වෙනස් වීම පමණකි. එහෙත් ජනවාරි 9 වැනි දා ම රනිල් වික්‍රමසිංහ අගමැති ලෙස දිවුරූම් දුන්නේ ය. ඒ දි මු ජයරත්න අගමැති ව සිටිය දීම ය. ඒ නීත්‍යානුකූල නො වේ. එබැවින් රනිල් නීත්‍යානුකූල අගමැති නො වේ. චම්පක එයට විරුද්ධ නොවූවා පමණක් නොව පසුව නීති විරෝධීව ඇමතිවරයකු ලෙස  දිවුරුම් දුන්නේ ය. 

චම්පකලා අංසභාග ආණ්ඩුවේ මල් වට්ටියට අත ගැසුවේත්, නීති විරෝධී ආණ්ඩුවේ කොටස්කරුවන් වූයේත් රනිල් විධායක අගමැතිවරයකු වීමට උත්සාහ කරන බව නො දැන නො වේ. අද ඔවුහු ඒ පාපකර්මයෙන් ගැලවීමට උත්සාහ කරති. එක්වරක් නොව දහස් වරක් කැලණිය වැන්දත් ඔවුන්ට එයින් ගැලවිය නො හැකි ය. 

නලින් ද සිල්වා

2015 මාර්තු 25

 

6 Responses to “චමිපකලාට ගැලවෙන්න බැහැ”

 1. Senevirath Says:

  චම්පික හොඳ දේශප්‍රේමියෙකය් ඉස්සර කියූ අ ය දැන් කෝ චම්පක ගේ තො ර තුරු මිනිස්සු තවම හරියට දන්නේ නැහැ මේකා හරිම අවස්ථා වාදියෙක්

 2. Independent Says:

  Nalin’s writing are extremely personal. What we need is substance here, not clinging to persons, praising some and attacking some, quoting their history to suit the argument.

  1. Appointment of Ranil as the PM ( for the interim government) was in the presidential election “to do” list and people gave mandate to it. However removal of previous cabinet was not. What should have been done is just remove the Kudu PM with Ranil. That is all. But why did former president treated Ranil to hand over powers to a secret meeting early in the morning ? This meeting, what has been discussed there are all illegal. Nalin never brings this point up. Why ?

  2. Champika was simply and clearly saying what is stated in the “to do” list is completely different to what Ranil is purposing now and it a cunning plan by Ranil tosnatch additional powers. This is very true. Instead of supporting him why is Nalin attacking him based on personal grudges ?

 3. Leela Says:

  චම්පකට මමත් ගැහුවනෙ මනාපෙ. එ්වගෙ තව කී දෙනෙක් මුන් දෙන්නට රැවටෙන්න අැද්ද? ගහයි පොත්තයි වගෙ චම්පකටයි රතනයටයි තියෙන්නෙ උන්ගෙ පුද්ගලික අභිලාෂ පමණයි කියල එ් දවස් වලම මට කිව්වෙ හෙඋ කර ගහ ගත්ත අාරම්භක සාමාජිකයෙක්. හැබැයි ගොයියො මේ පාර නම් උඹල දෙන්න ඉවරෙටම ඉවර වෙනව. සත්තයි සහතිකයි. මොකද, උඹල දෙන්න මර්වියටත් අන්තයි.

 4. Charles Says:

  Thank you Nalin de Silva. But what I cannot understand is why DM Jayaratne or some one cannot file an FR case against this uinconstitutional appointment of a Prime Minister when there is already a Prime Minisxter and his cabine.

 5. Christie Says:

  260315 Nalin
  Namaste: Hon. Minister Champika was a part of the Indian job of the Indian Imperialists’ to regain control of the Island Colony. According to my Indian Myna in Australia he was in Australia and definitely went through Singapore and or Kuala Lumpur before the last Presidential Election. Did he meet any Indian agents or Indian Colonial Parasites or Vermin in Australia or on the way and back. For example two of the most senior leaders of the Indian terrorist arms live in Australia. By the way Senevi most of the so called Sinhala leaders are selling our heritage to make a living. Why no one of these Sinhala Leaders are making any fuss about the land grab by Indian colonial parasites in Echelon Square while Governor Chandrika, Kankani Ranil and Coolie Sirisena go around handing out our land to Indian colonial parasites. Jai Hind

 6. Geeth Says:

  Charles,
  “But what I cannot understand is why DM Jayaratne or some one cannot file an FR case against this uinconstitutional appointment of a Prime Minister when there is already a Prime Minister and his cabinet.?

  I guess,the answer would be the current CJ Bandaranayake. Ranil and My3 appointed new CJ against the constitution knowing very well that some form of FR case is inevitable. Now, having a lackey of the charlatans in the helm of judiciary, no one want to spoil the chances by taking risks, and therefore may be saving the case for the next day. Charles, that day is arriving sooner than later.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2019 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress