මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාට එක්සත් ජනතා නිදහස් සන්ධානයෙන් ඉදිරිපත් විමට තිබුනු සියලුම බාධා මේ වනවිට ඉවත්ව තිබේ.
Posted on July 3rd, 2015

සන්ධානය මහින්ද යටතට.. මැතිවණයට බුලත් කොලයෙන්.. සුසිල්ගෙන් නිවේදනයක්

මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාට එක්සත් ජනතා නිදහස් සන්ධානයෙන් ඉදිරිපත් විමට තිබුනු සියලුම බාධා මේ වනවිට ඉවත්ව තිබේ.

ජාත්‍යන්තර බලපෑම හමුවේ දෙකට වැනෙමින් සිටි මෛත්‍රීපාල සිරිසේන අවසානයේ මහින්ද රාජපක්ෂට එක්සත් ජනතා නිදහස් සන්ධානය භාර දි ඉවත්ව තිබෙන බව රජයේ අභ්‍යන්තර ආරංචි මාර්ග පවසයි .

හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතාට ඉදිරි මහ මැතිවරණය සඳහා තරඟ වැදීමට එජනිස හා ශ‍්‍රිලනිප සභාපති ජනාධිපති මෛත‍්‍රීපාල සිරිසේන මහතා ගේ සහභාගීත්වයෙන් පැවති සන්ධාන පක්‍ෂ නායක හමුවේදී තීරණය කර තිබේ.

ඒ සමඟම ඉදිරි මැතිවරණය මෙහෙයවීමද හිටපු ජනාධිපතිවරයා වෙත පැවරෙන අතර මේ බව සඳහන ලිඛිතව සඳහන් එක්සත් ජනති නිදමහස් සන්ධානයේ මහ ලේකම් සුසිල් පේ‍්‍රමජයන්ත් මහතාගේ අත්සනින් යුතු ලේකණයක් හිටපු ජනාදිපති මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා වෙත බාර දීමට සූදානමින් සිටින බවද පැවසෙයි.

22 Responses to “මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාට එක්සත් ජනතා නිදහස් සන්ධානයෙන් ඉදිරිපත් විමට තිබුනු සියලුම බාධා මේ වනවිට ඉවත්ව තිබේ.”

 1. Christie Says:

  Great news. Thanks. I thought Indian Imperialist won.

 2. Christie Says:

  අපි බොහොම බයෙන් සිටියේ ඉන්දියානු ජඩයෝ මේවරත් දිනුම් කියලයි.

 3. Dr.K Says:

  ශ්‍රී ලාංකීය දෙසප්‍රෙමි ජනතාවගේ හදවත්වලට සමීපතම නායක මහින්දට සන්දානය හා එහි නායකත්වය පැවරීම ජනාදිපති සිරිසේන මහතා මෙතෙක් කරඇති බුද්ධිමත්ම කාර්යයි . ජනාදිපති සිරිසේන රටට ආදරේ ඇති මිනිසෙකු උවත් ඔහුගේ තිබු බලලොබය නිසා ද්‍රෝහීන්ගේ උගුලකට හසුවී කිසිදෙයක් කරගතනොහැකිව සිටින බව අපි දනිමු. මහින්ද සමග එක්වීම ඔබට ඇති එකම ජය මග යි. .

 4. Independent Says:

  දොක්ට කේ, ඔහොම කියා ඔච්චම් කරන්න එපා ! මරු සිරා, හොර රැජින , රජතුමා ඔක්කොම රජවරු තුන් සිංහලයම නෑදෑයෝ !

 5. Kumari Says:

  Thank you UPFA, this is the first and a most important step in winning Sri Lanka back to Sri Lankans. UNP had over 5 months with new legislations inacted to punish robbers of the Rajapakse regime but so far none. I therefore, assume that beyond any doubt Mahinda was not a thief. Let the parliamentary elections go ahead and the new government (I want a Rjapakse government) once in office should spend a few weeks to bring to books the greatest robbery/robbers of all time the Central Bank bond scam and take steps to get back the money.

 6. Independent Says:

  I too want jaRapakse government to go and Rajapakse government to come ! Jayawevaa ! Mahinda budu vevaa !

 7. nilwala Says:

  JAYAWEWA!! THANK YOU, UPFA!! MR and the UPFA/SLFP members supporting MR have won this round….but has MS actually stated anything? It is not over until it is over. Please be very, VERY careful.
  AGREE FULLY WITH KUMARI.
  SRI LANKA – JAYAWEWA!! JAYAWEWA!!

 8. douglas Says:

  Now those who turned 180 and said “Maru Sira” will declare “Sira Maru “.

 9. jay-ran Says:

  Atlast, finally my3 the traitor realized that if GREAT MAHINDA RAJAPASA is not given from UPFA-SLFP,MR WILL DEFINITELY COME FORWARD FROM ANOTHER FRONT WHICH WILL BE TERRIBLE LOSS TO UPFA,SLFP AND THAT GROUP WILL GET A THUNDERING MAJORITY AS ALREADY UNDER MY3-RANIL-RAJITHA SIRI LANKA HAS GONE BACKWARDS BY SEVERAL MILES!!!
  MAY THE TRIPPLE GEM PROTECT MR LEAD GROUP!!!

 10. Senevirath Says:

  සන්ධානයෙන් එහෙම කිව්වට පරාජිත ඇතුළු ශ්‍රීලනිපයේ උන් මොනවා ඉයයදා කියල බයය් තාමත්

 11. Fran Diaz Says:

  Time tested winner, Mahinda Rajapakse, welcome back !
  A sigh of relief will sweep through all Lankans and others longing for a sense of Security and real Safety, with some truth and justice to all in Lanka. We can also anticipate politics free of vinditiveness and revenge.

  I did feel that the new illegal govt was using MR to vent revenge on for acts done by others in the far past.

  As Nilwala says, watch out for MS, the weathercock Prez that swings with the winds that blow, good or bad for Lanka.

 12. Indrajith Says:

  Grate! One battle is over, but there may be more. Now, MR must take extreme precautions against threats to his life from black tigers recently released by the Yahapalana govt.
  It is very important to defeat this treacherous UNP govt let by Thoppigala Ranil. There are more reasons to do that but one of the most important ones is to save our war heroes from going to the guillotine. Think how hard Ranil tried to catch Gota? First, Rakna Lanka Security Company, then the floating armoury in Galle, construction of Defence head-quarters in Pelawatte and then the decade old Mig deal. Since he is very intelligent and took decisive and strategic steps to get a court order preventing him from the arrest, Ranil couldn’t do it this time. However, if he becomes the first executive PM in this country after the next general election, he will definitely do it. Remember how Ranil tried to go to Commonwealth to get the court order reversed in order to punish Gota merely because he defeated Velu. Not only Gota, Ranil tried his best to complicate Karannagoda for an old case of disappearing some Tamil students while in the custody of Navy.
  So, if you want to see the end of war heroes, vote for the UNP or if as a grateful nation want to protect them, cast your vote wisely and make MR the next executive PM in this country.

 13. Indrajith Says:

  Grate! One battle is over, but there may be more. Now, MR must take extreme precautions against threats to his life from black tigers recently released by the Yahapalana govt.

  It is very important to defeat this treacherous UNP govt let by Thoppigala Ranil. There are more reasons to do that but one of the most important ones is to save our war heroes from going to the guillotine. Think how hard Ranil tried to catch Gota? First, Rakna Lanka Security Company, then the floating armoury in Galle, construction of Defence head-quarters in Pelawatte and then the decade old Mig deal. Since he is very intelligent and took decisive and strategic steps to get a court order preventing him from the arrest, Ranil couldn’t do it this time. However, if he becomes the first executive PM in this country after the next general election, he will definitely do it. Remember how Ranil tried to go to Commonwealth to get the court order reversed in order to punish Gota merely because he defeated Velu. Not only Gota, Ranil tried his best to complicate Karannagoda for an old case of disappearing some Tamil students while in the custody of Navy.

  So, if you want to see the end of war heroes, vote for the UNP or if as a grateful nation want to protect them, cast your vote wisely and make MR the next executive PM in this country.

 14. Lorenzo Says:

  Jaya wewa!

  An old song but still has the power. Singhalaya means SL, not just Singhalese people.

  https://www.youtube.com/watch?v=Rkn-HEyqua0

 15. Indrajith Says:

  This is what LankaCnews reported today:

  එන මැතිවරණයට සන්ධානයෙන් තරඟ කිරීමේ අවස්ථාව හිටපු ජනාධිපතිවරයාට ලබා දුන් බව සඳහන් කරමින් සන්ධානයේ මහ ලේකම් සුසිල් ප්‍රේමජයන්ත මහතා විසින් නිකුත් කර ඇති නිවේදනය සම්බන්ධයෙන් තමන් නොදන්න බව ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේසන මහතා පවසා ඇති බව අන්තර්ජාල මාධ්‍ය ඔස්සේ වාර්තා පල වෙමින් තිබේ.

  ඔහු මේ බව පවසා ඇත්තේ සාධාරණ සමාජයක් සඳහා වූ ව්‍යාපාරයේ නායක මාදුළුවාවේ සෝභිත හිමියන් මේ සම්බන්ධයෙන් විමසීම සඳහා ඇමතනු ලැබූ අවස්ථාවේ යයිද එම වාර්තාවල දැක්වෙයි.

  කෙසේ වෙතත් මේ දක්වා එම නිවේදනය සම්බන්ධයෙන් ජනාධිපතිවරයා හෝ ඔහුගේ මාධ්‍ය අංශය විසින් කිසිදු ප්‍රතික්‍ෂෙප කිරීමක් සිදු කර නැත.

 16. Senevirath Says:

  he might change don’t be so happy

 17. NeelaMahaYoda Says:

  LankaCnews reported story is another deceptive report spread through the internet

 18. Hiranthe Says:

  I don’t trust these cunning Yahapalana clan.

  This could be a trap with a RAW plot…

 19. Hiranthe Says:

  Appointing the PM is still at the discretion of the President, who is a servant of India and the West unfortunately. It is hard to imagine if revengeful My3 will let go and appoint MR as the PM.

 20. Susantha Wijesinghe Says:

  NOT SO FAST PLEASE. HOLD YOUR HORSES.

 21. ranjit Says:

  Thoppigala Ranil fantastic name for this Dirty Harry. How many names this Tie Coat butcher has? Look at his face,listen to his words, is he fit for a Premiership post? Can you compare this ugly man with Mahinda? has he done anything good for the country? Is he not corrupt? Who is responsible for Bond scam? Why we give our vote to this traitor who gave more than half of my Motherland to Barbaric Prabakaran in writing? How he became the Prime Minister in Jan 2015? Isn’t it a coup orchestrated by foreign Govts? A man with 29 defeats can we trust him in the first place? Use your brains my dear voter and think hard about this pimp and decide on Aug 17 for the sake of your Motherland. Welcome Mahinda and reject Sira/Ranil/Chandrika the evil trio in our current political field.

 22. Indrajith Says:

  ‘The Island” reports:

  Sri Lanka President claims ignorance over Mahinda nomination
  July 4, 2015, 6:37 pm

  By Our Political Correspondent

  ECONOMYNEXT: President Maithripala Sirisena, who is facing intense criticism over accommodating his nemesis Mahinda Rajapaksa in the United People’s Freedom Alliance (UPFA), appears to have made a second U-turn in as many days.

  President Sirisena reportedly agreed to name former strongman Rajapaksa as a UPFA candidate to face the August 17 parliamentary election, but even 24 hours after the initial announcement, he himself remained silent.

  However, Buddhist monk Maduluwawe Sobitha, a key figure responsible for Sirisena’s victory at January 8 vote, told reporters that he spoke with the president who claimed he was unaware of Rajapaksa getting a UPFA ticket.

  “He says “mama danne na” ( I don’t know),” the monk told reporters. “Let’s wait for him to make a statement.”

  Social media which strongly campaigned for Sirisena at the last election had by this week turned completely against him. “You betrayed 6.2 million voters,” said one post on Facebook. Many described Sirisena in language that cannot be printed.

  A more charitable headline said: “Maithri Undergoes Spine Removal Surgery after U Turn Tragedy.”

  Meanwhile, political sources said Friday’s announcement by loyalists of Rajapaksa suggests that they had hijacked the UPFA and that Sirisena was powerless in the face of a major coup within the main opposition.

  UPFA General Secretary Susil Premajayantha was rumoured to have cut a deal with Rajapaksa to give them UPFPA nominations. Sirisena is now expected to lead a separate group at the August polls under the SLFP.

  This means the UPFA will no longer have SLFP as a constituent party, Such a split would only strengthen the ruling UNP which could now be assured of a comfortable majority, political sources said.

  At Friday’s press conference at the Abhayarama temple in Colombo, Rajapaksa loyalists dodged questions on terms of the agreement reached with Sirisena who only a day earlier vowed he will not give nominations to any Rajapaksa.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2019 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress