83 කළු ජුලියට දැන් වසර 32 යි
Posted on July 18th, 2015

ධර්මන් වික්‍රමරත්න

ලාංකීය ඉතිහාසයේ දරුණුතම මිනිස් සංහාරයක් සිදුවූයේ 1983 ජුලි 24 වැනිදා සිට ජුලි 30වැනිදා දක්වා කාලය තුළදී වන අතර එය සිදුවී 2015 ජුලි 24වැනිදාට වසර 32කි. එවකට ජනාධිපති ජේ.ආර්. ජයවර්ධන ගේ ආශිර්වාද‍යෙන් සහ එජාප ආණ්ඩුවට සම්බන්ධ සංවිධානාත්මක පිරිස්වල අනුග්‍රහය ඇතිව සිදුවූ 1983 කළු ජූලිය සැලසුම්ගත ව්‍යාපාරයක් බව ද්‍රවිඩ ජනතාවගේ ආකල්පය විය.

Dharman Wickremaratne

ආණ්ඩුවේ නිල සංඛ්‍යාලේඛන අනුව මරණයට පත්වූ සංඛ්‍යාව 471කි. තුවාල වලට ලක්වූ අයගේ සංඛ්‍යාව 3,769කි. සිදුවූ මං‍කොල්ලකෑම් සංඛ්‍යාව 3,835කි. එහෙත් නිල නොවන සංඛ්‍යාලේඛන අනුව මියගිය සංඛ්‍යාව 2,000ක් වූ අතර නිවාස 8,000ක්ද කඩ සාප්පු 5,000ක්ද විනාශ වූ අතර ද්‍රවිඩ ජාතිකයින් 150,000ක් පමණ අවතැන් විය. අලාභ හානියට පත්වූ දේපලවල  වටිනාකම ඇමරිකානු ඩොලර් දශලක්ෂ 300කට ආසන්න බව කියති.

dharman02දිස්ත්‍රික් සංවර්ධන සභා මැතිවරණය පැවති 1981 ගිනිතබා විනාශකල යාපනය පුස්තකාලය.

උතුරේ ප්‍රශ්ණය, උතුරු නැගෙනහිර අර්බුදය, ජනවාර්ගික ප්‍රශ්ණය, ඊළම, ෆෙඩරල් වාදය, ආදි විවිධ නම්වලින් හැදින්වෙන ද්‍රවිඩ දේශපාලන පක්ෂවල ඉල්ලීම් සම්බන්ධයෙන් ඉකුත් අඩසිය වසක කාලය තුළ විවිධ එකඟතා සහ ගිවිසුම්ද ඇති කරගෙන තිබේ. වෙනම රාජ්‍යයක් ලබා ගැනීම සඳහා ද්‍රවිඩ සංවිධාන සන්නද්ධ ක්‍රියාවලියක්ද 70 දශක‍ය මුල් භාගයේ ආරම්භ කල අතර ඉකුත් දශක තුනක කාලය තුළ එම ද්‍රවිඩ බෙදුම්වාදී සංවිධානවල ත්‍රස්තවාදී ක්‍රියාවන් නිසා ඝාතනයට ලක්වූ උතුරේ සහ දකුණේ පිරිස 60,000කට ආසන්නය.

එජාප ආණ්ඩු කාලයේදී යුද්ධය නිමා කිරීමේ අරමුණින් ඉන්දියාව සමඟ හොර රහසින් ගිවිසුමක් 1987 ජුලි 29 වැනිදා ගිවිසුමක් අත්සන් කල අතර එහි ප්‍රතිඵලයක් වශයෙන් ඉන්දිය හමුදා භටයින් ලක්ෂයට ආසන්න සංඛ්‍යාවක් 1987 ජුලි සිට 1990 මාර්තු දක්වා ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණ උතුරු නැගෙනහිර ද්‍රවිඩ ත්‍රස්තවාදීන්ට එරෙහිව යුධ මෙහෙයුම් සිදුකලද එය අසාර්ථක විය. එම ඉන්දිය හමුදාව ශ්‍රි ලංකාවට බලහත්කාරයෙන් පැමිණීමට විරෝධය දැක්වීමද ජවිපෙ දෙවැනි කැරල්ලේ එක් ප්‍රධාන අරමුණක් වූ අතර එහිදී ඝාතනයට ලක්වූ දකුණේ ජනයාගේ සංඛ්‍යාව 41,813කි.  අනතුරව වසර 2009 මැයි 19වැනිදා තිස් වසරක යුද්ධය මුළුමනින් පරාජය කර රටට සාමය උදා කිරීමට ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ සමත් විය.

dharman03.අසු තුනේ කළු ජුලියට නිහඬ පිලිවෙතක් අනුගමනය කල ජනාධිපති ජයවර්ධන සහ සංවිධානාත්මක පිරිස් මෙහෙයූ බවට චෝදනා ලත් ඇමති සිරිල් මැතිව්.

 ෆෙඩරල් පක්ෂය 1949දී එස්.ජේ.වී. චෙල්වනායගම්ගේ ප්‍රධානත්වයෙන් පිහිටුවා ගත් අතර රාජ්‍ය භාෂා පනතට එරෙහිව 1957 අගොස්තු මාසයේදී සත්‍යග්‍රහයක් සහ හර්තාලයක් පවත්වන බවට එමගින් නිවේදනය කරන ලදී. ද්‍රවිඩ බෙදුම්වාදයට විසදුම් වශයෙන් මුලින් ඇතිකරගනු ලැබූ එකඟතාවය සැලකෙන්නේ 1957 ජුලි 26වැනිදා ඇතිකරගනු ලැබූ බණ්ඩාරනායක චෙල්වනායගම් ගිවිසුමය. මේ පිළිබදව අගමැති බණ්ඩාරනායක සහ ෆෙඩරල් පක්ෂ නායකයින් අතර 1957 ජුනි 26 වැනිදා හොරගොල්ලේදී රහසිගත සාකච්ඡාවක්ද පැවැත්විණි. එම රහසිගත සාකච්ඡා පසුව 1957 ජුලි 9වැනිදා අගමැති කාර්යාලයේදීද 1957 ජුලි 14වැනිදා රොස්මීඩ් පෙදෙසේද, සෙනට් මන්ත්‍රී මණ්ඩල ‍ගොඩනැගිල්ලේද පැවැත්විණි. තීරණාත්මක සාකච්ඡා පැවතියේ 1957 ජුලි 25වැනිදාය. බණ්ඩාරනායක-චෙල්වනායගම් ගිවිසුම 1957 ජුලි 26 අත්සන් කෙරනුයේ එහි ප්‍රතිඵලයක් වශයෙනි. අවසානයේ විරෝධතා නිසා එම ගිවිසුම ක්‍රියාත්මක ‍‍නොවීය.

dharman04a

බොරැල්ල කනත්තට 83 ජුලි 24 පැමිණි පිරිස පලවාහරින පොලිස් අධිකාරි අබ්දුල් ගෆූර්.

සමගි පෙරමුණ ආණ්ඩුවට පක්ෂපාතී වූ යාපන නගරාධිපති දුරේ අප්පා 1976දී ද්‍රවිඩ බෙදුම්වාදීන් විසින් ඝාතනය කිරීමෙන් පසු 1982 වන විට උතුරු පළාත ගිනියම් වෙමින් පැවතිණි. 1982 ජුලි මසදී පොලිස් භටයින් 4 දෙනක් යාපනය නෙල්අඩි හන්දියේද මරා දැමූ අතර 1982 ‍ඔක්තෝබර් මස වාවකච්චේරි පොලිස් ස්ථානයට කඩා වැදී භටයින් තිදෙනෙකු මරා ත්‍රස්තවාදීන් ආයුධ පැහැර ගෙන යන ලදී. එජාප ආණ්ඩුව මගින් 1982දී සිය පාර්ලිමේන්තු නිල කාලය දික්කර ගැනීම සදහා ජනමත විචාරය පැවැත්වූ අතර එහිදී ආණ්ඩුවට පක්ෂව ඡන්ද සියයට 54.7ක් ලැබිණි.

ජනාධිපතිවරණයද 1982 ඔක්තෝබර් 21වැනිදා පැවති අතර ඉන් එජාප අපේක්ෂක ජනාධිපති ජයවර්ධන ඡන්ද සියයට 52.91ක් ලබා ගනිමින් ජයග්‍රහකයා බවට පත්විය. එම ජනමත විචාරණ සහ ජනාධිපති මැතිවරණය අතිශයින් ප්‍රචණ්ඩ ස්වරූපයක් ගත් අතර හොර ඡන්ද දැමීම් මහා පරිමාණයෙන් සිදුවිය. විපක්ෂයේ අපේක්ෂකයා වන ශ්‍රිලනිපයේ හෙක්ටර් කොබ්බෑකඩුව සිය ඡන්දය පාවිච්චි කිරීමට ගිය අවස්ථාවේදී ඔහුගේ ඡන්දය හොරෙන් දමා තිබිණි.

dharman05

කොටුව දුම්රියපොළ ඉදිරිපිට විනාශයට පත්වූ කඩ සාප්පු.

එයට පෙර 1981 දිස්ත්‍රික් සංවර්ධන සභා මැතිවරණයේදී ප්ලොට් සංවිධානය මගින් එජාප අපේක්ෂකයෙකු වූ ඒ. තංගරාජා මැයි 24වැනිදා වෙඩිතබා ඝාතනය කල අතර මැයි 30වැනිදා මැතිරණ ප්‍රචාරක රැස්වීමක රාජකාරියේ යෙදී සිටි පොලිස් භටයින් දෙදෙනෙකුද ඝාතනය කරන ලදී. ඉන් ප්‍රකෝපයට පත් ආණ්ඩු හිතවාදි පිරිස් ‍1981දී ග්‍රන්ථ සහ අත්පිටපත් 97,000ක් පමණ තිබූ 1935දි ආරම්භ කරන ලද යාපනය සිව් මහල් පුස්තකාලය ගිනි තබා විනාශ කරන ලදී. සංවර්ධන සභා මැතිවරණයට පෙර සහ මැතිවරණ දිනයේදී ජනාධිපති ජේ.ආර්. ජයවර්ධන එජාප ආණ්ඩුවේ ඇමතිවරුන් කිහිප‍දෙනෙකු යාපනයට යවන ලදී. ඇමතිවරු වූ ගාමිණී දිසානායක සහ සිරිල් මැතිව්ද පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී ගාමිණී ජයවික්‍රම ඇතුළු කිහිප දෙනෙක්ද ඒ අතර විය.

වසර 1983 ජුලි 15වැනිදා හමුදාව එල්ල කල ප්‍රහාරයකින් චාවකච්චේරි මිසාලයේදී කොටි ත්‍රස්තවාදීන් වූ ලූකස් චාල්ස් ඇන්තනි නොහොත් සීලන්ද රාමනාදන් අරුල්නාදන් යන දෙදෙනා මිය ගොස් තිබිණි. මින් සීලන් යනු කොටි නායක ප්‍රභාකරන්ගේ එවකට සිටි සමීපතමයෙකි. එම මරණ වෙනුවෙන් පලිගැනීමට තීරණය කල කොටි කණ්ඩායම සිදුකළේ නිරුනෙල්වේලි පාරේ බිම් බෝම්බ වැලලීමය.

dharman06a

කොළඹ කඩ සාප්පු කොල්ලකන සංවිධානාත්මක පිරිස්.

ශ්‍රී ලංකා පාබල රෙජිමේන්තුවේ සී කණ්ඩායමේ දෙවන ලුතිනන් වාස් ගුණවර්ධන ගේ නායකත්වයෙන් 15කගෙන් යුත් භට කණ්ඩායමක් 1983 ජුලි 23වැනිදා රාත්‍රී කාලයේදී මාර්ග පරික්ෂාවක නිරත විය. ඔවුන් ගියේ යු.හ. 4889 දරණ ජිප් රථයෙන් සහ 26 ශ්‍රී 3193 දරණ ට්‍රක් රථයෙනි. ප්‍රභාකරන්ගේ සමීපතමයෙකු වන සෙල්ලක්කිලි අත්අඩංගුවට ගැනීමට සිදුකරන මෙහෙයුමේදී මාර්ග පරික්ෂා කර ගුරු නගර් කඳවුරට වාර්තා කරන ලෙසට ඔවුන්ට නියෝග දී තිබිණි.

එදින රාත්‍රී 11.28ට ඌරුම්පිරායි හන්දිය පසුකොට විනාඩි 5ක් පමණ ගත වෙද්දී හෙන හඬක් නඟමින් ඇතිවූ පිපිරුමකට ජිප්රිය හසුවිය. වෙඩි ප්‍රහාර හා බෝම්බ වර්ෂාවක් මෙන් පතිත විණි. ජිප් රථය පැදවූයේ කෝප්‍රල් ජී.ආර්. පෙරේරාය. 22කුගෙන් සමන්විත වූ කොටි ත්‍රස්තවාදී කණ්ඩායමක ප්‍රහාර හමුවේ දිවි රැක ගැනීමට සමත්වූයේ කෝප්‍රල් උපාලි පෙරේරා සහ ලාන්ස් කෝප්‍රල් සුමතිපාල පමණි. භටයින් 13දෙනෙකු මියගොස් තිබිණි. එවකට යුධ හමුදාපතිවූයේ ජනරාල් තිස්ස වීරතුංගය. එම සිරුරුවල අවසාන කටයුතු බොරැල්ල කනත්තේදී සිදුකිරීමට මිනී වලවල් 14ක් හාරා තිබිණි. කෝප්‍රල් උපාලි පෙරේරාද මිය ගිය බවට සලකා තිබිණි. එහෙත් ඔහු බරපතල තුවාල ලබා ජීවත් විය.

එසේ මියගිය හමුදාවේ 13 දෙනාගේ කණ්ඩායමට දෙවන ලුතිනන් වාස් ගුණවර්ධන, සැරයන් එස්.අයි. තිලකරත්න, කෝප්‍රල් ජී.ආර්. පෙරේරා(රියදුරු), ලාන්ස් කෝප්‍රල් ජී.ඩී. පෙරේරා, සාමාන්‍ය සෙබළුන් වන ඒ.ඩී. මාතපිටිය, එම්.බී සුනිල්, ඒ.ජේ. විජේසිංහ, කේ.පී කරුණාරත්න, පී.ජී. රාජතිලක, එස්.එස් අරසිංහ, ජී. රොබට්, ඒ.එස් මනතුංග(රියදුරු) සහ ජේ.ආර්. ප්‍රනාන්දු යන අය අයත් වූහ.

dharman07.

කළබලකාරි පිරිස් මහමඟ ගමන් කරමින්.

උතුරේදී බෝම්බ ප්‍රහාරයකින් ඝාතනයට පත්වූ සෙබළුන් 13 දෙනා මළ සිරුරු 1983 ජුලි 24වැනිදා පස්වරු 5ට බොරැල්ලේ කනත්තට ගෙන එන බවට කීවද රාත්‍රී 7වන තෙක් එම මළ සිරුරු ගෙන ආවේ නැත. පිරිස නොසන්සුන් වූ අතර පොලිස් අධිකාරි ගෆූර් විසින් කලබලකාරී කිහිප දෙනෙකුට පහරදීමත් සමඟ කොළඹ කනත්ත ගාලගෝට්ටියක් බවට පත්වූ අයුරු එම ස්ථානයේදී සිද්ධිය සියසින් දුටු ලියුම්කරුට මතකය. කුපිත වූ පිරිස බොරැල්ල සහ ඒ අවට තිබූ ද්‍රවිඩ කඩසාප්පු සහ නිවෙස් වලට ප්‍රහාර එල්ල කලහ. එය එදිනම රාත්‍රී මුළු කොළඹ නගරයේ ස්ථාන කිහිපයක සිදුවෙනු දක්නට ලැබිණි. ඒ අතරතුර බොරැල්ලේ කනත්තේ වල දැමීමට ගිය සෙබළුන්ගේ මළ සිරුරැ යළිත් හමුදා මූලස්ථානයට ගෙනවිත් ගම්වලට පිටත්කර යැවීමට බලධාරින් තීරණය කරන විටද සියල්ල සිදුවෙමින් පැවතිණි.

ප්‍රචණ්ඩ ක්‍රියා හට ගැනීමෙන් පසු ජනාධිපති ජයවර්ධන කොළඹට ඇදිරිනීතිය පැනවූයේ පැය 24ක් ගතවීමෙන් පසුවය. එනම් 1983 ජුලි 26වැනිදාය. ඒ වන විටත් ද්‍රවිඩ ජනයාට එරෙහි කෝලාහලය සංවිධානාත්මක මට්ටමින් කොළඹ සහ ඒ අවට දිස්ත්‍රික්කයන්හි දියත් වෙමින් පැවතිණි. ආණ්ඩුවේ ප්‍රබල ඇමතිවරයෙකු වු සිරිල් මැතිව් එම ක්‍රියාවලියට සෘජුවම දායක වූ බවට බරපතල චෝදනා විය. ඔහුගේ සහ ආණ්ඩු හිතවාදී ඇතැම් ආධාරකරුවෝ ද්‍රවිඩ නිවෙස් සොයා ගියේ මැතිවරණ දෙපාර්තමේන්තුවේ ඡන්ද හිමි නාම ලේඛනද අතැතිවය. වැල්ලවත්තේ මැර කණ්ඩායම් මෙහෙයවන ලද්දේ ජාතික සේවක සංගමයේ ප්‍රධානියෙකි. ගල්කිස්සේ කෝලාහල ‍වලට නායකත්වය දුන්නේ නගර සභාවේ එජාප මන්ත්‍රීවරයෙකි. පිටකොටුවේ කඩසාප්පු 442ක් විනාශ කරමින් සහ ජීවිත හානි සිදුකිරීමේ අණදෙන්නා වූයේ දේශපාලනයට සම්බන්ධ පතාලයේ දාමරිකයෙකි. ජනාධිපති ජයවර්ධන ජාතිය ඇමතුවේ කලබල වලින් පසුව දින පහක් ගොස් 1983 ජුලි 28වැනිදා රාත්‍රීයේය.

dharman08.

බොරැල්ල බස්නැවතුම් පො‍ළේ කළු ජූලියේදී ඇතිවූ සිදුවීමක්.

වැලිකඩ සිරගෙදර සිටි දෙමළ සිරකරුවන් ප්‍රථමයෙන් 35 දෙනෙකුද 18 දෙනෙකුද අනුක්‍රමික ප්‍රහාරයන් දෙකක් 1983 ජුලි 25වැනිදා සහ 27වැනිදා එල්ල කරමින්  53 දෙනෙකු මරා දමන ලදී. ඒ අතර ටෙලෝ සංවිධානයේ නිර්මාතෘවරයා වූ කුට්ටිමනීද සන්නද්ධ ව්‍යාපාරයේ තවත් ආරම්භකයෙකු වූ ජෙගන්ද විය. කොස්තාපල්වරයෙකුට 1979දී වෙඩිතබා ඝාතනය කිරීමට වරදකරුවූ කුට්ටිමනීට 1982 අගෝස්තු 13වැනිදා කොළඹ මහාධිකරණය මගින් මරණ දඩුවම නියම කොට තිබිණි.

ජනාධිපති ජයවර්ධන දින 4ක් යන තෙක් කිසිදු ප්‍රකාශයක් ලබා දුන්නේ නැත. එයට දින 5කට පෙරාතුව 1983 ජුලි 18වැනිදා ජනාධිපති ජයවර්ධන ඩේලි ටෙලිග්‍රාෆ් පුවත්පතේ මාධ්‍යවේදී ග්‍රැහැම් ඩෝඩ් සමඟ කල සාකච්ඡාවකදී කියා සිටියේ “යාපන‍ය ජනතාවගේ මතය කුමක් වූවද තමාට කමක් නැති බවය. දැන් අපට ඔවුන් ගැන සිතිය නොහැකිය. ඔවුන්ගේ ජීවිත ගැන හෝ අප පිළිබදව ඇති ඔවුන්ගේ මතය ගැන සිතිය නොහැකි බවය.” දින කිහිපයක් ගතවීමෙන් පසු කොළඹ ගම්පහ කළුතර ඇදිරිනීතිය සීමා කල අතර හමුදා මුර සේවා ක්‍රියාත්මක විය.  අවිගත් ද්‍රවිඩ ත්‍රස්තවාදීන් තිදෙනෙකු කොටුව බෝගහ අසළ ගොඩනැගිල්ලක ඉහළ මහලකට නැගී 1983 ජුලි 27වැනිදා වෙඩි තැබීමක් සිදුකල අතර ඉන් කොළඹ සහ ඒ අවට ප්‍රදේශ යළිත් උණුසුම් විය.

කළු ජූලි කෝලහල ලැව් ගින්නක් සේ 1983 ජුලි 24වැනිදා සිට ජුලි 30වැනිදා දක්වා රටපුරා පැතිර ගිය අතර උතුරු නැගෙනහිර පදිංචි සිංහල පවුල්ද සංවිධානාත්මක ද්‍රවිඩ පිරිස් විසින් එම ප්‍රදේශ වලින් දකුණට පලවා හරින ලදී. එම සිය ගණනක් සිංහල පිරිස්ද උතුරු නැගෙනහිරදී තිරස්ථීන ලෙස ඝාතනය කල අතර ඔවුන්ගේ නිවාස, කඩසාප්පු විනාශ කල අතර සියළු දේපලද අවසානයේදී බලහත්කාරයෙන් අත්පත් කරගන්නා ලදී.

dharman09a

කළු ජූලියෙන් පසු පාර්ලිමේන්තු නියෝජනය අහිමිවූ විපක්ෂ නායක ඒ. අමිර්තලිංගම් ඇතුළු දෙමළ මන්ත්‍රීවරුන් පාර්ලිමේන්තුවෙන් පිටවන අයුරු.

දෙමළ සංහාරයට එරෙහිව ජාත්‍යන්තර වශයෙන් එල්ලවූ විවේචන වලට පිළිතුරක් වශයෙන් එජාප ආණ්ඩු සිදුකලේ වාමාංශික පක්ෂ 3ක් 1981 ජුලි 31වැනිදා ගැසට් මගින් තහනමට ලක්කිරීමය. එජාප නායක ජනාධිපති ජයවර්ධන කියා සිටියේ කළු ජූලිය අන්තවාදී වාමාංශිකයන් විසින් දියත් කල ආණ්ඩු විරෝධී කුමන්ත්‍රණයක් බවට වාර්තා වී ඇති බැවින් එම තීරණය ගත් බවය. ඒ අනුව ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ, ශ්‍රී ලංකාවේ කොමියුනිස්ට් පක්ෂය සහ නව සම සමාජ පක්ෂය තහනම් කරන ලදී. කොමියුනිස්ට් පක්ෂයේ සහ නව සම සමාජයේ නායකයෝ කෙටි කලක් සැඟවී සිට ආණ්ඩුවට භාරවිමෙන් පසු කොප සහ නව සමසමාජ පක්ෂවල තහනම ඉවත් කරන ලදී. ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ එසේ භාර නොවු අතර  තහනම ඉවත් කරන ලෙස නිරතුරුව ජාතික සහ ජාත්‍යන්තර වශයෙන් ඉල්ලීම් කරන ලදී. ජවිපෙ අනතුරුව රහසිගත දේශපාලනයකට යොමු වි දෙවන වරටත් කැරැල්ලක් 1986 දියත්කල අතර එය 1989 නොවැම්බර් 13වැනිදා ජවිපෙ නායක රෝහණ විජේවීරද ඝාතනය වී 41,813 දෙනෙකු මරමුවට පත්විය.

එජාප ආණ්ඩුව අවසානයේ භෞමික අඛණ්ඩතාවය ආරක්ෂා කිරීමට යැයි කියමින් හයවෙනි ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය එක දිගට පාර්ලිමේන්තුවේ විවාද කර 1983 අ‍ගෝස්තු 8වැනිදා සම්මත කර ගත්තේය. ඒ අනුව පාර්ලිමේන්තුවේ සෑම මන්ත්‍රීවරයෙක්ම වෙනම රාජ්‍යක් පිහිටුවීමට සහාය නොදිය යුතු බවට ප්‍රතිඥා දිය යුතුය. දෙමළ එක්සත් විමුක්ති පෙරමුණේ මන්ත්‍රීවරුන් වෙනම රාජ්‍යයක් වෙනුවෙන් පෙනී සිටිය නිසා ඔවුනට එසේ දියුරුම් දිය නොහැකි විය. ඒ අනුව උතුරු පළාතේ සියළුම මන්ත්‍රීවරුන් සහ නැගෙනහිර පළාතේ ආර්. සම්බන්ධන්ද ඇතුළු මන්ත්‍රීවරුන් දෙදෙනෙකුද අයත්ව දෙමළ මන්ත්‍රීවරුන් 16 දෙනෙකුට පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීධූර 1983 ඔක්තෝබර් 23වැනිදා අහෝසි විය. එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස දෙමළ පෙරමුණේ නායක ඒ. අමිර්තලිංගම් වෙනුවට ශ්‍රිලනිපයේ අනුර බණ්ඩාරනායක විපක්ෂ නායක බවට 1983 නොවැම්බර් 8වැනිදා පත්කරගනු ලැබුවේ ශ්‍රිලනිප මන්ත්‍රීන් 9කගේද මඑපෙ මන්ත්‍රී දි‍නේෂ් ගුණවර්ධන සහ කොපයේ මන්ත්‍රී සරත් මුත්තෙට්ටුගමගේ සහායෙනි.

කළු ජූලියේ ප්‍රතිඵලයක් ලෙස උතුරේ ද්‍රවිඩ බෙදුම්වාදී ත්‍රස්තවාදී සංවිධාන තමිල්නාඩු ප්‍රාන්තය සිය මූලස්ථානය කරගත්තේය. ඉන්පසුව ඉන්දියාවේදී දෙමළ බෙදුම්වාදී ත්‍රස්තවාදීන්ට  අවි පුහුණුව ප්‍රසිද්ධියේ ලබාදෙමින් ත්‍රස්ත පුහුණු කඳවුරු 110ක් ඇරඹීමට ඉන්දීය අගමැතිනි ඉන්දිරා ගාන්ධිගේ නායකත්වයෙන් ඉන්දිය රජය දශකයක් තුළ කටයුතු කළේය.  ඉන්දීය රජය ඒවාට මුදලින් සහ ද්‍රව්‍යමය ආධාරද එළිපිටම ලබාදෙන ලදී. ලක්ෂයකට ආසන්න ද්‍රවිඩ පිරිස් 1983 කළු ජූලියෙන් පසු ශ්‍රී ලංකාව අතහැර දේශපාලන රැකවරණ පතා යුරෝපීය රටවලට සංක්‍රමණය විය. තවත් දහස් ගණන් දෙමළ වැසියන් බෝට්ටු මගින් ඉන්දියාවට පලාගොස් දකුණු ඉන්දියාවේ සරණාගත කඳවුරුවල රැකවරණය ලබා ගත්හ. පසුව සංවිධානාත්මකව දෙමළ ඩයස්පෝරාව ලෙස ඒකරාශි වී ද්‍රවිඩ ත්‍රස්තවාදීන්ට සෘජුව සහ වක්‍රව ආධාර කළේය. කරමින් සිටී.(ධර්මන් වික්‍රමරත්න, තැපෙ 26, ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර.  විද්‍යුත් තැපෑල: [email protected])

 ධර්මන් වික්‍රමරත්න

21 Responses to “83 කළු ජුලියට දැන් වසර 32 යි”

 1. Sarath W Says:

  Still the stupid tamil leaders support the UNP not Mahinda who saved them from their biggest enemy, Prabakaran. Thamils must realise their biggest enemies are their own leaders, their selfish politicians and killers like Prabakaran. They should rally behind Mahinda if they want to live in peace in Sri Lanka.

 2. Lorenzo Says:

  Sarath W,

  THANKS to LTTE, TNA, ITAK war Tamils went to Canada, UK, etc. and became RICH BEYOND their wildest dreams!!

  99% of Tamil war dead are low caste. Others don’t care.

  So they will keep supporting war, LTTE, TNA.

  REAL BLACK JULY happened in Jaffna in AUGUST 1977 when Singhalese were robbed, killed and chased away for good. Culprits are not punished.

 3. Christie Says:

  The Indian Imperialists organized the killing of unarmed Sinhala officials in Jaffna knowing well that there will be a Sinhala uprising. It was to coincide with the World Council of Churches Congress held in Canada. You have been mislead by the Indian imperialists propaganda like the Tamil Genocide by Indians. In Colombo most of the fires were burning from inside the shops. This is one of the most successful project of the Indian intelligence service the Third Eye. We all believe in Indian brain washing. I was in Colombo during this so called Black July, in fact an occasion where Sinhalese rebelled against the Indian colonial parasites and Indian Imperialists.

 4. Independent Says:

  Shame !
  කඩ වලින් සොරාගත් දේවල් වලට කීවේ “ජාති ආලය​” කියායි.
  Things stolen were called “National Love” meaning what got out of love of the race or the country.
  Has anything changed since then ?

 5. Christie Says:

  These are some of the photos that were used by Churches affiliated with the World Council of Churches, Amnesty International. The same were used by pro-Indian international media like the Guardian UK, Conrad Black’s US & Canada, Fairfax Australia, Star in Africa and Indian News papers. At the time Hon. Baroness Thatcher did not allow any Tamil to land in UK while most of the Indian colonial parasites ended up in Canada as refugees. They went to India then through Eastern block countries and directly from India went to western countries. “BlacK’ July is another Indian imperialist proposition and I would like to ask the writer what he has written is Indian imperialist propaganda. For example Tamil terrorists were trained in Palestinian Refugee Camps long before 1983. They started in London with the help of Indian intelligence service and the Leftists.


  ඒ වන විටත් ද්‍රවිඩ ජනයාට එරෙහි කෝලාහලය සංවිධානාත්මක මට්ටමින් කොළඹ සහ ඒ අවට දිස්ත්‍රික්කයන්හි දියත් වෙමින් පැවතිණි. ආණ්ඩුවේ ප්‍රබල ඇමතිවරයෙකු වු සිරිල් මැතිව් එම ක්‍රියාවලියට සෘජුවම දායක වූ බවට බරපතල චෝදනා විය. ඔහුගේ සහ ආණ්ඩු හිතවාදී ඇතැම් ආධාරකරුවෝ ද්‍රවිඩ නිවෙස් සොයා ගියේ මැතිවරණ දෙපාර්තමේන්තුවේ ඡන්ද හිමි නාම ලේඛනද අතැතිවය.” This is bloody propaganda by the Indians, Indian Empire, Indian colonial parasites and the Sinhala leftists. If they wanted to find the Tamils of they did not need election lists to find them.

  The Sinhala uprising did not have any organizational backing. Sinhala Buddhists, Christians and Muslims were united against the Indian colonial parasites in 1983.

  Thanks Lorenzo the real killing of Sinhalese happened in 1958 during Sirimavo and there are no numbers but I believe at least 5000 Sinhalese were killed.

 6. Fran Diaz Says:

  We have examined the July 1983 Ritos again and again. Once more, in brief :

  July 1983 Riots were well organised beforehand. As it was during JRJ’s ultra west times, we know who was behind the whole affair. Most of the people who died (some 300 – 400) were low caste Tamil folk plus a handful of Sinhala Buddhists. In the Colombo Fort/Pettah area, Sinhala businesses were burnt down, but the businesses owned by others were intact. By the second/third day of the Riots, widespread looting took place. Gangs, some led by those carrying election lists, burnt Tamil homes. Some gangs were led by Tamil people ! Some of the gang members were dresssed in white tucked up sarongs and white jatawa. to show that these were Sinhala people. Films and pictures of gangs and these white clad gang members were sent abroad to 3 Tamil ambassadors in the west of that time, Luxmi Naganathan (Bonn, Germany), Moorthy (London, UK) and Balendran (Paris, France). The rest is history.
  JRJ did not declare Curfew till the 4th day of Rioting. Who controlled him and stopped him ? Probably J.N.Dixit, the Indian Envoy of that time. Dixit was called the Vice Roy of Lanka. Dixit later died of a heart attack right after the Tsunami of Dec 2004.
  The cause of the Riots was the death of 13 soldiers killed in Jaffna. Their bodies were not brought to their home villages as customary. – why was that ? Instead the bodies were sent to Kanatta Cemetary where the relatives had gathered. They had gathered there from morning but even in late evening the bodies had not arrived. They became restive and rioting had started there. Riots spread rapidly all over Lanka.
  Rioting enabled nearly a million Tamil folk to go abroad. They formed the Tamil Diaspora & the Tamil Government in
  Exile. Canada especially allowed in all ‘refugees’ with no questions asked. This is Canadian law from WW II times. It appears that they may change those laws.

  The damage done to Lanka and her People through the 1983 Riots is irreparable. After the Riots, the Times magazine featured JRJ’s face on their cover page, with a tear drop in the shape of Lanka, falling from his eye. It is evident that JRJ was forced into the whole event.

  As we all know, last year, even at Rathupaswella, “Water Riots “were attempted late in the night due to ‘polluted wells’. Rioting has become the way to cause DESTABILISING & DIVIDING Lanka. So beware and alert.

 7. Lorenzo Says:

  Fran,

  There was NO water riot. People have a RIGHT to CLEAN DRINKING WATER and a right to demand water and it was peaceful until attacked. This a problems MR has CORRECTED this time.

 8. Fran Diaz Says:

  Lorenzo,

  We have gone through all this before. You are for rioting, I am not ! Protest is one thing, but throwig of petrol bombs another thing as happened at Rathupaswella. Petrol bombs equal rioting. The Police could not contain the rioters and that is why the Army was called in.

  The well water was most probably deliberately spoilt to get riots. Rioting happened with added 5,000 rioters AFTER
  NIGHT FALL when visibility was poor. Why didn’t these additional people come during day light hours ?

  It seems to be the same pre-arranged type of riot as in 1983. Now we are sadder but wiser.
  MR’s govt had started delivering bowser contained water to CKD areas earlier, as well as providing dialysis treatment for CKD patients. MR govt had banned Glyphosate use in the affected areas. Scientists have proof only now this year that the CKD happens due to Glyphosate action on heavy metals.

 9. Lorenzo Says:

  Fran,

  The oppositte. You are for rioting and I’m not!! You are playing into LTTE’s VICTIM CARD.

  We lost GAMPAHA DISTRICT last time narrowly because of the attack on protestors. We have since CORRECTED this mistake, PUNISHED all the military and political leadership regarding that incident, sacked the organizer for the electorate, the entire Gampaha dstrict, etc.

  Don’t blame VOTERS. They are right. Politicians should change and they have.

 10. Lorenzo Says:

  That other PhD MODAYA Mervin also aggravated the situation in GAMPAHA DISRICT. Now the loser is doing MEDITATION without NOMINATIONS!!

  Good riddance.

 11. Fran Diaz Says:

  Lorenzo,

  I have ALWAYS been AGAINST RIOTING. The military acted according to their training. They have wider powers than the Police,
  that is why the military was called in. It was unfortunate that 3 people got killed. The rioters must know that people get killed if rioting happens.

  You have always indicated that protests are ok, even through rioting. Sorry to say so, but that is the understanding you have given on Lankaweb.

  I accept PEACEFUL PROTESTS ONLY. Throwing petrol bombs is not peaceful protest. It was right that the Army was called in.

  I close my case.

 12. Independent Says:

  “There was NO water riot. People have a RIGHT to CLEAN DRINKING WATER and a right to demand water and it was peaceful until attacked. This a problems MR has CORRECTED this time.”

  Agree with Lorenzo. Golden words even by LTTE must win respect of Sinhala masses. Plain racism will not win anything. It is cruel, unjustified , criminal and Paapa Kamma invariably coming after you like the cart wheel following the Bull. (චක්කංව වහතෝ පදං. )

  Now , even the so called “impartial patriots” justified the real mistakes by MR.

 13. Ratanapala Says:

  I was a witness to what happened during the Black July 1983.

  The incident that took place at the Borella Kanatta proceeded towards Naranhenpita and there was only light damage to a few properties that were torched. The mini riot which was caused by the Borella Police Supt Gaffoor in trying to quell a minor incident at the Kanatte petered out by about mid night on the same day. This was substantiated by Dr A T Ariyaratne, who met a group of us who met on a subsequent date to discuss the situation that arose. On hearing of the incident he had come to Colombo from his home and he said definitely the situation was under control by midnight.

  Situation was earlier mismanaged by the arch traitor JR Jayawardene by complicating the situation of the 13 Soldiers Funeral.

  I was residing at Elliot Place, Borella and working with Ceylon Tobacco Co. Ltd subsidiary CTC Services Ltd. On 25 July morining I drove from Borella to our offices at Kotahena. By that time thugs breaking into Tamil owned business premises had commenced and there was no prevention by the police who were just standing to a side and took only a pedestrian interest in what happened.

  I proceeded to Kotahena through Maradana and by about 10:00am from our offices it was possible to see billowing smoke clouds all over Colombo. By noon company authorities decided to stop work and we returned and could see the destruction that was taking place unabated. Eventually the rioting and destruction of property reached Ambal Cafe at Fort only a few hundred meter from the office of the ” Man with the Professional Mourner’s Face. JR declared a curfew only at 16:00 hrs. This he could have done earlier but decided not to, as it was his thugs who were doing his and his ministers bidding.

  What happened was selective destruction of Tamil Property. We saw people thrown out of homes with their belongings and then setting fire to the dwellings. This was organised and it was not ordinary people who were doing this. It was well coordinated with Electoral Registers in hand that showed exactly where Tamils lived and where their businesses were.

  Earlier JR allowed all his ministers to create their own Thug Armies. These were formed with the intention of intimidating voters at future elections. By the time July ’83 came they have already graduated from the attack on Prof Sarathchandra, the Sinhala Balavegaya and at DDC Elections in 1981.

 14. Ratanapala Says:

  JR J’s Ministers who had “Thug Armies” included not only Cyril Matthew. That included R Premadasa, Lalith Athulathmudali, Gamini Dissanayake, MH Mohammed among many others. Eventually they were also responsible for the “Koti Enawa” stampede that commenced from Fort Railway Station and ended up at Attidiya in Colombo, with the biggest carnage a few days later. Similar riots were organised in Kandy and other population centres.

  These are the forerunners of Yahapalanaya!

 15. Lorenzo Says:

  Fran,

  IF petrol bombs were thrown, the culprits SURVIVED. Only a few innocents suffered.

  There was NO NEED for protest IF the govt. gave these Singhala people clean water. When Tamils demanded clean water with threats of war crimes, terrorism, etc., govt. readily gave them. Even remote parts of Jaffna has clean pipe water.

  The govt. took responsibility and CORRECTED the mistake. We lost GAMPAHA DISTRICT last time narrowly because of the attack on protestors. We have since CORRECTED this mistake, PUNISHED all the military and political leadership regarding that incident, sacked the organizers for the electorate, the entire Gampaha district, etc.

  SLFP has NEVER WON an election without winning GAMPAHA DISTRICT and never will. We have to treat these people like GODS if we are to WIN the coming election. By blaming voters, you are NOT helping MR’s return campaign.

 16. Fran Diaz Says:

  Lorenzo,
  Am re-opening the case.

  Questions to ask :

  1. How on earth did the Rathupaswella wells get contaminated suddenly and so many wells too ?
  These wells are ok now aren’t they ? How did that happen ?

  2. Re petrol bombs : Yes, the culprits were the some 5,000 people who turned up in the night. Who were these people ? They are the people who threw petrol bombs. Obviously these people were NOT govt people ! Again, who were these people and who organised them to come to the site of protest ? Was the well contamination and the some 5,000 who came in the night and threw petrol bombs the same group ?

  I think that the Rathupaswella case was NOT an innocent case of contaminated well water, as you attempt to make it.

 17. Lorenzo Says:

  Fran,

  #1. DOES NOT matter. FIRST give clean drinking water. THEN we can debate the ROOT CAUSE.

  Look at the CKDu problem. All idiots argue about the root causes while people die. FIRST the solution which ALL AGREE, then the analysis.

  #2. IF few people threw petrol bombs, kill ONLY them. NOT others.

  The INDISPUTABLE FACT is people are correct. They ELECT leaders. IF they are NOT happy, they will NOT vote. They are the KINGS and GODS particularly in GAMPAHA DISTRICT. The customer is ALWAYS right and this is our BEST CUSTOMER.

 18. Fran Diaz Says:

  Lorenzo,

  It does matter that the wells may most likely have been purposely polluted. Anyway, though I do sympathise with those whose wells were polluted, they did find water and survived. No one died of dehydration.

  The CKD problem was handled as best as they could at that time by the MR govt. The CKD problem had existed from the early 1990s onward, way before the MR govt came in.

  There was no way of identifying those who threw petrol bombs in the dark of night. Therefore, the Army could not kill them only. No one could identify those who hid in the dark and threw petrol bombs. The Army took the risk of stopping the riot and took the flak for it later.

  People are not correct all the time. Riots in Lanka appear planned for a negative purpose as was the 1983 Riots. Lanka takes the flak for Cold War politics as well Tamil caste problems.

 19. Independent Says:

  Hi all,
  I shall stop commenting until end of FOOLISH elections created by foolish work of just ONE God. I don’t want to make others suffer because of my action.
  May triple gem bless you. May you be happy and peaceful. May no harm come to you. May you attain Nibbaana one day.
  Let me go away to wilderness reminding all Buddha’s last words . Appamadena Sampadetha (Strive with diligence).
  -Nanda

 20. Lorenzo Says:

  Fran,

  NO. They are correct all the time. By people I didn’t mean a SMALL MINORITY of them who throw petrol bombs, etc. I meant the PEOPLE.

  SOVEREIGNTY OF SL RESTS WITH THE PEOPLE!!! (constitution)

  Instead of wasting time over debating root causes, DO THE RIGHT THING to SOLVE the problem. That is what we should have done in Rathupaswala.

  That is what we should do with CKD – give clean pipe water to drink.

  e.g. IF we looked into root causes of the socalled ethnic problem, people will be dying today from bomb blasts, etc. We DID the right thing.

  You can argue till cows come home but the govt. realized the mistake in Rathupaswala, SACKED the wronged army guys, punished their commander, sacked the electorate organizer, sacked the Gampaha district organizer.

  Now people have NOTHING against the then govt. which has CORRECTED the WRONG.

  Clashing with GAMPAHA DISTRICT VOTERS is SUICIDE. Run-nil did that in 1989 and then he had to RUN AWAY from Biyagama!! Now the loser hides in Colombo and contest elections.

 21. Fran Diaz Says:

  Lorenzo ,

  Re the CKD problem, I have ALWAYS written to the L’web that Reverse Osmosis water systems for all provinces are necessary.

  Yes, you can aruge till the cows come home ….. !!

  I am not responsible for politics of the world or Lanka. I just feel sorry for ordinary folks, whatever ehtnicity, who are constantly misled by certain sly politicos who stuff their own pockets.

  Tired of this merry go round – let’s close it.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2019 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress