අනගාරික ධර්මපාල 19/20 ශතවර්ශයන්හි විසු ශ්‍රේෂ්ඨතම ශ්‍රී ලාංකියායි  
Posted on September 17th, 2015

චානක බණ්ඩාරගේ

සැප්තැම්බර් 17 වෙනි දිනට යෙදෙන අනගාරික ධර්ම දිනය වෙනුවෙනි

ධර්මපාල විරෝධීන් සහ වෙනත් මථධාරීන්  ධර්මපාල තුමා සටන් කලේ සිංහළ බෞද්ධයන්ට පමණක් යයි කියත්.  මෙය තරමක් වැරදි සහගත වූ කියමනකි.  ධර්මපාලතුමාගේ සෑම ලිපියකම, කතාවකම පාහේ එවකට ශ්‍රී ලංකාව බලෙන් පාලනය කළ බ්‍රිතාන්‍යය අධිරාජ්‍යවාදී පාලනයට සිය විරෝධය ප්‍රකාශ කර තිබුණි.  එනම්, ඔහු සෑම ශ්‍රීලාංකිකයෙක් වෙනුවෙන්ම සටන් කළේය.

ධර්මපාලතුමා වැඩියෙන්ම සිංහල බෞද්ධයන් වෙනුවෙන් කතා කළ බව ඇත්තය.   ශ්‍රීලංකාව වනාහි සිංහල බෞද්ධ අඩිතාලමක් (foundation) ඇති රටකි. මෙහි බහුතර ජනතාව සිංහළය. ඔවුන් වෙනුවෙන් හඬක් නැගීම වරදක් නොවේ.

අද සමාජයට නොගැලපෙන වදන් ධර්මපාලතුමා පැවසුවේයැයි ධර්මපාලතුමා විරෝධීන් එතුමාට දොස් කියති. එතුමා ජාතිවාදියෙකු යයි කියති. 

ධර්මපාලතුමාට අවශ්‍යවූයේ සුළු ජාතින් මෙන් (ද්‍රවිඩ, මුස්ලිම්, බෝරා, සින්ද්හි, පාසි වැනි) සිංහලයන්ද අලස නොවී ධෛර්යමත්ව වැඩ කිරීමයි. ධර්මපාලතුමා කිසිවිටකත් සුළු ජාතින් පහත් කොට කතා කලේ නැත. ඔහු ‘පර’ යන වදන ඔවුන් වෙනුවෙන් නොයෙදුවේය. බ්‍රිතාන්‍ය අධිරාජ්‍යවාදීන් සමඟ තිබු දැඩි තරහ නිසා ඔවුනට පමණක් ‘පර’ භාවිතා කර, පර සුද්දා කියා කිවේය.

ධර්මපාලතුමා හම්බයා, දෙමළා, මරක්කලයා, පාදිලියා වැනි වදන් භාවිතා කළ බව සැබෑවී.  නමුත්, එතුමා ඒ වදන් පාවිච්චි කලේ අන් ජාතියක් හෝ අන් ආගමක් පහත් කොට සැලකීමට නොවේ.  ඒ වදන්, එකල, 19 අග සහ 20 මුල ශතවර්ශවල පොදුවේ කවුරුත් පාහේ භාවිතා කළ වදන්ය. 

ස්වකීය සිංහළ ජනතාවට ධර්මපාලතුමා ගොනා, මී හරකා, ගොන් අලියා වැනි වචනව්ලින් ආමන්ත්‍රණය කළේය. ඔහු එසේ කීවේ කිසිවෙකුටවත් පුද්ගලිකව අපහාස කිරීමේ චේතනාවෙන් නොවේ. සමහරවිටක එතුමාගේ ඔවදන් මිනිසුන් බැරෑරුම්කොට සැලකුවේ එවැනි තද වදන් පාවිච්චි කිරීම නිසා විය හැකයි.  ධර්මපාලතුමාගේ ඔවදන් මිනිසුන් කිසිම ද්වේශයක් නොමැතිව පිළිගෙන, පිළිපැද්දහ.  සාමාන්‍ය මිනිසුන් එතුමාව ඉතා ප්‍රිය කළහ.

වර්තමාන සමාජය අනුව බලනවිට ධර්මපාලතුමා එදා භාවිතා කළ ඇතැම් වදන් අදට සුදුසු නැති බව සත්‍යයකි.  නමුත්, උවමනාවෙන්ම අනුන් නිගාවට පත් කර කරනලද ප්‍රකාශයන් එතුමා කළාය කියා පෙන්වීමට එතුමාව විවේචනය කරණ අයට  මේ දක්වා හැකි වී නොමැත.

ධර්මපාලතුමා තද වචන භාවිතා කලත් එතුමා ජාතිවාදියෙකු නොවීය. ඉන්දියාවේ ගාන්ධිතුමා මෙන් උග්‍ර අධිරාජ්‍ය වාදී විරෝධියෙක් විය.

තම ලිපිවලින් සිංහලුන් ශ්‍රී ලංකාවේ එවකට විසු සුළු ජාතින් මෙන් (ඉන්දියාවෙන් පැවත එන) ධෛර්යමත්ව වැඩ කල යුතු බව ඔහු පෙන්වා දුන්නේය.  සුළු ජාතින්ට වෙළඳ සහ වාණිජ ක්ෂේත්‍රයේ ඉහලටම් ඒමට හැකිනම් සිංහලයන්ට එසේ නොහැකි මන්දැයි ඔහු ප්‍රශ්න කළේය.  එවැනි උපදෙස් දීම වැරදි නොවේ.

 

සිය අධිරාජ්‍ය විරෝධී සටනේදී, සිංහළ, බෞද්ධ නායකයෙකු වූ ධර්මපාලතුමා සිං හළ බෞද්ධ අයිතීන් පිලිබඳව මුලිකවම සටන් කලේ ය.

ශ්‍රී ලංකාවෙන් සිංහල බෞද්ධයන් හැර අන් අය ඉවත්විය යුතුයයි වැනි කලහකාරී වදන් ධර්මපාලතුමා කිසිදා ප්‍රකාශ නොකළේය.

එදා ඉතා නිවට, නියාලු තත්වයේ සිටි සිංහලයන්ට එවැනි තත්වයන්ගෙන්  එලියට එන ලෙස එතුමා උපදෙස්/වීර්යය දුන්නේය.  හැකි සැම විටම ඔවුන්ව  උනන්දු/ධ්‍යාර්යමත්  කළේය. ඉංග්‍රීසින්ට කත් ඇද සිංහළ බෞද්ධත්වය දුර්වල කිරීමට කටයුතු කළ සිංහලයන්ව එතුමා ඉතා තදින්ම විවේචනය කළේය.  මේ නිසා එතුමාට බොහෝ සතුරන් විය. එතුමාගේ ලිපි කියවනවිට එතුමා මහත් සංවේගයෙන් සහ දැඩි  ආත්ම ධෛර්යයෙන් යුක්තව කටයුතු කල බව පෙනී යයි.

වසර 90ට ප්‍රථම කල එතුමාගේ ඉතා ප්‍රසිද්ධ වු පහත ප්‍රකාශය  දෙස බලමු;  මෙය කොතරම් අද දිනටත් අදාල නොවන්නේද?:

මතක තියා ගනිල්ලා කවදා හරි සුද්දෝ මේ රට දාලා යනවා. උන් යන්නේ උන්ගේ දරුවෝ වගේ විසි තිස් දාහක් බෝකලාට පස්සෙයි.ඊට පස්සේ මේ අපේ රට පාලනය කරන්නේ මේ කළු සුද්දෝ.…..”

 

උඹලා උඹලා වෙනුවෙන් දියසෙන් කුමාරයා ඉපදෙන තුරු බලා ඉන්නවා. උපදින්න ඉන්න දියසේන ලා තිඹිරි ගෙයිම මරා දමන්න මේ කළු සුද්දන්ට පුළුවන් බව මතක තියා ගනිල්ලා. අපේ හාමුදුරුවන්ට උන් එදාට ඉනා බේත් දෙනවා. ඉන් පස්සේ උඹලෑ කොල්ලෝ කෙල්ලන්‍ට ඇටි කෙහෙල් කාපු රිලව් වගේ නියෝ නියෝ ඉන්න සිද්ද වේවි”

 

සිංහලයන්ට සිය පටුවූ දෘෂ්ටි කෝණයෙන් පිටතට අවුත් ලෝකය දෙස බැලීමට එතුමා උනන්දු කළේය. ජනතාවට ඔවුන් නොදත් බොහෝ හොඳ දේ උගැන්විය. මේවා ඉතා හොඳ ක්‍රියාවන් වුවත් පටු අදහස් දරන සමාජයක, එතුමා සමඟ උරණ වුවෝ සහ එතුමාට ඉර්ශ්‍යා කළවුන් එතුමාට සැම පැත්තකින්ම පහර දුන්හ, ගැරහුමට ලක් කළහ. මේ අවාසනාවන්ත ලක්ෂණ අද ජීවත්වන සමාජයේද දක්නට ලැබේ.  එය රටේ ඉදිරි ගමනට බාධාවකි. ධර්මපාල චරිතය අගය කරන අද වන් වූ සමාජයක එතුමා පෙන්වා දුන් හරි මාර්ගයේ යාමට අපට පිළිවන් විය යුතුයි.

ධර්මපාලතුමාගේ උපදෙස්  අසා බොහෝ සිං හළයෝ සාර්ථක ව්‍යාපාරිකයෝ බවට පත්වුහ. එතුමා පැවත ආවේද රටේ එදා තිබු කීර්තිමක් සිංහල බෞද්ධ ව්යාපරීක පවුලකිනිනි (ඔහුගේ පියා සුප්‍රසිද්ධ ගෘහ භාණ්ඩ සැපයුම්කරු, එච්. දොන්. කරෝලිස් විය). මෙ ම ව්‍යාපාරය අදද ශ්‍රී ලංකාවේ පැවැත්වේ.

බටහිර අදිරජ්‍යවාදීන් විසින් මේ රටට හදුන්වා දුන් සත්ව මාංශ අ නුභවය හා මත්පැන්  පානයට විරුද්ධව ධර්මපාලතුමා දැවැන්ත සංග්‍රාමයක් ඇති කළේය.  මේ  ආදීනව පිලිබඳව මෝටර් රථයක් සරසා (සෝබන මන්දිරය නමින් ජනතාව ආදරයෙන් එම රථය හැඳින්වූහ) රට වටා ගොස් මාංශ අ නුභවය හා මත්පැන්  පානයට එරෙහිව ජනතාවට කරුණු දැක්විය. සමහර විට එතුමා ජනතාවට තද භාෂාවෙන් කතා කලේය. ඔහුට සාවධානව  සවන්දුන් ජනතාව ඔහුගේ මත පිළිගෙන මාංශ අනුබවයෙන් හා මත්පැන් පානයෙන් වැළකුණහ .1505 බටහිර  අදිරජ්‍යවාදයට පෙර සිංහළ මිනිසුන් මාං. ශ අනුභවය හා මත්පැන් පානයෙහි තොරව ජීවත්වූහ.

ධර්මපාලතුමා ස්වකිය ජනතාවගෙන් සියලු සතුන් මැරීමෙන් වළකින ලෙසට ඉල්ලා සිටියේය . ඔහු ඔවුන්ගෙන්, විශේෂයෙන්ම දරුවන්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේ බෞද්ධ පන්සිල් පද පහ (5) සුරකින ලෙසයි. ජනතාව විශාල ලෙසින්  ධර්මපාල ඔවදන් පිළිගත්හ.

පෘතුගීසි හා ඉංග්‍රීසි වැනි බටහිර නම් භාවිතා නොකරන මෙන් ධර්මපාලතුමා ජනතාවගෙන් ඉල්ලා සිටියේය. තමාට උපතින් ලැබුණු ‘ඩේවිඩ්’ යන ඉංග්‍රීසි නාමය් ඉවත් කර ධර්මපාල යන නාමය ගත්තේය. සිය පවුලේ සමාජිකයන් හටද ඔවුනට දී තිබුණු ඉංග්‍රීසි නම් ඉවත්කර සිංහළ නම් යොදා ගන්න ලෙස ඉල්විය. ඔවුන් එසේ කළහ, ඔහුගේ මෑණියන්ද ඇතුළුව. එකල රටේ බහුතරය භාවිතා කලේ පෘථුග්‍රීසි/ඉංග්‍රීසි  නම්ය. ලාංකික දරුවන්ට ඉදිරියට එවැනි නම් නොදමන මෙන් ඔහු ඉල්ලා සිටියේය.මේ පිලිබද කදිම උදාහරණයක්  වනුයේ – ධර්මපාලතුමා ඉදිරියේ වරක් කවි කථනයකට පෙනී සිටි 14 හැවිදිරි පේදිරිස් සිල්වා දරුවාව එකෙනෙහිම (දෙමව්පිය කැමැත්ත පරිදි) පියදාස සිරිසේන (පසුකාලයේ මහා ගත් කතුවරෙයෙකු වූ ) යනුවෙන් නම් කිරීමය. ධර්මපාල ආභාෂය නිසා දස දහස් ගණන් ශ්‍රී ලාංකිකයෝ සිංහළ නම් ලබාගත්හ.  මේ පිළිවෙත අදටද පැවැත්වේ.

ධර්මපාලතුමාගේ තවත් අති සාර්ථක වැයමක් වුයේ සිංහලයන්ට (පිරිමි හා ගැහැණු දෙපාර්ශවයටම ) බටහිර ඇදුම් නොඇඳ  සිංහල බෞද්ධ (ආර්ය) ඇදුම් ඇදීමට යොමු කරවීමයි.

තමන්ගේ උපදේශක සහ කලක් හාම්පුතාවූ  H.S ඕල්කට්ගේ බෞද්ධ පාටශාල ඇරබිමේ ව්‍යාපෘතියට ධර්මපාලතුමා සෘජුවම සම්බන්ධ විය. මොවුන් එක්ව  බිහිකළ පාසල් ගණන 300ට වැඩිය.(ලංකාවේ ප්‍රධානම පිරිමි බෞද්ධ පාසල වූ කොළඹ ආනන්ද විද්‍යාලය ඇතුළුව).

ධර්මපාලතුමා සිය පුවත්පත් වන The Buddhist”හා සිංහළ බෞද්ධයා”මගින් ඉතා හොද අවවාද අනුසාසනා ජනතාවට නිති පරිදි ලබාදුන්නේය. ජනතාවට දැහැමි,උසස්වූ  ජීවිත ගතකිරීම පිළිබඳව එතුමා උපදෙස්, අනුශාසනා පළ  කළේය.

බෞද්ධ නායයෙකු වශයෙන් ධර්මපාලතුමා බෞද්ධ දරුවන් ඉරිදා දහම් පාසල් යායුතු  බව කිවේය..එම දහම් පාසල් මගින් බුදු දහම හා වැඩිහිටියන්ට සැලකීම වැනි උතුම් ගුණාංග දරුවන්ට පුරුදු පුහුණු වන බව එතුමා පෙන්වා දුන්නේය. දෙමව්පියන් හා දරුවන් එතුමාගේ ඉල්ලීමට අවනත වුයෙන් රට පුරා  මහත් වූ දහම් පාසල්  පුනරුදයක් ඇතිවිය.ඒ  පුනරුදය අද දවස දක්වා සිදුවෙමින් පවතී.

ත්‍රිපිටකය පාලි බසින් සිංහලට පරිවර්තනය කිරීමට ධර්මපාලතුමාට ඉතා අවශ්‍යතාවක් තිබුණේය.ඔහු මෙම කාර්ය ස්වකියවෛද්‍ය වුර්තික සහෝදරයාවෙත පවරන ලදී.

බුද්ධසාසනයට ධර්මපාලතුමාගෙන් සිදුවූ මහාර්ගතම සේවාව නම් දබදිව වූ බුද්ධගයාව බෞද්ධයන් වෙත බේරාදීමය.බුද්ධගයාව වනාහි බුදුරදුන්ගේ උතුම් වූ බුද්ධත්වය ලැබූ, අතිශය  පුජනීයවූ ස්ථානයි. මෙයට උතුම් ස්ථානයක් ලොව වෙසෙන බෞද්ධයිනට නැත. ධර්මපාලතුමා එහි ස්තූපය ප්‍රතිසංස්කරනය කර විය.

මෙම දිනාගැනීම වූ කලි අතිශය විශාල වූවකි.

ධර්මපාලතුමා නොසිටියේ නම් බුද්ධගයාව අද හින්දු පුජස්ථානයක් බවට පත් වී තිබෙනවා නොඅනුමානය.

ධර්මපාලතුමා සාරානාත්හි (සැවැත් නුවර) මුලගන්ධ කුටි විහාරය බෞද්ධයන්ට ආරක්ෂා කර දුන්නේය. එතුමා එහි ස්තුප ගොඩනැගිය.(1930 ජවහල්ලල්නේරු විසින් මේවා විවුර්ත විය).  මුලගන්ධ කුටි යනු බුදුරදුන් ප්‍රථම ධර්ම දේශනය පස්වග මහනුන්ට  පවත්වන ලද ස්ථානයයි.  බරනැස් නුවර  ඉසිපතමාරාමය (අද වරනාසි) පිහිටියේ මේ ආසන්නයේය.

ධර්මපාලතුමා දඹදිව ඉතා වැදගත් බෞද්ධ සිද්ධස්ථාන රාශියක් ස්ථාපනය කළේය. එතුමා කල්කටාවේ දැවැන්ත වූ ධර්මරාජික පන්සල පිහිටවිය. ඉන්දියාවේ නගර කිහිපයකම වන්දනා කරුවන් වෙනුවෙන් නේවාසිකාඝාර පිහිට විය.(චෙන්නායි  සහ කල්කටා ). ධර්මපාලතුමාගේ ප්‍රධාන අරමුණක් වූයේ එතුමඉතා ප්‍රියකල දඹදිව (ඉන්දියාව ) යලි බුදු දහම ස්ථාපිත කිරීමය. මේ සදහා  අවශ්‍ය අඩිතාලම  ඔහු දැමුවේය.  ඔහුගේ අනුගාමිකයෙකු  වූ අම්බෙඩ් කාර් මෙම වැයම ඉතා සාර්ථකව ඉදිරියට ගෙන ගියේය.

ඉන්දියාවේ තිබු ඉතා වැදගත් බෞද්ධ සිද්ධස්ථාන පරිහානියට සහ අභාවයට යාමගැන  ධර්මපාලතුමා ඉමහත් කම්පාවට පත්විය.  ඒවා ආරක්ෂා කිරීමට සහ ඉතා යථා තත්වයට පත් කිරීමට හැකි සෑම දෙයක්ම කිරීමට එතුමා කැප විය.  මහාබෝධි සමාගම මුලිකවම බිහි කලේ ඒ මහඟු පරමාර්ථයෙනි.

මුලුමනිම වාගේ හින්දු භක්තික රටක් බවට පත්ව තිබු ඉන්දියාවේ බුද්ධාගම නගා සිටුවීමේ කටයුතු ධර්මපාලතුමා ඉතා මැනවින්, ප්‍රවේශමින් කළේය. මෙය අතිශය විශිෂ්ටතමවූ  කාර්යයකි,නිහඩ විප්ලවයකි.  ධර්මපාලතුමාට  ද්වේශකිරීම වෙනුවට ඉන්දියානුවන් කලේ එතුමාට ඇල්ම කිරීමය. අදත් ඉන්දීය ජාතිකයෝ එතුමාට ඇල්ම කරත්. ධර්මපාලතුමාගේ 150වන ජන්ම සංවත්සරය නිමිත්තෙන් ඉන්දියානු රජය තැපැල් මුල්දින කවරයක් සහ තැපැල් මුද්දරයක් නිකුත් කලේ ගිය වසරේ අග  භාගයෙයි. ඉන්දීය ජනාධිපති ප්‍රනාභ් මුකර්ජී මැතිතුමා මේ උත්සවයට සහභාගී විය. මෙය අතිශය සුවිශේෂමය වූ සිද්ධියකි. ඉන්දියානු රජය විදේශිකයකු සමරා තැපැල් මුද්දරයක් නිකුත් කරන්නේ ඉතාම කලාතුරකිනි. කල්කටාවේ ප්‍රධාන මාර්ගයක් අදත් එතුමාගේ නමින්  ඇත (මහාබෝධි විහාරය ඇති පාර විය යුතුයි).  ඇමෙරිකාවේ සුප්‍රසිද්ධ  ගොල්ප් ක්‍රීඩක, ටය්ගර් වූඩ්ස්  ධර්මපාලතුමා සමරණ කෙනෙකි. ඔහුගේ කාමරයේ ධර්මපාලතුමාගේ රුපයක් තබා ඇතැයි වාර්තා  විය.  ටය්ගර් වූඩ්ස්ගේ   මව තායිලන්ත කාන්තාවකි . ඉන්දියාවේ වෙසෙන අති පුජනිය දලයි ලාමා තුමා ධර්මපාලතුමා ගැන නිතර ගුණ කථනයේ යෙදෙයි. මේවායින් යින් පෙනෙනුයේ ධර්මපාලතුමා ජාත්‍යන්තරවම  පිළිගන්නා කෙනෙක් බවයි.

1915 සිංහළ මුස්ලිම් කෝලාහලයට ධර්මපාලතුමා සම්බන්ධය  කියා බ්‍රිතාන්න්යන් ඔහුව සිරගතකළහ.  මෙම කෝලාහලයට ධර්මපාලතුමාගේ කිසිම සම්බන්දයක් තිබුනේ නැත. ඒ සදහා සාක්ෂි කිසිත් නොවිය. මේ සිද්ධිය හට ගන්නා  විට එතුමා සිටියේ කල්කාටාවේය. මේ මඟින්ම ධර්මපාලතුමාගේ අහිංසකභාවය සනාථ වේ. ධර්මපාලතුමා  කිසිදා  හිංසාව පැතිර නොවිය.මෙම කෝළාහලයට සම්බන්දයක් නොවූ මෙතුමාව  බ්‍රිතාන්‍ය අදිජජ්‍ය වාදීහු වසර 6 සිර (නිවාස) අඩස්සියේ කල්කටා හි තැබුහ.ජාතික නායකයන් වූ DS සේනානායක ,FR සේනානායක හා වෙනත් අය මෙම කෝලාහලය මුල්කරගෙන  සිර අඩස්සියට දැමු අයයි. විලියම් පේදිරිස් විරෝදාර තරුණයාව  අමානුෂික ලෙෂ වැලිකඩ සිර ගෙදරදී වෙඩි තබා මරාදමන ලදී.  EW පෙරේරා  තම පාවහන් අඩියේ ලිපියක් සකසා බ්‍රිතාන්‍ය මහා රජාණන්ට එය ලැබීමට සලස්විමෙන් DS සේනානායක හා FR සේනානායක වැන්නවුන් නිදහස ලෑබුහ. නමුත් ධර්මපාලතුමා  තවදුරටත් ඔවුහු  සිරගත කළහ. වාසනාවකට, විලියම් පේදිරිස් මෙන් ධර්මපාලතුමාව  ඔවුහු ඝාථනය නොකළහ.  මේ කාලයේ  එතුමා 50 වන වසර ගත කරමින් තිබුණි.  ධර්මපාලතුමා සිරගත වීම නිසා මහත්වූ මානසික පීඩනයෙන්  බැට කෑවේය. බ්‍රිතාන්‍යයන් එතුමාට දඩුවම්  කලේ එතුමා කෙරෙහි තිබු ද්වේශය නිසායි.  බ්‍රිතාන්‍යන් එතුමාගෙන් පළි  ගන්න ලදැයි ඇතැමුන් කියත්.

වසර ගණනාවක අධිරාජ්‍යවාදී ආක්‍රමණ නිසා ධර්මපාලතුමා ජීවත්වූ 19 වන ශත වර්ෂය අග භාගයේ සහ 20න ශත වර්ෂය මුල් භාගයේ ශ්‍රී ලාංකිකයෝ  ඉතා යටහත්, හීනවූ  මානසික තත්වයකින් පසු වුහ.  කලින් සඳහන් කළ පරිදි, මේ තත්වය නැති කර ජනතාවගේ ආත්ම විශ්වාසය සහ පෙර රජ සමයේ පැවති ආත්ම අභිමානය  යළි ගොඩ නැගීම සඳහා ධර්මපාල තුමා බොහෝ දේ කළේය.  සමාජයේ  ‘උසස් යයි’ සම්මත පවුලකින් පැවත ආ එතුමා මනා පෞරෂවයකින් හෙබි විය.  අඩි  හයකට කිට්ටු වූ උසකින්,  මනාවූ  කාළ  වාර්ණ දේහයකින් යුක්තවූ  එතුමා, කැපී පෙනෙන කහ පැහැති ආර්ය සිංහළ වස්ත්‍රයක්  ඇන්දේය.  ඔහුගේ පැවැත්ම කාගේත් ඇසට ප්‍රසන්න වූ  දසුනක් විය.  ධර්මපාලතුමා අති දක්ෂ සන්නිවෙදියකු (communicator)  විය. චතුර ලෙස ඉංග්‍රීසි බස කතා කල ඔහු ඉංගිරිසි බස ලිවීමේහිද අති දක්ෂයෙකු විය.  ධර්මපාලතුමා ඉතා හොඳින් අධ්‍යාපනය හදාරා තිබුණි (කොළඹ 12 සාන්ත බෙනඩික්ට් පාසලේ උගත් ඔහු එම පාසලේ ක්‍රිස්තියානු පුජකවරයෙකු විසින් කුරුල්ලෙකු වෙඩි තබා මරා දමනු දැක එහි පාලන අධිකාරිය සමඟ නොමනාපකමක්  ඇති කර ගත්තේය) . ඕල්කට්තුමා සමඟ සම්ම්බන්ධ වන විට එතුමා ලංකා පරිපාලන (සිවිල්) සේවයේ නිලධාරියෙක් ලෙස කටයුතු කළේය.  බෞද්ධ භික්ෂුන් සහ ක්‍රිස්තියානි පුජකයන් අතරේ වූ පානදුරා වාදය එතුමා ඇසින් දුටුවේය. ඕල්කට්තුමා බෞද්ධයෙකු වුයේද පානදුරා වාදයේ ප්‍රතිපලයක් වශයෙනි.

ආත්ම විශ්වාසයෙන් පරිපුන් වූ ධර්මපාලයෝ අසාධාරණයට සහ අයුක්තියට විරුද්ධව සටන් කිරීමට සිය ජීවිතය කැප කළේය.  සැම විටම නැති බැරි අයට පිහිටවීමට සහ ඔවුන් වෙනුවෙන් සැමවිටම කැපවීමට වැඩ කලේය.  එතුමා සමානාත්මතාවය සහ යුක්තිය සැමවිටම සෙවීය.  සැමවිටම සිය ජීවිතය අන්‍යයන්ට ආදර්ශයක් වනසේ ගත කළේය. එතුමාගේ බිය නැති, එඩිතර නායකතත්වයේ උදාහරණ කිහිපයකි මේ (මෙවැනි උදාහරණ බොහෝය) :

අ).වරක් රොබට් චාමස් ආණ්ඩුකාරයා ධර්මපාලතුමාට ස්වකිය කාර්යාලයට පැමිණෙන මෙන් ඇරයුම් කළේය. එතුමා එහි ගිය පසු ඔහු එතුමාව  පැය 2ක් පමණ උවමනාවෙන්ම රැඳව්වේය.  මේ ගැන උරණ වූ ධර්මපාලතුමා  ආපසු ගියේ චාමස් ආණ්ඩුකාරයාගේ මුහුනටම් දොස් නැගිමෙනි.  සිදුවූ වරදට සමාව ඇයද සිටි චාමස් ආණ්ඩුකාරයාට  ධර්මපාලතුමා තුමා කිවේ ඔහු තමාගේ විශ්වාසය කඩ කළ බවත්, ඔහු සමඟින් කටයුතු කිරීමෙන් පළක් නොවන බවත්ය.  චාමස් ආණ්ඩුකාරවරයාගේ සේවකයන් ඉදිරියේ ඔහුට ධර්මපාලතුමා තුමා කථා කළ එඩිතර විලාශය ඔවුනටම අදහා ගත නොහැකි විය -චාමස්ට මෙය දැනුනේ ඔහුගේ කම්මුලට ගැසුවාක් මෙනි. මෙකළ ලංකාවේ විසු ඇතැම් ඉංග්‍රිසියානුවන් සිතුවේ ශ්‍රී ලාංකිකයන් මිනිසුන්ට වඩා පහත් වූ, තිරිසන් වැනි ජන කොටසක් කියායි. එවැනි පසුබිමක්‌ තිබියදී ශ්‍රී ලංකාවේ ඉංග්‍රීසි මහා රජුන්ගේ දූතයාට ධර්මපාලතුමා මෙලෙසින් කිසුදු බියක් නොමැතිව කථා කිරීම එකල සුද්දන්ට  ඇදහිය නොහැකි සිද්දියක් විය (ධර්මපාලතුමාව සිර අඩස්සියට පත් කරනවිට රටේ ආණ්ඩුකාරයා වී සිටියේ චාමස්ය).

ආ). 1920 අග භාගයේදී කල්කටාවේ පිහිටි මහාබෝධි සමිති මුලස්ථානය  විවුර්ත කිරීමේ උත්සවයට මහත්මා ගාන්ධිතුමාද එක්විය. එහිදී කතාවක් කල ගාන්ධි තුමා කිවේ ඉංග්‍රීසි ජාතික ශ්‍රීමත් එඩ්වින් ආනොල්ඩ්ගේ ‘Light of Asia’ පොත කියවීමෙන් තමා බුදුරජාණන් වහන්සේ ශ්‍රේෂ්ටයෙක් බව දැනගත් බවය. උත්සවයේ අවසන් (ස්තුති) කතාව නියමව තිබුනේ ධර්මපාලතුමා තුමාටයි. එහිදී එතුමා කිවේ දඹදිව පමණක් නොව මුළු ලොවම පහලවූ ශ්‍රේෂ්ටතම පුද්ගලයා වන බුදුරජාණන් වහන්සේගේ  ශ්‍රේෂ්ටත්වය  දැනගැනීමට ගාන්ධි තුමාට ඉංග්‍රීසි ජාතික ශ්‍රීමත් එඩ්වින් ආනොල්ඩ්ගේ ‘Light of Asia’ ග්‍රන්ථය කියවනතුරු ඉඳීමට සිදුවීම කනගාටුවට කරුණක් බවයි.  තමන්ට කල සරදම ගාන්ධිතුමා සතුටින් භාරගෙන ධර්මපාල තුමාගේ කතාවට සිය හිස වනමින් එකඟතාවය  දැක්විය. ධර්මපාලතුමාගෙන් ඉගෙනීමට ගාන්ධිතුමා සතුටුවිය.  එම සභාවේම සිටි ගාන්ධිතුමා  සහ ධර්මපාලයන්ගේ මිතුරකු වූ රබින්ද්‍රනාත් තාගෝර් සිනාසෙමින් ධර්මපාලතුමා තුමාට සුභ පැතිය. මේ කාලයේ ඉන්දියාවේ නිදහස් සටනේ නායකයාවූ ගාන්ධි තුමාව විවේචනය කිරීමට කිසිවෙක් එකළ සිහිනෙන්වත් සිතුවේ වත් නැත. නමුත් බුද්ධාගම සහ බුදු රජාණන්වහන්සේට සිය ජීවතය කැප කර සිටි ධර්මපාලතුමාට ගාන්ධිතුමාගේ වරද නිවැරදි කිරීම අවශ්‍යම බව තේරී ගියේය. ධර්මපාලතුමා ගන්ධිතුමට ඉතාමත් ගරු කළ කෙනෙකි. ඒ කෙසේවෙතත් ඒ අවස්ථාවේදී  කිවයුතු දෙය කිව යුතුය යන්න එතුමාගේ  ප්‍රතිපත්තිය විය. මෙහි තිබෙන විශ්මය නම්  ශ්‍රී ලාංකිකයවූ ධර්මපාලතුමා ඉන්දියාවේ දේවත්වයෙන් මෙන් සැලකු ගාන්ධිතුමාට, ගාන්ධිතුමාගේ ඉන්දියාවේදීම,  කිසිදු ඉන්දියානුවෙක්වත්   අමනාපද  නොකර ගාන්ධිතුමාගේ වරද නිවැරදි කර පෙන්වීමයි. 1933දී වූ ධර්මපාලතුමාගේ අභාවය පිළිබඳව ගාන්ධිතුමා ඉතා කණගාටුවූ බව වාර්තා වී තිබුණි.

ඇ).ඉන්දියාවේ සහ ලංකාවේ දුමිර්යෙන් ගමන් කරද්දී (සිද්ධීන් 2කි) ධර්මපාලතුමාට එතුමා ගමන් කළ 1වැනි පන්තියේ මැදිරියන්හි සිටි සුදු ජාතික මහත්වරු දෙදෙනෙකුගෙන් ප්‍රශ්න ඇති විය (ලංකාවේදී හමු වුයේ වතුපාලක සුද්දෙකි). අමුතු ඇඳුමක් ඇඳ තමන් යන දුම්රිය මැදිරිය තුල සිටින, දුම්රිය තුල තමන්ගේ මත්පැන් (විස්කි) පානයට විරුද්ධ වූ මේ කළු මිනිහාට මැදිරියෙන් බැස යන ලෙස සුද්දෝ ඉල්ලුහ. නමුත් ධර්මපාලතුමා ඔවුනට අවනත නොවිය.  ඔවුන්ට වඩා වැඩි වූ, තදබල පෞරෂයක් ධර්මපාලතුමාට තිබුණි.  අවසානයේදී, අවස්ථා දෙකෙහිදීම, සුද්දෝ දුම්රිය මැදිරියෙන් බැස  ධර්මපාලතුමාට පමනක්  මැදිරියේ ගමන් කිරීමට ඉඩ සලස්වා ගියහ (ගාන්ධි තුමාටද මෙවැනි තත්වයක් දකුනු අප්‍රිකාවේ ප්රීටෝරියා නගරයේදී අත්විඳීමට සිදු විය. දුම්රියේ පළවැනි පන්තියේ මැදිරියක ගමන් කල ඔහුව ඉංග්‍රීසි ජාතිකයෙකුගේ ඉල්ලීමට දුම්රිය බලධාරීන් විසින් එම මැදිරියෙන් ඇද එලියට විසි කළහ. මෙය ගාන්ධි තුමා මුහුණ දුන් ප්‍රථම ජාතිවාදී සිදුවීමයි.  මොහු බ්‍රිතාන්‍ය අධිරාජ්‍යවාදයට විරුද්ධ්වව් නැගී සිටීමට මේ සිද්ධිය මුලික විය.  ගාන්ධිතුමා මෙන්  ධර්මපාලතුමාව දුම්රියෙන්  ඈද දැමීමට සුද්දන්ට පුළුවන් වුයේ නැත).

ඈ). ධර්මපාලතුමා HS ඕල්කට්තුමාගේ පෞද්ගලික ලේකම් විය.  මුල් කාලයේ ඕල්කට්තුමා ධර්මපාලතුමාගේ මඟ පෙන්වන්නාද විය. දිනක් ඕල්කට් නිවසේ කාමරයක බිම කිසිදු ගරුසරුවක් නොමැතිව ශුද්ධ වූ දන්ත ධාතුන් වහන්සේගේ ආකෘතියක් බහාලීම සඳහා සාදන ලද මණ්ඩපයක් තිබෙනු ධර්මපාලතුමා දැක මහත්වූ සන්තාපයට පත්විය. පසුකාලයේ බෞද්ධයෙක් වූ ඕල්කට්තුමා බුදුදහම නගා සිටවීම පිළිබඳව සිය පුද්ගලික මුදල් වියදම් කළේය. දස දහස් ගණන් මුදල් බුදුදහම/බුද්ධ ප්‍රචාරක කටයුතු වෙනුවෙන් සෙව්වේය.  නමුත් ඔහු අතින් සිදුවූ වරදඔහුට නොතේරුනි – ධර්මපාලතුමා  සන්තාපයට  පත්වීමේ හේතුව එතුමාට  අවබෝධ නොවිණි.  බුද්ධාගම සහ බුදු රජාණන්වහන්සේට සිය ජීවතය කැප කර සිටි ධර්මපාලතුමාට එතූමාගේ ජෙෂ්ටයා වුවත් ඕල්කට්තුමාට  ඔහුගේ වරද පෙන්වා දදෙන්න මැළි නොවිය.  එතනදී ඇතිවූ  එම සිද්ධිය සහ ඕල්කට්තුමාගේ ‘සියළු ආගම් සමග වැඩ කළ යුතුය’ යන සංකල්පය  මත දෙදෙනා අතර ඇතිවූ  මතබේධයෙන්, දෙදෙනා අතර තිබු වසර 20ට වැඩිවූ තදබල සම්බන්ධය පලුදු වීය. නමුත්, ධර්මපාලතුමා තුල ඕල්කට්තුමා කෙරෙහි තිබු ගෞරවය මේ සිද්ධීන් නිසා කිසි ලෙසකින් නැති නොවිය. 

ධර්මපාලතුමා විශාල වශයෙන් දේශ සංචාරය කළේය. එකළ විදේශ ගමන් සිදු කළේ නැවෙනි.  සිය බුද්ධ ධර්ම ප්‍රචාරක කටයුතු සඳහා ධර්මපාලතුමා බොහෝ රටවලට් ගියේය. 1893දී ඇමරිකාවේ චිකාගෝ නුවර පැවතී ලෝක ආගමික සහ ප්‍රජා නායකයන්ගේ සමුළුවට සහභාගී විය.  එහිදී එතුමා බෞද්ධාගම සහ බුදු රජාණන්වහන්සේ අළලා වේගවත්, විචිත්‍රවත් කථාවක් කළේය. සමුළුවට පැමිණි 6,000 ට නොවැඩි ආගමික සහ ප්‍රජා නායකයෝ සිය අසුන් වළින් නැගිට එතුමාගේ කතාවෙන් පසු විනාඩි ගණනක් අත්පොලොසන් ගැසුහ.  කහ පැහැති ආර්ය ඇඳුමෙන් සැරසුණු, ඉතා දැකුම්කලු මේ කාළ වර්ණ තරුණයා එදා එම සමුළුවේ සිටි ජනප්‍රියතම පුද්ගලයා විය.  ඔහුට සමුළුව ඇමතීමට වාර ගණනාවක් ලබා දුණි. ධර්මපාලතුමා හමුවීමට  සමුළු සාමාජිකයන් උත්සුක වුයේ ‘හොලිවූඩ් නළුවෙක්’ හමුවෙන තරම් වූ ආසාවකිනි. සමුළුවට සහභාගිවුවන්ගෙන් වැඩි දෙනෙක් ක්‍රිස්තියානු භක්තිකයෝ වුහ. සමුළුවට ඉන්දියාවේ හින්දු භක්තිකයන්ව  නියෝජනය කළේ එවකට ඉන්දියාවේ සිටි ප්‍රසිද්ධතම හින්දු පූජක නායකයෙකුවූ විවේකානන්ද ස්වාමි තුමායි. එතුමා ප්‍රසිද්ධියේම  ධර්මපාලතුමා වැළඳගෙන එතුමාට තම භක්ත්‍යාදරය පෙන්විය. චිකාගෝ සමුළුව ධර්මපාලතුමාගේ ජීවන් ගමන් මග වෙනස්කළ ප්‍රධාන සංදිස්ථානයක් විය.

ධර්මපාලතුමා ලොවේ වෙනත් බෞද්ධ රටවල් සමඟ ඉතා කිට්ටු මිත්‍රත්ව පැවැත්වූයේය. එවකට අන් රටවල් (බටහිර) මඟින් පෑගීමට ලක්ව තිබු ජපානය කෙරෙහි සාධාරණවූ සැලකිල්ලක් ලැබිය යුතු බව එතුමා  කියා සිටියේය.  ධර්මපාලතුමාට ජපානයෙන් යම් තරම්වූ  මුල්‍ය ආධාර ලැබුණි.  එතුමාට ජපන් ජාතික ව්‍යාපාරික මිත්‍රයෝ සිටිහ.  ධර්මපාලතුමා බුරුමයට ගිය අවස්ථාවන්හිදී ඒ රටේ රජ මැදුරේදී එරට ඔටුනු පලන් කුමරු බැහැ දැකිය. ධර්මපාලතුමාගේ ධර්මදූත කටයුතුවලට විශේෂයෙන්ම  දඹදිව බුද්ධගයාව බේරාගැනීමේ කටයුතුවලට එම කුමරා යම් ප්‍රමාණයකින්  මුල්‍ය ආධාර එතුමාට දුන්නේය. ධර්මපාලතුමා තායිලන්තයේ රජ පවුල සමගද සම්භන්ධතා පැවැත්විය.  ධර්මපාලතුමා චීනයේ ෂැන්හයි නුවර කීප වරක් සංචාරය කළේය. එතුමා වෙනත් ආසියාතික සහ යුරෝපිය රටවලද  සංචාරය කළේය.

ධර්මපාලතුමාට  ජාත්‍යන්තර කටයුතු සහ ලෝක ආගම් පිළිබඳව ඉතා උසස්වූ දැනුමක් තිබුනේය.

ධර්මපාලතුමා බටහිර  ‘පොහොසත් සමාජ’ සංකල්පය (ධනවාදය ) ප්‍රතික්ෂේප නොකළේය.  ධර්මපාලතුමා විශිෂ්ටවූ දැහැමි, ව්‍යාපාරික ඥානයෙන් හෙබි අයෙක් විය.  ස්වකිය වැඩකටයුතු සඳහා එතුමා දස දහස් ගණනින් මුදල් සෙව්වේය  බොහෝවිට ඒවා විදේශ මුදල් විය.  එතුමාගේ ‘බුද්ධගයාව බේරා ගැනීමේ’ සටනට පමණක්  අති මහත් මුදලක් අවශ්‍ය විය.  එම නඩු හබ දීර්ග කාලයක්  ඉන්දියාවේ උසාවි  වල ඇසුනි.  බුද්ධගයාව අත් පත් කර සිටි හින්දු මහන්තයාව එතනින් එළවීමට විශාල වන්දි මුදලක් ගෙවීමටද සිදු විය.  හින්දු ආගමික රටක් වූ ඉන්දියාවේ ඉතා බලසම්පන්න හින්දු ආගමික නායකයෙකුවූ මහන්තා ලැගුම්ගෙන සිටි සිද්ධස්ථානයෙන් (බුද්ධගයාවෙන්)  ඔහුව ඉවත් කිරීම ලෙහෙසි පහසු කාර්යක් නොවන බව ඕනෑම කෙනෙකුට වැටහෙනු ඇත.  විශේෂයෙන්ම, විදේශ රටකින් (ශ්‍රී ලංකාවෙන්) ඉන්දියාවට ගොස් සිටි  විදේශිකයෙකුට. එවැනි කර්තව්‍යක් කළ හැකි වේයැයි කිසිවෙක් සිතන්නෙන් නම් ඒ ධර්මපාලතුමා විසින්ම පමණක්ම විය යුතුය්. සැබවින්ම, ධර්මපාලතුමා ඒ කාර්යය ඉෂ්ට කළේය. ධර්මපාලතුමා විසින් ලංකාවේ බෞද්ධ සහ ප්‍රජා සංවර්ධන ව්‍යාපෘති රාශියක් ඉතා සාර්ථකව ක්‍රියාත්මක කළේය. ඇතැම් ව්‍යාපෘති අදටත් ක්‍රියාත්මක වේ.  ධර්මපාලතුමා ඉන්දියාව සහ බටහිර රටවලද (විශේෂයෙන්ම ඇමරිකාව සහ එංගලන්තය) බෞද්ධ ප්‍රචාර ව්‍යාපෘති ක්‍රියාත්මක කළේය.  ඒ වෙනුවෙන් ඔහු බොහෝ අරමුදල් සෙව්වේය.  අද පවත්නා එංගලන්තයේ,  ලන්ඩන් නුවර බෞද්ධ විහාරය ධර්මපාලතුමාගේ  වැයමක සාර්ථක ප්‍රතිපලයකි.  අද, මෙම ස්ථානය (ලන්ඩන් නුවර සද්ධාතිස්ස බෞද්ධ මධ්‍යස්ථානය), එංගලන්තයේ ථෙරවාද බෞද්ධාගමේ ප්‍රධානතම ස්ථානයයි.  ධර්මපාලතුමා ඇමෙරිකාවේ සැන් ෆ්රැන්සිස්කෝ, බොස්ටන්, නිව්යෝක් යන නගරවල බෞද්ධ සම්බන්ධතා ඇති කළේය.  මුදලින් සපිරිණු සිය පවුලෙන් තම බුද්ධ ප්‍රචාරක කටයුතුවලට නොමසරු ආධාර ලබා ගැනීමට ධර්මපාලතුමා සමත්විය.  එතුමාගේ ධර්ම දුත සහ ප්‍රජා සංවර්ධන කාර්යයන් සඳහා මුලිකවම දායකත්වය සැලසුවේ ඇමරිකන් ජාතික මේරි ෆොස්ටර් රොබින්සන් මැතිණියයි. ධර්මපාලතුමාගේ චිකාගෝ දේශනය ගැන අසා, ඉතා පැහැදී, මැරෙනතුරු (වසර 25 ට කිට්ටු කාලයක්) ධර්මපාලතුමා සරණ ගිය කෙනෙකි මෙතුමිය.  ඉතා ධනවත් කාන්තාවක් වූ ඇය `විසින් ධර්මපාල තුමාට එවන ලද මුදල් සම්භාරය ඩොලර් ලක්ෂ හෝ  කෝටි ගණනකි (ධර්මපාලතුමා තුලින් තමන්ගේ මියගිය  ආදරණීය පුතා සිහිපත්වෙන බව ඇය වරක් පවසා තිබුණි) .  ධර්මපාලතුමා ගාල්ලේ හිනිදුම අක්කර සිය ගණනක කෘෂිකාර්මික ව්‍යාපෘතියක් ඉතා සාර්ථවක පවත්වාගෙන ගියේය. ගාන්ධිතුමා අනුකරණය කරමින් ලංකාවේ ප්‍රථම අත් යන්ත්‍ර පේෂකර්මාන්ත පුහුණු පාසැල රාජගිරියේ පණ ගැන්විය. ඒ, හේවාවිතාරණ අත් යන්ත්‍ර පුහුණු පාසලයි.  ශ්‍රී ලාංකිකයනට විදේශ රෙදි අත්හැර මෙරට වියු අත් යන්ත්‍ර රෙදි අඳින මෙන් ඉල්ලා සිටියේය.  හෙතෙමද එවන් වස්ත්‍ර ඇන්දේය.මේරි ෆොස්ටර් රොබින්සන් මැතිණිය මියගිය පසු එතුමිය සිහිවීම පිණිස එතුමියගේ නමින් නොමිලේ ප්‍රතිකාර කරන ආරෝග්‍යශාලාවක් එතුමා මරදානේ ඩීන්ස් පාරේ පිහිටවිය. ධර්මපාලතුමාගේ  ‘දිනපොත් කියවනවිට පෙනී යන්නේ කොතරම් මුදල් රැස් කලත් ධර්මපාලතුමා ‘ඒ මුදල් වියදම් කලේ ඉතා සැකසුරුවම්ව, ප්‍රවේශමින් බවයි.  මුල්‍ය පරිහරණයේදී ධර්මපාලතුමා ‘100%ක් අවංක විය.  මුල්‍ය කටයුතු පිලිබඳ ලිපිගොනු, පොත් තැබීම් නොපිරිහෙලා අකුරටම ඉටු කළේය.  මේරි ෆොස්ටර් රොබින්සන් වැන්නන් එතුමා වෙත බිය සැක නැතුව මුදල් එව්වේ එබැවිනි.  ධර්මපාලතුමාගේ මුදල් සෙවීම සහ සම්බන්ධතා ගොඩ නගා ගැනීමේ තිබු මහා හැකියාව ගැන ඊර්ශ්යාවෙන් පෙළුනවුන් එතුමා ජීවත්ව සිටියදී එතුමාට ‘උඩින්, පහලින් සහ මැදින්’ පහර දුන්හ.

ධර්මපාලතුමා අති විශිෂ්ටවූ බෞද්ධයෙක් විය.  බුදු රජාණන්වහන්සේ  ගිහියන්ට දෙසු දහම් ඒ අයුරින්ම අනුගමනය කිරීමට එතුමා සැමවිටම උත්සහ කළේය.  අන් අයටද ඒවා අවබෝධ කරවිය.  සිය මුළු වැඩිහිටි දිවියම බුදු දහම සහ බුදු රජාණන්වහන්සේ වෙනුවෙන් කැප කළේය.  එතුමා ‘අනගාරික’ වුයේ එබැවිනි.  දිනපතා බුදුන් ඇදහු එතුමාගේ සැම දේශනයකම බුදු දහමේ කරණා අඩංගු විය.

ස්වකිය මැනියන්ට එතුමා ඉමහත් ආදරය කළේය.  ඇය මිය යාමට කලින් ඔහු මිය ගියේය.

නැවත නැවතත් දඹදිව ඉපදීවා යනුවෙන් එතුමා ප්‍රාර්ථනය කළේය. එසේ කලේ තමන් උපන් ශ්‍රී ලංකාවට ආදරය නැති නිසා නොවේ.  ධර්මපාලතුමා ලංකාවට ආදරය කළේය. මෙම ලිපියේ දක්වා ඇති පරිදි ශ්‍රී ලංකාවේ උන්නතිය උදෙසා බොහෝ දේ එතුමා කළේය.  එතුමා ඉන්දියානුවන්ටද ආදරය කළේය.

තම නායකයා වූ බුදු රජාණන්වහන්සේ උප්පතිය ලැබූ සහ තමන් විසින් ලෝක බෞද්ධයන්ට බේරා දුන්,  බුදු රජාණන්වහන්සේ බුද්ධත්වය ලැබූ  බුද්ධගයාව පිහිටි දඹදිවම  නැවත නැවත ඉපදීමට එතුමාට උවමනා විය. ජීවතයේ සැඳා සමයේදී  සිරි දේවමිත්ත ධම්මපාල  නමින් ලංකාවේදී මහණ වී දඹදිවදී උපසම්පදාව ලැබුහ.  ධම්මපාල  ස්ථවිරයෝ අපවත් වුයේ සැවැත්නුවර මුලගන්ධකුටි විහාරයේ, තමන් විසින්ම  නිම කරනලද ස්ථුපයන් දෙස බලා වන්දනා මාන කරමිනි. උන් වහන්සේට එවන් ස්ථුපයන් දැක බලා ගනු වස් සහෝදර භික්ෂුන්වහන්සේලා  විසින් උන්වහන්සේගේ ඇඳ පන්සලෙන් එලියට ගෙනවිත්  මුලගන්ධකුටි ස්ථුපයන් පෙනෙන අයුරින් සකස් කර තැබුහ.

අපවත් වූ පසු උන්වහන්සේගේ භාෂ්මවශ්ස කොටසක් විශේෂ වූ ‘බෞද්ධ දුම්රියකින්’ ඉන්දියාවේ සිට ලංකාවට (කොළඹට) වැඩම කරවන ලදී.  දුමිර්ය මාර්ගය දෙපස සිටි ලක්ෂ සංඛ්‍යාත වැසියෝ එම දුමිරියේ වැඩම කරවන ලද භෂ්මවශේශයන්ට සාධු නාද දෙමින්, සුවඳ පුෂ්පයෙන් පූජෝපහාර කළහ. දුම්රිය පිළිගැනීමට කොටුව දුම්රිය ස්ථානයේ පමණක් සිටි ජනතාව 50,000 නොවැඩි  විය. තවත් විශාල ජනකායක් දුම්රිය ස්ථානයෙන් පිටත සිටියහ.  අති දැවැන්ත වූ ගුනානුස්මරණ උත්සවයක් මාලිගාකන්දේ විද්‍යෝදය පිරිවෙන් භූමියේදී පැවැත්වුවේ අතිගරු මහා නායක මාහිමිවරුන්ගේ ප්‍රධානත්වයෙනි. ගාන්ධිතුමා, තාගෝර් තුමා, ලංකාවේ බ්‍රිතාන්‍ය ආණ්ඩුකාරවරයා, සහ දෙස් විදෙස් නායකනන් බොහෝ දෙනෙක් ගුණ වර්ණනා පණිවුඩ ඒවා තිබුණි. ඉන්දියාවේ බිහාර් ප්‍රාන්තයේ  රජයයේ සහ පෞද්ගලික ගොඩනැගිලි රාශියක එතුමාගේ අභාවය වෙනුවෙන් සුදු කොඩි ඇද තිබුණි.

ධර්මපාලතුමා වෙනුවෙන් අපට පෙන්විය හැකි ලොකුම කෘතගුණය නම් එතුමා පෙන්වා දුන් මග ගමන් කිරීමයි. බුදු රදුන්ගේ පන්සිල් පද 5 රකින මෙන් ඔහු සැම බෞද්ධයෙක්ගෙන්ම (කුඩා ළමුන් ඇතුළු) ඉල්ලා සිටියේය.

ධර්මපාලතුමා අපට හිමිකර දුන් මහාර්ගතම්වූ දායාද මෙරට සහ පිටරට, විශේෂයෙන්ම ඉන්දියාවේ (බුද්ධගයාව ඇතුළු), ආරක්ෂා කර ගැනීම අප සතු යුතු කමකි.  ශ්‍රී ලංකාවේ 19/20 ශතවර්ෂ වල බිහිවූ ශ්‍රේෂ් ඨතම ශ්‍රී ලාංකිකයා වූ ධර්මපාලතුමාගේ ශ්‍රී නාමය සහ එතුමාගේ සංකල්ප රැක ගැනීම අපෙන් එතුමන් වෙනුවෙන් ඉටුවිය යුතුවූ වගකීම වේ.

* ජාත්‍යාන්තර නිතී සහ මානව හිමිකම් නීති පිලිබඳ නීතිඥවරයෙක්යෙක් වන කතුවරයා ඔස්ත්‍රේරෙලියාවේ කැන්බරා සහ සිඩ්නි නුවරන්හි පිහිටි සිටි ෆස්ට් සොලිසිටර්ස් සහ බැරිස්ටර්ස් (City First) නීතිඥ ආයතනයේ වසර 20තකට කිට්ටු කාලයක් එහි අධිපති සහ ප්‍රධාන බැරිස්ටර්වරයා විය.  මොහු විසින් දිනාදී ඇති නඩු (අපරාධ සහ සිවිල්) දහස්  ගණනකි.  වසර ගනානාවක් චීනයේ බෙයිජිනයේ සිරගෙදරක සිර ගතව සිටි, ඔස්ත්‍රේලියානු රජයට නිදහස් කරගත නොහැකිවූ ඔස්ත්‍රේරෙලියා ජාතික සිරකරුවා නිදහස් කරගත්තේ මොහුයි.  ඒ පිළිබඳව සිඩ්නි නුවර ජාත්‍යන්තර සම්මානයක් හිමි විය.  1997 දී සංක්‍රමණ පන්ති නඩු හඳුන්වා දීම නිසා සංක්‍රමණ පන්ති නඩු පියා (father of immigration class action) යන විරුදාවලියෙන් සිඩ්නි නුවර නීතිඥ ප්‍රජාව අතර ප්‍රසිද්ධ විය. කැන්බරාහි නීතිඥ සමිති වල උසස්  නිලතල හෙබවිය. ඔස්ත්‍රේලියාවේ  පිළිසිඳගත්, ශ්‍රී ලංකා සහයෝගිතා කණ්ඩායමේ ( අද දීපව්‍යාප්ත) (Sri Lanka Support Group) හි වත්මන් සභාපතිවරයාය

25 Responses to “අනගාරික ධර්මපාල 19/20 ශතවර්ශයන්හි විසු ශ්‍රේෂ්ඨතම ශ්‍රී ලාංකියායි  ”

 1. Independent Says:

  ධර්මපාලතුමා වෙනුවෙන් අපට පෙන්විය හැකි ලොකුම කෘතගුණය නම් එතුමා පෙන්වා දුන් මග ගමන් කිරීමයි.

  මහ ලොකුවට සිංහල බෞද්ධයෝ වෙනුවෙන් කියමින් මේ වෙබ් අඩවියේ කැගහන අනිකුත් ජාතිකයන්ට​, ටොම්ලාට ඩික්ලාට සහ හැරී ලාට ඇති නිදහස පන්සිල් රකින මට නැත​. බොහොම් ඉස්තූතියි පර්සි.

 2. Independent Says:

  ධර්මපාල තුමාගේ ප්‍රහාරය දියත් වුනේ කලු සුද්දන්න්ට විරුද්ධවය​. මෙයට හේතුව​, සිංහලයා “මෝඩයා” කරන්නේ කලුසුද්දන් නිසයි. ධර්මපාල තුමාට ගරු කරන්නෙක්, කලුසුද්දටත් වඩා රට විනාශකරන​, ලෝකයේම විහිලුවක් බවට පත්කරන​, තනිකරම බටහිර පන්නයේ ජෝගිනටන​, අධම පාලනයකට විරුද්ධවීම සාධාරණ නැද්ද ? බොරුවට බෝඩ් ගසාගෙන් සිංහල බෞද්ධයා රැවටීම තරම් දුෂ්ටකමක් තව තිබේද ?

 3. Leela Says:

  This writer mentioned only a part of an extract of the most famous writing in the Anagarika Dharmapala’s diary of 1931 to suit his agenda.

  He wrote: “මතක තියා ගනිල්ලා කවදා හරි සුද්දෝ මේ රට දාලා යනවා. උන් යන්නේ උන්ගේ දරුවෝ වගේ විසි තිස් දාහක් බෝකලාට පස්සෙයි.ඊට පස්සේ මේ අපේ රට පාලනය කරන්නේ මේ කළු සුද්දෝ.…..”

  “උඹලා උඹලා වෙනුවෙන් දියසෙන් කුමාරයා ඉපදෙන තුරු බලා ඉන්නවා. උපදින්න ඉන්න දියසේන ලා තිඹිරි ගෙයිම මරා දමන්න මේ කළු සුද්දන්ට පුළුවන් බව මතක තියා ගනිල්ලා. අපේ හාමුදුරුවන්ට උන් එදාට ඉනා බේත් දෙනවා. ඉන් පස්සේ උඹලෑ කොල්ලෝ කෙල්ලන්‍ට ඇටි කෙහෙල් කාපු රිලව් වගේ නියෝ නියෝ ඉන්න සිද්ද වේවි”

  It is obvious that the writer deliberately missed out it’s most important part that affects Sinhala people in general and Sinhala Buddhists in particular in today’s lopsided political environment. So let me quote the translation of that missing part.

  “… They hate Sinhala language and customs. They would teach your children that there should not be ethnic and religious distinction. They would say Tamils, Muslims, Islamists, Yonaks and Kochins are the same. They would say that this country belongs to all of them. Having said so, they would retain English as the official language, and build churches and kovils around temples….”

 4. Asanga Says:

  Thank you Leela.
  Chanaka, with all due respect to your achievements in the legal field-really proud to see someone from our country achieving the heights in the legal field that you have ascended, and that also in a foreign land-I cannot help but notice something about this post of yours: It seems to tie in very nicely with the other one you posted some time ago about how ‘Sri Lanka should be India’s Hong Kong’.

  Councillor, if I may refer to you with that title, you seem to be cleverly side stepping the issue of the apparent dangers of opening up our borders, and job positions, and basically the whole damn country, to let India take what it may. At the same time, you seem to not to be aware of how protective Indians are of anyone coming into their country, to use their resources.

  Please, please do not use your immense talent and abilities in word and deed to convince people otherwise. Your talent and abilities are needed to protect our land from invaders, near and far; not to convince people that leaving Mother Lanka for a known ‘Rapist’ to take advantage of is a brilliant idea.

 5. Independent Says:

  Leela,
  I don’t believe Chanaka has any hidden agenda.

  You cannot understand the Ven. Dhramapala by reading just one piece. Tamils, Muslims and others use this method to brand him a racist. I strongly believe he is not a rouge like current day pretending to be “patriots”.

  I am pasting few of his sayings which will prove that he is more of a Buddhist than a Sinhalese. He understood that Buddhism should survive in order for the Sinhala people to survive, not the other way around.

  https://www.youtube.com/watch?v=0Tx4HgkHk1Y
  ධර්මපාල තුමාගේ ශ්‍රේෂ්ඨ කියමන්

  “සිංහල ජාතිය වෙනුවෙන් දිවි පුදන්නට මම සැරසී සිටිමි.”

  “මගේරට, මගේ ජාතිය, මගේ ආගම, මගේ භාෂාව කියා වටිනා රත්න හතරක් මට තියෙනවා. ඒ රත්න හතර ආරක්ෂා කර ගැනීම මගේ යුතුකමයි.”

  “සිංහල බෞද්ධ දරුවනි, දිවි යතත් බොරුවක් නොකියන්නට අධිෂ්ඨාන කරගනිමු.”

  “දිවා රෑ දෙක්හී සිංහලයන් වීරීය කළොත් ………. වර්ෂයක් තුළ සිංහල ජාතිය දියුණු අඩියකට පමුණුවා ගත හැකිය. එබැවින් සිංහලයෙනි, වීරියෙන් කටයුතු කරව්.”

  “සිංහලයන්ට විස මත්පැන් බොන්නට දී සිංහලයන් නැති කළ සුද්දා අපේ පරම්පරා හතුරකු ලෙස මම සලකමි.”

  “වරද දුටු තැන පෙන්වා දීම මගේ ගතියයි. මගේ අවවාද පිළිගැනීමට අසතුටු නම් ඒ බව දැන් වූ විට මට වෙන රටකට ගොස් සිටිය හැකිය”;

  “අපේ මිනිසුන්ගේ වැඩේ කෑමයි, බීමයි, නිදාගැනීමයිනේ? ඉතින් කොහොමද දියුණු වෙන්නේ?”

  “ මගේ රට, මගේ ජාතිය,මගේ ආගම, මගේ භාෂාව මේ මහා අනර්ඝ රත්න සතරක් මට තිබේ. මේ රත්න සතර ආරක්ෂා කරගැනීම මගේ යුතුකමකි. මෙසේ එක එක සිංහලයා විසින් කල්පනාවට ගනු ලැබ සතර අගතියෙන් වෙන්ව ක්‍රියා කළ යුතුය.“

  “අහෝ වේගෙන යන විපත්තියක්! ඔහු බේරාගන්ට කිසිම කෙනෙක් නැද්ද?“

  “අපේ ළමයින්ට ශිල්ප ශාස්ත්‍ර කර්‍මාන්ත ඉගැන්වීමට බලවත් වීර්ය කටයුතුය. සිංහල ජාතින් වෙනුවෙන් දිවි පුදන්ට මම සැරසී සිටිමි.“

  “ දිවා රාත්‍රි දෙක්හිම සිංහලයන් වීර්‍ය්‍ය කළොත් පස් වර්‍ෂයක් තුළ සිංහල ජාතිය දියුණු අඩියකට පමුණුවාගත හැකිය. සිංහලයිනි,සිංහ වීර්‍ය්‍යෙයන් ක්‍රියා කරණු“

  “ බුද්ධාගම ආරක්ෂා කරන්ට උපන් ජාතිය සිංහල ජාතියයි. වර්‍ෂ දෙදහස් පන්සීයක් බුද්ධාගම ආරක්ෂා කළ වෙන ජාතියක් නැත.“

  “ සිංහල බෞද්ධ දරුවනි! දිවියතත් බොරුවක්, මුසාවාදයක් නොකියන්ට අධිෂ්ඨාන කර ගනින්.“

  “ සිංහලයන්ට විෂ මත්පැන් බොන්ට දී සිංහලයන් නැති කරණ සුද්දා අපේ පරම්පරා සතුරන් ලෙස මම සලකමි.“

  “මම මේ සියලු වීර්‍ය්‍ය කරන්නේ සිංහල ජාතියට ද, බුද්ධාගමට ද ඇති බලවත් කරුණාව නිසයි. සිංහලයිනි! සමඟියෙන් ක්‍රියාකොට දියුණුව කරා පැමිණිමට උත්සාහ කරව්.“

  “ මම අපේ සිංහලයන්ට බණින්නේ මගේ සහෝදර දොස්තර හේවාවිතාරණට බණින්නාක් මෙන් සහෝදර ප්‍රේමයෙනි. ලෝකයේ බෝහෝ රටවල සංචාරය කළ මම පිටරටවල් දියුණුවෙන හැටිත්, අපේරට පමණක් පිරිහෙන හැටිත් දැක, ඉවසාගන්න වේදනාවෙනුයි බණින්නේ. තරහකින් නොවේ.ජාතික වේදනාවකිනුයි.

  “ ලංකාවාසි සිංහල ජනකාය අන්ධකාරයේ සිටින උම්මත්තක කොටසකි. ශාස්ත්‍ර ශිල්ප කර්‍මාන්ත විද්‍යා ඉගෙනගන ජාතිය දියුණු කිරීමට හිතැති සිංහලයන් දස දෙනෙක් සිටිනවා නම් දස වර්‍ෂයකින් සිංහල ජාතිය නැවතත් ශ්‍රේෂ්ඨ මනුෂ්‍ය වර්‍ගයක් කළ හැකිය.“

  “ සිංහලයන්ගේ අභිවෘද්ධිය ප්‍රාර්ථනා කරමින් සම්බුද්ධ ශාසනයාගේ චිරස්ථිතිය සඳහා වර්‍ෂ 20 ක් නා නා රට වලට ගොස් ඒ රටවල ශිල්ප ශාස්ත්‍ර ශාලා ගැන මම පරික්ෂා කෙළෙමි.“

  “ඉංග්‍රීසීන් සදාකාලයටම ලංකාව පාලනය කරන්නේ නැත.ඉංග්‍රීසිහු ද වර්‍ෂ 30 ක් ගිය තැන ලංකාව අත්හැර යනවා ඇත.“
  “ අප ජාතිය නැතිවීමට මත්පැන් බීම හේතු වී තිබේ.“

  “දැනට අප ඉතාම පහත් ගතියකට පැමිණ සිටින බව ප්‍රත්‍යක්ෂයි. ලෝකයේ අනෙක් සියලු ජාතින් දියුණු වෙන මේ කාලයේ අප පමණක් පිරිහි යන්නේ මන්ද?“

  “ මම හිර ගණනේ මෙහේ සිටිමි. මා බේරා ගැනීමට කටයුතු කරන්ට කිසිවෙක් නැති බැවින් දුක් විදිමින් සිටිමි. ලංකාවේ බෞද්ධ – මහමත් කෝලාහලය නිසා නිරපරාදේ සිටි මට දුක් විඳින්නට වී තිබේ. මේ ලියුමට උත්තර එවාපන්. එවිස් නම ඉවත් කොට පුරාණ සිංහල ආර්‍ය්‍ය නමක් ගන්ට හිතට ගනින්.“

  “උඹට ලැබෙන පඩියේ හැටියට පවුල ලොකු කර ගන්ට එපා. හුඟක් ළමයි ඇතිකර ගැනීම මතුවට උන්ටයි දුක.“
  “ප්‍රයෝජන ගහක් කපා දැමීම ලොකු පාඩුවක්. දැනට ලංකාවේ කොස්, නැදුන්,බුරුත ලබා ගැනීම දුෂ්කරයි. මේ ගස් රැකීමට ඕනෑ. කොස් ඇට ………………වත්තේ තැන තැන්වල හිටුවාපන්. දවසට ඩදෙවරක් පන්සිල් ගනින්. පෝයට අටසිල් සමාදන් වෙයන්.“

  “ශිල්ප, කර්මාන්ත, විද්‍යා ඉගෙන ජපන්නු යුරෝපීයයන් පරාජය කළහ. අපේ සිංහල තරුණ පෙළ නීතිය හා වෙදකම පමණක් ඉගෙනීමට වීර්ය්‍ය කරති. ශිල්ප කර්‍මාන්ත ගැන කල්පනා නොකරන ජාතිය දුගී වන්නේය. “

  “භික්ෂුන් වහන්සේලා කුසීතකම අත්හැර මනුෂ්‍යයන්ට නිතරම ධර්මයෙන් අනුශාසනා කරනවානම් සිංහල බෞද්ධයන් ඉක්මනින් අභිවෘද්ධියට පැමිණෙනවා නිසැකය.“

  “දඹදිව දැනට පුරාණ විහාර දාගැබ් තිබේ. නමුත් භික්ෂු සංඝයා නැති බැවින් ශාසනයක් නැත. ලංකාවේ බෞද්ධයන් විසින් විහාර චෛත්‍ය වලට ධනය වියදම් කරන්නාසේ භික්ෂුන් වහනිසේලාට ධර්මය උගැන්වීම සඳහා වියදම් කර ඒ භික්ෂුන් ලංකාවේ නානා දිසාවලට ද පිටරටවලට ද යවනවානම් සියලු දානයන්ට වඩා උසස් දානය දුන්නා වෙයි.“

  “පරදේශික සුද්දා ලංකාවට පැමිණි තැන් පටන් මේ දක්වාම සිංහලයන් නැති කිරීමට කටයුතු කරනු ලැබේ. හලාහල විෂ නමැති මධ්‍යපානය වර්‍ෂ 1801දී ප්‍රසිද්ධියේ පළමු වැනි වරට විකුණන්ට පටන් ගන්නා ලදී.“

  “හරක් මස් රොඩියා – රා බොන්නා උගුඩුවාය. රා බොන්නා – වසලයාය.“

  “ ගිහිගෙය දුක මට බාල කාලයේ දීම හැඟීයාමට හේතු වුණේ මගේ බාල සහෝදරී එක් අවුරුදු වයසේදී කාල ක්‍රියා කළ විට , මගේ මෑණියන් පෙන්වූ සෝකය නිසාය. බලවත් ශෝකයෙන් වැළපෙන මගේ මෑණියන් දැක මට කල්පනා වුනේ කාම සැප විඳීමට ගිහිගෙට ගිහිගෙට වැදුනාම ස්ත්‍රී සේවනය නිසා ළමයකු ඉපදීම වෙයි. ඒ ළමයා කණෙක්, කොරෙක්,සයරෝග කාරයක් උනොත් ඒ දුක ළමයාටය. එසේ අනුන්ට දුක්දීම යුතු නැත. ඒ නිසා මම කාම සැපෙන් වෙන්ව බ්‍රහ්මචරියා ජීවිතයක් ගත කරන්ට ඕනෑයයි අධිෂ්ඨාන කර ගත්තා.“

  “හැම පාඨශාලාවකම ශිෂ්‍යයන්ට යම්කිසි හස්ත කර්මාන්තයක් උගැන්විය යුතුයි. මැහීම, ගෙතීම, රෙදි විවීම, බීරළු ගෙතීම, ගස් සිටුවීම, කෑම පිසීම, වත්ත පිරිසිදු කිරීම, ඈතින් වලක් කපා කුණු කසල එහි දැමීම, මුස්න බැඳීම, එළවළු කොරටු කිරීම, රටට ජාතියට ආගමට භාෂාවට ඇල්ම ඇති කිරීම මේවා අපේ ගුරුවරුන් විසින් අවංක ආදරයෙන්ම කළයුතුය.“

  “ඉංග්‍රීසන්ගේ බලය වැඩි කර ගැනීමට කළ මාර්ගයක් නම් පන්සල්වල උගැන්වීම නැතිකර දැමීමයි.“

  ඉංග්‍රීසීන් විසින් උඩරට සියලු වැදගත් පවුල්වල නිලමෙලා වෙඩිතබා මරණ ලැබූහ. උඩරට ඉතිරි වුණේ ඉතාම දුර්වල පිරිස පමණකි. එතැන් පටන් උඩරට වැස්සෝ පිරිහීමට පත්වූහ.“

  “ අඥාන සිංහලයිනි, පරදේශික සුද්දන් දෙන මත්පැන් බොන්ට එපා. ගෙරිමස් කන මිලේච්ඡ ජාතිකයන්ගේ චාරිත්‍ර ගන්ට එපා. වහ වහාම පිටරටවලට ගොස් ශිල්ප ශාස්ත්‍ර කර්මාන්ත ඉගෙන ගන්න.“

  “ සතියක් පාසා සිංහල බෞද්ධයා පත්‍රයට දැනගත යුතු කරුණු හිසින් මා ලිපි ලියන්නේ රාත්‍රී 2ට නැඟිට ලෝකානුකම්පාවෙන් වීර්‍ය්‍යය මුල්කරගෙනය. බොහෝ දෙනා සැපසේ නිදන කාලයේ මා මෙසේ ගත කරන්නේ මහා කාරුණික තථාගතයන් වහන්සේගේ චරිතය ආදර්ශ කරගත් නිසාය.“
  “හාල්, මුං, කඩල, පරිප්පු පරදේශිකයන්ගෙන් ගන්නේ මන්ද?…………………..“

  “ වරද දුටු තැන පෙන්වාදීම මගේ ගතියයි.මා කරන අවවාද පිළිගැනීමට අසතුටුනම් ඒ බව දැන්වු විට ලංකාව අත්හැර වෙන රටකට ගොස් විසීමට මට පුළුවන. සිංහල රට, සිංහල ජාතිය, සිංහල භාෂාව උතුම්කොට සලකන මට සිංහල බෞද්ධයන් මිත්‍යාදෘෂ්ටීන් වෙනවා දැකීම ඉවසිය නොහැකිය.“

  “ මම රට රටවල ගොස් බුද්ධාගම බේරා ගැනීම ගැනත්, බුද්ධාගමේ ඇති වටිනාකම ගැනත් දේශනා පවත්වා ලංකාවට ගොඩබසින කොටම පත්‍රකාරයෝ අහනවා කෝ අයවැය කියලා. මම කරපු වැඩ ගැන ඔවුන් ගොළුවෙලා.“

  “අවවාද කරන විට බොහෝ තැන් වලදී හිත් වේදනා වෙන අන්දමට වචන ව්‍යවහාර කරණු ලබන්නේ යයි මට කරන චෝදනාවකි. මේ සම්බන්ධව අපේ හාමුදුරුවරුන් විසින් ගිහියන්ට කරුණු කියා දෙනු ලැබීම යුතුයි.“

  “ මෝඩ සිංහලයින්ට උම්බලකඩ නැතුව ආහාර ගැනීම අමාරුයි. උම්බලකඩවලට වර්‍ෂයක් පාසා යොදවන මේ විශාල මුදල ශිල්ප ශාස්ත්‍ර වර්ධනයට එකතු කර දෙනවා නම් කොපමණ අගනේද? එක එක ගෙදර පිං කැටයක් තබා උම්බලකඩවලට දෙන මුදල් රැස්කළ යුතුයි.“

  “වර්‍ෂ 2538ක් කිසිම මත්පැන් වර්‍ගයක් පානය නොකරමින් සිටි සිංහල ජනකාය නැති කරන්ට කටයුතු කළේ සර්‍ව සාධාරණ යයි කියනු ලබන ඉංග්‍රීසි ජාතිකයෝය.“

  “ ඉංග්‍රීසි ඉගෙන ගත් සිංහලයන්ගේ කල්පනාව භික්ෂුන්ගෙන් ඉගෙන ගන්ට දෙයක් නැත යනුයි. ඉංග්‍රීසි දත් සිංහලයන්ගෙන් ගරු බුහුමන් ලබන්ට වඩා ඔවුන්ට වඩා භික්ෂූන් , ඉංග්‍රීසියෙන් සමර්ථ විය යුතුයි.“

  “ වයස 19 සිට මම දින පොතක් පාවිච්චි කරමි. උදේ සිට රාත්‍රී නින්දට යනතුරු කළ වැඩ දින පොතේ සටහන් කිරීම යෝග්‍යය. හිතට ඇතිවන කුසල් චේතනා, අකුසල් චේතනා දුටු ස්වප්න, කළ භාවනා, විඳින දුක් සැප, කළ හොඳ වැඩ , කියවූ පොත් වල නම්, ගිය ගමන් බිමන් හා නෑදෑ මිත්‍රයන් ගැන විස්තර, අවදිවන, නිදියන වේලා ආදි නොයෙක් දේ අන්තර් ගත කිරීමට දින පොත ඉතා ප්‍රයෝජනය.“

  “ පාඨශාලාවට යන ශිෂ්‍ය – ශිෂයාවන්ට යහපත් සිරිත් විරිත් උගැන්වීමට ආචාර්ය වරුන් විසින් හිතට ගනු ලැබිය යුතුය. බාල පරම්පරාව හොඳින් හදා ගත්තොත් සිංහල ජාතිය වර්ධනය වීම නියතයි.“

  “ මිනිසුන් විඳින දුක් හිරිහැර ගැන හිතුවාම මට උහුලන්ට බැරි තරම් සිත් වේදනාවක් ඇතිවිය. දුප්පත් අයට හැකි උපකාරයක් කරන්ට මම නිතර සූදානමින් සිටියෙමි.“

  “වරද දුටු තැන වරද කියා දීම මගේ ධර්මතාවකි. එසේම ම විසින් රේම සිතින් දෙන අවවාද පිළිගැනීමට සිංහල බෞද්ධයන් විරුද්ධ බැවින් අවවාද කිරීමට මගේ කාලය ගත කිරීම අප්රයෝජන බව මට පෙනේ. පසුගිය තුන් මාසය තුළ දීම දිනෙන් දිනම මධ්යම යාමය පසු වී දෙ පැයක් ගිය තැන නින්දෙන් නැගිට එතැන් පටන් සිංහල බෞද්ධයන් උදෙසා ධර්මාවවාද වාක්ය ලිවීමට කාලය ගත කළෙමි. අවවාද වචන ශ්රවණය කරන්නට කන් යොමු නො කරණ ක්රෝධ සිතින් ක්රියා කරන මනුෂ්ය සමුහයා අතර නතර වීම සමාධි භාවනා කිරීමට හේතු නොවන්නේය. මපියානන් විසින් මට දී තිබෙන දායාදය බුදු සසුන දියුණුව සඳහා වියදම් කිරීමට මගේ සහෝදරයන්ට භාර කෙළෙමි. සමාධි භාවනාව කිරීමට යෝග්‍යය ස්ථානයක් ලංකාවේ සොයා ගැනීම දුර්ලභයි. මෛත්රී කරුණා ඇති සත් පුරුෂයන් දෙදෙනෙකුවත් ආශ්‍රය කිරීමට නැති බැවින් සංවේගයෙන් සිටිමි. ලබන මාසයේ දී පමණ ලංකා භූමිය අත් හැර බුදු පසේ බුදු මහ රහතුන්ට ද චක්‍රවර්ති රජ දරුවන්ට ද සැප දෙන මධ්‍ය මණ්ඩලය දිශාභිමුඛ ව ගමන් කරන්නෙමි.” – මැඩිල්ලේ පඤ්ඤාලෝක හිමි

 6. Independent Says:

  රට, ජාතිය හා ආගම පිළිබඳව ධර්මපාල තුමාගේ අපේක්ෂා

  1. සිංහල බෞද්ධයන් මත්පැන් බීමට පුරුදු වී සිටීම ජාතියේ පිරිහීමට ප්‍රධානම හේතුව බැවින් සියලුම සිංහල බෞද්ධයන් මත්පැන් බීමෙන් වැළකී සිටිය යුතුය.
  2. සිංහල බෞද්ධයන් හරක් මසු කෑමෙන් වැළැකි සිටිය යුතුය.
  3. හැම බෞද්ධයෙක්ම උදේ සවස බුදුන් වැඳිය යුතුය.
  4. හැම බෞද්ධයෙක්ම පෝයට විහාරස්ථානයකට ගොස් මල් පහන් පුදා බුදුන් වැඳිය යුතුය.
  5. සිංහලයන්ට අයිති ආගම බුද්ධාගමයි. අවුරුදු 2500ක් වැනි දීර්‍ඝ කාලයක් බුද්ධාගම රැකගත් එකම ජාතිය සිංහල ජාතියයි.
  6. සිංහලයා සිංහයෙකු මෙන් නිර්භීත විය යුතුයි.
  7. නියම සිංහලයා දැක්ක හැක්කේ සිංහල බෞද්ධයෙකු තුලින්මය.
  8. හැම සිංහලයෙකුම අවංක විය යුතුය. දක්ෂ විය යුතුය.
  9. සිංහලයන් වැඩ කළ යුතුය. නිකම් නොසිටිය යුතුය.
  10. සිංහලයන් ගොවිකම හා නොයෙක් විද්‍යා ශිල්ප උගත යුතුය
  11. සිංහලයන්ගේ පිරිහීමට ප්‍රධාන හේතුව අසමඟිය බැවින් සිංහලයන් නිතර සමඟියෙන් සිටිය යුතුය.
  12. සිංහලයන් තුල දක්නට ඇති පැරණි උතුම් සංස්කෘතිය ආරක්ෂා කර ගත යුතුය.
  13. හැම සිංහලයෙකුම ජාත්‍යාලය හා ආගමාලය තිබිය යුතුය.
  14. හැම සිංහලයෙකුම තම රටට, ජාතියට , ආගමට සේවය කළ යුතුය.
  15. ආදායම අඩු අය දරුවන් වැඩිකර නොගත යුතුය.
  16. සිංහලයන් විදේශිය සිරිත් විරිත් අන්ධානුකරණයෙන් වැළඳ නොගත යුතුය.
  17. බුද්ධාගම ලෝකය පුරා පැතිරවිය හැකි එකම රට ලංකාවයි.
  18. භික්ෂූන් වහන්සේලා උගත්, සිල්වත් අය විය යුතුයි.
  19. භික්ෂූන් වහන්සේලා ධර්ම දූත සේවය සඳහා ලෝකයේ නොයෙක් රටවලට යා යුතුය.
  20. භික්ෂුන් ඉංග්‍රීසි, දෙමළ, හින්දි, ප්‍රංශ, ජර්මන් ආදි විදේශිය භාෂා කීපයක් දැන සිටිය යුතුය.
  21. සිංහල නායකයන් නිතරම ආදර්ශවත් විය යුතුය.
  22. ලංකාවේ තිබුණු පැරැණි ශ්‍රී විභූතිය නැවතත් ඇතිකර ගත යුතුය.
  23. හැම සිංහලයෙකුම තම ආත්ම ගෞරවය රැකගත යුතුය.
  24. දඹදිව බුද්ධාගම දියුණු කිරීමට උපකාර කිරීම හැම බෞද්ධයෙකුගේම යුතුකමකි.
  මහාබෝධි සමාගම ප්‍රථම ධර්‍ම ප්‍රචාරක සමාගමයි. පොදු ආයතනයක් වූ එය දියුණු කිරීම, ආරක්ෂා කිරීම හා එහි පරමාර්ථය අමතක නොකිරීම බෞද්ධ හැම දෙනාගේම පරම යුතුකමකි.

 7. Chanaka B Says:

  I did not deliberately omit the text for the reason given by Leela
  Asanaga I thought both of us agreed that Sri Lanka should do trade (exports) with all countries, including India
  My article was focused on Sri Lankan exports to India, not Indian imports to Sri Lanka
  As I stated before why not we export en mass to any country, including, India. That is one country we can easily flood with our exports. The advantage to us is earning foreign currency. We desperately need them
  What’s the wrong in saying this?

 8. Christie Says:

  “ඉන්දියාවේ ගාන්ධිතුමා මෙන් උග්‍ර අධිරාජ්‍ය වාදී විරෝධියෙක් විය.”

  මොහන්දාස් කරම්චන්ඩ් ලමා අපචාරකයා, ඉන්දියානු පරපෝසිතයා, අප්‍රිකාවේ කලුවන් හූරාගෙන පොහොසතකවූ, සුද්දන් සමග එකතුව වීර සූලුන් සමග යුද වැදුන ඉන්දියානු ජඩයෙකි.

  Mohandas Karamchand was a paedo who made his fortunes from Black Africa and who fought along side the British as an Indian colonial parasite.

 9. Asanga Says:

  Chanaka,

  Yes I agreed with you that we should do trade with India, I do not think anyone disagreed with that.

  My beef was with the CEPA agreement. Nothing else.

  To do trade with India, as we have been doing since time immemorial, I don’t think we need a new agreement.

  Again, my concern was with CEPA, and the part of the agreement that facilitates and encourages Indian Professionals to flood our country in search of Jobs.

  THAT, and only that, was the concern in my comments. Sorry about any lack of clarity on my part.

 10. Christie Says:

  Asanga, we will be another Sikkim or Bhutan. Our trade deficit with Indian Empire in 2014 is 3353 billion US$.

 11. Christie Says:

  බටහිර අදිරජ්‍යවාදීන් විසින් මේ රටට හදුන්වා දුන් සත්ව මාංශ අ නුභවය හා මත්පැන් පානයට විරුද්ධව ධර්මපාලතුමා දැවැන්ත සංග්‍රාමයක් ඇති කළේය

  Sinhalese ate meat until Indian imperialists stated brainwashing us. Harak horu.

 12. Chanaka B Says:

  Asanga

  That is exactly why I stated the following in my article about CEPA:

  CEPA ඇතුව හෝ නැතුව, වේගයෙන් සංවර්ධනය වන ඉන්දියාවට භාණ්ඩ සහ සේවා සැපයීමෙන් (හොංකොං චීනයට සැපයුවා මෙන්) අපට ‘ඉන්දියාවේ හොංකොං’ බවට පත්විය හැක

  අප CEPA අත්සන් නොකළ යුතුයයි මේ ලිපිකරු කිසිසේත් නොකියයි. ඔහු කියනුයේ CEPA අත්සන් කිරීමට නම් අපට මීට වඩා වෙළඳ වාසි ලබා දිය යුතු යයි කියායි. කිසිදු ඉන්දීය තීරු බදු (tariff) නොමැතිව ශ්‍රී ලංකාවෙන් ඉන්දියාවට ඕනෑම භාණ්ඩයක් අපනයනය කිරීමට හැකි වන්නේ නම් (ප්‍රති අපනයන භාණ්ඩ ද ඇතුළුව) එය මහඟු ජයග්‍රහණයකි……

  CEPA හෝ එවැනි ගිවුසුමක් අත්සන් කිරීමට ප්‍රථම (කලින් කි පරිදි තවම එයට අවසන් අවස්ථාව මේ නොවේ) ශ්‍රී ලංකාව තමන්ට ඉතා වාසි සහගත කොන්දේසි එම ගිවුසුමට අඩංගු කර ගත යුතුය. මේ සඳහා ජාත්‍යන්තර නීති, ජාත්‍යන්තර වෙළඳ නීති පිළිබඳව කෘතහස්ත දැනුම ඇති නිතින්ග්‍යයන්ගෙන් උපදෙස් ලබා ගැනීම අනිවාර්යවේ

  CEPA අත්සන් කිරීමට ප්‍රථම අප රටේ දේශීය නිෂ්පාදන අරක්ෂා කර ගැනීමට බලපාන වගන්ති එහි අඩංගු කර ගත යුතුය. CEPA අත්සන් කිරීමට නම් ඉන්දියාව අපේ මුහුදේ කරන නීති විරෝධී මත්ස්‍ය ඇල්ලීම (මේ මගින් වසරකට ශ්‍රී ලංකාවට වන පාඩුව ඩොලර් බිලියනයකට වැඩිය) සම්පුර්ණයෙන්ම තහනම් කරන වගන්ති CEPAහි අඩංගු කර ගත යුතුය. මේවා අමාරු කාර්යන් වුවත් දක්ෂ නිතින්ග්‍යයයන්ට/ සන්නිවේදකයන්ට අපහසු කාර්යයන් නොවේ

  දැනට, අප දෙරට අතර 1998 දී අත්සන් කල නිදහස් වෙළඳ ගිවුසුමේ (FTA- Free Trade Agreement) හි ඇති අඩුපාඩු, ශ්‍රී ලංකාවට අහිතකරවු වගන්ති (බොහෝ වේ) CEPA හි අඩංගු නොවිමට අපගේ පාර්ශවය පැත්තෙන් අප වග බලා ගත යුතුවේ

  CEPA ඇතුව හෝ නැතුව, වේගයෙන් සංවර්ධනය වන ඉන්දියාවට භාණ්ඩ සහ සේවා සැපයීමෙන් (හොංකොං චීනයට සැපයුවා මෙන්) අපට ‘ඉන්දියාවේ හොංකොං’ බවට පත්විය හැක

 13. Asanga Says:

  Dear Chanaka,
  Thank you for your reply.

  I am afraid we will have to agree to disagree. Basically I don’t believe that India will keep any part of their side of the deal, and will flood our job market with their (barely) qualified professionals, and only a precious few of ours will get jobs over there.

  ‘වේගයෙන් සංවර්ධනය වන ඉන්දියාවට ‘………I don’t think that this is necessarily true anymore. At least not in the sector I work in. All the more reason for them to look regionally, to satisfy their peoples’ needs.

  If our current prime minister continues with his plan for signing the CEPA (which apparently is now scheduled for next year according to some reports), I really do hope that your predictions come true, and mine (and most of the contributors’ here) won’t.

 14. Chanaka B Says:

  Free Trade Agreements are the norm of the day Recently, Australia signed three free trade agreements with Korea, Japan and China. They are going to sign one with India next year. We have to move with the trend, otherwise we will miss out

  To my knowledge India has signed free trade agreements (similar to that of CEPA) with several countries in the region.

  Even now we make about $1 billion a year from exports to India. India is one of our biggest export markets. We can make it our number 1 export market, with or without CEPA

  If the people detest, I do not think the new government will go ahead and sign CEPA. But we should not discard CEPA willy nilly. Lots of people are scare mongering. We should discard CEPA only after a very careful and a thoughtful analysis. There is no rush to sign or discard CEPA

  As stated before, we can still increase our exports to India without CEPA

  My argument (Sri Lanka becoming the ‘Hong Kong of India’) was made in all good intentions to increase our exports to India. There is an enormous potential for us to do that, more than any other country. Lots of countries even China, do not want our export products, as there is no market for them in those countries. But, India is different. We are similar. We can flood them with our export products. And that means lots of foreign currency pouring into Sri Lanka!

  The problem is that the latest version of CEPA is not currently available for perusal. What I’ve seen is an old version. We really need to read the contents of the current draft. Your fear that through CEPA the country will be flooded with Indians is justifiable, that is why I stated that the agreement should be thoroughly checked by good lawyers. Furthermore, if we run our immigration system well, we should be able to catch the over-stayers. Of course, Indians can arrive illegally to this country using fishing boats (this could be happening right now); that can only be curtailed through the presence of a strong Navy. To do all these, the new government needs money, and the best (decent) way to make money is by way of exports

  Your earlier argument that WTO take sides, I would rather not comment about it at this stage

  Many thanks for the interest shown; it was a pleasure to respond to you

 15. Christie Says:

  Namaste: What went through Hong Kong to China was Opium from the time of the British connection. Indians colonial parasites were involved in this trade as they did in British-Indian colonies like Ceylon.

  Most of the Narcotics natural and chemical come from India and are consumed by the Sinhalese not by the Indian colonial parasites of the island.

  Ceylon has been the Hong Kong of the Indian Empire when it comes to matters of economics. 2014 trade surplus of the Indian Empire is more than 3500 billion US dollars from the colony of Ceylon. We will reach the figures of Bhutan Sikkim etc. when ‘Ceylon becomes Hong Kong of the Indian Empire. Jai Hind

 16. Christie Says:

  Namaste: “If the people detest, I do not think the new government will go ahead and sign CEPA. But we should not discard CEPA willy nilly. Lots of people are scare mongering. We should discard CEPA only after a very careful and a thoughtful analysis. There is no rush to sign or discard CEPA”

  We are already an economic colony of the Indian Empire since 1796 when the Indian colonial parasites arrived from the Malabar Coast to replace the Dutch Administration in the British acquired Dutch possessions run from Madras.

  This is part of the softly softly brain washing by Indian interests to clean the so called scaremongering by the Sinhalese. Already the Indians, Indian colonial parasites are moving in to make their money under the mega polis like they have done in City of Colombo.

  Try buying a square meter of land in where Anagarika Dharmapala had an interest in land in Colombo.

  Talking about Trade, if you buy a bottle of Seeni Sambol in London or Toronto it is re-exported from India. We get Indian Rs. and Indian Empire gets US$. Jai Hind

 17. Christie Says:

  වසර 90ට ප්රථම කල එතුමාගේ ඉතා ප්රසිද්ධ වු පහත ප්රකාශය දෙස බලමු; මෙය කොතරම් අද දිනටත් අදාල නොවන්නේද?:
  “මතක තියා ගනිල්ලා කවදා හරි සුද්දෝ මේ රට දාලා යනවා. උන් යන්නේ උන්ගේ දරුවෝ වගේ විසි තිස් දාහක් බෝකලාට පස්සෙයි.ඊට පස්සේ මේ අපේ රට පාලනය කරන්නේ මේ කළු සුද්දෝ.…..”

  “උඹලා උඹලා වෙනුවෙන් දියසෙන් කුමාරයා ඉපදෙන තුරු බලා ඉන්නවා. උපදින්න ඉන්න දියසේන ලා තිඹිරි ගෙයිම මරා දමන්න මේ කළු සුද්දන්ට පුළුවන් බව මතක තියා ගනිල්ලා. අපේ හාමුදුරුවන්ට උන් එදාට ඉනා බේත් දෙනවා. ඉන් පස්සේ උඹලෑ කොල්ලෝ කෙල්ලන්ට ඇටි කෙහෙල් කාපු රිලව් වගේ නියෝ නියෝ ඉන්න සිද්ද වේවි”

  එදා අනගාරික කිව්වදේ අද සියයට එකසිය දහයක් ඇත්ත.එතුමා කලුසුද්දො කියල කිව්වෙ සුද්දගෙ තුවක්කුව යටින් සින්හලයට ආ ඉන්දියානු පරපෝසිතයන්ටය.උන් දැන් මිලියන ගානක් බෝකරල උන්ගේ චන්ද ගෝනියෙන් පලමුව සිරිසේන කූලියත් දෙවනුව රනිල් කන්කානියාත් පත්කරගෙන තියෙනවා. චන්ද්රිකා මැඩම් එයාගේ මහ එකා වගේම ඉන්දියානු අදිරදය පත්කල ආන්ඩුකාරියයි. ඉන්දියානු අදිරදයට වැරදිලා තමයි ඉන්දියානු පරපෝසිත චන්ද ගෝනිය පැත්තක තියල 2005දී මහින්ද පත්කලේ. මහින්ද රාමාගේ අවතාරය නොවූ නිසා ඔහුව විනාස කරාවි.

 18. Chanaka B Says:

  “he is more of a Buddhist than a Sinhalese. He understood that Buddhism should survive in order for the Sinhala people to survive, not the other way around” (Independent) –

  With respect, I do not agree.

  To say he was more of a Buddhist than a Sinhalese, I believe, is not a correct description of him or any Sinhala Buddhist

  He was a Sinhala Buddhist; both at the same time. The distinction is that he was a strong Buddhist who followed Buddha’s five precepts to the letter

  Upon arrival of Mihindu himi during the reign of King Devanampiya Thissa, and introduction of Buddhism, the then Sinhala culture intertwined with the Buddhist culture, and formed a Sinhala Buddhist culture. Basically, the ‘Sinhala culture’ became the ‘Sinhala Buddhist culture’

  The two cultures became ‘ one in the same’

  Today, it is difficult to distinguish one culture (Sinhala) from the other (Buddhist culture)

  The Sinhala Buddhist way of life was a serene way of life. People worked on the paddy field and lived close to the temple. Respecting elders was the norm of the day

  Our Sinhala customs and traditions including what we celebrate during the April New Year, are all moulded into one Sinhala Buddhist culture– they embody the Sinhala and Buddhist values

  After the colonials came (in the 16th century), some people became Christian. Though they spoke Sinhala, they started practising a different culture – Christian culture, as opposed to the Sinhala Buddhist culture

  But, for the Sinhala Buddhist who did not convert to Christianity (like Dharmapala) and wanted to be a Buddhist, the Sinhala Buddhist lifestyle continued. This applies to us today

  For us, Sinhala Buddhists; we are not bothered whether we follow a Sinhala custom or a Buddhist custom, because both are embodied in us

 19. Independent Says:

  ස්තුතිය් චානක ඔබේ උත්සාහයට​. මම එතුමා වැරදියි නොකියමි, එහෙත් එතුමා පැතුවේ ඉන් දියාවේ නැවත ඉපදීමටය​, ලංකාවේ නොවේ. මේ සත්‍යය මගේ කියමන තහවුරු නොකරයි ද ? මගේ ප්‍රකාශය සියුම් කරුණක්.
  බුදුදහම චාරිත්‍ර වලට පමණක් සීමා වුන දා, සිංහල කම නැතිවී යනු නියතයි. මෙය සිතා බලන්න​.

  අපේ පාර්ලිමේන්තුවේ සැබෑ බෞද්ධයෝ කීදෙනෙක් සිටිතිද ? සිටින හාමුදුරුවෝවත් සැබෑ බෞද්ධයෙක් යයි කිව හැකිද ?
  බොරුවට බෞද්ධයෝ කියාගන්නා , සිංහලකම වෙනුවෙන් දිවිපිදීමට මෙන් කෑ ගහන අසික්කිත යෝ, බෞද්ධ නොවන සිංහල යන්ට වඩා “සිංහල බෞද්ධ​” සංස්කෘතියට හානි නොකරත් ද ?

  “For us, Sinhala Buddhists; we are not bothered whether we follow a Sinhala custom or a Buddhist custom, because both are embodied in us”

  Theoretically yes. practically NO. Sinhala Buddhists shall not drink alcohol. Shall not steal. Shall not tell lies. At least must try and value those trying. Otherwise how long will that embodiment last ? Just 1 generation I would say.
  With those powerful values gone, Sinhalaya will be a නිවටයා. He will have no moral fear or moral shame ( හිරි ඔත්තප්ප​.). This has already happened.

 20. Independent Says:

  His statement “නියම සිංහලයා දැක්ක හැක්කේ සිංහල බෞද්ධයෙකු තුලින්මය.” also proves my statement (think deeply).
  “සිංහලයා සිංහයෙකු මෙන් නිර්භීත විය යුතුයි.” how ?
  Fearlessness cannot be practiced. It arises automatically with the reduction of “Thanha”. Fear is an unwholesome thought arising due to desires.

  Out of 24 of his aspirations I have listed above, almost all are qualities that enhance morality taught in Buddhism.
  This is why I said, he is more of a Buddhist than a Sinhalese.

 21. Independent Says:

  For the same reason he is NOT A RACIST. He is qualified to say anything that sounds like a racist because he was dedicated unshakably to Buddhist principles. He has uttered those words with less evil in heart than most so called “Sinhala Buddhists” uttering similar with selfish agendas , thus his words were bitter truth. Those words will always come true !

 22. Chanaka B Says:

  Independent

  You are raising valid points; but due to complexity and the many issues that are involved, it is difficult to continue the dialogue in this format. It should be a person to person conversation

  What I attempted to show was that the Sinhala culture and the Sinhala Buddhist culture are one and the same

  Theoretically my argument is sound and I am comfortable with that, but, I agree, in practice they may not work exactly that way – again, due to complexity in life

  For example, some Sinhala Buddhists try to separate Buddhism from their way of life. For example, they may become an atheist. Then, one can argue that the culture that they practice is only Sinhala and nil Buddhist. I say we still have to categories those people as Sinhala Buddhists; unless they make a radical change like becoming a Christian, Muslim or taking up another religion

  The fact that Dharmapala had a desire to be reborn in India does not negate his Sinhala Buddhist identity. I say his action is still compatible with that identity (previously I said that the two cultures merged and formed the Sinhala Buddhist culture). There is no harm in a Sinhala person wishing that he/she be reborn in another country. Just because of that we cannot conclude that the two entities have separated and the Buddhist entity has taken prominence over the Sinhala entity. Once you are a Sinhala Buddhist, you can do many different things, they will not negate your identity; unless you do something extremely radical like taking up a new religion

  Your two statements below, actually prove my point that Sinhala culture and Sinhala Buddhist culture are one and the same:

  ‘බුදුදහම චාරිත්‍ර වලට පමණක් සීමා වුන දා, සිංහල කම නැතිවී යනු නියතයි’
  ‘නියම සිංහලයා දැක්ක හැක්කේ සිංහල බෞද්ධයෙකු තුලින්මය’

  Clearly, Dharmapala was not a racist -He was a positivist. I emphasized this in my article

 23. Independent Says:

  I am happy to end here. We are not far away from basic understanding. There is only one “Sinhala Buddhist ” culture.
  But in the end , nearing death Ven. Pannaloka Thero did not wish to be a Sinhalaya, but a Bauddhaya.

  ‘නියම සිංහලයා දැක්ක හැක්කේ සිංහල බෞද්ධයෙකු තුලින්මය’, clearly means a Christian Sinhalaya will still be a full සිංහලයා but will not show core characteristics of the real “Sinhalaya “. In other words you can’t see the real and complete Sinhalaya in him.

  To speculate further,

  1. They may not agree not to kill animals , insects.
  2. They might say you can take what is not given “as long as it is within the law”
  3. They will say drinking an occasional beer is OK. Wine is OK
  4. They will still believe in a God, so will have problems properly respecting monks.
  5. Some will have issues going into Buddhist temples.
  6. They will see faults of Buddhist monks but see less faults in their priests.

  list can go on. Even the current so called “Sinhala Buddhist” may behave in a similar way, “not showing characteristics of the real Sinhala Buddhist”.

  But what I was pointing out is this. The subtle message he brought by saying ‘නියම සිංහලයා දැක්ක හැක්කේ සිංහල බෞද්ධයෙකු තුලින්මය’ is that we have to try to be real Buddhists first and shape our lives before attempting to call ourselves in a big way, we are “Sinhala Buddhists”. For example we cant even have this conversation face to face, having a beer in our hands.

 24. Chanaka B Says:

  Please note I was talking about cultures not races. What I said was that Sinhala culture and Buddhist culture are intertwined. Within a Sinhala Buddhist person (say, A Dharmapala), the Sinhala and Buddhist components that formed his Sinhala Buddhist culture cannot be separated

  To illustrate this further, if Sinhala Buddhist culture is the ‘child’, it is conceived as a result of the union of two parents’ (Sinhala culture and Buddhist culture). Just one of the two parents cannot produce the ‘child’

  Buddhist Sinhalaya and Christian Sinhalaya are both good full Sinhalaya (same RACE). Again, the difference is that they follow two different CULTURES – Buddhist and Christian respectively. Because Christian Sinhalaya does not practice Buddhist culture (but Christian); he/she cannot be categorised as a person following Sinhala Buddhist culture (also known as Sinhala culture)

  When he stated ‘නියම සිංහලයා දැක්ක හැක්කේ සිංහල බෞද්ධයෙකු තුලින්මය’, he wanted people to enhance the ‘Buddhist component’ of their Sinhala Buddhist culture

  After became a monk, his name was Siri Devamitta Dhammapala, not Ven Pannaloka. He did not say “he did not wish to be a Sinhalaya, but a Bauddhaya”. What he said was that he would like to be reborn in India. He said this because it is where Lord Buddha was born and where Buddhagaya is located (the place that he rescued for the world’s Buddhists). He is entitled to say that. That does not mean he was ‘more of a Buddhist than a Sinhalese’ – your initial interpretation. About the beer; it’s ok to have a cool beer, and enjoy it.

  Thanks for your contribution!

 25. Independent Says:

  Chanaka,

  “When he stated ‘නියම සිංහලයා දැක්ක හැක්කේ සිංහල බෞද්ධයෙකු තුලින්මය’, he wanted people to enhance the ‘Buddhist component’ of their Sinhala Buddhist culture”

  – Right on surface. Grossly wrong at depth.

  He did not want Sinhalaya to enhance anything. He wanted Sinhalaya to follow Buddhist core values, not for the show, not by mere words but by action , by a way of life. That was an era Sinhala people being destroyed by alcohol introduced by Suddas, similar to Suddas did to aborigines.
  When he said හැම බෞද්ධයෙක්ම උදේ සවස බුදුන් වැඳිය යුතුය. හැම බෞද්ධයෙක්ම පෝයට විහාරස්ථානයකට ගොස් මල් පහන් පුදා බුදුන් වැඳිය යුතුය, it is not for the show because gradually it will shape the person, specially the children.
  Buddhism is not a culture. It is a religion. It is not a component of any culture, but many cultures were enriched by Buddhism. When that culture is threatened, only way to preserve it is to follow the religion strictly until it is restored.

  Lastly, if you cannot keep the easiest precept 100%, you can’t keep the rest.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2019 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress