මහින්ද නැවත බලයට ගෙන ඒමේ ත්‍රිවිධ පරමාර්ථ
Posted on February 3rd, 2016

ධර්මසිරි සෙනෙවිරත්න

   කණ්ඩායම් තුනක් මහින්ද නැවත බලයට ගෙන ඒමට උත්සාහ දරති .මින්  දිනේෂ් ගුණවර්ධන  සරත්වීරසේකර වැනි කීපදෙනෙකුත් නලින්ද සිල්වා බෙන්ගමුවේ නාලක හිමි වසන්ත බණ්ඩාර හා අමරසේකර ආදී න්  ඇතුළු කණ්ඩායමට අවශ්‍ය  වන්නේ ඉන්දියාවෙන් හා බටහිරින් රට නිදහස් කරගෙන  සිංහල බෞද්ධ සන්  ස්කෘතිය  ප්‍රධාන සංරචකය වූ ද පළාත් සභා 13අ වැනි සුදු අලි යන්ගෙන් රටවිනාෂවීම වලකා මේ රට ඒකීය රටක් වශයෙන් පවත්වා ගෙනයමින් අවශ්ශ්‍යම නම්  විධායක බලය පමණක් බෙදන  ගම්සභා ක්‍රමය වැනි  ක්‍රමයක් ඇතිකිරීම  සඳහා මහින්ද බලයට ගෙන එමටය .
                                                     වාසුදේව  ඇතුළු වාමාන්ශිකයන්ට මහින්ද නැතුව දිනන්නට බැරි නිසා ත් එජාපය වැනි අන්ත ධනවාදී පක්ෂයකට හෙත්තුවීමට බැරි නිසාත් ඔවුහු මහින්ද වටේ කරකෙති . සිංහල ජාතියේ විශේෂත්වය පිළිනොගන්නා මොවුහු ෆෙඩරල් ක්‍රමයක් දෙමළුන්ට දීමටද කැමැත්තෙන් සිටින ය වෙති .ව්‍යවස්ථා දායක බලය බෙදීමටද ඔවුහු කැමතිය  ජී එල් පීරිස්  දයාන්ජයතිලක ආදීන්ද මේ ගොඩේ ය .මහින්ද බලයට ගෙනවිත් තමන්ද තනතුරු ගෙන මහින්ද ලවා අඩුම වශයෙන් 13අ ආරක්ශාකරවාගෙන තවත් යම් යම් බලතල හෙමින් සීරුවේ දෙමල බෙදුම්වාදීන්ට අරගෙන දීම මොවුන්ගේ උත්සාහයය් ජාතික ගීය දෙමලෙන් ගැයීමට වාසුදේව උල් පන්ද න් දීම එක මෙවැනි අවස්ථාවකි . මහින්දගේ  අඟේ  ඉදන් කන කෑමට මොවුහු බලා පොරෝත්තුවෙති
                                                                 තවත් කොටසක් ඇත . ඔවුහු ජතිඅටද ආගමටද ආදරෙය . එහෙත් මොන තරම් සුදු අලියෙක් වුනත් ජාතික ධනය විනාශ වුනත් පළාත් සභා නම් විසුරුවනවාට ඔවුහු විරුද්ධය .””’ අපිත්හැ දී  රටත් හදමු””” යනු ඔවුන්ගේ තේමා ගීතයය්  මහින්ද පළාත්සභා  අහෝසි කරන  .බව කිව්වොත් මොවුන් කවුරුවත් මහින්දට කමතිනත ඔවුන්ට අවශ්ෂ්‍ය තමන්ගේ තනතුරුය පළාත්සභා මන්ත්‍රීවරු  මහින්දවටා දැන් එක රස්වුනත්  එවැනි අවස්තාවක වාසි පත්ත

ට හොය්යා කියනු ඇත .  මොවුන්ටත්  යම් අයුරකින් බලතල ලැබෙන මගක් හදන්නට මහින්දට සිදුවනු ඇත ..
                                                                මේ නිසා මුලින් කී සැබෑ ජාතිකබලවේගය  සීරුවෙන් සිටිය යුතුය  ජයග්‍රහණයෙන් පසුව  අනිත් බලවේග දෙක  මහින්ද ග්‍රහණයට ගැනීමෙන් වැලක් වන්නට හොඳ සැලැස්මක් හදිය යුතුය  නලී දිනේෂ් සරත් අමරසේකර වසන්ත  ඔබහමට ඒ සඳහා   දහිරිය   ලැබේවා .

13 Responses to “මහින්ද නැවත බලයට ගෙන ඒමේ ත්‍රිවිධ පරමාර්ථ”

 1. Fran Diaz Says:

  A well analysed short article here.

  The Common Factor that all groups will probably agree to is to Save the Nation. That can be done ONLY by removal of the Tamil Language (National & Official) through Amendments.

  Otherwise, the spectre of Loss of the integrity of the Nation is looming high.

  The main fact is that Lanka is being divided through the Tamil language. Proximity of Tamil Nadu with over 15 Million Tamil DALITS who have suffered atrocities for some 3,000 yrs want to leave Tamil Nadu. Sri Lanka has laid a welcome mat with Tamil language in place and all sorts of Freebees added on ! In this case, kindness has been misconstrued as WEAKNESS and take over is imminent first via a Fed State. The Vadukoddai Resolution (1976) is still in place too. Neo-Colonists are dictating terms to Lanka, humiliating the past President and Family and harrassing them. A great deal of sadism, lies, cheat & deceit is coming from the Yahap govt.

  STOP IT !

 2. Dham Says:

  This is what Dilrook has said elsewhere.
  QUOTE
  After winning the war, Sinhalese were not resettled in the north and the east deliberately. Over 90% of borrowed funds were wasted in the north and east depriving Sinhala areas. Even the e-village project prioritised the north. LLRC recommendations also showered disproportionate benefits on Tamils. Since 2013 the central government spent so much on the north that the budget of the northern provincial council was saved.
  UNQUOTE
  I repeat DELIBERATELY.

  MR has repeatedly said that THE ONLY mistake he did was letting go od Dulanjali.

  This means these (DELIBERATE ) are the RIGHT THINGS he did and he will definitely continue to please the minorities , India ( his friend) and Saudi. All the Muslim ministers including Rauf Hakhim and Rishad Bathudin will join him as ministers if he could grab power again by whatever means.

  He is crying for jailing of his son and JVP is challanging him to explain how he gave the kid 2400 laks of money to start this company and get him released.

  So my question is why bring him back if there is no use to Sinhalayas and Buddhists ?

 3. Senevirath Says:

  මහින්ද අසීරුවෙන් හෝ ”’යලි සකස් කිරීමට තමය නලින්ලා හදන්නේ සිංහල බෞද්ධයන් ගේ තත්වය යලිනගා නොසිටුවන්නේ නම් ඔහ්ගෙන් වැඩක් නැත පුතා හිරේ දානකම් එලියට එන්න මහින්ද අදිමදිකලා . මෙහෙම බලයට ආවොත් අයෙමත් පරණ සන්තාසියමය් අපට . නමුත් ඉන්නේ මේ යකා විතරමනේ ගොන් මිනිස්සුන්ට දිනේෂ් වැනි දේශ ප්‍රේමීන් මදි

 4. SA Kumar Says:

  That can be done ONLY by removal of the Tamil Language (National & Official) – Mother Lankan National anthem song in Tamil language ( Not Tamil version of National anthem) also Today !!!

  United Provincial Council of Sinhala (Not Sri) Lanka !!!!

  live & let’s live !!!

  let me go back my 2,000 years old day dream ” Naalai pirakkum TE ( Tomorrow TE will born – Not today ” , Velu where are you ???

 5. Ratanapala Says:

  Patriots beware of Vasudeva, Dayan and GL. Their past speak for themselves. They are running with the hares and hunting with the hounds. What they say and do must be taken with a pinch of salt for they are very good actors and have little sympathy for the Sinhala Buddhists. They have an agenda to fulfil and that is what they are doing.

 6. Jag Says:

  As it is said, those useless, hopeless leeches are hanging on to MR is definitely a part of a big plan that even MR doesn’t know about. They will never leave MR due to that.

  That is all the more reason for people to bring GR in to power. He will NOT entertain any of those jokers. They will be truly made to ”piss in their sarama / kalisama” if they try to influence GR, the same way they did to MR.

  We have one golden opportunity to get this done and get GR to do what is necessary for the country. My love and respect for MR never fades, but country is far more important to me than anyone else. So, for the sake of the country, we must bring GR in to power. That is the only way we have. It is now or never !

 7. Lorenzo Says:

  As VP said Singhala people have a VERY SHORT memory. Let me prove my point. If you answer anything less than 4 for these 4 questions, your memory is failing you as VP said.

  1. Who was Vartharajah PERUMAL’S minister in 1988 who now sits with MR?

  2. Which old MP pushed TAMIL National Anthem in 2013 as a minister of MR’s govt.?

  3. Who gave GENERAL RANJAN WIJERATNA a flower reed (the type you use in a funeral) when he went to war with the LTTE?

  4. Who is the signatory to LTTE VADAKUNDI RESOLUTION in 1976 and called VP THAMBI but now pretends he is so innocent that he cannot count to 5?

 8. Lorenzo Says:

  Ratanapala Says:

  “Patriots beware of Vasudeva, Dayan and GL. Their past speak for themselves. They are running with the hares and hunting with the hounds. What they say and do must be taken with a pinch of salt for they are very good actors and have little sympathy for the Sinhala Buddhists. They have an agenda to fulfil and that is what they are doing.”

  Jag Says:

  “As it is said, those useless, hopeless leeches are hanging on to MR is definitely a part of a big plan that even MR doesn’t know about. They will never leave MR due to that.”

  ————————————————————————————————————————————————————————

  What an accident! I said the same thing.

  Until MR sheds Thayan J, Vasu, GL, Anandasangaree and the like he is NOT suitable to become president. “MADA hodaagath gamaraala raja kammata sudusuy”.

  Wash off the MUD first MR and then we take you in. We CANNOT take you into our home with those ENDIAN LEECHES hanging from you.

  As someone said these LEECHES will NEVER leave MR as long as they KNOW MR has some chance to come to power. IF they see NO use of MR, they will feast upon MR and jump ship.

  Thayan was with Rajiv Ghandi, Perumal, Premathasan before coming to MR.

 9. Dham Says:

  If Vasudeva, Dayan, Anandasangareeand , GL or anyone else supporting you, why should you reject it ? That is not your MUD, that is their MUD.
  You should be smart enough as a leader to use them with no conditions attached. Otherwise you are not qualified. We reject you.
  After you come to power again, you should not be pleasing India again or doing whatever “Indian Model” has.
  This is the MUD he has to wash away, that is his own Chintanaya is wrong. Sinhalaya will never get justice using Indian MUD.
  Listen to him carefully here.

  “https://www.youtube.com/watch?v=67ypK3egejQ”

  OK. We say very good. You don’t approve Tamil Namo Namo Mata.. anymore. ( But we make note you too liked it before). Now you are good- we are happy.
  But you are also saying, “If Tamil Naud sang the song, then we too have a obligation…..or something like that”. Shit No ! We are not bound to follow ANY Indian Model. We can create our own. This is the type of MUD need to be washed.
  But we alos hear good words ” They might ask to use Arabic too !…” Well we have not forgotten Rishad Bathudin, Hackhim .. who distroyed our land. That MUD appears to be out of your Chintanaya , finally. I am happy.

 10. Jag Says:

  With all due respect to MR, honestly I reckon his ”style of politics” is outdated for today’s Sri Lanka. He is by far the most good hearted leader we had, but his good nature has become a liability due to all his family and friends using that in meeting their ends, rather than the country’s.

  MR’s lack of political will (or knowledge) to bring about changes including that of the constitution helped the traitors Siraa and Ponil to shine in that department by introducing those.

  And also, given his age…. it is time that people demand GR as their leader… before it is too late and he reaches the age of 70. This is the last phase that we can get a lot of good done to the country by him.

  GR has shown his metal over the years and we all know that he does what he talks and he talks what he does. So let us get together and make that happen before it is too late !

 11. Jag Says:

  ….. Because GR altogether is a different ”brand”. He doesn’t have to change himself or adopt different things to become popular or to win the trust of the masses. Because people know who he is and what he is capable of. This is all the more reason to make him the leader of the nation.

 12. NAK Says:

  MR needs all the support from all sides since he has to fight two fronts at the same time.
  UNP on one side and My3’s SLFP on the other and that is not counting the foreign powers that are against him.
  Now if every one were to divide saying this one was pro 13A,and this one was pro vaddukkodia and this and that, that will be the end of MR’s come back.
  Various people want MR back for their own reasons and MR needs the support of all of them and this is not the time to divide the harvest just yet. We still have to sow.
  If divisions are brought up now they will be seen as cracks by MR’s opponents and they will definitly take advantage of that.

 13. NAK Says:

  GR will be a tower of streangth once MR is back but GR is no politician and knowing that why push him off the cliff ?

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2019 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress