සිංහල” මළකුණ ‘බුදිනු රිසින් සිංහල ලකුණ සුරා කන්නෝ   2 කොටස
Posted on February 4th, 2016

ධර්මසිරි සෙනෙවිරත්න

ලෝකයට ”’රජකරගෙන ” සිටි  පාලකයෝ වෙනත් රටවලදී  එම්ප්‍රදෝරු , ඒකාධිපති  ආදී වශයෙන් හැඳින්විණි . එහෙත් සිංහල පාලකයෝ  ”’දැ හැ මෙන් සෙමෙන් රාජ්ජය විචාල” හෝ ”’ රාජ්ජය කරවූ ”’ අ ය මිස  ”රජකළ ”අ ‘ ය නොවුහ . බුදුදහම අනුසාරයෙන් මිහිඳු හිමියන් විසින් දේවානම් පියතිස්ස රජතුමාට ඉගැන්වූ  මුල්ම පාඩම      වුයේ  රටේ පාලකයෙකුගේ  ”තරාතිරම ” කුමක්දය් මෙසේ  පහදා දීමය් ”” මහරජ  සතුන් නොමරව  සියලුම දෙපා  සිවුපා බහුපා සතුන්ටද  ජීවත්වීමේ  අයිතියක් ඇත . ඔබ භුමියේ භාරකාරයා පමණි ” . මාඝාත ” නම් වූ  සියලු සතුන් මැරීම තහනම් කල   රාජාඥාවක්  පැනවූ එකම රට  මේ සිංහලේ විය . සියලු රට වැසියාත්  ඒ වැසියන්ගේ පාලකයාත්  කරන කියන කටයුතු  හැසිරවූ මේ බෞද්ධ දර්ශනය  එදා සිටම  මේ රටේ  රාජ්‍ය දර්ශනය  හෙවත් රාජ්‍ය ආගම විය .  . තමන් ජීවත් විය යුත්තේ කෙසේදය්  ජනතාව විසින් තීරණය කරන ලද්දේ  බෞද්ධ දර්ශනයේ නිර් නායකයන්ට අනුවය . එහෙයින්  සිංහල ජාතියත් රටත් පවතින  තු රු  මේ රට තුල බුදු දහමට විශේෂත්වයක්  තිබිය යුතුමය . එය වෙනස් කිරීමට  කැසකවන දේවදත්තයින්  හා චිංචි මානවිකාවන් ට ඉඩ නොදිය යුතුය .
                                                   බෞද්ධ දර්ශනයට  අනුව  නිර්වාණය  ජීවිත අරමුණ කරගත්  සිංහල බෞද්ධයෝ  ඒ සඳහා  පාරමී පු රා අවසන් වන තුරු කිසියම් ශීලයකට අනුව  තමන් ජීවත්විය යුතු බව දන සිටියහ  . මහා මංගල සුත්‍රය අනුව  හොඳ උතුම් දේත්  පරාභව සුත්‍ර  යට අ නුව  ජීවිත පරිහානිටට  හේතුවනදෙත්  ඔවුහු තේරුම් ගෙන  තම ජීවිත සකසා ගත් හ, ස්වභාවයෙන්ම කාමයට ලැ දී මිනිසාට  ඉන් විනාශ නොවී සංයමයෙන්  ලෞකික  ජීවිත ගෙනයාහැකි  ක්‍රම වේදයක්  බෞද්ධ දර්ශනයේ ගැබ්විය .. එනිසාම ගිහිගෙය් වසන තුරු අවශ්‍ය වූ  සාහිත්‍ය කළා ශිල්ප  වාස්තුවිද්‍යා නැටුම් ගැයුම්  ආදී සකල විධ  ලෞකික  විනෝදාංශ  පවා ”’බෞද්ධාගමික ”’ විය . ඒ සියල්ල බෞද්ධ දර්ශනයෙන්  හික්මීමක් සංයමයක් ලබා ආධ්‍යාත්මික පදනමක පිහිටියේය . සාමාන්‍ය බෞද්ධ ජනතාවට  මේ සඳහා  පිහිටවුයේ  ජාතක කතා පොත  ලෝකෝපකාරය ලෝවැඩ සඟරාව හා සුභාෂිතය වැනි පොත පත ය . වඩා නුවණැත්තෝ  බෞද්ධ දර්ශනයේ ගැඹුරු කරුණු හදා රා . ජීවිත අරමුණ කරා  අප්‍රමාදව ලගාවුහ.

One Response to “සිංහල” මළකුණ ‘බුදිනු රිසින් සිංහල ලකුණ සුරා කන්නෝ   2 කොටස”

  1. Kumari Says:

    It is important to note that Buddhism officially came to Lanka by royal invitation. The delegation was headed by the son of the King of India. The head of the delegation had already tasted the ultimate truth of Nirvana. Arahath Mahinda did not force his way. He first interviewed our King. The questions (being an Arahath) he asked and the answers he received were way ahead than a present day IQ and an EQ test combined. Also, there was no hidden agenda. Our King was interviewed in front of his officials and the guards. No wonder this lead to a whole new Sinhalese Buddhist Civilisation.

    My mind goes back to Mihintale Rock, everytime when the present day Indians intevene in our affairs. They have hoodwinked and got a few of our puppets in their pockets. What a contrast?

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2020 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress