යුද හමුදා අවි ගබඩාව පුපුරුවා හරි ආණ්ඩුවේ මෙහෙයුම,කඳවුරේ ආරක්ෂාව අඩපණ කල හැටි
Posted on June 7th, 2016

LNW SPY

ලෝව බිහිසුනු ත්‍රස්තවාදීන් වසර දෙකකට අඩු කාලයකදි පරාජය කරමින් මවුබිමේ සදාකාලික විරයන් බවට පත්ව සිටින ත්‍රිවිධ හමුදාව මුදවා ගැනිමේ හමුදාවක් (Salvation Army)බවට පත්කිරිමේ මහා මෙහෙයුමේ දැවැන්තම අදියර පසුගිදා කොස්ගම ත්‍රිවිධ හමුදා ආයුධ ගබඩාව පුපුරුවා හැරිම හරහා සිදුකර ඇති බව අප අනාවරණය සත්‍යක් බව මේ වනවිට තහවුරු වෙමින් තිබේන අතරම අපගේ අනාවරණයෙන් ආරක්ෂක අමාත්‍යංශය ගිනීගෙන ඇති අතර අප කල අනාවරණය අසත්‍යක් කිරිමට ගන්නා උත්සහයන් නිසා ඔහුන් හත්පොලේ ගා ගනිමින් සිටින බව රටේ ජනතාවට දැන් නොරහසකි.

ඒ අනුව අපි විසින් ඊයේ රට හමුවේ අනාවරණය කල ප්‍රශ්ණ කිහිපයකට රහස් පොලිසිය අද වනවිට තොරතුරු රැසක් අනාවරණය කර තිබේ.

01. යුධ හමුදා බුද්ධි අංශය පරික්ෂණ වලින් එකහෙළාම ඉවත් කිරිම.

02. කදවුරේ ආරක්ෂක ක්‍රමවේද සහ ආරක්ෂක භටයන් ස්ථාපනය කිරිම දින 10කට කලින් වෙනස් කිරිම.

03. මෙය නිකම්ම පුපුරා යැමක් විය නොහැක (කිසිවෙකුගේ අනුදැනුමකින් තොරව ) කිසිවිටකත් සිදුවිය නොහැකි බව අවි සම්බන්ධ විශේෂඥයන් තහවුරු කිරිම.

04. සතුරා අතට පත්විම වැලැක්විම සදහා අවි ගබඩාව පුපුරුවා හැරීමට අවශ්‍ය චාජරය ක්‍රියාත්මක වුයේ නම් එය සිදුකළේ කවුරුන් විසින්ද, ඊයේ දිනය තුල කදවුරට ඇතුල් වු අදාළ චාජරය සම්බන්ධයෙන් හොදින්ම දන්නා පුද්ගලයා කවුද?

05. ඊයේ දහවල් ආරක්ෂක අමාත්‍යංශයේ නියෝග මත කදවුරට ඇතුල් වු මේජර්වරයා කවුරුන්ද?

6. මේ අතර එල්.ටී.ටී.ඊ. සංවිධානයට අයත්ව තිබී හසුවූ අවි ආයුධ සෝමාලියානු කොල්ලකරුවන්ට සහ වෙනත් ත්‍රස්තවාදී සංවිධාන වලට විකුණූ බවට යහපාලනය එල්ල කර තිබු අසත්‍ය චෝදනා සම්බන්ධයෙන් පරීක්ෂණයක් පැවැත්වීමට නියමිතව තිබුනු අතර එම ආයුධ සම්බන්ධයෙන් මෙම සතියේදී අධිකරණ නියෝගයකට අනුව විගණකාධිපති වාර්තාවක් කැඳවා තිබූනි.

ඒ අනුව කොස්ගම අවි ගබඩාව පුපුරන්න කලින් එය බාරව සිටි මේජර් රොෂාන් පෙරේරාට දියතලාවට දඩුවම් මාරුවක් ලබාදිමට ආරක්ෂක අමාත්‍යංශය කටයුතු කර ඇති අතර ඉන් පසුව අපි විසින් අනාවරණය කල පරිදිම ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශයේ අනුදැනුම මත පිපුරුම සිදුවිමට පැය 5කට පමණ පෙර හදුනා නොගත් මේජර්වරයා කඳවුරට ඇතුලත් වි තිබේ.

සාලාව යුධ හමුදා ආයුධ සහිත කඳවුරේ ගිනිගෙන පුපුරායාම සම්බන්ධයෙන් පරීක්ෂණ පවත්වන රහස් පොලිසිය, හමුදාවේ වෙඩි උණ්ඩ ගබඩා පරිපාලනයට යොදවා ඇත්තේ ඒ සඳහා විශේෂඥ පුහුණුව ලද නිලධාරීන් නොවන බවට හඳුනාගෙන ඇති අතර අප ඊයේ අනාවරණය කල පරිදිම මිට දින 10කට පෙර කදවුරේ සිටි යුධ අවි සම්බන්ධයෙන් පුහුණු නිළධාරීන් සියලුම දෙනා ඉවත් කිරිමට ආරක්ෂක අමාත්‍යාංශය කටයුතු කර තිබේ.

අදාළ පිපුරුම සිදුකරන අවස්ථාව දක්වාම පසුගිය දින 10 තුල කොස්ගම පිහිටි යුධ හමුදා උප උණ්ඩ ගබඩාවේ පරිපාලන කටයුතු බාරව සිටි මේජරවරයාද හමුදාවට වාහන, ඉන්දන හා කෑමබීම සැපයුම් බාරව සිටි නිලධාරියෙකු වන අතර ඔහු එක්සත් ජාතික පක්ෂයට හිතවත් මෙන්ම මැතිවරණ කාලසිමාවේ එජාපයේ ජයග්‍රහණ වෙනුවෙන් හමුදා නිතී උල්ලංඝනය කරමින් කටයුතු කල අයෙකු බවද අනාවරණය වි තිබේ.

මේ අතර කොස්ගම සාලාව යුද හමුදා අවි ගබඩාවේ වූ දැවැන්ත පිපිරීමෙන් දෙදිනකට පසු ආරක්ෂක ලේකම් කරුණාරත්න හෙට්ටිආරච්චි මහතා සිද්ධිය පිළිබදව පළමු වරට අද මාධ්‍ය හමුවේ කරුණු දක්වා සිටියා.

සිද්ධිය වන අවස්ථාවේ කදවුරේ උත්සවයක් පැවතියේදැයි මාධ්‍යවේදීන් අසද්දී ඒ පිළිබදව තමන් නොදන්නා බව පැවසූ ආරක්ෂක ලේකම්වරයා අදාල ගිනිගැනීම සිදුවන අවස්ථාවේ යම් විශේෂිත දෙයක් සිදුවෙමින් පැවති බවත්, ඒ පිළිබදව දැන්ම පැවසිය නොහැකි බවත් ප්‍රකාශ කළා.

ගින්න ඇතිවූ ආකරය පිළිබදව නිශ්චිත ප්‍රකාශයක් නොකළ ආරක්ෂක ලේකම්වරයා පිළිතුරු දීමේදී යම් පීඩනයකට පත්ව සිටින බව දක්නට ලැබුණු අතර අදාල අවස්ථාවේදී කදවුරේ ගිනි නිවීමේ අභ්‍යාසයක් සිදුව ඇති බවද ප්‍රකාශ කළා.

ආරක්ෂක ලේකම්වරයා වැඩි දුරටත් ප්‍රකාශ කර සිටියේ ගින්නක් නොමැතිවත් ගිනි නිවීමේ අභ්‍යාස එහි නිතර සිදුවන බවත් ගිනි ගැනීමේ සිදු ඇත්තේ එවැනි අවස්ථාවකදී බවයි.

ආරක්ෂක ලේකම් නොහොත් සිරිසේනගේ පයිප්ප බාස්ගේ ඉල්ලන් කෑම

 

6 Responses to “යුද හමුදා අවි ගබඩාව පුපුරුවා හරි ආණ්ඩුවේ මෙහෙයුම,කඳවුරේ ආරක්ෂාව අඩපණ කල හැටි”

 1. Christie Says:

  අවුරුදු ගනනාවක් තිස්සේ ඉතාම කුඩා පිපිරීමක් නැතිව පවත්වාගෙන ගිය අවි ගබඩාවක මෙවැනි මහපරිමාන පිපිරීමක් ඇතිවීම සැකසහිතය. මෙහි වගකීම ඉන්දියානු අදිරදයත් උන් පත්කල රජයත් බාරගතයුතුය.

 2. Ramanie Says:

  This is killing several birds with one stone. Primary objective seems to be the complete dis empowering of the country’s armed forces to set the scene for the LTTE disapora-led re-engineered invasion of the country. Secondly, this manufactured ‘incident’ invokes the goni billa effect of “look what happens when armed installations are held amongst civilian areas. This is why we want all army camps and armaments out of the North.” Wigneswaran has already got on the band wagon and the yahapalanaya FB sites have already started the brain washing the morons who will swallow the tripe- (there are many of them!).

  The tasty breadcrumbs of the project for vultures like Ravi Karunanayagams would be huge commissions from arms deals to replace the lost arms- somehow I don’t think the replacement of the lost arms is on the agenda at all!

 3. Ratanapala Says:

  Me balla monovada me kiyanne? E tharam damage ekak wela nahalu! Muge katai pukai dekama eka thena wagai!

 4. Ratanapala Says:

  Normal fire drills involve sounding of sirens, coming of fire fighting vehicles, personnel, actual testing of fire prevention equipment to see their functionality – going through the motions of containing the fire etc. and assembly of personnel to designated safe areas for taking count – not to leave any unaccounted.

  Fire is not involved at all in these drills.

  This idiot is trying to tell the gullible that an exercise of a fire drill involving fire may have caused the catastrophe. It certainly looks there is more to what happened than meets the eye.

  Ever since the Drohi Palanaya came into effect on 8 Jan 2015, there has been a series of events taking place seemingly not related but definitely taking Sri Lanka to a very unsafe place and situation. It commenced with Mangala Samaraweera going to Geneva with a major Foreign Policy change without even informing the parliament. Rest – Change of Constitution behind the back of the people – Dismantling of the security apparatus and Army Camps and now the destruction at the Salawa Ammunition Dump etc etc is now history and the rest is still unfolding.

  An ignorant nation – all Baiyos and Toiyos haven’t got a clue as to what is happening behind their backs! Lambs to slaughter!

 5. plumblossom Says:

  This article is absolutely correct. The Colombo harbour and for that matter the Hambantota Harbour too should be within 20km of an army camp which possess MBRLs. I am almost certain that there is RAW or LTTE involvement when it comes to this fire at the army storage facility at Kosgama. I am almost certain that the US imperialists and countries who support them such as the US, the EU, Canada, Norway and Sweden alone with India wants to weaken Sri Lanka’s defences in order to scare Sri Lanka into submission. For that, weapons belonging to the Sri Lankan Forces must be destroyed. It is these same countries who insist that the Sri Lankan Forces leave the North and the East. We should not forget that the UNHRC resolution called for the restructuring of the Sri Lankan Armed Forces. The UK has appointed a retired UK Army General stationed in New Delhi for this purpose i.e. to get the Sri Lanka Forces to leave the North and the East. The strategy of Sri Lanka should be to state categorically once and for all that the North and the East is not only an integral part of Sri Lanka but also part of the historical homeland of the Sinhala Buddhists (as well as all the others peoples who live there) and that the Sri Lankan Forces will never leave the North and the East or anywhere else in Sri Lanka, ever. RAW involvement can be strongly suspected in this blast at the Kosgama Army Storage Camp. Sri Lanka should not only strengthen its Army surveillance units but also train new trainees in surveillance. The Sri Lankan Forces should have a separate strategy section with a dedicated team studying the potential threats from potential and actual enemies such as RAW, LTTE, India, US, UK, EU, Canada, Norway, Sweden etc. and device plans to avoid any potentially adverse plans of theirs to weaken Sri Lanka’s defences. Unfortunately internal spies and adversaries cannot be counted out. I feel that Ranil, CBK, Sirisena, Mangala and even Ravi (if he has some deals with regard to defence contracts), the Defence Secretary etc. are all suspect and any one of then could be aligned with RAW, India, the US, the UK, EU etc. They are already extremely subservient to RAW, India, the LTTE, the US, the EU, UK, Canada, Norway, Sweden etc. The INGOs and NGOs who depend on thousands of dollars is also suspect. So the Sri Lankan Forces should immediately ensure that all their camps, bases, equipment is extremely secure, set up a strategy section and study all actual and potential enemies, increase surveillance of actual and potential enemies and most importantnly never, ever, ever leave the North East or for that matter any part of Sri Lanka. Also provide maximum security to Colombo Harbour, Hambantota Harbour, all power plants, all airports, all oil and gas storage facilities, the entire Trincomalee, Colombo City, all important communication facilities etc.

 6. Ancient Sinhalaya Says:

  It is karupaiya karunkanayagam commission job. Read the article below from LW yesterday.

  Karupaiya is catholic-traitor chief pol pot ponil wickramasinhalakiller’s buddy. A catholic of course. So he is above
  the law of course like minister of erection (permanent) john mara, xxxx harin etc. etc. So karupaiya is totally safe.
  just like catholic buddies mahendran at the CB. Pol pot ponil will say look at me, I’ve got Batalande murders,
  CB robbery of 5000 billions, millennium city intelligent officers to catholic tigers of tamil drealam aka ltte
  bullet etc. etc. under my belt. One pirith nool on tv, I am die-hard Buddhist to a lot of Sinhala modays.
  They don’t know I’m the biggest conman in Sri Lanka. I’m a die-hard catholic, token Buddhist. But Sinhala
  modayas can’t see me through. Even you tell them they don’t understand. I show my pirith nool clad
  right hand all the time when I talk, Sinhala modayas think I am a son of Buddha. That’s how stupid some of
  these Sinhala modayas. Look at jaathiya vinashakarana party aka jvp. We burn them in tyres, cut their heads off
  etc. But the modayas lick our shoes now for a bit of money.

  Look at me. Sinhala modayas made me prime minister. Me and my catholic
  buddies untouchable. West is always in my pocket. So carry on. Destroy Sri Lanka, Sinhalese and Buddhism.
  But don’t do any thing to hurt our brethren tamils, mussies and catholics. Sinhala modayas? Be brutal with them.
  They are doormats. They have no rights. Modayas. Tell them one or two tom pachas, a lot of them will
  believe every word.

  From LW yesterday…..

  Alarming News ……
  Posted on June 7th, 2016
  By, Professor Nishan Wijesinha Ethul Kotte, Kotte.)
  Mr. Ravikarunanayake is striking a massive arms deal which is estimated over 1.85 billion US dollars; of which the underhand commissions are said to be over 35%.

  The Sri Lanka arms and ammunition dump yard was blast off with this negotiation on mind. Mr. Karunanayake’s intentions are not to settle the National Financial Deficit, with the borrowed IMF Loan, but to obtain maximum mileage for his own gain.

  This is further confirmed with the net profit of over 1.85 billion made by AMW motor vehicle company which belongs to a close relative that of Mr. Ravi Karunanayake. On the other hand what has Ravi really done for the Nation?

  He has only robbed the Nation of its monies and ideal public and private ventures including that of Shrimathi Athulathmudali’s and the late Lalith Athulathmudalii’s personal and political party funds. He completely robbed off Sathosa where even Mr. Bandula Gunawardena was not able to ease of the damage.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2019 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress