සියලූ ජනාමාධ්‍ය වෙත නිකුත්කරන නිවේදනය ජාතිවාදීන්ගේ දුෂ්ඨ අපේක්‍ෂා මුදුන්පත් නොකරමු
Posted on July 19th, 2016

 

ජාතික භික්‍ෂු පෙරමුණ

ජුලි 16 දින යාපනය විශ්වවිද්‍යාලයේ නවක පිළිගැනීම් අවස්ථාවක විද්‍යාපීඨ සිසුන් අතර ඇතිවූ ගැටුම සිදු නොවිය යුතු එහෙත් සිදුවූ අවාසනාවන්ත සිදුවීමක් ලෙස හෙළා දකින්නෙමු.

කුමන හෝ සිදුවීමක් තම ජාතිවාදී දුෂ්ඨ වුවමණාවන් තෘත්පත කර ගැනීම සඳහා අවස්ථාවක් සොයමින් සිටින අයට මෙය කදිම පැණි වදයක් මෙන් වී ඇත. එහෙත් ජාතිවාදය පිටුදකින සැමගේ වෙර යොදා එම දුෂ්ඨ අරමුණු පැරදවිය යුතුය.

ශී‍්‍ර ලාංකික, සිංහල, දෙමළ, මුස්ලිම් අපි හැමෝම මදිය නොකියන තරම් ජාතිවාදයෙන් බැටකා ඇත්තෙමු. එනිසා තවත් කුමන හෝ ජාතිවාදී සිදුවීමක් අපහට අවශ්‍ය නැත. දැන් අපට අත්‍යාවශ්‍යම දේ නම් ජාතික සමගියයි. එය සිංහල සමාජයට විතරක් නොව දෙමළ, සමාජයටත් එකසේ වුවමණා බව අපගේ විශ්වාසයයි. එහිදී යාපනය විශ්වවද්‍යාලයට, එහි සිසුන්ට සුවිශාල කාර්්‍යභාරයක්, වගකිමක් පැවරී ඇත. එය ඉතා ගැඹුරින් ඔවුන් තේරුම් ගතයුතුය.

සමාජය තුළ සෑම ක්‍ෂේත‍්‍රයකම ගැටුම් පවතී. එය කුටුම්බ පවුලේ සිට ආගමික මධ්‍යස්ථාන දක්වා පැතිරී ඇත. එය සමාජ පරිහාණියේ දර්ශකයකි. මහා උත්තරීතරයැයි කියා ගන්නා පාර්ලිමේන්තුවේ ජනතා නායකයින් යැයි කියා ගන්නා අය ඇතිකරගන්නා ගැටුම් අප කොතෙකුත් දැක ඇත. එහෙත් එය ජාතිවදීව යොදා ගන්නේ නැත. එනමුත් යාපනය විශ්වවිද්‍යාල ගැටුම් අද වන විට පරාජිත ජාතිවාදී කොටස් ෆේස් බුක් මෙහෙයුම් කරමින් සුවිශේෂ ලෙස උලූප්පා හපකරමින් ඇත. එය පැරදවිය යුතුය.

මෙම සිදුවීම් රජය ඉතා ගැඹුරින් සැලකිල්ලට ගෙන රජයේ ජාතික සමගි වැඩපිළිවෙළ පිළිබඳව නැවත සිතා බැලීය යුතුබවද අපි අවධාරණය කරන්නෙමු

මෙයට,

ශාස්ත‍්‍රපති වකමුල්ලේ උදිත හිමි

ලේකම්

ජාතික භික්‍ෂු පෙරමුණ

(සම්බන්ධීකරණය සඳහා 0718082647/ 0716892530)

11 Responses to “සියලූ ජනාමාධ්‍ය වෙත නිකුත්කරන නිවේදනය ජාතිවාදීන්ගේ දුෂ්ඨ අපේක්‍ෂා මුදුන්පත් නොකරමු”

 1. Ramanie Says:

  The North is re-enacting the 1970’s violence against Sinhalese which culminated in 1983 roits and the 30 year war! This ‘wahanse’ must be one the acolytes of yahapalanaya. No amount of white washing is going to cover up the fact that we are on that all too familiar slippery slope to Eelam war IV thanks to yahapalana rekindling of Tamil racism against the Sinhala.

 2. anura seneviratna Says:

  ඔබ වහන්ස තවම දන්නෙ නැද්ද එක රටක ඉන්නෙ එක ජාතියක් අන් අය පදින්චිකාර ජන වරිගයන් ඔවුන්ද සින්හෙල ජාතික රටේ සින්හෙල පුරවැසියන්ය.

 3. Senevirath Says:

  මුල්ලේ වකගසී සිටින ‘ගොන් – වහන්සේලා ”ට තේරෙන්නේ නැද්ද මේ සිංහල බෞද්ධයන්ට විරුද්ධ අනෙක් වරිගවල සටන් බව . සාශනේ රකින්නේ අනෙක් වරිගද නැත්නම් සිංහල බෞධ්‍ ධයන්දමුන්ට සාශනේ ට වැඩිය ඩොලර් ලොකුය් . සෝ භීත රෝගය වැළදුන උන්

 4. Ancient Sinhalaya Says:

  ama Pallange UNPatriotic party’s handy work when they were ruling Sri Lanka last time around.
  Sinhala modayas can’t see the true colours of them since all the media is run by henchmen of the
  catholic-run UNPatriotic party.

  http://ltte-christian-ties.blogspot.com/

  https://www.youtube.com/watch?v=cV6_o9txURc

  http://www.lankaweb.com/news/items/2015/08/05/christianizing-of-sri-lanka-unps-betrayal-of-buddhism/

  http://www.lankaweb.com/news/items/2016/05/27/ranil-wickremasinghes-new-unp-3/

  http://www.lankagrid.com/soma-thero/

 5. Ancient Sinhalaya Says:

  Hamudurwane, please check the above links. Catholic run UNPatriotic party is for the destruction of Buddhism,
  destruction of Sinhalese race and destruction of Sri Lanka. Why or why you going to ask. Because the UNPatriotic
  party is controlled by catholics. They do everything to please the tamils, mussies, catholics and catholic west.

  Some traitor Sinhalese can’t understand this simple truth. Your hero traiotr chief die hard catholic token Buddhist
  pol pot ponil wickramaSinhalakiller was born a christian. Surprise surprise he is a Buddhist. A token Buddhist
  to hoodwink Sinhala modayas do his murderous work for the catholic church and catholic west. Even Buddhist
  monks support this Batalande Buddhist Slayer. He killed Buddhist jvpers in Batalanda with his catholic policemen.
  And he gave half the country to his catholic buddy hitler pira(mala)paharan. He sent millennium city intelligent
  officers to catholic tigers of tamil drealam bullet. Catholic tigers attacked Sri Maha Bodhi and Sri Dalada Maligawa.
  Killed scores of Buddhist monks. Never damaged a church or hurt any priest. Still this Sinhala modayas can’t
  see the connection. What we asking from Buddhist monks is please please please don’t support this Buddhist
  killing, Buddhism destroying party. Like the thibbotte who supports this catholic run UNPatriotic party while
  pin bath gilamin.
  Please open your eyes, not your mouth for pin bath to save Buddha Sasanaya from this murderous
  YAMA PALLAN.

  Please click on above links to see Buddhism destroying, Buddhist killing party’s handy work when you aren’t
  busy supporting the traitors.

 6. Dilrook Says:

  Only 2009 defeated Tamil separatists are opportunistic racists waiting for such an incident. No one else want these.

  The best way to handle this is to exterminate the terrorist elements without delay. Otherwise this Fascism will once again grow into a full blown war. These events happened in August 1977 too and we all know what followed. This time it will be no different.

  Pushing it under the carpet in the name of reconciliation is pandering into terrorism and racism. When Tamil terrorism once again start killing civilians, full responsibility must be taken by reconciliation agents. Hopefully, they will be the first victims of Tamil terror and not innocents.

 7. Wetta Says:

  facebook මෙහෙයුම් දැන් සිදුවන්නේ පහර කෑමෙන් පසුවයි. නමුත් එසේ facebook මෙහෙයුම් නැති විටෙක මෙසේ අහිංසක සිසුවන්ට උන් සිංහල වීම නිසා පමණක් පහරදීම ගැන කිසිම අමාරුවක් මේ ලිපියේ පෙනෙන්නට නැත. මේ ලිපියේ හැටියට නයා දෂ්ඨ කල පසු නයා නැවත පැමිණීම වැළැක්වීම සඳහා ඌ සොයා යන උන් නැවැත්විය යුතුය, නයාට නිගරු කලොත් ඒ තරහට තව නයි පැමිනිය හැකි යයි බියකිනි. මේ තරම් අපේ සිංහලේ ජාතිය නිවට වූ සමයක් අපේ මෑත ඉතිහාසයේ නොවූ විරු තරම්ය.

  මෙම සිද්ධිය යටගසන්නන්ට 80 දශකයේ මුල් භාගයේ JR ගේ සමයේදී උතුරේ ජාතිවාදී රැල්ල නැගෙමින් පවතින විට “ධර්මිෂ්ඨ” මන්ත්‍රය ජප කරමින් ඇස් පියාගෙන සිටීමේ විපාක අමතක වී ඇති ගානය. ඩොලර් වලට මතකය අවුල්වේ යැයි මේ දිනවල මතයක්ද පවතී. අපේ උන්ට කෙළවුණේ ඔය “political correctness” නම්වූ බටහිර බහුබුතයට මනස අසුවුන නිසා බව බොහෝ දෙනාගේ මතයයි.

 8. plumblossom Says:

  Sri Lanka should tell the US that Sri Lanka cannot abide by the UNHRC resolution. The Sri Lankan Army did not commit any war crimes. It is the LTTE terrorists who committed war crimes throughout 26 years of war. No country with an ounce of self respect will place their army in harms way to be tried by a court domestic or hybrid of war crimes the army did not commit in anyway. If individual soldiers committed any crimes, a complaint can be placed in a court of law in Sri Lanka. Why is there a need for special judicial procedures? This government is a puppet of the US, EU, UK, Norway, Sweden, Canada and India and is so subservient to US interests that it is ready to try its own armed forces for crimes that the armed forces did not commit. All the while, the LTTE terrorists who committed war crimes are being shown as totally innocent. Using the ploy of wanting a new constitution which almost all Sri Lankans don’t want, this treacherous government is trying to create a separate state in the guise of a federal state as the TNA separatist terrorists and the US, EU, UK, Norway, Sweden, Canada and India wants. Sri Lanka should tell the US that Sri Lanka cannot abide by the UNHRC resolution. The worst that the US, UK, EU, Sweden, Norway and India can do is impose sanctions on Sri Lanka. So what? Sri Lanka can trade with all the countries of Asia and the rest of the world even if the US, UK, EU, Norway, Sweden and India imposes sanctions. Sri Lanka can grow rice, we have jack fruit, bananas, bread fruit and plenty of water too. So we will not starve just because the US, UK, EU, Sweden, Norway and India imposes sanctions. Also since we can trade with the powerful economies of Asia which includes the Middle East, South East Asia, South Asia, the Far East and Central Asia as well as the rest of the world, actually, we may be OK economically too despite any sanctions imposed by the US, EU, UK, Norway, Sweden, Canada and India. However by avoiding implementing the unjust UNHRC resolution, Sri Lanka will safeguard its independence and freedom which is the most important thing for the next thousands of years as we have safeguarded our independence and freedom for at least the last 2600 years and avoid the creation of a separate state or eelam in the guise of a federal state. So Sri Lanka must very urgently tell the US that we will not abide by the unjust UNHRC resolution but carry out our own domestic process of reconciliation as we see fit. Let the imperialist US impose sanctions. Nothing much will happen to our economy since we can trade with the powerful economies of Asia and the rest of the world instead but Sri Lanka would have preserved its independence and freedom for the next thousands of years and avoid the partition of the country and the creation of a separate state which will be Sri Lanka’s end.

 9. plumblossom Says:

  Not only this, the treacherous Ranil, Sirisena, CBK, Mangala, idiotic UNPers, those INGOs working for thousands of dollars and even the JVP are trying to dismember the country via constitutional changes. We patriotic Sri Lankans should demand a strong central government, no more powers to provincial councils, no merger between provinces, ideally abolition of the 13th amendment to the constitution and absolute safeguarding of the sovereignty of the country.

  The army did not commit any war crimes. it is the LTTE who committed war crimes. However, it is high time that Sri Lanka rejected the US imperialists UNHRC resolution and state at the UNHRC to leave Sri Lanka alone to get on with reconciliation as Sri Lanka sees fit.

  Actually Sri Lanka today being accused of committing war crimes by the US, UK, EU, Norway, Sweden, Canada, India etc. is very similar to the way Saddam Hussein and Iraq was accused of possessing non existent WMDs. Although Iraq did everything possible to show the US, UK, EU, Norway, Sweden, Canada etc. that it did not possess WMD it was bombed anyway, regime change brought about since Iraq has massive amounts of oil which the US, UK, EU, Norway, Sweden, Canada companies wanted to extract at cheap rates by bringing on a puppet regime. A similar scenario is unfolding in Sri Lanka since Sri Lanka is located at a strategic location, the US wanting to establish a naval/air base at Trincomalee, the US wanting to establish further US army, navy, air force bases in the island, mineral resources, marine resources, control of the Indian ocean sea routes etc. For this, the separatist, terroristic Tamils who are subservient to the US are who the US is favouring to help them with this task. This is why the US favours eelam. All patriotic Sri Lankans should therefore tell the government to withdraw from carrying out the US resolution and to tell the US to leave Sri Lanka alone.

 10. plumblossom Says:

  Sri Lanka needs a strong central government in the form of the executive presidency. It is the executive presidency which is keeping the unitary state together since provincial councils have now been provided powers. Therefore if the executive presidency is abolished, the provincial councils will become more powerful and the separatist terroristic TNA will try to break away using threats the North and the East. the PR system is the fairest system which means each vote counts. It is a very democratic system. We do not need any changes to the constitution. These changes to the constitution are only suggested to bring on stealthily a federal or a separate state by falsely labelling it as ‘unitary’ to hoodwink the idiotic Sinhala Buddhists. We do not need any changes to the constitution which is what the separatist terrorists of the TNA, US, UK, EU, Norway, Sweden and Canada wants to dismember this country. Also it is the executive presidential system which can easily carry out programmes to develop the country since otherwise there will be endless wranglings within the cabinet and in parliament about what path to follow for development to happen. A well meaning executive president can easily implement a reasonable and suitable programme to take the country forward. Another main reason to keep the executive presidency as it is to counter the separatist threat since a strong executive president can stop any treacherous activities which goes against the independence, freedom, sovereignty, unitary status etc. of the country since the executive president is elected directly by the people’s vote and is answerable to all the people of the country as a result. So for all these reasons, there is no need whatsoever to change the constitution. However the provincial councils should not be given any more powers, there should not be any merger between provinces, ideally the 13th amendment to the constitution should be abolished and there should be a strong central government if Sri Lanka is to move forward as a country and since it is a small country.

 11. Christie Says:

  සින්හලයින්ගේ රට අද මුලුමනින්ම ඉන්දියානු යටත් විජිතයකි. මෙය වටහා ගන්නා තුරු සින්හලයාට ගැලවීමක් නැත.

  සිරිමත් ජෝන් කොතලාවල මහතා කිව්ව “හොර ගනයින්ගේ තට්ටවල තාරගාන්න ඕනි” කියල.
  අද මුන්ගේ තට්ට නැති නිසා ඒ පැනය පැනනගින්නේ නැත.

  Sir John Kotalawa said “bald heads of fraudulent monks should be tarred”. This question does not arise today as they are not bald.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2019 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress