සන්සුන් නොසන්සුන්
Posted on August 5th, 2016

ධර්මන් වික්‍රමරත්න

ඉකුත් සදුදා නිමාවූ පාද යාත්‍රාව ලාංකීය දේශපාලන ක්ෂේත්‍රයේ හැරවුම් ලක්ෂය හෙවත් ටර්නින්ග් පොයින්ට් එකක් බවට දැන් පැහැදිලිය. එය ‘යහපාලන’ ආණ්ඩුවට එරෙහිව ලක්ෂ සංඛ්‍යාතික ජනයා ආරම්භ කල සටනක පළමු වෙඩිමුරය විය. පාද යාත්‍රාවෙන් මතුවූ අති ප්‍රබල තරංග මාලාවන් ජනතා අයිතීන් වෙනුවෙන් පෙනී සිටින සහ ‘යහපාලන’ ආණ්ඩුවෙන් පීඩාවට පත්වූ ජනයාට ගෙන ආවේ නව ජවයකි. පන්නරයකි. ආශ්වාදයකි. ඒ නිසාම මෙලෝ රහක් නැති මිනිසුන්ගේ අපහාසයට, උපහාසයට සහ ප්‍රහාරයන්ට ලක්වෙමින් තිබීම අරුමයක් නොවේ. එබැවින් ‘යහපාලන’ ආණ්ඩුව නොසන්සුන්ය. වෙනස් කල නොහැකි සියළු දේ වෙනස් කල හැකි බව පාද යාත්‍රාව රටට කියා ඇත. ජනයා සන්සුන්ය.

රජවාසල සෑදිමට ගඩොල් ඇද්දා කියා රජ පුටුවේ වාඩිවීමට රජු ඉඩදෙන්නේ නැත. එමෙන්ම පාද යාත්‍රාවට සහභාගිවූ සියල්ලෝම ඊට පසුදාම අලුත් ආණ්ඩුවක් පිහිටුවන බවට සිහින මැව්වේද නැත. පාද යාත්‍රාවට ‘යහපාලන’ ආණ්ඩුව දක්වන ප්‍රතිචාර හරියට උදේ සවස ගේ දොරකොඩට එන චූං පාන් කාරයින්ගේ වැඩ වාගේය. පාද යාත්‍රාවේ යන්නේ හොරුනම් ඉන්නේ සුළු පිරිසක් පමණක්නම් අධිකරණ වාරණ නියෝග ගැනීමට පොලිසිය මගින් දුසිමක් පැමිණිලි යොමුකරමින්ද රෝගීන් හෝ උපස්ථායකින් නැති ගිලන් රථ නලා හඬ නගමින් ප්‍රථම දින නිරතුරුවම ගියේද රැස්වීම සඳහා වෙන්කරගත් හයිඩ් පිටියේ බොරු වලවල් කැපුවේද අහවල් එකකටදැයි ජනතාව අසන්නේ ඒනිසාය.

dharman05081601

ජන සටන පාද යාත්‍රාව ජුලි 28 සිට අගෝස්තු 1දක්වා පුරා දින 5ක් පැවති අතර එයට ලක්ෂ 20ක පමණ ජනකායක් වරින් වර විවිධ ප්‍රදේශවලදී මුළු පාගමනටම එක්රොක්වී සිටියහ. එමෙන්ම මඟ දෙපස රැස්ව දිරිගැන්වීමට එක්ව සිටියහ. පාද යාත්‍රාව පැවතියේ කරුණු රැසක් මුල් කරගෙනය. ඒ ව්‍යවස්ථා මර උගුලට එරෙහිවය. ගමේ පුංචි ආණ්ඩුව වන පළාත් පාලන ඡන්ද කල්දැමීමට එරෙහිවය. වැට් ඇතුළු බදුබර වැඩිකර බඩුමිල ඉහළ දැමීමට එරෙහිවය. රට ඉන්දියාවේ කොලනියක් කරන එට්කා ගිවිසුමට එරෙහිවය. ගොවි සහන සහ පාසැල් නිල ඇදුම කප්පාදුවට එරෙහිවය. දේශපාලන දඩයමට එරෙහිවය.  කැලෑ නීතියට එරෙහිවය. ආර්ථිකය මංකොල්ලකෑමට එරෙහිවය. දෙමළ අන්තවාදයට පණදීමට එරෙහිවය. ලක්ෂ ගණන් ජනයා එයට එක්රොක්වී සිටියහ. ඒ දිනූ රට රැක ගැනීමටය. එය මහා බලයකි.

මහින්ද රාජපක්ෂගේ මෙහෙයවිමෙන් 1992 මාර්තු 16 සිට අප්‍රේල් 1වැනිදා තෙක් දින 17ක් පුරා කොළඹ සිට කතරගමට ගිය පාද යාත්‍රාවට වඩා මෙවර 2016 ජුලි 28 සිට අගෝස්තු 1වැනිදා දක්වා මහනුවර සිට කොළඹට ආ පාද යාත්‍රාව අතර ඇත්තේ බරපතල වෙනසකි. මෙවර පාද යාත්‍රාව පැවැත්වූයේ ගියවර මෙන් නොව එජාප ආණ්ඩුව මෙන්ම පාර්ලිමේන්තුවේ නිල විපක්ෂය පමණක් නොව ශ්‍රිලනිප නෛතික පාර්ශවයද එක ගෙයි කෑමේ යෙදී සිටියදීය. ඉන් පැහැදිලිවූ දෙයක් ඇත. ශ්‍රිලනිප නෛතික පාර්ශවය පමණක් නොව දෙමළ ජාතික සන්ධානයද පාද යාත්‍රාවට එරෙහිව එජාප ආණ්ඩුව සමඟ එක්වූ බවය. මෙහිදී ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ සිටියේ හරියට ජෙලිෆිෂ් වාගේය. විනිවිද පේනවාය. හැබැයි සැකිල්ලක් නැත.

dharman05081602

නුවර සිට කොළඹ දක්වා පාද යාත්‍රාවේ අඩපන කිරීම සඳහා එහි අදිසි නායකයෙකු වූ බැසිල් රාජපක්ෂ ජුලි 18වැනිදා අත්අඩංගුවට ගත්තේය. පසුව ප්‍රථමයෙන් අගෝස්තු 1වැනිදා දක්වාද දෙවනුව යළි අගෝස්තු 8වැනිදා දක්වාද රිමාන්ඩ් බන්ධනාගාර ගතකරන ලදී. එම අත්අඩංගුවට ගැනීමේ යටි අරමුණ බැසිල් නිහඬකර ඒකාබද්ධ විපක්ෂයේ පාද යාත්‍රාව අඩපණ කිරීමට උත්සාහ කිරීම බව පැහැදිලිය. එහෙත් අත්අඩංගුවට ගන්නා විටත් එවැනි අනතුරු කලින් පැහැදිලිවූ බැවින් පාද යාත්‍රාවේ සංවිධානය සඳහා පළමු පෙළ පමණක් නොව දෙවන පෙළ යාන්ත්‍රණයක්ද ගොඩනැගී තිබිණි.

පාද යාත්‍රාවට එක්වූ ඒකාබද්ධ විපක්ෂයට අයත් ශ්‍රිලනිප මන්ත්‍රීවරුවන්ට එරෙහිව දැඩි තීරණයක් ගැනීමට ශ්‍රිලනිප මධ්‍යම කාරක සභාවද ඊයේ රාත්‍රී රැස්විය. එහිදී තද තීරණයක් ගනු ඇතැයි කලින් ප්‍රකාශකර තිබිණි. පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන්ට සිය හෘද සාක්ෂියට අනුව කටයුතු කිරීමට ඉඩදීම පාර්ලිමේන්තු ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයේ මූලධර්මයකි. එය පක්ෂ නායකයින්ට ලේකම්වරුන්ට, පක්ෂ විනයට යටත් කිරීමට ඉඩදිය යුතු නොවේ. එසේ වුවහොත් එය පාර්ලිමේන්තු ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයට බරපතල අනතුරක් වනු ඇත.

වැට් එකෙන් මිනිසුන් ෆැලැට් වූවේය. ජාතික නිදහස් පෙරමුණේ නායක විමල් වීරවංශගේ මැදිහත්වීම මත දුන් අධිකරණ තීන්දුව හේතුවෙන් එය තාවකාලිකව නතර කරගැනීමට සිදුවිය. වැට් බද්ද අයකර ගැනීමට පාර්ලිමේන්තුව හමුවේ පනත ඉදිරිපත් කලවිට එය පරාජය කිරිමට ඡන්දය පරිහරණය කිරීමට සන්ධානයේ සියළු මන්ත්‍රීන් ගේ වගකීමකි. ජනතාව නොමරා මරණ වැට්බදු සංශෝධනයට පාර්ලිමේන්තුවේදී පරාජය කිරීමේ ශක්තිය සන්ධානයට මන්ත්‍රීවරුන් 95දෙනාට ඇත. එසේ නොවුනහොත් කෑගසා වැටෙන දියඇලිද අවසානයේ ගැඹුරු මහමුහුද හමුවී නිහඬ වන්නාක් මෙන් එක්සත් ජනතා නිදහස් සන්ධානයෙන් තරඟකර පාර්ලිමේන්තුවට ඡන්දයෙන් සහ ජාතික ලැයිස්තුවෙන් පත්ව වර්තමානයේ ඇමති වරදාන භුක්තිවිදින ශ්‍රිලනිප නෛතික පාර්ශවයේ මන්ත්‍රීවරුන් ලබන මහ මැතිවරණයේදී සිදුවන්නේ දේශපාලනයෙන් අතුගා දැමීමට ශ්‍රිලනිප පාක්ෂිකයින් කටයුතු කරනු ඇත. එවිට ස්ප්‍රීට් කියා හිතාගෙන සිටි බොහෝ දෙනා තනිකරම ගෝඩා බව රටට පැහැදිලි වනු ඇත.

dharman05081603

සේවක අයිතීන් සහ ජනතා ප්‍රශ්න වෙනුවෙන් හඬ නඟන ශ්‍රිලනිප වෘත්තීය සමිති නායකයින් දඩයම් කිරීමද ‘යහපාලන’ ආණ්ඩුව කටයුතු කරමින් සිටී. ප්‍රථමයෙන් මැයිදිනය දා ඒකාබද්ධ විපක්ෂයේ රැස්වීම ඇමතුවායැයි පවසමින් තෙල් සංස්ථාවේ ශ්‍රී ලංකා වෘත්තීය සමිති නායක සමන් බන්දුල වැඩ තහනම් කළේය. පසුව සේවක වැටුප් පිළිබඳ සාකච්ඡාවේදී තදින් අදහස් දැක්වූ බව පවසා ශ්‍රී ලංකා රක්ෂණ සංස්ථාවේ නිදහස් සේවක සංගමයේ සභාපති කමල් ගෝමස්ගේද වැඩ තහනම් විය. අලුත්ම දඩයම බවට පත්වූයේ පාද යාත්‍රාව වරකාපොලට ලඟාවීමෙන් අනතුරුව හිටපු ගුවන් සේවා අමාත්‍ය සහ ශ්‍රිලනිප මහලේකම් ධර්මසිරි සේනානායකගේ පිළිරුවට ගුණසමරුවක් වශයෙන් මල්දමක් පැලදවීමට දොඹකරයක් රැගෙන ආ බව කියන ගුවන්සේවා අධිකාරියේ ශ්‍රිලනිප ගුවන් තොටුපළ වෘත්තීය සමිතියේ සභාපතිවරයා වන වර්ණසිරි මොහන්දිරම් මෙසේ වැඩ තහනමට ලක්කිරීමය.

පුංචි ඡන්දය වෙනුවෙන් වෙනුවෙන් ශ්‍රිලනිප නෛතික පාර්ශවය මෙම දිනවල එවා තිබෙන සම්මුඛ පරික්ෂණ කැඳවීම් ලිපි පිළි නොගන්නා බව පවසමින් කුරුණෑගල දිස්ත්‍රික් පළාත් පාලන හිටපු මන්ත්‍රීන් බහුතරයම එම ලිපි ඉරාදමා ප්‍රසිද්ධියේ පිලිස්සුවේ පෙරේදාය. මෙයට කලින්  බදුල්ල දිස්ත්‍රික්කයෙන් ප්‍රාදේශීය සභා 18 සඳහා අයදුම්පත් යොමුකර තිබූ 450 දෙනා සම්මුඛ පරික්ෂණයට කැඳවීමේදී පැමිණ සිටියේ 43දෙනෙකි. සෙවනැල්ල වුවද තමන් සමඟ සිටින්නේ ආලෝකය තිබෙන තාක් පමණි.

එජාප ආණ්ඩුවට ශ්‍රිලනිප නෛතික පාර්ශවය එක්වීමෙන් රටට වෙච්ච සෙතක් නැත. ජනතාවට ලැබුණු දෙයක් නැත. විදේශ විනිමය සංචිතය පහලටය. විදේශ විනිමය වෙළඳපොල ඩවුන්ද පල්ලම්ය. ආයෝජන බින්දුවේය. පොලී අනුපාතය ඉහළටය. මහ බැංකු සහ ගල් අඟුරු හුටපටේ අතේ මාට්ටුය. බොරතෙල් හුටපටේ මඟ එනවාය. උපදේශකයින් 57ක් සිටින මහමාර්ග අමාත්‍යාංශය රැකියා උල්පතකි. හිල්ටන් හෝටලය, ලංකා හොස්පිටල්, හයිටි රිජන්සි, මත්තල ගුවන්තොටුපොල ඇතුළු රාජ්‍ය ආයතන 7ක් විකිණීමට රජය දැනටමත් පිඹුරුපත් හදා අවසන්ය. රජු සිටියදී තීරණ ගන්නේ පුරෝහිතය.

සිගරැට් පැකැට්ටුවට පිලිකා රෝග ඡායාරූප දැම්මාට වැඩක් නැත. ආණ්ඩුව දැන් සිගරැට් පැකැට්ටුවේ නම සහ රජයේ අවවාදය පමණක් මුද්‍රණය කර සුදු පැහැති පැකැට්ටුවක් සිගරැට් සඳහා හදුන්වාදීමට යයි. නටපු නැටමකුත් නැත. බෙරේ පළුවකුත් නැත. මතට තිත කියමින් බීර නිෂ්පාදකයින්ට ගංවතුර කඩතුරාවක් කරගනිමින් අසීමිත ලෙස බදු සහන දී ඇත.

dharman05081604

පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කිරීමට නියමිත අතුරුදහන් පුද්ගලයින් සඳහා වන කාර්යාලය පිළිබඳ පනත් කෙටුම්පතද එක්සත් ජාතින්ගේ මානව හිමිකම් කොමිසමේ වාර්තාවේ ඇති නිර්දේශ ක්‍රියාත්මක කිරීමට ගැනෙන පියවරකි. එමගින් අදහස් කරන්නේ යුධ අපරාධ චෝදනා නැගීමට අවශ්‍ය පරිසරය නිර්මාණය කරදීමය. විදේශීය විනිසුරුවරයන් නැතහොත් තාක්ෂණිය නිලධාරින් අනුයුක්ත කිරීමේ හැකියාවද ඇත. විදේශීක විනිසුරුවන් ඇතුළත්වූවද නැතද මෙහි මෙහෙයුම්වලින් සිදුවන හානිය නොඅඩුව සිදුවනු ඇත. මෙම කාර්යාලයේ අරමුණ නීතිමය ක්‍රියාමාර්ග වලට ප්‍රවිශ්ඨවීම නොවන බව රජයේ පාර්ශවයෙන් පැවසුවද මෙමගින් ලබාදෙන තොරතුරු ඔස්සේ නීතිමය ක්‍රියාමාර්ගවලට ප්‍රවිෂ්ඨ වීමේ ක්‍රියාමාර්ග ඇත. මෙම පනත සම්මත වීම වැලැක්විය හැක්කේ එයට විරුද්ධවී සරළ බහුතරය ලැබීම වලක්වන ලෙසින් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් ක්‍රියා කිරීමෙනි. නැතිනම් පනත ඉල්ලා අස්කරගන්නා ලෙස රජයට බලකිරීමෙනි.

නීතිය සහ සාමය පිළිබඳ අමාත්‍යාංශය ඉකුත් අප්‍රේල් 18වැනිදා නිතුත් කල නිවේදනයකින් කියවුනේ ත්‍රස්තවාදය වැලැක්වීමේ පනත වහාම අහෝසි කිරීමටත් ඒ වෙනුවට නව පනත් 3ක් ගෙන ඒමට රජය අවධානය යොමුකර ඇති බවකි. මින් සිදුවන්නේ මර්ධන නීති අහෝසි කිරීමක් නොව අලුතින් මර්ධන නීති පැනවීමකි. මෙම තත්ත්වය ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය වෙනුවෙන් පෙනී සිටින ජනතා ව්‍යාපාර තුළ තවමත් නිසි පරිදි සාකච්ඡාවට ලක්ව නැත.

පාද යාත්‍රාවෙන් රටට දුන් ලොකුම පණිවිඩය වූයේ ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය තුළ ඇමති වරදාන ගත් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රිවරුන් සහ ඔවුන්ගෙන් යැපෙන්නන් හැර සියළු ශ්‍රිලනිප පාක්ෂිකයින් සිටිනේනේ ඒකාබද්ධ විපක්ෂය සමඟ බවය. ඒකාබද්ධ විපක්ෂය එම ලක්ෂ සංඛ්‍යාතික ජනතාව දෝතීන් පිළිගත් බවය. කඩි ගුලක් ඇවිස්සුනා සේ ‘යහපාලන’ ආණ්ඩුව අද කලබල වී ඇත්තේ එබැවිනි. සැබෑ ශ්‍රිලනිප යනු ශ්‍රිලනිප පාක්ෂිකයින් මිස ඩාර්ලි පාරේ ශ්‍රිලනිප මුලස්ථාන කොන්ක්‍රීට් ගොඩනැගිල්ල නොවන බවද ඉන් පසක් විය.(The writer ධර්මන් වික්‍රමරත්න Dharman Wickremaretne is a senior journalist who could be reached at ejournalists@gmail.com OR 011-5234384)

 

ධර්මන් වික්‍රමරත්න

ejournalists@gmail.com

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2021 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress