දැයට අහිමි වූ මහ රණවිරු මතක
Posted on August 8th, 2016

රළපනාවේ ධම්මජෝති නාහිමි අනුරාධපුර, ලංකාරාමාධිකාරි උතුරු මධ්‍යම දිසාවේ ප්‍රධාන අධිකරණ සංඝනායක

සෙන්පති ඩෙන්සිල් කොබ්බෑකඩුව මහතා ප්‍රමුඛ රණවිරුවන් කයිට්‌ස්‌ අරාලිතුඩුවේදී බිම් බෝම්බයකට හසුව මියගොස්‌ ඊයේට (අගෝස්‌තු 07) වසර 24 කි.
මේ ලිපිය ඒ නිමිත්තෙනි.

අප උපන් මාතෘ භූමියට වසර දෙදහස්‌ පන්සිය ගණනකටත් අධික ඉතිහාසයක්‌ ඇත. ලොව අන් කිසිදු රටකට මෙවන් දීර්ඝ කාලීන ඉතිහාසයක්‌ නැතැයි ඇතැම් බුද්ධිමතුන්ගේ අදහසයි. එදා සිට අද දක්‌වා මේ කාල සීමාවන් තුළ අප මාතෘ භූමියේ පහළවූ වීරෝදාර යුග පුරුෂයන්ගෙන් රටටත්, ජාතියටත් ආගමටත්, භාෂාවටත්, සාහිත්‍යයටත්, කලාවටත් සිදු කළ සිදු වුණු සේවය සදානුස්‌මරණීය වේ. කෘතගුණදත් ජාතියක්‌ වශයෙන් එවැන්නන් වරින් වර හෝ සිහිපත් කිරීම බාල පරම්පරාවට ආදර්ශයක්‌ වන අතර ඔවුන් තුළ ජාතිකත්වය, වීරත්වය, ප්‍රෙෘඪත්වය, ශාසන මාමකත්වය, ජනිත කරවීමට ප්‍රබල සාධකයක්‌ වනු ඇත.

අප රටේ මුල්යුගයේ පහළ වූ විරුවන් සේ දුටුගැමුණු, ධාතුසේන, මහා පරාක්‍රමබාහු, වලගම්බා, විජයබා සේම, ලීලාවතී, කල්‍යාණවතී සෝමාදේවි, විහාරමහාදේවි, අනුලාදේවි, ඇහැළේපොළ කුමාරිහාමි වැනි වීරවරියන්ද වූහ.

විජය විමලරත්න

මෑත යුගයේ පහලවූ යුග පුරුෂයන් අතර ගිහි පැවිදි අය බොහෝවූහ. වීදියබණ්‌ඩාර, මායාදුන්නේ රාජසිංහ, අනගාරික ධර්මපාල වැන්නවුන්සේම වාරියපොල සුමංගල වැලිවිට සරණංකර මිගෙට්‌ටුවත්තේ ගුණානන්ද ආදි පැවිදි උතුමෝ ද වූහ.

ශ්‍රී ලංකා මාතාවගේ වීරෝදාර සුජාත මෙවන් දරු පරපුරේ තවත් විරුවෙකු ගැන මතකය අවදි වන දිනයක අගෝස්‌තු අට වැනි දිනය. ශ්‍රී ලාංකීය ජන හදවත් තුළ මේ දිනය නොමැකී ජීවමානව පවතී. ජාති, ආගම්, කුල මල භේද කිසිවක්‌ නොසිතූ මෙතුමා පොදුවේ මේ හැම කෙරෙහි තිබුණේ අසීමිත මානව දයාවකි. ආදරයකි. මාතෘ භූමියට මහත් සේ ආදරය කළ මෙතුමා හැම ජන කොටසක්‌ම සැලකුවේ ලක්‌මවගේ දරුවන් ලෙසටය. ඒ අන් කවරෙකුවත් නොව 1992.08.08 වැනි දින උදේ උතුරේ අරාලි තුඩුවේදී තවත් එවැනිම වීර සෙබළුන් 9 දෙනෙක්‌ සමඟ බිම් බෝම්බයකට හසුවී සදහටම දැයෙන් සමුගත් සෙන්පති ලුතිනන් ජෙනරාල් ඩෙන්සිල් කොබ්බෑකඩුව ශ්‍රීමතාණෝය.

එතුමා දැයෙන් සමුගෙන වසර 24 ක්‌ පිරෙන මේ මොහොතේ එතුමාගේ සේවයෙන් බිඳක්‌ හෝ සනිටුහන් කිරීම එතුමාට කරනු ලබන ගෞරවයකි. එමෙන්ම අප කාගෙත් යුතුකමක්‌ ද වේ.

කොබ්බෑකඩුව ශ්‍රීමතාණන්ගේ දෙමාපියන් වූයේ මහනුවර දෙල්දෙනියේ, ලොකු බණ්‌ඩා කොබ්බෑකඩුව සහ අයෝනා රත්වත්ත යුවළයි. එතුමා උපත ලබන්නේ 1940 ජුලි 27 වැනි දිනයි. ඒ මහනුවර ගුන්නෑපාන අමුණුගම වලව්වේදීය. බොදු චාරිත්‍රයට ගරු කරමින් මෙතුමාට හාපුරා අකුරු කියවාගනු ලැබුවේ තම ගමේ පන්සලේ ලොකු හාමුදුරුවන් වහන්සේ වෙතිනි. මින් පසු මහනුවර හිල්වුඩ් විද්‍යාලයට පිවිස මූලික අධ්‍යාපනය ලැබූහ. උසස්‌ අධ්‍යාපනය ලැබුවේ මහනුවර ත්‍රිත්ව විද්‍යාලයෙනි.

1960 වර්ෂයේදී අධ්‍යාපන පොදු සහතික පත්‍ර උසස්‌ පෙළ විභාගයෙන්ද සමත් විය. මෙතුමාගේ සමකාලීන පාසල් මිතුරකු වූයේ අභාවප්‍රාප්ත ගාමිණී දිසානායක ඇමැතිතුමාය.

උසස්‌ අධ්‍යාපනයෙන් පසු මෙතුමා 1960.05.29 දින කෙඩෙට්‌ නිලධාරියෙකු ලෙස හමුදා සේවයට බැඳුණේය. එවකට මෙතුමාගේ වයස 19 ක්‌ විය. හමුදා මූලික පුහුණුව ලැබුවේ දියතලාව හමුදා කඳවුරේදීය. මේ පුහුණුවීමෙන් පසු මෙතුමා එංගලන්තයේ යුද අභ්‍යාස විදුහලේද වසර දෙකක කාලයක්‌ පුහුණුවීම් ලබාගෙන ඇත. පුහුණුවීම් කටයුතු වලින් පසු පැමිණි මෙතුමාට 1962.08.03 දින ශ්‍රී ලංකා යුද හමුදාවේ දෙවැනි ලුතිනන් තනතුර ලැබුණි. වරින් වර මෙතුමා විදෙස්‌ගතව හමුදාවට අවශ්‍ය පුහුණුවීම් කටයුතු වල නිරතවෙමින් අවශ්‍ය උපරිම සුදුසුකම් ලබා ගත්හ. මේ නිසාම දියතලාව හමුදා පුහුණු මධ්‍යස්‌ථානයේ උපදේශකවරයෙක්‌ වශයෙන්ද පත්වී ඇත.

රාජ්‍ය සේවකයා රටේ කුමන හෝ ප්‍රදේශයක සේවය කිරීමට නිරන්තරයෙන් බැඳී ඇත. ඒ අනුව මෙතුමා උතුරෙත්, නැගෙනහිරත්, දකුණෙත් ආදි පළාත් වල සේවය කර ඇත. මේ සේවා කාලයන් තුළ පියවරෙන් පියවර, උසස්‌වීම් ලැබ ලුතිනන් ජනරාල් පදවිය දක්‌වා උසස්‌වීම් ලැබූහ.

සුදු ජාතීන්ගේ පාලනයෙන් පසු සිංහල, දෙමළ, මුස්‌ලිම් අපි කවුරුත් සහෝදරත්වයෙන් ජීවත්වූ බව දනිමු.

නමුත් වරින් වර උද්ගත වූ ඇතැම් ප්‍රශ්න නිසා මේ සමගි සමාදානතා පලුදුවූ අවස්‌ථා බොහෝ වූහ. ජාත්‍යන්තර ඊළාම්වාදී කුමන්ත්‍රණකරුවන්ටත් දේශීය වශයෙන් බලලෝභී ඊළාම්වාදී අන්තගාමීන්ටන් මෙතුවක්‌ එකට සුහදව ජීවත්වූ සිංහලයන් වහකඳුරු වැනි විය. ගින්නට දමන පිදුරු සේ මහත්සේ ඇවිල ඔඩු දුවපු තුවාලයක්‌ බඳු විය. මෙහි භයානක ප්‍රතිඵලය වූයේ රට දෙකඩ කර උතුරේ වෙනම රාජ්‍යයක්‌ ඇතිකරගැනීමේ අරමුණින් ප්‍රභාකරන්ගේ නායකත්වයෙන් අවි ආයුධ අතටගත් මිනීමරු එල්.ටී.ටී.ඊ සංවිධානය බිහිවීමයි.

එවකට පැවැති රජයන් මේ ප්‍රශ්නය විස¹ගැනීම සඳහා ගත් සෑම උත්සාහයක්‌ම නිෂ්ඵල විය. 1990 වර්ෂය වනවිට දෙමළ ත්‍රස්‌තවාදීන්ගේ ක්‍රියාකාරකම් උග්‍ර විය. මෙනිසා මෙය කෙසේ හෝ මැඩපැවැත්වීම සඳහා ඩෙන්සිල් කොබ්බෑකඩුව අභීත සෙන්පතියාගේ මූලිකත්වයෙන් හමුදා කණ්‌ඩායම් උතුරේ මෙහෙයුම් ආරම්භ කළහ. මෙහි ප්‍රතිඵලයක්‌ වශයෙන් එතුමාට, අලිමංකඩ, වන්නි, වඩමාරච්චි, යාපනේ කොටුව, කිරාන්, මන්නාරම, මුලතිව් වැනි ප්‍රදේශ කොටි ත්‍රස්‌තවාදීන්ගෙන් මුදාගැනීමට හැකිවිය. එතුමාට ද්‍රවිඩ, මුස්‌ලිම් බේදයක්‌ නොවීය. සාමාන්‍ය ජනජීවිතයට හානියක්‌ නොවන ලෙස ක්‍රියාන්විතයන්හි යොමුවීම, එතුමාටම ආවේණික වූ සුවිශේෂී ලක්‍ෂණයක්‌ විය. එතුමා වඩාත් ධෛර්යමත් වූයේ තම සහෝදර සෙබළුන්ගේ විශ්වාසය, කැපවීම තමා කෙරෙහි උපරිම ලෙස තබා තිබුණ බැවිනි.

මාතෘ භූමිය දෙකඩ වනු දැකීමට එතුමා කිසිසේත් කැමැති නොවීය. ත්‍රස්‌තවාදීන් යුද්ධයෙන්ම අවසන් කළ යුතු බවත් එවැන්නන් සමඟ කෙරෙන සාම සාකච්ඡා ඵලක්‌ නොවන බවත් එතුමාගේ මතය විය.

මේ නිසාම මෙතුමා මාතෘ භූමියේ නිදහස වෙනුවෙන් ජීවිතය පරදුවට තබා යුද පිටියේ රැඳෙමින් මෙහෙයුම් කීපයක්‌ දියත් කිරීමේ අටියෙන් විජය විමලරත්න සෙන්පතියා හා තවත් රණවිරුවන් කීපදෙනකු සමඟ ජීප් රථයෙන් ගමන් ගන්නා මොහොතේ කයිට්‌ස්‌ දූපතේ, අරාලි මංසන්ධිය අසල අටවා තිබූ බිම්බෝම්බයකට හසුවීමෙන් නවදෙනෙකු සමඟ ඊයේ (07) වැනි දිනක මෙතුමා සහ පිරිස සදහටම දැයෙන් සමුගන්නා ලදී.

රටට, ජාතියට ආගමට මහත් සේ ආදරය කළ ලුතිනන් ජනරාල් ඩෙන්සිල් කොබ්බෑකඩුව අභීත සෙන්පතියාණෝ ඇතුළු පිරිස සිහිපත් කර එතුමාගේ දයාබර බිරිඳ ඇතුළු දූදරු පිරිස අට වැනි දින ඓතිහාසික ලංකාරාම චෛත්‍ය ස්‌ථානයේ පිංකම් රැසක්‌ සංවිධානය කර ඇත. අටවැනි දින දහවල සඟසතු මහා දානමය පිංකමකි. ජයශ්‍රී මහා බෝධීන් වහන්සේ අභියස එදින සවස බෝධි පූජා මය පිංකමකුත්, දිළිඳු පවුල් වෙනුවෙන් වියළි ආහාර බෙදාදීමේ පිංකමකුත් පැවැත්වීමට කටයුතු සංවිධානය කර ඇත.

මේ පුණ්‍ය ශක්‌තියෙන් එතුමා ඇතුළු පිරිසට උතුම් අමා මහ නිවන් සුවය ලැබේවායි ප්‍රාර්ථනා කරමු.

* රළපනාවේ ධම්මජෝති නාහිමි
අනුරාධපුර, ලංකාරාමාධිකාරි
උතුරු මධ්‍යම දිසාවේ ප්‍රධාන අධිකරණ සංඝනායක

7 Responses to “දැයට අහිමි වූ මහ රණවිරු මතක”

 1. Ancient Sinhalaya Says:

  Sinhalese canon fodder. That’s what the UNPatriotic party did by dragging the war for 30 long years.
  Systematic destruction of Buddhist population. Nobody was spared. Men, women, children, police and tri
  forces personnel. Not even Buddhist monks were spared.

  UNPatriotics not just traitors. Cunning as well. This is what
  alugosu thambi mudiyanselage jr’s legacy. Now his nephew, traitor chief pol pot ponil wickramaSinhalakiller
  is ruling Sri Lanka. He must be itching to start another cull of Buddhist population. He is doing the ground
  work at the moment. Crafty, murderous batalande wadakaya going to find it difficult this time around
  since there are a lot of people know his true colours by now thanks to internet. Catholic-run Sri Lankan media
  paint the wadakaya as MR CLEAN. Of course they have to protect their main man for the sterling work he
  does for them. Also in the internet age, wadakaya going to find it
  very very difficult. Being a crafty traitor, we can never under estimate pol pot ponil wickramaSinhalakiller!

 2. Ancient Sinhalaya Says:

  Interesting links for the traitor UNPatriotic party supporting Sinhala modayas. You won’t find these in Sri Lankan media of course.

  http://ltte-christian-ties.blogspot.com/

  https://www.youtube.com/watch?v=cV6_o9txURc

  http://www.lankaweb.com/news/items/2015/08/05/christianizing-of-sri-lanka-unps-betrayal-of-buddhism/

  http://www.lankaweb.com/news/items/2016/05/27/ranil-wickremasinghes-new-unp-3/

  http://www.lankagrid.com/soma-thero/

  https://www.youtube.com/watch?v=V_eJ1gX_fuU

 3. plumblossom Says:

  Mangala must be replaced by a patriotic foreign minister. Actually Ranil, Sirisena, CBK traitors must be replaced too. However Mangala must be replaced as soon as possible. A country’s government should first and foremost look after the country’s security. sovereignty, territorial integrity and in the case of a small country such as Sri Lanka its unitary status. Mangala has betrayed Sri Lanka by accepting the UNHRC resolution which no country with any integrity will accept. Mangala must realise that those LTTE terrorists who massacred the citizens of this country for over 26 years simply because they wanted a large chunk of this island for themselves, illegally, that they should be dealt with in a very careful manner without betraying the security. sovereignty, territorial integrity and in the case of a small country such as Sri Lanka its unitary status, even if extremely powerful forces such as the US,UK, EU, Canada, Sweden, Norway and India are behind the LTTE terrorists. In addition, we must place forth the argument that those who settled in the island quite recently only during the past few hundred years i.e. the Sri Lankan Tamils who are only but 11.2% of the population do not have any rights whatsoever to demand over 28% of the land area, 66% of the coastline and 66% of the vast ocean resources which belong to Sri Lanka. This message should be conveyed to the TNA, the separatist terrorists and those who support them i.e. the US,UK, EU, Canada, Sweden, Norway and India as soon as possible so that they understand our position. This is the task of a foreign minister. Mangala therefore has betrayed Sri Lanka and must go. Sri Lanka cannot afford large self ruling entities which are illegal anyway since this island as a whole belong to all its people in total. It is the foreign minister’s task to covey this message to everyone concerned.

 4. plumblossom Says:

  The missing persons commission, the name is a misnomer. it should be called ‘those combatants on all sides who died in the war i.e. Sri Lankan Forces, Police Force. Civil Defence Forces, IPKF, Tamil Armed Groups against the LTTE and the LTTE terrorists themselves and whose bodies have not be found’. Therefore the name itself is wrong and invented by the UNHRC to tarnish the image of the armed forces of Sri Lanka.

  The missing persons commission to date has receive 24,000 complaints from 1983-2009 period. Of this number over 5,000 are regarding missing Sri Lankan Forces members, whereabouts unknown, almost certainly executed by the LTTE terrorists. Over 12,000 complaints are against the LTTE itself recruiting young persons by coercion. Therefore over 70% of complaints are against the LTTE itself which amounts to over 17,000 complaints. The rest of the complaints are I am sure about the whereabouts of LTTE combatants or terrorists who died while fighting but whose bodies have not been found.

  My question is, why cannot the UNHRC the US,UK, EU, Canada, Norway, Sweden and India accept that Sri Lankan Forces, Police Force, Civil Defence Forces, IPKF, Tamil Armed Groups against the LTTE and the LTTE terrorists themselves died fighting in this war and leave it at that. What is the point in looking for these combatants now? Why is it that the UNHRC the US,UK, EU, Canada, Norway, Sweden and India never ever talk about the over 35,000 Sri Lankan Forces, Police Force, civil Defence Force members who died in the war? or the 1,200 IPKF members or the over 2,000 Tamils Armed Groups against the LTTE members who died in the war? or the over 6,000-7,000 Sinhala civilians and even Muslims civilians who were massacred by the LTTE? or the around (my estimate) over 3,000 Tamil civilians massacred by the LTTE?

  Why is it that the UNHRC the US,UK, EU, Canada, Norway, Sweden and India is not concerned about the over 10,000 Sri Lankan Forces members permanently disabled by the war, or the over 23,000 Sri Lankan Forces members both temporarily and permanently disabled by the war? or the over 136,000 Sri Lankan Forces members who were injured due to the war?

  Why is it that the UNHRC the US,UK, EU, Canada, Norway, Sweden and India not concerned about the over 65,000 Sinhala people and over 75,000 muslims ethnically cleansed from the North?

  Why is it that the only the around 35,000 LTTE terrorists who died inclusive of Prabhakaran are the concern of the UNHRC the US,UK, EU, Canada, Norway, Sweden and India? Perhaps this missing persons commission should answer that question first.

 5. plumblossom Says:

  Even if the constitution will be changed since this idiotic government follows whatever instructions the US, UK, EU, Norway, Canada, Sweden, India, the TNA and the separatist terrorists tell it to do, we must ensure that the unitary status of the country is not compromised in any way whatsoever. The clause in the 13th amendment which says that ‘the North and the East is the homeland of the Tamil speaking people’ must be deleted since it is totally false when looking at the history of the island. This clause must be replaced with the clause ‘the entire island is the homeland of all its peoples’. The provision which allows for the merger between two provinces should be deleted. As much subjects from the concurrent list should be included in the national list. Under no circumstances should land, police or fiscal powers be given to provincial councils. All of us need to ensure that the above happens since if the system reverts back to a parliamentary system and the presidential system is scrapped, the only way to ensure the unitary status of the country is the make sure that the provincial councils do not get any more powers than they have at present. The Public Security Ordinance should not be amended in anyway as well. If any provincial councils acts out of line, the head of government should dissolved such a provincial council and direct rule by the head of government should be enforced under those circumstances.

 6. plumblossom Says:

  I would please urge any person who has any influence whatsoever with Ranil, Mangala, Sirisena, CBK to let them know that these Western Countries i.e. the US,UK, EU, Canada, Sweden, Norway and India will only back off if Sri Lanka takes a very firm stance and refuses to carry out this unjust UNHRC resolution. Sri Lanka must do this without any fear since I am sure if Sri Lanka takes a very firm stance and refuses to carry out this unjust resolution the UNHRC, the US,UK, EU, Canada, Sweden, Norway and India will back off. I can guarantee that will happen. So it is up to Sri Lanka or rather Ranil, Mangala, Sirisena, CBK whether they are going to place our Sri Lankan armed forces in jeopardy for crimes they did not commit or whether they are going to defend the country’s armed forces and the country’s sovereignty, independence, freedom, integrity, unitary status etc. by refusing to carry out this unjust UNHRC resolution which no country on this planet earth with any integrity will carry out. However, if they keep complying with whatever unjust demands are made by the US,UK, EU, Canada, Sweden, Norway and India, they will have to keep complying with those unjust demands at the expense of Sri Lanka breaking up into pieces and placing the Sri Lankan people’s security in jeopardy. Sri Lanka will end up being partitioned too.

 7. plumblossom Says:

  When looking at Sri Lanka’s history, it is extremely obvious that from 600BC to around 1400AD there were three kingdoms, all Sinhala Buddhist, Ruhuna, Pihiti or Rajarata and Maya or Malayarata. Rajarata encompassed today’s North Central, North Western, Northern and even the Central Province. Ruhunu rata encompassed today’s Uva, Eastern and Southern Provinces. The Kandyan Kingdom from 1400AD encompassed most of the island inclusive of today’s Northern and the Eastern Provinces except for the Jaffna Peninsula. Even the Jaffna Peninsula was invaded and occupied by force by Aryachakravarthi (Pandyan) and actually did belong to Rajarata earlier and later the Kandyan Kingdom.

  Today’s provincial boundaries were drawn up by the British colonialists as per their divide and rule policy and the Sinhala people were not consulted when drawing up these provincial boundaries. In the meantime, most Sri Lankan Tamils of today were actually brought over during Dutch and British times to the Jaffna Peninsula and elsewhere to work on tobacco and indigo plantations which were planted extensively in all the colonies since they were much sought after and made a lot of money for the colonialists. Therefore they are recent arrivals and cannot claim homelands or separate states whatsoever.

  The usual practice when a colonial power hands over their former colonies is to hand it over to its original owners. Therefore the British colonialists should hand over the Kandyan Kingdom to the Kandyan Sinhalese from whom they took it by force. Since the Kandyan Kingdom encompassed the North and the East, these provinces too should be handed over to the Kandyan Sinhalese who are its rightful owners. Even the Jaffna Peninsula should be handed over to the Kandyan Sinhalese since it was part of Rajarata and was forcefully occupied by Aryachakravarthi (Pandyan).

  Since this has now been done already, the TNA and other separatist terrorists or the US, UK EU, Canada, Norway, Sweden and India cannot demand that present day Northern or even the Eastern provinces be provided any more powers or be made into federal states since this is totally going against the history and archaeology of the island and totally going against the rights of the Sinhala people who also have fundamental rights to claim the entire island inclusive of the North and the East as their homeland first and foremost. Therefore, the TNA , the separatist terrorists, the US, UK, Norway, Sweden, Canada and India has to respect the history and archaeology of the island and accept that the present day provincial councils are more than sufficient to run the affairs of the provinces. Sri Lanka must be a unitary state and no more powers should be provided to the provincial councils. In fact, when talking about the 13th amendment, the concurrent list subjects must be included in the national list. The provision where two provinces can merge should be deleted. The bogus claim of the North and the East being the homeland of the Tamil speaking people should be deleted. The entire island should be declared the homeland of all its peoples.

  Sinhala people should be resettled in the North in quite a large number if there is to be peace and harmony within the island since Sinhala people have every historical right to live in the North as well as the East. It is only due to ethnic cleansing of the North of Sinhala people by the LTTE and the other separatists that Sinhala people are not at present living in the North. Many thousands of landless elsewhere in the island especially Sinhala people should be provided land in the North since most of the vacant land in the country is in the North and in the East since both these provinces encompass over 28% of the land area of the island. Then only will there be peace since when people mix, there is more harmony. This is the only way towards peace and development in the island.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2018 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress