ලෝක පොලිස්කාරයාට වගවීම කෙතරම් සාධාරණද
Posted on August 25th, 2016

 මතුගම සෙනෙවිරුවන්      

එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය තුළ තිබෙන මානව හිමිකම් කවුන්සිලය අද හඳුන්වා දිය හැක්කේ  ලෝක පොලිස් කාරයෙකු ලෙසය. එම ආයතනය කුමන ජාතීන් නියෝජනය වන පරිදි සැකසුණද පත් වුවද ඔවුන්ගේ ආධිපත්‍ය වන මානව හිමිකම් රාමුව භාවිතා කර තමන්ට පාලනය කර ගත නොහැකි රාජ්‍යයන් අත්අඩංගුවේ තබා  දඬු අඩුවේ හිර කිරීම කරති. එයට ව්‍යවහාර කරන්නේ වගවීම යනුවෙනි. 2015 වසරේ නව රජය පත් වූ පසු මේ වගවීම නව ප්‍රවේශයකින් ඉදිරියට පැමිණ ඇත. 2015 දෙසැම්බර් මස 10 දින බලහත්කාරයෙන් අතුරුදහන් කිරීමෙන් ආරක්ෂා කිරීම සඳහා සම්මුතිය( International convenitional for the protection of all persons erforecd disappearances ) අත්සන් කිරීමෙන් මේ වගවීමට අළුත් ප්‍රවේශයක් ලබා දීමට සමත්ව ඇත.

      මෙම කරුණ සාකච්ඡා කිරීමට ප්‍රථම අප හඳුනාගත යුත්‍තේ පසුගිය සන්ධාන රජය වගවීම සම්බන්ධයෙන් අනුගමනය කළ ක්‍රියාදාමයයි. කොටි ත්‍රස්තවාදය පරාජය කිරීමෙන් පසු මහින්ද රාජපක්ෂ රජය 2010 මැයි මසදී උගත් පාඩම් සහ ප්‍රතිසන්ධාන නමින් කොමිසමක් පිහුටුවීමට කටයුතු කළහ.මාස දහඅටකින් පසු එහි වාර්තාව 2010නොවැම්බර් 15 දින ජනාධිපතිවරයාට භාර දෙන ලද අතර එම ඉංග්‍රීසි බසින් නිකුත් කළ වාර්තාව මහජනතාව වෙත නිකුත් කරන ලද්දේ නොවැම්බර් මස 16 දිනදීය. මෙම වාර්තාව අනුව නිර්දේශ 285 ක් ඉදිරිපත් කරතිබුණි. ඒ අතර වැදගත් වන්නේ ප්‍රතිසන්ධානය සඳහා විශේෂ යාන්ත්‍රණයක් ස්ථාපිත කිරීම උතුර නැගෙනහිර පළාත් වල පුද්ගලික ඉඩම් නිදහස් කිරීම බාහිර පුද්ගලයන් එම ඉඩම් වල පදිංචි නොකිරීම ආදී ප්‍රධාන කරුණුය.  කෙසේ වෙතත් මෙම කොමිසම විසින් කරුණු එකතු කරන ලද්දේ 2002 වසරේ ඇති කරන ලද සටන් විරාම ගිවිසුමෙන් පසු ඇතිවූ තත්ත්වයයි. එහිදි උගත් පාඩම් යනුවෙන් දක්වා ඇත්තේ ඒ කාලය තුළ වාර්තා වූ අත්දැකීම් පමණකි.

      මහින්ද රාජපක්ෂ රජය ලෝක පොලිස් කාරයාගේ මානව හිමිකම් කවුන්සිලයට අවනතව මෙම වාර්තාව නිකුත් කරන ලද අතර එයට මහා බ්‍රිතාන්‍ය ඇතුළු රටවලින් ප්‍රසාදය එල්ල විය.එවකට ලංකාවේ සිටි ජාතික බලවේග මෙම වාර්තාව ගැන සතුට පළ කලේ නැත. ජාත්‍යන්තර වශයෙන් යම් ප්‍රසාදයක් එල්ල වුවද දෙමළ ගෝලීය සංසදය විසින් දිගින් දිගටම කරන ලද ගතූ කීම් මධ්‍ය යේ ජගත් ප්‍රජාව මහින්ද රාජපක්ෂ රජය කෙරෙහි අප්‍රසාදය වර්ධනය කරන්නට විය. නමුත් ඒ වන විට මහින්ද රජය උතුරේ විශාල සංවර්ධනයක් කිරීමට ආරම්භ කොට තිබුණි. හිටපු කොටි සාමාජිකයන් පුනරුත්ථාපනය සඳහාද විශේෂ යාන්ත්‍රණයක් සිදු විය. උතුරේ නිළධාරීනට සිංහල ඉගැන්වීම සඳහා ජාතික භාෂා අමාත්‍යංශය විසින් වැඩ සටහනක් ද ආරමභ කර තිබුණි.ඒ අතින් කල්පනා කර බලන් කල්හි  දීර්ඝ කාලීනව ඇතිවිය හැකි සාමයක් බලාපොරොත්තු ව මහින්ද රාජපක්ෂ රජය කටයුතු කළ බව පෙනුණි.නමුත් මේ අතරේ සිදු වූ ඉඩම් කොල්ලය උතුරේ දේශපාලඥයන් තේරුම් ගත්තේ තමන්ට එරෙහිව එන බල‍වේගයක් ලෙසටයි. එසේම බද්යුදීන් වැනි ඇමතිවරුන්ට රජය හිතකාරී ලෙසට සහාය දැක්වීමෙන් තත්ත්වය තවත් නරක අතට හැරුණි.

       එල්.එල්.ආර්.සී. වාර්තාව සැබවින්ම ලෝක පොලිස් කාරයා ට තමන්ගේ රජය පිළිබඳ සහතිකයක් දීම සඳහා සකස් කළ ලියවිලක් බව පැහැදිලිය. රජය කල යුතුව තිබුණේ යුද්ධයට පසුබිම් වූ සැබෑ  හේතුව සහ රජය කොටි ත්‍රස්තයන් ඉලක්ක කරගෙන යුද්ධයකට පෙළඹීමට තුඩුදුන් සැබෑ හේතුව විධිමත්ව තර්කානුකූලව ඉදිරිපත් කිරීමයි.යුද්ධය අවසාන කාලයේ නෝර්වේ බ්‍රිතාන්‍ය ආදී රටවලින් කොටි සංවිධානය ලද ආයුධ ගැනද හෙළිදරව් කිරීමට තිබුණි. නමුත් එය එසේ සිදු නොවීය. එවැනි ප්‍රඥාවක් තිබෙන විශේෂඥයන් ගෙන් සහාය ලබා ගැනීමටවත් රජය උත්සාහ නොකළහ.රජය සමග ඉතාම සමීපව සිටි මහාචාර්ය නලින් ද සිල්වා වැන්නවුන් ගේ උපදෙස් ලබා ගැනීමටවත් රජයට අවශ්‍යතාවයක් නොවුණ බව මෙහිදී මතක් කළ යුතුය.

        මේ තත්ත්වය මත යුද්ධයෙන් පසුව ඇති වූ ස්වර්ණමය අවස්ථාවක් මග හැරීමට අප කටයුතු කර ඇත.මෙයින් සිදු වූයේ මහින්ද රජපක්ෂ රජය උතුරේ දෙමල ජනතාව වෙනුවෙන් ඉටු කළ විශාල මෙහෙවර ජාත්‍යන්තරයට වසන්ව යෑමයි. මේ පොලිස් කාරයාට එරෙහිව යෑමට බියෙන් මහින්ද රාජපක්ෂ රජය උතුරේ අවතැන් සිටි සිංහලයන්ට තම ඉඩම් ලබා නොදුන් බව මෙහිදී පැවසිය යුතුය. නමුත් පෙර කී පරිදි යුද්ධයට තුඩු දුන් සැබෑ හේතුව ජාත්‍යන්තරයට හෙළිකරා නම් ඒ අවස්ථාව අනිවාර්යයෙන්ම අප රටට උදාවනු නිසැකය. කෙසේ වෙතත් මහින්ද රජපක්ෂ රජය පරාජයට පත් කිරීමට 2012 වසරෙන් පසු ජාත්‍යන්තරය විසින් මූලිකව තීරණය කරනු ලබන්නේ රජය පිළිබඳ වැරදි චිත්‍රයන් රැසක් වාර්තා වීම හේතු කොට ගෙනය.

             මහින්ද රාජපක්ෂ රජය පරාජයට පත් වීමෙන් පසු නව රජයේ ක්‍රියාකාරිත්වය තුළ දක්නට ලැබුණේ ඉක්මන් කඩිනම් වශයෙන් ලෝක පොලිස් කාරයාට සවන් දීමයි. ඇතැම් විට මහින්ද රජය පෙරළීම පිණිස ලබා දුන්සහයට පොලිස් කාරයාගෙන් කොන්දේසි ඉදිරිපත් කිරීමක් සිදු කලා විය හැකිය. කෙසේ වෙතත් යහපාලන රජය සංහිඳියා පිළිවෙත නමින් නව වැඩ පිළිවෙලකට අවතීර්ණ විය. ඒ සඳහා විශේෂ යාන්ත්‍රණයක් පිහිටුවීමටද කටයුතු කළහ.ඒ මහින්ද රාජපක්ෂ රජය විසින් පිහිටුවා ලීමට කටයුතු නොකළ යාන්ත්‍රණයයි. එය ආරම්භ වූයේ 2015 දෙසැම්බර් 18 දිනදීය. සංහිඳියා කාර්ය සාධක බලකායක් පිහිටුවීමෙන් එම කටයුතු ආරම්බ විය.   රජය විසින්  සංහිඳියාව යන වදන ඉංගිරිසියෙන් දක්වා තිබෙන්නේ(Reconciliation) යනුවෙනි.මෙම ඉංග්‍රීසි වචනයට පසුගිය රජය  ප්‍රතිසන්ධානය යනුවෙන් අර්ථ ගන්වා සිටියහ. නමුත් ප්‍රතිසංධානය සහ සංහිඳියාව අතර සමාන කමක් නොමැත. ජාතීන් අතර ගැටුම් වලක්වා ගැනීම තේමා කොට වර්තමාන සංහිඳියාව ක්‍රියාත්මක වෙයි.( coexsistions) යන වචනයෙන් එය ප්‍රකාශ වෙයි.එකට එක් කිරීම යන අර්ථය එහි වෙයි.රීකොන්සිලේෂන් යන වචනය සමගි සන්ධානය යනුවෙන් අර්ථ ගැන්විය හැකිය. සමගි සන්ධානය කණ්ඩායම් දෙකක් අතර හෝ රටවල් දෙකක් අතර ඇති වන එකඟතාවයකට සමාන වේ.ප්‍රතිසන්ධානය යනු කෙසේ වෙතත් සිංහල ජනතාවට වඩා සමීප සංහිඳියාව වැනි වචනයක් යොදා ගෙන මෙම වැඩපිළිවෙල අර්ථවත් කිරිමට යහපාලනයට උපදෙස් ලැබුණා විය හැකිය.කෙසේ නමුත් පසුගිය දා රජය විසින් අතුරුදහන් තැනැත්තන් සඳහා කාර්යාලය පිහිටුවන ලද්දේ ලෝක පොලිස් කාරයාට වන වගවීම වඩාත් හොඳින් සහතික කරනු සඳහාය.

           මෙම ලිපියේ ප්‍රථමයෙන් සඳහන් කරන ලදේ මෙම කාර්යාල පණතට පසුබිම් වූ ගිවිසුමයි. සමාන්‍ය යෙන් ජාත්‍යන්තර ගිවිසුමක් අත්සන් කරන ලද පසු  අපරානුමතිය සඳහා රජයේ ආමාත්‍ය මණ්ඩලයට ඉදිරිපත් කිරීම කළ යුතුය.රජය එය සිදු කලේ නැත. ඒ වෙනුවට පණතක් මගින් කෙලින්ම පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කිරීම කර ඇත. එය නීත්‍යානුකූල නැත.මේ තත්ත්වය මගින් පැහැදිලි වන්නේ ලෝක පොලිස් කාරයාට වගවීමට තිබෙන කඩිනමයි. මේ තත්ත්වය තුළ රටේ ව්‍යවස්ථාව ඉක්මවා යන කාර්යාලයක් ස්ථාපිත කරලීමට යහපාලන රජයට හැකියාව ලැබී තිබේ. මේ ක්‍රියාවලිය මෙතැනින් නොනවතී. ඊළඟ අවස්ථාව නම් සත්‍ය සෙවීමේ කොමිසමක් පත් කිරීමයි. ඒ සඳහාද දැනට උතුර සහ නැගෙනහිර ප්‍රදේශ වලින් සාක්ෂි එකතු කරනු ලැබේ. මේ කාර්යාලයත් කොමිසමත් විසින් එකතු කරන ලද තොරතුරු මත පදනම්ව දඬුවම් දීමේ ක්‍රියාවලිය තීරණය කිරීමට විශේෂ අධිකරණයක් පිහුටුවීම ඊළඟ කාරණයයි. සතර වෙනුව වින්දිතයන්ට සහන සැලසීම සඳහා පිහිට වන ආයතනයයි. එහිදී අතුරුදහන් වූ ගණයේ ලා එල්.ටී.ටී.ඊ. සාමාජිකයන්ටද  වන්දි ගෙවීම සිදු කරනු ඇත. මෙහි වඩාත්ම භයානක කරුණ වන්නේ ව්‍යවස්ථාවට පටහැනිව යමින් ඇති කර ගත් ප්‍රතිපාදන මගින් හමුදාව දුර්වල කිරීමට කටයුතු කරලීමයි. අතුරුදහන් තැනැත්තන් යන්න අර්ථ නිරූපණයේදී බලහත්කාරයෙන් අතරුදහන් කළ තැනැත්තන් යනුවෙන්ද වගන්තියක් ඇතුලත් කර ඇත. එවිට යුධ සමයේදී සටන් වලදී මරණයට පත් වූ කොටි සාමාජිකයන් ගේ දෙමව්පියන්ට හෝ ජීවත්ව සිටින්නන්ට හමුදාවට එරෙහිව යෑමට ඉඩ ප්‍රස්ථා සැල‍‍සේ.

              මෙම කරුණු සැලකිල්ලට ගත් කල්හි තේරුම් ගතයුත්තේ ලෝක පොලිස් කාරයා ගේ චරිතයට පණ පොවන එක්සත් ජාතීන් ගේ සංවිධානය ස්වාධීන රටකට  එල්ල කොට ඇති පීඩනයයි. රජයයන් වෙනස් වුවද එහි බලපෑම මගින් ‍නොයෙක් අසත්‍ය චෝදනා ගොනු කරලීමට යාන්ත්‍රණ ක්‍රියාත්මක කරති. වසර දෙදහස් පන්සීයයකට වඩා ඉතිහාසයක් තිබෙන රටක් වශයෙන් මෙම පීඩනය අප පිට කළ යුත්තේ ගහ බැණ ගැනීමෙන් වත් පඹයන් පිලිස්සීමෙන් වත්  උපවාස කිරීමෙන් වත් නොවන බව දැන්වත් වටහා ගත යුතුය. ඊට වඩා එහා යන ශාස්ත්‍රීය විරෝධයක් තුළින් ජාත්‍යන්තරයෙන් පැමිණෙන අසාධාරණ බලපෑම අවම කර ගැනීමට කටයුතු කළ යුතුය. එවැනි වෑයමකට වත්මන් යහපාලන රජය නම් කෙසේ වත් නොපෙළඹෙනු ඇති බව අවසාන වශයෙන් සඳහන් කළ යුතුය.

මතුගම සෙනෙවිරුවන්     

2 Responses to “ලෝක පොලිස්කාරයාට වගවීම කෙතරම් සාධාරණද”

 1. plumblossom Says:

  This Is How The Office Of The Missing Persons (Which Will Become A Bogus ‘Evidence’ Manufacturing Machine) Manufacture Bogus ‘Evidence’ Of 40,000 Missing Persons To Try Our Brave Armed Forces For So Called War Crimes They Never, Ever Committed

  In the Missing Persons Act, a relative or a friend can make an official inquiry (but a totally bogus inquiry) from the Office of the Missing Persons (OMP) by email inquiring as to the whereabouts of their relative or friend.

  There are over 8 lakhs to 10 lakhs Tamil diaspora asylum seekers (actually economic migrants), a vast majority of who support the separatist terrorist LTTE and its aim of a separate state. If even 40,000 of these Tamil diaspora who support the separatist terrorist LTTE write bogus emails to the OMP inquiring the whereabouts of their friend or relative (but this friend or relative is actually living alongside them in these countries i.e. the US, UK, EU, Canada, Sweden, Norway, Australia, New Zealand, India etc.) these inquiries will officially be accepted by the OMP as 40,000 missing persons.

  According to the provisions of the OMP Act, even if the OMP inquires after these let us say 40,000 and finds out that these are all bogus inquiries and that all these 40,000 persons are actually living alongside the inquirer i.e. their relative or friend and these complaints about these persons being missing are all bogus, the missing persons, now found by the OMP, can request that their whereabouts not be revealed to their relative or friend or be made public. So officially these 40,000 persons will still be missing!!!

  Then the OMP will use these bogus 40,000 missing persons (who are actually living comfortably in the US, UK, EU, Canada, Sweden, Norway, Australia, New Zealand, India etc.) as manufactured ‘evidence’ that war crimes happened in Sri Lanka (and all these bogus inquirers will state that these persons went missing during the 2006-2009 period) and our Sri Lankan Armed Forces will be persecuted for committing war crimes that they never, ever committed by a judicial process using these bogus email inquiries.

  The Missing Persons Act states specifically that if the missing person who is now found requests that the fact that they are now found not be revealed to the public that person will remain as missing as far as the OMP is concerned. That is how the OMP will manufacture bogus ‘evidence’ of 40,000 missing persons so that the Sri Lankan Armed Forces can be persecuted for committing bogus war crimes.

  The OMP emails cannot be checked by any outside body as stated in the Act since all evidence (almost all bogus) gathered by the OMP remains confidential. The OMP cannot be taken to the Supreme Court on this issue. However the OMP should absolutely and immediately be taken to the Supreme Court regarding what has been written above which is what would happen when this OMP is set up.

  The OMP will become a bogus ‘evidence’ manufacturing machine which will gather such bogus inquiries via email from those members of the Tamil diaspora who are supportive of the LTTE terrorists and who will send bogus email inquiries by their thousands. All these bogus inquiries (of people who are actually living in the US, UK, EU, Canada, Sweden, Norway, Australia, New Zealand, India etc.) will then be misused as missing person inquiries.

  I did not realize that the Sinhalese were this stupid as to allow such a process within the Missing Persons Act which can be blatantly misused in order to manufacture bogus ‘evidence’ like this. The OMP process is not transparent, it will happen in total secrecy, no one in Sri Lanka will be able to question it, not our police, not our courts, not our Sri Lankan citizens, nobody. All the OMP will do is gather bogus email ‘evidence’ such as described above which will then be misused as missing person inquiries to try the Sri Lankan Armed Forces for bogus war crimes that they never, ever committed.

  The OMP process as described above must be stopped immediately. If a relative or a friend really and genuinely wants to find out about their genuinely missing relative or friend (i.e. perished LTTE terrorist), they can make a complaint to the OMP in person in public. This is the only way that Sri Lanka and the world will know that their inquiry is genuine. This was the methodology followed by the earlier Paranagama Commission which then received 23,000 complaints from relatives or friends of the missing person (i.e. perished LTTE terrorist or our perished Sri Lankan Forces soldiers) but they made their complaint in public in person to the commission. This is the only way to ensure authenticity and make the process transparent since this happens in the public arena. However, even with such safeguards, even some of those complaints may have been bogus.

  The OMP should be stopped immediately since it is not a transparent process at all as described above but a totally secretive process where no one and nobody can request to be provided an opportunity to even peruse, investigate or look at the email inquiries received by the OMP. If the UNHRC, the US, UK, EU, Canada, Sweden, Norway, Australia, New Zealand, India, the TNA and the separatist terrorists genuinely want to find out about perished LTTE terrorists, this Yahapalanaya Government could expand and extend the scope of the already set up Paranagama Commission in order to make such inquiries. This process should be totally following Sri Lankan Law, within Sri Lankan jurisdiction, paid for totally by the Sri Lankan Government only and with only Sri Lankan citizens appointed as commission members and investigators. In fact the entire staff should be composed of Sri Lankan citizens only. The process should be a totally domestic process with no interference or input whatsoever from foreign countries. Most importantly, all complaints should be made in person by relatives and friends in public if their complaint is genuine.

  The Missing Persons Act is totally dangerous as pointed out above and should be dismissed totally as it is highly dangerous and a totally secretive process as described above designed and set up to manufacture bogus ‘evidence’ against the Sri Lankan Armed Forces.

 2. plumblossom Says:

  plumblossom Says:

  August 25th, 2016 at 2:13 am

  Mr. Udaya Gammanpila Sir,

  Apart from highly commending you for taking legal action against the treacherous CBK (Chaura Rejina) regarding the defamatory and utter lies she keeps repeating to defame her rivals, legal action should be taken against her for stating that she will definitely devolve more powers to provincial Councils within the new constitution. Does this evil woman CBK think she owns Sri Lanka and that she is the one who is going to draw up the new constitution of Sri Lanka (according to the wishes of the imperialistic US, UK, EU, Canada, Norway, Sweden, India, the racist TNA and the separatist terrorists)? The constitution of Sri Lanka should satisfy first and foremost the majority of people of this island i.e. the Sinhala people and the Sinhala people firstly do not want to draw up a new constitution nor do they want any more powers whatsoever be provided to the provincial councils especially land, police and fiscal or to illegally merge the North and the East.

  Someone has to go to the supreme court and take action against treacherous CBK for suggesting that she will definitely devolve more powers to provincial councils within the yet to be drawn up constitution since this means the treacherous Ranil, Sirisena, CBK and Mangala have already drawn up a constitution to satisfy the imperialistic US, UK, EU, Canada, Norway, Sweden, India, the racist TNA and the separatist terrorists which is illegal.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2019 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress