සිරිසේනට මරභිය දැනේ…..ඉන්දිය පුසාරින් ජනාධිපති මන්දිරයේ
Posted on September 27th, 2016

LNW SPY September 27, 2016

 ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේනට ඇති අපල දුරුකරලිම සදහා ජනාධිපති මන්දිරයට වී නේවාසික ව සිටින ඉන්දිය පූසාරින් පිරිසක් පිළිබඳව තොරතුරු අප විශේෂ වාර්තාකරු විසින් අනාවරණය කරගෙන තිබේ.යහපාලන රජයට වසරක් පිරීම නිමිත්තෙන් පසුගිය 18 වැනි දින මාතර පැවැති මහජන රැස්වීමෙන් පසු ජනාධිපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මහතා සිය පවුලේ සාමාජිකයන් සමඟ ඉන්දියාවේ තිරුපති කෝවිලට හදිසියේම ගිය අතර එම සංචාරයෙන් අනතුරුව මෙම පුසාරින් ජනාධිපති මන්දිරයට ගෙන්වා නවාතැන් ලබාදි තිබේ.

අදාළ පුවත අනාවරණය කර ඇත්තේ යහපාලනයෙන් ඉහල තනතුරක් ගත් ජ්‍යොතිෂය ගැන යන්තම් අ..ආ පමණක් දන්නා දෙකටම නැති එකෙක් වන අතර (එකියක්ද දන්නේ නෑ..) ඉස්සර ඔන වෙලාවක් රජ ගෙදර කුස්සියටම ගොස් දංකුඩ්ඩ කෑ (ඇය/ඔහු)ට දැන් ඒ අකාරයට පැමිණිම සම්පූර්ණයෙන් නතර කර දමා තිබේ.

දින 90ක පමණ කාලයක් යාග-හෝම පුජා පැවැත්විමට නියමිතව ඇති බවත් දේශීය ඇදුරන් පසෙක දමා දැන් ජනාධිපති ඉන්දියන් බමුණන්ට වහ වැටී ඇති බැවින් දැන් තමන් ගැන ජනාධිපතිවරායාගේ තිබුනු ආශාව නැතිවි ගොස් ඇති බව සිරිසේනගේ ජ්‍යොතිෂය පිනවන්නිය අප වාර්තාකරු සමග පවසා තිබේ.

රජ කාලේ ටිකිරි රාජසිංහ රජ්ජුරුවන්ද, අරියවේට්ටි කින්ඩු නැමැති පූසාරියන් ලවා පූජාවන් කරගෙන රජකම විතරක් නොව ජීවිතවත් නැති කර ගත් බවද (ඇය/ඔහු) අප වාර්තාකරුට පවසා තිබේ. කෙසේ නමුත් මෙම භාරත පුසාරියන්ට දිනකට රු.250,000 ක වැටුපක්ද ගෙවන බවද තමන්ට දැන ගැනිමට ලැබි ඇති අතර මාස 6කින් මරණයට පත්වන බවට විජිත් රෝහණ කල අනාවරණය හෙතුවෙන් සිරිසේන ජනාධිපතිවරයා දැටමත් බාගේට මැරි අවසන් බවයි.

ජනාධිපතිවරයාට මහානුභාවසම්පන්න මහා භූමි පූජාව සහ පුරුෂ යාගයක් සිදු කිරීමට කටයුතු සූදානම් කර ගෙන ඇති අතර  මහා භූමි පූජාව සඳහා සිවුමහා ගංගාවෝ වන මහවැලි-කැළණි-කළු-වලවේ යන ගංගා ඇරඹෙන සහ අවසාන වන ස්ථාන වලින් පස්ද, ජලයද, රන් කල 08 කට පුරාවා ගෙන මේ වන විට අරලියගහ මන්දිරයට ගෙන්වා ගැනිමට මේ වනවිට කටයුතු කරමින් සිටි.

මහාභූමි පූජාව සමඟ පැවැත්වෙන මහාපුරුෂ යාගය සඳහා යාග ඇදුරන් නම් කල පුරුෂයා සොයා ගැනීමට මේ වනවිට කටයුතු කරමින් සිටින අතර  අක්බඹරු හිසකෙස් සහිත, පාදයේ ඇඟලි 10 ම පොළවේ වදින,වම් නිකටෙහි උපන් ලපයක් හිමි, තුන්කුළුදුල් යෞවන පුරුෂයෙකු මේ සඳහා අවශ්‍ය  බවද අනාවරණය කර තිබේ.

9 Responses to “සිරිසේනට මරභිය දැනේ…..ඉන්දිය පුසාරින් ජනාධිපති මන්දිරයේ”

 1. Hiranthe Says:

  Eat more Hoppers!!!

 2. Christie Says:

  Why didn’t he get treatment in the USA?

 3. Sarath W Says:

  Will Ranil or Mangal fit the requirements for the man to be sacrificed to cure My3’s mental sickness?

 4. Ananda-USA Says:

  Those who betray the land thrice blessed and anointed by the Lord Buddha himself to be the haven of the Sinhela people, should indeed be aware that they have significantly shortened their lives.

  Believing that “anunta karana apala thamanta paladenawa,” we Buddhists avoid adarmishta acts, a dictum that Sirisena has clearly violated.

  In my view, like King Kashyapa who feared divine retribution, Palwatte Gamaralage Maithripala Yapa Sirisena has good reason to shiver in his sandals!

 5. Ananda-USA Says:

  One more thing,

  It irks me that most Sinhala Buddhist leaders, like the esteemed Sirisena, run to assorted poosaris and kapuwas, ignorantly throwing away the teachings of the Lord Buddha, every time they fear a future illness or disaster of some kind.

  Why is that? Is their belief in Buddhism so shallow and superficial that they turn to idolatry abandoning the Buddhist teaching that only we can save ourselves, and no appeal to any imagined diety for intervention on our behalf can alter that fate?

  Sri Lanka’s history abounds with harrowing tales of kings who punished the Buddhist clergy who refused to waive these immutable beliefs of the Buddhist faith. These kings then granted favors to the wily poosaris who promised divine help only if various royal favors are granted to their community in return, a pillar that supports most god-based religions.

  Is that not how the last kings of Kandy happened to come from Hindu South Indian stock?

  Are we witnessing yet another Buddhist leader relapsing into the dark arts of superstition and God worship in his desperation to escape karmic retribution?

  In this presumably modern enlightened age are we still in thrall to superstition, and just as intellectually backward as those kings of old?

  Has nothing changed over the millenia, that our people still run to kapuwas, abjectly subject themselves to Christian confessions to gain forgiveness for their sins, and make offerings to multi-armed and elephant-headed gods, and even to stone penises bathed in milk?

  And all this, when in Buddhism we have an enlightened teaching devoid of all of these absurdities?

 6. S.Gonsal Says:

  Hopefully he will remove 13A before he dies, doesn’t matter he will arrange to give death penalty to few more ex friends.

 7. S.Gonsal Says:

  Ananda USA,
  Every so called “Ranaviru” generals ( with the exception of Fonseka ) check their horoscopes regularly and go for private “Seth Shanthi”, Bodhi Puja. Fonseka has no religion.
  All the same. Only those poor kids died for the country for these big guns to live comfortably.

 8. S.Gonsal Says:

  “……..රන් කල 08 කට පුරාවා ගෙන මේ වන විට අරලියගහ මන්දිරයට ගෙන්වා ගැනිමට මේ වනවිට කටයුතු කරමින් සිටි……”

  This bugger doesn’t live at Araliyagaha Mandiaraya. It must be the other Maithree !

 9. Ancient Sinhalaya Says:

  Hope we see Jaathi dhrohee maru (hora) sira’s demise soon. His legacy will be destroying
  a country which was prospering under MR after 30 years of destruction of Sinhalese race, Sri Lanka and
  Buddhism by the catholic run UNPatriotic party with the catholic tigers of tamil drealam. Hope traitors of this
  caliber will never reborn in our country.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2022 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress