වෛද්‍ය සිසු සිසුවියන් අනවශ්‍ය ලෙස ආතතියට හා ක්ලමථයට පත් කිරීම
Posted on January 31st, 2017

වෛද් රුවන් එම් ජයතුංග 

ලෝකයේ බොහෝ වෛද්‍ය පීඨ වල වෛද්‍ය සිසුන් හෙවත් අනාගත දොස්තරලා අනවශ්‍ය ලෙස ආතතියට හා ක්ලමථයට පත් කිරීම මෙන්ම ඔවුන් ගේ අභිමානය බිඳ දමමින් ක්‍රියා කිරීම දකින්නට තිබෙන කරුණකි. බොහෝ වෛද්‍යවරු තම තමන් ගේ පීඨ වල මහාචාර්‍යවරු අතින් මානසික ආතති වලට ලක්වී තිබේ. මෙය වෛද්‍ය ලෝකයේ දක්නට ලැබෙන සුලබ තත්වයකි. 

අපගේ විනිට්සා වෛද්‍ය පීඨයේ සමහර සෝවියට් මහාචාර්‍යවරු​  සිසුන්ට ගරුත්වයකින් තොරව සැලකුවේය​. අපගේ ක්‍ෂුද්‍ර ජීව විද්‍යාව පිළිබඳ මහාචාර්‍ය පලී මාන්නක්කාර පුද්ගලයෙකු වූ අතර ඔහු සිසුන්ට පමණක් නොව කණිෂ්ඨ කථිකාචාර්‍යවරුන්ටද සැලකුවේ අත පල්ලෙන් වැටුණු ගානටය​. වරක් මම ඔහුගේ කාර්‍යාලයේ සිටියදී මහාචාර්‍ය පලී උප පීඨාධිපතිවරයෙකුට කර්කශ ලෙස   බැන වැදුනේය​. සිසු සිසුවියෝ ඔහුට බිය වූහ​. යම් ලෙසකින් පලීට නෝට් වූයේ නම් විභාග වලදී ඇන්නීම සුලබ වූයේය​. මහාචාර්‍ය පලී හැරුණු කොට තව  මහාචාර්‍යවරු කිහිප දෙනෙක් වෛද්‍ය සිසු සිසුවියන්ට අවමන් කරමින් සැලකූ බව මතකය​. එහෙත් 2009 වසරේදී වෛද්‍ය පීඨයේ මගේ ට්‍රාන්ස්ක්‍රිප්ට්ස්  යෝක් විශ්ව විද්‍යාලයට එවන ලෙස මා කල ඉල්ලීම  මහාචාර්‍ය පලී වහා ඉටු කල අතර ඔහු මට සුභ පැතුවේය​. මා මේ සටහන තබන්නේ මහාචාර්‍ය පලී සතුව යම් ගුණාංගද තිබූ බව කියන්නටය​. 

උතුරු කොලඹ ශික්‍ෂණ රෝහලේ සහ ජාතික රෝහලේ සේවය කරන ලද කාලයේදී ලංකාවේ වෛද්‍ය සිසු සිසුවියන් සහ ඔවුන් ගේ ආචාර්‍යවරු අතර සම්බන්ධතාවන් මම නිරීක්‍ෂණය කලෙමි. සමහර මහාචාර්‍යවරු වෛද්‍ය සිසු සිසුවියන්ට සැලකුවේ සැඩොලුන්ට මෙනි. බැනීමට අපහාස කිරීමට අමතරව සත්තු වත්තේ සතුන් ගේ නම් වලින් කතා කිරීමද සවනට වැටුනේය​. එසේම රෝගීන් ඉදිරියේ සිසුන්ව​ අවමානයට පත් කිරීම මොවුන් නිතරම කළහ​. 

මේ ඇදුරන් අතර වෛද්‍ය සිසු සිසුවියන්ට ආදරයෙන් සහ ගරුත්වයකින් සැලකූ ශල්‍ය වෛද්‍ය මහාචාර්‍ය රනිල් ප්‍රනාන්දු මගේ ගෞරවයට පාත්‍ර වූ විශේෂඥ වෛද්‍යවරයෙකු  බව මෙහිදී කියමි. මේ හැර ජාතික රෝහලේ මනෝ වෛද්‍ය අංශයේ මහාචාර්‍ය දියනාත් සමරසිංහ  වෛද්‍ය සිසු සිසුවියන්ට ආතති ගැන්වීමකින් තොරව හාසය යොදා ගනිමින් උගන්වනවා මම දුටුවෙමි.   

වෛද්‍ය සිසු සිසුවියන්ව වෛද්‍ය අධ්‍යාපනයේ නාමයෙන් මානසික හිංසනයට ලක් කිරීම ගැටළු සහගත තත්වයකි. ඉන්දියාවේ සහ චීනයේ සමහර වෛද්‍ය පීඨ වල සිසුන්ට ගුරුවරු විසින් කම්මුල් පහරවල් පවා දෙන බවට වාර්තා වී තිබේ. 

මේ රටවල් හැරුණු කොට මානව ගරුත්වය ගැන විශේෂ අවධානයක් දක්වන කාර්මීකරණයෙන් සංවර්ධිත පළවන ලෝකයේ වෛද්‍ය පීඨ වල මේ තත්වය තිබේද​? මම ඇමරිකාවේ , කැනඩාවේ, බ්‍රිතාන්‍යයේ , ඕස්ට්‍රේලියාවේ වෛද්‍ය පීඨ වල ඉගෙනුම ලැබූ වෛද්‍යවරුන් ගෙන් ඔබලා වෛද්‍ය සිසුන් වූ කාලයේදී  තම තමන් ගේ වෛද්‍ය විද්‍යාල වල ඇදුරන් විසින් අනවශ්‍ය ලෙස ආතතියට හා ක්ලමථයට පත් කිරීම තිබුනේද කියා ඇසුවෙමි.   ඔවුන් බොහෝ දෙනෙකු  වෛද්‍ය පීඨ වල සමහර ඇදුරන්  ඔවුන්ව  අනවශ්‍ය ලෙස ආතතියට හා ක්ලමථයට පත් කල බව කීහ​. 

වරක් මම කැනඩාවේ සනි බෘක් රෝහලේ Frederick W. Thompson Anxiety Disorders Centre මධ්‍යස්ථානයට ගියේ මා හඳුනන වෛද්‍යවරයෙකු හමු වීමටය​. එහිදී මම සනි බෘක් ශික්‍ෂණ  රෝහලට ඉගෙන ගැනීමට එන ටොරොන්ටෝ විශ්ව විද්‍යාලයේ වෛද්‍ය පීඨයේ වෛද්‍ය සිසු සිසුවියන් දුටුවෙමි. සමහර ගුරුවරු ඉදිරියේ මේ සිසු සිසුවියන් ගේ මුහුණු ඇදවී තිබුනහ​. තම ඇදුරන් ඉදිරියේ ඔවුන් ගේ මුහුණු වල තිබූ ක්ලමථය මම නිරීක්‍ෂණය කලෙමි. එසේම මේ රෝහලේ වෛද්‍ය ආතර් සාල්ට්ස් වැනි ගුරුවරු වෛද්‍ය සිසු සිසුවියන්ට ඉතා මානුෂිකව සලකනවාද මම දුටිමි. 

මෙලෙස වෛද්‍ය සිසු සිසුවියන් ආතතියට හා ක්ලමථයට පත් කිරීමෙන් ඔවුන් වඩා හොඳ දොස්තරවරු වන බව මේ ඇදුරන් විශ්වාස කලා විය හැකිය​. එසේම ඔවුන් ගේ මහාචාර්‍යවරු ඔවුන්ට සැලකූ ආකාරයට ඔවුන් තමන් ගේ වෛද්‍ය සිසු සිසුවියන්ට  සලකනවා විය හැකිය​. 

මෙලෙස වෛද්‍ය සිසු සිසුවියන්  අනවශ්‍ය ලෙස ආතතියට හා ක්ලමථයට පත් කිරීමේ දුර්විපාක මොනවාද​? 

චිකාගෝ විශ්ව විද්‍යාලයේ මහාචාර්‍ය ඒ.එෆ් කුක් වෛද්‍ය පීඨ වලදී වෛද්‍ය සිසු සිසුවියන් ආතතියට හා ක්ලමථයට පත් කිරීමේ දුර්විපාක  ගැන අධ්‍යනයක් කලාය​. මහාචාර්‍ය  කුක් පවසන අන්දමට  මේ හේතුවන් පසුකාලීනව මේ අනාගත වෛද්‍යවරු තුල හීනවූ සහකම්පනීය අවබෝධය , කායිකව හෝ මානසිකව විඩාවට පත් වීම , වෘත්තීය දැවී යාම් මෙන්ම පෞරුෂයේ සෘණාත්මක වෙනස්වීම්ද ඇතිවීමේ ඉඩකඩක් තිබේ. 

මහාචාර්‍ය  කුක් ගේ අධ්‍යනය අපව නව මානයකට ගෙන යයි. රෝගියෙකු ලෙස ඔබ වෛද්‍යවරයෙකු වෙත ගිය විට ඔහු හෝ ඇය ඔබට ගරුත්වයකින් තොරව සලකයි නම් , ඔබට සවන් නොදෙයි නම් ,ඔබගේ මුහුණ දෙසවත් නොබලමින් බෙහෙත් තුංඩුව ලියයි නම්,  රෝගයට අදාල ප්‍රශ්නයක් ඇසූ විට කෝපවී ඔබගේ ඇඟට කඩා පනියි නම් එම වෛද්‍යවරයා හෝ වෛද්‍යවරිය කෙරෙහි අමනාප නොවන්න​. මේ සඳහා බොහෝ සෙයින් වග කිව යුත්තේ එම වෛද්‍යවරයාට හෝ වෛද්‍යවරියට ගරුත්වයකින් තොරව ආතතිය ක්ලමථය අධි වර්ධනය වන ලෙසින් වෛද්‍ය පීඨයේදී සලකන ලද  ඇදුරන් වෙති. 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2021 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress