හොරකම් සියල්ල එලි වෙයි.. බැදුම්කර මහ මගඩියේ කූට ගැසට් පත‍්‍රය ගැන මහින්දගෙන් නිවේදනයක්..
Posted on February 26th, 2017

ලංකා සී නිවුස්

හොරකම් සියල්ල එලි වෙයි.. බැදුම්කර මහ මගඩියේ කූට ගැසට් පත‍්‍රය ගැන මහින්දගෙන් නිවේදනයක්..

කුප‍්‍රකට බැඳුම්කර මඟඩියේ වගකීමත් රාජපක්‍ෂ ආණ්ඩුව මත පැටවීමට වත්මන් යහපාලන ආණ්ඩුව උත්සාහ කරමින් සිටින බව හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා පවසයි.

මේ බව සදහන් කරමින් ඒ මහතා විසින් නිකුත් කර ඇති නිවේදනය මෙසේය.

බැඳුම්කර මඟඩියේ වගකීමත් රාජපක්‍ෂ ආණ්ඩුව මත පැටවීම

කුප්‍රකට මහ බැංකු බැඳුම්කර මගඩියේ වගකීම යහපාලන බලධාරීන් විසින් මගේ ඇඟේ ගසා බේරීමට ගෙන ඇති දුෂ්ඨ ප්‍රයත්නයක් ගැන කණගාටුවෙන් යුතුව මහජනතාවට දැනුම් දීමට කැමැත්තෙමි. ආණ්ඩුවේ මූල්‍ය කළමනාකරණයේ සාමාන්‍ය ක්‍රියා පටිපාටිය වන්නේ සෑම මසකම අවසන් සතියට පෙර මහා භාණ්ඩාගාරය විසින් ඊළඟ මාසය සඳහා අවශ්‍යවන මුදල් ගණනය කොට යම්කිසි නිශ්චිත දිනයකට පෙර නිශ්චිත මුදලක් අවශ්‍ය බව මහ බැංකුව යටතේ පවතින රාජ්‍ය ණය දේපාර්තමේන්තුවට දැනුම් දීමයි. එම දැනුම්දීම ලැබුණු පසු භාණ්ඩාගාර බිල්පත් හා භාණ්ඩාගර බැඳුම්කර නිකුත් කිරීම තුළින් ඒ අදාල මුදල වෙළඳපොලෙන් ලබා ගැනීමට රාජ්‍ය ණය දෙපාර්තමේන්තුව කටයුතු කරයි. මෙවැනි බැඳුම්කර නිකුතු වලට අදාල ගැසට් නිවේදන පලකරනු ලබන්නේ අදාල ගනුදෙනුව සම්පූර්නයෙන්ම අවසන් වූ පසු පමණි. එයට හේතුව ගනුදෙනුව අවසන් වනතුරු එහි විස්තර හරිහැටි දැන ගැනීමට ක්‍රමයක් නොමැති නිසාය.

උදාහරණයක් වශයෙන් බැඳුම්කර නිකුතුවක් සඳහා යම් පොලී අනුපාතයකට ලන්සු කැඳවූ පසු ඒ සියලු ලන්සු ප්‍රතික්‍ෂේප කිරීමට ඉඩ ඇත. එමෙන්ම ලන්සු ප්‍රමාණය, විකිනීමට ඇති බැඳුම්කර ප්‍රමාණයට වඩා වැඩි වීමට ඉඩ ඇත. එවැනි අවස්ථාවලදී ලැබුණු ලන්සු වලින් කොපමණ ප්‍රමාණයක් බාරගන්නවාද යන්නත් රාජ්‍ය ණය දෙපාර්තමේන්තුව තීන්දු කල යුතුය. මේ කාරණා කිසිවක් කලින් තීන්දු කිරීමට නොහැකි නිසා මෙවැනි බැඳුම්කර නිකුතු සම්බන්ධ ගැසට් නිවේදනය පලවන්නේ ගනුදෙනුව සම්පූර්ණ වූ පසුව පමණි. මහ බැංකුවේ බැඳුම්කර මඟඩිය ආරම්භ වූයේ 2015 පෙබරවාරි 27 වනදා පවත්වනු ලැබූ බැඳුම්කර වෙන්දේසියෙන් බව කවුරුත් දනී. මෙතනදී සිදු වූයේ සාමාන්‍ය ක්‍රියා පිළිවෙත අනුව, 2015 මාර්තු 2 වනදාට පෙර ආණ්ඩුවට රුපියල් බිලියන 13.5ක් අවශ්‍ය බව 2015 පෙබරවාරි 20 වනදා පමණ මහා භාන්ඩාගාරය විසින් රාජ්‍ය ණය දෙපාර්තමේන්තුවට දැනුම් දීමයි. මින් රුපියල් බිලියන 3ක් පමණ එක් වරම රාජ්‍ය ණය දෙපාර්තමේන්තුවට සොයා ගැනීමට හැකි වුවද රුපියල් බිලියන 10.5 ක අඩුවක් තිබුණි. මෙය සොයා ගැනීමට ඔවුන් රුපියල් බිලියන එකක් වටිනා අවුරුදු 30න් කල් පිරෙන බැඳුම්කර 12.5%ක පොලියකට වෙන්දේසි කිරීමට යෙදුනි. මේ සඳහා රුපියල් බිලියන 20 ලන්සු ලැබුණු අතර ඉන් බිලියන 10 ක ලන්සු බාරගන්නා ලදී.
මේ බැඳුම්කර නිකුතුව ලංකා ඉතිහාසයේ ලොකුම මඟඩියක් වු ආකාරය කවුරුත් දන්න නිසා මෙහිදී සඳහන් කිරීම අනවශ්‍ය වේ. මෙතන ඇති ප්‍රශ්නය වන්නේ යහපාලන ආණ්ඩුව විසින් 2015 ජනවාරි 01 දිනය හා 1895/19 අංකය දරණ ගැසට් නිවේදනය තුළින් මේ බැඳුම්කර නිකුතුවේ වගකිම මා මත පැටවීමට ගෙන ඇති උත්සාහයයි. 2015 ජනවාරි 01 වන දා දිනය දරණ මෙම ගැසට් නිවේදනයේ 2011 දක්වා ආපස්සට දිව යන බැඳුම්කර නිකුතු වල විස්තර සඳහන් වේ. මේවා අතර 2015 අවුරුද්දේ මාර්තු 01, මාර්තු 15, මැයි 01, මැයි 15, අගෝස්තු 01 හා දෙසැම්බර් 15 බැඳුම්කර නිකුතු මගේ නම යටතේම ගැසට් කර ඇත. ඒ අනුව අලුත් ජනාධිපතිවරයෙකු හා අලුත් මුදල් ඇමතිවරයෙකුත් වැඩ බාරගෙන මාස එකහමාරකටත් වඩා කාලයකට පසුව නිකුත් කරන ලද බැඳුම්කර වලටද මට වගකීමට සිදු වී ඇත.

ආණ්ඩුවේ මුදල් කළමනාකරණය සිදුවන ක්‍රමය නිසා මහා භාණ්ඩාගාරයට 2015 මාර්තු 02 වන විට රුපියල් මිලියන 13.5ක් අවශ්‍ය වන බවත්, මේ මුදල සොයා ගැනිමට රාජ්‍ය ණය දෙපාර්තමේන්තුව රුපියල් බිලියනයක් වටිනා අවුරුදු 30 බැඳුම්කර සඳහා 12.5%ක පොලී අනුපාතයට ලන්සු කැඳවා ඉන් බිලියන 10 ක් බාරගන්නා බවත්, 2015 ජනවාරි 01 වනදා වන විට මට දැනගැනීමට කිසිඳු ක්‍රමයක් නැත. මා කලින් පෙන්වා දුන් පරිදි බැඳුම්කර නිකුතු සම්බන්ධයෙන් ගැසට් නිවේදනය නිකුත් කරනු ලබන්නේ අදාල ගනුදෙනුවට පසුව මිස පෙර නොවේ. 2015 ජනවාරි 01 අංක 1895/19 දරණ ගැසට් පත්‍රය පලකරනු ලැබුවේ 2016 නොවැම්බර් මාසයේ බව එහි කුඩා අකුරින් මුද්‍රණය කර තිබෙන බව පෙනේ. මෙය යහපාලන ආණ්ඩුවේ දූෂිත බැඳුම්කර ගනුදෙනුව මහජනතාවත් නොමඟ හරිම්න් මමත් මගේ ආණ්ඩුවත් මත පැටවීමට ගෙන ඇති දුෂ්ඨ ප්‍රයත්නයනක් ලෙස මම දකිමි. මේ සම්බන්ධයෙන් නීතිමය පියවර ගැනීමට මම බලාපොරොත්තු වෙමි.

මහින්ද රජපක්‍ෂ
ශ්‍රී ලංකාවේ හිටපු ජනාධිපති

 

 

6 Responses to “හොරකම් සියල්ල එලි වෙයි.. බැදුම්කර මහ මගඩියේ කූට ගැසට් පත‍්‍රය ගැන මහින්දගෙන් නිවේදනයක්..”

 1. Lorenzo Says:

  2016 November is the REPRINT date.

  The ORIGINAL gazette date is 01/01/2015.

  On 01/01/2015 someone made sure those who had bonds that date will get paid interest until 2022 and their bonds will purchased back by CBSL.

  Obviously it was well known that govt. will go home in a week.

  SAD because all this destroys the SL economy. Politicians blame each other!!!

 2. Ananda-USA Says:

  I am not willing to accept Katussa (Lorenzo)’s interpretation that the 2016/11 date is NOT the date the gazette notification was originally printed/issued, but is only the REPRINT date of the gazette notification.

  If so, what then is the original actual issue date of the gazette notification?

  In the absence of any other information on the issue date, we must accept that 2016/11 is the ACTUAL date of this gazette notification, as Mahinda Rajapaksa has stated.

  There are two possible interpretations of what actually happened:

  1. The Bond Issuance was devised BEFORE Jan 09, 2015, and the bond issue paperwork was dated 2015/01/01 and the gazette notification was made on some unknown date BEFORE MR left office on Jan 09, 2015 by scammers who knew, and anticipated, he would be OUSTED by some criminal means. This is what Katussa (Lorenzo) states.

  If this is what happened, then AN EVEN BIGGER QUESTION ARISES: How did the scammers know/anticipate the election result ahead of the Presidential election?

  Was the ELECTION RIGGED? If so there is a MUCH LARGER CRIME than MERE THEFT amounting to A TREASONOUS ELECTORAL COUP-DE-ETAT, with RIGGING of vote casting/vote counting that was committed.

  2. The Bond Issuance was devised AFTER Jan 09, 2015, executed in February of 2015 AFTER MR had left office, and then gazetted on 2016/11 as having been approved by MR to hang the scam around MR’s neck when the bond scam had blown up and had become a MASSIVE POLITICAL LIABILITY for the Yamapalanaya.

  This is what MR alleges, and amounts only to CRIMINAL THEFT of high order.

  Of these two interpretations, we must accept the SECOND interpretation as MR states, if there is the gazette notification date is NOT earlier than Jan 09, 2015 when MR left office.

  In either case, other criminal aspects of the Bond Scam, such as how Perpetual Treasuries was empowered to bid for the full amount of Bonds approved, and then turn around and sell them to a GOSL-related public employees pension fund at a much higher price, remain Yamapalanaya criminal acts.

 3. Ananda-USA Says:

  BTW,

  High Court Justice Chitrasiri has suspended the Bond Scam commission proceedings until the CID completes it’s new investigation of the above gazette notification by grilling the Government Printing Office workers.

  This will help the Yamapalanaya FURTHER DELAY action on prosecuting the Bond Scammers!

 4. Lorenzo Says:

  USA,

  There are 2 frauds here.

  1. The MASSIVE ARJUN-ARJUNA bond fraud – the BIGGEST BANK FRAUD in the world. This happened AFTER Sirisena became president. ARJUN was made the governor by Sirisena.

  2. Another happened on 01 January 2015 which made sure people who bought bonds in 2012 will be LOOKED AFTER until 2022 with a regular monthly income (bond interest) and in 2022 a LUMP SUM payment when CBSL will buy them back. A CLEVER tactic anticipating the DEFEAT and poverty of rulers until MAXIMUM 2022.

  Why 2022? Because the then govt. calculated the MAXIMUM time for the FOLLOWING parliament election.

  2010 + 6 = 2016 (the latest the next parliament election).
  2016 + 6 = 2022 (the latest the following parliament election).

  Run-nil’s govt. reprinted the OLD 01/01/2015 gazette in 2016 (READ the gazette date on the top) to FRAME MR as a TIT-FOR-TAT for their bond fraud.

  So now IF POST-JAN-9 fraudsters are punished, PRE-JAN-9 fraudsters will also be punished. By doing that RUN-NIL hopes that MR will back down so BOTH frauds will be pushed under the carpet.

  I ONLY LOVE SL certainly NOT politicians. SO I want ALL BOND frauds arrested and thrown in jail. 2 frauds above AND the 2011 GREEK BOND FRAUD.

  This is the problem in SL. When SLFP robs it is GOOD for SLFPers When UNP robs it is GOOD for UNPers. Then they come to an UNDERSTANDING to PARDON each others’ robberies. The country suffers.

 5. dhane Says:

  This what exactly Chief Priest of Bellanwila Temple told at a meeting to the face of Sira. All these investigation committees are just to bluff the people. This CB investigation will not complete even for next 30 years until total Bond validity is over. Meantime UNP will make use of CB money for next election 2020 and will outcast Sira same as Sarath Gonseka after defeated common candidate. If Sira did not take any meaningful action immediately he will regret for his entire balance life time.

 6. Randeniyage Says:

  Here we have a country called Sri Lanka, where the Reserve bank ( Central bank) issues a gazette dated January 1 2015 on January 1 2016. Is there any country in this world doing such fraud ?

  Furthermore, it is clear now this practice has been going on for years, not just by this governement. Governement officials were made to work like dumbos by politicians.

  Even though this forum commentators are learned people, lawyers , Doctors , Engineers etc. only one person Lorenzo has seen this as a FRAUD to steal the country by politicians, not just by this governement. This is how politicians have fooled even the best produced by the country.

  There is no other place on earth like BHG ( Battaramull Hora Guhawa).

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2021 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress