අනගාරික ධර්මපාලතුමා සමරිසියෙක්වීද ?
Posted on June 27th, 2018

වෛද් රුවන් එම් ජයතුංග 

මාධ්‍යවේදී නන්දන වීරරත්න මහතා විසින් මෑතකදී අනගාරික ධර්මපාලතුමා සමරිසියෙකු බවට උපකල්පනය කිරීමේ සාධක තිබෙන බවට හෙලි කරමින් පවත්වන ලද කතාවක් ශ්‍රවණය කිරීමෙන් පසුව මෙම ලිපිය ලිවීමට අදහස් කලෙමි. 

නන්දන වීරරත්න මහතා පෙන්වා දෙන ආකාරයට අනගාරික ධර්මපාලතුමා ගේ ලිංගික ජීවිතය පිලිබඳ බ්‍රිතාන්‍ය ඔත්තු සේවය සතුව ලියකියවිලි පවතින අතර තවමත් ඒවා ප්‍රකාශයට පත් කොට නැත​. තවද අනගාරික ධර්මපාලතුමා සහ විමලානන්ද නම් ගිහි සිසුවෙකු අතර ( මේ මහාචාර්‍ය තෙන්නකෝන් විමලානන්ද බව වීරරත්න මහතා ව්‍යංගයෙන් පෙන්වා දෙයි ) සමරිසි ඇසුරක් පැවති බව උපකල්පනය කල හැකි බවද ඔහු පවසයි. 

මාධ්‍යවේදී නන්දන වීරරත්න මහතා විසින් පවසන මෙම අනුමානයන් සත්‍යද ? 

අනගාරික ධර්මපාලතුමා (ගිහි නාමය දොන් ඩේවිඩ් හේවාවිතාරණ ) උපත ලබන්නේ 1864 වසරේදීය​. උප්පත්තියේදීම ඩේවිඩ් හේවාවිතාරණ ගේ පාදයේ ආබාධයක් තිබීම නිසා ඔහු තමන් ශාරීරික වශයෙන් දුර්වලයෙකු බව සිතයි. මූලිකවම  තමන්ට දාව ශක්තිමත් පරම්පරාවක් බිහි කිරීමට නොහැකි බව සිතීම නිසා  ඔහු බ‍්‍රහ්මචාරී වෘතයට අනුගත වෙයි. මේ පිලිබඳව අනගාරික ධර්මපාලතුමා තම දිනපොතේ ද සඳහන් කොට ඇත​. 

ඉන්දියාවේ වාසය කල සමයේදී උඩකැන්දවල ශ්‍රී සරණංකර  හිමියන් මෙන්ම අනෙකුත් භික්‍ෂූන් විසින් අනගාරික ධර්මපාලතුමා ගේ  ඇතැම් හැසිරීම් රටාවන් විවේචනයට බඳුන් කරන ලදි. සමහරෙකු විසින් ධර්මපාලතුමා විමලානන්ද නම් සිසුවාට  අනවශ්‍ය ලෙසින් නිදහස ලබා දුන් බවට චෝදනාද තිබේ. විමලානන්ද නම් සිසුවා කරන වැරදි වලදී ධර්මපාලතුමා නිසොල්මන්ව සිටි අවස්ථාද ඔවුන් සඳහන් කරති. එහෙත් අනගාරික ධර්මපාලතුමා ගේ දිනපොතක විමලානන්ද නම් සිසුවා මුරණ්ඩු අයෙකු බවටද සඳහනක් තිබේ. 

අනගාරික ධර්මපාලතුමාට  හිනිඳුම වත්තේ කොන්දොස්තර වූ ලුවිස් සමග ඉතා කිට්ටු සබඳතාවක් තිබ්බේය​. ලුවිස් විවාහකයෙකු වූ අතර ඔහුට දරු පවුල විශාල නොකරගන්නා ලෙසට ධර්මපාලතුමා අවවාද දෙයි. එසේම හොනලූලූ නගරයේ ෆෝස්ටර් මහත්මිය සහ ධර්මපාලතුමා අතර ඉතා ලඟ මිත්‍රත්වයක් තිබුනේය​. ෆෝස්ටර් මහත්මිය ධර්මපාලතුමා ගේ බුද්ධගයා ව්‍යාපාරයට මුදලින් ද ආධාර දුන්නාය​. ෆෝස්ටර් මහත්මිය තමන්ට මවක් මෙන් වූ බවට ධර්මපාලතුමා සඳහන් කරයි. මේ සබඳතා හුදු උණුසුම් මානවීය සබඳතා බව පෙනී යයි. 

ඉංග්‍රීසි යටත් විජිත පාලකයෝ අනගාරික ධර්මපාලතුමාට  කැමැත්තක් දැක්වූයේ නැත​. ඔවුන් විසින් නිරන්තරයෙන්ම එතුමාගේ වියාපාරයන්ට බාධා එල්ල කරන ලදි. තවද අමධ්‍යප සංගමයේ ක්‍රියාකාරකම් මෙන්ම  1915 සිංහල මුස්ලිම් කෝලාහලය නිසාද ඉංග්‍රීසී පාලකයන් සිංහල බෞද්ධ ප්‍රභූන් කෙරෙහි බැළුවේ සැක සහිතවය​. එසේම හැකි සෑම අවස්ථාවකදීම ඔවුන්ව නීතිය ඉදිරියට ගෙන ඒමට යටත් විජිත පාලකයෝ ක්‍රියා කළහ​. 1915 සිංහල මුස්ලිම් කෝලාහල සමයේදී අනගාරික ධර්මපාලතුමාට ලංකාවට ඒම පවා තහනම් කරන ලදි. යම් ලෙසකින් නන්දන වීරරත්න මහතා පවසන අන්දමට අනගාරික ධර්මපාලතුමා ගේ  සමරිසි සබඳතාවන් පිලිබඳව බ්‍රිතාන්‍ය ඔත්තු සේවය දැන සිටියා නම් ඔවුන් එය අනගාරික ධර්මපාලතුමාට එරෙහිව භාවිතා නොකලේ මන්ද  යන සැකය මෙහිදී මතුවේ. මේ සමයේදී එංගලන්තයේ සමරිසි නීති ඉතා තද කාලයක් විය​. ඔස්කා වයිල්ඩ් වැනි පුද්ගලයෝ පවා වික්ටෝ‍රියානු ප්‍රති සමරිසි නීති හමුවේ සිරගත වූහ​. මේ නිසා බ්‍රිතාන්‍ය ආණ්ඩුවට ධර්මපාලතුමා සම්බන්ධයෙන් ඔප්පු කල හැකි සාධක තිබුනේ නම් ඔවුන් ධර්මපාලතුමාට එදිරිව නීතිය ක්‍රියාත්මක කිරීමට දෙවරක් සිතන්නේ නැත​. එමගින් ඔවුන්ට ධර්මපාලතුමා සිරගත කිරීමට මෙන්ම ජනප්‍රිය නායකයෙකු ලෙස ඔහු සතුව තිබූ කීර්තියටද ඉන් පහර දීමටද හැකියාව තිබුණි. නමුත් අනගාරික ධර්මපාලතුමාට සමරිසි චෝදනා ගොනු වූයේ නැත​. 

 

3 Responses to “අනගාරික ධර්මපාලතුමා සමරිසියෙක්වීද ?”

 1. Hiranthe Says:

  Who is this Nandana Weerarathna?

  What service he as done to Mother Lanka before spreading such affairs of great human beings who pioneered giving protection to Buddhism and its historical value?

  If he had already qualified to do so, he may do it. Otherwise what right he has? He must be executing a project of the West and Yamapalanaya.

 2. Vaisrawana Says:

  This must be a canard, Dr Jayathunga. The article that you are referring to may be of the same type as the recent Daily Mirror article (June 15, 2018) ‘Anagarika Dharmapala: Shedding away the Invective’ by one Uditha Devapriya, that Senaka Weeraratne drew our attention to in Lankweb. According to Uditha Dedvapriya, Anagarika Dharmapala was an ethno-religious racist; but he doesn’t show any familiarity with the Anagarika’s self-appointed life’s mission – that of replanting Theravada Buddhism in the country of its birth India, and of propagating it throughout the world. Devapriya talks as if Dharmapala was a crafty businessman, which was not the case. He expended his considerable inherited wealth on his missionary work; his father made further donations towards the same. Dharmapala also received financial assistance from rich foreign sponsors like Lady Foster Robinson. Udith Devapriya seems to have only heard about Dr Sarath Amunugama’s book Lion’s Roar (2016); if he had read it Udith Devapriya won’t have written the muck that he has written about the Anagarika in his column. This actually is a digression. The point I want to make here is that Dharmapala’s alleged homosexuality must be a malicious fabrication.

  In Dr Amunugama’s book, pages 589 to 597 are devoted to an account of his attempts to train some young boys from the villages to take over and perpetuate his work abroad. He advertised this in the local papers he published. One applicant was a very young samanera named Udakendawala Saranankara. The Anagarika was in India. So he had the little monk brought to his (Anagarika’s) mother’s house at Aloe Avenue in Colombo, where he wanted the little Samanera to live a few years until he became old enough to proceed to India for the training. But the little monk did not agree to this, so he was taken to India immediately. There, of course, Saranankara took to anti-imperialist politics and was consigned to jail. Saranankara was in prison when his benefactor died (in 1933).The Anagarika’s model pupil was Devapriya Walisinghe. He also took the anagarika vow, but refused to wear the yellow robes that Dharmapala had adopted as his uniform,; he chose instead a white costume. It is clear that, as a missionary, the Anagarika resorted to some marketing tactics too. He wrote to Devapriya Walisinghe from London in 1926 that, without the yellow robes that he himself wore, Devapriya was useless among the Europeans. So Devapriya did not go there. But the Anagarika called Devapriya “my beloved son”, because he fulfilled the Anagarika’s ideal of a Buddhist missionary. The Anagarika was a harsh disciplinarian, but obviously, he was soft on young ones. He probably mollycoddled Tennakoon Vimalananda a bit because he was just a child then. This was only a few years before his death in April 1933 in India, at the age of 69, a severely sick man. He had received higher ordination as a bhikkhu in January the same year. It is hard to believe that the Anagarika had any sexual relations with his young protégés.

  There appears to a revival of the classic vilification movements against the great name of Anagarika Dharmapala.

 3. samurai Says:

  I fully agree with Vaisrawana.

  There is indeed a vilification campaign against Anagarika Dharmapala. One example is the recent article in the Daily Mirror calling him a racist and a trouble-maker. It was a second such piece in the DM within a space of one or two years. Eighty five years after his death he is still being vilified with various accusations. He was hounded even when he was alive so much that he left Sri Lanka for good, never to return.

  About the Anagarika supposedly being homosexual (gay) my question is this: SO WHAT? There have been many famous personalities with such alleged tendencies, including Arthur Clarke, Upali Wijewardene etc but do we have to focus on such weaknesses or their many positive contributions to society?

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2019 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress