අද සිදුවන්නේ කොලඹුන්ගේ ද්‍රෝහී පාවාදීමේ දේශපාලනය හා ගැමිදේශපාලන අපේක්ෂා අතරසිදුවන බල අරගලයකි – Part 2
Posted on November 25th, 2018

Keerthi Godayaya

රනිල්වික්‍රමසිංහ මහතා ලහි ලහියේරට කාගෙන කාගෙන ගියේ හරි හදිස්සියෙන්වාගේ ය. මේ තකහනියේ, ලහි ලහියේ, හදිස්සියෙන් වගේ, නිනව්වක් නැතුවකාගෙන කාගෙන යාමට හේතුව කුමක්දැයිසලකා බැලිය යුතු කරුණකි.

බටහිරබලවතුන් මෙන්ම රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාදැන සිටි විශේෂතම කරුණවන්නේ රනිල්ගේ   දේශපාලනබලය තමා සන්තකව පවත්වාගත හැකි කාලය දිනවල සිට පැය ගණන්වලට කෙටි වෙමින් තිබූබවය. වික්‍රමසිංහ මහතාටසුළු කාලයක් තුල ලොකු කාරනාගොඩක් කිරීමේ උවමනාව තිබු බව පෙනේ. ඔහුගේ කාර්ය භාරය වූයේ ශ්‍රී ලංකාව ග්‍රීසිය මෙන් නැවත හැරවියනොහැකි ආකාරයේ දේශපාලන ආර්ථික පෙරලි රාශියක් හරහා රට උගුලකසිර කර බංකොලොත් කිරීමය. දැන් ග්‍රීසියට නැවතහැරී ගමන් කල නොහැක. ඔවුන් යුරෝපා සංගමයේ මහා ණය උගුලකසිරවී ඇති කොස් ඇටමීයෙකු වගේ ය. දැන්ඔවුන් එදිනෙදා ජීවත් වීම සඳහා ගෙදරබඩු  මූට්ටුවිකුණාගෙන කන ආකාරයට රාජ්‍ය දේපල විකුණාගෙනකමින් සිටිති. වික්‍රමසිංහ මහතාකලේ මෙයම නොවේද? ඒආර්ථික වශයෙනි. දේශපාලන වශයෙන් ඔහු රට බෙදාවෙන්කිරීමේ බටහිර න්‍යායය සුක්ෂමආකාරයෙන් ව්‍යවස්ථාව හරහාකිරීමේ ව්‍යාපාරයේ යෙදීසිටියේය.

රනිල්සතුව පැවැති දේශපාලන න්‍යාය පත්‍රයේ ප්‍රධානතමකරුණ වුයේ රට බෙදීමේව්‍යාපාරයට අවශ්‍ය නීතිමයරාමුව හා ආවරණය ව්‍යවස්තානුකුලව සපයාදීමයි. එවන් ව්‍යවස්ථාපිතආවරණයක් මුලින් ලභා දුන් පසුරට බෙදීමට අවශ්‍ය ඉදිරිපියවරයන් ක්‍රමානුකුලව ගැනීමටබෙදුම්වාදීනටත්, රට බෙදීමට කුමන්ත්‍රණය කරන බටහිරරට වලටත් හැකි වන්නේය.

එය ඉටුකිරීමට ඔන්න මෙන්න කියාතිබියදී රනිල්ව අගමැති කමෙන් ඉවත් කිරීම ඇසූසැනින් බලවත් ලෙස කම්පාවට පත්වූහා කලබල වූ අයඅතර ප්‍රධාන වුයේ, බටහිර තානාපති වරුන් හා බෙදුම්වාදී සම්බන්ධන්  ය. පසුගිය දිනකදී සම්බන්ධන් බටහිර තානාපති වරුන් සමග වෙනමම සාකච්චාවක්පැවැත්වීය. එහිදී කතා කල කරුණුමාධ්‍යයට සම්පූර්ණයෙන් හෙළිනොකලද, අපටනම් අනුමාන කල හැකි වන්නේය.  

කිසියම්දේශපාලකයෙකු පසුගිය දිනක කී පරිදි, වික්‍රමසිංහ මහතා තව මාසහයක් බලයේ සිටියානම්, කිසිවෙකුටබේරා ගැනීමට තරම් ශ්‍රීලංකාවක් ඉතුරු නොවන්නේය. වෙන කාටත් වඩාහොඳින් මෙය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා ඉතා හොඳින්දන සිටියේය. ඔහුට බටහිරින් ලැබීතිබු න්‍යාය පත්‍රය ක්‍රියාත්මකකිරීමට ලැබී තිබුනේ වසරහතරහමාරක් පමණි. ඉනුදු වසර තුනක් ගෙවීගොස් අවසන්ය. තව තිබුනේ වසරඑකහමාරක් පමණි.

වික්‍රමසිංහ මහතා ක්‍රියාත්මකකලේ පොදුවේ ගත් කල ලිංගිකඅනන්‍යතා නිදහස අපේක්ෂාකරන අයගේ දේශපාලන දහමටඅනුගතවූ න්‍යාය පත්‍රයකි. එය නව ලිබෙරල්වාදී න්‍යාය හාසමග අපුරුවට ගැලපෙන දේශපාලන දහමකි.

බුදුදහමින්ශික්ෂණය වී ඇති ශ්‍රී ලාංකික සමාජයබටහිර රටවල මෙන් ලිංගිකඅනන්‍යතා නිදහස පිළිබඳවඅනුකුලතාවක් නොදක්වනු ඇතැයි ඔවුහු සිතති. එබැවින් මෙමෙ සිංහල බෞද්ධසමාජය විනාශවී යා යුතුය. ඒමත නව ලිබරල් වාදීසමාජයක් ගොඩ නැගිය යුතුය.

රනිල්ගේරට විනාසහ කිරීමේ වැඩපිළිවෙල අංශ දෙකකින් ක්‍රියාත්මක කිරීමට ඔහු වග බලාගත්තේය. එනම්, දේශපාලනිකව හා ආර්ථික වශයෙනි. දේශපාලන වශයෙන් මෙය විනාශ කලහැකි වන්නේ රට බෙදීමේ බටහිරන්‍යායපත්‍රය ක්‍රියාවටනැන්වීමෙනි. ආර්ථික වශයෙන් මෙය විනාශ කලහැකිවන්නේ රට නැවත ගොඩයා නොහැකි ආකාරයේ නය උගුලක සිරකරවා, ජනතා දේපල විදෙශීකයනටවිකුණා අසරණ කොට ජාතියේකොන්ද කඩා නිවට නියාලුතත්වයට පත් කිරීමෙනි. ඉන්පසු බින්දුවේ සිට නව ලිබරල්වාදීසමාජයක් ගොඩනැංවීම මොවුන්ගේ අරමුනයි. 

කෙටියෙන්කිවහොත් එය මෙසේ සංක්ෂේපගත කල හැක. “පවත්නාසමාජ දේශපාලන සංස්කෘතිය ලිංගික අනන්‍යතා නිදහසඅනුමත නොකරන්නේ නම් එම සමාජයමුළුමනින්ම විනාශ කර නව සමාජදේශපාලන සංස්කෘතියක් අලුතින් ගොඩ නගන්න” යනන්‍යායයි. මේ කණ්ඩායම කරනුලැබූ ලොකුම දේශපාලන වරද නම් සම්ප්‍රදායික සිංහල සමාජ සංස්කෘතියේ පවත්නාවිශ්වාස, ආකල්ප, ආචාරධර්ම හා ඒවා පවත්වාගෙනයන අද්යාත්මික ආයතන විනාශ කිරීමටපියවර ගැනීමය. ඔවුහු සම්ප්‍රදායික සිංහල සමාජ සංස්ථාවට වෛරකළහ. එනිසා ඔවුහු සම්ප්‍රදායික සිංහල සංස්කෘතික දේහයේ නිල බලා පහරදුන්හ. රට බෙදා වෙන්කිරීම මොවුන් දුටුවේ සිංහල සංස්කෘතිය අඩපන කොට මරාදැමීම අරභයා ඉටුකරගත යුතු අනුලංගනීය අවශ්‍යතාවක් ලෙසය. මේ සඳහා ශ්‍රී ලංකාවට නැවතගොඩ ආ නොහැකි ආකාරයේව්‍යවස්ථාමය ගැටයක් ගැසීමට වික්‍රමසිංහ මහතාටතදබල කැසිල්ලක් තිබිණි.

ඔවුනටමෙම විනාශකාරී මාවත තොරා නොගෙන, තම අනන්‍යතාව පිළිගැන්වීමටවෙන මාවතක් තිබුනෙම නැතිද? 

කිසියම්සමාජයක් විසින් ලිංගික අනන්‍යතාවය පිලිබඳනිදහස ඉවසීම සහ පිළිගැනීම එකකි. එහෙත් කිසියම් සුවිශේෂ ලිංගික අනන්‍යතාවක් ඇතිපිරිස් රජ කරවීම සඳහාසම්ප්‍රදායික පවුල් සංස්ථාව මුල් කරගත් සමාජක්‍රමය විනාශ කරදමා, මුළු මහත් සමාජදේශපාලන ව්‍යුහම තමන්ටරිසි පරිදි යලි සැකසීම තවත්එකකි. වික්‍රමසිංහ මහතාකිරීමට උත්සහ කලේ මෙකී දෙවැනිකරුණය.

සම්ප්‍රදායික සිහල සංස්කෘතික ලකුණකොළඹින් අතුරුදන් වී බොහෝ කල්ගොසිනි. දැන් එය යම්තරමින් හෝ පවතිනවා නම්පවතින්නේ ග්‍රාමීය සමාජයේපමණි. වත්මන් ජනාධිපති සිරිසේන මහතා සහ හිටපුඅගමැති වික්‍රමසිංහ මහතාඅතර ආරවුල හටගන්නේ මේ සියුම්තා සිරිසේනමහතාට වැටහී යෑම නිසා වියහැක. තමා සහ හිටපුඅගමැති වික්‍රමසිංහ මහතාඅතර නොපෑහිය හැකිතරමේ සංස්කෘතික වෙනසක් ඇති බව ජනාධිපතිතුමා පවසන විට අපඑය ගැඹුරින් විග්‍රහ කරගත යුතු වන්නේ එබැවිනි.

කොළඹපාලක පන්තිය වික්‍රමසිංහ මහතාගේමෙම කුජීතු දේශපාලන කුමන්ත්‍රණය අනුමත කළහ. කවදත් ජාතික ප්‍රශ්න පිළිබඳවඅතිශය අසංවේදී වූ, බහුතරයක් ඇතිඑ.ජා. ප පාක්ෂිකයින්මේ පිළිබඳව වෙනදා සේම අසංවේදී විය.  මේපිළිබඳව සංවේදී වුයේ ග්‍රාමීය    පදනමක්ඇති ජනයාය.  එනිසාමවික්‍රමසිංහ මහතාට තවදුරටත් මේ ක්‍රියාදාමයකරගෙන යාමට ඉඩ දුනහොත්ඉතිහාසයේ තමාට අත්වන ඉරණමපිලිබඳව සිරිසේන මහතා සංවේදී වුවාටසැක නැත.

කුමනඅයුරේ දේශපාලන බෙලි කැපීම් හාපාවාදීම් සිදු වුවද, හිටපුජනාධිපති රාජපක්ෂ මහතා බලයෙන් පහවීමහේතුවෙන් එක යහපත් දෙයක්සිදුවිය. එම පරාජය හාපසුබැස්ම රාජපක්ෂ මහතාට මොහොතක් පසෙකට වී සැම දෙයක්මපිළිබඳවම හොඳින් මැදහත් මනසින් සිතා බැලීම සඳහාවිරාමයක් සැපයුවේය. වෝටර්ලු සංග්‍රාමයෙන් පරාජයවීගෙදර ගිය නැපෝලියන් සතිගණනක්   මුල්ලකවී නිදාගත්තා සේ, මැද මුල්ලටගිය රාජපක්ෂ මහතා සියලු දේපිළිබඳව නැවත සිතා බැලීමටඅවස්තාව උදා කරගත්තේය. කෙතරම්ජාතික සේවයක් ඉටු කලද ජනතාවඔහුව පරාජය කිරීමට හේතුවූ කරුණු තේරුම් ගැනීමට ඔහු උත්සාහ   කලාට කිසිදු සැකයක්නොමැත. ජනතාවට වයිර කරනවා වෙනුවටතමා අතින් වැරදි සිදුවී ඇති බව පිළිගැනීමටතරම් ඔහු නිහතමානී වීමදමෙහිදී වැදගත් ය. 

එමෙන්මරනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාගේඅග්‍රාමාත්‍ය තනතුර යටතේසිදුවෙමින් පැවති විනාශය තේරුම් ගැනීමට ජනාධිපති සිරිසේන මහතාටද කෙසේ හෝ හැකිවීම රටේ වාසනාවකි. එහෙත්ඊට එරෙහි පියවර මීට පෙර ගෙනතිබුනානම් සිදුව ඇති විනාශය අවමකර ගැනීමට හැකිව තිබුණි. කෙසේ හෝ වේවාඅද පවතින දේශපාලන අරගලය නව යටත්විජිත වාදී, නව ලිබරල් වාදී නාගරීක පන්තියහා ජාතිකත්වය අගයන ග්‍රාමීයජනයා අතර ඇති සටනක්බව එතුමා තේරුම් ගෙන ඇති බවඔහුගේ කතාවෙන් පැහැදිලි විය.

මේ සමස්ත අරගලය පිළිබඳව දුර සිට බලාසිටිනා අපිට කිව හැක්කේඔවුන් දෙපලට අප සුභ පතනාබවය. කෙසේ වුවද මෙවරවත්කොළඹා නමැති දේශපාලන පිළිකාව දේශපාලන පිටියෙන් ඉවත් කිරීම මේදෙපල එක්වී කරනු ඇති යයිඅප උදක්ම බලාපොරොත්තු වෙමු.

Keerthi Godayaya

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2021 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress