කන්න දුන්න අත හම්බයෝ හප කති (3 කොටස)
Posted on July 5th, 2014

ධර්මසිරි සෙනෙවිරත්න 

මහාබෝධි සමාගමේ  මුලිකයෙකු හා දොන් කරෝලිස් සමාගමේ අධිපති හේවාවිතාරණ colombo    christal  palace  කෙදුවෙයය්  චෝදනා කර කරනලදී  මොහු නිර්දෝෂී බව මඩුවන්වෙල රටේ මහත්මයාත්  හමුදා  නිලධාරියෙකුත් දොස්තර  රත්නම් විසිනුත්  කියා තිබුනද  මොහු බෞධ  නායකයෙකි යන  කරණය සුද්දන්ට වහ කදුරු විය , සිර කර තැබූ ඔහු  යාපනේ රෝහලකදී උනසන්නිපතයෙන් මළේය  මොහොගේ නිදොස් බව පසුව දැනගත්  andderson ආණ්ඩුකාරයා  වසර දෙකකට පසුව කණගාටුව   පළකළේය . මීරිගම වතු හිමි  අමරතුංග   කැරලි මර්දනයට  නිලධාරීන්ට උදවු කල කෙනෙකි . මොහු මුස්ලිම් පල්ලියක්   කැඩිමට  උදවු ක කලේයය් කහටොවිටමුස්ලිම් මුලදැනියා  ස තවත් 8 දෙනෙක් චෝදනා කල ත්  කොරන් පොතේද  අතගසා  දිවිරු මොවුන්  බොරුකාරයන් බව  හෙළිවිය

 කොරනයේද අතගසා  බොරුවට දිවිරූ  මේ මුස්ලිමුන්ට  කිසිදු දඬුවක් දුන්නේ නැත  කලින් නිදහස් වූ අමරතුංග ට   ඔහුගේම වහලයට ආරක්ෂාව  ලබාදුන් එක හම්බයෙක්  බොරු චෝදනා කර  සාක්ෂි දුන්නේ  කෙලිගුණ නොදත් අමනයෙකු මෙනි . මොවුන්ට විරුද්ධව නඩු පැවරීමට සිංහලයන්ට ඉඩ දුන්නේ නැත. .   f . d  බණ්ඩාරනායක ගේ සිද්ධිය ඇසින් දක්කෙයයය් කියූ මුස්ලිම් වරු  ඒ අවස්ථාවේ හිටියේ  දොම්බවින්න වත්තේ  වැඩ කරමින් බව හෙළිවිය . මේ අල්ල  පනල්ලේ තවත් මුදල් ඉපයීමට සිතු  මහනුවර සාප්පුහිමි  මොහොම්මදු ඉස්මෛල් බොරු සාක්කි හදගේනීමට   n.ational  බැංකුවේ  අයකැමි  හමුවී  තමන් නෝට්ටු මාරුකර රන්පවුම් 100ක්  ලබාගත් බවට සාක්කි කියනලෙස ඉල්ලුවේය . අයකැමි එය ප්‍රතික්ෂේප

  යුධ නීතිය යටතේ සිංහලයන්ට කුඩා ඉහලාගෙන යන්න බැහැ  කියා  යුද භටයෝ  රත්නපුරේ පුන්චප්පුහමිගේ  කුඩය කෙලි වල කඩ දමනලදී  කුඩය ආපන් බිමට කියා  රත්නපුරේ ප්‍රසිද්ධ නොතාරිස් වික්රමසින්හටද  තර්ජනය කළහ  සෙරෙප්පු ද ගෙන යන්න  එපා කියා  රණපුරේ එලියෙස් සිල්වාට තර්ජනය කළහ.  සිදුවූ අලාභ වලට වන්දි ඉල්ලු  c h  ප්‍රනාන්දුට ලැබුන පිළිතුර වුයේ සිංහලයන්ට වන්දි දෙන්නේ  නැහැ යනුය්.
සුද්දෝ සිංහලය විනාශ කිරීමට දෙමල හා මුස්ලිම් යන සුළු වාර්ගිකයන් යොදා ගත්තේ උන් ආ දා  සිටමය එය අදත් සිදුවෙමින්පවති . ඉතිහාසය ප්‍රතිරාවය වෙය් . තමන්ට ඇති එකම රට  දෙමල ඊළාමයක් හෝ  ඉස්ලාම් රටක් වීමට අපි ඉඩ දෙමුද ?

දැන්  මේ මරක්කල යෝ  භික්ෂුන් ද  සල්ලිවල ගන්න හදන බව   වටරැක  භාමුදුරු නාටකයෙන් පෙනීගොස් ඇත එන පොට දැන්නම් හොඳ නැත අපේ සමහර  උගතුන්ට හොඳ නැත්තේ බෞධයො අනුන්ට හිරිහැර කිරීම පමණි  ය දහමට හොඳ නැතිලු . උන් අපට ගහනකොට එය හිරිහැරයක් නොවේ  බුදු දහමේ න්‍යායයක් අල්ලාගෙන  මේ පරයෝ දඟලන්නේ සිහල බෞධයො  නැතිකිරිමටය් . හින්සාව  නරක බව අපි දන්නෙමු  . එය කියා දීමට තොපවැනි  පගරනෙට්ටෝ  අවශ්ෂ්‍ය       නැත  අපට වෙච්ච දේ  මෙසේ යය බොහෝදෙනෙක් දන්නේ නැත  අද තරුණයෝ නම්  දන්නෙම නැත. 
 ඉතිහාසය පාසලෙන් අයින් කලේ   baduddin  ඇමතියාය . දැන් හකීම් නානා  දන්නා තරම් වෙට්ටු දානවා  සිංහලයට විරුද්ධව  එත් අපේ උන් මුන්ව රෙද්ද අස්සේදා  ගෙන ඉන්නවා  අස නිදිගැට හැර බලව් සිහලුනි                  

7 Responses to “කන්න දුන්න අත හම්බයෝ හප කති (3 කොටස)”

 1. AnuD Says:

  where is the part two.

  I wish there is the English translation of these, then I can cut and paste every where.

 2. Nanda Says:

  “මහාබෝධි සමාගමේ මුලිකයෙකු හා දොන් කරෝලිස් සමාගමේ අධිපති හේවාවිතාරණ colombo christal palace කෙදුවෙයය් චෝදනා කර කරනලදී මොහු නිර්දෝෂී බව මඩුවන්වෙල රටේ මහත්මයාත් හමුදා නිලධාරියෙකුත් දොස්තර රත්නම් විසිනුත් කියා තිබුනද මොහු බෞධ නායකයෙකි යන කරණය සුද්දන්ට වහ කදුරු විය , සිර කර තැබූ ඔහු යාපනේ රෝහලකදී උනසන්නිපතයෙන් මළේය ”

  Who is this patriot ? Hewavitarana was the father of Anagarika Dhramapala.

  දොන් කරොලිස් සමාගමේ අය්තිකරු අනගාරික ධර්ම්පාල් තුමාගේ පියාය​. මේ කියන්නේ කවුරුගැනද ?

  “උන් අපට ගහනකොට එය හිරිහැරයක් නොවේ බුදු දහමේ න්‍යායයක් අල්ලාගෙන මේ පරයෝ දඟලන්නේ සිහල බෞධයො නැතිකිරිමටය් . හින්සාව නරක බව අපි දන්නෙමු . එය කියා දීමට තොපවැනි පගරනෙට්ටෝ අවශ්ෂ්‍ය නැත අපට වෙච්ච දේ මෙසේ යය බොහෝදෙනෙක් දන්නේ නැත අද තරුණයෝ නම් දන්නෙම නැත”

  Translation as follows.

  “when they hit us does that not hurt us ? Hanging on to a principle of Buddhism these bastards are trying to destroy Sinhala Buddhists”.

  Very true. Nowadays, Islamic terrorists, Christian Bishops, Anglican Pundits and Atheist Fools preach Buddhism and think they are smarter than the Buddha.

 3. Lorenzo Says:

  “Nowadays, Islamic terrorists, Christian Bishops, Anglican Pundits and Atheist Fools preach Buddhism and think they are smarter than the Buddha.”

  Even VP preached DHAMMA PADA in his LAST Mahabooru speech!!

  Buddhists start to preach Islam!!

 4. Nanda Says:

  “Buddhists start to preach Islam!!”

  may be so. I saw one monk saying, “don’t even have a drink from a Muslim shop. According to Shariya Law they have to spit two times into each drink before serving to non believers”

  Who knows ? I haven’t read the stupid book . May be so as Lorenzo said the Muslim Bible says kill all non believers , so spitting is very kind of them.

 5. Nanda Says:

  What happened to Senevi Ayya ? Where is part 2 ?

  Got killed by Jihadists Hambayas ?

 6. Senevirath Says:

  NANDA NOW U CAN READ PART 3 AND EVEN 4
  U HAVE ANSWERS FOR UR QUESTIONS
  SENEVI AYYA WILL NOT DIE SOON. HE WILL WRITE MORE

 7. Nanda Says:

  Thank you Senevi Ayyya.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2021 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress