මම සිංහල බෞද්ධයෙක් වුයේ ඔබ රැකගන්නය් -4 කොටස —
Posted on July 13th, 2014

ධර්මසිරි සෙනෙවිරත්න

අසේල,  දුටුගැමුණු,  කීර්ති විජයබා , හා වළගම්බා යුද කල නිසා පවුකාරයෝද? එතකොට  සේ න, ගුත්තික , එළාර හා සත්මහ සොලින් පින් කාරයෝද  මුල්ලේරියාව ලේ විලක්  කරමින් පරංගි පන්න දැමු ටිකිරි රාජසිංහ  ද්‍රෝහියෙක්ද?   යුද කිරීම අවශ්‍ය විට යුද නොකර  සිට මුස්ලිම් ඇත අඩංගුවට පත්වුනොත් යුද්ධය එපා කියන්නවුන්  ස්වේච්චාවෙන් මුස්ලිම්වරුන් වෙත ගොස්  මෙන්න    කපාපල්ලා     යය්  කියා  දික් කර ගැන සිටින්නේද ?   කෑල්ලක් කැප ඉතුරු කරය් ද  බෙල්ලම කපය් ද කියා  කවුරුත් දන්නේ නැත  .

එනිසා මුස්ලිම්  කුරිරුබව  ගැන  අනෙක් සේරටම වඩා සිතිය යුතුය . උන්”” අල්ලා “” ගතහොත්”‘ අල්ලා “” ගත්තා මය. ඉංග්‍රීසින් මෙන් දාල යන්නේ නැත. එක්කෝ මරණය එක්කෝ ඉස්ලාමය ඔබේ ලිංගයේ අ  ය් තිය වත් ඔබටනොලැබේ .අය්  තිය     දුන් තැනක් හැකිනම් පෙන්වන්න. ස්ත්‍රීන්ගේ  ක් ලිටෝරීස් හෙවත් භගමනී   අරන්දාන ජාතියක්  යටතට පත්වීමට කැමති එකා මොකාද ?මොලේ  හොල්මං වූ වෙක්  මිස වෙන මොකෙක්ද?

ලංකාව අල්ල ගෙන වසර 500 ක්  සැමරීම  සඳහා  පරන්ගියට ලංකාවට ආරාධනා කල  රනිල් වික්රමසිංහ  ලොම් හැලුන හිවල් මොටෙ කි.  ටිකිරි රාජසිංහ  කේ සර සිංහයෙකි.  එ  ජා ප  යට චන්දෙ දෙන  ද්‍රෝහීන්ට යන්න වෙනම  අපායක් අවශ්ෂ්‍ය වන්නේය. මුන්ගේ නායකයෝ මොනතරම් නම්  හමුදාවට පාච්චල්   කලෙදැය්   මේ චන්ද දායකයෝ නොදන්නේද /  ලැජ්ජාවක් නැතිව මෙයාලා දැන් නිදහසේ ඉන්නේ   බජව් දාන්නේ    කොහොමද දෙය්යනේ.. ?

ඉස්සර වෙලාම   මුස්ලිම් වරුන් අ තින්  තොන්ගල් කැපෙන්නේ  මොවුන්ගේ  ය. මිගෙට්ටු වැට්ටේ ගුණානන්ද හිමි  වාද නොකළේ නම්  සරම්  ඇඳගෙන   බය්සිකල්  පැදගෙන පෙලපාලි නොගියේනම්  අද  අපේ තත්වය මොකක්ද  එතුමා ධර්මය හොදින්ම දනගේනය්  වාද විවාද වලින් ක්‍රිස්තියානින් පැරදවුයේ  . මෙහෙම දේවල් නොකර බැරි අවස්ථාවල  එසේනොකලේ නම් අද බෞද්ධයින් ඉති රි වේද .

වාරියපොළ සුමංගල හිමි සුදු කොඩිය බිමදමමා  පාගා ගර්ජනා කළා මෙන්ම  දළදා වහන් සේද දිවිහිමියෙන් රැ ක ගත්තේ එතුමා සිංහල බෞද්ධයෙක් වූ  නිසය්   ..ත්‍රිපිටකය කටපාඩමෙන් දැනසිටි  සෝම  හිමි බෞද්ධයන්ට  අන්යාගමිකයන් කරන කෙනහිලි   ගැන කියා දුන්නේ දහම නොදැනද  උන් වහන්සේට පින්සිද්ද වෙන්නට  තවත් බොහෝ ස්වාමීන්වහන්සේලා  ඉදිරියට ආහ  අන්යාගමිකයන් ගොරවන්නේ ඒ නිසය්  සෝම හිමි මරා දැමුවෝ අද දේපල අහිමිව  කැනහිලුන් බවට පත්වී ඇත.

උන් එසේ  එතුමා මරාදම්මේ  සිංහල බෞද්ධ ප්‍රභෝදය උන්ගේ     ඇඟට ගුණ නැති නිසාය. මේවා  තේරුම් ගත හැක්කේ ජීවත් වීමට දඟලන  සිංහල බෞධ්ධයින්ට ය . භාවනානු යෝගීන් මේ සියල්ල  අතහැ රි ය නිසා මේවා අදාළ නොවේ . එහෙත් ඔහු ඒ තත්වයට පත් වුයේ පතිරූප දේශයක සිටි නිසාය. එම පතිරූප දේශය  සකසා  රැක දුන්නේ සිංහල බෞධ්ධයා ය .

අපේ පරමාදර්ශී සිංහල බෞධ්ධ මිනිසා නම්  දුටුගැමුණු රජ තුමාය. මා පිය උපස්ථානය / මාතා පිතු උපට්ඨනම් // දන සිටි  යත් අවස්ථාවේ හැටියට පියාටද විරුද්ධ විය. එහෙත් පියා මැරුවේ නැත. යුධ්ධයදීත් මවගේ උපදෙස්  ගත්තේය. භික්ෂුන් විමසුවේය. තමන්ට වරක් හතුරුවූ මල්ලි අතට අසුවුනත් මැරුවේ නැත. සිංහල බෞද්ධයෙක් ලෙස  රට බේරාගැනීමට  යුද්ධ කලද  මරණ ගණන අඩුකරගැනීම සඳහා  එළාර සමග ද්වන්ධ සටනක් කළේය  මියගිය හතුරාටද  ගරු කළේ බුදු දහමත් දන්නා නිසාය.

කිතුනුවෝ හෝ ඉස්ලාමිකයෝ මෙසේ කර ඇත්ද ?

අනුන්ට නිර්වාණය ලබා දීම සඳහා පතිරූප දේශයක් ගොඩනැගීමට එතු මා  තම නිර්වාණය postponed  කළේය.. එතුමා  මේ  “” පවට “””එදා කර නොගසුවේ නම්   අපටද සිදුවන්නේ ඉන්දියාවේ බෞද්ධ යන්ට වූ ලෙසින් හින්දුන් වීමටය  සෞදියේ තෙලට ලොබ බැඳ මුස්ලිමුන්  කරට ගත එංගලන්තයේ  පාසල් ක්‍රමය වෙනස් කිරීමට මුස්ලිම්  වරු උත්සාහ කර අසුවිය.  සිංහල ඉතිහාසය පාසලෙන් ඉවත් කලේ බදුද්දීන් ය  එය තවත් තහවුරු කලේ තම්බි මුදලි ජයවර්දනය.

එදා සිංහල බෞද්ධයෝ හරියට අවි අතට ගත්තානම්  ඉතිහාසය නොදන්නා නරුම පිරිසක් බිහිවෙන්නේ නැත. අවශ්‍ය තැන සටන එපා කියන   බෞද්ධයෝ   සිංහල බෞද්ධ වන්නේත් නැත . අරණ්‍ය ගතවී බවුන් වඩ න්නෙත්  නැත.  ඒ වෙනුවට කාම භෝගී ජීවිත ගත කරමින් සතුරන්ට රට දෙන්නට  න්‍යාය සපයති . අප වඩාත් පරෙස්සම් විය යුත්තේ අන්යාගමිකයන්ටත් වඩා මේ බෞධ්ධයන්ගේනි. යුද්ධය එපා යය කියව ගැනීමට බටහිරයන්ට සිටින හොඳම ය  මේ බෞධ්ධයොය.. චන්ද්‍රප්‍රේම අලුතෙන් මේ රැ ළට එකතු  . වුවෙකි””” දිවයිනේ   වටරවුමේ”” ගියේ  සිංහල කියවන්නන් අතර නමක් හදා ගනීමටය් .

ඉස්ලාමිකයන්ට මේ රටේ කළහැකි  දෙයක් නැ තය් කියා සිංහලයන් තම්බන්නට චන්ද්‍රප්‍රේම ලා  උත්සාහ කරයති  .  අද නොවෙය් තව වසර පනහකින් සීයකින් අනිවාරයෙන් විය හැකි උවදුරක් නම් මුස්ලිම් ආක්රමනයය්. එයටය් අපේ මේ සුදානම. අපි දෙමළුන්ගෙන්   ගුටි කෑවා  හොඳටම ඇති  මෙය නියපොත්තෙන්ම අද කඩා දැමිය යුතුය් . නැත්නම් ඇෆ්ගනිස්ටානය ආදී රටවලට වු දේ  අපටත් සිදුවීම අනිවාර්යය්. ඉඩක් ලැබුන වහාම මුස්ලිම් වරු සිංහලයන්ට ද්‍රෝහී වෙති.

ඉන්ග්රීසිට එදා සිංහලයන් අල්ල දුන්නේ මුස්ලිම් වරුය. 1915 ඉංග්‍රීසි උදව්වෙන් සිංහලයන්ට පහර දුන්හ. ඇමතිකම් ලද වහාම බොදු පුද බිම් බුල්ඩෝසර් කළහ . බලගතු ඇමරිකාවටත්  ගහපු   උන්ගෙන් අපිට හානියක් නැතය්  කියන එකා  මී හරකෙකි. ඉස්ලාමිකයන්ට උඩ  ගෙඩි දෙන මේ මීහරකා  “”අල්ලා”” ගෙන දිනෙක උන් විසින්ම හලාල් ක්‍රමයට  මස්කරනු ඇත.. තමන්ගේ සෙසු නිකායිකයන්වත් මරණ  ඉස්ලාමිකයෝ මෙවැනි පන්දම් කාරයෝ නොමරය් ද ?

4 Responses to “මම සිංහල බෞද්ධයෙක් වුයේ ඔබ රැකගන්නය් -4 කොටස —”

 1. dingiri bandara Says:

  Some of my very close friends in SL ans abroad are Muslims. There have times when I trusted them on personal issues more than my Sinhalese friends. As Sir Winston Churchill once said “WHEN TAKEN INDIVIDUALLY MUSLIMS ARE GOOD PEOPLE, BUT WHEN TAKEN AS A GROUP THEY BEHAVE COMPLETELY DIFFERENT”
  This what is happening all over the world. They have their aspiration to Islamise the whole word , either convert or destroy all the people of other beliefs by whatever means they can, including the non radical factions. They will show you a good face but furtively work as a group to achieve. When in a minority they will be very humble but in a majority they they behave completely different.
  I have said this before, the only way to solve this problem is for the Buddhist and other Sinhalese to unite. Avoid patronizing Muslim businesses. When they are economically hit, they will realize. We do not need to resort to violence.

 2. Senevirath Says:

  yes very true .Individually they are good because they need us for their survival we should boycott their shops

  read the previous article written by the same writer DHARMASIRI SENEVIRATNE about Sinhala Muslim riots in 1915. CATHOLICS IN NEGOMBO HAD DONE THAT SUCCESSFULLY

  SO WHY NOT WE 70% BUDDHISTS.SINHALA BUDDHISTS ARE MISGUIDED BY WESTERN EDUCATED SELFISH KALU SUDDAS. THANKS D. B. ………. …..PRESIDENT D. B TOO WAS A SINHALA BUDDHIST

  WAKE UP SINHALA BUDDHISTS. DISCUSS THESE IDEASAND DO WHATEVER U CAN TO UNITE OUR PEOPLE

 3. Lorenzo Says:

  WHEN TAKEN INDIVIDUALLY MUSLIMS ARE GOOD PEOPLE, BUT WHEN TAKEN AS A GROUP THEY BEHAVE COMPLETELY DIFFERENT

  True for both Tamils and Muslims.

  The smaller their numbers, the better.

  Now Hackhim and others are busy trying to justify JIHAD TERROR with excuses based on Aluthgama, etc.

 4. Lorenzo Says:

  Sinhalese should start to think like Jewish Israelis.

  BOTH are threatened by outsiders. BOTH have only ONE nation of their own. BOTH are 15 million in number but their enemies are over 70 million in number.

  GOSL should use Aluthgama as an excuse and bring back MOSSAD to SL. ONLY Mossad can bust Islamic junk.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2022 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress