ඉදිරි මැතිවරණයේ තීරකය ජාතිකත්වයයි
Posted on February 25th, 2015

නලින් ද සිල්වා 

අද (පෙබරවාරි 25) ජ වි පෙරමුණේ අනුර කුමාර දිසානායක නුවර දී පවත්වන ලද කතාවකින් ඔහු ජාතිවාදීන් යැයි හඳුන්වන්නන්ට හොඳ හැටි බැට දී ඇතැයි වාර්තා වෙයි. එසේ ම අප්‍රියෙල් 23 වැනි දා පාර්ලිමේන්තුව විසිරුවා නොහැර ඊනියා ජාතික ආණ්ඩුවක් පිහිටුවීමට කතාකරන්නන් ද ඔහු අතින් විවේචනය වී ඇත.  කටහඬ අනුරගේ වුවත් චින්තනය රනිල් වික්‍රමසිංහගේ ය, නැත්නම් රවි කරුණානායකගේ ය. ඒ කාගේ වුවත් ජ වි පෙ නායකයන් දැන් මැදිවියේ පසුවුව ද, ජ වි පෙරමුණ එක්සත් ජාතික පක්‍ෂයේ තරුණ සංවිධානය බවට පත් වී අවසන් ය. 

 

ඊනියා ජාතික ආණ්ඩුව සම්බන්ධයෙන් අනුර කුමාර අතින් විවේචනය වන්නේ ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂයේ නායකත්වය බව පැහැදිලි ය. මේ නායකයෝ තම වැරදි වසාගැනීමට හෝ වෙනත් හේතුවකට හෝ ඇමතිකම් ලබාගෙන ජාතික ආණ්ඩුවක් යැයි කියන මගඩියක තවත් අවුරුද්දක් හෝ දෙකක් හෝ කල්ගත කිරීමට උත්සාහ දරති. එ ජා පක්‍ෂයේ සිරකරුවකු බවට පත් වී සිටින මෛත්‍රිපාල සිරිසේන කැබීනට් මණ්ඩලයේ තම ශක්තිය වැඩිකර ගැනීම සඳහා එවැනි ඊනියා ජාතික ආණ්ඩුවක් පත්කර ගැනීමට කැමතිවනු ඇත. එවැනි ආණ්ඩුවක් පිහිටුවීම නම් වචනයේ පරිසමාප්තාර්ථයෙන් ම ජනාධිපතිගේ දෑත් ශක්තිමත් කිරීමකි. 

 

මහින්ද රාජපක්‍ෂගේ දෑත් ශක්තිමත් කිරීමේ අවශ්‍යතාවක් එකල නො වී ය. බොහෝ දෙනා ආණ්ඩුවට එකතු වූයේ තම තමන්ගේ දෑත් ශක්තිමත් කර ගැනීමට ය. එහෙත් ඔවුන් කීවේ ජනාධිපති දෑත් ශක්තිමත් කිරීමට යන බවකි. එහෙත් දැන් නම් මෛත්‍රිපාල සිරිසේනගේ දෑත් ශක්තිමත් කිරීමට අවශ්‍ය වී ඇත.  රනිල් හා අනුර කුමාර ඒ සඳහා සහාය නොදෙන බව පැහැදිලි ය. මෛත්‍රිපාලගේ කෙසේ වෙතත් රනිල්ගේ දෑත් ශක්තිමත්ව කිරීමට අනුර කුමාරට අරලිය ගහ මන්දිරයෙන් කාමරයක් ලැබී ඇතැයි කියැවෙයි. 

 

එහෙත් මේ සියල්ලට ම වඩා වැදගත් වන්නේ අද ඊනියා ජාතිවාදීන්ට එරෙහිව කරන උද්ඝෝෂණය ය. රනිල් වික්‍රමසිංහ මෛත්‍රිපාල සිරිසේන සමග එකතු වී ඊනියා ජාතිවාදයට එරෙහිව රැළියක් පැවැත්වීමට යන බව කියැවෙයි. ඉතා පැහැදිලිව මේ පසුගිය 18 වැනි දා නුගේගොඩ පැවති රැළියට පිළිතුරකි. එසේ පිළිතුරු රැළි පැවැත්වෙන බව අපි කල්තබා ම කීවෙමු. එසේ කීමෙන් අපි ගෞරවයක් බලාපොරොත්තු නො වෙමු. දේශපාලනය ගැන උනන්දුවක් දක්වන බොහෝ අය පිළිතුරු රැළි ගැන සිතන්නට ඇත. 

 

පසුගිය ජනාධිපතිවරණයේ දී ද මතුවීමට තිබුණේ ජාතිකත්වය ය. අපි ඒ බව සංධානයට කීවෙමු. එහෙත් එහි ජනාධිපතිවරණ ප්‍රචාරක කටයුතු මෙහෙයවූවෝ අවසන් සතිය දක්වා ම ජාතිකත්වය අමතක කළහ. ඒ අතර සිදුවූයේ ජාතිකත්වය අමතක කර ඊනියා දුෂණය ගැන කතාකිරීමට එ ජා ප ප්‍රචාරකයන් ඉදිරිපත් වීම ය. අවුරුද්දකට වැඩි කලක් තිස්සේ එ ජා ප මේ ප්‍රචාරය ගෙන ගියේ ය. එහි දී ඔවුන්ට ඇමරිකාව ප්‍රමුඛ  (ප්‍රශ්නය ඇති කළේ එංගලන්තය වුවත් අද එය මෙහෙයවන්නේ ඇමරිකාව ය) බටහිරයන්ගේ හා ඉන්දියානුවන්ගේ සහාය නොමඳ ව ලැබිණි. ඉන්දියාවේ උගත් රෝ ඔත්තු සේවයට වැඩ කරන සිංහලයෝ මෙහි දී විශේෂයෙන් යොදාගනු ලැබිණි. මේ එකකු මා හමුවීමට ද පැමිණියේ කොටින්ට විරුද්ධව රණවිරුවන් කළ මෙහෙයුම් ඔහු ඉන්දීය දෘෂ්ටි කෝණයකින් විස්තර කර ලියූ පොතක් ද රැගෙන ය. විය යුතු පරිද්දෙන්ම මම ඔහු ගෙදරින් එළවා දැමුවෙමි.  

 

සිංහල ජාතිකත්වය හා සිංහල බෞද්ධ චින්තනය (මෙය අමරසේකරගේ ජාතික චින්තනයෙන් වෙනස් බව දැන්වත් පාඨකයා දැනගත යුත්තේ අවුල් සහගත ව නොසිතීමට ය) විස්තර කරන ලිපි ඉදිරියේ දී තව තවත් ලිවීමට බලාපොරොත්තුවෙමි. එහෙත් කිව යුත්තේ බටහිර හා ඉන්දීය ගැත්තන් කෙසේ කීව ද සිංහලයන්ගේ ඡන්දවලින් 65%ක් හෝ සිංහල බෞද්ධයන්ගේ ඡන්දවලින් 70%ක් හෝ ගත්තේ නම් මහින්ද රාජපක්‍ෂට ජනාධිපතිවරණය ජයගැනීමට තිබුණු බව ය. බටහිරයෝ ද ඉන්දියානුවෝ ද එය දැන සිටියහ. එබැවින් ඔවුන්ට අවශ්‍ය වූයේ 65% අඩුකිරීම ය. ඒ සඳහා ඔවුහු වෙනසක් අවශ්‍යය, දූෂණයට එරෙහි විය යුතු ය, ඊනියා සාධාරණ සමාජයක් බිහිකළ යුතුය, ඊනියා යහපාලනයක් ඇතිකළ යුතු ය, ඊනියා පිවිතුරු හෙටක් උදාකළ යුතු ය ආදී සිහින ඡන්දදායකයා, විශේෂයෙන් ම තරුණ ඡන්දදායකයා හමුවේ තැබූහ. එහි දී ඔවුහු, විශේෂයෙන් ම බටහිරයෝ , සයිබර් අවකාශය යොදාගත්හ.

 

ජ වි පෙරමුණේ මිනීමැරුම්, බටලන්ද, වයඹ පළාත් සභා ඡන්දය, වෝටර්ස් ගේට් ආදී කිසිවක් ගැන පමණක් නොව කොටි බෝම්බ ගැන ද නොදත් තරුණ තරුණියෝ ජාතිකත්වය පිළිබඳ අවබෝධයක් නැතිව මෛත්‍රිපාල සිරිසේනට ඡන්දය දුන්හ. මහින්ද රාජපක්‍ෂට ලැබුණු සිංහලයන්ගේ ඡන්දය 58%ක් පමණ විය. එය 65%ට වඩා අඩු විය. බටහිරයන්ගේ හා ඉන්දියානුවන්ගේ ජයග්‍රහණය වූයේ 65%, 58% දක්වා අඩුකිරීම ය. 

 

ඉදිරි මැතිවරණයේ ද ීඑය එසේ ම සිදු නොවන බව මෛත්‍රිපාල කෙසේ වෙතත් රනිල් දනියි. එබැවින් එහි දී ජාතිකත්වය තීරක බලය වීම වැළැක්වීමට රනිල් බටහිරයන්ගේ ද ඉන්දියානුවන්ගේ ද සහාය ඇතිව දැන් සිට ම සූදානම් වෙයි. අසාද් සාලි කී අයුරින් නොව නුගේගොඩ රැස්වීමේ බෞද්ධ කොඩි නො වී ය. එහෙත් එහි ජාතික කොඩි ද මහින්ද රාජපක්‍ෂගේ ඡායාරූප ද විය. පැහැදිලිව ම අද මහින්ද රාජපක්‍ෂ සිංහල ජාතිකත්වයේ සංකේතය වෙයි. නුගේගොඩ රැස්වීම අහවල් පක්‍ෂයක හෝ අහවල් පුද්ගලයකුගේ රැස්වීමක් නො විය. එය වත්මන් යුගයේ ජාතිකත්වයේ රැස්වීම විය.

 

රනිල් ද බටහිරයෝ ද ඉන්දියානුවෝ ද  ඒ බව දනිති. රනිල් අද ජාතිකත්වයට බිය වී ඇත. ඔහු ජාතිකත්වය වෙනුවෙන් යම් ප්‍රමාණයකට වුවත් පෙනී සිටින ජනමාධ්‍ය මර්දනය කිරීමට සැරසෙන්නෙත් නුගේගොඩ ජාතිකත්ව රැස්වීමට විරුද්ධව ඊනියා ජාතිවාදී නොවන රැස්වීම් සංවිධානය කරන්නේත් එබැවිනි. 

 

නලින් ද සිල්වා 

 

2015 පෙබරවාරි 25  

4 Responses to “ඉදිරි මැතිවරණයේ තීරකය ජාතිකත්වයයි”

 1. Senevirath Says:

  කොටි ගණනක් හෝ වැයකර රනිල් තමන්ගේ රැස්වීමට සෙනග ගෙන ඒමට දැන් තියාම වැඩකරගෙන යනවලු ජනතාව තමන්ගේ පැත්තේ බව අඟවන්න ඕනෑම දෙයක් එයා කරය් අපේ මොදයොත් බය වෙනවනේ

 2. cwije Says:

  A checklist on Sinhala political cats (හොර බළල්ලු)
  C. Wijeyawickrema, LL.B., Ph.D.
  No shame, no fear (හිරි-ඔත්තප්ප)
  Politicians are a corrupt lot in India, USA, UK, EU or in Sri Lanka. But the worst kind of cheaters is found in Sri Lanka because here one can escape easily even if caught red-handed. Double game is so open here. As ‘not promised,’ of the 43 UNP MPs, 41 are ministers of some sort! As ‘not promised,’ Ravi Karunanayaka, an ardent Catholic, goes to worship God Kataragama, in a government helicopter. He was once a chief dayaka of the Kotte Raja Maha Viharaya. Look at the picture of PM Ranil with President MS at the root of the Sri Maha Bodhi. It was as if MS ordered him to appear there with him in a worshipping posture, because previously a lady pupil (Sharmine Serasinha) of the late Ven. Piyadassi, questioned MS, via the anti-Sinhala Buddhist website Colombo Telegraph, why he was worshipping a tree! Ranil did not know even how to pretend! While silent on Udayan, he is angry with Sinhala newspapers Divaina and Rivira!
  The politicians in Sri Lanka have no shame, no fear. From JRJ, RP, CBK, RW to MR were all a corrupt lot, and we must expose them for the public good. It is a tragedy for the Sinhalayas, especially the Sinhala Buddhists. I consider Ranil, CBK and MR as dishonest politicians along with a long list of other names (Rajiva Wijesinha is an exception in this regard), not interested in serving or saving the country. Therefore, at the next parliamentary election, these rotten eggs should not be allowed to deceive people, because those who have no fear or shame (හිරි-ඔත්තප්ප) can do anything to save their skin in Sri Lanka’s dirty political waters.
  Remove 13-A
  Removing 13-A, and replacing it with the Jana Sabhas must be the key election issue at the next parliamentary election (to be held under the new electoral system), and I have prepared a checklist to test the behavior of a selected set of talking politicians who are all (except MS who has no more political ambitions) in the game for selfish reasons. A few non-political names are also added because of their public stand on public issues. The table of checklist can have any number of columns added to it, but I decided to limit it to 13-A related items because 13-A is the beginning of the end of the Sinhala Buddhist heritage in Sri Lanka.
  Three danger bells
  There are three problems that Sri Lanka is facing today which have international connections. They are: (1) Christianization of Asia project of the Pope and the World Church Org. This we have in Sri Lanka as unethical religious conversion of Buddhists and Hindus; (2) Islam fundamentalism of Taliban, Wahhabism, Shari fighters of the ISIS type. This we have as Muslim pockets of inclusive zones with a right to have five wives; and (3) World Tamil movement to have a Tamil country with a UNO flag encompassing the British Madras Province. This we have since 1924 as Tamil separatism which was rejected by the Donoughmore and Soulbury Commissions in 1929 and 1946.
  Economic and Moral decline
  In addition, Sri Lanka faces the old colonial problem of widening economic disparity between the rich and the poor and spatial inequality due to socio-economic gap between Colombo versus villages. Nobodies becoming Somebodies is happening so fast since 1978 and since 2005, but the people are living on the borderline of food or starvation and health.
  Since 1971 with JVP introducing the new method of political killings, and after 1978 JRJ’s open economy, the moral degradation is such that children are willing to sell parents or parents are willing to sell their children for a quick buck. The moral decline is frightening. Parents teach children to lie!
  These five different trends are interlinked, and the group of people adversely affected by them predominantly, is the Sinhala people, especially the Sinhala Buddhists.
  American-Chinese power struggle in the Indian Ocean
  Perhaps, the most important geopolitical variable affecting Sri Lanka is the American attempt to block Chinese expansion in Africa and in the Indian Ocean. Sri Lanka is no more a sovereign country after the 1987 Rajiv-JRJ agreement limiting any local action affecting India. If oil is found in the Mannar Basin, American interests will go beyond Sri Lankan ports. Sri Lanka is not a sovereign state, when one thinks of the American and UK embassy interferences in the North and East civilian affairs, or direct dealings on a daily basis between TNA and Indian embassy office located in Jaffna. There was no foreign coup with regard to the presidential election as it was an astrology-based, Namal’s age-based decision taken solely by MR. But, the American CIA and Indian RAW must be playing cat and mouse games all over Sri Lanka day and night. For 100,000 US dollars or a scholarship to a son or daughter to go to a US university who will not betray rules, regulations or principles!
  Sinhala Buddhist orphans
  What Bodu Bala Sena (BBS) revealed was that all the Sinhala MPs are competing to fight for minority rights and non to look after the Sinhala Buddhists! This is in addition to the Tamil, Muslim or Christian MPs to fight for their own rights, and get laws passed slowly and secretly. For example, UNP cabinet minister Eran Wicramaratne is a pastor in charge of the Assembly of God Church organization accused of engaged in unethical conversions. Not a single colonial law passed adversely affecting the Sinhala Buddhists were removed or modified by the so-called Sinhala Buddhist PMs or Presidents! Even the Kuragala ancient pre-Christian era Buddhist ruins could not be protected under the colonial Preservation of Antiquities Act, because MR stopped it to please a Muslim group. In other countries, this is an offence to impeach or send a president to jail.
  Who is seeking Sinhala Buddhist vote?
  The table below tells an interesting story. Imagine if we add other columns to show bank accounts, sudden wealth, nepotism, relatives in PCs etc. The table is a checklist, prepared with the information I believe as correct, which could help one in understanding why or why not a particular politician (MPs, PC members, PS members) support or oppose 13-A. For a Christian, generally, Sri Lanka history begins in 1505, and most politicians at the national scene has a close Christian connection, even if he or she openly profess to be a Buddhist or a Donoughmore Buddihist. Some are Marxists who have no religion until they become very old. Some do not believe Sri Lanka is the country of the Sinhalese (Sinhale not Ceylon), with minority rights protected. The opposition to BBS is a clear indication of an anti-Sinhala Buddhist mind, when that opposition is linked with any or all of C2-C7. C6 & C7 are in red as most critical characteristics in abolishing 13-A. One important secondary issue is that because MR was a supporter of 13-A, all those who want him back in politics must be presumed as 13-A supporters. Hence the question marks against their names in columns 6 & 7.
  It is a blessing that MS is free of any doubt indicated by a question mark. He has a clean slate so far. He is the only true commoner to become EP. Not a son of an MP or a Colombo black-white. Not even a Thurstan or Ananda college admission; a dry zone colonist farmer’s son. He became EP under most extraordinary circumstances and he is in a position to bring poor Sinhala people of UNP and SLFP under his guidance. This may not be the wish of UNP or SLFP politicians. But by following the Buddhist Middle Path, by balancing the reasonable demands of minorities with the historical injustices done to the Sinhala Buddhists, he could prove that he received training for 47 years for the task of rescuing Sri Lanka.
  ============================
  Table- explanation of columns
  C1= Family Religion (Christian/Buddhist) C2= Interfaith believer (I)
  C3 = Does not believe in a Sinhale C4= said this war is not winnable
  C5= supported federal packages C6= supported 13-A plus
  C7= supported 13-A minus C8= opposed BBS
  Name C1 C2 C3 C4 C5 C6 C7 C8

  Ranil Wickremasinghe C/B X x X x x x
  Chandrika B. Kumaratunga C/B X x X x x x
  Mahinda Rajapaksa B? X x ? ? x ?
  Maitipala Sirisena B
  Champika Ranawaka B ?
  Dinesh Gunawardena B ? ?
  Wimal Weerawansa B ? x
  Udaya Gammanpila B ?
  Raajitha Senaratna ? ? x X x x x
  Vasudeva Nanayakkara ? X x X x x x
  Dayan Jayatilleke C X x ? x x x
  Rajiva Wijesinha C X x ? x x x
  John Amaratunga C X x x x x x
  Dayasiri Jayasekera C ? ?
  Prasanna Ranatunga B ? ?
  Gomin Dayasiri B ? ?
  Nalin de Silva B ? ?
  Nimal Siripala de Silva B ? ?
  Susil Premjayath B ? ?
  Ravi Karunanayaka C X x x x x x
  Gunadasa Amarasekara B ? ?
  Ven. Maduluwawe Sobhitha B ?
  Ven. Atureliye Ratana B ?
  Anura Kumara Dissanayaka ? ? ?
  Sajith Premadasa B? ? ? ? ?
  Ven. Elle Gunawansa B ? ?
  Karu Jayasuriya B ? ? ? ?
  Vidura Wickramanayake B ? ?

 3. Samanthi Says:

  It is great that Prof. Nalin De Silva started writing again very frequently.
  I learnt that many people don’t read Iridha Divaina after his “Dekma” was removed from publishing. Instead, many people now read “Rivira”. If Rivira wants to get a good readership, it must give a prominence place in it to Prof. De Silva’s articles.

 4. Geeth Says:

  ඇත්ත වශයෙන්ම එය ජාතිකත්වයයි. නුගේගොඩ මිනිසා යනු ඒ ජාතිකත්වයේ සංකේතයයි. ජාතිකත්වයට පක්ෂ බේදයක් නැත, වර්ණ බේදයක් නැත. ඉන්නේ ජාතිකත්වය වෙනුවෙන් පෙනී සිටින්නන් හා ජාතිකත්වයට එරෙහි වන්නන් පමණි.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2022 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress