රායප්පු ජෝසෆ්ගේ පෙළපාලිය
Posted on February 25th, 2015

නලින් ද සිල්වා

 

එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව අයිතිවාසිකම් කොමිසම මාර්තුවේ දී ජෙනීවා සැසියට ඉදිරිපත් කිරීමට නියමිත ව තිබූ ලංකාවේ මානව අයිතිවාසිකම් කඩවීම් පිළිබඳ වාර්තාව සැප්තැම්බරයට කල් දැමීම පිළිබඳ විවිධ කතා දේශපාලන ක්‍ෂෙත්‍රයෙහි අසන්නට ලැබෙයි. ප්‍රධාන වශයෙන් ම එ ජා පක්‍ෂයට හා ජ වි පෙරමුණට සම්බන්ධ භික්‍ෂූන් වහන්සේලා අරලිය ගහ මන්දිරයට වඩම්මවා රනිල් වික්‍රමසිංහ කියා ඇත්තේ මානව අයිතිවාසිකම් කොමිසම ස්වෙච්ඡාවෙන් ම වාර්තාව ඉදිරිපත් කිරීම මාර්තුවේ සිට සැප්තැම්බරය දක්වා කල් දමා ඇති බව ය. 

 

දේශපාලනයේ දී බොරු කීම සාමාන්‍යය වෙයි. එහෙත් වාර්තාව කල්දැමීම ගැන අපි ද කාලයක සිට කතා කළෙමු. එය කල් දමන බව අපි ඒ දිනවල ම කීවෙමු. (ජෙනීවා මානව හිමිකම් වාර්තාව කල් දමයි ලිපිය හා තවත් ලිපි කියවන්න) අපට ලැබුණු තොරතුරු අනුව ජයන්ත ධනපාල පසුගිය මාසයක පමණ කාලයක් එය කල්දමා ගැනීම පිළිබඳ සාකච්ඡා කර ඇත. සමහර විට ඒ සාකච්ඡා ගැන රනිල් වික්‍රසිංහ නොදැන සිටින්නට ඇත! මංගල සමරවීර නම් මේ සම්බන්ධව ඇමරිකාවේ රාජ්‍ය ලේකම් ජොන් කෙරී සමග ඒ ගැන කතා කරන්නට නැත. මංගල කතා කරනු තබා තම ස්වාමියා සමග එකට හිටගෙන සිටියේත් මහත් අපහසුවෙනි. සිංගප්පූරුවේ විදේශ ඇමති සමග විහිළු තහළු කළ මංගල කෙනකු කෙරී ඉදිරියේ දැකගත නොහැකි විය. එසේ වුවත් මංගල ද වෙනත් අය සමග ඒ ගැන කතාකර ඇති බව පැහැදිලි ය. ඔවුන් ඒ සාකච්ඡා ගැන රනිල්ට නොකියන්නේ ඇයි ද යන ප්‍රශ්නය නම් නොඅසා සිටීමට නො හැකි ය. රනිල් ඇත්ත කියන පුද්ගලයෙකි1

 

ඒ කුමක් වුවත් ලංකාවේ ඉල්ලීමට බටහිරයන් එකඟ වී වාර්තාව ගෙන ඒම මාස හයකින් කල්දමා ඇති බව පැහැදිලි ය. ඒ ඉදිරියේ දී පැවැත්වීමට නියමිත මැතිවරණයේ දී එ ජා පක්‍ෂයට වාසි ලබා ගැනීමට ය. එ ජා පක්‍ෂයේ විදේශ ප්‍රතිපත්තියේ හොඳකම නිසා ම එය කල් දැමුණු බව රනිල් ට පැවසිය හැකි ය. එහෙත් එය කල් දැමුවේ ඊනියා මානව අයිතිවාසිකම් කඩවීම් පිළිබඳ අභ්‍යන්තර පරීක්‍ෂණයක් පැවැත්වීමට ලංකාණ්ඩුව එකඟ වූ බැවිනි. ආණ්ඩුව ඒ බව ප්‍රතික්‍ෂෙප කරනු ඇත.

 

මේ ඊනියා අභ්‍යන්තර පරීක්‍ෂණය එතැනින් නොනවතින බව ද අපි කීවෙමු. එය ඊනියා ජාත්‍යන්තර පරීක්‍ෂණයකින් ම කෙළවර වනු ඇත. අද මේ පරීක්‍ෂණ සම්බන්ධයෙන් දෙමළ ජාතිවාදීන් අතර ප්‍රධාන වශයෙන් මත දෙකක් ඇත. සුමන්තිරන් (ඔහුට අනුව ඔහු සමාජවාදියෙකි) ඇතුළු පිරිසක් කියා සිටින්නේ හුදු අභ්‍යන්තර පරීක්‍ෂණයක් ප්‍රමාණවත් නොවන බව ය. ඔවුන්ට ඊනියා ජාත්‍යන්තර පරීක්‍ෂකයන් (විනිශ්චයකරුවන්) ද එයට සහභාගි කරවා ගැනීමට අවශ්‍ය වෙයි. එහෙත් විසුරුණු දෙමළ ජනයා එයට ද අකමැති වෙති. ඔවුන්ට අවශ්‍ය වනුයේ මුළුමනින් ම ඊනියා ජාත්‍යන්තර පරීක්‍ෂණයකි. ඔවුහු වාර්තාව ඉදිරිපත් කිරීම කල් දැමීම ගැන විරුද්ධ වෙති. අප කලින් ලිපියක සඳහන් කළ පරිදි ම බටහිර රටවල් විසිරුණු දෙමළ ජනයාට කන් නොදී වාර්තාව ගෙන ඒම කල් දැමීමෙන් පෙන්නුම් කරන්නේ බටහිර රටවල් විසුරුණු දෙමළ ජනයාට අවශ්‍ය ආකාරයෙන් ම කටයුතු නොකරන බව ය. 

 

රායප්පු ජෝසෆ්ගේ පෙළපාලිය යාපනය විශ්වවිද්‍යාලයේ සිට නල්ලුර් කෝවිල දක්වා ගමන් ගෙන ඇත්තේ වාර්තාව කල් දැමීමට විරෝධය පෑමටත් ඊනියා මානව අයිතිවාසිකම් කඩවීම් පිළිබඳ ව ජාත්‍යන්තර කොමිසමක් ලබාගැනීමටත් ය. රනිල්ට අනුව රායප්පු ජෝසෆ්ලා ජාතිවාදියෝ නො වෙති. ඔහුට අනුව ජාතිවාදීන් ඇත්තේ සිංහලයන් අතර ය. රායප්පු ජාතිවාදයකු යැයි කිවහොත් බටහිරයන් හා ඔවුන් විසින් නඩත්තු කෙරෙන කසිකබල් පඬියන් ආණ්ඩුවට විරුද්ධ වනු ඇත. රායප්පු දේශප්‍රේමියෙකි! ඔහුට ජාතිවාදියා යැයි කියන්නෝ ම පමණක් ජාතිවාදීහු වෙති.

 

රායප්පු ජෝසෆ්ගේ පෙළපාලිය අද අමතක කෙරෙනු ඇත. එහෙත් නොබෝ කලකින් මැතිවරණයක් පවත්වා එ ජා පක්‍ෂය බලයට පත්වුවහොත් මේ වසර අවසාන වන විට ඊනියා ජාත්‍යන්තර පරීක්‍ෂණයක් පැවැත්වෙනු ඇත. රායප්පු ක්‍රියා කරන්නේ ඒ වෙනුවෙනි. ඇතැම් විට මේ සියල්ල තීර නාටකයකට අනුව සිදුවනවා ද විය හැකි ය. බටහිරයන්ට ද දෙමළ ජාතිවාදීන්ට ද පඬියන්ට ද රනිල්ලාට ද නින්ද යන්නේ මහින්ද හා ගෝඨාභය දංගෙඩියට දැක්කවීමෙන් පසුව ය. 

 

නලින් ද සිල්වා

 

2015 පෙබරවාරි 24

7 Responses to “රායප්පු ජෝසෆ්ගේ පෙළපාලිය”

 1. Senevirath Says:

  රායප්පු ලා හිසමුදුනේ තබාගෙන සිංහල බෞද්ධයන් පයට පාගාගෙන අපි අකමැති පිනා අගමැති අවමන්ගලයා සමග සිංහලයන්ගේ අවමන්ගල්ල්යය සංවිධානය කරමින් සිටී දිනය ස්තා නය හා වෙලාව පසුව දැනුම්දෙනබව මයිත්රියෙන් යුතුව දැනුම්දෙමු අවමගුල් උළෙල ”’ග්රෑන්ඩ් ”’ හෙවත් අතිඋත්සවාකාරයෙන් පැවැත්වීමට කටයුතු කර ඇති අතර පෘතුගාලයේ අගමැතිතුමාගේ මුලිකත්වයෙන් පැවැත්වීමට අදහස් කර ඇතිබව මහාසන්ඝරත්නයට කලින්ම දන්වා ඇත .

 2. Indrajith Says:

  ජාතික නිදහස් පෙරමුණේ නායක පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රී විමල් වීරවංශ මහතාගේ බිරිඳ වන ශෂී වීරවංශ මහත්මියට එල්ල වී ඇති විදේශ ගමන් බලපත‍්‍ර සම්බන්ද චෝදනා අසත්‍ය බවට තහවරු කරන ලේඛණ අධිකරණයට ඉදිරිපත් කල බව ඇය වෙනුවෙන් පෙනී සිටින නීතීඥයෝ පවසති.

  එම නීතීඥ කණ්ඩායමේ නීතීඥ කපිල ගමගේ මහතා පවසන්නේ වීරවංශ මහත්මිය විදේශ ගමන් බලපත් දෙකක් භාවිත කර ඇති බවට එල්ල වන චෝදනාව මුළුමනින්ම අසත්‍ය බවත් කලිවන් පැවති බලපත‍්‍රය ආගමන විගමන දෙපාර්තමේන්තුවට බාර දී දෙවැන්න ලබාගෙන ඇති බවයි.

  ඒ බව තහවුරු කරන ලේඛණයක්ද ඔහු ඉදරිපත් කලේය.

  උපන් දිනය වෙනස් කිරීම සම්බන්ධයෙන්ද එල්ල වී ඇති චෝදනාවද බැහැර කරන නීතීඥවරයා මෙය පුද්ගලයින් ලියාපදිංචි කිරීමේ දෙපාර්තමේන්තුව මගින් නිකුත් කරන ලද ජාතික හැඳුනුම්පත අනුව සකසන ලද විදේශ ගමන් බලත‍්‍රයක් බවත් එම වරද නැවිරදි කරන ලෙස ඉල්ලා සැකකාරිය විසින් දැනට කලකට පෙර එම දෙපාර්තමේන්තුවට ලිඛිතව දන්වා තිබුනද එය සිදුව නැති බවයි.

  ඒ සම්බන්ධයෙන් වූ ලේඛණද ඔහු මාධ්‍ය වෙත ඉදිරිපත් කලේය.

  මේ සම්බන්ධයෙන් අදහස් පල කරමින් පොලිස් මාධ්‍ය ප‍්‍රකාශකවරයාද සඳහන් කරන්නේ පොලීසිය පරීක්‍ෂා කරන්නේ ඇයට එල්ල වී ඇත්තේ විදේශ ගමන් බලපත් දෙකක් භාවිතා කිරීමේ චෝදනා නොව අවධිමත් ලේඛණ භාවිතා කරමින් විදේශ ගමන් බලපත‍්‍රයක් සෑදිම බවයි.

  ඒ සම්බන්ධයෙන් පුද්ගලයන් ලියාපදිංචි කිරීමේ දෙපාරත්මේන්තුවද වගකිව යුතු බවත් ඒ ගැන පරීක්‍ෂණයක් කල යුතු බවත් ඔහු පවසයි.

  දෙරණ රූපවාහිනිය සිද්ධිය වාර්තා කල අයුරු…

 3. Christie Says:

  Namaste: Is this Rayappu the Catholic priest? How come he goes from Jaffan to a Hindu Temple in protest. This Rayappu and others are not Christians, they have taken up Christianity to benefit from the Christian West. Jai Hind

 4. ranjit Says:

  Rayappu or Parippu I do not know this guy well but I do know that he is a genuine LTTE supporter and a traitor to our Sinhala Motherland. These type of poisonous snakes should have eliminated long time ago. They are openly canvassing separatism which is not acceptable to us Sinhalese.

  During the previous Govt time these traitors never raised their heads or fists like today. Thanks to LTTE Sympathizer Ranil/Chandrika they got all the freedom they wished. We can witness more of these in the future and Ranil and the Yahapalana pigs will not utter a word against it. They will ban or stop only the sinhala protests and will call them by different names and sometimes put them in jail. This is the Yahapalanaya they were talking about. I hope people will give them a good answer in this coming election and help to save the country from these local & foreign enemies.

  If you trust UNP and give power to them for a short period even be ready to starve,die for the country or lose your jobs. They are liars,Traitors and lovers of the west. DO NOT TRUST U.N.P.

 5. NAK Says:

  “Horu samaga heluwen”( Naked with the thieves)
  UNP while in the opposition and now in the government calls the UPFA a den of thieves.
  Now the same UNP wants to have a national government with the same UPFA thieves.
  what they are essentially saying is “you UPA & UPFA chewed the country dry for 20 years and we we starved.
  Since there does not appear any chance for us have a go at chewing the country all by our selves,at least give us a chance to do it together.
  Lets chew the country together. JVP can lick the left over bones!

 6. Samanthi Says:

  It is great that Prof. Nalin De Silva started writing again very frequently.
  I learnt that many people don’t read Iridha Divaina after his “Dekma” was removed from publishing. Instead, many people now read “Rivira”. If Rivira wants to get a good readership, it must give a prominence place in it to Prof. De Silva’s articles.

 7. Ancient Sinhalaya Says:

  Kasippu joseph is a traitor. He is a diehard eelamist.
  These eelamist’s motherland is just across the waters. They claim to have had
  kings and kingdoms. That’s a world’s first. Kingdoms and kings without any buildings.
  Nobody has ever seen an ancient brick from these kingdoms. They are actually mythical kingdoms,
  only exist in books and www. Bunch of bloody liars living a lie to get more and more of the cake.
  Tamil Nadu (nadu means country in tamil). Most of the coastal belt dwellers are 60s kallathonis.
  This kasippu joesph most probably one of them.

  Another world’s first is a race with two motherlands. One in Tamil nadu, one in Sri Lanka.
  Only race in the world with two motherlands.
  These bloody liars are living a lie. Live in the real world. Why you all can live happily all over the world
  (claiming Sri Lanka’s brutality when actually there were fleeing hitler prabakaran brutality) and calling themselves
  British, Amercian, French, Aussie, etc, etc. But in Sri Lanka it is different. They want a separate country. They can’t
  call themselves Sri Lankans. Sri Lanka have been very unfortunate to have these two sets foreigners who have
  no gratitude to the country while enjoying all the benefits it gives. Ungrateful, treacherous lot these eelamist and the mussies.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2021 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress