මෛත්‍රීට පුළුවන් ද?
Posted on February 27th, 2015

නලින් ද සිල්වා

 

රටක ජනාධිපතිවරයකු ද සිරකරුවකු වීමට හැකි ය. අද මෛත්‍රිපාල සිරිසේන එ ජා පක්‍ෂයේ සිරකරුවෙකි. ඔහු ජනාධිපතිවරණයට ඉදිරිපත් කිරීමට විවිධ පාර්ශ්ව කටයුතු කළ බව රහසක් නො වේ. ඒ අතර විදේශීය ඔත්තු සේවා ද තානාපති (මහා කොමසාරිස්) කාර්යාල ද විය. ඔවුන්ට අවශ්‍ය ව තිබුණේ මහින්ද රාජපක්‍ෂ පැරදවීම මිස මෛත්‍රිපාල සිරිසේන ජනාධිපති කරවීම නො වේ. මහින්ද රාජපක්‍ෂ පරාජය කිරීම යනු මෛත්‍රිපාල සිරිසේන ජයග්‍රහණය කරවීම නො වේ දැයි කාරණාකාරයකු ප්‍රශ්න කිරීමට ඉඩ ඇත. එය තර්කයක් ලෙස ඇත්තක් ලෙස පෙනී යයි. එහෙත් මෛත්‍රිපාල සිරිසේන වෙනුවට නිමල් සිරිපාල ආදේශ කළත් එය වලංගු වීමට තිබිණි. 

 

මේ පාර්ශ්වවලට අවශ්‍ය ව තිබුණේ් ඔවුන්ගේ වචනවලින් කියන්නේ නම් රාජපක්‍ෂ රෙජිමය පරාජය කිරීම මිස අහවලා දිනවීම නො වේ. අහවලා කවුරුන් වුවත් ඔවුන්ට ප්‍රශ්නයක් නො වී ය. මහින්ද රාජපක්‍ෂ පරාජය කළ හැකි හොඳම අපේක්‍ෂකයා තෝරා ගැනීම ඔවුන්ගේ ප්‍රශ්නය විය. යම් කිසි පුද්ගලයකු තෝරා ගෙන ඔහු ජනාධිපති කළ යුතු ය යන හැඟීමක් ඔවුන්ට ප්‍රායෝගික ව ගත්කල නො තිබිණි. 

 

ප්‍රායෝගික ව ගත්කල යනුවෙන් මා කියන්නේ ඔවුන්ගේ අපේක්‍ෂකයා වූ රනිල් වික්‍රමසිංහට ජයගැනීමට නොහැකි බව ඔවුන් යම් අවබෝධයකින් පසු වූ නිසා ය. ඔවුන්ට මහින්ද රාජපක්‍ෂ පරාජය කර රනිල් වික්‍රමසිංහ ජයග්‍රහණය කරවීමට අවශ්‍ය විය. එහෙත් ඒ දෙක ම එක්විට කළ නොහැකි බව ඔවුහු දත්හ. එබැවින් ඔවුන්ට අවශ්‍ය වූයේ වෙනත් කවුරුන් ලවා මහින්ද රාජපක්‍ෂ පරාජය කරවා රනිල්ට පසුව විධායක බලතල ලබා දීම ය. එනම්  රනිල් පළමුව අගමැති කර පසුව ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයක් මගින් අගමැතිට විධායක බලතල පැවරීම ය. 

 

රනිල් අගමැති කිරීමට තිබූ හදිසිය මෛත්‍රිපාල ජනාධිපති කිරීමට තිබූ වුවමනාවට වැඩි විය. ඒ නිසා ම දෝ ව්‍යවස්ථානුකූල ව රනිල් අගමැති ලෙස පත්කර ගැනීමට නොහැකි විය. කලබලය නිසා රනිල් පික්පොකට් අගමැතිවරයකු ලෙස පත්විණි. කෙසේ වෙතත් එතැන දක්වා නීත්‍යානුකූල ව නොවුනත් සැලැස්මට අනුව කටයුතු කෙරිණි. දැන් ඇත්තේ සැලැස්මේ ඉතිරි කොටස ක්‍රියාත්මක කිරීම ය. රනිල් ට අද අවශ්‍ය විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය අහෝසි කර ඒ බලතල අගමැතිට පැවරීම ය. එහෙත් එය කරගන්නේ කෙසේ ද? මෛත්‍රිපාල සිරිසේන දැන් අවුරුදු හයකට ජනාධිපති ය. 

 

මෛත්‍රිපාලට තම විධායක බලතල අහිමි කර ගැනීමට දැන් අවශ්‍යතාවක් නැත. ඔහු ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂයේ ඔහු විසින් පත්කරන ලද නායකයන් ලවා විවිධ ඉල්ලීම් ඉදිරිපත් කරයි. ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂය විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය අහෝසි කරනු තබා බලතල අඩු කිරීමට ද අද එකඟ නැත. බලතල අඩු කිරීමට නම් වෙනත් යෝජනා ද සමගාමී ව ක්‍රියාත්මක විය යුතු යැයි ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂය කියන්නේ එබැවිනි. මැතිවරණයට පෙර ජාතික ආණ්ඩුවක් පිහිටුවීමටත් වැදගත් ඇමති ධුර පහක් සහිත ව තවත් ඇමති ධුර තමන්ට ලැබිය යුතු යැයි මෛත්‍රිපාලගේ  ශ්‍රී ල නි ප නායකයෝ කියා සිටිති. එහෙත් රනිල්ට අවශ්‍ය  මැතිවරණයෙන් පසු ඊනියා ජාතික ආණ්ඩුවක් පිහිටුවීමට ය.

 

රනිල්ට ඒ කටයුතු සියල්ල කරගැනීම සඳහා අප්‍රියෙල් විසිතුන්වැනි දාට පසු පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවා හැරීමට අවශ්‍ය වෙයි. එහෙත් පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවා හැරිය හැක්කේ ජනාධිපතිට ය. ජනාධිපතිට රනිල්ට ඇහුම්කම් නොදී අප්‍රියෙල් විසිතුනට පසු පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවා නොහැර සිටීමට ප්‍රළුවන් ද? අප්‍රියෙල් විසිතුනට පසු පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවා හැරීමට විදේශිකයන් ද බලපෑම් කරනු ඇත. මෛත්‍රිපාලට ඒ බලපෑම්වලට නොසැලී මුහුණ දිය හැකි ද? 

 

එසේ මුහුණ දීමට හැකි ක්‍රමයක් ඇත. ඒ මහින්ද රාජපක්‍ෂ පාර්ලිමේන්තුවට පත්කර ඔහු අගමැති කර වෙනත් අමාත්‍ය මණ්ඩලයක් පත්කර ගැනීමෙනි. බටහිරයන්ගේ හා ඉන්දියානුවන්ගේ බලපෑම් ඉදිරියේ නොසැලී සිටීමේ ශක්තිය මහින්දට ඇත. මෛත්‍රිපාල එයට සූදානම් ද?

 

නලින් ද සිල්වා

 

2015 පෙබරවාරි 27

7 Responses to “මෛත්‍රීට පුළුවන් ද?”

 1. Geeth Says:

  නැත!

 2. Christie Says:

  Namaste: Indian Empire has achieved the first step the new governor Mithripala Sirisena. He may be the coolie and Chandrika the governor and Ranil the Kankani. The second step is simple.Stop a party or a group of parties getting two third majority in the Parliament in the next general election. You do not need much effort, Indian imperialists will have to put more money in to smaller political parties and they are already doing it. listen to what the JVP, UNP, Maithiri’s SLFP and other Indian parties. Jai Hind

 3. Charles Says:

  Yes it is quite evident they never wanted Maitripala Sirisena as the President, it could have as well been Nimala Siripala or even Mervyn Silva? What they wanted was to defeat the Rajapakse Regime. Maitripala was just a pawn in their deplorable scheme.

 4. Hiranthe Says:

  MY3 is invited to Buckingham Palace by Queen!! This is not a good sign. The West is showing that they have recognized My3 well and behind they will bomb off My3. They will blame Gota and the other agencies for My3’s killing and put Run-nil in the seat of the President. Job’s done!!

 5. ranjit Says:

  My dear friends don’t think Ranil ,Siripala or any other dick & Harry will be the Prime Minister in this country because we have the spoon in our hands not in theirs. The people’s power is more powerful than any power so lets use our vote wisely and select good honest people to represent us in the Parliament and they will decide who will be the best Prime Minister for my country. S.L.F.P. is more helpful to the ordinary people than the UNP thugs who were always a rich man’s party. They depend on America and the west while S.L.F.P always turn to Asia and the other countries who are friendly and helpful to us. As of now the most suitable and popular candidate for the Premiership is none other than His Excellency Mahinda Rajapksa not anyone else but the problem is whether he will listen to the millions who are desperately working hard to bring him back. People needs him to come alone with a new agenda and with an honest team rather than having drug lords and wrong doers in the last Govt. including some of his family members.

  Mahinda has the charisma,strength,and guts than any other leader in my country. He is a well loved person with ordinary poor people of this country. Good for having him as our leader than Ranil the traitor who has done immense damage to our country in the past and still trying to please the Tamils & Muslims rather than Sinhala Buddhists with the help of the evil west. If you give Ranil more power then we Sinhalese won’t have a place to call home because he has already signed deals with America,West and the Indians to divide the country to please the Tamils & Muslims. He will be going to Britain in next few days and we can see how Tamil Diaspora welcome him with open arms because he is their good friend. Diaspora will work hard to get what they have dreamed from the point where Ranil the traitor stopped after losing the election to Mahinda in 2005. I hope MY3 will use his brains rather than taking revenge from the man who saved our Motherland from terrorism. He must choose between good,the Bad and the ugly. Mahinda,Ranil and Chandrika.

 6. SenaD Says:

  Prof. NdeS, you had asked not to call yourself Professor NdeS, because after your retirement you have not been conferred the title of emeritus Professor and you said that you are not entitled to use that title; but that restriction applies only to you; therefore I would like not to heed your request.

  “ඔවුන්ට අවශ්‍ය ව තිබුණේ මහින්ද රාජපක්‍ෂ පැරදවීම මිස මෛත්‍රිපාල සිරිසේන ජනාධිපති කරවීම නො වේ.”

  The JVP said so openly before the presidential election; I believe that was only to hide their wish to be not associated with the UNP, particularly afterwards in the run up to the GE as their current efforts confirm.

  “අහවලා කවුරුන් වුවත් ඔවුන්ට ප්‍රශ්නයක් නො වී ය. මහින්ද රාජපක්‍ෂ පරාජය කළ හැකි හොඳම අපේක්‍ෂකයා තෝරා ගැනීම ඔවුන්ගේ ප්‍රශ්නය විය.”

  They probably managed to get the best “common candidate” in the sense that the person selected must be very malleable for their action plan after the presidential election if the “common candidate” won.

  Otherwise, who would agree to misuse the powers of the EP to do things outside the constitutional provisions (opening oneself to the possibility of prosecution later on) and hand over the executive powers to a PM to become a ceremonial president.

  That begs the question what is the purpose of electing a ceremonial president when he/she would be in no position to pursue any programme of his/her own.

  “ජනාධිපතිට රනිල්ට ඇහුම්කම් නොදී අප්‍රියෙල් විසිතුනට පසු පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවා නොහැර සිටීමට ප්‍රළුවන් ද? අප්‍රියෙල් විසිතුනට පසු පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවා හැරීමට විදේශිකයන් ද බලපෑම් කරනු ඇත. මෛත්‍රිපාලට ඒ බලපෑම්වලට නොසැලී මුහුණ දිය හැකි ද?”

  He is being invited to many world capitals, perhaps preparing him for that step. There may be offers of a Nobel price also put into the bargain! I remember CBK and RW were hopefuls at an earlier time.

 7. Indrajith Says:

  ලබන මැතිවරණයේදී හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා අගමැති අපේක්‍ෂකයා කරවීමට බල කරමින් ලබන 06 වන දා මහනුවරදී පැවැත්වීමට නියමිතන ජන රැළිය සඳහා ශ‍්‍රිලනිප ප‍්‍රබලයන් රැසක් එක්වීමට නියමිතව ඇති බව වාර්තා වෙයි.

  මෙසේ එක්වන ප‍්‍රබලයන් අතර පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රීවරුන්, පළාත් සභා මන්ත‍්‍රීවරුන් මෙන්ම පළාත් පාලන මන්ත‍්‍රිවරුන්ද වන බව ආරංචි මාර්ග තහවුරු කරයි.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2022 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress