පළිගැනීම
Posted on February 28th, 2015

නලින් ද සිල්වා

මේ ජී බී සේනානායකගේ කෘතිය පිළිබඳ විචාරයක් නො වේ. අවිචාරයෙන් ක්‍රියා කරන මෛත්‍රීපාලකයන්ගේ පළිගැනීම පිළිබඳ ව සටහනක් පමණකි. අද වන විට ආණ්ඩුවේ දින සියයෙන් දින පනහක් ගෙවී ගොස් ය. අද වන විට ආණ්ඩුව කර ඇත්තේ මොනවා ද? ඉටු කර ඇති පොරොන්දු කවරේ ද? දින සියය එකින් එක ගෙන කරුණු දැක්වීම අවශ්‍ය නො වේ. සාධාරණ වශයෙන් (පොදු යන අරුතින්) ආණ්ඩුව කර ඇත්තේ කුමක් ද? 

මේ ආණ්ඩුව යනු පාන්ඩුවක් යැයි අපි කීවෙමු. අද ඇත්තේ යහපාලනයක් නොව යමපාලනයක් යැයි ද අපි කීවෙමු. ඒ ආණ්ඩුවට දින විසිපහක් පිරීමට ද පෙර ය. පැහැදිලිව ම නුගේගොඩ රැස්වීමට පෙර ය. ආණ්ඩුව දන්නේ වැඩ දෙකක් පමණ ය. ඒ අනාගැනීම හා පළිගැනීම ය. අකිල විරාජ් කාරියවසම් මෙරට අධ්‍යාපන ඇමති ය. ඔහු දැන් ටයිපටියක් පැළඳ කබායක් අඳියි. එහෙත් ඔහුට බොහෝ දේ ඉගෙනීමට තිබේ. උසස් පෙළ පංතියට යෑමට සාමාන්‍ය පෙළ ගණිතය සමත්වීම කල්දැමීමට හැකි යැයි පසුගිය ආණ්ඩුව ගත් තීරණය අකිල විරාජ් වෙනස් කළේ ය. ඒ ගණිතය වැදගත් යැයි සිතෙන නිසා විය හැකි ය. එසේත් නැත්නම් පසුගිය ආණ්ඩුවෙන් පළිගැනීමට විය හැකි ය.  පසුගිය ආණ්ඩුවේ ඊනියා වැරදි කීම පළිගැනීමක් මිස වෙන කිසිවක් නො වේ. 

ගණිතය යනු උසස් පෙළට බටහිර විද්‍යාව ඉගෙනීමට බලාපොරොත්තුවන සිසුන්ට හැරෙන්නට අනෙක් අයට කිසිසේත් ම අනිවාර්ය විය යුතු නො වේ. බටහිර ගණිතය ඉගෙනීමෙන් නිරවුල් ව කල්පනා කිරීමට පුහුණුවක් ලැබෙන්නේ යැයි සිතන්නන්ට නිරවුල් ව සිතීමට නො හැකි ය. උදාහරණ වශයෙන් මා සමග ලිඛිත වාදවලට එළඹි අයගේ (මොවුහු වාචික විවාදවලට සහභාගි වීමට අකමැති වෙති) නම් ලැයිස්තුව ද වෙනත් පඬියන්ගේ නම් ද ඉදිරිපත් කළ හැකි ය.ඒ කුමක් වුවත් අකිල විරාජ් අනාගෙන ඇත. ආණ්ඩුව නැවතත් පරණ චක්‍රලේඛය වලංගු කර ඇත. 

ආණ්ඩුව විද්වත් සභාව යනුවෙන් කුමක්දෝ එකක් ඇටවී ය. එහි කැඳවුම්කරුවහන්සේ මාදුළුවාවේ සෝභිත හිමියෝ ය. එහෙත් උන්වහන්සේ නොදැන ම එහි රැස්වීම් හතරක් පවත්වා ඇත. සෝභිත හිමියන්ට රෝ ඔත්තු සේවයේ පිහිට ය. ජ වි පෙ නායක අනුර කුමාර දිසානායකට නම් විද්වත් සභාව ගැළපෙයි. ඒ එහි කිසිම විද්වත්කමක් නැති බැවිනි. 

ආණ්ඩුව අනාගැනීමට අමතර ව කරන්නේ තමන්ගේ දේශපාලන විරුද්ධකාරයන්ගෙන් පළිගැනීම පමණ ය. ඊනියා අතුරු අයවැය ජනතාවට අත්‍යවශ්‍ය යැයි කී කොත්තමල්ලි හා උම්බලකඩ සහන මිලකට දීම හැර තම දේශපාලන විරුද්ධකරුවන්ට අධික බදු පැනවීමට ගත් නීච උත්සාහයක් පමණකි. ඊනියා ධනපතියන්ට බදු පැටවීමට තරම් එ ජා පක්‍ෂය ධනපති විරෝධී නොවන බව අපි දනිමු. වැලි ගොඩ දමන්නන්ට එරෙහිව ගත් පියවර මෛත්‍රී සිතින් ගත් එකක් නොවන බව පොළොන්නරුවේ වැසියෝ දනිති. 

විවිධ චෝදනා මත දේශපාලන විරුද්ධකරුවන් අත්අඩංගුවට ගැනීම් කීයක් පසුගිය දින පනහේ දී අපි දුටුවෙමු ද? ඒ බොහෝ දෙනාට, සියල්ලට ම පාහේ, ඇප දීමට අධිකරණයට සිදුවෙයි. ගත් ගමන් බලපත්‍ර ආපසු දීමට සිදුවෙයි. අනුර කුමාර ඒ පිළිබඳ අධිකරණ ඇමතිට චෝදනා කරයි. එහෙත් එය අධි මාධ්‍ය සංදර්ශනයෙහි තවත් දිග හැරීමක් පමණකි. 

වැඩිකල් නොගොස් ආණ්ඩුව ආණ්ඩුවේ ම අයගෙන් පළිගන්නා දිනය උදාවනු ඇත. විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය අහෝසි කිරීමට මෛත්‍රිපාලගේ ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂය ද විරුද්ධ ය. දින සියය පිළිබඳ දැන් පරස්පර කතා ආණ්ඩුවේ ලොක්කන්ගේ කටවලින් පිටවෙයි. අප්‍රියෙල් විසිතුන්වැනි දා පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවා හැරීම පිළිබඳ යුද්ධය ආරම්භ වී ඇත. වඩාත් භයානක පළිගැනීම් ඉදිරියට ය. 

නලින් ද සිල්වා

2015 පෙබරවාරි 28

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2023 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress