එජාපයට බලය දීම රටට විනදායකය
Posted on June 5th, 2015

 -වංශපුර දේවගේ ජානක මගේ රට

රනිල් වික්‍රමසිංහ අගමැති ධූරයට පත් කෙරුනේ ව්‍යවස්ථාවට අනුකූලව නොවේ. ඔහු පත් කෙරුනේ අගමැති කෙනෙකු සිටියදීය. රනිල් වික්‍රමසිංහ ඒ තනතුරට පත්කිරීමේදී හිටපු අගමැති දි. මු. ජයරත්න ව්‍යවස්ථානුකූලව ඒ තනතුරින් ඉවත් කෙරුනේ නැත. අගමැති කෙනෙකු සිටියදී නව අගමැති කෙනෙකු පත් කල හැකි බවවත් එසේ පත් කිරීමේදී හිටපු අගමැති ගේ තනතුර අහෝසි වෙන බවවත් ව්‍යවස්ථාවේ සඳහන් නොවේ. ඒ නිසා රටේ නීතියට අනුව රනිල් වික්‍රමසිංහ වත්මන් අගමැති නොවේ. ඇරත් පාර්ලිමේන්තුවේ සුළුතරයක් හිමි එජාපයේ නායකයෙකුට බහුතරයක කැමැත්ත ලැබේයැයි නිගමණය කිරීමට නව ජනාධිපතිතුමා භාවිතා කල විද්‍යාත්මක ක්‍රමය කුමක්ද? අද අගමැතිට ගෙන එන විශ්වාසභංග යෝජනාවෙන් පෙනී යායුත්තේ රනිල් වික්‍රමසිංහට පාර්ලිමේන්තුවේ බහුතර කැමැත්ත නැති බවත් නොතිබුනු බවත් නොවේද? මැතිවරණ පොරොන්දු රටේ නීතිය නොවේ. කෙසේ හෝ වේවා අද මෙරට රජ්ජුරුවෝ රනිල් වික්‍රමසිංහය. රජකම ලබාදුන් මෛත්‍රීපාල සිරිසේන රනිල්ගේ දොරටු පාලයාය. 

සිංහලුන්ගේ දේශපාලන බලය නිශේද කර සිංහල බෞද්ධ විරෝධී රනිල් වික්‍රමසිංහ රජ කමට පත් කිරීම සිංහල බෞද්ධ විරෝධී දෙස් විදෙස් බලවේගවල එකම අභිප්‍රාය විය.

සිංහලයෝ දෙමළ සහ මුස්ලිම් ජනයා මෙන් සාමූහිකත්වය පමණක් පදනම් කරගෙන දේශපාලන තීරණ නොගනිති. ඔවුහු තම ස්වාධීිනත්වයද අගය කරති. නමුත් සිංහලයෝ දේශපාලනයේ විවිධ සිද්ධි තුල පොදු බවක් උකහා ගැනීමට අපොහසත් වෙති. අවාසනාවකට ඒ හේතුව නිසා සිංහලුන් ලෙහෙසියෙන් රවටන්ට හැකිය. යහපාලනය, නීතිය ක්‍රියාත්මක කිරීම ආදී කථා මැවුනේ විශේෂයෙන්ම සිංහලුන් රැවටීමටය. සුළු ජනයා අතරට ඒ කථා ගෙන ගියේවත් නැත.

කෙසේ වෙතත් ඉදිරි මැතිවරණයේදී රනිල් වික්‍රමසිංහට නීතියානුකූලව අගමැති වීමට අවස්ථාවක් ඇත. මෛත්‍රීපාල සිරිසේනට පැවරී ඇති කාර්යය කෙසේ හෝ රනිල් අගමැති කරවීමය. සිංහල බෞද්ධ විරෝධී දෙස් විදෙස් බලවේගවල පැතුම එයය. ඔවුන් ඒ සඳහා ධනය සහ බලය යොදවනු ඇත. රනිල් රාජිත සහ මෛත්‍රීපාල යන තිදෙනා ජනාධිපතිවරණයට වසරකට පමණ කාලයකට ඉහතදී ඇමෙරිකාවේ නමගිය විශ්ව විද්‍යාලයකට ගෙන්වා ගැනුනේ කුමකටද යන්න සිතා ගැනීමට අපහසු නැත. දේශපාලන ජීවිතයේ වැඩි කාලයක් තම පක්‍ෂයේ පරාජය සඳහා නායකත්වය දුන් පක්‍ෂ නායකයෙකුගෙන් එරට ප්‍රධානතම විශ්ව විද්‍යාලයකට ඉගෙනීමට යමක් තිබුනායැයි නොසිතිය යුතුය.

ඒ කෙසේ වෙතත් සිංහල බෞද්ධ විරෝධී බලවේගවල අවසන් ඉලක්කය රනිල්ට රජකම දීමද?

එය කෙසේවත් විය නොහැකිය. රනිල් බටහිරට දාසකම් කරන බව ඇත්ත; නමුත් ඔවුන්ට රනිල් වැනි තාවකාලික දාසයෙක් ගෙන් ඵලක් නැත. රනිල්ට ඔවුන්ගේ ඇති සුහද කමක්ද නැත. (අවාසනාවකට ඇතැම් සිංහල දේශපාලඥයින් එසේ සිතන්නේ නැත. සුදු තානාපතිවරයෙක් තමන් සමඟ ආප්ප වැලඳුවොත් පසුදින මුලු රටම සුද්දාට ලියා දීමට තරම් සුද්දා කෙරෙහි ලෙන්ගතු කමක් ඔවුන් සිතෙහි ඇතිකර ගන්නා බව අප දැන ගන්නේ පසුදා ඔවුන් මාධ්‍ය හමුවේ කියන උජාරු කථාවලින්ය)

රනිල් ගෙන් මතුවටද සිංහලුන්ගේ දේශපාලන බලය නිශේද කෙරන දීර්ඝ කාලීන වැඩ පිලිවෙලක් සිංහල බෞද්ධ විරෝධී බලවේගවලට අවශ්‍යය. ඒ වැඩපිළිවෙල වෙනකක් නොව උතුරු නැඟෙනහිර පළාත්වල බටහිර සහ ඉංදියාව මත යැපෙන රාජ්‍යයක් පිහිටුවීමය. එය වෙනම රාජ්‍යයක් වශයෙන් හැඳින්වෙන්නේද නැත්නම් වෙනයම් නමකින් හැඳින්වෙන්නේද යන්න ඒ වනවිට සිංහලුන් ගිලීමට සැරසී සිටින ගුලි මත රඳා පවතිනු ඇත.

රනිල් පත්වූ විගසම ඇරඹෙන වැඩ පිලිවෙල වනු ඇත්තේ රට දෙකඩ කිරීමය. රට බෙදීම සඳහා අද මෙරට දේශපාලනයේ සිටින සුදුසුම පුද්ගලයා රනිල්ය. ඇස් පිය ගසන වේගයෙන් එය සිදු කිරීමට රනිල් වික්‍රමසිංහ ආණ්ඩුව විසින් කටයුතු කරනු ඇත. සිංහලුන්ට හැකි වන්නේ වෙනදේ බලා සිටීමට පමණි. අවශ්‍යනම් සිංහල බෞද්ධ තරුණයින් ප්‍රචන්ඩත්වයට යොමු කර මර්ධනය වෙත කැඳවාගෙන යාමට අනුර කුමාර සහ චම්පක රණවක වැන්නන් යොදාගැනෙනු ඇත. සුපුරුදු පරිදි සිංහල බෞද්ධ තරුණයින් මර්ධනය කෙරීම බටලන්දේ රනිල් විසින් ඉටු කරනු ඇත. ඊනියා පුරවැසි සංවිධාන ලවා මූණ ඉච්ඡාවට මානව හිමිකම් කොමිසමට පෙත්සම්ද යැවෙනු ඇත. කොයි හැටි වෙතත් අවසාන ඉලක්කය වනුයේ රට බෙදීමය. රනිල් වික්‍රමසිංහ අගමැති කෙරෙන්නේ ඒ සඳහා සහ ඒ සඳහා පමණි.

 -වංශපුර දේවගේ ජානක 
මගේ රට

3 Responses to “එජාපයට බලය දීම රටට විනදායකය”

 1. Christie Says:

  Namaste: Dear Janaka; සින්හල බොදුවන්ට පෙර මේ රටේ සින්හලයින් සිටියේය. Jai Hind

 2. Kumari Says:

  Dear Sinhalese Buddhists. Please use your block vote to defeat RW ‘s UNP at the forthcoming Parliamentary elections.

 3. Independent Says:

  Sri Lankan President to make a final decision on controversial resettlement in national forest
  Sat, Jun 6, 2015, 08:21 pm SL Time, ColomboPage News Desk, Sri Lanka.

  June 06, Colombo: Sri Lankan President Maithripala Sirisena says he will arrive at a final decision over the controversial resettlement of displaced people near a national forest in the northwest of the island.

  The President made this revelation after he received a report prepared by environmental organizations on the controversial issue of the resettlement within Wilpattu Sanctuary boundaries.

  Environmental lawyer Jagath Gunawardena representing several environmental organizations presented the report to President Maithripala Sirisena Friday (June 5) at the Presidential Secretariat.

  At the occasion, President Sirisena assured that he would not let any person to damage the environment. He assured to take the final decision on the resettlement in related areas after he gets the reports from parties appointed by him to inquire into this issue.

  Maha sangha presided by Ven Athuraliye Rathana Thero, environmentalists led by Jagath Gunawardena (Attorney at Law), representatives of Jathika Sanga Sammelanaya, Pivithuru Hetak and other environmental organizations were also present at the occasion.

  Environmentalists have been alleging that about 1,500 people have been resettled illegally in near Wilpattu during the previous regime under the purview of Minister of Industry and Commerce, Rishad Bathiudeen. The Minister has vehemently denied the charges.

  At an event to mark the World Environment Day on Friday, the President drawing attention to the deforestation in the national park area said wrong political decisions have caused such environmental damage.

  Addressing the issue when he met the heads of media institutions last month, the President said it was wrong to deforest the national park for resettlement of the displaced. He said while the displaced need to be provided land to be resettled, there should not be any deforestation of any conserved forest in the country.

  He further told the media heads that the resettlement of the displaced people in the Wilpattu forest was done based on the directives issued by the former government and added that investigations into the matter are ongoing.

  The President has ordered the immediate halt of all deforestation assuring that actions for reforestation of the area will begin immediately.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress