ජාතික ආණ්ඩුවට විරුද්ධයි, මහින්ද සමග 65 ක් විපක්ෂයට – වාසු හෙළිකරයි!
Posted on August 22nd, 2015

www.mahinda.info

parliament

එජාප ශ‍්‍රිලනිප ඒකාබද්ද ආණ්ඩුවට විරුද්ධ සංධාන මන්ත‍්‍රීවරුන් 65 දෙනකු ලිපියකට අස්සන් තබා එය ඉදිරියේදී ජනාධිපතිවරයාටත්, නව කතානායකවරයාටත් බාර දීමට තීරණය කළ බව මන්ත‍්‍රී වාසුදේව නානායක්කාර මහතා පවසයි.

මේ සම්බන්ධයෙන් වූ හමුවක් හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාගේ ප‍්‍රධානත්වයෙන් කොළඹදී පැවති බවත් කී ඔහු සංධානයෙන් පාර්ලිමේන්තුවට පත් වුණු මන්ත‍්‍රීවරුන් 65 දෙනෙකු පමණ ඊට සහභාගී වූ බවත් ඒ මහතා කියයි.

මැතිවණයේදී ජනමතය ලැබුණේ සභාග ආණ්ඩුවකට එක්වීමට නොවන නිසා ලැබුණු ජනමතය ට හිසනමා මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාගේ නායකත්වය යටතේ මෙම මන්ත‍්‍රීවරුන් පිරිස විපක්‍ෂයේ කටයුතු කිරීමට තීරණය කළ බවද නානායක්කාර මහතා පැවසීය.

එජාප සහ ශ්‍රීලනිප එක් වී ජාතික ආණ්ඩුව” ක් පිහිටුවනවා කීවද එහිදී ටීඑන්ඒ සහ ජවිපෙ ඇතුළු සමස්ත පාර්ලිමේන්තුවේම මන්ත්‍රීවරුන් නියෝජනය නොවේ. ඒ අනුව එය සභාග ආණ්ඩුවකි”. එවිට සිදුවන්නේ එජාපය මෙම මැතිවරණයේදී ඉදිරිපත් කළ ප්‍රතිපත්තිය වෙනුවෙන් ශ්‍රීලනිප මන්ත්‍රීවරුන් කටයුතු කිරීමකි. එවැන්නක් සිදුවුවහොත් එය එජාපයට එරෙහිව ශ්‍රීලනිපයට ඡන්දය දුන් ජනතාව පාවා දීමකි.

යම් ලෙසකින් එවැනි සභාග ආණ්ඩුවක්” පිහිටවුවහොත් එවිට විපක්ෂය වන්නේ දෙමළ ජාතික පක්ෂයයි. එවන් විටෙක දෙමළ ජාතික පක්ෂයට තම මතවාදය ලෝකය ඉදිරියේ කියා පෑමට වේදිකාවක් සැපයේ. අග්‍රාමාත්‍යවරයාගේ මතය හා සමානවම විපක්ෂ නායකවරයාගේ මතයත් ලෝකය පිළිගනී. ජිනීවා වාර්තාව එලි දකින අවස්ථාවක එය රටක් වශයෙන් අනතුරුදායක තත්ත්වයකි.

එක්සත් ජනතා නිදහස් සංධානයට ඡන්දය දුන් ජනතාව පාවා නොදී වාසුදේව මහතා පවසා ඇති පරිදි වෙනම විපක්ෂයක් ලෙස වාඩි වීමේ වැදගත්කම ඇති වන්නේ මෙවන් වාතාවරණයකයි.

5 Responses to “ජාතික ආණ්ඩුවට විරුද්ධයි, මහින්ද සමග 65 ක් විපක්ෂයට – වාසු හෙළිකරයි!”

 1. charithsls Says:

  I see this as an excellent move if not other readers show reasons for otherwise.Being in the mix with MS & Ranil,Mr will be tainted with same brush.In a way fighting being within is more desirable but doing so far has brought bad results only to MR faction as MS & Chandrika are hell bent on destroying MR.This is also a patriotic step preventing the genocide campaigners who are salivating to get the opposition leader post.

 2. NAK Says:

  Sirisena and Chandrika seems hell bent on making SLFP the Tail of the UNP. Getting rid of Sirisena is the only way to save the SLFP.

 3. LANKAPUTHRA Says:

  With OBAMA in the White house. Tamils will rule Sri Lanka. This has happened before, but not to this extent. It will depend on who will become the SPEAKER? This is what Parliamentary government does. MR is lethargic. He should go to JAFFNA and hold a political meeting to see how much support he has? His political advisors are TAMILS for Obama implants. Every one can see this clearly. MR celebrated victory before the results. KAVI, VIRIDU and Cartoons does not win elections! SL will be like Greeks soon. One can never got rid of CBK, RANIL PUNK and Criminal, The election commissioner, he will never retire. It is up to the people to make him unlivable in SL.

 4. Fran Diaz Says:

  As the country watches the political horror show proceed, we see a fractured SLFP (the main Peoples party), and a rejuvenated anti-National UNP gears up for more action. As I said before, the UNP near past record is horrendous re TRUSTWORTHINESS. They just making matters worse, not better.

  SLFP (MR branch) has some hope of serving the Nation and the People by being in the Opposition with MR.

  The ONLY other alternative is the Tamil party led TNA Opposition, which will give the same pattern when UNPs JRJ govt was in power and India forced the 13-A on Lanka. Lanka yet to recover from that onslaught.

  Proceed with caution, Pres. Sirisena. Please do not betray the country further. We cannot expect much from either Ranil or CBK who are both highly damaged political personalities, but you will have to stand firm on some Justice, on at least future proper Governance of Lanka.

 5. Cerberus Says:

  http://www.dailymirror.lk/84475/cbk-says-mr-won-t-be-opposition-leader

  “Former president Chandrika Bandaranaike Kumarathunga yesterday reportedly told the SLFP seniors that under no circumstances would former president Mahinda Rajapaksa be made opposition leader. She said a decision had already been taken by President Maithripala Sirisena and herself to appoint a young popular parliamentarian as Opposition Leader. She also asked party seniors to not allow the defeated leader to destroy the party. (Anjula Mahika Weeraratne)”.

  I am puzzled as to how CBK has the authority to say anything about the appointment people in the SLFP or UPFA party. What is her status? She did not win any seat. The couple of times she got on the stage she got booed off the stage. She is a woman with no shame. She thinks people have forgotten her background. Young people may not know her background. But anyone can read the book by Victor Ivan “Bandit Queen”.

  See the number of memberships she has in world organizations Ref: Wikipedia.
  1. She is a member of the Council of Women World Leaders, an international network of current and former women presidents and prime ministers whose mission is to mobilise the highest-level women leaders globally for collective action on issues of critical importance to women and equitable development.
  2. She is a member of 12-member board of directors of the Club de Madrid.
  3. She is a frequent panelist and member of the Clinton Global Initiative and advisor to its annual meeting held every September.
  4. She is a member of the Global Leadership Foundation, a nonprofit organization that offers, discreetly and confidentially, a range of experienced advisors to political leaders facing difficult situations.

  She is therefore a person who tries hard to please her organizations more than the people of Sri Lanka. I am not sure if she has Sri Lankan citizenship. I am sure Ranil W will give it her in 24 hours if she does not have it as he did in the case of Arjun Mahendran. It will be interesting to see if the Yahapalanaya group will take Mahendran to FCID. I think it is reserved only for those who are anti Ranil W and My3 never mind that there is a unresolved case about the bond scam at Central Bank. Minorities seem exempt from FCID.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2022 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress