සඟරුවනට නීති එයි ව්‍යාපාර – ලයිසන් – ගුරුකම් තහනම් රැකියාවලටත් කොන්දේසි පනත් කෙටුම්පත ඊයේ පාර්ලිමේන්තුවට
Posted on January 12th, 2016

අජිත් අලහකෝන් – කුෂාන් සුබසිංහ

ෙත්‍රෙනිකායික භික්‍ෂූන් වහන්සේලාගේ හැසිරීම හා විනය කරුණු පිළිබඳ විධිවිධාන පනවමින් ථෙරවාදී භික්‍ෂු කතිකාවක්‌ ලියාපදිංචි කිරීම සඳහා වන පනත් කෙටුම්පතක්‌ පාර්ලිමේන්තු ප්‍රතිසංස්‌කරණ හා ජනමාධ්‍ය ඇමැති, ආණ්‌ඩු පක්‍ෂයේ ප්‍රධාන සංවිධායක ගයන්ත කරුණාතිලක මහතා විසින් ඊයේ (12දා) පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කරන ලදී.

මෙම පනත් කෙටුම්පතට අනුව ගුප්ත විද්‍යා කටයුතු හෝ ඊට සමාන කටයුතුවල නියෑළීම හෝ කරගෙන යැම සහ එම කටයුතුවලට ප්‍රචාරය ලබාදීම ද ෙත්‍රෙනිකායික භික්‍ෂූන් වහන්සේලාට දඬුවම් ලබා දිය හැකිය.

එමෙන්ම වෙළෙඳ හෝ ව්‍යාපාරික කටයුතුවලට සම්බන්ධ වී කටයුතු කිරීම, රියෑදුරු බලපත්‍රයක්‌ ලබා ගැනීම සහ වාහන පැදවීම භික්‍ෂූන් වහන්සේට කළ නොහැකිය. එමෙන්ම අධ්‍යාපනය, සමාජ සේවා හෝ ආගමික කටයුතු යන ක්‍ෂේත්‍රවල හැර රාජ්‍ය හෝ පෞද්ගලික අංශයේ යම් රැකියාවක නියුක්‌ත වීමට ෙත්‍රෙනිකායික භික්‍ෂූන් වහන්සේලාට හැකියාවක්‌ නොමැත.

ප්‍රසිද්ධ ස්‌ථානවල බෞද්ධ භික්‍ෂූන් වහන්සේ නමකට අකැප අයුරින්, භික්‍ෂු විනයට පටහැනි ක්‍රියාවන්හි නියෑළීමද දඬුවම් ලැබිය හැකි වරදකි.

එකී වැරදි සඳහා දඬුවමද අදාළ කතිකාවක ඇතුළත් කළ හැකි බව පනත් කෙටුම්පතේ දක්‌වා ඇත.

ඒ අනුව ඉහත වරදට ලැබෙන දඬුවම් මෙසේය.

වැඩ සිටින විහාරස්‌ථානයෙන් එම භීක්‍ෂූන් වහන්සේ තාවකාලිකව හෝ ස්‌ථීරව ඉවත් කිරීම, විහාරාධිපති ධුරයෙන් තාවකාලිකව හෝ ස්‌ථීරව ඉවත් කිරීම, ශිෂ්‍යභාවයෙන් ඉවත් කිරීම, අදාළ නිකායෙන් හෝ පාර්ශවයෙන් ඉවත් කිරීම සහ භික්‍ෂු ලියාපදිංචිය අවලංගු කිරීම අදාළ වරදට දඬුවම්ය.

මෙම පනත් කෙටුම්පතට අනුව එක්‌ එක්‌ ථෙරවාදී භික්‍ෂු නිකායේ හෝ පාර්ශවයේ කාරක සංඝ සභාව විසින් එම නිකායට හෝ පාර්ශවයට අදාළ කතිකාවක්‌ සකස්‌ කර සම්මත කර ගත යුතුය. ඉන් පසු එය එකී නිකායේ හෝ පාර්ශවයේ මහානායක හිමියන් විසින් අත්සන් කළ ප්‍රකාශයක්‌ සමඟ බෞද්ධ කටයුතු කොමසාරිස්‌වරයා වෙත ලියාපදිංචිය සඳහා යොමු කළ යුතුය.

බෞද්ධ කටයුතු කොමසාරිස්‌වරයා විසින් එය විශේෂඥ මණ්‌ඩලයත් වෙත ඉදිරිපත් කරනු ලබයි. මෙම විශේෂඥ මණ්‌ඩලය බෞද්ධ භික්‍ෂූන් වහන්සේලා තුන් නමකගෙන්, බෞද්ධ භික්‍ෂූන් වහන්සේට අදාළ විනය රීති පිළිබඳ දැනුම ඇති නීතිඥවරුන් දෙදෙනෙකුගෙන් සමන්විත විය යුතු බවද පනත් කෙටුම්පතේ දක්‌වා තිබේ.

විශේෂඥ මණ්‌ඩලයේ සහතිකය ලබා දුන් පසු බෞද්ධ කටයුතු කොමසාරිස්‌වරයා විසින් අදාළ කතිකාවත ලියාපදිංචි කළ යුතුය.

ඉන් පසු මෙම කතිකාවතේ විධිවිධාන එකී නිකායට හෝ පාර්ශවයට අයත් සෑම භික්‍ෂූන් වහන්සේ නමකටම අදාළ විය යුතුය. එකී කතිකාවතේ විධිවිධාන එම භික්‍ෂූන් වහන්සේ විසින් දැඩිව පිළිපැදිය යුතු බවද, ඊට අනුකූලව හැසිරිය යුතු බවද පනත් කෙටුම්පතේ සඳහන්ය.

මෙම කතිකාවතේ සඳහන් කලින් සඳහන් කළ විධිවිධාන භික්‍ෂූන් වහන්සේ නමක්‌ විසින් උල්ලංඝනය කළොත් අදාළ නිකායේ හෝ පාර්ශවයේ කාරක සංඝ සභාව විසින් පරීක්‍ෂණයක්‌ පැවැත්විය යුතුය. චෝදනා ලත් භික්‍ෂූන් වහන්සේටද කරුණු ඉදිරිපත් කිරීමට අවස්‌ථාව හිමි වේ.

චෝදනාවන්ට වරදකරු වන යම් භික්‍ෂූන් වහන්සේ නමකට කාරක සංඝ සභාව විසින් නියම කරන පෙරකී දඬුවම් පිළිපැදීම එම භික්‍ෂූන්වහන්සේ විසින් ප්‍රතික්‍ෂේප කරන්නේ නම් පනත යටතේද එම භික්‍ෂුව වරදකරු කර මහෙස්‌ත්‍රාත්වරයකු හමුවට ඉදිරිපත් කර රුපියල් පනස්‌ දහසකට නොඅඩු දඩයක්‌, හෝ මාස හයකට නොවැඩි සිර දඬුවමක්‌ හෝ එම දඬුවම් දෙකම හෝ ලබා දිය හැකිය.

යම් කිසි ලෙසකින් වරදකරුවකු වන භික්‍ෂූන් වහන්සේ නමක්‌ වෙනත් නිකායක්‌ හෝ පාර්ශවයක්‌ විසින් භාර ගැනීම හෝ භික්‍ෂුවක්‌ ලෙස ලියාපදිංචි කිරීම නොකළ යුතු බවද පනත් කෙටුම්පතේ දක්‌වා තිබේ.

පනත් කෙටුම්පතේ විධි විධාන ක්‍රියාත්මක කිරීමේදී හෝ එය බලාත්මක කිරීමේදී ෙත්‍රෙනිකායික මහ නාහිමියන්ගේ තීරණය පරිදි භික්‍ෂූන් වහන්සේලාගේ සිවුරේ වර්ණය නියමිතව දැක්‌වීම සඳහා ද බෞද්ධ විෂය ඇමැතිවරයාට නියෝග සැදිය හැකිය.

මෙම පනත් කෙටුම්පත ශ්‍යාමෝපාලි මහා නිකාය, ශ්‍රී ලංකා අමරපුර මහා නිකාය සහ ශ්‍රී ලංකා රාමඤ්ඤ මහා නිකාය යන ථෙරවාදී සම්ප්‍රදායට අනුකූල තුන් නිකාය සහ එම නිකායන් යටතේ පිහිටුවන ලද පාර්ශවයන්ට අදාළ වන බවද සඳහන්ය.

මෙම පනත් කෙටුම්පතට අදාළ විවාදය ඉදිරි දිනක පැවැත්වීමට නියමිතය.

8 Responses to “සඟරුවනට නීති එයි ව්‍යාපාර – ලයිසන් – ගුරුකම් තහනම් රැකියාවලටත් කොන්දේසි පනත් කෙටුම්පත ඊයේ පාර්ලිමේන්තුවට”

 1. Ratanapala Says:

  These are the actions of the new Catholic Regime in power. I am sure there is enough and more in the Vinaya Rules to correct and punish any deviant Buddhist Priests. Moreover it is up to the Sangha to deal with these matters. The government should intervene only in matters that fall within the purview of the laws of the country. Trying to put straight jackets on Buddhist Priests will be the undoing of this Catholic Administration.

  Are these the priorities of the Yahapalanaya? What about similar laws for pedophile Catholic priests and other myriad of nefarious activities of the Catholic Church including aiding abetting terrorism.

  The promises already made to the public and the rapidly declining economy should be the priority to these Yahapalana nincompoops!

 2. cwije Says:

  The need to have steps to prevent further deterioration of the Sanga Samaja is obvious. But it must be done by a Sanga Council and not by the govt. Govt must not become another Pope or Cardinal.

 3. Christie Says:

  How come it is only for Buddhists?

 4. Dham Says:

  What CWIJE says is exactly true. Christie has a point too.

  Everything in Buddhism is voluntarily. Buddha imposed Vinaya to Sangha and Sangha made sure they implemented it. Certain Bikkhus were requested to leave the Buddha Sasana in Buddh’s time too. But Buddha never police anyone.
  How the hell these set of MPs who are having 3,4 meals a day and indulging in sexual acts multiple partners, drive cars are not feeling shy to pass laws to control 1-2 meal taking , celibate monks ?
  <you can't be serious !

  I believe this is the most foolish and the lowest act of this government so far.
  When Bijje-Dasa Rajapakse became Buddha Sasana Minister I suspected something was going to happen. This was the only bugger who said “this is not a Sinhala Bauddha country”.
  There will be huge repercussions to come. A very good opportunity for a thug wearing robes to kill some big idiot.

 5. Ratanapala Says:

  Why are we not hearing anything on these issues from the two Kapuralas of the Malwatte and Asgiriye Chapters? They cannot be calling themselves Mahanayakas and not respond to such infringements on the sanctity of the Buddhist Establishment.

  Next thing I cannot understand is the silence of the so called of Buddhists of Sri Lanka. They seem to be all ‘ball less shameless’ eunuchs unable even to raise a cry.

  As things go something drastic must happen to wake up the Sinhala Buddhists from their death feigning slumber!

 6. Christie Says:

  Indians have used Buddhist monks extensively to brainwash and steer the Sinhala population to their down fall. In 1956 they used monks to attack Sir John Kotalawala and managed to install S W R D Bandaranayake.

  In 2015 they did it again to install Sirisena and Ranil.

  Now they have achieved their final goal and have sealed off the Sinhala nation they do not want monks to turn against them.

 7. Ancient Sinhalaya Says:

  Catholic-run UNPelievably Unpatriotic party wants to stop monks who are the only ones criticising
  mussies and catholics. Once you stopped the monks, they have a free reign to do whatever they like.
  While all the Sinhalese politicians keep quiet about anti-Sinhalese, anti-Buddhist, anti-Sri Lankan activities,
  monks were the only ones who made any protest about them.

  Remember halal issue. Who stopped it? Catholic traitor chief pol pot ponil, multiplying mussies’ bada udin,
  stick in the mud, thana pathi (bra pathi) maru sira, Buddhist hater bandit queen etc. etc. enemies of the Buddhism want
  to gag the monks. Their goal is slowly slowly destroy Buddhism from Sri Lanka. All Buddhist, Sinhalese haters can be
  very happy as they doing a very good job of it. Come the next election, a lot of Sinhala modayas will still vote for the
  destroyers of Buddhism!

  Wonder what Unpatriotic party stalworths malwatte and asgiriye kapu ralas have to say about this Buddhism destroying
  bill?

 8. Fran Diaz Says:

  Rules to ‘contain’ the Clergy of any religion is all eyewash !

  Better to ordain only those who seek the Sasana sincerely. This the Chief Prelates can organize without govt help.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress