මෛත්‍රීපාල සිරිසෙන ජනාධිපති තුමාට කරන පහදාදීමක්,
Posted on July 16th, 2016

චාල්ස් එස් පෙරේරා විසින්

ඔබ ලංකාවේ ජනාධිපති වශයෙන් පත්උනාම ඇමෙරිකාව ඇතුළු බටහිර රටවලට මහත් ප්‍රීතියක් හා  උද්යොගයක් ඇති උනා. බ්‍රතාන්‍යයේ රැජිනට පවා ඔබව මහත් හරිසරයෙන්  හඳුන්වාදුන්නා. G8 Summit එකට ආරාධනා කලා. ඇමෙරිකාවේ හා බටහිර රාජ්‍ය නායකයින් ඔබව විශේෂයෙන් පිළිගත්තා. ඔබගැන මෙතරම් ආන්දෝලනයක් බටහිර රාජ්‍ය නායකයන් තුල ඇතිඋනේ මක්නිසාදැයි ඔබ මොහොතකට හෝ හිතුවාද? ඔයවගේ පිළිගැනිමක් සඳහා ඔබේ විශේශත්වය කුමක්විදැයි ඔබ විමසා බැලුවාද ?

ඔබ ලංකාවේ ජනාධිපති වශයෙන් පත්උනාම ඇමෙරිකාව හා බටහිර රටවල්වල ඇතිවූයෙ ලංකාවේ හිටිය ජනාධිපති තුමාගේ පරාජය හා ඔවුන් බලාපොරොත්තු නොවූ ආකාරයේ රාජ්‍ය වෙනසක් ලංකාවේ සිදුවීම නිසා බව ඔබට හැඟුණේ නැද්ද ? එවැනි සිද්ධියක්  ඇත්ත වශයෙන්ම ඇතිවුයේ  රාජපක්ෂ රජයේ අවසානය  බටහිර ලෝකය ලැබූ අතිවිශාල ජයග්‍රහණය නිසාය.  එ රටවල් ඔබට එතරම් කැමැත්තක් දැක්වුයේ ඒ හේතුව නිසා මිසක  වෙන හේතුවක් නිසා නොවන බව ඔබට තේරුම් ගියේ  නැද්ද?

මේ සඳහා අතිවිසාලසේවයක් රනිල් චන්ද්‍රිකා දෙපල විසින් ඇමේරිකාව හා බටහිර  රටවල් උදෙසා ඔවුන්ගේ අවවාද අනුසාසන අනුව සිදුකල  බව ඔබ නොදන්නවා වියහැක. ඔබ එය දන්නවානම් රනිල්ට ඔයවගේ නයගැති බවක් පෙන්විය නොහැක. ඒ අය බලාපොරෝත්තුවුයේ ඔබව  ඒ අයට උවමනාහැටියට නටවන්නයි.

රනිල්ටයි  චන්ද්රිකාටයි උවමනාකලේ රාජපක්ෂ නමත් කැතකරලා  රාජපක්ෂලා දෙශපාලන භූමියෙන්  සදහටම අතුගා දමන්ටයි.  එවිට රනිල්ට ප්‍රභල දේශපාලන විරුද්ධවාදියෙක් නොමැතිකම නිසා  රටේ බලවත් දේශපාලන නාකයෙකු  වීමට මග පාදාගත හැකි බව ඔවුන් දුටුවා. ඔවුන් හිතුවේ « සිරිසේන අපිකියෙනදේට වැඩියෙන් යමක් කරන්නේ නැති නිසා  අපිට ඔනහැටියට අපේ අභිමතාන්තරයන්  ඉෂ්තකරගන්න පුළුවන්» කියලා.

ඒවෙනකොට UNP එකට මුදල්පිලිබඳ ප්‍රශ්නයක් තිබුණා. UNP එකට ඕනෑකම තිබුණා රටේ නීතියත් බැන්කුවත් ඔවුන්ගේ අතට ගන්න.ඒ සඳහා මහින්ද රාජපක්ස කළ වැරදි පෙන්නලා ඔබ බලලෙකුගෙන් කොස් ඇට බාවන තැනට පත් කරලා  අග්‍රවින්ශ්චයකාර මොහාන් පීරිස් මහත්මයා අස්කරවාගෙන රනිල්ටයි චන්ද්රිකාටයි උවමනා විදියෙකෙනෙක් පත්කරගත්තා.

ඊළඟට UNP එකේ මුදල්ප්‍රශ්නයත් උග්‍රවෙමින් පවතින නිසා රනිල්ට උවමනාකම තිබුණා මහ බැංකුවත් ඔහුගේ අතට ගන්න. ඒ සඳහා ඔහුට ඕනෑකමතිබුනා  ඔහුට හිතවත් කෙනෙක් ඒ සඳහා බඳවාගන්න. සමහරක්විට රවී කරුණානායකගේ කීමට මහා බැන්කුවේ ආන්ඩුකාරයා වශයෙන් අර්ජුන් මහේන්ද්‍රන් මහත්මයා තෝරා ගත්තා විය හැකයි. නමුත් ඔවුන්ගේ අවශ්‍යතාවයන් පිරිමහගැනිමට එය ඉතා හොඳ තෝරාගැනීමක්වූ  බව පසුව සිදුවූ ක්‍රියාවන්ගෙන් වැටහෙනවා. මහා බැන්කුවේ ආන්ඩු කාර අර්ජුන් මහේන්ද්‍රන් මහත්මයාගේ පලුමුවෙනික්රියාව වුයේ මහා බැඳුම්කර වංචාවයි.

මේ මහා බැඳුම්කර වංචාවෙන් අර්ජුන් මහේන්ද්‍රන් මහත්මයා ගලවාගැනීමට රනිල් වික්ක්‍රමසින්හ ගන්න වැරවෑයමෙන්  පේනවා මහා බැඳුම්කර වංචාවට  සම්බන්ධව යම්කිසි වගකීමක් ඔහුටත් තියෙන බව. නාමල් රාජපක්ස කලයි කියන විත්තිකාරයෙක්ද නැති වරදකට සිරගතකලනාම් බැදුම්කර වන්චාවට සම්බන්ධබව හොඳට පේන කීපදෙනෙක් සිර නොකරන්නේ මන්දැයි සමහරක්දෙනා  ප්‍රශ්නකරයි. ඒ හොරුන් අල්ලන පොලිසිය FCID එක අගමැතිගේ නියෝග පිළිපදින තැනක් නිසා විය හැක.

ඉන්දියාවත් ඇමෙරිකාව වාගේ බටහිර රටවලුත් රාජපක්ස ආණ්ඩුව පරාජයකලාටපසු  රනිල් චන්ද්‍රිකා එක්ව සිදුකලයුතු තවත් දේවල් සඳහන්කර ඇතිවාට සැකයක් නැත. උතුර  නැගෙනහිර යුද කඳවුරු ඉවත්කිරීම,  අලුත් ව්‍යවස්ථාවක් සකස්කර ලංකාව හැම ආගමක්ම එකසේ සලකන, ජාතිභේද නැති, දෙමළ සිංහල භාෂාදෙකට සමතැනක් දී රටෙකොඩිය වෙනස්කර රටේ හැමජාතියක්ම පිළිගන්නා කොඩියක් සකස්කර ජාතික ගීය සිංහල දෙමළ භාෂාදෙකින්ම ගායනා කිරීම ආදී කරුණු ඉන්දියාවත් ඇමෙරිකාව ඇතුළු බටහිර රටවලුත්  දෙමළ ඩයස්පෝරාව  වෙනුවෙන් ඉල්ලාසිටියාවිය හැක.

මේ අතර විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය අහෝසිකර ඒ විධායක බලතල අගමැතිතුමාට පැවරීම රනිල් චන්ද්‍රිකා බලාපොරොත්තු වන වාට සැකයක්නැත. ඔබ මේ ක්‍රියාවලියට අවනතවී බලාසිටිය යුතුද ?

මහින්ද රාජපක්ස මැතිතුමා ඔබට වරදක් කර නැත, නමුත් ඔහුට වරදක් කලේ ඔබය. ඔහු ඔබකලවරදට සමවාදී SLFP පක්ෂයේ සභාපතිධුරය පවා ඔබටපැවරිමටතරම් ඔහු නිහතමානිවිය. නමුත් ඔබ ඔහුට කලේ සතුරුකම්ය.

අද ලංකාව අනතුරකට භාජන්වී පවතින්නේය . තවත්  රනිල් මහත්මයා  අගමැති ධුරයේ සිටිම ශ්‍රී ලංකාවට අනතුරුදායකය. ඔහු ඉන්දියාවත් බටහිර රටවලුත් සමග ගෙන යන වැඩපිලිවල ලංකාවට හිතකර නොවේ. ලංකාවට අලුත් ව්‍යවස්ථාවක් අවශ්‍ය නැත.

අගමැති රනිල් මහතා දේශප්‍රේමියෙක් නොවන  බව ඔබ දන්නවා වියහැක. ඇමෙරිකාව හා බටහිර රටවල් කවරදාකවත් ලංකාව දියුණුකිරීමට උපකාර කරන්නේ  නැත. ඉන්දියාව සමග සම්බන්ධය ඉතා ප්‍රවේසමෙන් ගෙනයායුතුය.  ECTA අත්සන්කිරීම ලංකාවට ප්‍රයෝජනවත් නොවේ. එයත් යෝජිත ඉන්දියාව ලංකාව සම්බන්ද කරන පාලම සෑදීමත් නතරකල යුතුය. දෙමළුන්  ඉල්ලන හැම දෙයක් දීම විනාශකාරී පිළිවෙතකි.

ඔබ තවතවත් රනිල්ට නයගැතියයි  ඔහුට බාල්දුවී  සිටීම  රටට අහිතකරය. ඔබට ලංකාවේ ජනාධිපති වශයෙන් තවත්  විශාල වැඩකොටසක් කළයුතුව ඇත. රනිල් අගමැතිවශයෙන් තියාගෙන ඔබට ඒ වැඩකොටස කලනොහැක. මංගල සමරවිරද ගෙනයන්නේ ඔබට විරෝධී වැඩපිළිවලක්ය. මෙවුන්ගෙන් වෙන්ව ඉදිරිගමන යා යුතුව ඇත. ඒ සඳහා දුමින්ද දිසානායක වෙනුවට වෙනකෙනෙක්  පක්ෂයේ  ලේකම්වශයෙන් පත්කලයුතුය.

අකමැත්තෙන් උවද ඔබට දැන්  ලංකාව වෙනුවෙන් මහින්ද රාජපක්ස මහතා සමග ඉදිරිගමන යෑමට පෙළගැසිය යුතු කාල දැන් පැමිණ  තිබේ. එය සිංහල බෞද්ධ ජනතාවගේද කැමැත්තට  හේතුවනවා ඇත. මේ ගැන බුද්ධිමත්ව  හිතා බලා  තීරණයක් ගන්නා  ලෙස ලාංකික සිංහල බෞද්ධ ජනතාව වෙනුවෙන් දැනුවත් කරමි. ඔවුන් වෙනුවෙන් ඉල්ලා සිටිමි.

10 Responses to “මෛත්‍රීපාල සිරිසෙන ජනාධිපති තුමාට කරන පහදාදීමක්,”

 1. dhane Says:

  Charles your advice is good. But Sirisena cannot remove either RW, Chandrika from the seen. It will be his end too. Sirisena know it very well. We have to think something different and practical.

 2. Christie Says:

  මහින්දව පත් කලෙත් ඉන්දියානු පරපෝසිතයන් චන්දය දීම වැලකීමෙන්. ඉන්දියාව තමයි සරත් ෆොන්සේක දැම්මෙත්, ඉන්දියාව තමයි චන්ඩ්‍රිකාව ලවා සිරිසේන ගෙනාවෙත්. ඉන්දියානු පරපෝසිත චන්ද මල්ලෙන් තමයි සිරිසේනයි රනිලුයි දිනුවෙ.
  56 සිට සින්හලයන්ට කෙලින්නෙ ඉන්දියාවයි ඉන්දියන් පරපෝසිතයනුත්ය.

  Indian imperialists backed Mahinda over Ranil in 2005 and the Indian colonial parasites abstained from voting as directed by India. Then India brought in Sarath Fonseka. Sirisena and Ranil were voted in by the Indian colonial parasites’ block vote.
  Please look at the voting figures.

 3. S.Gonsal Says:

  “මහින්ද රාජපක්ස මැතිතුමා ඔබට වරදක් කර නැත, නමුත් ඔහුට වරදක් කලේ ඔබය. ඔහු ඔබකලවරදට සමවාදී SLFP පක්ෂයේ සභාපතිධුරය පවා ඔබටපැවරිමටතරම් ඔහු නිහතමානිවිය. නමුත් ඔබ ඔහුට කලේ සතුරුකම්ය.’

  Only the two politicians know this. How could someone in a foreign country knows this ? Such statements would not be helpful to convince this man but a more tactical statement would have been better. Furthermore, it is the country that suffer now from “නිහතමානි” qualities of the ex-president. He could have been more careful, if he loved the country than showing his modesty this way. He could have proven it in a way that whole of Sri Lankan people could easily see it and never vote him out!

 4. NAK Says:

  Charles is being silly here. Pacha Sira knows fully well who he is and what he had done. What else can you expect from a soulless and conscienceless person?

 5. Charles Says:

  Nak, May be I had been silly, but there is at least some truth in what I have written. Even if they know what they have done and satisfied with what they have done, we should keep reminding them that thy were wrong, so that they may know there is still time to change to undo what wrongs they have done. One cannot live “silly” all the time. There may be some moments of awakening to realise there were errors in their acts.

 6. Charles Says:

  S.Gonsal

  “Only the two politicians know this. How could someone in a foreign country knows this ?”I cannot understand this.

  I do not know what tactical statements will convince them. Ex-president had done what had to be done and gone away. We are benefitting from what he had done. May be there were more he could have done but unfortunately people wanted a change. Ex President has done more than what was necessary from what it was at the time he was elected. We breath an air of peace thanks to him. It is now up to these people who came to give a change to give that change they promised to the people. It was the Tamils and Muslims that gave the majority for the present set to win and vote out the ex president.

 7. Kumari Says:

  It is a waste of effort, thought and feelings trying to advise or change Sirisena. He is not allowed to think. For that matter even Ranil, Chandrika and Mangala. Sirisena’s Presidential campaign, pickpocketing of premiership by Ranil, Central Bank robbery by Ranil and Mahendran, dissolving of parliament to cover the tracks, Sirisena’s letters removing the two party Secretaries, then the letter to the Speaker making SLFP part of the Yahapalanayata government, all these were the works of Indian brains. Our current leaders cannot even understand our constitution.

  Now our beloved country is run by foreigners. The foreigners must be impatient now that even after eighteen months and pouring in millions of dollars still they couldn’t make the country a failed state, couldn’t separate the country constitutionally, still couldn’t get Mahinda and Gotabhaya to Geneva or get them bumped off, no ETCA.

  Now the general public is rising against Yahapalanaya. I still have faith. My country is a blessed land, protected by the Devas, protected by Buddha, Dhamma and Sangha. For over 30,000 years of known history India could not rule us. And they will fail this time too.

 8. plumblossom Says:

  Sri Lanka should tell the US that Sri Lanka cannot abide by the UNHRC resolution. The Sri Lankan Army did not commit any war crimes. It is the LTTE terrorists who committed war crimes throughout 26 years of war. No country with an ounce of self respect will place their army in harms way to be tried by a court domestic or hybrid of war crimes the army did not commit in anyway. If individual soldiers committed any crimes, a complaint can be placed in a court of law in Sri Lanka. Why is there a need for special judicial procedures? This government is a puppet of the US, EU, UK, Norway, Sweden, Canada and India and is so subservient to US interests that it is ready to try its own armed forces for crimes that the armed forces did not commit. All the while, the LTTE terrorists who committed war crimes are being shown as totally innocent. Using the ploy of wanting a new constitution which almost all Sri Lankans don’t want, this treacherous government is trying to create a separate state in the guise of a federal state as the TNA separatist terrorists and the US, EU, UK, Norway, Sweden, Canada and India wants. Sri Lanka should tell the US that Sri Lanka cannot abide by the UNHRC resolution. The worst that the US, UK, EU, Sweden, Norway and India can do is impose sanctions on Sri Lanka. So what? Sri Lanka can trade with all the countries of Asia and the rest of the world even if the US, UK, EU, Norway, Sweden and India imposes sanctions. Sri Lanka can grow rice, we have jack fruit, bananas, bread fruit and plenty of water too. So we will not starve just because the US, UK, EU, Sweden, Norway and India imposes sanctions. Also since we can trade with the powerful economies of Asia which includes the Middle East, South East Asia, South Asia, the Far East and Central Asia as well as the rest of the world, actually, we may be OK economically too despite any sanctions imposed by the US, EU, UK, Norway, Sweden, Canada and India. However by avoiding implementing the unjust UNHRC resolution, Sri Lanka will safeguard its independence and freedom which is the most important thing for the next thousands of years as we have safeguarded our independence and freedom for at least the last 2600 years and avoid the creation of a separate state or eelam in the guise of a federal state. So Sri Lanka must very urgently tell the US that we will not abide by the unjust UNHRC resolution but carry out our own domestic process of reconciliation as we see fit. Let the imperialist US impose sanctions. Nothing much will happen to our economy since we can trade with the powerful economies of Asia and the rest of the world instead but Sri Lanka would have preserved its independence and freedom for the next thousands of years and avoid the partition of the country and the creation of a separate state which will be Sri Lanka’s end.

 9. plumblossom Says:

  Sri Lanka needs a strong central government in the form of the executive presidency. It is the executive presidency which is keeping the unitary state together since provincial councils have now been provided powers. Therefore if the executive presidency is abolished, the provincial councils will become more powerful and the separatist terroristic TNA will try to break away using threats the North and the East. the PR system is the fairest system which means each vote counts. It is a very democratic system. We do not need any changes to the constitution. These changes to the constitution are only suggested to bring on stealthily a federal or a separate state by falsely labelling it as ‘unitary’ to hoodwink the idiotic Sinhala Buddhists. We do not need any changes to the constitution which is what the separatist terrorists of the TNA, US, UK, EU, Norway, Sweden and Canada wants to dismember this country. Also it is the executive presidential system which can easily carry out programmes to develop the country since otherwise there will be endless wranglings within the cabinet and in parliament about what path to follow for development to happen. A well meaning executive president can easily implement a reasonable and suitable programme to take the country forward. Another main reason to keep the executive presidency as it is to counter the separatist threat since a strong executive president can stop any treacherous activities which goes against the independence, freedom, sovereignty, unitary status etc. of the country since the executive president is elected directly by the people’s vote and is answerable to all the people of the country as a result. So for all these reasons, there is no need whatsoever to change the constitution. However the provincial councils should not be given any more powers, there should not be any merger between provinces, ideally the 13th amendment to the constitution should be abolished and there should be a strong central government if Sri Lanka is to move forward as a country and since it is a small country.

 10. plumblossom Says:

  Not only this, the treacherous Ranil, Sirisena, CBK, Mangala, idiotic UNPers, those INGOs working for thousands of dollars and even the JVP are trying to dismember the country via constitutional changes. We patriotic Sri Lankans should demand a strong central government, no more powers to provincial councils, no merger between provinces, ideally abolition of the 13th amendment to the constitution and absolute safeguarding of the sovereignty of the country.

  The army did not commit any war crimes. it is the LTTE who committed war crimes. However, it is high time that Sri Lanka rejected the US imperialists UNHRC resolution and state at the UNHRC to leave Sri Lanka alone to get on with reconciliation as Sri Lanka sees fit.

  Actually Sri Lanka today being accused of committing war crimes by the US, UK, EU, Norway, Sweden, Canada, India etc. is very similar to the way Saddam Hussein and Iraq was accused of possessing non existent WMDs. Although Iraq did everything possible to show the US, UK, EU, Norway, Sweden, Canada etc. that it did not possess WMD it was bombed anyway, regime change brought about since Iraq has massive amounts of oil which the US, UK, EU, Norway, Sweden, Canada companies wanted to extract at cheap rates by bringing on a puppet regime. A similar scenario is unfolding in Sri Lanka since Sri Lanka is located at a strategic location, the US wanting to establish a naval/air base at Trincomalee, the US wanting to establish further US army, navy, air force bases in the island, mineral resources, marine resources, control of the Indian ocean sea routes etc. For this, the separatist, terroristic Tamils who are subservient to the US are who the US is favouring to help them with this task. This is why the US favours eelam. All patriotic Sri Lankans should therefore tell the government to withdraw from carrying out the US resolution and to tell the US to leave Sri Lanka alone.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2021 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress