ව්‍යවස්‌ථා සම්පාදක සභාවෙන් ඊළමට දොරවල් අටක්‌!
Posted on August 2nd, 2016

වෛද්‍ය කේ.එම්. වසන්ත බණ්‌ඩාර උපුටා ගැන්ම දිවයින

පාර්ලිමේන්තුව තුළ මන්ත්‍රීවරුන්ගේ ප්‍රශ්න වලට සාධාරණ උත්තරයක්‌ ලබානොදෙන ”යහපාලන රෙජීමය” පාර්ලිමේන්තුවෙන් පරිභාහිරව ව්‍යවස්‌ථා සම්පාදක සභාවක්‌ නිර්මාණය කොට මන්ත්‍රීවරු සියලු දෙනාගේ සහභාගීත්වයෙන් ව්‍යවස්‌ථාවක්‌ හැදීමට තරම් ‘ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී’ වන්නේ කුමක්‌ නිසාද? විපක්‍ෂයේ විවිධ කණ්‌ඩායම් එම ප්‍රශ්නයට තර්කානුකූල උත්තරයක්‌ සොයාගත් බවක්‌ මහජනයාට පෙනෙන්නේ නැත. කෙසේ වෙතත් මෙම නව ක්‍රමවේදය තේරීමට ආණ්‌ඩුවට බලකරන්නේ නිල විපක්‍ෂය වන ටී.එන්.ඒ. පක්‍ෂය බවට කිසිදු සැකයක්‌ නැත. ඔවුන් ශ්‍රී ලංකා ආණ්‌ඩුව සහ ඇමෙරිකානු රාජ්‍ය දෙපාර්තමේන්තුව සමග අත්සන් කළා යෑයි කියන තුන් පාර්ශවීය ගිවිසුමේ ප්‍රධාන කොන්දේසියක්‌ වන්නේ ද එයම බවට විවාදයක්‌ නැත. අර්ධ විපක්‍ෂයක්‌ වන ජනතා විමුක්‌ති පෙරමුණට ලබාදී ඇති භූමිකාව බව පෙනෙන්නේ හොරු අල්ලන ඝෝෂාව මගින් එම ක්‍රියාවලියේ භයානකකම වසන්කිරීම බව පෙනේ.

ඒ අතර ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂයේ විවිධ කණ්‌ඩායම් විවිධ උපකල්පන වලට එළඹෙන්නේ තම තමාගේ ස්‌ථාවරයන්ට සාපේක්‍ෂව ඊට සරිලන ආකාරයට බවද පෙනේ. ඔවුන් තවමත් යහපාලන රෙජීමය බලයට ගෙනඒම සඳහා පිඹුරුපත් සකස්‌ කළ ඉන්දියානු සහ ඇමෙරිකානු ඔත්තුසේවා වල වුවමනාවන්ට සාපේක්‌ෂව හෙවත් සතුරාගේ පැත්aතේ සිට ප්‍රශ්නය දෙස බලන්නට ඉගෙනගෙන නැත. එම බුද්ධිමය දුප්පත්කම නිසා ඔවුන් දැනුම්වත්ව සහ නොදැනුවත්ව යන ආකාර දෙකටම අනුව සතුරාගේ න්‍යායපත්‍රයට පහසුකම් සලසන තත්ත්වයකට පත්ව ඇත. ඔවුන් හැදෙමින් පවතින ව්‍යවස්‌ථාව ජාතියට මර උගුලක්‌ වන බවට දේශපාලන ස්‌ථාවරයක සිටිමින් සහ ආණ්‌ඩුවේ ප්‍රමුඛතම ව්‍යාපෘතිය වන එම ක්‍රියාවලියට දායක වන අතර ආණ්‌ඩුවට එරෙහිව මහ ජනතාව මහපාරට කැඳවීමේ තම දේශපාලන උපායමාර්ගය පැහැදිලි කරන්නේ කෙසේද?

බාහිර බලවේග විසින් ආණ්‌ඩුව බලයට ගෙන එන්නේ බෙදුම්වාදී න්‍යාය පත්‍රයට අවශ්‍ය ආකාරයට රාජ්‍යයේ ව්‍යqහය වෙනස්‌ කිරීමේ කොන්ත්‍රාත්තුව ඉටු කිරීම මුල්කරගෙන නොවේද? වර්තමාන ව්‍යවස්‌ථා සංශෝධන ක්‍රියාවලියේ මූලිකයා ලෙස කටයුතු කරන ආචාර්ය ජයම්පති වික්‍රමරත්න මහතා 2014 දී ලන්ඩනයේ අමිර්තලිංගම් අනුස්‌මරණ දේශනය පවත්වමින් කියාසිටියේ මහින්ද රාජපක්‍ෂ බලයේ සිටිනතුරු දෙමළ ජනතාවගේ ”ප්‍රශ්නය” විසඳීම සඳහා ව්‍යවස්‌ථාමය විසඳුමක්‌ ගෙනඒමට ඉඩක්‌ නැති බවය. ඊට පෙර ”එන්.ජී.ඕ. ගෝඩ් µdදර්” කෙනෙකු වන ”ඉන්ටර්නැෂනල් ක්‍රයිසින් ගෲප්” නැමති සුප්‍රසිද්ධ බෙදුම්වාදී රාජ්‍ය නොවන සංවිධානයේ නායක ඇලන් කීනන්ගේ මුවින්ද ඒ වචනම පිටවිය. 2013 දී මහින්ද රාජපක්‍ෂ පරාජය කිරීම සඳහා ඇතිකරගත් කුප්‍රකට ”සිංගප්පුරු එකඟතාවයේ” ප්‍රධාන කොන්දේසිය වූයේද එයයි. ‘විකිලික්‌ස්‌’ හරහා එළිදරව් වූ තොරතුරු අනුව ඇමෙරිකානු තානාපතිනි පැටි්‍රෂියා බුටනේස්‌ සහ සහකාර රාජ්‍ය ලේකම් රොබට්‌ ඕ බ්ලේක්‌ 2009 සිටම එම අවශ්‍යතාවය අවධාරණය කළේය.

ඒ අනුව මහින්ද රාජපක්‍ෂ බලයෙන් පහකොට රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා බලයට පත්කරන්නේ ව්‍යවස්‌ථා සංශෝධන ක්‍රියාවලිය ”බුල්ඩෝසර්” කිරීමේ මූලික සහ පළමු උපාය මාර්ගික අවශ්‍යතාවය ඉටුකරගැනීම සඳහා බවට දේශපාලනයේ ”අයන්න” දන්නා අයට නම් කිසිදු සැකයක්‌ තිබිය නොහැක. ආණ්‌ඩුව ආරම්භකොට ඇති ව්‍යවස්‌ථා සම්පාදක ක්‍රියාවලියේ දිග පළල වටහාගත යුත්තේ මෙම මහා පින්තූරය හොඳින් වටහා ගනිමිනි. මේ වන විට විපක්‍ෂය විසින් නිර්මාණය කොට දී ඇති හිදැස හෙවත් රික්‌තකය තුළ ආණ්‌ඩුව විසින් කිසිදු බාධාවකින් තොරව ව්‍යවස්‌ථා සම්පාදන මාර්ග සිතියම දිගහරිමින් ඇත. පළමු වටයේදීම විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය සහ ඡන්ද ක්‍රමය වෙනස්‌ කිරීම වැනි සැරසිලිවලින් වසා තිබෙන බෙදුම්වාදී ව්‍යවස්‌ථා උගුල ඉදිරිපිටට විපක්‍ෂය කැඳවාගැනීමට ආණ්‌ඩුව සමත්වී ඇත. ඒ සඳහා ආණ්‌ඩුව විසින් ව්‍යවස්‌ථා සම්පාදක සභාව නැමැති දියුණු තාක්‍ෂණික උපාංගය භාවිතා කළේය. විපක්‍ෂය විසින් බරපතල දේශපාලන ගැටලුවක්‌ හෙවත් අභියෝගයක්‌ තාක්‍ෂණිකව විසඳීමට උත්සාහ කිරීම නිසා එම උගුලට කොටුවිය. ඒ අනුව 1995 දී චන්ද්‍රිකා බණ්‌ඩාරනායක විසින් ආරම්භ කළ බෙදුම්වාදී ව්‍යවස්‌ථා සම්පාදන ක්‍රියාවලිය නව මානයකට ගෙන ඒමට රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා සමත් වී ඇති බව පිළිගැනීමට සිදුවේ.

පාර්ලිමේන්තු තේරීම් කාරක සභා හරහා ආණ්‌ඩුවේ ප්‍රතිපත්ති රාමුව පළමුවෙන්ම ඉදිරිපත් කිරීමට සිදුවීමේ අවුල බේරමින් සමස්‌ථ පාර්ලිමේන්තුව මත වගකීම පැවරෙන ව්‍යවස්‌ථා සම්පාදක සභා ක්‍රමය හඳුන්වා දීමට ඔහු සමත්විය. එම ක්‍රියාවලිය 1972 දී යොදාගත් ක්‍රියාදාමයට වඩා ජාත්‍යන්තර පිළිගැනීමට ලක්‌වන ආකාරයට සිදුවේ. එහිදී සමස්‌ථ පාර්ලිමේන්තුවම ඊට සහභාගීවනවාට අමතරව මහජන අදහස්‌ ලබාගැනීමේ ක්‍රියාවලියක්‌ ඊට බද්ධ කිරීම මගින් එම ක්‍රියාවලියට වැඩි වලංගු භාවයක්‌ ලබාදී ඇත. දැන් එම ක්‍රියාවලිය බෙදුම්වාදී ටී.එන්.ඒ. පක්‍ෂය සහ ආණ්‌ඩුවේ එක`ගතාවයෙන් ජාත්‍යන්තරව පිළිගත හැකි ආකාරයට සිදුවෙමින් ඇත. ඒ පිළිබඳව මානව හිමිකම් කොමසාරිස්‌ගේ ප්‍රසාදයද පළවී ඇත. එම තත්ත්වය තුළ සකස්‌වන ව්‍යවස්‌ථාව රනිල්ගේ ”පැකේජය” ලෙස නම් කෙරෙනවා වෙනුවට සමස්‌ථ පාර්ලිමේන්තුවේම පැකේජයක්‌ බවට පත්වේ. ඒ අනුව එම ජයග්‍රහණය පශ්චාත් යුද නව ඊළාම් මාර්ග සිතියමේ පළමු බාධකය හෙවත් පළමු දොර විවෘත කිරීමක්‌ ලෙස සැලකිය හැක. ඉන්පසුව පැනනගින දේශපාලන තත්වයන්ට අනුව විවිධ මට්‌ටම්වලදී ඊළාම් මාවතට විවෘතවන විවිධ දොරවල් විවෘත කිරීමට මෙම ක්‍රියාවලිය තුළ ඉඩ ලැබේ.

එම ක්‍රියාවලිය තුළ ආණ්‌ඩුවට මුහුණදීමට සිදුවන බරපතලම අභියෝගය වන්නේ දැනටමත් පිටත සකස්‌ වෙමින් පවතින ව්‍යවස්‌ථා කෙටුම්පත් වලින් පවතින තත්වය අනුව ඉදිරිපත් කිරීමට වඩාත් සුදුසු කෙටුම්පත ඉදිරිපත් කිරීමට පෙර ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂය ව්‍යවස්‌ථා සම්පාදක සභාවෙන් එළියට පැනීම වළක්‌වා ගැනීමය. එසේ වුවහොත් ”සමස්‌ථ පාර්ලිමේන්තුව” යන ලේබලය ඉවත්කර ගැනීමට සිදුවන නිසා එම ක්‍රියාවලියේ වලංගුභාවයට බරපතල අගතියක්‌ සිදුවේ. ඒ අනුව ආණ්‌ඩුවේ න්‍යාය පත්‍රයට අනුගත වී ඇති ශ්‍රී ලංකා නිදහස්‌ පක්‍ෂ අමාත්‍යවරුන් සහ වෙනත් සැකකටයුතු උපදේශකයන් යොදාගනිමින් ව්‍යවස්‌ථා සම්පාදක සභාවේ දිගටම රැදී සිටීමේ තාක්‌ෂණික වැදගත්කම විපක්‍ෂයට අවධාරණය කෙරෙමින් ඇත. නමුත් ඒ තුළ රැඳී සිටින ලෙස පොදුජන ඉල්ලීමක්‌ බිම් මට්‌ටමේදී නොමැති බව සහ එදා 2000 දී පැකේජය ඉදිරිපත් කිරීමේදී කළ ආකාරයට ලේඛනය පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කළ පසුව ඊට එරෙහිව වාද කිරීමේ පැහැදිලි ඉඩක්‌ තිබෙන බව විපක්‍ෂය විසින් තේරුම් නොගැනීම කනගාටුදායක තත්වයකි. ආණ්‌ඩුවට සැබෑ ලෙසම අභියෝගය වන්නේ ව්‍යවස්‌ථා කෙටුම්පත සභාවට හෝ මෙහෙයුම් කමිටුවට ඉදිරිපත් කරන තෙක්‌ විපක්‍ෂය කොටුකර තබා ගැනීමය. ඊට පසුව ඔවුන් එළියට පැනගත්තද එය අර්ථ ගැන්වෙන්නේ ඡන්දය නොදීමක්‌ ලෙසය. එවිට ව්‍යවස්‌ථා සම්පාදක සභාවේ වලංගුභාවය අභියෝගයට ලක්‌ නොවේ. එනම් පළමු ඊළාම් දොරටුවේ යතුර නැතිවන්නේ නැත.

ආණ්‌ඩුව මුහුණ දෙන දෙවන අභියෝගය හෙවත් ටී.එන්.ඒ. පක්‍ෂය ප්‍රමුඛ බෙදුම්වාදීන් විසින් විවෘත කර ගැනීමට බලාපොරොත්තුවන දෙවන දොරටුව වන්නේ ව්‍යවස්‌ථා කෙටුම්පත සභාවේ සාමාන්‍ය බහුතරයකින් සම්මතකර ගැනීමය. රනිල් – සම්බන්ධන් සන්ධානය දැනටමත් ඒ සඳහා අවශ්‍ය යතුර සංඛ්‍යාත්මකව තමා අත තබාගෙන ඇත. එම ක්‍රියාවලිය එතැනින් ඉදිරියට ගෙන යාමට ඉඩක්‌ නොලැබුනද බෙදුම්වාදී බලතල සහිත ව්‍යවස්‌ථාවක්‌ සමස්‌ථ පාර්ලිමේන්තුවම නියෝජනය වන ව්‍යවස්‌ථා සම්පාදක මණ්‌ඩලයකින් සම්මතවීම යනු බෙදුම්වාදීන්ගේ පැත්තෙන් ගත්විට බරපතල ජයග්‍රහණයකි. මහජන විරෝධයන් පැන නොනගින තත්වයක්‌ තුළ එම ව්‍යවස්‌ථාව පාර්ලිමේන්තුවට හෝ ජනමත විචාරණයකට ඉදිරිපත් නොකර Rජුව ක්‍රියාත්මක කිරීමේ නීතිමය ඉඩක්‌ ඇත. එය ජාත්‍යන්තරව පිළිගත් භාවිතාවකි. ශ්‍රී ලංකාවේදී 1972දී එම භාවිතාව සාර්ථකව අත්හදාබලා ඇත.

තුන්වන දොරටුව විවෘතකර ගැනීම අවශ්‍යවන්නේ සාමාන්‍ය බහුතරයෙන් අනුමත වූ ව්‍යවස්‌ථාව Rජුව ක්‍රියාත්මක නොකර එය පාර්ලිමේන්තුවේ අනුමැතිය සඳහා ඉදිරිපත් කිරීමේ අවශ්‍යතාව මතු වූ විටය. ව්‍යවස්‌ථා සම්පාදක සභාව තුළ විශේෂ බහුතරය ලබාගත නොහැකි වුවහොත් අමාත්‍ය මණ්‌ඩලය හරහා පාර්ලිමේන්තුව දක්‌වා යන මාර්ගය වෙනුවට පාර්ලිමේන්තුව හරහා අමාත්‍ය මණ්‌ඩලය දක්‌වා යැමේ මාවත තෝරාගැනීමට සිදුවේ. ඒ අනුව ව්‍යවස්‌ථා සම්පාදක සභාව හරහා ඊළම දක්‌වා යන තුන්වන දොරටුව විවෘත වන්නේ ව්‍යවස්‌ථා සම්පාදක සභාවේදී විශේෂ බහුතරයකින් ව්‍යවස්‌ථාව සම්මතවුවහොත් පමණි. එවිට පාර්ලිමේන්තුවේදී මුල්වටයේදී අභියෝගයට ලක්‌ නොවී අමාත්‍ය මණ්‌ඩලය දක්‌වා Rජුව ඉදිරිපත් කිරීමේ අවස්‌ථාව හිමිවේ. එවිට හතරවන දොරටුවක්‌ අමාත්‍ය මණ්‌ඩලයේදී විවෘත කිරීමට ඉඩ ලැබේ.

පාර්ලිමේන්තුව විසින් සම්මත කළ ව්‍යවස්‌ථා සම්පාදක සභාවක්‌ පිහිටුවීමේ යෝජනාව තුළ අමාත්‍ය මණ්‌ඩලය විසින් කළයුතු දේ පිළිබඳව නිර්ණායක පනවා ඇතත් ව්‍යවස්‌ථාදායකය මගින් විධායකයට එවැනි නියෝගයක්‌ පැනවීමේ ඉඩක්‌ නැත. ඒ අනුව පවතින දේශපාලන තත්වයට සාපේක්‍ෂව අමාත්‍ය මණ්‌ඩලයේ උප කමිටුවක්‌ මගින් ව්‍යවස්‌ථා කෙටුම්පත නැවත සංශෝධනය කිරීමේ ඉඩ ලැබේ. එම හතර වන යතුර මගින් ඒ වන විට පවතින දේශපාලන බාධක ජයගැනීමේ ඉඩ ලැබේ. ඒ දක්‌වා ඊළාම් මාර්ග සිතියම දිගට ගෙනයාම අවශ්‍ය වන්නේ බරපතල බෙදුම්වාදී බලතලවලට නීත්‍යානුකූල වලංගුභාවය ලබාදීම සඳහා ව්‍යවස්‌ථා සම්පාදක සභාවෙන් අනුමත වූ ව්‍යවස්‌ථාව Rජුව ක්‍රියාත්මක කිරීමට වාතාවරණයක්‌ නොමැති තත්ත්වයක්‌ තුළය. ඉන්පසුව පස්‌වන යතුර අවශ්‍ය වන්නේ අමාත්‍ය මණ්‌ඩලය විසින් පාර්ලිමේන්තුවේ විශේෂ බහුතරය සහ ජනමත විචාරණය සඳහා ව්‍යවස්‌ථා කෙටුම්පත පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කිරීමේදීය. ඒ මගින් අධිකරණයට ඉදිරිපත් නොකර Rජුව මහජනයාට ඉදිරිපත් කිරීම හරහා අධිකරණ බාධකය නැමති දොරටුව හෙවත් හතරවන දොරටුව විවෘතකර ගැනීමට හැකිවේ. එසේ නොමැතිව අධිකරණයේ බාධකයට මුහුණදීමට සිදුවුවහොත් ඒ මගින් සිදුවන මහජන දැනුම්වත් වීම නිසා ජනමත විචාරණයේදී බරපතල නිශේධනාත්මක බලපෑමක්‌ සිදුවිය හැක. එම බාධකය ජයග්‍රහණය කිරීම හෙවත් පස්‌වන දොර විවෘත කිරීමට ඉඩ සලසා ගැනීම යනු බෙදුම්වාදී න්‍යාය පත්‍රයේ ප්‍රබල ජයග්‍රහණයකි.

පස්‌වැනි බාධකය හෙවත් දොරටුව ඊළාම් මාර්ග සිතියම තුළ මුණ ගැසෙන්නේ පාර්ලිමේන්තුවේදී විශේෂ බහුතරය ලබාගැනීමේදීය. එහිදී ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂය විසින් ව්‍යවස්‌ථා සම්පාදක සභාවේදී අනුමතකළ ව්‍යවස්‌ථාවක්‌ පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කෙරෙන්නේ නම් එය ඉතා සරල බාධකයකි. ඊට අදාළ යතුර ආණ්‌ඩුවේ සාක්‌කුවට දමා ගැනීමට ඉඩ ලැබෙන්නේ ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂය විසින් සභාව තුළ වාද විවාදවලට සහභාගීවීමේ උගුලට පයතැබුවහොත් පමණි. කෙසේ වෙතත් විපක්‍ෂය ව්‍යවස්‌ථා සභාවේදී එක පයක්‌ උගුලට තැබුවත් නැතත් පාර්ලිමේන්තුව තුළදී විවිධ සංශෝධනවලට ඉඩ සලසමින් සහ සමහර බොරු යෝජනා අකුලා ගැනීම මගින් විපක්‍ෂයට උගුලක්‌ ඇටවීමට ආණ්‌ඩුවට ඉඩ ලැබේ. උදාහරණයක්‌ ලෙස එහිදී මහජන අදහස්‌ කමිටුව හරහා මේ වන විට මහජනයාට අටවා ඇති උගුල ගලවා පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන්ට ඇටවීමට ඉඩක්‌ ලැබේ.

මහජන අදහස්‌ ලබාගැනීමේ කමිටුවේ ප්‍රධාන අරමුණක්‌ වන්නේ මහජන සංවාදය වෙනත් අතකට රැගෙන යාමය. එනම් අන්‍යාගමික රාජ්‍යයක කථාව, සිංහ කොඩිය හෝ ජාතික ගීය ඉවත් කිරීම හෝ සමලිංගික කථා මගින් බරපතල බෙදුම්වාදී බලතල පිළිබඳව ඇතිවිය යුතු සංවාදය වෙනත් පැත්තකට යොමු කෙරේ. එය අවශ්‍ය වන්නේ පාර්ලිමේන්තුවේදී එම යෝජනා ඉවත්කර ගැනීම මගින් මන්ත්‍රීවරුන් සහ මහජනයා අතර ව්‍යාජ ආරක්‍ෂිත මනසක්‌ ඇති කිරීම සඳහාය. ඒකීය වගන්තිය ව්‍යවස්‌ථාවේ තිබීම බෙදුම්වාදීන්ගේ අරමුණට බාධාවක්‌ නොවන බව සුමන්තිරන් මන්ත්‍රීවරයා ‘සිංගප්පුරු එක`ගතාව’ මගින් එළිදරව්කොට ඇත. එම වගන්තිය සිංහල බහුතරය සහ ඔවුන්ගේ පාර්ලිමේන්තු නියෝජිතයන් ගොනාට ඇන්දවීම සඳහා ඉතා නිර්මාණශිලීව භාවිතාවන බවට කිසිදු සැකයක්‌ නැත. ඒ අනුව සයවන දොරටුව විවෘතකර ගැනීමට අවශ්‍ය ප්‍රමාණයට හෙවත් ජනමත විචාරණයක්‌ අවශ්‍ය නොවන බලතල ප්‍රමාණයක්‌ සඳහා පාර්ලිමේන්තුවේ විශේෂ බහුතරය ලබාගැනීසෙන් බෙදුම්වාදී න්‍යාය පත්‍රයේ හැරවුම් ලක්‍ෂයකට ළ`ගාවිය හැක. එසේ වංගුවක්‌ ගැසීම අවශ්‍යවන්නේ ජනමත විචාරණයක්‌ දක්‌වා ගමන් කිරීමට තරම් වාසිදායක දේශපාලන තත්වයක්‌ නොමැති නම් පමණි. හත්වන දොරටුව හෙවත් ”කොන්ෙµඩරල්” බලතල සහිත ඊනියා එක්‌සත්, රාජ්‍යයක්‌ හරහා රට බෙදීමේ න්‍යාය පත්‍රයට පහසු ජයග්‍රහණයක්‌ අත්පත්කර ගැනීමේ දොරටුව විවෘත වන්නේ ජනමත විචාරණයට කෙටුම්පත ඉදිරිපත් කිරීම මගිනි. එහිදී ජයග්‍රහණය නොලැබුණත් උතුර නැගෙනහිර පළාත තුළ ප්‍රතිඵලය වෙනම විග්‍රහ කිරීම මගින් බෙදුම්වාදයට වාසි සහගත තත්ත්වයක්‌ ලැබේ. එම වාසිය තුළ සිට ගනිමින් සහ පාර්ලිමේන්තුවේ විශේෂ බහුතරය මගින් ලබාගත හැකි දේ ලබාගැනීම තුළින් බෙදුම්වාදී මාර්ග සිතියමේ තව දුරටත් ඉදිරියට ගමත් කිරීමට හැකිවේ. ඒ අනුව අටවන දොරවුට හෙවත් මහජනයා විසින් බන්දේසියක තබා ඊළම පිරිනැමීමේ තත්ත්වය නිර්මාණය වන්නේ ජනමත විචාරණය ජයග්‍රහණය කළහොත්ය. ඒ සඳහා ඩයස්‌පෝරාව ඇති තරම් මුදල් විසිකරනු ඇත. එසේම සංවිධානාත්මකව හොර ඡන්ද දැමීමේ සිට මැතිවරණ කොමිසමේ වාසිදායක තත්ත්වය මෙන්ම ජාත්‍යන්තර නිරීක්‍ෂකයන්ගේ මැදිහත්වීමද බරපතල ලෙස යොදාගනු ඇත.

ජාතියේ අනාගත ඉරණම තීන්දු වන්නේ ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂය මෙම මහා පින්තුරය තේරුම්ගන්නා ප්‍රමාණයට සාපේක්‌ෂවය. ජනතා විමුක්‌ති පෙරමුණ මෙම ක්‍රියාවලිය තුළදී ආණ්‌ඩුවට පහසුකම් සලසමින් රට අර්බුදයට යෑවීම තමාට දේශපාලන වශයෙන් වාසිදායක වන බවට කල්පනා කරන බව දැන් ඉතා පැහැදිලිව පෙනේ. ව්‍යවස්‌ථා සම්පාදක සභාව මගින් දියත්කොට ඇති ක්‍රියාදාමයට විපක්‍ෂය විසින් සුජාතභාවය ලබා දුනහොත් බෙදුම්වාදීන්ට විවිධ මට්‌ටම් වලදී විවෘත වන දොරවල් ප්‍රමාණයෙන් එම ක්‍රියාදාමයේ භයානකකම පැහැදිලි වේ. කෙසේ වෙතත් මේ එක්‌ යතුරක්‌ හෝ නොමැතිව වුවද බෙදුම්වාදීන් දැනටමත් තමා සතුකොට ගෙන ඇති 13 වැනි සංශෝධන යතුර නියම ආකාරයට භාවිතා කිරීමට ඉඩ ලැබුණහොත් යම් දුෂ්කරතා සහිතව වුවත් ඊළම දක්‌වා දිවෙන කැලෑ පාර විවෘත කළහැකි බවද අමතක නොකළ යුතුය.

5 Responses to “ව්‍යවස්‌ථා සම්පාදක සභාවෙන් ඊළමට දොරවල් අටක්‌!”

 1. plumblossom Says:

  Mangala must be replaced by a patriotic foreign minister. Actually Ranil, Sirisena, CBK traitors must be replaced too. However Mangala must be replaced as soon as possible. A country’s government should first and foremost look after the country’s security. sovereignty, territorial integrity and in the case of a small country such as Sri Lanka its unitary status. Mangala has betrayed Sri Lanka by accepting the UNHRC resolution which no country with any integrity will accept. Mangala must realise that those LTTE terrorists who massacred the citizens of this country for over 26 years simply because they wanted a large chunk of this island for themselves, illegally, that they should be dealt with in a very careful manner without betraying the security. sovereignty, territorial integrity and in the case of a small country such as Sri Lanka its unitary status, even if extremely powerful forces such as the US,UK, EU, Canada, Sweden, Norway and India are behind the LTTE terrorists. In addition, we must place forth the argument that those who settled in the island quite recently only during the past few hundred years i.e. the Sri Lankan Tamils who are only but 11.2% of the population do not have any rights whatsoever to demand over 28% of the land area, 66% of the coastline and 66% of the vast ocean resources which belong to Sri Lanka. This message should be conveyed to the TNA, the separatist terrorists and those who support them i.e. the US,UK, EU, Canada, Sweden, Norway and India as soon as possible so that they understand our position. This is the task of a foreign minister. Mangala therefore has betrayed Sri Lanka and must go. Sri Lanka cannot afford large self ruling entities which are illegal anyway since this island as a whole belong to all its people in total. It is the foreign minister’s task to covey this message to everyone concerned.

 2. plumblossom Says:

  The missing persons commission, the name is a misnomer. it should be called ‘those combatants on all sides who died in the war i.e. Sri Lankan Forces, Police Force. Civil Defence Forces, IPKF, Tamil Armed Groups against the LTTE and the LTTE terrorists themselves and whose bodies have not be found’. Therefore the name itself is wrong and invented by the UNHRC to tarnish the image of the armed forces of Sri Lanka.

  The missing persons commission to date has receive 24,000 complaints from 1983-2009 period. Of this number over 5,000 are regarding missing Sri Lankan Forces members, whereabouts unknown, almost certainly executed by the LTTE terrorists. Over 12,000 complaints are against the LTTE itself recruiting young persons by coercion. Therefore over 70% of complaints are against the LTTE itself which amounts to over 17,000 complaints. The rest of the complaints are I am sure about the whereabouts of LTTE combatants or terrorists who died while fighting but whose bodies have not been found.

  My question is, why cannot the UNHRC the US,UK, EU, Canada, Norway, Sweden and India accept that Sri Lankan Forces, Police Force, Civil Defence Forces, IPKF, Tamil Armed Groups against the LTTE and the LTTE terrorists themselves died fighting in this war and leave it at that. What is the point in looking for these combatants now? Why is it that the UNHRC the US,UK, EU, Canada, Norway, Sweden and India never ever talk about the over 35,000 Sri Lankan Forces, Police Force, civil Defence Force members who died in the war? or the 1,200 IPKF members or the over 2,000 Tamils Armed Groups against the LTTE members who died in the war? or the over 6,000-7,000 Sinhala civilians and even Muslims civilians who were massacred by the LTTE? or the around (my estimate) over 3,000 Tamil civilians massacred by the LTTE?

  Why is it that the UNHRC the US,UK, EU, Canada, Norway, Sweden and India is not concerned about the over 10,000 Sri Lankan Forces members permanently disabled by the war, or the over 23,000 Sri Lankan Forces members both temporarily and permanently disabled by the war? or the over 136,000 Sri Lankan Forces members who were injured due to the war?

  Why is it that the UNHRC the US,UK, EU, Canada, Norway, Sweden and India not concerned about the over 65,000 Sinhala people and over 75,000 muslims ethnically cleansed from the North?

  Why is it that the only the around 35,000 LTTE terrorists who died inclusive of Prabhakaran are the concern of the UNHRC the US,UK, EU, Canada, Norway, Sweden and India? Perhaps this missing persons commission should answer that question first.

 3. plumblossom Says:

  Even if the constitution will be changed since this idiotic government follows whatever instructions the US, UK, EU, Norway, Canada, Sweden, India, the TNA and the separatist terrorists tell it to do, we must ensure that the unitary status of the country is not compromised in any way whatsoever. The clause in the 13th amendment which says that ‘the North and the East is the homeland of the Tamil speaking people’ must be deleted since it is totally false when looking at the history of the island. This clause must be replaced with the clause ‘the entire island is the homeland of all its peoples’. The provision which allows for the merger between two provinces should be deleted. As much subjects from the concurrent list should be included in the national list. Under no circumstances should land, police or fiscal powers be given to provincial councils. All of us need to ensure that the above happens since if the system reverts back to a parliamentary system and the presidential system is scrapped, the only way to ensure the unitary status of the country is the make sure that the provincial councils do not get any more powers than they have at present. The Public Security Ordinance should not be amended in anyway as well. If any provincial councils acts out of line, the head of government should dissolved such a provincial council and direct rule by the head of government should be enforced under those circumstances.

 4. plumblossom Says:

  I would please urge any person who has any influence whatsoever with Ranil, Mangala, Sirisena, CBK to let them know that these Western Countries i.e. the US,UK, EU, Canada, Sweden, Norway and India will only back off if Sri Lanka takes a very firm stance and refuses to carry out this unjust UNHRC resolution. Sri Lanka must do this without any fear since I am sure if Sri Lanka takes a very firm stance and refuses to carry out this unjust resolution the UNHRC, the US,UK, EU, Canada, Sweden, Norway and India will back off. I can guarantee that will happen. So it is up to Sri Lanka or rather Ranil, Mangala, Sirisena, CBK whether they are going to place our Sri Lankan armed forces in jeopardy for crimes they did not commit or whether they are going to defend the country’s armed forces and the country’s sovereignty, independence, freedom, integrity, unitary status etc. by refusing to carry out this unjust UNHRC resolution which no country on this planet earth with any integrity will carry out. However, if they keep complying with whatever unjust demands are made by the US,UK, EU, Canada, Sweden, Norway and India, they will have to keep complying with those unjust demands at the expense of Sri Lanka breaking up into pieces and placing the Sri Lankan people’s security in jeopardy. Sri Lanka will end up being partitioned too.

 5. plumblossom Says:

  When looking at Sri Lanka’s history, it is extremely obvious that from 600BC to around 1400AD there were three kingdoms, all Sinhala Buddhist, Ruhuna, Pihiti or Rajarata and Maya or Malayarata. Rajarata encompassed today’s North Central, North Western, Northern and even the Central Province. Ruhunu rata encompassed today’s Uva, Eastern and Southern Provinces. The Kandyan Kingdom from 1400AD encompassed most of the island inclusive of today’s Northern and the Eastern Provinces except for the Jaffna Peninsula. Even the Jaffna Peninsula was invaded and occupied by force by Aryachakravarthi (Pandyan) and actually did belong to Rajarata earlier and later the Kandyan Kingdom.

  Today’s provincial boundaries were drawn up by the British colonialists as per their divide and rule policy and the Sinhala people were not consulted when drawing up these provincial boundaries. In the meantime, most Sri Lankan Tamils of today were actually brought over during Dutch and British times to the Jaffna Peninsula and elsewhere to work on tobacco and indigo plantations which were planted extensively in all the colonies since they were much sought after and made a lot of money for the colonialists. Therefore they are recent arrivals and cannot claim homelands or separate states whatsoever.

  The usual practice when a colonial power hands over their former colonies is to hand it over to its original owners. Therefore the British colonialists should hand over the Kandyan Kingdom to the Kandyan Sinhalese from whom they took it by force. Since the Kandyan Kingdom encompassed the North and the East, these provinces too should be handed over to the Kandyan Sinhalese who are its rightful owners. Even the Jaffna Peninsula should be handed over to the Kandyan Sinhalese since it was part of Rajarata and was forcefully occupied by Aryachakravarthi (Pandyan).

  Since this has now been done already, the TNA and other separatist terrorists or the US, UK EU, Canada, Norway, Sweden and India cannot demand that present day Northern or even the Eastern provinces be provided any more powers or be made into federal states since this is totally going against the history and archaeology of the island and totally going against the rights of the Sinhala people who also have fundamental rights to claim the entire island inclusive of the North and the East as their homeland first and foremost. Therefore, the TNA , the separatist terrorists, the US, UK, Norway, Sweden, Canada and India has to respect the history and archaeology of the island and accept that the present day provincial councils are more than sufficient to run the affairs of the provinces. Sri Lanka must be a unitary state and no more powers should be provided to the provincial councils. In fact, when talking about the 13th amendment, the concurrent list subjects must be included in the national list. The provision where two provinces can merge should be deleted. The bogus claim of the North and the East being the homeland of the Tamil speaking people should be deleted. The entire island should be declared the homeland of all its peoples.

  Sinhala people should be resettled in the North in quite a large number if there is to be peace and harmony within the island since Sinhala people have every historical right to live in the North as well as the East. It is only due to ethnic cleansing of the North of Sinhala people by the LTTE and the other separatists that Sinhala people are not at present living in the North. Many thousands of landless elsewhere in the island especially Sinhala people should be provided land in the North since most of the vacant land in the country is in the North and in the East since both these provinces encompass over 28% of the land area of the island. Then only will there be peace since when people mix, there is more harmony. This is the only way towards peace and development in the island.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2023 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress