සියලු බර අවි ටික ගෙනිහින් දැම්මා ගැඹුරු මුහුදට – විමල්
Posted on August 3rd, 2016

කොළොන්න / සුනිල් හරිස්චන්ද්‍ර GossipClanka.com

සාලාව අවි ගබඩාව පුපුරලා දවස් දෙකකට පස්සේ ගියා වේයන්ගොඩ තිබෙන අවි ගබඩාවට. එහි තිබෙන බර අවි උණ්ඩ, මෝටාර් උණ්ඩ, ඔක්කොම දැම්මා ලොරිවලට ත්‍රිකුණාමලයට ගෙනිච්චා. ත්‍රිකුණාමලයේදී නැවට පැටෙව්වා. නැව ගියා

කිලෝමීටර් නවයක් එහා ගැඹුරු මුහුදට. සියලු බර අවි ටික දැම්මා මුහුදට. කෝටි ගණනක් වටිනා අර උණ්ඩ ටික දැම්මා මුහුදට.

බලා දන්නවා සාලාව කඳවුරට මොකද වුණේ කියල. ඒ අවි ගබඩාව පිපිරුනාද පිපිරෙව්වද, සාලාවේ අවි ගබඩාව පිපිරුනා නොවෙයි අපේ නම් මතය පිපිරෙව්ව. අවි ගබඩාව පිපිරුනදාට පසුදින සාගල රත්නායක ඇමැතිවරයා මොකක්ද කිව්වේ. යුද හමුදාවේ තියෙන අනවශ්‍ය අවි විනාශ කරනවයි කිව්වා. එතකොට අනවශ්‍ය අවියි කියල කවුද තීරණය කරන්නේ, අද යුද්ධයක් නැති වුණාට අනාගතයේ යුද්ධයක් ඇති වුණොත් ඒ අවි අනවශ්‍ය අවි වෙන්නේ නැහැ. ඒ අවි අවශ්‍යයි.

කෝටි ගාණක් වන අපේ රටේ මහජනයාගේ මුදලින් ගත් උණ්ඩ දැම්මා මුහුදට. මේ මොකක්ද කරන්නේ. ජිනීවා වලින් කියනවා හමුදාව ප්‍රමාණාත්මකව අඩු කරන්න කියල. මංගල සමරවීර ගියපාර ගිහින් කිව්වා අපි දැන් සියයට තිස්හතකින් හමුදාව අඩු කරල තියෙන්නේ කියල. ප්‍රමාණාත්මකව කුඩා කරන්න විතරක් නොවෙයි, අවි බලයෙනුත් හීන කරන්න, මානසික බලයෙනුත් හීන කරන්න. මානසික බලයෙන් හීන කරන්නෙ කොහොමද, රණවිරුව ගැන දැන් ගුවන් විදුලි නාළිකාවක්වත් ඇහෙනවද? අපේ කා‍ලේ නම් හැම පැයකට වරක් සින්දුවක් ගියා. රණවිරුවා වෙනුවෙන් කියල සින්දුවක් දානව. රණවිරුවා කියන වචනය තහනම් කළා. දැන් රණවිරුවාගේ අභිමානය වඩවනවද? නැහැ. ඒ වෙනුවට මොනවද කරන්නේ?

බුද්ධි අංශයේ නව දෙනෙක් ඉන්නවා අද වැලිකඩ හිරගෙදර. අද මේ රටේ බුද්ධි අංශයෙන් පන්න පන්න පළිගන්න ආණ්ඩුවක්. නාවුක හමුදාවේ නැගෙනහිර මූලස්ථානය සී.අයි.ඩී. එක එතනට අරන් ගියා. යූ.එන්. එකේ නිලධාරීන් අරන් ගිහිල්ල පරීක්ෂාකරල බැලුවා. පහුවෙනිදා ගත්තා නාවික හමුදාවේ තුන් දෙනෙක් අත්අඩංගුවට. දැන් තමුන්නාන්සේලාට පේනවා මේ රටේ ආරක්ෂක හමුදාවලින් පළිගන්න ආණ්ඩුවක්. ආරක්ෂක හමුදාවලට අපේ කාලයේ තිබුණ වරප්‍රසාද කප්පාදු කරනවා. ආරක්ෂක හමුදාවෙන් අයින් වෙන්න දිරිගන්වනවා. ප්‍රමාණාත්මකව පිරිස් බලය අඩු කරනවා. උපාය මාර්ගිකව ස්ථාන ගත කරල තියෙන කඳවුරු ගලවනවා. යුද හමුදා කඳවුරු ගලවනවා. ගුවන් හමුදා කඳවුරු ගලවනවා. උපාය මාර්ගිකව වැදගත් තැන්වල කඳවුරු ගලවනවා. දැන් පාර්ලිමේන්තුවට ගෙනල්ල තියෙනවා පනතක්. අතුරුදහන් වූවන් පිළිබඳ සොයා බලා තොරතුරු එකතු කිරීමේ කාර්යාලය පිහිටුවීමේ පනත.

මේ අර හැට දහසක් අතුරුදන් වූවන් පිළිබඳ සොයන්න නොවෙයි.පසුගිය යුද සමයේ උතුරු හා නැගෙනහිර පළාත්හි අතුරුදන් කවර ප්‍රමාණයක් සිටිනවාදෝ, ඒ කවුරුන්ද කියන තොරතුරු සොයා බැලීමේ කාර්යාලයක් පිහිටුවීමේ පනත. ඒ පනතේ තියෙනවා පුදුම බලයක් ඒ කාර්යාලයට. ඕන කෙනෙකුට පැමිණිලි කරන්න පුලුවන් මේකට. බාප්ප හරි, මාමා හරි කවුරු හරි නෑදෑ කමක් තියෙන කෙනෙක් කිව්වොත් මම මේ අහවලාගේ අහවල් නෑදෑයා. එයා අතරුදන් වුණා මේ හමුදා කඳවුරෙන් තමයි අරන් ගියේ. ඒ කා‍ලේ මේකේ හිටියේ මේ, මේ, අය. ඒ නිසා එයා අද නැහැ. මේ පැමිණිලි ගන්නවා. ඇත්ත පැමිණිලි, බොරු පැමිණිලි ඔක්කොම එනවා. ඉන්දියාවට පැනල ගිය එකාත් අතුරුදන් කියල පැමිණිල්ල එනවා. මේ නිසා අතුරුදන්වූ සංඛ්‍යාව විශාල පිරිසක් බවට පේන්න පටන් ගන්නවා. මේ කාර්යාලයේ ඉන්න අයට බලය තියෙනවා ඕනම රජයේ තැනකට ගිහිල්ලා පරීක්ෂා කරන්න උසාවි අවසරයකින් තොරව.

අපි ප්‍රමාදවී හෝ මෙම කරුණ තේරුම් නොගත්තොත් මේ රට වැටෙන දරුණු අගාධයෙන් ගොඩ ගන්න නම් හැකියාවක් ලැබෙන්නේ නැහැ. ඒ නිසා තමයි ව්‍යවස්ථා මරඋගුල හා ජාතියේ අවමගුල යන මාතෘකාව ඔස්සේ මේ කැණෙමින් තිබෙන වළේ ගැඹුර හා පරිමාව මුළුමහත් ජාතියට කියාදීම සඳහා වූ මේ දේශන මාලාව අපි පසුගිය දවස්වල ආරම්භ කළේ.

රටට එන ආක්‍රමණ සම්බන්ධ සංවාද දැන් ලංකාවේ දේශපාලනයේ වහල තියෙන්නේ. අපි දන්නවා ඉස්සර මේ වගේ අනතුරු එනවිට පෙන්නුවේ ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ. කල්තියා මේ අනතුර දැකලා ජාතිය අවදිකළේ ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ.

අද උන්නැහෙල තමයි මේ මාතෘකාව තහනම් මාතෘකාව කරගෙන තියෙන්නේ. එක්සත් ජනපද උපාය මාර්ගයට මේ ඇදෙමින් යන්නේ කොහාටද? ඉන්දියාව මේ අතරතුර මේ රට ගිලගන්න හදන්නේ කොයි විදිහටද? මේකෙන් ගැලවෙන්නේ කොහොමද ඒ ගැන සාකච්ඡාවක් නැහැ.

දැන් මොකද වෙලා තියෙන්නෙ මහින්ද හදනවා. මෛත්‍රී විවෘත කරනවා. රනිල් විකුණනවා. රුපියල වැටිච්ච නිසා රුපියල් බිලියන දෙසිය අසූ පහකින් ණය බර ඉහළ ගියා. ඊළඟට බලන්න මහ බැංකුවේ බැඳුම්කර වංචාව.

අසාධාරණ ‍පොලියක් මේ රටේ මිනිස්සුන්ට ගෙවන්න වුණා. මේකෙන් පළමු ගනුදෙනුවෙන් පමණක් බිලියන එකයි දශම නවයක් පාඩුයි. විගණකාධිපතිවරයා පාර්ලිමේන්තුවට වාර්තා කළා. මේ සියල්ල නිසා ආර්ථිකය සුළිකුණාටුවකට ගොදුරු වුණා. ඔබලාට පේනවා ආර්ථිකය අද මේ අයට ගෙනියන්න බැහැ.

වික්‍රමසිංහ මහත්තයා කියනවා ගුවන් සේවය විකුණනවා නැත්නම් හොරා කන්න ඉඩ තියෙනවා කියනවා. රටක ගුවන් සේවය හරි මොන සේවය හරි හොරකම් නිසා විකුණනවද. එහෙනම් මුලින්ම විකුණන්න ඕන මහ බැංකුව. අන්න නියම හොඳ හොර තිප්පල. බැඳුම්කරවලින් දුන්න සුද්දය හිතාගන්නත් බැහැ.

ජාතික නිදහස් පෙරමුණේ නායක පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී විමල් වීරවංශ මහතා ව්‍යවස්ථා මරඋගුල සහ ජාතියේ අවමගුල නමින් ලංකාව පුරා පැවැත්වෙන සම්මන්ත්‍රණ මාලාවේ ඇඹිලිපිටියේ පැවැති සම්මන්ත්‍රණය අමතමින් ඉහත අදහස් පළ කළේය.

 

9 Responses to “සියලු බර අවි ටික ගෙනිහින් දැම්මා ගැඹුරු මුහුදට – විමල්”

 1. Ananda-USA Says:

  More Machiavellian Strategies orchesyrated by the Yamapalsnaya government to leave Sri Lanka DEFENCELESS as the plan of foreign powers and mjnorities to DIVIDE & Rule Our Motherland gathers steam.

  Aiyooo ….. Srisenaa!

 2. plumblossom Says:

  Even if the constitution will be changed since this idiotic government follows whatever instructions the US, UK, EU, Norway, Canada, Sweden, India, the TNA and the separatist terrorists tell it to do, we must ensure that the unitary status of the country is not compromised in any way whatsoever. The clause in the 13th amendment which says that ‘the North and the East is the homeland of the Tamil speaking people’ must be deleted since it is totally false when looking at the history of the island. This clause must be replaced with the clause ‘the entire island is the homeland of all its peoples’. The provision which allows for the merger between two provinces should be deleted. As much subjects from the concurrent list should be included in the national list. Under no circumstances should land, police or fiscal powers be given to provincial councils. All of us need to ensure that the above happens since if the system reverts back to a parliamentary system and the presidential system is scrapped, the only way to ensure the unitary status of the country is the make sure that the provincial councils do not get any more powers than they have at present. The Public Security Ordinance should not be amended in anyway as well. If any provincial councils acts out of line, the head of government should dissolved such a provincial council and direct rule by the head of government should be enforced under those circumstances.

 3. plumblossom Says:

  I would please urge any person who has any influence whatsoever with Ranil, Mangala, Sirisena, CBK to let them know that these Western Countries i.e. the US,UK, EU, Canada, Sweden, Norway and India will only back off if Sri Lanka takes a very firm stance and refuses to carry out this unjust UNHRC resolution. Sri Lanka must do this without any fear since I am sure if Sri Lanka takes a very firm stance and refuses to carry out this unjust resolution the UNHRC, the US,UK, EU, Canada, Sweden, Norway and India will back off. I can guarantee that will happen. So it is up to Sri Lanka or rather Ranil, Mangala, Sirisena, CBK whether they are going to place our Sri Lankan armed forces in jeopardy for crimes they did not commit or whether they are going to defend the country’s armed forces and the country’s sovereignty, independence, freedom, integrity, unitary status etc. by refusing to carry out this unjust UNHRC resolution which no country on this planet earth with any integrity will carry out. However, if they keep complying with whatever unjust demands are made by the US,UK, EU, Canada, Sweden, Norway and India, they will have to keep complying with those unjust demands at the expense of Sri Lanka breaking up into pieces and placing the Sri Lankan people’s security in jeopardy. Sri Lanka will end up being partitioned too.

 4. plumblossom Says:

  When looking at Sri Lanka’s history, it is extremely obvious that from 600BC to around 1400AD there were three kingdoms, all Sinhala Buddhist, Ruhuna, Pihiti or Rajarata and Maya or Malayarata. Rajarata encompassed today’s North Central, North Western, Northern and even the Central Province. Ruhunu rata encompassed today’s Uva, Eastern and Southern Provinces. The Kandyan Kingdom from 1400AD encompassed most of the island inclusive of today’s Northern and the Eastern Provinces except for the Jaffna Peninsula. Even the Jaffna Peninsula was invaded and occupied by force by Aryachakravarthi (Pandyan) and actually did belong to Rajarata earlier and later the Kandyan Kingdom.

  Today’s provincial boundaries were drawn up by the British colonialists as per their divide and rule policy and the Sinhala people were not consulted when drawing up these provincial boundaries. In the meantime, most Sri Lankan Tamils of today were actually brought over during Dutch and British times to the Jaffna Peninsula and elsewhere to work on tobacco and indigo plantations which were planted extensively in all the colonies since they were much sought after and made a lot of money for the colonialists. Therefore they are recent arrivals and cannot claim homelands or separate states whatsoever.

  The usual practice when a colonial power hands over their former colonies is to hand it over to its original owners. Therefore the British colonialists should hand over the Kandyan Kingdom to the Kandyan Sinhalese from whom they took it by force. Since the Kandyan Kingdom encompassed the North and the East, these provinces too should be handed over to the Kandyan Sinhalese who are its rightful owners. Even the Jaffna Peninsula should be handed over to the Kandyan Sinhalese since it was part of Rajarata and was forcefully occupied by Aryachakravarthi (Pandyan).

  Since this has now been done already, the TNA and other separatist terrorists or the US, UK EU, Canada, Norway, Sweden and India cannot demand that present day Northern or even the Eastern provinces be provided any more powers or be made into federal states since this is totally going against the history and archaeology of the island and totally going against the rights of the Sinhala people who also have fundamental rights to claim the entire island inclusive of the North and the East as their homeland first and foremost. Therefore, the TNA , the separatist terrorists, the US, UK, Norway, Sweden, Canada and India has to respect the history and archaeology of the island and accept that the present day provincial councils are more than sufficient to run the affairs of the provinces. Sri Lanka must be a unitary state and no more powers should be provided to the provincial councils. In fact, when talking about the 13th amendment, the concurrent list subjects must be included in the national list. The provision where two provinces can merge should be deleted. The bogus claim of the North and the East being the homeland of the Tamil speaking people should be deleted. The entire island should be declared the homeland of all its peoples.

  Sinhala people should be resettled in the North in quite a large number if there is to be peace and harmony within the island since Sinhala people have every historical right to live in the North as well as the East. It is only due to ethnic cleansing of the North of Sinhala people by the LTTE and the other separatists that Sinhala people are not at present living in the North. Many thousands of landless elsewhere in the island especially Sinhala people should be provided land in the North since most of the vacant land in the country is in the North and in the East since both these provinces encompass over 28% of the land area of the island. Then only will there be peace since when people mix, there is more harmony. This is the only way towards peace and development in the island.

 5. plumblossom Says:

  Mangala must be replaced by a patriotic foreign minister. Actually Ranil, Sirisena, CBK traitors must be replaced too. However Mangala must be replaced as soon as possible. A country’s government should first and foremost look after the country’s security. sovereignty, territorial integrity and in the case of a small country such as Sri Lanka its unitary status. Mangala has betrayed Sri Lanka by accepting the UNHRC resolution which no country with any integrity will accept. Mangala must realise that those LTTE terrorists who massacred the citizens of this country for over 26 years simply because they wanted a large chunk of this island for themselves, illegally, that they should be dealt with in a very careful manner without betraying the security. sovereignty, territorial integrity and in the case of a small country such as Sri Lanka its unitary status, even if extremely powerful forces such as the US,UK, EU, Canada, Sweden, Norway and India are behind the LTTE terrorists. In addition, we must place forth the argument that those who settled in the island quite recently only during the past few hundred years i.e. the Sri Lankan Tamils who are only but 11.2% of the population do not have any rights whatsoever to demand over 28% of the land area, 66% of the coastline and 66% of the vast ocean resources which belong to Sri Lanka. This message should be conveyed to the TNA, the separatist terrorists and those who support them i.e. the US,UK, EU, Canada, Sweden, Norway and India as soon as possible so that they understand our position. This is the task of a foreign minister. Mangala therefore has betrayed Sri Lanka and must go. Sri Lanka cannot afford large self ruling entities which are illegal anyway since this island as a whole belong to all its people in total. It is the foreign minister’s task to covey this message to everyone concerned.

 6. plumblossom Says:

  The missing persons commission, the name is a misnomer. it should be called ‘those combatants on all sides who died in the war i.e. Sri Lankan Forces, Police Force. Civil Defence Forces, IPKF, Tamil Armed Groups against the LTTE and the LTTE terrorists themselves and whose bodies have not be found’. Therefore the name itself is wrong and invented by the UNHRC to tarnish the image of the armed forces of Sri Lanka.

  The missing persons commission to date has receive 24,000 complaints from 1983-2009 period. Of this number over 5,000 are regarding missing Sri Lankan Forces members, whereabouts unknown, almost certainly executed by the LTTE terrorists. Over 12,000 complaints are against the LTTE itself recruiting young persons by coercion. Therefore over 70% of complaints are against the LTTE itself which amounts to over 17,000 complaints. The rest of the complaints are I am sure about the whereabouts of LTTE combatants or terrorists who died while fighting but whose bodies have not been found.

  My question is, why cannot the UNHRC the US,UK, EU, Canada, Norway, Sweden and India accept that Sri Lankan Forces, Police Force, Civil Defence Forces, IPKF, Tamil Armed Groups against the LTTE and the LTTE terrorists themselves died fighting in this war and leave it at that. What is the point in looking for these combatants now? Why is it that the UNHRC the US,UK, EU, Canada, Norway, Sweden and India never ever talk about the over 35,000 Sri Lankan Forces, Police Force, civil Defence Force members who died in the war? or the 1,200 IPKF members or the over 2,000 Tamils Armed Groups against the LTTE members who died in the war? or the over 6,000-7,000 Sinhala civilians and even Muslims civilians who were massacred by the LTTE? or the around (my estimate) over 3,000 Tamil civilians massacred by the LTTE?

  Why is it that the UNHRC the US,UK, EU, Canada, Norway, Sweden and India is not concerned about the over 10,000 Sri Lankan Forces members permanently disabled by the war, or the over 23,000 Sri Lankan Forces members both temporarily and permanently disabled by the war? or the over 136,000 Sri Lankan Forces members who were injured due to the war?

  Why is it that the UNHRC the US,UK, EU, Canada, Norway, Sweden and India not concerned about the over 65,000 Sinhala people and over 75,000 muslims ethnically cleansed from the North?

  Why is it that the only the around 35,000 LTTE terrorists who died inclusive of Prabhakaran are the concern of the UNHRC the US,UK, EU, Canada, Norway, Sweden and India? Perhaps this missing persons commission should answer that question first.

 7. NAK Says:

  The weapons and ammo that was stored in salawa were stored there on purchase on need basis. That means any unused weapons and ammunitions will be returned to the supplier. Now that there is nothing to be returned we will have to pay for them……………now you can join the dots.

 8. Fran Diaz Says:

  * The ILLEGAL 13-A MUST be removed.
  * The Vadukoddai Resolution of 1976 (Eelam by Violence) must be OFFICIALLY REVOKED by Tamil Leaders.

  Then Reconciliation between communities will happen. Trust will be re-established, given time.

 9. Ananda-USA Says:

  Fran,

  You are right, NO RECONCILIATION with UNREPENTANT SEPARATISTS!

  We want a FULL & COMPLETE APOLOGY & RECANTATION of ALL SEPARATIST resolutions and demands as a PRECONDITION!

  NO RECONCILIATION with UNREPENTANT SEPARATISTS!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2023 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress