එනපොට හොඳ නැත…
Posted on September 5th, 2016

උපුටා ගැන්ම දිවයින කතුවැකිය

ඩයස්‌පෝරාව මේ රටේදී “කානිවල්” දමන්නට සූදානම් වූයේ දැනට වසර එකහමාරකට පමණ උඩදීය. දැන් එම ඩයස්‌පෝරාව මේ රටේදී නටන්නට සූදානම් කරගෙන සිsටි කානිවල් සහ කොටි නාඩගම් මැලේසියාවේදී නටන්නට පටන්ගෙන ඇති බව පෙනේ. ඉතා නුදුරේදීම මේ පෙරහුරුව මේ රටේදී නටන වෙස්‌ නැටුමක්‌ බවට පරිවර්තනය වීමේ ඉඩකඩ බොහොමත්ම වැඩිය. මැලේසියානු මහ කොමසාරිස්‌ අයි. අන්සාර්ට සහ දෙවැනි මහලේකම් එල්. ආර්. සෙන්දනායක මහත්මියට ක්‌වාලාලම්පූර් ගුවන්තොටුපළේදී එල්. ටී. ටී. ඊ. සංවිධානයට සම්බන්ධ දෙමළ ඩයස්‌පෝරාවේ පිරිස්‌ විසින් පෙරේදා දහවල් පහරදෙනු ලැබූ බව ඊයේ වාර්තා වී තිබිණි. ඒ මේ දිනවල මැලේසියාවේ සංචාරයක නිරත වන හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා සමග එම ගමනට සහභාගිවූ දිනේෂ් ගුණවර්ධන මන්ත්‍රීවරයා ගුවන්තොටුපළට ඇරලවීමට පැමිණි මොහොතේය. කොහොමත් මේ “ඩයස්‌ප්‍රොaඩාව” මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා එරටට ගිය මොහොතේ සිටම අඩව් ඇල්ලූ බව වාර්තා විණි. හිටපු ජනාධිපතිවරයා මැලේසියාවේදී ආගමික වතාවත් සඳහා සහභාගි වීමට සිටි විහාරස්‌ථානයකට කඩා පැන ඇති මෙම ගහල ඩයස්‌ප්‍රොaඩාකාරයන් විහාරස්‌ථානයට දැඩි ලෙස අලාභහානි කරමින් යකා නැටූ බව විදෙස්‌ මාධ්‍ය පවා වාර්තා කර තිබිණි. මේ තිරිසනුන් මේ ආකාරයෙන් යකා නටන්නේ සංහිඳියාව පිළිබඳව කතා කරන අතරවාරයේය. බෙදුම්වාදයට කත් අදින පජාතිකයන් වැදි බණ දෙසන අතරවාරයේය. මේ සිදුවීම් පැහැදිලිවම පෙන්වා දෙන්නේ ත්‍රස්‌තවාදය පරාජය කළ මුත් බෙදුම්වාදීන් තවමත් සටන අතහැර නැති බවය. ඒ කොටි හිතවාදීන්ට නැවත කොතැනකින් හෝ “ත්‍රස්‌තවාදය” සමග එළිබසින්නට මෙවැනි “නැටුම්” අවශ්‍යයය. ඒ ගැන බොහෝ දෙනෙක්‌ තේරුණත් නොතේරුණ ගාණට සිටිය ද රට ගැන හිතන රටේ ජනතාවට එසේ සිටීමට බැරි බව කිව යුතුය.

ත්‍රස්‌තවාදය සම්බන්ධයෙන් අතිශය අමිහිරි අත්දැකීම් රාශියක්‌ අප සතුය. එමෙන්ම ලොව භයානකම ත්‍රස්‌තවාදීන් යෑයි හැඳින්වූ එල්. ටී. ටී. ඊ. යට මුහුණ දී උන් පරාජය කළ එකම රට ශ්‍රී ලංකාවයි. එල්. ටී. ටී. ඊ. ය ලොව භයානකම ත්‍රස්‌තවාදීන් යෑයි නාමකරණය කරන ලද්දේ ද එල්. ටී. ටී. ඊ. යට කිරිපොවා ඇති දැඩි කළ ජාත්‍යන්තරයයි. අදටත් එහි වෙනසක්‌ නැත. එල්. ටී. ටී. ඊ. කාඩරයන්ගෙන් සැදුම්ලත් “ඩයස්‌ප්‍රොaඩාව” ස්‌විට්‌සර්ලන්තයෙත්, ජර්මනියෙත්, ඔස්‌ටේ්‍රලියාවෙත්, ප්‍රංශයෙත්, කැනඩාවෙත් තවත් යුරෝපීය රටවල් බොහෝමයකත්, මැලේසියාව වැනි රටවලත් මේ ආකාරයෙන් ප්‍රචණ්‌ඩත්වය, ම්ලේච්ඡත්වය වපුරමින් සිටින්නේ ජාත්‍යන්තරයේ ආදරයට – කරුණාවට පිංසිදු වන්නටය.

සංහිඳියාව ගැන කතා කරන මහත්හොරු ගනුදෙනු කරන්නේ ඒ රටවලින් මෙරටට පැමිණෙන “ඩයස්‌ප්‍රොaඩා” නියෝජිතයන් සමගය. ජගත් මහලේකම් බෑන් කී මූන්ගේ මෙරට සංචාරයේදී උතුරු මහ ඇමැති විග්නේෂ්වරන් ඇතුළු අමාත්‍ය මණ්‌ඩලය සමග “විනාඩි හයක” සාකච්ඡාවක්‌ කර තිබේ. අවසන් යුද සමයේදී ශ්‍රී ලංකා ආරක්‍ෂක හමුදාව විසින් උතුරේ දෙමළ ජන සංහාරයක්‌ සිදු කරනු ලැබූ බවට චෝදනා කරමින් ඊට ජාත්‍යන්තර යාන්ත්‍රණයක්‌ ඉල්ලා යෝජනාවක්‌ හා වාර්තා කිහිපයක්‌ ඒ අතරවාරයේ බෑන් කී මූන්ට ලබාදීමට විග්නේශ්වරන් කටයුතු කර තිබේ. මේ ඩයස්‌ප්‍රොaඩාවේ වුවමනාවන් බවට සැකයක්‌ නැත.

“සංහිඳියාව” ගැන කතා කරන කාටත් කිව යුත්තේ ඔය කියන අපූරු සංහිඳියාවට හොඳම ඉඩකඩ විවර වූයේ 2009 වර්ෂයේ යුද්ධය අවසන් වූ මොහොතේම බවය. ජාත්‍යන්තරය ගාවා නොගෙන රට තුළ සංහිඳියාව ගොඩනැඟීම අසීරුවී තිබෙන්නේ ද ඩයස්‌ප්‍රොaඩාවේ කුමන්ත්‍රණ නිසාය. එවැනි ඩයස්‌ප්‍රොaඩාවක්‌ ගැන අප තවමත් අවතක්‌සේරු කිරීම එතරම් හොඳ නැත.

5 Responses to “එනපොට හොඳ නැත…”

 1. S.Gonsal Says:

  Maj. Gen. Kamal Gunaratne says-

  Not only me but all my colleagues, who commanded the war, have sacrificed their entire youth in jungles fighting the LTTE. With lots of dedication, commitment and sacrifices, we achieved peace. I think it is the responsibility of the political leadership of this country to maintain an everlasting peace. We talk about reconciliation but listen to those who ask for land powers, devolution of powers, police and judicial powers and demand the removal of the Director of the Kilinochchi Hospital as he is a Sinhalese and to appoint a Tamil official. Just because we sang the National Anthem in Tamil, reconciliation doesn’t take place. The Government should be alarmed by the latest developments, which disturb peace, taking place in the north. The political leadership needs to take them as eye-openers and look at from a wider angle.

 2. Dilrook Says:

  As with many things, politicians, South Indians in Sri Lanka and their cohorts destroy what is hard-earned by Sinhalese. Peace was won by Sinhala soldiers but since 2010 political leadership ruined it. Most foreign exchange is earned by housemaids and other low skilled workers in the middle east. Their earnings are destroyed by politicians, South Indians in the island and their associates. Even what cricketers achieved by 1996 was ruined by politicians starting from 1999.

  Now military officers have to do what politicians are supposed to do. It is a shame and clearly indicates serious deficiency on the part of politicians.

 3. plumblossom Says:

  Apart from highly commending you for taking legal action against the treacherous CBK (Chaura Rejina) regarding the defamatory and utter lies she keeps repeating to defame her rivals, legal action should be taken against her for stating that she will definitely devolve more powers to provincial Councils within the new constitution. Does this evil woman CBK think she owns Sri Lanka and that she is the one who is going to draw up the new constitution of Sri Lanka (according to the wishes of the imperialistic US, UK, EU, Canada, Norway, Sweden, India, the racist TNA and the separatist terrorists)? The constitution of Sri Lanka should satisfy first and foremost the majority of people of this island i.e. the Sinhala people and the Sinhala people firstly do not want to draw up a new constitution nor do they want any more powers whatsoever be provided to the provincial councils especially land, police and fiscal or to illegally merge the North and the East.

  Someone has to go to the supreme court and take action against treacherous CBK for suggesting that she will definitely devolve more powers to provincial councils within the yet to be drawn up constitution since this means the treacherous Ranil, Sirisena, CBK and Mangala have already drawn up a constitution to satisfy the imperialistic US, UK, EU, Canada, Norway, Sweden, India, the racist TNA and the separatist terrorists which is illegal.

 4. plumblossom Says:

  When looking at Sri Lanka’s history, it is extremely obvious that from 600BC to around 1400AD there were three kingdoms, all Sinhala Buddhist, Ruhuna, Pihiti or Rajarata and Maya or Malayarata. Rajarata encompassed today’s North Central, North Western, Northern and even the Central Province. Ruhunu rata encompassed today’s Uva, Eastern and Southern Provinces. The Kandyan Kingdom from 1400AD encompassed most of the island inclusive of today’s Northern and the Eastern Provinces except for the Jaffna Peninsula. Even the Jaffna Peninsula was invaded and occupied by force by Aryachakravarthi (Pandyan) and actually did belong to Rajarata earlier and later the Kandyan Kingdom.

  Today’s provincial boundaries were drawn up by the British colonialists as per their divide and rule policy and the Sinhala people were not consulted when drawing up these provincial boundaries. In the meantime, most Sri Lankan Tamils of today were actually brought over during Dutch and British times to the Jaffna Peninsula and elsewhere to work on tobacco and indigo plantations which were planted extensively in all the colonies since they were much sought after and made a lot of money for the colonialists. Therefore they are recent arrivals and cannot claim homelands or separate states whatsoever.

  The usual practice when a colonial power hands over their former colonies is to hand it over to its original owners. Therefore the British colonialists should hand over the Kandyan Kingdom to the Kandyan Sinhalese from whom they took it by force. Since the Kandyan Kingdom encompassed the North and the East, these provinces too should be handed over to the Kandyan Sinhalese who are its rightful owners. Even the Jaffna Peninsula should be handed over to the Kandyan Sinhalese since it was part of Rajarata and was forcefully occupied by Aryachakravarthi (Pandyan).

  Since this has now been done already, the TNA and other separatist terrorists or the US, UK EU, Canada, Norway, Sweden and India cannot demand that present day Northern or even the Eastern provinces be provided any more powers or be made into federal states since this is totally going against the history and archaeology of the island and totally going against the rights of the Sinhala people who also have fundamental rights to claim the entire island inclusive of the North and the East as their homeland first and foremost. Therefore, the TNA , the separatist terrorists, the US, UK, Norway, Sweden, Canada and India has to respect the history and archaeology of the island and accept that the present day provincial councils are more than sufficient to run the affairs of the provinces. Sri Lanka must be a unitary state and no more powers should be provided to the provincial councils. In fact, when talking about the 13th amendment, the concurrent list subjects must be included in the national list. The provision where two provinces can merge should be deleted. The bogus claim of the North and the East being the homeland of the Tamil speaking people should be deleted. The entire island should be declared the homeland of all its peoples.

  Sinhala people should be resettled in the North in quite a large number if there is to be peace and harmony within the island since Sinhala people have every historical right to live in the North as well as the East. It is only due to ethnic cleansing of the North of Sinhala people by the LTTE and the other separatists that Sinhala people are not at present living in the North. Many thousands of landless elsewhere in the island especially Sinhala people should be provided land in the North since most of the vacant land in the country is in the North and in the East since both these provinces encompass over 28% of the land area of the island. Then only will there be peace since when people mix, there is more harmony. This is the only way towards peace and development in the island.

 5. plumblossom Says:

  In the Missing Persons Act, a relative or a friend can make an official inquiry (but a totally bogus inquiry) from the Office of the Missing Persons (OMP) by email inquiring as to the whereabouts of their relative or friend.

  There are over 8 lakhs to 10 lakhs Tamil diaspora asylum seekers (actually economic migrants), a vast majority of who support the separatist terrorist LTTE and its aim of a separate state. If even 40,000 of these Tamil diaspora who support the separatist terrorist LTTE write bogus emails to the OMP inquiring the whereabouts of their friend or relative (but this friend or relative is actually living alongside them in these countries i.e. the US, UK, EU, Canada, Sweden, Norway, Australia, New Zealand, India etc.) these inquiries will officially be accepted by the OMP as 40,000 missing persons.

  According to the provisions of the OMP Act, even if the OMP inquires after these let us say 40,000 and finds out that these are all bogus inquiries and that all these 40,000 persons are actually living alongside the inquirer i.e. their relative or friend and these complaints about these persons being missing are all bogus, the missing persons, now found by the OMP, can request that their whereabouts not be revealed to their relative or friend or be made public. So officially these 40,000 persons will still be missing!!!

  Then the OMP will use these bogus 40,000 missing persons (who are actually living comfortably in the US, UK, EU, Canada, Sweden, Norway, Australia, New Zealand, India etc.) as manufactured ‘evidence’ that war crimes happened in Sri Lanka (and all these bogus inquirers will state that these persons went missing during the 2006-2009 period) and our Sri Lankan Armed Forces will be persecuted for committing war crimes that they never, ever committed by a judicial process using these bogus email inquiries.

  The Missing Persons Act states specifically that if the missing person who is now found requests that the fact that they are now found not be revealed to the public that person will remain as missing as far as the OMP is concerned. That is how the OMP will manufacture bogus ‘evidence’ of 40,000 missing persons so that the Sri Lankan Armed Forces can be persecuted for committing bogus war crimes.

  The OMP emails cannot be checked by any outside body as stated in the Act since all evidence (almost all bogus) gathered by the OMP remains confidential. The OMP cannot be taken to the Supreme Court on this issue. However the OMP should absolutely and immediately be taken to the Supreme Court regarding what has been written above which is what would happen when this OMP is set up.

  The OMP will become a bogus ‘evidence’ manufacturing machine which will gather such bogus inquiries via email from those members of the Tamil diaspora who are supportive of the LTTE terrorists and who will send bogus email inquiries by their thousands. All these bogus inquiries (of people who are actually living in the US, UK, EU, Canada, Sweden, Norway, Australia, New Zealand, India etc.) will then be misused as missing person inquiries.

  I did not realize that the Sinhalese were this stupid as to allow such a process within the Missing Persons Act which can be blatantly misused in order to manufacture bogus ‘evidence’ like this. The OMP process is not transparent, it will happen in totally secrecy, no one in Sri Lanka will be able to question it, not our police, not our courts, not our Sri Lankan citizens, nobody. All the OMP will do is gather bogus email ‘evidence’ such as described above which will then be misused as missing person inquiries to try the Sri Lankan Armed Forces for bogus war crimes that they never, ever committed.

  The OMP process as described above must be stopped immediately. If a relative or a friend really and genuinely wants to find out about their genuinely missing relative or friend (i.e. perished LTTE terrorist), they can make a complaint to the OMP in person in public. This is the only way that Sri Lanka and the world will know that their inquiry is genuine. This was the methodology followed by the earlier Paranagama Commission which then received 23,000 complaints from relatives or friends of the missing person (i.e. perished LTTE terrorist or our perished Sri Lankan Forces soldiers) but they made their complaint in public in person to the commission. This is the only way to ensure authenticity and make the process transparent since this happens in the public arena. However, even with such safeguards, even some of those complaints may have been bogus.

  The OMP should be stopped immediately since it is not a transparent process at all as described above but a totally secretive process where no one and nobody can request to be provided an opportunity to even peruse, investigate or look at the email inquiries received by the OMP. If the UNHRC, the US, UK, EU, Canada, Sweden, Norway, Australia, New Zealand, India, the TNA and the separatist terrorists genuinely want to find out about perished LTTE terrorists, this Yahapalanaya Government could expand and extend the scope of the already set up Paranagama Commission in order to make such inquiries. This process should be totally following Sri Lankan Law, within Sri Lankan jurisdiction, paid for totally by the Sri Lankan Government only and with only Sri Lankan citizens appointed as commission members and investigators. In fact the entire staff should be composed Sri Lankan citizens only. The process should be a totally domestic process with no interference or input whatsoever from foreign countries. Most importantly, all complaints should be made in person by relatives and friends in public if their complaint is genuine.

  The Missing Persons Act is totally dangerous as pointed out above and should be dismissed totally as it is highly dangerous and a totally secretive process as described above designed and set up to manufacture bogus ‘evidence’ against the Sri Lankan Armed Forces.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2022 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress