ජනපති භීතියෙන්…. පෞද්ගලික ආරක්ෂාව පැය 48ක් ඇතුලත සම්පූර්ණයෙන් වෙනස් කිරිමට බුද්ධි අංශ නියෝග
Posted on December 11th, 2016

Lanaknewsweb

ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාගේ පෞද්ගලික ආරක්ෂාව පැය 48ක් ඇතුලත සම්පූර්ණයෙන් වෙනස් කිරිම සදහා රජයේ බුද්ධි අංශ ජනාධිපතිවරයාට අනතුරු අගවා තිබේන බව අප ආරක්ෂක තොරතුරු වාර්තාකරු අනාවරණය කළා.ඒ අනුව ඉදිරි පැය 48 කලය තුල සම්පූර්ණයෙන් ජනාධිපතිවරයාගේ ආරක්ෂකයන් සහ ආරක්ෂක වැඩපිළිවෙළ වෙනස් කිරිමට නියමිතයි.

පසුගියදා ෆේස්බුක් මගින් ජනාධිපතිවරයාට මරණ තර්ජන එල්ල කිරීමත් ජනාධිපතිවරයාගේ ආරක්ෂක කණ්ඩායම හෙවත් PSD ආරක්ෂකයෙකු ජනාධිපතිවරයාට තර්ජනය කරමින් සිය හඩ පටයක් Facebook හරහා මුදා හැරිමත් යුධ හමුදාව ඇතුලු ආරක්ෂක අංශ අතර ජනාධිපතිවරයා අපකීර්තියට පත්කර ඔහුන් ලවා ජනාධිපතිවරයා ඝාතනය කිරිම සදහා කුමන්ත්‍රණයක් දියත් කර තිබේන බවට රජයේ බුද්ධි අංශ ජනාධිපතිවරයාට අනතුරු අගවා තිබේන බව අප ආරක්ෂක තොරතුරු වාර්තාකරු අනාවරණය කළා.

එම හේතුව නිසා වහාම ජනාධිපතිවරයාගේ ආරක්ෂක වැඩපිළිවෙළ වෙනස් කිරිමට කටයුතු යොදවා ඇති අතර සියල්ලටම වඩා 2017 ජනවාරි 28 ට පෙර මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මිය යන බවත් තමා කියූ අනාවැකියක් වැරදුණහොත් තමා මින් ඉදිරියට කිසිදු අනාවැකියක් ප්‍රකාශ නොකරන බව ප‍්‍රවීණ ජ්‍යෙතිර්වේදී විජ්ත් රෝහණ විජේමුණි දිගින් දිගටම ප්‍රකාශ නිකුත් කිරිම හේතුවෙන් ජනාධිපතිවරයා භීතියෙන් ඇලලි ගොස් තිබේන බවයි අප ආරක්ෂක තොරතුරු වාර්තාකරු සදහන් කළේ.

කෙසේවෙතත් ඊයේ දිනයේ හම්බන්තොට වරායේ සේවක විරෝධතාවය විසුරුවා හැරීමට නාවුක හමුදාවට ජනාධිපතිවරයාද නොසලකා අණ ලබා දිම පිළිබඳව දේශපාලන ක්‍ෂෙත‍්‍රය තුල දැඩි කැලඹීමක් ඇතිව ඇති අතර ඊයේ සහ අද දවස පුරාම මෛත්‍රීගේ බත් බැලයන් දැඩි ලෙස කලබලයට පත්ව ඇති බවද අප වාර්තාකරු අනාවරණය කළා.

හමුදාවට අණ දීමේ බලය ව්‍යවස්ථාවෙන්ම ඇත්තේ ජනාධිපතිවරයාට පමණක් වුවත් මෙම සිදුවීම පිටුපස තවත් අනියම් සේනාධිනායකයෙක් සිටින බවත් ඒ අනුව එජාප නායක අග්‍රාමාත්‍යවරයා ඉතාමත් සියුම් ලෙස රටේ ආරක්ෂක අංශ තමන්ගේ බලය ඇල්ලිමේ කුමන්ත්‍රණය වෙනුවෙන් යොදවමින් සිටින බවයි මෛත්‍රී පාර්ශ්වයේ අදහස වි ඇත්තේ.

ගෙදර ගියෝත් සිරා නසී…මග හිටියත් සිරාම නසී…… by lnwtoday

ගෙදර ගියෝත් සිරා නසී…මග හිටියත් සිරාම නසී…. ජනවාරියේ මරණ මංචකයට පෙර සිරිසේනගේ පවු හෝදයිද?

පළාත් පාලන මැතිවරණ දිගින් දිගමට කල්දමමින් තමන් තවදුරටත් ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය ආරක්ෂා කරගත්තද ලබන වසරේ මුල් කාර්තුවේ අනිවාර්යයෙන්ම පළාත්සභා දෙකක මැතිවරණය පැවැත්විමට සිදුවන බවත් එයට මුහුණ දිමට තමන් හැකියාවක් නොමැති බව ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය බලෙන් අල්ලාගත් ජනතා පදනමක් නොමැති බෙදුම්වාදී සිරිසේන ජනාධිපතිවරයා සිය ශ්‍රීලනිප බත් බැලයන් හමුවේ පවසා තිබේ.පසුගියදා ඒකාබද්ධ විපක්ෂයේ මන්ත්‍රීවරුන් කිහිප දෙනෙකු හමුවි සිරිසේනගේ කුජීත් අමාත්‍යවරුන් මහින්දගේ සහය සිරිසේනට ඉල්ලා සිටිම පසුපස ඇති ප්‍රධාන හේතුවද මෙය බව මේ වනවිට තහවුරු වි තිබේ.

දැවැන්ත පරාජයක් ලබන බව දන්නා සිරිසේන ජනාධිපතිවරයා දිගින් දිගටම පළාත් පාලන මැතිවරණය කල්දැමිම සදහා කටයුතු කල අතර ඊට අමතරව මහින්දගේ නායකත්වයෙන් ගොඩනැගෙන පක්ෂ සහ සිවිල් සංවිධාන ආණ්ඩුවට එරෙහිව ක්‍රියාත්මක විමත් හේතුවෙන් ජනාධිපතිවරයා දැඩි ලෙස මානසික පිධනයකට ලක්කිරිමට සමත්ව ඇති බව සිරිසේනගේ ඇම කල්ලියේ සමාජිකයෙකු අප විශේෂ වාර්තාකරු සමග අනාවරණය කර තිබේ.

මෛත්‍රී පිළේ බත් බැලයන් දෙකඩ වේ…

මේ අතර ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය මුහුණ දි සිටින වත්මන් අර්බුදය හමුවේ ශ්‍රීලනිප මෛත්‍රී පිළ දෙකඩ වි තිබේ.එම දෙකඩ විම උච්චතම අවස්ථාව පසුගිය සතියේ වාර්තා වු අතර මෛත්‍රීගේ ඇම කණ්ඩායම ඒකාබද්ධයේ පිරිසක් හමුවිම මෙම උග්‍ර අර්බුදයට හේතු වි තිබේ. මෛත්‍රී පිළේ අනෙකු කණ්ඩායමේ අදහස වි ඇත්තේ ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය අතරහැර දමා එක්සත් ජාතික පක්ෂය සමග එක්ව තරග කර ආණ්ඩුව ආරක්ෂා කිරිමට ජනාධිපතිවරයා කටයුතු කලයුතු බවයි.

කෙසේවෙතත් එම ඉල්ලිමට සිරිසේන ජනාධිපතිවරයා එකගතාව පලකර නොමැති බවත් යම් හෙයකින් ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය විනාශ වි ගියහොත් එම පාපයෙන් කිසිදු දිනක තමන්ට ගැලවිමට නොහැකි වනු ඇති බවයි සිරිසේන ජනපති පෙනවා දි ඇත්තේ.කෙසේවෙතත් ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ සභාපති ධුරය හිටපු ජනපති මහින්ද රාජපක්ෂට ලබාදිමට කටයුතු කිරිම නුවණට හුරු වැඩක් බවත් ඒ හරහා ජනාධිපතිවරයාගේ බලය පවත්වාගෙන යෑමට හැකියාව ඇති බවයි.නමුත් ශ්‍රීලනිපයේ අනික් කල්ලිය පෙන්වා දි ඇත්තේ ශ්‍රිලනිප සභාපති කම මහින්දට දිමට වඩා එක්සත් ජාතික පක්ෂය සමග එක්ව මැතිවරණ සදහා තරගකර ශ්‍රීලනිපය දියවිමට ඉඩ හැරිම නුවණට හුරු කියාවක් ලෙසයි.

මේ අතර දේශපාලන අර්බුද,රටේ ප්‍රශ්ණ ආර්ථික ප්‍රශ්ණ මෙන්ම විශාලතම ප්‍රශ්ණය වි තිබේන ජනතා බලයක් නොමැති පක්ෂයක් සමග මැතිවරණයකට මුහුණ දිම ඇතුලු අධික මානසික ගැටලු රැසක් හේතුවෙන් මේ වනවිට ජනාධිපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මහතා විටින් විට  ඔහුගේ කුඩා බඩවැල් ආශ්‍රිතව ඇතිව ඇති පිළිකා රෝගී තත්ත්වය මතුවෙමින් තිබේන බවද අනාවරණය වි තිබේ.

අප මින් පෙර කිහිපවතාවක් සඳහන් කළ පරිදි ජනාධිපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන විටින් විට ඇතිවන දරුණු පාචන රෝගී තත්වයකින් දැඩි ලෙස පීඩා විඳියි. මේ සඳහා ජනාධිපති සිරිසේන දේශීය සහ විදේශීය වෛද්‍යවරුන් හමුව නොයෙකුත් වෛද්‍ය ක්‍රමයන් යටතේ ප්‍රතිකාර ලැබුවද තාවකාලික සහනයක් මිස ස්ථිර සුවයක් නොලැබීය.

මින් මාස කිහිපයකට ඉහතදී ද මේ තත්වය උත්සන්න වූ අතර ඒ පිලිබඳ ලිපියක් අපවිසින් එම කාලයේදී මෙම වෙබ් අඩවියේ පලකරනු ලැබීය. අප විසින් එම ලිපියේ දී අනාවරණය කරණ ලද්දේ ජනාධිපති සිරිසේනගේ රෝගී තත්වයන්ට ප්‍රතිකාර කරනු ලබන මනෝ වෛද්‍ය විශේෂඥ ජයන් මෙන්ඩිස්, පිළිකා රෝග විශේෂඥ වෛද්‍ය යසන්ත ආරියරත්න, උදර ශල්‍ය වෛද්‍ය විශේෂඥ මහාචාර්ය කෙමාල් ඩීන්, උදර රෝග වෛද්‍ය විශේෂඥ එන්. එම්. එම්. නවරත්න, ප්ලාස්ටික් ශල්‍ය වෛද්‍ය විශේෂඥයන් වන යසස් අබේවික්‍රම සහ තුෂාන් බෙනරගම යන මහත්වරුන් ඒ පිළිබඳව විවිධ මත දරන ලද බවයි.

එසේම අප විසින් ඒ ලිපිය අවසානයේ අනාවරණය කළේ වෛද්‍ය විශේෂඥ කණ්ඩායමේ අවසන් තීරණය වූයේ ජනාධිපති සිරිසේනගේ වෛද්‍ය වාර්තා, ලේ, මල සහ මුත්‍ර සාම්පල් ගුවන් මගින් ඔස්ට්‍රේලියාවට යවා වෛද්‍ය විශේෂඥ බැරී ජේම්ස් මාර්ෂල් AC, FRACP, FRS, FAA, DSc යටතේ පරීක්ෂා කරවීම බවයි. වෛද්‍ය විශේෂඥ බැරී ජේම්ස් මාර්ෂල් මහතා උදරගත ආසාදන පිළිබඳව ලෝක ප්‍රකට විද්වතෙකු වන අතර භෞතවේදය (physiology) පිළිබඳව වසර 2005 දී නොබෙල් ත්‍යාගයෙන් පිදුම් ලැබීය.

වෛද්‍ය විශේෂඥ බැරී ජේම්ස් මාර්ෂල් විසින් සති අටක් පුරා තම සහයක කණ්ඩායම සමග පරීක්ෂණයන් සිදුකළ අතර ඒ වෛද්‍ය වාර්තා ඉහත සඳහන් කළ විශේෂඥ වෛද්‍ය මණ්ඩලය වෙත යොමුකරනු ලැබීය. ඒ සම්පුර්ණ වාර්තාව කියවීමට අපට අවස්ථාවක් නොලැබුනුමුත් පිටු 12 කින් සමන්විත එහි සංක්ෂිප්තය කියවීමට අපට අවස්ථාවක් ලැබිණි. නමුත් වගකියයුතු වෙබ් අඩවියක් ලෙස අපට ඒ පිළිබඳව කිසිවක් අනාවරණය කළ නොහැක. මක්නිසාදයත් රෝගියකුගේ වෛද්‍ය වාර්තා පිළිබඳව අනාවරණය කිරීම අතිශය සදාචාර විරෝධී බැවිනි. අපට ජනාධිපති සිරිසේන සමග වනුයේ දේශපාලන ප්‍රතිවිරෝධයකි. නමුත් ඔහු බරපතළ රෝගී තත්වයකින් පෙලෙනවිට ඒ පිළිබඳව ප්‍රීතියට පත්වීමටවත් ඉක්මණින් ඔහුගේ මරණය සිදුවේවා යැයි ප්‍රර්ථනා කිරීමටවත් අපට නොහැක. ඒ අපේ බොදු හැදියාවයි.

2017 ජනවාරි 28 ට පෙර මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මිය යන බවත් තමා කියූ අනාවැකියක් වැරදුණහොත් තමා මින් ඉදිරියට කිසිදු අනාවැකියක් ප්‍රකාශ නොකරන බව ප‍්‍රවීණ ජ්‍යෙතිර්වේදී විජ්ත් රෝහණ විජේමුණි යලිත් තහවුරු කළා.  

5 Responses to “ජනපති භීතියෙන්…. පෞද්ගලික ආරක්ෂාව පැය 48ක් ඇතුලත සම්පූර්ණයෙන් වෙනස් කිරිමට බුද්ධි අංශ නියෝග”

 1. Dilrook Says:

  Death of Sirisena will plunge the nation into chaos as Ranil will become executive president through the back door. People must demand a fresh presidential election. Twice defeated presidential candidate Ranil has no moral right to become president without a mandate from the people.

 2. Christie Says:

  තිරුපති ගොයියෝ මගේ සමීප රැකීමයි සනීප රැකීමයි දෙකම බකල්වෙනව වගේ.

 3. S.Gonsal Says:

  Watch out ! If Sira get killed, Rajapaksas will be in BIG BIG trouble. They will be accused of killing and will be arrested ( and protected) while Ranil hops to big seat and making Fat Siripala PM so that he can control him. Whether he has right or not he will be the KING.
  What moral rights he has ? Don’t forget Batalanda.

 4. Ancient Sinhalaya Says:

  Maru sira should hang on to his puppet role till the next election. Alternative is the worst. Traitor chief die hard
  catholic token Buddhist Batalande Wadakaya pol pot r@nil wickramaSinhalakiller will be in the driving seat if traitor
  maru sira goes under six feet. Maru sira should try at least minimise the reachery by hanging on to power. Batalande
  wadakaya must be doing all he can to get rid of maru sira. Traitor chief Batalande Wadakaya will dismember Mother
  Lanka in no time to please his ardent supporters traitor tamils, mussies, catholics and catholic west. Die hard catholic
  token Buddhist has shown his true colours by restarting biggest christmas tree ever project. Still a lot of Sinhala
  modayas think he is a Buddhist. No wonder Sinhalese are called modayas!

  What a mess Sinhalese have been in thanks to traitor maru sira. He back stabbed MR to get the job thinking he
  will be all too powerful only to realise he is just a puppet of Batalande Wadakaya and the catholic west. Maru sira
  you can still be the boss if you want. Show some strength, show you have a backbone. Batalande Wadakaya will
  back off a bit. Then wrestle control. Or eat some hoppers and backstab the Batalande Wadakaya!

 5. Kumari Says:

  I’m seeing this differently. Once Rookadaya is gone, SLFP becomes the Opposition in the parliament. They will be a proper opposition unlike the current name sake opposition. With over 76 MPs, the SLFP can block the New Constitution and ETCA both. Therefore I am looking forward to Rookadaya’s death however may that happen.

  Theruwan Saranai and Jayawewa to Mahinda and the Joint Opposition.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2022 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress