බෞද්ධ පුදබිම් වල වන සිදුවන මුස්ලිම් ආක්රමණය
Posted on February 13th, 2017

Ven. Medille Pagngnaloka Thero

මුස්ලිම් අන්තවාදීන් විසින් මේ සිංහල රට ආක‍්‍රමණය කිරීමට සියලු සැලසුම් හදාගෙන අවසානය. ඒ සදහා ඔවුන් දවසෙන් දවස ක‍්‍රියාත්මක වන්නේ ඉතා සියම් අන්දමින් දෙස් විදෙස් සහය ඉතා ඉහළින් ලබා ගනිමිනි. ජනගහනයෙන් ආර්ථිකයෙන් භූමියෙන් මේ ආදි සෑම ක‍්‍රමෝපායකින්ම මෘදු ආක‍්‍රමණයක් සිදු කරමින් අනික් පැත්තෙන් සිංහලයාගේ මෙන්ම බෞද්ධයාගේ අවනතිය උදෙසා කළ හැකි සියලුම අන්දමේ ක‍්‍රියාකාරකම්ද කරති. ඔවුන් ඔවුන්ගේ වර්ගයා බෝ කරන අතර සිංහලයා වද කරමින් හීන කරන්නට සියලු පරිශ‍්‍රමයන් දරති. ඊට අමතරව සිංහලයා සතු දේපළ මං කොල්ල කෑම සදහා මිශ‍්‍ර විවාහයන් බහුලව සිදු කරමින් සිංහලය තම්බියන් බිහිකරමින් සිටී. සෑම නගරයක් ගමක් පාසා පල්ලි හදමින් අනාගතයේදී එම පල්ලි ත‍්‍රස්තවාදී කදවුරු මෙහෙයුම් මධ්‍යස්ථාන විදියට පාවිච්චි කිරීමට නියමිතය. නැගෙනහිර කේන්ද‍්‍රකර ගනිමින් සය වර්ගයාට පමණක සීමා වූ ප‍්‍රදේශ නිර්මානය කිරීම අමු අමුවේ සිදු කරමින් එහිදි හිසරදයක් සේ හැගෙන සිංහලයන් ඒ ඒ පළාත්වලින් පලවා හැරීමටද සූක්‍ෂම වෙති. මේ වන විට සියලු වාණිජ නගර ආක‍්‍රමණය කොට අවසන්ය.

මේ සියලු ක‍්‍රියාකාරකම් අතර තව වසර කිහිපියක් යන්නට මත්තෙන් මේ රට නියමෙන් හෝ අනියමෙන් ඔවුන් අල්ලා ගන්න මොහොත වන විට ඔවුන් මේ රටේ තිබෙන විශාලම තර්ජනය වන්නේ සිංහල බෞද්ධ නාමයෙන් විරාජමාන වූ ඓතිහාසික පුදබම් ටිකයි. ඒ නිසා මේ වන විටත් ඔවුන් අපේ රටේ ඓතිහාසික තැන් බොහොමයක් ආක‍්‍රණය කොට විනාශ කර දමා. ඔවුන්ගේ ආධිපත්‍ය පතුරුවගෙන අවසන්ය. කූරගල මුහුදු මහා විහාරය කිරින්ද නැගෙනහිර සියලු නටබුන් විනාශ කොට අවසන්ය. මේ රටේ ඓතිහාසිකත්වයේ කේන්ද‍්‍රස්ථානය වන අනුරාධපුර උතුම් පුදබිමේ අවට නගර ආක‍්‍රමණය කොට මුස්ලිම් පල්ලි අහස උසට ඉදිකර අවසන්ය. එයින් නොනවැතී සිංහල බෞද්ධයන්ගේ ඉවසීම ආදි උතුම් ගුණාංගයන් නිවට කමක් සේ සලකා අනුරාධපුර ජය ශ‍්‍රී මහා බෝධීන් වහන්සේට මීටර 200ටත් අඩු දුරකින් පල්ලියක් ඉදිකිරමින් ආවේ ඉතා හොර රහසේය. ඉන් නොනවැතී ජේතවනාරාමය අසලටත් උන් ආවෝය. දැන් කුට්ටම් පොකුණ. වෙස්සගිරිය ආදී ස්ථානයන්හි අල්ලපු ඉඩම් ආක‍්‍රමණය කරමින් ජනපද කරනයට මුල පුරා ඇත. මේ අවනඩුව අපි කාට නම් කියන්නද ? අපි තව දුරටත් නිවටයන් සේ බලා හිදිමුද

4 Responses to “බෞද්ධ පුදබිම් වල වන සිදුවන මුස්ලිම් ආක්රමණය”

 1. Ancient Sinhalaya Says:

  Sri Lanka Multiplying Community mussies multiplying like xxxx. Mussies use the old trick of multiply and multiply and outnumber in Sri Lanka as well. That’s how mussie xxxx converted old Buddhist iran, afganisthan, pakesthan,
  bangladesh, maldives, malaysia and indonesia to xxxxlam within a few hundred years of their arrival in those
  countries. xxxxlam is the fastest breeding religion as well, not just the religion of violence.

  Most mussies doing businesses and have multiple Baby Machine Wives (BMWs) parked at home producing lorry
  loads of mussie babies while Sinhalese couples mainly doing jobs struggle to bring up one child. So baby bonanze for mussie xxxx while Sinhalese numbers rapidly going down. More mussie babies more votes, more power. More mps, mayors, ministers etc. etc. So all the Sinhala deshapaluwan start licking the mussie backsides for their votes. So rampant mussie xxxx go on destroying Sinhalese heritage and before long Sri Lanka going to be a mussisthan.

  Catholic run traitor UNPatriotic party divide the Sinhalese make tamils and mussies king makers. Tamils and
  mussies know Sinhalese are divided. So traitor foreigners keep destroying Sri Lanka, Sinhalese race and Buddhism.
  Sinhalaya being famous for modayas don’t realise this simple truth.

 2. Ramanie Says:

  You are right Ancient Sinhalaya! To add to that, the muzzie BMWs and their progeny is maintained because we the Sinhala people go and spend our hard earned money at their boutiques, their private ‘schools’, their computer shops, their clothes shops and we buy ‘halal’ ransomed products. The halal ‘certification’ fraud nets millions for the mosques, and for jihad. Muzzies earn money through buying and selling crap to us- and our people keep on buying handing over the money we produce by hard work and productivity. So, it is us who support the baby machines. Our women have no shame in becoming the third, forth wives for these revolting paedos and joining the production line. No wonder we are where we are!

 3. Lorenzo Says:

  Well said Ramanie.

  MODAYA Singhalese give them business. They eat poisoned meat, food, etc. from these places. According to some people some of these food are laced with infertility agents.

  The ONLY solution is a MILITARY-SANGHA take over.

  After the take over, 50,000 soldiers will be retired from the army (saving BILLIONS). They will be given a SHOP each and support to run the shop. Rival shops will be INVESTIGATED. Their shipments will be DELAYED at the port!! This way we can bring the economy under PATRIOTS.

  Unless the economy is taken under patriots SL has NO future.

 4. Randeniyage Says:

  I beleive Indian Rice (Basmati Rice, Ponni Rice etc) cause cancer in some people.
  Stop eating both Indian and Pakistani rice.
  All Sri Lankans should avoid buying ANYTHING Indian. This alone can defeat RAW.

  Avoid travelling in Indian 3 wheelers
  Don’t buy any Indian vehicle
  Don’t buy Indian rice , buy Lankan rice only
  Don’t buy Indian bicycles or motobikes

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2021 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress