මහින්ද මෛත්‍රී සමගියක්
Posted on May 1st, 2017

නලින් ද සිල්වා

අනාගත මැතිවරණ දෙස පමණක් බලාගෙන දේශපාලනය කරන්න බැහැ. මැතිවරණ ලබා ගැනීම වුව ද දේශපාලන සටනක්. කම්කරුවන්ගේ නොවන කම්කරු දිනයේ දී හෙවත් දේශපාලන පක්‍ෂ තම බලය උරගා බලන දිනයේ දී මේ පිළිබඳ ව සිතා බලන එක වැදගත්. කම්කරුවන්ට මැයි දිනය අහිමි වූවා සේම බෞද්ධයනට වෙසක් දිනය අහිමි වීමට යනවා. මෙවර පවත්වන්නේ බෞද්ධයන්ගේ වෙසක් දිනයක් නොව එක්සත් ජාතීන්ගේ වෙසක් දිනයක්. එය ඊනියා සර්වාගමික කටයුත්තක් වීමට ඉඩ තිබෙනවා. කොහොමටත් එහි ප්‍රධාන අමුත්තන් හින්දූන්. ඒකට ජෙනීවාහි හුසේන්වත් ගෙන්වා ගන්ත තිබුණා. ථෙරවාදී රටකින් නායකයකු ගෙන්වා ගන්න බැරි ඇයි? එක්සත් ජාතීන්ගේ නත්තල් උත්සවයක්, තෛපොංගල් උත්සවයක්, රාමලාන් උත්සවයක් එහෙම තියෙනවා ද? එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයේ බුද්ධාගමට ප්‍රමුඛස්ථානය ලැබිල ද?

එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයේ වෙසක් දිනය නිසා තෙමඟුල පස්සට ගිහිල්ලා. බෞද්ධයන්ගේ වෙසක් උත්සවයට මෙවර සූදානම බොහෝ අඩු වෙලා. ඉදිරි දින දහයේ දී එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයේ වෙසක් උත්සවය වෙනුවට බෞද්ධයන්ගේ වෙසක් උත්සවය පැවැත්වීමට මෛත්‍රිපාල මහින්ද කණ්ඩායම් ඉදිරියට පැමිණිය යුතුයි. සිංහල බෞද්ධ සංස්කෘතිය ගැන හැඟීමක් නැති රනිල්ට බෞද්ධයන්ගේ වෙසක් උත්සවයට වඩා එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයේ වෙසක් උත්සවයත් නත්තලත් වැදගත්.  ඒත් මහින්දටත් මෛත්‍රිපාලටත් එහෙම වෙන්න බැහැ.

අද රටේ ප්‍රධාන ප්‍රශ්නය ව්‍යවස්ථාව මිස අනෙකක් නො වෙයි. ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂය ව්‍යවස්ථා මණ්ඩලයේ කටයුතුවලට සහභාගි වීමෙන් වරදක් කෙරුවා. ඔවුන් අනුකාරක කමිටුවලින් නම් ඉවත් වූවා. ඒත් තවදුරත් මෙහෙයුම් කම්ටුවේ හා සමස්ත මණ්ඩලයේ කටයුතුවලට  සහභාගි වෙනවා. ඔවුන් එහි වරද තේරුම් ගන්නා විට ප්‍රමාද වැඩි වන්න පුළුවන්. අප කීවාට ඔවුන් ඉන් ඉවත් වන්නේ නැහැ. රාජිතගේ ජනමත විචාරණය සමහර විට පාර්ලිමේන්තුව මග හැර ව්‍යවස්ථා මණ්ඩලයෙන් පමණක් ව්‍යවස්ථාව සම්මත කර ගැනීමේ අවශ්‍යතාව පෙන්නුම් කරනවා විය හැකියි. 

ඒ අතර ඩිව් ගුණසේකරත් ජනමත විචාරණයකට කැමතියි. ඩිව් ගුණසේකර මෙවර වෙන ම මැයි දිනයක් පවත්වන්නෙ ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂෙ ජාතිවාදයට විරුද්ධව කියලයි කියනවා. ඩිව් ගුණසේකර සිංහල විරෝධී දේශපාලනඥයෙක්. ඔහුටත් දෙමළ ජාතිවාදයට කප්පන් දෙන ව්‍යවස්ථාවක් ඕන. ඔහුට අද හොඳම තැන එ ජා පක්‍ෂයයි. ලංකාවේ කොමියුනිස්ට් පක්‍ෂය බිහි වූයේත් ඊනියා දෙවැනි ලෝක යුද්ධයට පක්‍ෂව. ඔවුන් එකලත් මූල එ ජා පක්‍ෂයට සහාය දැක්වූවා. ඩිව් ගුණසේකරට රනිල්ට රාජිතට එකට පෙළ ගැහෙන්න පුළුවන්. 

ව්‍යවස්ථාව පරාජය කිරීම, මැතිවරණ ලබා ගැනීම, රනිල් අගමැති ධුරයෙන් ඉවත් කිරීම ආදිය එකම ක්‍රියාලියක්. එහි මුලට ම ඇත්තේ රනිල් ඉවත් කිරීම. ජනතාවට බොරු කියන, තමන් අදෘශ්‍යමාන ප්‍රාණීන්ගෙන් ප්‍රතිකාර ගනිමින් ඊනියා විද්‍යාත්මක ක්‍රමයක් ගැන කියන, පෞද්ගලික දේශපාලන අරමුණු සඳහා වර්ජන කිරීමට අරඅඳින ඇතැම් බටහිර වෛද්‍යවරුන් ලවා ආණ්ඩුව බිඳ වැට්ටවීමට කිසිවකු බලාපොරොත්තු නොවිය යුතුයි. ඔවුන්ට රෝගීන් උගස් තියන්න රෝගීන් ඉඩ දෙන එකක් නැහැ. සරත් ෆොන්සේකාට රෝගීන්ට වෙදකම් කිරීමට බැරි බව ඇත්ත. ඒත් රෝගීන්ටත් අයිතියක් තිබෙනවා තම රෝගවලට තමන් කැමති අයකුගෙන් ප්‍රතිකාර ලැබීමට. 

ඇතැම් වෛද්‍යවරුන්ට ප්‍රියන්තා සේනානායක මහත්මිය හරහා අද්‍යශ්‍යමාණ ප්‍රාණීන්ගෙන් ප්‍රතිකාර ගැනීමට හැකි වුවත් සියලු රෝගීන්ට ඒ අවස්ථාව ලැබෙන්නේ නැහැ. රෝගීන්ට ප්‍රතිකාර ගැනීමට ඇති අයිතිය නැති කිරීමට බටහිර වෛද්‍යවරුන්ට වෛද්‍ය සභාවෙන් අවසර දී තිබෙනවා ද? වෛද්‍යවරුන්ගේ ප්‍රධාන කාර්යභාරය කුමක් ද? රෝගීන්ට ප්‍රතිකාර ගැනීමට ඇති අයිතිය මානව අයිතියක් දැයි දැනගැනීමට ජෙනීවා යෑමට අවශ්‍ය නැහැ. ජනතාවට හිරිහැර කරමින් වර්ජන කරන සියලු වර්ජකයන් ජනතාවගේ අයිතිය සත පහකට මායිම් කරන්නේ නැහැ. ඔවුන් තමන් ජනතාව වෙනුවෙන් වැඩ වර්ජන කරන බවක් කීවාට එය විශ්වාස කරන්න බැරි ජනතාවට ඒ වර්ජනවලින් හිරිහැර වීමත් ජනතාවගේ අයිතීන් නැති වීමත් නිසා. 

මේ පුහු වර්ජකයන් දිහා බලාගෙන ඉන්නෙ නැතිව අද කළ යුත්තේ රනිල් අගමැති ධුරයෙන් ඉවත් කිරීමට කටයුතු කිරීම. ඇහැළෙපොළට ඇඳගත් මෛත්‍රිපාල රනිල් බලයට ගෙන ඒමට කටයුතු කළා. ඒ වගේමයි බොහෝ ඊනියා යුග පෙරළිකාරයන්. අද ඔවුන් සියල්ලන්ට තේරිලා ඇති ඔවුන් කළ වරදේ තරම. අද ඔවුන් සියල්ලන් ම කළ යුත්තේ වහාම රනිල් ඉවත් කිරීම. අද මෛත්‍රිපාල කණ්ඩායමත් මහින්ද කණ්ඩායමත් එකිනෙකාට චෝදනා කර ගන්නවා ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂය කැඩීම පිළිබඳවත් රනිල් සමග ඩීල් (ගණු දෙනු) දැමීම පිළිබඳවත්. ඒ චෝදනා කොහොම වුණත් අද රනිල් බලයේ තබා ගෙන ඉන්නේ මෛත්‍රිපාල හා මහින්දයි. මෛත්‍රිපාල ඇහැළෙපොළට ඇඳීම මගින් රටටත් ජාතියටත් ආගමටත් ද්‍රෝහි වුණා. ඒත් අද ඔහුට ඒ වරද නිවැරදි කර ගැනීමට සහාය දිය යුතුයි. ඒ සහාය නොදෙන්නේ නම් මහින්ද කරන්නේත් අපරාධයක්. ඒ රනිල් බලයේ තබා ගැනීම මගින්. මෛත්‍රිපාල චන්ද්‍රිකාගේ කීමට පක්‍ෂ සංවිධායකයන් අස් කිරීම මගින් කරන්නේත් ඒ සහාය ලබා ගැනීමට ඇති ඉඩ ඇහිරීමක්. ඔහුත් කරන්නේ අපරාධයක්. මේ සියල්ලෙන් බැට කන්නේ සිංහලයන්. විශේෂයෙන් ම සිංහල බෞද්ධයන්.  

වෙසක් උත්සවය බෞද්ධයන්ගෙන් පැහැර ගත් බටහිරයන් රනිල් ලවා තව තවත් දේ කර ගනීවි. ඔහු අගමැති ධුරයේ තබා ගැනීම සිංහලයන්ට ද්‍රෝහි වීමක්. මහින්ද හා මෛත්‍රිපාල ඒ ද්‍රෝහිත්වය පරාජය කිරීමට එක් විය යුතුයි. මොන වැරදි තිබුණත් එකිනෙකාට චෝදනා නොකර එක්විය යුතුයි. අප මහින්ද අගමැති කරමු යැයි කීවේ ද්‍රෝහී යහපාලනය බිහි වූ මුල් යුගයේ දීමයි. අද ඒ සඳහා හෝ වෙනත් සුදුසු අගමැතිවරයකු පත් කිරීම සඳහා හෝ ඉඩක් ලැබෙමින් පවතිනවා.

9 Responses to “මහින්ද මෛත්‍රී සමගියක්”

 1. Ananda-USA Says:

  While Sirisena wants to appoint Gonseka as his personal ATTACK DOG, DEFEATED Seperatists are moving to RECREATE their own ATTACK DOG team!

  The TNA, the POLITICAL PROXY of the late LTTE military arm, now wants to RECRUIT “Rehabilitated” LTTE Cadre for POLITICAL work!

  This is VERY DANGEROUS. because it gives the Tamil National Alliance a FULLY TRAINED Tamil Army for deployment at a MOMENTS Notice!

  How do you like that? The Political and Military Arms of the DEFEATED LTTE are now being RESURRECTED in BROAD DAYLIGHT!

  HELLO! Is there ANYONE in the Yamapalanaya Security Departments AWAKE, now that the Intelligence Organizations of the Armed Forces have been THOROUGHLY SUPPRESSED?

  Does ANYONE in the Yamapalanaya understand how the former Tamil captives of the LTTE will feel when their FORMER CAPTORS and TORTURERS are restored to their FORMER ROLE?? Ever heard of a CHILLING EFFECT on the exeercise of democrazy when former Nazi Gestapo troops are EMPOWERED??

  Any ALARM BELLS RINGING in the hallowed halls of the Yamapalanaya? Any at ALL??

  …………………………
  Sri Lanka’s main Tamil political party to get rehabilitated LTTE cadres involved in political work
  Mon, May 1, 2017, 12:20 am SL Time, ColomboPage News Desk, Sri Lanka.

  Apr 30, Colombo: Ilankai Thamil Arasu Kadchi (ITAK), the main Tamil party of Sri Lanka’s Tamil National Alliance says the party has decided to integrate rehabilitated LTTE cadres in to the party as part of a bid to give them the opportunity to involve in political affairs.

  ITAK party spokesman, MP and lawyer MA Sumanthiran told media the party took the decision at the party’s central committee meeting held in Batticaloa on Saturday (April 29).

  “Considering the rehabilitation, livelihoods and political life of former LTTE members, the ITAK has agreed to obtain their assistance for the party’s political work,” Sumanthiran said after the meeting.

  The party says the rehabilitated LTTE cadres need to be fully integrated into the society.

  “The living standards of the rehabilitated LTTE cadres need to be raised and they need to be maintained as an ordinary community in the society,” Sumanthiran said.

  The MP said the party central Committee decided that the doors for politics should be opened for them as well at the appropriate time.

  A group of rehabilitated ex-LTTE cadres have held discussions with the party to contest the 2015 August general elections, but the discussions were not successful. Following the discussions, the group contested the elections as an independent group but failed to win any representation in parliament.

  The ITAK said a Ministerial Sub-committee has been appointed to look into the Tamil people who are displaced due to the long war but they seem reluctant to express their views before the committee and the party central committee has decided to draw the direct attention of the Prime Minister to the matter.

 2. Dilrook Says:

  Another wrong prescription just like Dayan.

  There is nothing Sirisena and Mahinda can do together. It is unwise to assume the anti-national work done by the UNP are done without Sirisena’s approval. Mahinda should join hands with the UNP to abolish executive presidency.

 3. Ratanapala Says:

  Spineless gadawila Sirisena can never be trusted. With Australian bribery case and perhaps with Panama papers he is severely compromised and may be even blackmailed by the pansies. For Sirisena occupying the position of President is more important than anything in his life. He will betray his country, religion and name it anything to hold on to the presidency. If he had an iota of concern for the forward march of the nation under Mahinda Rajapakse he wouldn’t have betrayed the SLFP the way he did and agree to being the common candidate. Mahinda did many mistakes, but there is no leader in sight except Gotabhaya who can come close to him to guide and navigate the ship of the Nation.

  In Sri Lanka there is a dearth of leadership material. This becomes obvious when one sees the squirming gadawilas in the current political landscape who aspire to be the President of Sri Lanka in the future. This is why Mahinda is still important despite his political warts. We need a reformed Mahinda and if not Gotabhaya to lead the nation. They only have mass appeal and necessary credentials!

 4. SenaD Says:

  Dilrook,

  You said, “It is unwise to assume the anti-national work done by the UNP are done without Sirisena’s approval.”

  The duo are in it together; that is why I say that MS is play acting. He is acting his part in a collectively agreed drama, though the author of the play may be CB, MS, RW or any combination of them.

  Remember that MS was selected as the most suitable candidate for his role because he has all the attributes needed for it.

  There is the possibility of MS deviating from the role given to him due to self preservation considerations.

 5. Christie Says:

  දෙයියනේ හින්දුත්වා අදිරදයා නටෙන්ද්‍ර මෝඩි සින්හල යටත් විජිතයට එන්නේ යටත් වැසියන්ගේ යහපතටද? මෝඩි බලයට ආවට පසුව ඉන්දියාවේ බොදුවන් ආපසු හින්දු කිරීම වේගවත්ව කරගෙනයයි. පොල් පොට් වගේ මෝඩි සින්හලයාගේ අවසානයට ගෙනයාවි.

 6. Ratanapala Says:

  Et tu Nalin?

 7. Lorenzo Says:

  Thank you Dr Nalin for telling the truth. NO ONE commenting here can match your PATRIOTISM. MR and My3 must join forces.

  This is what I have been telling but some people think SHORT term. They want MR to fight with My3 so that UNP can win.

  MR needs no enemies when he has FRIENDS like them.

  Is it only NALIN and Lorenzo calling to SAVE the SLFP in one piece?

 8. NAK Says:

  Lorenzo,The piece of SLFP that My3 has has no value. He amply exhibited that by choosing the Gatambe ground,which is not big enough for even a Elle match,for his May day rally.
  Now he knows he has to do something drastic to stop the rot or he will succumb to it. As prof.Nalin says the priority is the removal of the traitor RW for which I do not know from where Sirisena is going to muster some courage.
  MR should stick with the SLPP until he gets reigns of SLFP which will be a deflated balloon after just one election.
  when will that be is the million dollar question.
  It is time to start serious agitations for elections to be held.

 9. Ananda-USA Says:

  The PATRIOTS of Sri Lanka are FINALLY rallying to the banner of the only leader who can save the nation, and who had saved her in the past.

  It is as I had PREDICTED …. the TSUNAMI of PATRIOTISM is rising AGAIN from the its deep reservoirs in the hearts and minds of our ordinary people ….. to SWEEP OUT the UNPATRIOTIC PARA-GATHI SELF-SERVING KALLIYA that has seized the reins of power in our motherland by monumental deceit!

  All those Sinhala Buddhists of every stripe who SWALLOWED the PARA-GATHI Yamapalanaya propaganda ……broadcast by the likes of Katussa (Lorenzo) the EELAMIST TROLL at LankaWeb ….. to OUST Mahinda, have REALIZED their TERRIBLE MISTAKE and are RETURNING to the PATRIOTIC FOLD in massive numbers!

  No matter whether they are Colombians, or ordinary rural citizens, they are FLOCKING BACK to the womb where we all belong ….. as we always do at the penultimate hour!

  This is what I have FERVENTLY PRAYED for, ever since that DAY OF INFAMY: Jan 8, 2015!

  Long live the PATRIOTS!
  Long live my RESPLENDENT Motherland!
  Long live our Deshapremi Leaders

  May the TRIVIDARATNAYA Protect and Empower them to SUCCEED BRILLIANTLY!

  JAYAWEWA!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2022 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress