උඩරට වතු කරය ගිනිතබන හනුමා කවුරුද?
Posted on May 17th, 2017

මතුගම සෙනෙවිරුවන්

        ඉන්දීය අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝඩි මහතා ලංකාවේ පැවැත්වූ ජගත් වෙසක් දින සැමරුම් උළෙලට ප්‍රධාන ආරාධිත අමුත්තා වශයෙන් සාභාගි වූවා ඇරුණු කොට වෙනත් න්‍යාය පත්‍රයක් එහි නැතැයි ජනාධිපතිවරයා ඇතුළු රජයේ දේශපාලන අධිකාරිය පුන  පුනා පැවසූහ. නමුත් ඉන්දීය මාධ්‍ය වාර්තා කරන අන්දමට වෙසක් දින සැමරුමට සමගාමීව ඉන්දීය අගමැතිවරයාගේ දේශපාලන න්‍යාය පත්‍රය හෙළිදරව් විය. එයින් එක් ප්‍රධාන කාරණයක් වූයේ ත්‍රිමලයේ තෙල් ටංකි පිළිබඳ ගිවිසුමයි.කෙසේ වෙතත් නුවරඑළි දිස්ත්‍රික්කයේ නෝර්වුඩ් හි පැවැත්වූ දේශපාලන රැස්වීමක්ද නරේන්ද්‍ර මෝඩි අගමැතිවරයා අමතනු දක්නට ලැබුණි.මෙම රැස්වීම සංවිධානය කරනු ලැබූයේ කවුරුදැයි පැහැදිලි නැති වුවත් ප්‍රචාරක දැන්වීම් වල ජනපති හා අගමැති දෙපළ ගේ චායාරූප සමග වතුකරයේ දේශපාලකයන් ගේ නම් ඇතුලත්ව තිබුණි.  රටේ උත්සවයකට ආරාධිත අමුත්තකු ලෙසට පැමිණි විදේශීය අගමැති වරයෙකු දේශපාලන රැස්වීමකට සාභාගිවීම ම ප්‍රශ්ණාර්තයකි.

          නුවරඑළිය දිස්ත්‍රික්කය හඟුරන්කෙත වලපනේ කොත්මලේ සහ නුවරඑළිය මස්කෙළිය වශයෙන් මැතිවරණ ආසන කීපයකින් සමන්විතය. 1947 වර්ෂයේදී එහි පළමු මැතිවරණය පවත්වා තිබේ . ඉන්පසු 1977 වසර වන තෙක්ම නුවරඑළිය තනි මැති වරණ ආසනයක් විය. 1977 න් පසු නුවරඑළිය මස්කෙළිය නමින් බහුආසනයක් බවට පත් කළ පසු ගාමිනී දිසානායක අනුර බණ්ඩාරනායක මෙන්ම එස් .තොන්ඩමන් මහතා ද ජනතාව නියෝජනයට පත් විය. 1977 ට පෙර නුවර එළිය යනු වතු කාර සුද්දන් සහ වතු කරයේ දෙමළ කම්කරුවන් බහුතරය විසූ කලාපයක් විය. නුවර එළියට සිංහලයන් ගේ ආකර්ශනය සිදු වූයේ එහි පැවති වෙළෙදාමත් ඉන්පසුව සිදු වූ වානිජ වැවිලි ක්ෂේත්‍රයේ දියුණුවත් සමගින්ය.නුවරඑළිය දිස්ත්‍රික්කයේ මැතිවරණ සිතියම ගත් කල්හි එය 1947 සිටම ඉහළ ධනපති පංතියේ දේශපාලනඥයන් ගේ පොරපිටියකි. මෙය පොදු ජනතාව අතරට මාරු වූයේ 1960 මැතිවරණයේදී සිරිමා බණ්ඩාරනායක මැතිණියගේ නායකත්වයෙන් යුත් රජයක් පත් වීමෙන් පසුවයි. එහිදී නුවරඑළියේ වතුකරයට මැකනික් වැඩට පැමිණි දකුණේ පුද්ගලයකු වූ ටී.විලියම් ප්‍රනාන්දු මහතා එම ආසනයේ මන්ත්‍රීවරයා බවට පත් විය. 1960 -65 කාලය තුළ නුවරඑළි ආසනය විශාල පරිවර්තනයකට ලක් විය.විලියම් ප්‍රනාන්දු මහතා ගේ මූලිකත්වයෙන් එහි පළමු සිංහල ජනපදය වූ ශාන්ති පුරය  බිහිවන්නේ බණ්ඩාරනායක මහතාගේ සහ මැතිණියගේ පූර්ණ ආශීර්වාදය සහිතවයි. සිරිමා රජය 1965 දී පරාජයට පත් වූ පසු විලියම් ප්‍රනාන්දු මහතාටද ආසනය අහිමි විය. නමුත් ඔහු 1970 නගර සභා මැතිවරණයෙන් ජයග්‍රහණය ලැබ සිය පළමු අභිලාශයන් ව්‍යාප්ත කරමින් නුවරඑළිය තුළ සිංහල ජනතාවගේ උරුමය තහවුරු කරවීය.ඒ පියවර මගින් මුඩුබිම් පණතෙන් ඉඩම් අහිමි වූ උඩරට සිංහලයන්ගේ අයිතිවාසිකම් යම් පමණකින් හෝ ස්ථාවර විය. 1960 දී නුවරඑළිය ආසනයේ තිබූ සමස්ත චන්ද දායක සංඛ්‍යාව දෙගුණයක් වන්නේ ඔහු විසින් පදිංචි කරන ලද සිංහල ජනතාව නිසාවෙනි. ඒ නිසාම ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයට නුවර එළි ආසනයේ වැඩි බලයක් හිමිව පැවතුණි.

        1977 වර්ෂයෙන් පසුව නුවර එළිය දිස්ත්‍රික්කය එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ ප්‍රධාන බල කඳවුරක් බවට පත් කරවන ලදී. දිව්රුම් පෙත්සමට පවා වතු දෙමළ කම්කරුවන්ට පුරවැසි කම ප්‍රදානය කළ එක්සත් ජාතික පක්ෂය ලංකා කම්කරු කොන්ග්‍රසය මත සිය චන්ද පදනම ශක්තිමත් කරගන්නා ලදී.මේ නිසා කම්කරු කොන්ග්‍රසය සතු දෙමළ චන්ද  වෙන්දේසි කරමින් ජාතික දේශපාලනයට පවා අභියෝග කරන්නට තොන්ඩමන් මහතා සමත් විය. පසුව කම්කරු කොන්ග්‍රසයෙන් කැඩී ගිය තරුණ කොටස් කොටි සංවිධානය සමග සබඳතා පවත්වමින් 1999 දී පමණ කඳුරට ජනතා පෙරමුණ බිහිකළහ. වර්තමානය වන විට උඩරට වතු කරයේ මෙම දේශපාලන බලවේගය ඉදිරියට පැමිණ තිබේ. නමුත් ඔවුහු කණ්ඩායමක් ලෙසට දිගින් දිගටම අසාර්ථක විය. මෙම කරුණු නිසා කවදත් එ.ජාප. යට පිටින් යන බලවේගයකට නුවර එළිය දිස්ත්‍රික්කය ජය ගැනීම පහසු කරුණක් නොවීය. එම බල කඳවුර යම් තරමකින් දෙදරුම් කෑවේ 1994 සහ 1999 ජනාධිපතිවරණ වලදී චන්ද්‍රිකා මැතිණිය ලබා ගත් මනාප හේතු කොට ගෙනයි. විජය කුමරතුංග මහතාගේ ජනප්‍රියත්වයත් කොටි බෝම්බයෙන් ලද පීඩනයෙන් ලද ජනතා අනුකම්පාවත් නිසා චන්ද්‍රිකා මැතිණිය අනෙක් අය අභිබවා ඉදිරියට පැමිණියේය. ඉන්පසු මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා රටේ ප්‍රධාන දේශපාලන චරිතය බවට පත් විය. මහින්ද රජපක්ෂ මහතා 2005 ජනාධිපතිවරණ චන්දය ජයග්‍රහණය කරන කල්හි ඔහුට එම දිස්ත්‍රික්කයෙන් ලබා ගත හැකි වූයේ චන්ද 99550  ක් පමණකි. නමුත් ඔහුගේ ප්‍රතිවාදියා වූ රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා චන්ද 250428 ක් ලබා ගෙන තිබුණි. පසුව මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා යුධ ජයග්‍රණයද ලබා ඔහුට ලබා ගත හැකි වූ චන්ද ප්‍රමාණය 2010 දී 151 604 ක් විය නමුත් ඔහුගේ ප්‍රතිවාදයා වූ සරත් ෆොන්සේකා මහතා චන්ද 180604 ක ගේ කැමැත්ත දිනා ගෙන තිබුණි. මහින්ද රජපක්ෂ මහාතා 2015 වසරේ පරාජයට පත් වන විට ඔහුගේ චන්ද ප්‍රමණය 145 339 දක්වා අඩුවී තිබුණි. නමුත් මෛත්‍රී පාල සිරිසේන මහතා චන්ද 272 600 ලබා ගනිමින් නුවර එළිය දිස්ත්‍රික්කයේ ඉහළම ප්‍රතිශතය වාර්තා කර ගෙන තිබුණි.

         සමස්ත නුවර එළිය දිස්ත්‍රික්කය තුළ වතුදෙමළ ජනගහනය 355830 කි.එයට ලංකා දෙමළ ජනතාවද එක්වූ කල්හි 401896 ක් දක්වා එය වර්ධනය වේ. නමුත් සිංහල ජනගහනය 282621 ක් පමණකි. වර්තමාන යහ පාලනය තේරුම් ගෙන තිබෙන්නේ මෙම යථාර්ථයයි.එම නිසා යහපාලන රජය පත්වූ පසු නව කඳුකර ගම්මාන අමාත්‍යංශයක් ඇතිකර වතු දෙමළ ජනතාවට පමණක් ඉඩම් හා නිවාස පිරි නැමීමේ ජාතිවාදී ක්‍රියාදාමය දියත් කරන ලදී. සංහිඳියාව ගැන කුමන කතා කීවත් එක්සත් ජාතික පක්ෂය අන්ත දෙමළ ජාතිවාදී පිළිලයෙන් වෙලා ගෙන ඇත. ඔවුහු දෙමළ චන්ද කේවල් කිරීමේ සාර්ථකත්වවය මත 2020 ජනාධිපතිවරණ ජයග්‍රහණය තහවුරු කර ගැනීමට ප්‍රයත්න දරති.නරේන්ද්‍ර මෝඩි ලවා හැටන් දික්ඔය රෝහල විවෘත කරලීමට රැස්වීමක් යොදා ගත්තේ එම අභිලාශය ඉෂ්ට කර ගැනීමටයි.මස්කෙළිය ආසනයේ විශාල දෙමළ චන්ද ප්‍රමාණයක් තිබෙන බව එ.ජා.ප.යේ අය දනී. නමුත් මෙම කේවල් කිරීම නොසිතූ විරූ පැත්තකය දැන් හැරී ඇත. මෝඩි සිය අධිපතිවාදී චින්තනය යොදා ගනිමින් කඳුරට දෙමළ ජනතාව ආමන්ත්‍රණය කරන ලද්දේ රටින් බැහැර ඉන්දීය ඩයස්පෝරාවක් ලෙසට අර්ථ දක්වමිනි. එලෙසම දකුණු ඉන්දීය සංස්කෘතිය රකිමින් මෙතෙක් කලක් දිවි ගෙවීම සම්බන්ධයෙන්ද ඔහු සතුට පළ කර තිබේ.මෙයින් ගම්‍ය වනුයේ කඳුකර දෙමළ ජනතාව සිංහල සංස්කෘතියට ක්‍රමයෙන් අවශෝෂණය වීම වලක්වාලීමයි.මේ අභිලාශයන් පිටිපස කඳුරට ජනතා පෙරමුණේ පැරණි සාමාජිකයන් සිටිති. ඉදිරි කොටි නැගිටීමකදී ඔවුන්ට සහාය වන්නට සිටින්නේ මේ පිරිසය. මෝඩි බලා පොරොත්තු වන දෙකඩ වන ශ්‍රී ලංකාවක් උදෙසා මේ පිරිසගේ දායකත්වය ඉහළින් ලැබිය යුතුය. උතුරේ කොටින්ට උතව් කළ ගාන්ධිලා මෙන් මෝඩිද වතුකරයේ ගිනි අවුලවන්නට කැසකවයි. 

       ජගත් වෙසක් උත්සව සැමරුම් දිනයේදී මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා ද පැමිණ මෝඩ හමු වීම පරිණත දේශපාලන ක්‍රියාකාරිත්වයකට අයත් බව ඇතැමෙක් කියති. නමුත් මහින්ද වටා පෙළ ගැසී සිටින ජාතික බලවේගයන්හි ඇතැම් කොටස් මේ නිසා කළ කිරී තිබේ. මහින්ද රජය වැට්ටවීමට රෝ සංවිධානය හරහා කළ  මෙහෙයට නායකත්වය දෙනු ලැබූවේ නරේන්ද්‍ර මෝඩි  බව නිසැකය.එවැනි පුද්ගලයෙක් හමු වූයේ කුමකටදැයි බොහෝ අය ප්‍රශ්ණ කරති.පණහේ දශකයෙන් පසු සිංහල දේශපාලකයන් සියල්ල සිංහල ජනතාව රවට්ටමින් චන්ද වෙන්දේසියේ යෙදුණහ. පසුව දෙමළ සහ මුස්ලිම් චන්ද කේවල් කරමින් අවශ්‍ය දොල පිදේනි සපයමින් මේ ජුගුප්සාජනක කටයුත්තෙහි යෙදුණහ. වත්මන් පාලකයන්ද මේ කටයුතු  එළි පිටම කරන්නේ බහුතර සිංහල ජනතාව තුට්ටුවකටවත් මායිම් නොකරමිනි. මහින්ද රජපක්ෂ මහතා මෝඩි අගමැති හමු වීම සහ කතාබහේ යෙදීම ප්‍රශ්ණයක් නොවේ. එහෙත් නරේන්ද්‍ර මෝඩි හැටන් හිදී කළ  බලහත්කාරකමට සහ ජාතිවාදය ඇවිස්සසීමට මහින්ද ඇතුළ පිරිස ගෙන් සවිමත් ප්‍රතිචාරයක් ලැබුණේ නැත. ලක්ෂ එකහාමාරකට ආසන්න සිංහල චන්ද ප්‍රමාණයක් නුවර එළි දිස්ත්‍රික්යෙන් මහින්දට හිමිය. මේ චන්ද පදනම වැඩි කරගතහොත් උඩරට වතු කරයේ දෙමළ ජාතිවාදයට හිස එසවීමට ඉඩ ප්‍රස්ථා නොලැබේ.එවැනි තත්වයක් යෝජනා කරනුයේ තවමත් සිංහලයන් ගේ වීරයා මහින්ද රාජපක්ෂ බව බහුතරය සිතා සිටින නිසාවෙනි. නමුත් කොළඹ දේශපාලනය සහ ජගත් දෙශපාලන අතර දෝලනය වෙමින්  මහින්ද කරන මේ සෙල්ලමින් අතරමංවන්නේ සැබවින්ම සිංහල ජනතාවයි.එහෙයින් දහසක් බලාපොරොත්තු මත ඔහු වටා රොද බැඳගත් සිංහල ජනතාව වෙනුවෙන් සිය වගකීම ඔහුට ඉටු කරන්නට ඉඩදී ජී.එල් පීරිස්ලා බැසිල් ජපක්ෂලා නිහඬ වනවානම් ඉතා අගනේය. එසේ නොවේ නම් සිංහලයන් නැවුම් නායකත්වයක් සොයා ගමන් කරනවා නිසැකය.

මතුගම සෙනෙවිරුවන්

7 Responses to “උඩරට වතු කරය ගිනිතබන හනුමා කවුරුද?”

 1. Senerath Says:

  අන්තිම ඡේදය පෙන්නුම් කරන්නේ මුන් එලවා මහින් දට බලය දෙන ඉන් දීය ප්‍රයත්නයක් ලඟ එන බවද ?
  ඉන් දියන් කාරයින් ලංකාවේ (දකුණු ඉඳීය දෙමලුන්) තෝසෙ කඩ ඇරීමටත් එවායේ වැඩට ඉන් දීය දෙමලුන් ( කතා නොකරන-ගොලු ?​)සහ වතුකර දෙමලුන් ( සිංහල කතා කරන​) යෙදවීමත් ,මේ බිස්නස් ඉතාම වේගයෙන් දියුණු වීමත් ව්‍යාප්ත වීමත් සිදුවෙමින් පවතී. අපි ඉවරයි.

 2. Leela Says:

  මොඩි මහින්දට වල කැපූ බව අැත්ත. ඒ් ගැන අද මහින්දට කල හැකි දෙයක් නැහැ. නමුත් මහින්ද එය අමතක නොකල යුතුය්. ශ්‍රි ලංකාව අති විශාල ඉන්දියාව අාසන්නයේම පිහිටි ඉතා කුඩා රටක්. ශ්‍රි ලංකාව වෙනුවෙන් ලොව කිසි රටක් ඉන්දියාවට කපන්නේ නැහැ. කපටි ජේඅාර් එය දැන ගත්තේ ප්‍රත්‍යක්ෂවමය්. එනිසා බලවත් ඉන්දියාව සමග කටයුතු කිරීම අතුරේ යනවාටත් වඩා භයානක වැඩක් බව මහින්ද නොදන්නවා විය නොහැකිය්. අනෙක නැවත බලයට ඒමට නම් මහින්ද ඉන්දියානු බලවතාට මුහුන දිය යුතුමය්. අවසාන ඊලම් යුද්ධයේදී මෙන් උාරගෙ මාලු උාරාගෙ පිටේ තියා කැපිය යුතුය්. ක්‍රමය මහින්ද දැන ගත යුතුය්. ඒ වැඩේට මහින්දට වඩා ඝෝටා සුදුසු යය් මට සිතේ. මහින්ද සහ ඝෝටා මෝඩි හමුවීමේ වරදක් මම දකින්නේ නැහැ. කතා කල දේ ප්‍රසිද්ධයේ කියන්න අවශ්‍යත් නැහැ.

 3. ranjit Says:

  I agree with Leela ” its ok Mahinda meeting Moda Modi and he shouldn’t disclose what they discussed that night” Mahinda Rajapaksa is a leader not an ordinary politician like any other. He is a well respected and liked leader by millions of people. He is a leader who stopped the brutal killer Prabakaran and his murderers from massacre innocent civilians. Let’s hope that he discussed something important for the betterment of our people and the nation.

  I always regards India as our enemy because of their attitude towards our country. Who created LTTE in the first place? Who trained and financed this criminal organisation? Apart from India which were the other countries who helped this brutal killer organisation? Do we need any advice or guidance or financial help from these evil hypocrites? Can’t we live without their help or advice? Once an enemy is always an enemy. Once President Bush said “those who helped terrorists or their organisations are guilty as the terrorists”. It’s true so why we believe in these hypocrites?
  Moda Modi come and gone so who benefitted from his visit? Did he do anything good for Buddhism? Inviting an Hindu for a buddhist festival in this country itself a stupid idea of this current Yamapalanaya government when we have enough well respected buddhist leaders around the world today. If all citizens get together and stopped these two lunatic traitors now we will not have a country to call home or a sinhala buddhist nation. Wake up Sinhalese and show your strength and willingness to sacrifice our lives on behalf of our Motherland.

 4. Dilrook Says:

  I agree with the article.

  It was Mahinda that reached Modi and not the other way around. India will always support Tamils’ choice. Rajapaksas are not their choice. Sinhalese are already looking for a new leadership away from Rajapaksas. This is a disappointment from May Day that held so much hope. It takes just one wrong turn to end it all.

 5. Ananda-USA Says:

  Please read the original article with GRAPHICAL DATA removed in the post below.

  ……………….

  Battling The Labour Shortage In Sri Lanka

  DailyMirror.lk

  Foreign labour finds prosperity in Sri Lanka

  The labour force, synonymously known as the ‘Economically Active Population’ in the country has immensely contributed to the country’s economy. Although figures for the unemployment rate have remained at a bare minimum, the issue of recruiting foreign workers in major industrial sectors in the country has raised concerns. According to sources, close to 200,000 foreign workers have been employed in different sectors and this number keeps on increasing. Life Online takes a look at how labour force statistics have changed over the years, while also speaking to a few experts in varied fields of interest.

  Statistics

  Employment

  According to the Labour Force Survey conducted in 2015 by the Department of Census and Statistics, the working age population considered as those aged 15 years and above. Before 2013 this was considered as age 10 years and above. The annual sampling size was 25,000 housing units since 2011. In 2015, 2500 Primary Sampling Units were allocated to each district and to the Urban, Rural and Estate sector. The survey results reveal that about 7.8 million people have been employed during the year 2015. Out of these employed persons 65.1% are males and 34.9% have been females. Out of the total employed population the highest share is reported under the services sector at 45.6% and the lowest is from the Industries sector at 25.8%. When looking at the distribution of employed population by major industry groups for each district, it has been found that the Gampaha District shows the highest share of employment in the industries sector at 38.8% and Kegalle District as the second highest at 33.2%.

  Another interesting find in this study was that there is an increasing trend in the share of employed persons with G.C.E O/L, G.C.E A/L, HNCE and other education levels as opposed to the group for grade five and below levels. As such the survey results indicate an increasing trend in level of education among the employed population of the country.

  Unemployment

  The survey identifies that unemployment is a key measure of economic health. Therefore it is a major factor in determining how healthy an economy is. An individual who is unemployed is both unproductive and is a drain on the society’s resources. In Sri Lanka the number of unemployed persons is estimated at about 380,000 during 2015. Out of this total, 41.1% are males and 58.8% are females. Quite interestingly the unemployment rate among the higher educated group (G.C.E A/L and above) is reported to be 9.2%. This is 4.7% for males and 13.5% for females. Therefore this reveals that the problem of unemployment is more acute in the case of educated females than males.

  When looking at all age groups, female unemployment is higher. The majority among unemployed are the new entrants to the job market or new job seekers who are between 15-24 years. Hence, this is known as youth unemployment. It has been identified as a global trend since young people tend to wait till they get a suitable job.

  Underemployment

  According to the International Conference on Labour Statistics (ICLS) resolution (1966), underemployment exists when a person’s employment is inadequate, in relation to specified norms or alternative employment while taking his or her occupational skills in to account. Underemployment could be characterised by Visible Underemployment which reflects in an insufficiency in the volume of employment or Invisible Underemployment which is characterised by low income, underutilisation of skill, low productivity and other factors.

  In Sri Lanka, the underemployment rates by economic sector reveal a significant difference. As such, the agriculture sector reveals the highest rate at 4.6% and the service sector reports the lowest at 1.6%. However it has also been found that underemployment decrease as the level of education increase. But the data shows that the underemployment rate for females is higher than that for males in every level of education. The highest underemployment rate was identified from the North Central Province.

  Sri Lankans are reluctant to work in certain fields: Patali Champika Ranawaka

  Speaking to Life Online, Megapolis and Western Development Minister Patali Champika Ranawaka said that Sri Lanka has experienced a shortage of labour in the construction, agriculture and plantation sectors.

  “Most of these foreign workers have on tourist visa and according to sources around 200,000 of them are currently working as labour. They are from South African, Pakistani, Indian, Maldivian and Bangladeshi origins. They come here mainly because of the low costs and they are categorized as cheap labour. Many security firms have recruited them and they are found everywhere in the country. On the other hand Sri Lankans are reluctant to work and most educated people are unemployed. If we increase the number of workers in the construction sector it will be quite beneficial to our economy.”

  Need a proper methodology to recruit foreign workers: John Seneviratne

  In his comments to Life Online, Minister of Labour and Labour Relations, John Seneviratne said that there should be some methodology brought forward when recruiting foreign workers.

  “We are definitely experiencing a shortage of labour and there are ample opportunities available for these workers. This shortage of workers is a major drawback to the economy and therefore we need to keep filling this void in one way or the other. An individual labourer such as a mason or carpenter receives a minimum salary of Rs. 1500 per day. This number varies depending on the type of work they are doing. There are various ways in which the youth can get themselves occupied but they are not keen. In most instances the educated people don’t like to work in these sectors. They are willing to take up posts in higher positions. So there is a void created in the lower levels. There are workers who come from outstation and if they could be recruited in these sectors they can earn a good amount to feed their families.”

  The Sri Lankan human resources sector has been completely neglected: Prof. Siri Hettige

  According to senior professor of sociology, Professor Siri Hettige, many Sri Lankans go abroad to train themselves for various careers.

  “In those countries they have to be quite competent. They can’t be lethargic like how they are. I think it’s important that we moderate a thorough investigation on why our people are lethargic. It is still an opinion that Sri Lankans are lethargic and therefore it would be good to conduct a study on different sectors and see why people are reluctant to work in those areas. We lack evidence-based facts. Instead we go behind people’s opinions and this shouldn’t be encouraged. Our unemployment rate is now less than 5% and it is relatively higher among women and educated people. We have totally neglected the human resources sector in our country. We talk about bringing in more investors and creating foreign employment and this is absolute lunacy. We do not realise what we are doing to our country at the end of the day. Human resource management is at its lowest level and that is the bigger picture we have failed to look at.”

 6. Senerath Says:

  Why Sri Lankans lethargic – My Opinion

  Sandun works as an assistant accountant in a multi-national Telco. He leaves for work at 6.00 am. He has to travel 12 km for work taking public transport. Unfortunately it takes him 1-1.25 hours to reach office, battling mentally when the bus moves at snail’s pace trying to collect people, purposely waiting unnecessarily at various places. HE is physically and mentally exhausted by the time he arrives at office.
  He has to work very long hours since he is a beginner. However, when he leaves office it is difficult to catch a bus as most buses stop operating. It is a similar struggle to go back home late at night.

  If you take 1 km length of road more than 1/2 km is full of 3 wheelers made in India. 85% of cars as Indian made little cars which cannot move sufficiently fast. Vehicle speed is less than a normal BICYCLE.

  Tell me which Meeharaka at Kotte talking about this.

 7. Ananda-USA Says:

  And so it CONTINUES to ACCELERATE: the INFLUX of Indians into Sri Lanka under EVERY POSSIBLE PRETEXT!

  SOON to become a FLOOD under the ETCA!

  ………………………………..
  Radhakrishnan insists on filling teacher vacancies in estate schools with Indians
  Island.lk
  May 18, 2017, 11:19 pm

  The government would not change its decision to bring in Indian teachers to be appointed to Tamil schools in the estate sector, Education State Minister V Radhakrishnan vowed yesterday (18).

  The State Ministry of Education has, in a media statement, quoted Minister Radhakrishnan as saying that the government has decided to bring in 100 teachers from India to overcome the prevailing shortage of science and maths teachers in estate schools.

  The Ministry has said that the Minister said so while addressing a ceremony at the auditorium of the Education Ministry at Isurupaya in Battaramulla.

  “The media statement quotes the minister as having said: “We took that decision after considering the fact that we could not fill the existing vacancies overnight with qualified persons from this country. We are recruiting from here, too, but we have to train them and it would take time. Children in the estate schools who have been marginalised for so long should not be made to wait for that while we have the option of obtaining services from teachers from the neighbouring country. We simply cannot order those students to read for arts subjects just because we do not have the required science and maths teachers here. If there are qualified people, we invite them and are ready to recruit them as teachers.

  “There are some people opposing this project as they are not aware of the situation prevailing in the estate sector schools. Because of their short-sightedness this project has become a controversial issue.

  “We have tried to obtain the services of retired teachers but that project was not successful. The Prime Minister, too, has paid his attention to this issue. He ordered me to fill the vacancies by bringing teachers from other countries if not from India I was told to bring teachers from even China. If the teachers in the service are failing to render a proper service we would bring teachers from abroad and somehow ensure the children would get a proper education.”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2023 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress