විල්පත්තුවෙන් ඔබ්බට ජාතිවාදී සීමා නිර්ණය
Posted on November 23rd, 2017

මතුගම සෙනෙවිරුවන්

විල්පත්තු ජාතික වනොද්‍යානයේ උතුරු සීමාව ලෙසට ගණන් ගැනෙන්නේ උප්පු ආරුවයි. උප්පු ආරුවට උතුරින් මන්නාරම් දිස්ත්‍රික්කය ආරම්භ වේ. මන්නාරම් දිස්ත්‍රික්කය මුසලි මාන්තායි නැගෙනහිර මාන්තායි බටහිර මාන්නාරම සහ නාන්තාන් යන ප්‍රා දේශීය ලේකම් කෙට්ඨාශයන් මගින් පරිපාලනය වේ. එලෙසම මුසලි මාන්තායි නැගෙනහිර මාන්තායි බටහිර  මන්නාරම සහ නාන්තාන් යන ප්‍රා දේශීය සභා මගින්ද පාලනය වේ. මෙහි අඩුම ජනගහනය ඇත්තේ මුසලි බල ප්‍ර දේශයේය. එයට හේතුව විල්පත්තුවෙන් ඔබ්බට කොක්කුපඩයාන්  දක්වා දෙපස වන ගහනයෙන් යුක්ත වීමයි. නමුත් උප්පුආරුවට ආසන්නයේ ගම්මාන කීපයක් ඇත. පල්ලේකුළි මරිච්චකට්ටි මුල්ලිකුලම් කරඩිකුලි යන මේ ගම්මානයන්හි වැව් පෝෂණය කරලීමට උප්පු ආරුව හරස් කර තැනූ පැරණි වාරිමාර්ගයක්ද ඇත. 1981 සංගණනය අනුව පල්ලෙකුළි වල සාමාන්‍ය ජනගහනය 1320  නොඉක්මවයි.

         2009 වර්ෂයට පෙරාතුව මෙම කලාපය යුද්ධයට මැදිවූ අන්තරාදායක අඩවියක් විය. මෙහි සිටි ජනතාව වරින් වර අවතැන් විය. 1971 න් පසු මුසලිහි ජීවත් වූ මුවර් ජනයා මුස්ලිම් ලෙස හඳුන්වන්නට පටන් ගෙන ඇති අතර ඔවුහුද අවතැන් වූහ. නමුත් ඓතිහාසිකව මෙහි ජීවත් වූ සිංහල ජනතාවට උන්සිටි තැන් පවා නැති විය. ඔවුන් ගේ සංඛ්‍යාව දහසකට ආසන්න විය. යුද්ධයෙන් පසුව විල්පත්තුව හරහා වැටී තිබූ මන්නාරම් මාර්ගය පුළුල්ව සැකසෙන්නට විය. හමුදාමය අවශ්‍යතා සඳහා එසේ වූ නමුත් මරිච්චකට්ටි පල්ලේකුළි ආදී ගම්මාන වල කලින් ජීවත් වූ මුස්ලිම් ජනයා මරිච්චකට්ටුවෙන් ඔබ්බට සිය ජනාවාස පිහිටුවා ගන්නට උත්සාහ දරනු පෙනුණි. මෙම ක්‍රියාවට සහාය පළ කරසිටියේ එවකට රජයේ කර්මාන්ත ඇමතිව සිටි රිෂාඩ් බද්යුදීන් මහතාය.

          1981 ජන සංගණන වාර්තාව අනුව මන්නාරම් දිස්ත්‍රික්කයේ මුවර් ජනයා 27717 ක් පමණ විය. එයිනුත් මුසලි ප්‍රා දේශීය උප දිසාපති කොට්ඨාශයෙහි 8616 ක ප්‍රමාණයක්  විය.නමුත් සමස්ත මන්නාරම් දිස්ත්‍රික්කය තුළම සිටි මුස්ලිම් ජනගහනයෙන් අවතැන් වූ ගණන 11281 ක් පමණය. මුසලි බල පෙදෙසේ සිංහල ජනගහනය දක්වතොත් එය දහසකට ආසන්නවේ.මුසලිහි  බෞද්ධ ජනගහනය 842 කි. යුද්ධ කාලයේදී මෙම මුසලි පළාතේ සිටි බොහෝ දෙනෙක් අවතැන් වූහ. මුස්ලිම් පිරිස පුත්තලම් පැත්තට සංක්‍රමණය වූ අතර සිංහලයන් අනුරාධපුරයටත් වෙනත් පළාත් වලටත් සංක්‍රමණය වූහ. 2009 යුද්ධය අවසාන වීමෙන් පසුව මුස්ලිම් ජනතාව නැවත පදිංචියට පැමිණ සිටි අතර ඔවුන් ගේ පැරණි ජනාවාස වන මුල්ලිකුලම් කරඩිකුලි පල්ලෙකුළි ආදී තැන් වල පදිංචි වූහ.1960 දශකයේ දී මෙහි ග්‍රාම වසම් හතක් විය. 1980 දශකය වන විට මෙම මුසලි පළාතේ ග්‍රාම වසම් 08 දක්වා වර්ධනය විය. ඒවා නම් මෙතැන්වැලි අරිප්පු සිලාවතුර අකාතිමුරුප්පු මරිච්චකට්ටි කොක්කුපඩයාන් මුල්ලිකුලම් වෙප්පල් සහ කරඩිකුලි වශයෙන් විය. මරිච්චකටුට්වෙන් ඔබ්බට ජනාවාසකරණය ආරම්භ කරන ලද්දේ 2010 වසරේදී පමණය. ඒ සඳහා ඉඩම් ඉල්ලා වන සංරක්ෂණ අධ්‍යක්ෂ වරයා වෙත යැවූ ලියුම් වලට අනුව ඉඩම් නිදහස් කළ බව පැවසේ. නමුත් ඔවුහු මෙලෙස ඉඩම් ඉල්ලා සිටින ලද්දේ මරිචිකට්ටුවෙන් හෝ කරඩිකුලි ගම්මානයෙන් නොව ඉන් ඔබ්බට යන මන්නාරම් මාර්ගයේ කල්ලාරු වනාන්තරයෙන්ය.

     2013 වසරේ දී මන්නාරම දිස්ත්‍රික්  ලේකම් වරයාට ලිපියක් යවන වන සංරක්ෂණ ජනරාල් කේ.පී. ආරියදාස මහතා මුස්ලිම් අවතැන් වූවන් ගැන සඳහන්කරයි. කුලන් කුලම් සම්බදාමුසලිකාඩු පණ්ඩාර වෙල්ලි පුතුවේල්ලි  මුසලි  පුන්නච්චි කුලම් සහ මරිච්චිකට්ටි යන තැන් වල සිට අවතැන් වූවන් සඳහා  මරිච්චකට්ටු සිලාවතුර මර්ගයේ කි.මී. 23-29 අතර මග දෙපසේ මීටර් 250 ක පළල බිම් තීරුවක් නිදහස් කළ යුතු බව එහිදී සඳහන් කර ඇත.එසේම  අකාති මුරුප්පු පිච්චායි වන්නියා කුලම් වෙප්පන් කුලම් යන ස්ථාන වලින් අවතැන් වූවන් සඳහාද පිච්චායි වනන්නියාකුලම් නම් ස්ථානයෙන්ද විඩතලතිව් හි අනාථ වූවන් සඳහා එම ස්ථානයට යාබද මඩු රක්ෂිතයෙන්ද ඉඩම් ලබා දෙන මෙන් මෙහිදී ඉල්වා ඇත. ඒ අනුව මන්නාරම් දිස්ත්‍රික්කයේ මුසලි කොට්ඨාශයට අයත් අක්කර 1080 ක් නිදහස් කිරීමට වන සංරක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව කටයුතු කර තිබේ.

      මේ කාලයේ මේ වනාන්තරය රජයේ සෙසු කැලෑ ලෙස තිබුණි. පසුව 2003 වසර වන විට ඒවා වන සංරක්ෂණ අංශ වලට පවරන ලදී.  වන සංරක්ෂණ බලධාරීන් ජනතාව අවතැන් වූ නියම ස්ථාන ගැන සොයා බැලීමක් නොකොට  ඉඩම් නිදහස් කරලීමට අවසර ලබා දී තිබේ. ඒ අනුව 2011 දී ආරම්භ කරන්නට යෙදුණු නව ගම්මාන ඉඳි කරලීම දිගින් දිගටම සිදු විය මෙයට කටාර් රජයේ පූර්ණ අනුග්‍රහය රැගෙන දෙන ලද්දේ රිෂාඩ් බද්යුදීන් අමාත්‍යවරයා විසිනි. එවකට තිබූ රජයේ සහායද එයට ලැබුණු බව පෙනේ.නමුත් අවතැන් වූ සිංහලයන් සඳහා කිසිම ඉඩමක් අමත්‍යරුන් විසින් ඉල්ලා නොසිටි අතර ඉඩම්ද නිදහස් නොකෙරුණි.

         මේ කාලයේ මෙම වන එළි පෙහෙළි කිරීම ගැන බොදු බල සේනා සංවිධනය විසින් විශාල හඬක් නගන ලද අතර ඒ නිසාම රජයේ ඉහළ තැන් වලින් එම සංවිධානයට දේෂාරෝපණ එල්ල විය. එහෙත් නව ගම්මාන ඉඳි කිරිම දිගින් දිගටම සිදු වී තිබේ. ගිය රජයෙන් මෙම කටයුත්තට උදව් උපකාර ලබා ගත් රිෂාඩ් ඇමතිවරයා යහපාලනය පිහිටුවීමටද සිය දායකත්වය ලබා දී මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා පරාජයට පත් කරලීමට කටයුතු කළහ. එම රජයේ උදව්වෙන් වනාන්තර හෙළි පෙහෙළි කිරීම කළද එම රජයටම විරුද්ධව කටයුතු කිරීම නිසා එම ප්‍ර දේශ යේ මුස්ලිම් ජන පදනමෙන් චන්දය නොලැබුණි.එය බොදු බල සේනා නිසා නොලැබුණු බව පැවසීම මුසාවකි.

        දැන් ඉදිරි පළාත් පාලන මැතිවරණය සඳහා සභිකයන් තීරණය කරලීමට 2043/56 2017 නොවැම්බර් 02  ගැසට්ටුව පළාත්සභා සහ පළාත් පාලන අමාත්‍යවරයා විසින් නිකුත් කර තිබේ. ඉහතකී කලාපය අයත් වන්නේ මුසලි ප්‍රා දේශීය සභාවටයි. මුසලි පළාත් පාලන ආයතනය 2011  චන්ද විමසීමේ දී පත් වූ මන්ත්‍රී සංඛ්‍යාව  නවයකි. එහි වැඩි බලය එක්සත් මහජන නිදහස් සන්ධානය දිනාගෙන තිබුණි. මුස්ලිම් නියෝජනය එහිදී වැඩිතරමකි. දැන් මෙම ගැසට් පත්‍රය අනුව ග්‍රාම සේවා වසම් විස්සකට මන්ත්‍රී කොට්ඨාශ දහයක  සංඛ්‍යාවක් ඇතුලත් කර තිබේ. පුදුමයට කරුණ නම් 2011 න් පසු හෙළි පෙහෙළි කරන ලද කල්ලාරු වනාන්තර කොටසටත්  මන්ත්‍රී කොට්ඨාසයක් නම් කිරීමයි. එය නම් කර තිබෙන්නේ  පල්ලේකුළි යනුවෙනි. නමුත් පල්ලේකුළි ගම්මානය පිහිටා තිබෙන්නේ මරිච්චකට්ටු ගම්මානයට ආසන්නව එයට යාබදවය. පැරණි මන්නාරම් මාර්ගයට නැගෙනහිර දෙසින් එවැනි ගම්මානයක් නැත. සොයා බැලීමේදී දැන ගන්නට ඇත්තේ 2011 වසරේ දී පමණ සිට මෙම නමින් ග්‍රාම නිළධාරි කොට්ඨාශයක් බිහි කර තිබෙන බවයි. සීමා නිර්ණය කිරීමේ දී එහි ප්‍රා දේශීය සීමාව පුළුල් කොට සියළුම වනාන්තර ඇතුලත් වන පරිදි විශාල පෙදෙසකට පැතිරෙන ලෙසට  එනම් අනුරාධපුර දිස්ත්‍රික් මායිම තෙක් ඇතුලත් කර තිබේ.එසේම කොන්ඩච්චිය අවට වනාන්තරයත් අකාතිමුරුප්පු අවට වනාන්තරයත් මරුතමඩු වනාන්තරයත් යන ප්‍ර දේශ සියල්ල එක් වන සේ මන්ත්‍රී කොට්ඨාශ තීරණය කර ඇත. අනාගතයේදී එම වනාන්තරයන්ද කපා සම්පූර්ණ මුස්ලිම් ජනාවාසයන් බිහිකිරීමට සැලසුම් සකස් කර තිබේ.මෙය පැහැදිලිව පළාත්සභා ඇමතිවරයා  ගේ උපදෙස් පිට ගන්නා ලද තීරණයකි. කෙසේ වෙතත් නව ගැසට් පත්‍රය මගින් මෙම බලය බෙදීම තවදුරටත් තහවුරු කර ඇති බව පෙනී යයි.

      රිෂාඩ් බද්යුදීන් අමාත්‍ය වරයා විල්පත්තුව කපා නැත. ඔහු පැවති රජයේ අනුග්‍රහය ලබා ප්‍රා දේශීය ලේකම් කාර්යාලයේ භාරව තිබූ සෙසු වනාන්තරයක් කපා නව ජනපද සාදා ඇත. රජයේ අනුමැතිය ඇතිව එය කළද නව ජනපද සාදා ගැනීමට ඔහුට නීතියෙන් නම් ඉඩක් නැත. පරිසර විනාශයක් පැහැදිලිව සිදු වුවද අවතැන් වූවන් පදිංචි කිරීමේ මුවාවෙන් පුත්තලමෙන් මිනිසුන් ගෙනවුත් මරිච්චකට්ටුවෙන් ඔබ්බට පදිංචි කරවීම නීති විරෝධී වෙයි. මේ පිළිබඳව  පරිසර සංවිධානයන් විසින් නීති මාර්ගයට ගොස් ඇති නමුදු ජාතිවාදී කොට්ඨාශ නිර්ණය ගැන ප්‍රශ්ණ කිරීමක් කරප්‍රශ්ණ නැත. ජාතිවාදී හංවඩුව ගැසේ යයි බියෙන් ඔවුහු අවධානය යොමු කරන ලද්දේ සිදුව ඇති වන විනාශය ගැන පමණකි. 2011 වසරේ සිට ක්‍රමානුකූලව ජාතිවාදී ලෙසට මෙම කලාපයේ ඉඩම් මංකොල්ලයක් සිදු කර ඒවා සීමා නිර්ණය මගින් නීත්‍යානුකූල කර ඇත.2009 සිට ලබා ගන්නා ලද ගූගල් සිතියම් අධ්‍යනය කරන කල්හි මෙම ජනපදකරණය පැතිරී ගිය ආකාරය පෙන්වා දිය හැකිය.මෙම ගැටළුවට හිටපු රජයේ ඇමතිවරු වන නිළධාරීන් දිසාපතිවරුන් ආදී සියල්ල වගකිව යුතුය.එසේම අවතැන් ව සිටින සිංහල ජනතාව නැවත මෙම මුසලි කොටසේ පදිංචි නොකිරීම පිළිබඳව නැවත පදිංචි කරවීමේ අධිකාරියද වග කිව යුතුය.

        2007 වසරේ අවසන් කොට ඇති ජාතික භෞතික සැලසුම් ප්‍රතිපත්තිය අනුව මරිච්චකට්ටි සිට මාන්තොට දක්වා ප්‍රදේශය සංචාරක ප්‍රවර්ධන කලාපයක් ලෙසට නම් කර තිබේ. වත්මන් ජනාධිපතිවරයා විසින් මරිච්චකට්ටි කල්ලාරු වනාන්තර කොටසක් පමණක් රක්ෂිත වනාන්තර බවට පත් කොට 2017 මාර්තු මස ගැසට්ටුවක් නිකුත් කර තිබෙන්නේ මේ සංචාරක ප්‍රවර්ධන ප්‍රදේශය නිදහස් කරලීමටයි. පරිසර වේදීන් ගේ ඉල්ලීම වූයේ මේ වනාන්තර පෙදෙස විල්පත්තු ජාතික වනොද්‍යානයට එක් කළ යුතු බවයි. නමුත් එය සිදු නොවූයේ  සංචාරක කලාප සඳහා මේ ප්‍රදේශ විදේශිකයන්ට බදු දීම පිණිස යොදා ගැනීමට ඉලක්කයක් .තිබෙන බැවිනි. එවිට ඉන් සම්පූර්ණ ප්‍රතිලාභය අත් කරගන්නේ බද්යුදීන් ඇමතිවරයා විසින් පදිංචි කරන ලද මුස්ලිම් ජනතාවයි.දැන් නැවතත් මුස්ලිම් දේශපාලකයන්ගේ විරෝධය නිසා ගැසට්ටුව හකුළා ගැනීමට යන බව දැනගන්නට තිබේ. රජයට පරිසරයෙන් වැඩක් නැත.මුහුදට සමීප මෙවැනි ඉඩම් විදේශිකයන්ට පැවරීමෙන් අතයට ගන්නා ලාභය උපරිම කරගත හැකිය.අනෙක් අතට සිංහල චන්ද වලට වඩා මුස්ලිම් චන්ද සිතියම දිග හැර ගැනීම වඩා වාසිදායකය. අවතැන් වූ  7000 ක් පමණ වූ සිංහලයන් නැවත පදිංචි කරලීමට වන සංරක්ෂණයට හෝ රජයේ සිංහල ඇමතිවරුන්ට රුදාවක් නැත්තේ එබැවිනි.

. ප්‍රශ්ණය වන්නේ අන්තවාදී පිරිස වලට ඉතා පහසුවෙන් මෙම ප්‍ර දේශය හරහා රටට ඇතුළු වීමට ඉඩකඩ සැලසීමයි.

 මතුගම සෙනෙවිරුවන්

One Response to “විල්පත්තුවෙන් ඔබ්බට ජාතිවාදී සීමා නිර්ණය”

  1. Senerath Says:

    නමුත් පල්ලේකුළි ගම්මානය පිහිටා තිබෙන්නේ මරිච්චකට්ටු ගම්මානයට ආසන්නව එයට යාබදවය. පැරණි මන්නාරම් මාර්ගයට නැගෙනහිර දෙසින් එවැනි ගම්මානයක් නැත. සොයා බැලීමේදී දැන ගන්නට ඇත්තේ 2011 වසරේ දී පමණ සිට මෙම නමින් ග්‍රාම නිළධාරි කොට්ඨාශයක් බිහි කර තිබෙන බවයි. සීමා නිර්ණය කිරීමේ දී එහි ප්‍රා දේශීය සීමාව පුළුල් කොට සියළුම වනාන්තර ඇතුලත් වන පරිදි විශාල පෙදෙසකට පැතිරෙන ලෙසට එනම් අනුරාධපුර දිස්ත්‍රික් මායිම තෙක් ඇතුලත් කර තිබේ.එසේම කොන්ඩච්චිය අවට වනාන්තරයත් අකාතිමුරුප්පු අවට වනාන්තරයත් මරුතමඩු වනාන්තරයත් යන ප්‍ර දේශ සියල්ල එක් වන සේ මන්ත්‍රී කොට්ඨාශ තීරණය කර ඇත. අනාගතයේදී එම වනාන්තරයන්ද කපා සම්පූර්ණ මුස්ලිම් ජනාවාසයන් බිහිකිරීමට සැලසුම් සකස් කර තිබේ.මෙය පැහැදිලිව පළාත්සභා ඇමතිවරයා ගේ උපදෙස් පිට ගන්නා ලද තීරණයකි. කෙසේ වෙතත් නව ගැසට් පත්‍රය මගින් මෙම බලය බෙදීම තවදුරටත් තහවුරු කර ඇති බව පෙනී යයි.”

    From the Day 1 this Muslim racist minster MUSTAFA started this game of determining boundaries I knew his aim is to create New Jihad areas.
    Where is our “good” President ? What the hell he is doing ? Sack these racists who manipulate boundaries to create NEW JIHAD official ජනපද.
    It is good that the ගැසට් පත්‍රය was declared illegal. JVP goons are asking for election to get defeated again. They have no complain about these racist actions.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2023 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress