ගෝඨාභය ජනාධිපතිවරණයට ඒවිද? – මහින්දගෙන් පිළිතුරු
Posted on March 16th, 2018

උපුටාගැණීම BBC

අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහට එරෙහි විශ්වාසභංග යෝජනාව ලබන සතියේ ගෙන ඒමට නියමිත බව හිටපු ජනාධිපති පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී මහින්ද රාජපක්ෂ පවසයි.

ශ්‍රී ලංකා විදේශ වාර්තාකරුවන්ගේ සංගමය සමග විශේෂ සාකච්ඡාවකට එක්වෙමින් හිටපු ජනාධිපතිවරයා ඒ බව කියා සිටියේය.

2016 වසර අවසානයේ හිටපු ජනාධිපතිවරයා විදේශ වාර්තාකරුවන්ගේ සංගමය අවසන් වරට මුණගැසුණු අවස්ථාවේදී සඳහන් කළේ 2017 වසරේ ආණ්ඩුව පෙරළා දමන බවය.

තමන් දැන් ඒ ආසන්නයට පැමිණ ඇති බව මෙවර පැවති හමුවේදී ඔහු කීය.

“ඒ ව්‍යාපෘතිය යනවා, අගමැතිට ළඟදීම යන්න වෙනවා” යනුවෙන් හිටපු ජනාධිපතිවරයා අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහට එරෙහිව විශ්වාසභංග යෝජනාවක් ගෙන එන බව පවසමින් කියා සිටියේය.

“අගමැති යවන්න, එක්සත් ජාතික පක්ෂයේම මන්ත්‍රීවරු කටයුතු කරයි වගේ පෙන්නේ. මට කරන්න දෙයක් නැතිවෙයි” යනුවෙන් ඔහු ප්‍රකාශ කළේය.

එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ ඇතැම් මන්ත්‍රීවරු විශ්වාසභංග යෝජනාවට අත්සන් තබනු ඇති බවටත් තවත් මන්ත්‍රීවරු ජන්දයේදී ඊට සසහාය පළකරනු ඇති බවටත් හිටපු ජනාධිපතිවරයා විශ්වාසය පළ කළේය.

මහින්ද රාජපක්ෂ

කෙසේ නමුත් විශ්වාසභංග ඡන්දයකට පෙර අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහ එම ධුරයෙන් ඉල්ලා අස්වනු ඇති බව තමන්ට සිතෙන්නේ යැයි ද මහින්ද රාජපක්ෂ හිටපු ජනාධිපතිවරයා පැවසුවේය.

ගෝඨාභය රාජපක්ෂ

අගමැති සහ ජනපතිImage copyrightGETTY IMAGES

අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහ ආරක්ෂා කරන්නේ ඔබ නේදැයි හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂගෙන් මාධ්‍යවේදියෙක් විමසු විට ඔහු ඊට සිනහවකින් පමණක් පිළිතුරු දුන්නේ ලබන සතිය වන විට විශ්වාසභංගය ගෙන එන බව පවසමිනි.

තමන් ආණ්ඩුව භාරගැනීමට සුදානම් නොමැති බව පැවසූ හිටපු ජනාධිපතිවරයා ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ අගමැතිවරයෙකුට විපක්ෂයේ සිට සහාය දීමට සුදානම් බව පැවසුවේය. තමන් ඉල්ලන්නේ ඉක්මන් මහමැතිවරණයක් බව හිටපු ජනාධිපතිවරයා විදේශ මාධ්‍යවේදීන් හමුවේ සඳහන් කළේය.

ඉදිරි මැතිවරණවලදී සිය පාර්ශ්වය ශ්‍රී ලංකා පොදු ජන පෙරමුණ පක්ෂයෙන් තරග කරන බව පැවසූ ඔහු ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයට ද එයට එක්විය හැකි බව කියා සිටියේය.

2020 වසරේ පැවැත්වෙන ජනාධිපතිවරණයට හිටපු ආරක්ෂක ලේකම් ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ඉදිරිපත් කරනවාදැයි විදේශ මාධ්‍යවේදියෙකු විමසු විට හිටපු ජනාධිපතිවරයා පැවසුවේ තවමත් එවැනි තීරණයක් නොමැති බවය.

“ජනතා කැමැත්ත අනුව එය තීරණය වේවි. ගෝඨාභය ද නැත්නම් වෙන කවුරු හරිද කියලා”

රාජපක්ෂ කඳවුරට රට තුළ තවමත් 50% ක ඡන්ද ප්‍රතිශතයක් නොමැති බවට ආණ්ඩුව ගෙන එන තර්කය ගැන නැගුනු ප්‍රශ්නයකට පිළිතුරු දුන් හිටපු ජනාධිපතිවරයා පැවසුවේ දැන් ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයට ලැබුණු ජන්දවලින් 75% ක් ජාතික මැතිවරණයකදී තම කඳවුරට ලැබෙන බවය. ඒ හේතුවෙන් 50% ලබාගැනීම ගැටලුවක් නොවන බව ඔහු සඳහන් කළේය.

A Sri Lankan man rides his bicycle past a burnt vehicle a day after anti-muslim riots erupted in Digana, a suburb of Kandy on March 7, 2018. Sri Lanka on March 5 declared a nationwide state of emergency to quell anti-Muslim riots that have killed at least two people and damaged dozens of mosques and homes, a minister said. 'The cabinet of ministers decided on tough measures, including a 10-day nationwide state of emergency,' Minister of City Planning Rauff Hakeem said as police imposed a curfew in the riot-hit central district of Kandy. / AFP PHOTO / STR (Photo credit should read STR/AFP/Getty Images)Image copyrightGETTY IMAGES

පසුගිය සතියේ මහනුවර ප්‍රදේශයේ ඇතිවූ ජාතිවාදී කෝලාහලය ගැන මෙහිදී අදහස් දැක්වූ හිටපු ජනාධිපතිවරයා පැවසුවේ මෙම කෝලාහලයට තම පොහොට්ටු පක්ෂයේ (ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණ) කිසිදු සම්බන්ධතාවක් නොමැති බවය.

ඊට එම පක්ෂය සම්බන්ධ බවට ආණ්ඩුව චෝදනා කර ඇති බව පැවසූ හිටපු ජනාධිපතිවරයා එවැනි සම්බන්ධයක් එම පක්ෂයට නොමැති බව අවධාරණය කළේය.

ප්‍රහාර සම්බන්ධයෙන් පොහොට්ටු පක්ෂයට සම්බන්ධ අය අත්අඩංගුවට ගෙන තිබෙනවා නේදැයි මාධ්‍යවේදියෙකු ඇසූ විට මෙම අවස්ථාවට එක්ව සිටි හිටපු අමාත්‍ය කෙහෙළිය රඹුක්වැල්ල පැවසුවේ රටේ 100 දෙනෙකු අත්අඩංගුවට ගතහොත් එයින් 55 දෙනකු පොහොට්ටුවේ සාමාජිකයන් වනු ඇති බවය. වර්තමානයේ රටේ ජනමතය එය බව ඔහු පැවසුවේය.

“අවාසනාවකට ඔබලා මාධ්‍යවල මේවට හාමුදුරුවරු සම්බන්ධ බවට කිව්වම, මතයක් එන්න පුළුවන් මේකට රාජපක්ෂලා සම්බන්ධයි කියලා” යනුවෙන් හිටපු අමාත්‍ය කෙහෙළිය රඹුක්වැල්ල මාධ්‍යවේදියෙකු නැගු ප්‍රශ්නයකට පිළිතුරු දෙමින් සඳහන් කළේය.

විදේශ ජනමධ්‍යවේදීන් සමග පැවති හමුව
Image captionවිදේශ ජනමධ්‍යවේදීන් සමග පැවති හමුව

මහනුවර ගැටුමේදී කතාබහට ලක්වූ මඩකලපුව ශ්‍රි මංගලාරාමයේ විහාරාධිපති හිමිනම මහනුවර ගැටුමට දින කීපයකට පෙර ජනාධිපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන හමුවූ බව පැවසූ හිටපු ජනාධිපතිවරයා, බොදු බල සේනාවේ ගලගොඩඅත්තේ ඥාණසාර හිමියන් ද ජනාධිපතිවරයා හමුවී ඇතැයි හිටපු ජනාධිපතිවරයා ප්‍රකාශ කළේය.

තම ආණ්ඩු කාලය තුළ අලුත්ගම ගැටුම හටගත් විට එය දිනකින් පාලනය කිරීමට තමන්ට හැකිවූ බව පැවසූ හිටපු ජනාධිපතිවරයා මහනුවර ගැටුම දින ගණනාවක් ඇදී යාම ආණ්ඩුවේ ආසාර්ථක පරිපාලනය පෙන්වන තවත් උදාහරණයක් බව සඳහන් කළේය.

සබැඳි යොමු:

8 Responses to “ගෝඨාභය ජනාධිපතිවරණයට ඒවිද? – මහින්දගෙන් පිළිතුරු”

 1. Nanda Says:

  Both of them will have to travel to USA soon to attend some private matter.

 2. Sarath W Says:

  Why is Mahinda reluctant to Gota as the next presidential candidate? Does he still want to promote Namal for the top job? Gota has the credentials, support of the Sinhala Buddhists and he has a proven record of his capabilities. Is he planning to be like Putin, after his two term presidency, become the PM, change the constitution and become the president for life?

 3. Vaisrawana Says:

  The second picture shows (the already executive)pm Ranil condescendingly giving an ear to his subordinate. But the name that appears above the picture is ‘Gotabhaya Rajapaksa’, which is misleading.

  @ SarathW:

  My own feeling is that MR’s cautious answer to BBC’s question about giving his brother Gota an opportunity to contest the presidential elections should not be interpreted the way you do. He is certainly not against his younger sibling becoming president. His usual method is to make important choices with the people behind him, that is, supporting him. So the proposal to make Gota president must come from the people, which, in any case, MR knows to be a strong probability. Actually, as a farsighted statesman, MR is worried about the future of the state, including particularly the immediate future. The country is being disintegrated and devoured by neoliberal Western imperialism and its scavenging domestic and regional acolytes. Even if Gota becomes president, that won’t be an obstacle to Namal succeeding him, if the latter is able to prove his mettle with the people. However, his alleged parental ambition for Namal is being unnecessarily exaggerated by both friend and foe.

 4. Lorenzo Says:

  Rawana,

  Not only MR, also BR, NR, YR, SR, RR, CR, etc. are AGAINST GR becoming president or PM. GR is NOT promoting relatives. Can you give me ONE EXAMPLE of GR appointing a relative to a HIGH POSITION under him? NO ONE.

  Rajapakshas fear if GR becomes president or PM their sons, brothers, etc. will NOT have a future in politics.

  Another problem is ISRAEL. GR is very close to Israel. MR and others are with the PALESTINIANS.

 5. Vaisrawana Says:

  Renzo

  That is a very malicious criticism of the Rajapakshas. If people like them and elect them to lead the country, so be it. What’s wrong with that? Actually, the presence of good popular leaders like them helps to keep riffraff like Run-Nil out. See the ruin he is causing to the country as an accomplice of foreign interventionists without an iota of concern for the general welfare and wellbeing of the millions of innocent Sri Lankans. With a Rajapaksha around he has absolutely no chance of even dreaming of becoming president. (Not that he will get that chance even if they are not around.) So, he is hell bent on implicating Gota in some crime that he never committed (and is never likely to commit given his generous kindhearted nature about which those close to him know very well; but I am not one of them, have never even seen him in person even from a distance) and on destroying the country that won’t elect him president. Isn’t it just silly? Probably, he wants a police stooge to fabricate some incriminatory evidence and frame him. (Incidentally, it is now well known that certain security forces personnel currently in (probably unwarranted) detention who served under Gota or someone under Gota when he was Defence Secretary are being coerced to give such evidence with the proferred incentive of immediate release from custody; but the heroic soldiers have so far refused to comply.) When that strategy fails, the vicious characters hired for the satanic project will try to give an impression of disunity between the Rajapaksha family members. But who will believe their stories except those who nurse a visceral hatred of them without any reason?

  The Rajapakshas have been in politics since 1936, that is, for more than eight decades. Which other ‘political family’ in Sri Lanka has been continuously in active politics for so long? That is great testimony of the public approval that they enjoy that few politicians could claim. I am writing this because I consider it my duty as a patriotic Sri Lankan to defend the good name of a potential future president whose advent in that position (if Sri Lankans are lucky enough) will definitely restore the country to the level of political stability and economic development that was achieved in the 2009-14 period under his brother’s stewardship. Unless that happens, our beloved motherland will have no future, and will vanish from the firmament of history for ever.

 6. Lorenzo Says:

  My3 is planning to bring GR as SLFP presidential candidate.

  Pohottuwa presidential candidate is BASIL.

  GR was not happy with SLPP and kept away from the election. Now SLPP won the election Basil is taking all credit.

  GR and My3 are BEST FRIENDS. My3 always stopped police from arresting GR.

  DISPUTES between MR and GR include LANZA. GR ordered STF to arrest Lanza but MR stopped it.

  My3 supported UNHRC resolution 30/1 against SL to get GR to his side. IF GR doesn’t co-operate, My3 will make him pay. A STUPID move but this is how My3 operate.

 7. Lorenzo Says:

  Rawana,

  Don’t forget not all Rajapaksha family members were together!!

  Basil was in the UNP for some time. Nirupama also joined UNP.

  MR made it clear GR is NOT coming to presidential election from SLPP. Basil is their presidential candidate. MR is their PM. GR will be once again just defence secretary. 2025 presidential candidate will be NR.

  GR has NO future within SLPP.

 8. Vaisrawana Says:

  Thank you, Renzo. But, I am sorry you remind me of Goldsmith’s The Village Schoolmaster who “e’ven though vanquish’d .. could argue still”. No hard feelings, though. No more replies, either. Bye for now!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2023 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress