හේ රනිල් නම් විය
Posted on April 6th, 2018

වෛද්‍ය රුවන් එම් ජයතුංග

රනිල් වික්‍රමසිංහ යනු 1977 කැබිනට්ටුවේ ලාබාලතම මෙන්ම අත්දැකීම් අඩුම වූ අමාත්‍යවරයා විය​.  නමුත් කාලයත් සමග දේශපාලන ප්‍රවාහයන්ට මුහුණ දීම මගින් ඔහු මනා පරිචයක් ලැබීය​.
රනිල් බටහිර සංස්කෘතියේ මෙන්ම ක්‍රිස්තියානි හැදියාව ඔස්සේ හැදී වැඩුනු පුද්ගලයෙකි. එම නිසා ඔහු තුල අනෙකුත් ශ්‍රී ලාංකික දේශපාලකයන් අතර දක්නට නොමැති ශිෂ්ට බවක් තිබේ. ඔහු සංස්කෘතියුක්ත මිනිසෙකි. ඔහු වියාජ ලෙස පූජක පක්‍ෂය සරණ නොයන්නෙකි. ගැලරියට ආමන්ත්‍රණය නොකරන්නෙකි. ඔහු තුල තිබෙන ඉංග්‍රීසි දැණුම මෙන්ම බොහෝ පොත පත කියවා උකහා ගත් ඥානය නිසා ඔහු අන්තර්දෘෂ්ටියක් තිබෙන රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකයෙකි.  ඔහු දිවයින් මානසිකත්වයෙන් ඉවත් වූ ලෝකය කේන්ද්‍ර කොට සිතන දේශපාලාඥයෙකි. ඔහුගේ චින්තනය ගැඹුරුය​.
ප්‍රශස්ථ දේශපාලාඥයෙකු ලෙස  දෘෂ්ටියක් තිබුනද  රනිල් වික්‍රමසිංහ තුල ඔහුට ආවේනික දුර්වලතා මෙන්ම සීමාවන් දක්නට තිබේ. තුන්වන ලෝකයේ දේශපාලන සංස්කෘතියට රනිල් වික්‍රමසිංහ නොගැලපෙන්නේ මේ නිසාවෙනි. තවද  රනිල් තුල යම් ආකාරයක සන්නිවේදන ගැටළුවක් තිබේ. එසේම ජනතාව අතරදී ඔහු තුල තිබෙන අඩු සභානුභූතිය කැපී පෙනෙයි. ඔහු තමා කේන්ද්‍ර කොට ( self centered ) තීරණ ගන්නෙකි. අන්‍යන් ගේ හැඟීම් වටහා ගැනීමේ දුබලතාවන් තිබේ.  මේ නිසා ඔහු තුල මඳ වශයෙන් වර්ධනය වූ ඕටිස්ටික (Autism) ලක්‍ෂණ තිබෙන බව සැක කල හැකි සාධක තිබේ. සාමාන්‍ය ජනතාව රනිල් වික්‍රමසිංහව මිස්ටර් බීන් ලෙස උපමා කරන ලද්දේ මේ ඕටිස්ටික ස්වභාවයන් නිසාය​. එසේම ඔහු අන්තර්වර්තික (introverted ) චරිතයකි. මෙවැනි චරිත තුන්වන ලෝකයේ දේශපාලන පොර පිටියට නොගැලපෙන්නෝය​.
රනිල් වික්‍රමසිංහ ඔහුගේ මාමා වූ ජේ ආර් ජයවර්ධන මෙන් බලය කෙරෙහි ආශක්ත වූ චරිතයක් නොවේ. ඔහු ඉවසිලිවන්ත හා ආකර්මණ්‍ය චරිතයකි. දේශපාලන ප්‍රවාහයන් නිර්මානය කරනවාට වඩා මතුවන දේශපාලන ප්‍රවාහය ඔස්සේ පිහිනා යාම ඔහු ප්‍රිය කරයි. බලය ලැබුණු වහාම ඔහු තමාට බලයට ඒමට පාර සකසා දුන් පුද්ගලයන් අත හැර තමන් ගේ සීමාසහිත වූ මිතුරු අභ්‍යන්තර කවය උකුලට ගනියි. මේ නිසා රනිල් පාක්‍ෂිකයන් ගේම දෝෂ දර්ශනයට ලක් වෙයි. මේ තත්වය රනිල් තුල ඇත්තේ ඔහු තම පන්තිය පදනම් කොට සිතීම නිසාය​. ඔහු වඩාත්ම විශ්වාස කරන්නේ තමන් ගේ මිතුරු කවයයි. ඔවුන් අතරදී රනිල්ට  සුරක්‍ෂිතභාවයක් දැනේ. තීරණ ගැනීමේදී මේ අභ්‍යන්තර කවයට ඔහු සවන් දෙයි. මේ නිසා ඔහු ඇතැම් විට හාණිදායක තීන්දු ගනී.
 රනිල් බොහෝ විවේචන වලට මුහුණ දුන් පුද්ගලයෙකි. රනිල් සමරිසියෙකු බවද බටලන්ද සිද්ධිය නිසා ඔහු නිර්දය කුරිරු චරිතයක් ලෙසටද ඔහුගේ විරුද්ධවාදීන් ඔහුව විවේචනය කරති. මේ කරුණු වල සත්‍ය අසත්‍යතාව අප නොදන්නෙමු.  රනිල් සමරිසියෙකු වීම වරදක් හෝ රෝගී තත්වයක් නොවේ. එය ඔහුගේ අයිතියකි. එහෙත් රනිල් ගේ ලිංගික දිශානතිය සමහරක් විට ඔහුගේ දේශපාලන තීරණ ගැනීම් වලදී ඉස්මතු වෙයි. අවිඥාණිකව  සමරිසි ආශයන් යටපත් කිරීමේ වෑයමත් එම නිසා මතුවන අවිඥාණික මානසික ගැටුම් මත ඇතැම් විට කෘර ගති ලක්‍ෂණ මතු වීමත් මනෝ විද්‍යාඥයන් විසින් අධ්‍යනය කොට තිබේ. මේ නිසා යම් ලෙසකින් බටලන්ද චෝදනා සත්‍ය නම් රනිල් තුල තිබෙන නිර්දය ස්වභාවය අවබෝධ කර ගත යුත්තේ මේ අනුසාරයෙනි.
රනිල් වික්‍රමසිංහ යනු සර්ව සම්පූර්ණ දේශපාලාඥයෙකු නොවේ. එහෙත් නූගතුන් , මැරයන් , කුඩු කාරයන් , ස්ත්‍රී දූෂකයන් පිරුණු පාර්ලිමේන්තුවක  රනිල් වික්‍රමසිංහ යනු සුළු වශයෙන් හෝ ජනතාවට ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය පිලිබඳව බලාපොරොත්තුවක් තැබිය හැකි පුද්ගලයෙකි.
වෛද්‍ය රුවන් එම් ජයතුංග 

5 Responses to “හේ රනිල් නම් විය”

 1. Christie Says:

  රනිල් පැටිය ස්කෝලෙ යන කලෙ වටපිට කොල්ලො ස්කෝලෙට පයින් තනියම තමයි ගියෙ.

  හැබැයි රනිල් ගියෙ ආය එක්ක.

  මිනිහගෙ යාලුවො තමයි 2005දී මිනිහට කැපුවෙ.

  ඒ යාලුවොමයි 2015 දී මිනිහව වෙල්ලාවට නැග්ගුවේ.

 2. DR M D P DISSANAYAKE Says:

  Very fine analysis Dr Jayatunga. We have news that for week-ends RW goes hunting, Galle remove bungalow, a distinct castle. That is private business, after all RW can be proud that he is in the company of Great Plato, Michelangelo, Leonardo da Vinci, etc.

  Sri Lanka is a Buddhist country. Can we have a homosexual as PM or President. His personal apetite is influencing the decision making process in his Job, trying to recognise LGBT and same sex marriage. This is what irk me.

  Sooner we get rid of this human parasite from the political stage, better for a civilised nation like Sri Lanka. After retirement, we may ask RW to start writing books, like Dale Carnagie….

 3. Naram Says:

  I congratulate Ruwan for getting into the nub of the matter in his short assessment. Regarding Dr MPDMD’s comment my own take is that sexual proclivities need not have a religious disapprobation particularly from highly introspective Buddhist quarters that believe in analyzing ones own sensory yearnings. UNP has a very traditional vote base of property owning middle class for yonks of years mainly based in the maritime provinces with a tingling of new rich class. Second element is shrewder and often prefer to hedge their bets. Power of the religion may be more illusory than real, despite the shiny paint in the temples. More astute observers feel worldly savvy class of politicians of Rajitha / Sachin Vaas / SBD / Mervyn S / Duminda S have more power than the traditional Ravi K / Malith S / Mano G faction.

 4. Kumari Says:

  Ranil has not only autism, but many more illnesses. To start with he has no shame (any other person would have resigned just for the fact that a No Confidence Motion was tabled), He pretends he doesn’t understand, but he does (He needs to be holding power to carry out the assignment given to him by the International Community. He and Sirisena are the right candidates for the Regaining Sri Lanka project of the West.

 5. Ancient Sinhalaya Says:

  Traitor chief die hard catholic token Buddhist Mega Thief Mega Thakkadiya Bay Gal Karaya walking crime bomb with the
  timer set for 10-20 years Batalande Wadakaya Pol pot r@nileech wickrama Sinhala killer can be likened to a man
  holding koti walige. That’s why r@nileech can’t get out of the thieves den. The minute papatharaya lose its job, there
  will be a long queue with daggers drawn for the low life’s blood. For this reason, pathetic Wadakaya wants to die on
  the job. It will start another mussie riot to extend the term of the den of thieves.

  People still singing praises of the biggest traitor ever in the history of Sri Lanka. They have conveniently forgotten
  *60,000+ Sinhalese lives during r@nileech’s BHEESHNA SAMAYA
  *Batalande torture camp where he and his catholic police top brasses/deshapaluwan tortured and killed scores of
  Buddhis jvpers
  *100,000+ mainly Sinhalese cannon fodder during r@nileech’s UNPatriotic_rats catholic tigers of tamil drealam project
  *Rs 5585 billion day light robbery at the CB with r@nileech’s catholic mafia
  *Giving half the country to its catholic buddy barrel man hitler mala paharan with the CFA in 2005
  *Creation of ever Sri Lanka hating, Mother Lanka dismembering diasporats
  *Proposed TLC constitution (tamils, lebbes, catholics 3 countries, sorry no place for Sinhalese Buddhists) by r@nileech; now it will gather pace since Tamil Nadu
  Alliance aka TNA and Sri Lanka Multiplying Community aka SLMC saved r@nileech’s pathetic skin at the NCM
  *giving the chance to beg on streets after retirement for the government servants by the Wadakaya’s abolition of state
  pension
  *stopping teaching Buddhism in schools to please tamils and mussies
  *stopping teaching history in schools to please tamils and mussies
  *sending millennium city intelligent officers to the catholic tigers of tamil drealam bullet to expedite the creation of a
  catholic country
  *giving land deeds to 2,500+ tamils in upcountry to expedite the greater drealam project

  The treachery list goes on and on. The traitor chief Batalande Wadakaya isn’t a Buddhist most of the Sinhala modayas
  know except that pinbath gilamin Buddhism destroying thibbotte bathgotte. But is r@nileech a Sinhalese? He can’t be
  when you look at the treachery list. But still a lot of Sinhala modayas support the Wadakaya and heap praises upon it.
  The reason? Variety of reasons. It is so fashionable to be a UNPatriotic_rat party supporter or r@nileech always wears a
  tie and coat, when even showering etc. etc. So the Wadakaya carries on regardless destroying Sinhalese race, Sri
  Lanka and Buddhism with the blessing of some Sinhala modayas.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2021 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress