All Sinhala of whatever political affiliation unite to fight against anti Sinhala Buddhist activities of Yahapalanaya Government.මොන දේශපාලන පක්ෂකයක හො වේවා ඔබ සිංහලයෙක් නම් සිංහල  බෞද්ධ අයිතිවාසිකම් විකුණන මේ උම්මත්තක යහපාලනය ආණ්ඩුවට විරුද්ධව නැගීසිටින්න.
Posted on April 26th, 2018

By Charles S.Perera

All  Sinhala whether of UNP, SLFP,JVP,SLPP of JHU unite as one against Sirisena and Ranil Yahapalanaya Government selling the Culture, Religion, Land  and all the Sinhala Buddhist values in the name of reconciliation with Tamils, which they do to honour their allegiance to USA and the West, which they  undertook to do  by sponsoring the USA Resolution in Geneva against Sri Lanka and its Armed Forces.

ඔබ එක්සත් ජාතික පක්ෂයෙ, ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයෙ, ජාතික විමුක්තිපෙරමුනේ , ශ්‍රී  ලංකා පොදුජන පෙරමුනේ, හෝ  ජාතික හෙලුරුමයේ  ආදී  මොනම දේශපාලන පක්ෂයක සාමාජිකයෙක් උවත් මොන ආගමක උවත් ඔබ සිංහලයෙක්නම් දෙමළුන් සමග සංහිඳියාව යයි කියාගෙන ඇමෙරිකාවෙත්, බටහිරත්,  විදෙස් ගත දෙමලුන්ගේත්  උවමනාවන් සඳහා රට ජාතිය ආගම විකුණන උම්මත්තක සිරිසේන රනිල් යුවලගේ යහපාලනයට විරුද්ධව එකාමෙන් නැගී සිටිය යුත්තේ ඔබේ ආදර මවුබිමට ඔබතුල තිබිය  යුතු  අසමසම, වෙන සියලු බැඳීම් ඉක්මවාගිය අති ඉමහත් දේශප්‍රේමය නිසාය.

ඔබ එසේ ඔබේ ජාතියටත්, රටටත්, ආගමටත් ඔබේ ජීවිතයටත් වැඩිය ගෞරවයක් ආදරයක් නොමැත්තේනම් මෙය නොකියවා සිටයත් කමක් නැ.

In uniting against the continuing reconciliation with Tamils by Yahapalanaya Government, you may not honour your duty towards your political party affiliation but you are asserting your patriotism to the country into which you were born. Your duty to your motherland is greater than your duty towards the political party you belong to.

මේ යහපාලන ආණ්ඩුව දේමලුන්සමග ගෙනයන ඒකපාක්ෂික සංහිඳියාවට විරුද්ධව ඔබේ දේශපාලන බැඳීම් නොතකා සියලුම සිංහල ජනතාව සමග එකාමෙන් නැගීසිටීමෙන් ඔබපෙන්වන්නේ ඔබේ රට ජාතිය ආගම වෙනුවෙන් ඔබ ජන්මයෙන්ම උරුමකරගත්  ඔබේ  දෙශප්‍රේමය බව සලකන්න.  දෙමළුන් උන්ගේ ජාතිමාමකත්වයෙන් උමතුවී සිංහලයන්ගෙන් වෙන්වී වෙනම ප්‍රදේශයක් ඔවුන්ගේම කරගැනීමේ උත්සාහයම සිංහලයන් සිංහලයන්වශයෙන් මේ දෙමල ප්‍රහාරයට විරුද්දව නැගීසිටීම ඉතා වැදගත්ය, කාලෝචිතය එමෙන්ම එය ඔබේ යුතුකමක්දවේ.

Maithripala Sirisena though a farmer’s son, is so taken up by his new found interest in the mingling with the whites of the Western world will not bat an eye to sacrifice the Culture, Buddhism and the territories of Sri Lanka for a so called  reconciliation , to please his new found  friends of the West who had demanded his strict adherence to reconciliation with the Tamils in Sri Lanka.

මයිත්‍රීපාල සිරිසේන ගොවියකුගේ පුතෙක් උවත් ජනාධිපතිවීමෙන් පසු  බටහිර සුදුජාතීන් සමග මිශ්‍රවීමනිසා ඇතිකරගෙන තිබෙන අසීමිත  මාන්නය නිසා ඔහුගේ සිංහලකමත් අමතකවීතිබෙන බවක් පෙනේ.

ඒ ඔහුගේ අලුත් ජීවිත රටාව නිසා  ඔහු අප සිංහල දිවයිනේ සිංහලකමත් බෞද්ධ ආගම හා සිංහල බෞද්ධ සංස්කෘයතියත්, ඔහුගේ අලුත් බටහිර සුදු මිතුරන්ට  ඕනෑ දෙමලුන් සමග ඇතිකරගත යුතු සංහිදියාව වෙනුවෙන් ඇස්පිල්ලමක්වත් නොගහා කැපකිරීමට ඔහු සුදානම්ය. ඒ සඳහා ජනතා විමුක්ති පෙරමුණද එක්සත් ජාතික පක්ෂය සමග එක්වී ක්‍රියාකරන බවක් පෙනේ.

Sirisena and Ranil do everything to please the Tamils, supported by JVP. It was a week or two before that a delegation of Northern Provincial Councillors had gone to meet the High Priest in charge of the Sambodhi Vihara in Kokuvil, Mulaitivu to ask him to show them the deeds of the land on which the Sambodhi Vihara has been built.

Are we now in Sri Lanka ? What has Maithripala Sirisena and Ranil Wickramasinghe as President and Prime Minister of Sri Lanka have to say to this –anti reconciliation activity of the Tamils of the North ?

සංහිදියාව වෙනුවෙන් හැමදෙයක්ම  දෙමලුන්ට දෙන්න සුදානම් මේ සිරිසේන රනිල් උම්මත්තක යහපාලනය  නොබෝදා පලාලි හී  ඇති ආරක්ෂක කලාපයන් අක්කර 685ක්ම ආපසු දෙමළුන්ට දෙද්දී උතුරේ සිවඥානම් ඇතුළු ප්‍රාදේශීය සභිකයන් පිරිසක් මුලතිවුහී  කෝකිලායි වල තිබෙන සම්බෝධි විහාරාධි පති ස්වාමීන්වහන්සේ හමුවී උන්වහන්සේට මුලතිව්හි පදිංචියට ඇති අයිතිය කුමක්ද  සම්බෝධී විහාරය පිහිටා ඇති ඉඩමේ ඔප්පුව පෙන්වන්නයි බලකර තිබේ.

මේ පිළිබඳව තව අද වෙනකම්ම ජනාධිපති සිරිසේනවත්  රනිල් අගමැතිවරයාවත් වචනයක්වත් කියා නැත. ඒ ඇරත්  උතුරේ නැගෙනහිර මුලතිවුහී  සිංහලයන් පදින්චිකරනවාටත් මායාපුර ගම්මානයේ මාලුඅල්ලන්ගේ  පවුල් 500ක් පදිංචිකරවීමටත් විරුද්ධව ටී ඇන් ඒ  ප්‍රාදේශී සභික රවිහරන් සාකච්චා ආරම්භකර ඇති බවත් ඒ පිළිබඳව ජනාධිපති වරයාට හා අගමැතිට දන්වා ඇති බවත්  ඔවුන් පවසයි.

මෙන්න දෙමලු සිරිසේන රනිල් යහපාලන ආණ්ඩුව  ඇස්වහගෙන සංහිදියාව වෙනුවෙන් කරන කැපවීම්වලට කෙලෙහිගුණ සැලකීම.  මේ දක්වා අක්කර දහස් ගණනක් ඉඩම් දෙමළුන්ට ආපසුදී යුද හමුදාව උතුරෙන් අහක්කරද්දී දෙමළුන්ගෙන් අපට ලැබෙන ප්‍රති උපකාර පෙනෙනවද ?

The Tamils are  an ungrateful people. They have forgotten how the Sinhala Armed Forces rescued 300,000 Tamil civilians kept as human shield by the terrorists. They have forgotten that because of the Sri Lanka Armed forces their children could now go to school without fear of being kidnapped by the terrorists to make soldiers of them and train them as suicide bombs.

 

මේ කෙලිහිගුන නොදන්නා දෙමල හැත්තට අමතකවෙලා අපේ සිංහල යුධ භටයින් විසින් ඔවුන්ගේ ජීවිතගැනවත් නොසලකා ත්‍රස්තවාදීන් විසින් ප්‍රාන ඇපයට ගත් 300,000 අසරණ දෙමල ජනතාව බේරාගත්තු  වීර ක්‍රියාව. ඔවුන්ට දැනටමත් අමතකයි දැන් ඔවුන්ගේ දරුවන්ව  ත්‍රස්තවාදීන් විසින් පැහැරගෙන ගොස් ඔවුන්ගේ සොල්දාදුවන් හෝ  බෝම්බ බවට  යොදාගැනීමේ බියක් නොමැතිව  පාසල්වලට යන්න පුවන්බව.

 

North Provincial Councillor T Raviharan organised protests in front of the Mullaitivu  Distict Secretariat on the 10th April,2018,  to oppose the settlement of  Sinhala from the South.  The Tamils raised objections in December, 2017,  against holding funeral rights of the late Gnanananda Thero the Chief Prelate of the Nagavihara in Jaffna.

 

උතුරේ ප්‍රාදේශීය සභික  රවිහරන්  2018 අප්‍රේල් 10 වනදා මුලතිවු  දිස්ත්‍රික් කාර්යාලය ඉදිරිපිට දකුණේ සිංහලයින් උතුරේ පදිංචිකරවීමට විරුද්ධව  පෙළපාලි පැවැත් වුවා. උන් 2017 දෙසැම්බර මාසයේ  යාපනයේ විහාරාධිපති අපවත්වූ ඥානානන්ද ස්වාමීන්වහන්සේගේ ආදාහන කටයුතුවලටත් විරුද්ධව පෙලපාලි පැවැත්වුවා. මලසිරුරක් ආදාහනය කිරිමටත් විරුද්ධවන තරම්  නින්දිත දෙමලුන් සමග තව ඉස්සරහට සංහිදියාව ගෙනියන්න පුලුවන්ද ?

 

Now they want to put up statues of terrorist leaders in the north and at the same time oppose the construction of Buddha Statues.  They want a Constitution  removing protection for Buddhism from it and making it a federal Constitution in form.

 

බෞද්ධ ප්‍රතිමා පිටුවන්න එපායයි  යුද හමුදාවට තර්ජනය කරන මේ වනචර හැත්ත දැන් ත්‍රස්තවාදී නායකයන්ගේ  පිලිරු  පිහිටවන්න යෝජනා කරතියෙනවා . මේවාට යහපාලනය  විරුද්ධවන බවක් තාමත් ප්‍රකාෂකරලා නැ.  මේ  අතරයි අමෙරිකාව, බටහිර රටවල්, එක්සත් ජාතීන්, ජිනීවා නුවර මානව හිමිකම් සමුළුව පුනපුනා අපට කියනවා තවතවත් සංහිදියාව සඳහා අවශ්‍ය තාවයන් සපුරාලන්ට ඕනේ කියල.

 

The USA and the West, UN, EU and UNHRCouncil Geneva keep reminding Sri Lanka to make more political concessions to Tamils.

 

It is now time that all Sinhala without distinction of their political affiliations and religious beliefs unite as one to stop the Yahapalanaya Government of Sirisena and Ranil from making  further concessions for reconciliations with the Tamils. The Yahapalanaya Government   should settle the Sinhala who had been displaced  during terrorism back in the North and East.

 

මොන දේසපාලන අදහස් තිබුනත්  මොන ආගම ඇදහුවත් සිංහලයන් වශයෙන් අද අමෙරිකාවට, බටහිරට හා විදෙස් ගත දෙමලුන්ගේ ඕනෑඑපාකම් අනුව කටයුතුකරමින් ශ්‍රී ලංකාව අගාදියට ඇදගෙන යන යහපාලන ආණ්ඩුවට ඔවුන්කරන අපරාධය වටහාදී මෙරට ගලවාගැනීම අප හැමදෙනාගේම පරම යුතුකමකි.  ඒ නිසා තවතවත් දෙමළුන්ට  මේ සිංහල රට පාවා නොදී  උතුරේ අවතැන්වූ සිංහලයන් නැවතත් එහි පදිංචි කරවා මේ රට හැම දෙනාටම සාමයෙන් ජීවත්විය හැකි බෞද්ධ සිංහල රටක් කිරීමට නැගීසිටිමු.

 

Sri Lanka belongs to all, to the  Sinhala first,  and then to the Tamils and Muslims  who were born in Sri Lanka.  As the Tamil provincial Councillors seem to be taking the law into their own hands, more Military camps should be re-established in the North and East to safeguard the Sinhala settlers from being harassed by the Tamils and the Tamil Provincial Councillors.

 

The Tamils and the Provincial Councillors should be warned to stop interfering with the Sinhala families and Buddhist Viharas in the North and East, and that they would be prosecuted for any such harassment or interference.

ශ්‍රී ලංකාව පලමුව සිංහල හා මේ රටේ ඉපදුන දෙමල මුස්ලිම් හැමදෙනාටම එකසේ  සාමයෙන් හා සතුටින් ජීවත්විය හැකි  රටකි. උතුරේ දෙමළ ප්‍රාදේශික සභිකයින් නීතිය ඔවුන් අතට ගෙන ක්‍රියා කරන බැවින් සිංහල පදිංචිකරුවන්ගේ ආරක්ෂාව  හා දෙමල ප්‍රාදේශික සභිකයින්ගෙන්විය හැකි අතවර හා අපහසුතාවයන්  වැලක්වීමට   නැවතත්  උතුර හා  නැගෙනහිර යුදකදවුරු තව කිහිපයක් පිහිටුවා  සිංහල පදිංචිකරුවන්ට හා බෞද්ධ විහාර වල වැඩ වාසයකරන භික්ෂුන් වහන්සේලාට  හිංසා පීඩන කරන දෙමළුන්ට නීතිමාර්ගයෙන් කටයුතු කරන  බව ප්‍රකාශකර  තවදුරටත් මේ ආණ්ඩුව දෙමළුන් සමග සංහිදියාව සඳහා ගෙනයන ක්‍රියා වහා නතරකරනලෙස බලකිරීමට  සියලදෙනාම එක්රැස්වන්න. මේ විරුද්ධතාවය  ඔබගේ මුහුනුපොත් මගින්ද ප්‍රකකාශය කරන්න.

11 Responses to “All Sinhala of whatever political affiliation unite to fight against anti Sinhala Buddhist activities of Yahapalanaya Government.මොන දේශපාලන පක්ෂකයක හො වේවා ඔබ සිංහලයෙක් නම් සිංහල  බෞද්ධ අයිතිවාසිකම් විකුණන මේ උම්මත්තක යහපාලනය ආණ්ඩුවට විරුද්ධව නැගීසිටින්න.”

 1. Christie Says:

  දෙමලු කියන්නේ ඉන්දියානු පරපෝසිතයන්ය.

  Tamils and other Indians outside Indian subcontinent are Indian Colonial Parasites.

  ඉන්දියානු පරපෝසිතයන් අප රටෙ පමනක් නොව වෙනත් බිරිතානි කොලනිවලත් සිටිති.

  These Indian Colonial Parasites are in all other tropical former British colonies now colonies of the Indian Empire.

  මොවුන් ෆිජිසිට ගුයාන දක්වා ඉර නොබසින ඉන්දියානු අදිරදයක සිටිති.

  These Indian Colonial Parasites are in Indian Colonies from Fiji to Guyana where the sun never sets.

  මොවුන් සැමදෙනාම ඔවුන්ගේ යටහ් විජිතවල වැසියන් පාගා දැමීමට කටයුතු කරති.

  These Parasites keep their host sunder control, suck them off and slowly destroys them.

  සිරිසේන පත් කිරීමට පොදු රද මඩුලෙන්න් චන්ද විමසුමට ආවේ ගුයානා වල හිටපු නායකයකු වන බාරත් ජග්දීවො නැමැති ඉන්දියානු පරපෝසිතයෙකි.

  It was Bharat Jugdevo a former leader of Guyana an Indian Colonial Parasite who came here as the Commonwealth Election Monitor to oversee the election of Sirisena the Indian and Indian Colonial Parasite financed Presidential Candidate at the last election.

  සින්හල අපි දේසපාලන හා ආගම් බේද අතහැර එක්වී ඉන්දියානු පරපෝසිතයනුන්ටත් ඉන්දියානු අදිරදයටහ් එරෙහිව නැගී සිටිය යුතුය.

  Sinhalese should give up their political and religious differences and unite and stand up to Indian Colonial Parasites and the Indian Empire.

 2. Hiranthe Says:

  Thank you for a great article CSP.

  This should be published in SL main stream media or someone should print leaflets with these facts in both languages and if possible with Tamil too and distribute all over the country.

 3. ranjit Says:

  I agree fully with hiranthe’s comment on Charles fabulous article. Yes we need to stand up. Somebody who loves this nation must take the lead without any fear. We suffered three and half years and that is more than enough. This is going too far with this treacherous Yamapalanaya government led by a silly goat spineless Maru Sira and underworld batalandaya. Yankee Ranil and sarong Johnny Sira playing havoc with our country as if it is their personal property. They should be replaced immediately by a democratic corruption free government which safeguard Buddhism and the sinhala population. We are sick and tired of this evil government which brings misery to our people day after day with high cost of living and other corrupt practices. Vote all of them out for god’s sake on the next general election and help to bring a fully democratic government led by a sinhala buddhist. Wake up maha sanga and the sinhala buddhists to save our motherland. No time to waste.

 4. SA Kumar Says:

  Sri Lanka belongs to all, to the Sinhala first, and then to the Tamils and Muslims who were born in Sri Lanka. – now you know why We call you M……, My Sinhela Sakodaraya … Indian flag is fly in Yalpanam , why not Your Sinha Kodiya or our Koddiya Kodi ????

  Mother Lanka is kaput now !!! only We both Modaya & Sakkiliyar can cry, nothing else We can do for our own foolishness !
  Ayo , Ayo , Ayo Thaye … Mother Lanka …..Mamo , Mamo , Mano…..

 5. DR M D P DISSANAYAKE Says:

  We have a Prime Minister who insulted National Anthem of his country. Most our Cricketers do not know Namo Namo Matha. Our PM insulted buddhism in Parliament, clapping and singing, Buddan Saranan Gachchami. Our President think we got the Independence only 30 years ago, that was his speech on Independence day. We have PM, who has apparently misappropriated Central Bank, but this Maha Hora is living with full Army and Police security in Temple Trees. He is being paid a fancy salary and perks with top security to encourage aiding and abeting state funds. We have a Prez. whose brother hold monopoly for Rice Mills and create artificial shortage of staple food.

  Sinhala culture and its heritage is safeguarded by only a few percentage of 72% sinhalese. But among those few, there are Greats like Senanayake Weraliyadda, what a singer he is, when Nanda Malini refuse to sing her best song Mey Sinhala Apagay Ratai, anymore.

  The recent Cultural Show on Sinhala New Year Day at the Showgrounds, Castle Hill, Sydney, was a well organised event with young and elderly artist

 6. L Perera Says:

  The powers that be – mainly the US, UK , Canada and the like can ONLY preach to Sri Lanka about human rights and racial Harmony. But they dare not support an Elam, like the Tamils of the north are clamoring for. If they do, the named countries and many others will have similar demands from their minority ethnic groups..

 7. DR M D P DISSANAYAKE Says:

  Dear Charles, A great article, in two languages. Thank you for the time taken and presented.
  We have a Prime Minister who insulted National Anthem of his country. Most our Cricketers do not know Namo Namo Matha. Our PM insulted buddhism in Parliament, clapping and singing, Buddan Saranan Gachchami. Our President think we got the Independence only 30 years ago, that was his speech on Independence day. We have PM, who has apparently misappropriated Central Bank, but this Maha Hora is living with full Army and Police security in Temple Trees. He is being paid a fancy salary and perks with top security to encourage aiding and abeting state funds. We have a Prez. whose brother hold monopoly for Rice Mills and create artificial shortage of staple food.

  Sinhala culture and its heritage is safeguarded by only a few percentage of 72% sinhalese. But among those few, there are Greats like Senanayake Weraliyadda, what a singer he is, when Nanda Malini refuse to sing her best song Mey Sinhala Apagay Ratai, anymore.

  The recent Cultural Show on Sinhala New Year Day at the Showgrounds, Castle Hill, Sydney, was a well organised event with young and elderly artists, who sang and danced new and old songs . One guy sang a song and his voice was exactly the same as Darmadasa Walpola.

  We have lot of hardword to do and all young and old generations should be further encouraged.

 8. helaya Says:

  I agree 100% with Hirantha. Can we start a fund to do printing work. I will be in Sri Lanka mid June. Please let me know what we can do to bring this general public. Printing would not be that expensive. Sira gave into Muslim demand not celebrate Vesak in May. Reason is Ramada falls on May 20th to early June. So you can guess what is happening.

 9. Fran Diaz Says:

  Charles is quite right.
  ONLY a UNITED country, anywhere, will survive the times to come.

  ———-

  Climate Change, polluted Air, Water & Food are the real enemies of all mankind.
  We can also add the over population factor too – this can be easily addressed through safe birth control methods, voluntarily done via eduction given to the general public everywhere where there is overcrowding.
  Fight those factors, not each other !

 10. Hiranthe Says:

  @Helaya,

  Fantastic idea. We can do something for Mother Lanka in return. We can contribute to this noble cause. It is a pleasure. Distribution of leaflets will be an issue and hopefully local temples etc might help. Without a local help it will be not possible. Biggest problem is Yama palakayo will be offended and they can put you behind the bars. That is why we have to get a strong local support.

  Safe option is to give the assignment to an already established organisation with the funds and leave them to handle it without risking your return trip. We can continue such projects for future also to safeguard Mother Lanka.

  (To me the most dangerous issue which can lead to destroy Mother Lanka is the Provincial Council system (13a). If we can create the urgency in ordinary folks to force the abrogation of 13a, it will be a great thing)

  BTW, are we allowed to publish our contact details in messages in Lanka Web? It could be against their policy..

 11. Ancient Sinhalaya Says:

  For the survival of the Sinhalese race, Sri Lanka (in one piece) and Buddhism you have to get rid of anti Sinhalese, anti Buddhist, anti Sri Lanka traitor catholic run UNPatriotic_rats. Sinhala modayas will wonder how come when it has a lot
  of Sinhalese (pseudo Sinhalese). The reason for the low lives’ anti Sinhalese, anti Buddhist, anti Sri Lanka stance the UNPatriotic_rats know they don’t get many Sinhalese votes and have to rely on tamils, mussies and catholics votes. What’s more all 3 traitors give them their votes 100%. To add to this UNPatriotic_rats have to dance to the tune of catholic west. Then is there any wonder for the traitor UNPatriotic_rats’ anti Buddhist, anti Sinhalese, anti Sri Lanka stance. This started after SWRD formed a new party and started giving Sinhalese their fair share. This angered anti Buddhist brigade and he was eliminated.

  Since then starting from traitor alugosuwa (to Sinhalese only) jr@ to current traitor chief die hard catholic token
  Buddhist mega thief mega thakkadiya bay gal karaya walking crime bomb with the timer set for 10-20 years
  Batalande Wadakaya Pol Pot r@ni_leech wickrama Sinhala killer have been destroying Sinhalese race, Sri Lanka and
  Buddhism like there is no tomorrow. What’s more there are still a lot of Sinhala modayas support these Sinhalese race,
  Buddhism and Sri Lanka destroying murderous (Sinhalese only), thieving, lying, corrupt UNPatriotic_rats.

  Just look at some of the things these traitor low lives UNPatriotic_rats have done in the past 40 years to destroy
  Sinhalese race, Sri Lanka and Buddhism.
  *opposing FREE education bill by CWWK knowing it’s going to benefit rural Sinhalese (tragedy is there are
  educated people who got to high positions support these UNPatriotic_rats. Shouldn’t be surprised; Sinhalese!)

  *introducing 13, 13A by jr@ to break up Sri Lanka to please its ardent supporters tamils, mussies and catholics,
  india and the west (vast country with several time zones, no road, no phones, difficult to govern?). Now there are
  1000s of traitor low lives deshapaluwan whose only job is to plunder, plunder whatever we have

  *Bheeshana samaya by thambi mudiyanselage jr@, lk porisada r@, r@ni_leech: 60,000+ Sinhalese Buddhists gone

  *catholic tigers of tamil drealam by r@ni_leech’s catholic buddy barrel man hitler mala paharan: 100,000+ mainly
  Sinhalese sacrificed saying the war was unwinnable. Even its catholic buddies r@ni_leech, karunkaya etc mocked the
  army, navy, air force saying Thoppigala is a jungle and going to Madawachchi and saying going to Kilinochchi. They
  know with their henchmen in the printed media, Sinhala modayas will be kept in the dark

  *r@ni_lecech’ catholic buddy given half the country on a plate in 2005 with the CFA

  *r@ lk porisada sent 600+ policemen to catholic tigers of tamil drealam

  *r@ lk porisada gave weapons to catholic tigers to kill our own soldiers

  *Batalande wadakaya’s torture camp where r@ni_leech tortured and killed Buddhist jvpers with its catholic buddies top police brass and deshapaluwans

  *Batalande Wadakaya grassed Millennium City intelligent officers to catholic tigers of tamil drealam to expedite drealam
  project

  *thambi mudiyanselage jr@ created diasporats who keep putting pressure with their vote banks in us, uk, canada, etc.

  *r@n_leech Batalande Wadakaya breaking into the CB with the catholic mafia and get away with Rs5585 billions. Then
  kept the fat thief till the last minute to fool Sinhala modayas and pave way to get out of the country

  *No Vesak pandols, Vesak in April to please mussies. Any thing to destroy Buddhism will get the Wadakaya’s blessing

  *Wadakaya abolishing state pension and make new state employees beg on the street after retirement

  *stop teaching history/Buddhism in schools to please UNPatriotic_rats ardent supporters tamils, mussies and catholics

  *giving citizenships to 650,000+ estate tamils who were prepared to go back to india under Sirima-shasthri pact
  by jr@ for their votes for a greater drealam project

  List of treacheries by these UNPatriotic_rats goes on and on. Luckily for the UNPatriotic_rats they are in Sinhala
  modayas’ paradise. Sinhalese get rid of these UNPatriotic_rats if your future generations, Sri Lanka and Buddhism
  want to survive!

  WHAT MORE THESE UNPatriotic_rats have to do for the Sinhala modayas to understand these low lives’ treacheries
  WHAT MORE THESE UNPatriotic_rats have to do for the Sinhala modayas to understand these low lives’ treacheries
  WHAT MORE THESE UNPatriotic_rats have to do for the Sinhala modayas to understand these low lives’ treacheries
  WHAT MORE THESE UNPatriotic_rats have to do for the Sinhala modayas to understand these low lives’ treacheries
  WHAT MORE THESE UNPatriotic_rats have to do for the Sinhala modayas to understand these low lives’ treacheries

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2023 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress