ගෝන් විත් ද වින්ඩ් ” නවකතාව සහ චිත්‍රපටය පිලිබඳ විග්‍රහයක්
Posted on May 30th, 2020

වෛද්‍ය රුවන් එම් ජයතුංග 

1936 දී තරුණ ඇට්ලන්ටා පුවත්පත් කතුවරියක්  ඇගේ පළමු නවකතාව ප්‍රකාශයට පත්  කලාය. එම පොත ක්‍ෂණික සාර්ථකත්වයක් ලැබීය. මෙම පොත තවමත් ඇමරිකාවේ වැඩියෙන්ම අලෙවි වන නවකතාව ලෙස පවතී. එය ස්කාර්ලට් ඔහාරාගේ කතාව රැගත් ගෝන් විත් ද වින්ඩ් නවකතාවයි. එය දශකයක් නිර්වචනය කළ නවකතාව විය. මෙම නවකතාව දකුණේ සහ පොදුවේ එක්සත් ජනපදය ගැන – සංස්කෘතික තොරතුරු රාශියක් ගෙන එයි. ගෝන් විත් ද වින්ඩ්” යනු ඉතිහාස පෙළපොතක් පමණක් නොවේ – එහි හදවතේ, එය මිනිසුන් සහ ඔවුන්ගේ අභිප්‍රේරණයන් පිළිබඳ කතාවකි.  එය ආදරය, යුද්ධය, පරිහානිය සහ ඛේදවාචකය පිළිබඳ කතාවකි. නවකතාව ලියා ඇත්තේ වසර අටක පමණ කාලයක් පුරා දිවෙන සරල රේඛීය කථා වස්තුවක් පාදක කරගෙනය. මෙම  නවකතාව ප්‍රබන්ධ සඳහා  1936 දී  පුලිට්සර් ත්‍යාගය දිනා ගැනීමට සමත්  විය.  

මෙම නවකතාව ලියූ මාග්‍රට් මිචෙල් කාන්තා ලේඛිකාවකි. ඇයට ශක්තිමත් ස්ත්‍රීවාදයක් ඇත. අපට එය නවකතාවෙන්, විශේෂයෙන් ස්කාර්ලට් වෙතින් ලබා ගත හැකිය. මෙම නවකතාව 1930 ගණන්වල ඇමරිකානු සංස්කෘතිය අධ්‍යයනය කිරීමට ප්‍රයෝජනවත් මෙවලමකි. සුළඟ සමඟ මනුෂ්‍යත්වය සොයා ගැනීම සම්භාව්‍ය නවකතාවෙන් පෙන්නුම් කරන්නේ තරඟකාරී දේශපාලන විශ්වාසයන් සඳහා පුද්ගල ජීවිත අඩු කළ නොහැකි බවයි.

මාග්‍රට් මිචෙල් උපත ලැබුවේ 1900 නොවැම්බර් 8 වන දින ජෝර්ජියාවේ ඇට්ලන්ටා හිදී ය. කුඩා කාලයේ දී, සිවිල් යුද්ධයේ දී හිටපු කොන්ෆෙඩරේෂන් සොල්දාදුවන්ට  ඇහුම්කන් දීම ඔවුන්ගේ නිර්භීතකම හා දුෂ්කරතා පිළිබඳ කථාන්තර ඇය ශ්‍රවණය කලාය. හිටපු කොන්ෆෙඩරෙට්වරුන්ගේ කතන්දර  ඔස්සේ ඇය තම නවකතාව ගොඩ නැගුවාය. ඇන්ටිටෙම් සටනේදී ඇගේ පියාගේ සීයා වන රසල් මිචෙල් සිවිල් යුද්ධයේදී සටන් කළ සොල්දාදුවෙකි.

1936 දී මැක්මිලන් එය මුද්‍රණයට ගෙන එන විට එක්සත් ජනපදය තවමත් මහා අවපාතයේ ගැඹුරු විය. ගෝලීය ආර්ථික අර්බුදයේ මෙම කාල පරිච්ඡේදය තුළ එක්සත් ජනපදයේ පුළුල් ලෙස විරැකියාව, නිවාස නැතිකම සහ අපේක්‍ෂා භංගත්වය ඇති විය. ගොන් විත් ද වින්ඩ් එළියට එන විට, දුක් වේදනා හා අලාභයන් තුළින් එහි නොපසුබට උත්සාහය පිළිබඳ පණිවුඩය විශාල ප්‍රේක්‍ෂක පිරිසක්, විශේෂයෙන් කාන්තාවන් අතර අනුනාද විය. බලාපොරොත්තු සුන්වූවන්ට ස්කාර්ලට්ගේ ධාවකය සහ ශක්තිය ආශ්වාදයක් විය. චිත්‍රපටය නිකුත් වන විට, 1939 දී ගොන් විත් ද වින්ඩ් උමතුව උච්ච විය. 

ගෝන් විත් ද වින්ඩ්  පොත ගෙන යන සමාජ පරිණාමයේ බලය අති විශාල හා තීව්‍ර වූ අතර එය පිටපත් මිලියන දහයක බෙස්ට් සෙලර් එකක් බවට පත් විය. හොලිවුඩ් නිර්මිත ගෝන් විත් ද වින්ඩ් යනු මාග්‍රට් මිචෙල්ගේ 1936 නවකතාවට අනුවර්තනය කරන ලද  ඇමරිකානු එපික්  චිත්‍රපටයකි.  

1930 ගණන් යනු සියලු ඇමරිකානුවන්ට විශාල වෙනසක් කළ කාලයකි. මෙම කාලය තුළ ඇමරිකානුවන්ට රැඩිකල් ආර්ථික, දේශපාලන හා සමාජ වෙනස්කම් වලට අමතරව සංස්කෘතික පරමාදර්ශ, සාරධර්ම හා රුචි අරුචිකම් වලට අනුවර්තනය වීමට බල කෙරුනි. මුළු දශකයම මහා අවපාතය, එක්සත් ජනපද ඉතිහාසයේ දරුණුතම හා වඩාත්ම ප්‍රසිද්ධ ආර්ථික පසුබෑම සලකුණු කළේය.  ගෝන් විත් ද වින්ඩ් මේ දශකය තුල උද්දීපනය වූ අතර එය ඇමරිකාවේ ප්‍රියතම චිත්‍රපටය විය.

ඇමරිකානු සිවිල් යුද්ධය හා ප්‍රතිසංස්කරණ යුගය මෙම චිත්‍රපටයෙන් නිරූපනය වෙයි. ධාවන කාලය පැය තුනක්, විනාඩි 37වූ ගෝන් විත් ද වින්ඩ්   අතිශයින් ජනප්‍රිය වූ අතර එය එතෙක් නිපදවූ වැඩිම ආදායම උපයාගත් චිත්‍රපටයක් බවටද   වාර්තාවක් තබා ඇත. ගෝන් විත් ද වින්ඩ් විශිෂ්ට විචාර ලබා ගත් චිත්‍රපටයක් විය.  මෙම චිත්‍රපටයේ  ස්කාර්ලට් ලෙස රඟපෑම වෙනුවෙන්  ඉංග්‍රීසි නිළියක් වන විවියන් ලී විචාරකයන් ගේ අවධානයට පාත්‍ර විය. එසේම ක්ලාක් ගේබල්ගේ රඟපෑමද මෙහිදී කැපී පෙනුනි.  12 වන ඇකඩමි සම්මාන උළෙලේදී ගෝන් විත් ද වින්ඩ් ඇකඩමි සම්මාන ජයග්‍රහණ රැසක් දිනා ගත්තේය. ගෝන් විත් ද වින්ඩ් හොඳම චිත්‍රපටය , හොඳම නිළිය, හොඳම සහය නිළිය, හොඳම අධ්‍යක්‍ෂක, හොඳම තිර රචනය, හොඳම සිනමා නිර්මාණය, හොඳම කලා අධ්‍යක්‍ෂණය සහ හොඳම සංස්කරණය සඳහා සම්මානයට පාත්‍ර විය. 

මාග්‍රට් මිචෙල්  සුදු දක්‍ෂිණ දෘෂ්ටි කෝණයකින් දකුණු සමාජයේ කතාවක් කියන්නීය. ගෝන් විත් ද වින්ඩ් ” නවකතාවට සහ චිත්‍රපටයට පාදක වන්නේ ඇමරිකානු පූර්ව සහ පශ්චාත් සිවිල් යුද්දයයි. එංගලන්තයෙන් නිදහස ලබා වසර සියයකටත් අඩු කාලයකදී ඇමරිකා එක්සත් ජනපදය සිවිල් යුද්ධයේ අද්දරට පැමිණියේය. මෙම භූමි ජනපද යටත් විජිත ලෙස හැඳින්වීමට පෙර සිටම උතුරේ සහ දකුණේ ආර්ථිකයන් විවිධ දිශාවන් ඔස්සේ ඉදිරියට ගොස් තිබුණි. නිෂ්පාදන හා කර්මාන්ත නාගරික වර්ධනය හා සංස්කෘතික ප්‍රගතිශීලිත්වය ඉදිරියට ගෙන යද්දී නූතනත්වය උතුර පාලනය කළේය. කෙසේ වෙතත්, දකුණේ, මුදල් භෝග හා වහල් ශ්‍රමය මත පදනම් වූ කෘෂිකාර්මික ආර්ථිකයක් ධූරාවලි වහල් සමාජයක් නිර්මාණය කළ අතර, එම ධූරාවලියේ පතුලේ වහලුන් සහ ඉහළින් මෙගා වතු හිමියන් සිටිති. එක්සත් ජනපදයේ වහල්භාවය පිළිබඳ නැගී එන ආතතීන්ට ප්‍රධාන සිදුවීම් තුනක් දායක වූ අතර එය සිවිල් යුද්ධය පුපුරා යාමේ උච්චතම අවස්ථාව විය. ඉදිරි දෙවසර තුළ වැඩි වියදම් සහිත මිලිටරි ජයග්‍රහණ කිහිපයක් හැරුණු විට, දකුණ සෑම පෙරමුණකම වේගයෙන් පහත වැටෙමින් තිබුණි. සුදු දක්‍ෂිණාවරුන්ට තිබුනේ කපුයායන් සහ ඔවුන් ගේ අධිමානය පමණක් බවත් එහෙත් උතුර සමුර්ධිමත්ව යුද්ධයකට මුහුණ දීමේ ශක්තියකින් යුක්ත බව පූර්ව යුද සමයේදී රීට් බට්ලර් පවසයි. එහෙත් අහංකාර දක්‍ෂිණාවරු එම ප්‍රකාශයට කිපෙති. මාග්‍රට් මිචෙල් දකුණේ ජනතාව නිරූපණය කරන්නේ එහි විශ්වාසයන් හා පරමාදර්ශයන් වෙනුවෙන් සටන් කොට අහිමි වූ ශිෂ්ටාචාරයක උරුමක්කාරයන් ලෙසට ය.

තරුණ යුවතියක වූ ස්කාර්ලට් ඕ හාරාට  ආදර සැලසුම් තිබේ.  නමුත් ඇයගේ ආදර සැලසුම් ක්‍රියාත්මක කිරීමට පෙර සිවිල් යුද්ධය පැමිණියේ  ඇගේ දොරට තට්ටු කරමිනි. යූනියන් ජෙනරාල් ෂර්මන් ජෝර්ජියාව ආක්‍රමණය කිරීම නිසා මාස කිහිපයකින් ඇයට ඇගේ නිවස සහ රට කඩා වැටෙන විට අසරණව බලා  සිටීමට බල කෙරෙයි.  

මනෝ චිකිත්සකයෙකු වන වෛද්‍ය චාල්ස් ඊ. මයොස් ගෝන් විත් ද වින්ඩ්  නවකතාවේ මිනිස් හැඟීම් පිළිබඳ විවරණයක් කලේය. නවකතාවේ සාමාන්‍ය ස්වරය බොහෝ දුරට ස්කාර්ලට්ගේ සංජානනය මත පදනම් වේ. එහි ප්‍රේමය සඳහා ස්කාර්ලට් සහ රීට් අතර දරුණු තරඟය මෙන්ම  ස්කාර්ලට් තුල පවත්නා තමා වෙත අවධානය යොමු කරවා ගැනීමට තිබෙන අධිකතර යොමුව පෙන්වයි. රෙට් බට්ලර් සහ ස්කාර්ලට් ඕ හාරා අතර සබඳතාවය රෝලකෝස්ටරයක් මෙනි. ස්කාර්ලට් ඕ හාරා – ඇය ආත්ම කේන්ද්‍රීය චරිතයකි. ස්කාර්ලට් විශාල ජෝර්ජියානු වතුයායක ජීවත් වන අතර බොහෝ දෙනාගේ පැසසුමට හා ආදරයට ලක්වේ. ඇය අහංකාරය, ආත්මාර්ථකාමී, එසේම අනුකම්පා විරහිත කාන්තාවකි. ඇය ඉතිහාසය පුරාම කාන්තාවන්ට ආරෝපණය කර ඇති සියලු නිෂේධාත්මක ඒකාකෘති මූර්තිමත් කරන චරිතයකි. එක් අතකින්, ඇය කැරලිකාර හා චපල, කෑදර හා උදාසීනය; අනෙක් අතට, ඇය ශක්තිමත්, අධිෂ්ඨාන සහිත සහ නොනැසී පවත්නා ආදරයක් පවත්වාගෙන යන දයාබර චරිතයකි. ඇය යුද්ධයක් තුළ ජීවත්වීමෙන් හානියට පත් චරිතයකි  එහෙත් පැරණි ලෝකයේ නටබුන් මත ඇගේ නව ජීවිතය ගොඩනඟා ගැනීමට දක්ෂ වීරවරියකි.  

කතාවේ චිත්තවේගීය හරය වන්නේ ස්කාර්ලට්, රීට් සහ ඈෂ්ලි  අතර ප්‍රේම ත්‍රිකෝණයයි. ස්කාර්ලට් ඈෂ්ලි  සමඟ අමනාප වී සිටින්නේ ඇයට ඔහුව හිමි කර ගැනීමට නොහැකි නිසාය. ඈෂ්ලි  දක්‍ෂිණ මහත්වරුන්ගේ නැතිවූ පරමාදර්ශය නියෝජනය කරයි. ඔහු පරිණාමය වෙමින් පවතින ලෝකයක් විසින් ඉතිරි කරන ලද ව්‍යාකූල නයිට්වරයෙකි.  ස්කාර්ලට් ඈෂ්ලි ගෙන් පලි ගැනීම සඳහා චාල්ස් හැමිල්ටන් සමග විවහා වෙයි. එහෙත් ස්කාර්ලට් තුල චාල්ස් හැමිල්ටන් පිලිබඳ ගැඹුරු හැඟීමක් නොමැත. ඔහුගේ මරණයේදී පවා ඇය සසල නොවන්නීය. 

ස්කාර්ලට් අවට සිටින අයට වඩා වෙනස් වන්නේ ඇය  මවගෙන් ඉගෙන ගත් සංස්කෘතික හා මානව සාරධර්ම ප්‍රතික්ෂේප කිරීමෙනි. දක්ෂිණ ස්ත්‍රීත්වයේ සම්ප්‍රදායන්ගෙන් බැහැර වීමට ස්කාර්ලට් හට අවසර ඇත. ඇය පැවැත්ම සඳහා ආත්මාර්ථකාමිත්වයේ භෞතික සාරධර්මවලට බැස, පැරණි සංස්කෘතියට අත්‍යවශ්‍ය වූ අනුකූලතාව සහ ගෞරවය යන සමාජ වටිනාකම් ප්‍රතික්ෂේප කරන්නීය. රැඩිකල් ලෙස වෙනස් වූ පශ්චාත් සිවිල් යුද්ධ ලෝකයේ පැවැත්මේ අභියෝගය භාර ගැනීමේ අධිෂ්ඨානය , ධෛර්‍යය සහ ප්‍රායෝගිකත්වය, සමහර විට මුරණ්ඩුකම පවා ඇත්තේ ස්කාර්ලට්ට පමණි.  ව්‍යාපාර හා නායකත්වය සඳහා විශිෂ්ට දක්ෂතා ස්කාර්ලට් සතුව ඇත. යුද්ධයෙන්   පසු ඇය තම පියාගේ විනාශ වූ වතුයාය  යථා තත්වයට පත් කරන අතර ඇට්ලන්ටාහි ඇගේ ලී මෝල මගින්  ආර්ථික සාර්ථකත්වයක් අත්කර ගන්නීය. 


මාග්‍රට් මිචෙල් පැවසූ පරිදි, ස්කාර්ලට් ඔහාරා ලස්සන නැත,  පිරිමින්ගේ අවධානයට ලක් වූයේ ඇගේ චමත්කාරය සහ විශ්වාසයයි.ස්කාර්ලට් ලෝක සාහිත්‍යයේ චරිතවල අතිශය පැහැදිලි අර්ථයකි. ඇය ඇමරිකානු ආත්මයේ සහ එහි සංස්කෘතියේ සැබෑ පිළිබිඹුවකි.  ගෝන් විත් ද වින්ඩ් වනාහී ස්කාර්ලට්ගේ ස්ත්‍රීවාදී චින්තනයේ ප්‍රකාශනයයි. 

ගෝන් විත් ද වින්ඩ්   නවකතාවේ   මෙලනියා යනු සුළඟයි; ඇය සාම්ප්‍රදායික, කරුණාවන්ත සහ ඉවසිලිවන්ත ය. පැරණි දකුණ සුළඟ සමඟ ගොස් ඇත.  ස්කාර්ලට් එසේ නොවීය, ඇය නව ය, ඇය තීරණාත්මක හා ස්ථිර ය. ඇය පැරණි දකුණේ තරමක් විරුද්ධවාදියෙකි. මෙලනියා මාතෘත්වයේ සංස්කෘතියේ” පරමාදර්ශයන් මූර්තිමත් කරයි.  

යුද්ධයට පෙර දක්ෂිණ සංස්කෘතිය අවධාරණය කරන්නේ ශක්තිමත් පිරිමි සණ්ඨාන වැදගත්කමයි. පරමාදර්ශී පීතෘමූලික දකුණු ලෝකය මිනිසුන්ගේ සිහින සෑදීමකි; සෑම දෙයක්ම ඔවුන්ගේ රුචිකත්වයට සරිලන සේ අදහස් කෙරේ. පුරුෂාධිපත්‍යයට සංස්කෘතිය ඉහළ වටිනාකමක් ලබා දෙයි. එහෙත් යුද්ධය සෑම දෙයක්ම වෙනස් කරයි.  ‘ මීට වසර ගණනාවකට පෙර දකුණේ අපි අපේ කාන්තාවන් කාන්තාවන් බවට පත් කළෙමු.   යුද්ධය පැමිණ කාන්තාවන් අවතාර බවට පත් කළේය. ඉතින් මහත්වරුනි, නමුත් ඔවුන් අවතාර ලෙස සවන් දෙන්න. ’” (ෆෝක්නර් ). 

ගෝන් විත් ද වින්ඩ් නවකතාව සහ චිත්‍රපටය   සිවිල් යුද්ධය පිළිබඳ හැඟීම්බර දෘෂ්ටියක් ඉදිරිපත් කරන අතර, එහි පරණ දකුණ” කැමල්ට්ගේ ස්ථානයට පත්වන අතර යුද්ධය කළේ දකුණ පරාජය කිරීමට හා වහලුන් නිදහස් කර ගැනීමට බව අවධාරණය කරයි. තවද   මෙම චිත්‍රපටය යුධ විරෝධී චිත්‍රපටයක් ලෙසට නම්  කිරීම සාවද්‍ය නොවේ. ස්කාලට් ඔහාරා විසින් අත් දුටු යුද්ධය විනාශයෙන් හා දරිද්‍රතාවයෙන් පිරී ගියේය. එය සුදු දක්‍ෂිණාවරුන්ගේ මෙන්ම  උතුරේ යැන්කින් ගේ  කෘර ක්‍රියා වලින් පිරී ගිය කතාවකි. ලින්කන් ගේ ජෙනරාල්වරයෙකු වූ ෂර්මන් යුද්ධයේදී මානව නීති රීතී පිලිබඳව තැකීමක් කලේ නැත. ඔහු ඇට්ලන්ටාව ගිනිබත් කලේය. තරුණයින් යුධ තර්ජනයට ප්‍රතිචාර දක්වන්නේ නිර්භීතව මිය යාමෙනි. කාන්තාවන් නිර්භීතව ඛේදවාචකය පිළිගෙන ඔවුන්ගේ පූර්ණ සහයෝගය ඉරණම කෙරෙහි ලබා දේ. යුද්ධය විනාශකාරී ලෙසින් පරණ දේ ඉවත දමා නව ආකාරයන් කරා ගමන් කරයි.සිවිල් යුද්ධය නිසා  දකුණට අනන්‍යතාවය, සමාජ ව්‍යුහය, ජීවනෝපාය සහ අධිෂ්ඨාන  ශක්තිය අහිමි වී තිබුණි.  

ගෝන් විත් ද වින්ඩ් නවකතාවේ යුද කම්පන ප්‍රතික්‍රියා පෙන්වයි. ස්කාර්ලට් සිවිල් යුද්ධයේ කුරිරු සහ භයානක මුහුණුවර සියැසින් දැක්කා පමණක් නොව ඒ නිසා කම්පණයටද පත් වූවාය. පශ්චාත්-යුද කම්පනය පිළිබඳ ආඛ්‍යානය බොහෝ විට සාමාන්‍ය සුදු පුරුෂයාගේ අත්දැකීම් කෙරෙහි අවධානය යොමු කර ඇති අතර කාන්තාවන් බොහෝ විට නිශ්ශබ්ද වන අතර ඔවුන්ගේම යුද කම්පනය ගැන කතා කිරීමට බලය අහිමි වේ. පශ්චාත් කම්පන සහගත මානසික ආතතියෙන් පෙළෙන කාන්තාවන්ට නිරෝගී සබඳතා ඇති කර ගැනීමට ඇති නොහැකියාව පෙන්නුම් කළ හැකි බවත් පශ්චාත් කම්පන සහගත වර්ධනයේ එකම මාධ්‍යය වන්නේ අතීතය විසඳා ගැනීමට සහ ඉඩ හැරීමෙන් පසු අර්ථවත් සම්බන්ධතා සහ සම්බන්ධතා ඇති කර ගැනීම බව මනෝ චිකිත්සකයෝ විශ්වාස කරති. යුද්දය නිසා ක්‍ෂිතිමය අත්දැකීම් වලට ලක් වන ස්කාර්ලට් තුල මානසික වශයෙන් විපරිණාමයක් සිදුවෙයි. 

මුල් කාලයේදී අධිරාජ්‍යවාදී ආධිපත්‍යය තුළ රැඳී සිටි ඇමරිකානුවන් තමන් ගේ නිදහස සටන් කිරීමෙන් ලබා ගත්තෝය. බොහෝ ඇමරිකානුවන්ට තම අයර්ලන්ත සම්භවයන් අමතක කරනු නොහැකි විය. අයර්ලන්ත මාතෘවාදය  මෙම නවකතාවෙන් දැකිය හැක.  අයර්ලන්ත රුධිර බිංදුවක් ඇති ඕනෑම කෙනෙකුට ඔවුන් ජීවත් වන භූමිය ඔවුන්ගේ මව හා සමාන බව කතුවරිය කියයි. ස්කාර්ලට්ගේ අයර්ලන්ත භාවය කතුවරිය ඇතැම් අවස්ථා වලදී ඉස්මතු කරන්නීය. 

එංගලන්තයෙන් නිදහස ලබා වසර සියයකටත් අඩු කාලයකදී ඇමරිකා එක්සත් ජනපදය සිවිල් යුද්ධයේ අද්දරට පැමිණියේය. මෙම භූමි ජනපද යටත් විජිත ලෙස හැඳින්වීමට පෙර සිටම උතුරේ සහ දකුණේ ආර්ථිකයන් විවිධ දිශාවන් ඔස්සේ ඉදිරියට ගොස් තිබුණි. නිෂ්පාදන හා කර්මාන්ත නාගරික වර්ධනය හා සංස්කෘතික ප්‍රගතිශීලිත්වය ඉදිරියට ගෙන යද්දී නූතනත්වය උතුර පාලනය කළේය. සියවසකට පෙර එක්සත් ජනපදයේ ජීවන මාර්ග දෙකක් තිබුණි ඇමරිකා  උතුරු මාර්ගය වූයේ වර්ධනය වන නගර සහ කාර්මීකරණය වූ අතර  දකුනු ක්‍රමය, වහලුන් ගෙන් යුක්තවූ  කපු වගාවන් සහ දක්‍ෂිණ ඊගෝවෙන් සැදුනු වංශාධිපති පීතෘමූලිකත්වයේ අංගයන් ගෙන් සමන්විත විය. ගෝන් විත් ද වින්ඩ් පවතින්නේ තනිකරම දක්‍ෂිණ පෞද්ගලික අවකාශයකය. එහි ඇතැම් විට දකුණේ  ප්‍රබල කොන්ෆෙඩරෙට් ස්මාරක නිරූපණය කරයි.  මාග්‍රට් මිචෙල්ගේ නවකතාවේ බොහෝ චරිත දකුණ” දකින්නේ බටහිරින් පහළ මිසිසිපි ගඟ සහ නැගෙනහිර අත්ලාන්තික් සාගරය, උතුරේ ටෙනසි සිට මෙක්සිකෝ බොක්ක සහ දකුණින් ෆ්ලොරිඩාව යන රාජ්‍යයන්ය. එහෙත් නවකතාව තුලින් උතුර හා දකුණ වෙන්වීම මෝඩ ක්‍රියාවක් යැයි මිචෙල් සිතූ බව රීට් බට්ලර්ගේ පූර්ව පූර්ව ප්‍රකාශයන් මගින් සාධාරණ ලෙස පැහැදිලි කර ඇත.  ගෝන් විත් ද වින්ඩ් හි වඩාත්ම මතභේදාත්මක අංගය වන්නේ චිත්‍රපටයේ  රේස් රිලේෂන්ස් හෙවත් ජාති සබඳතා නිරූපණය කිරීමයි. නවකතාවේ කු ක්ලැක්ස් ක්ලෑන්වරුන්  පිලිබඳ  සත්‍ය  නිරූපණය අවම වූවද වහල්භාවය නිරූපණය කිරීම ඍජුව පවතී.  ඩී. ග්‍රිෆිත්ගේ 1915 චිත‍්‍රපටය සිවිල් යුද්ධය සහ ප‍්‍රතිනිර්මාණය පිළිබඳ ජාතියක උපත වීර කාව්‍යයේ ග්‍රිෆිත්, කුක් ක්ලැක්ස් ක්ලැන් නිරූපණය කළේ පශ්චාත් යුධ සමයේ දකුණේ නිර්භීත ගැළවුම්කරුවන් ලෙසටය. තෝමස් ක්‍රිප්ස් පැවසුවේ මිචෙල් බොහෝ දක්‍ෂිණ වැසියන් මෙන් ඔවුන්ගේ අප්‍රිකානු ඇමරිකානු සේවකයන්ට ආදරය කළ නමුත් ඒ සමඟම කු ක්ලූක්ස් ක්ලැන් ව්‍යාපාරයේ අවශ්‍යතාවය විශ්වාස කල බවයි. 

සමහරක් පවසන පරිදි ගෝන් විත් ද වින්ඩ් වහල් සේවයේ අවලක්‍ෂණ භාවය පෙන්වන නිර්මාණයකි. ගොන් විත් ද වින්ඩ් හි නිරූපණය කර ඇති වහලුන් මූලික වශයෙන් මාමි,  ප්‍රිස්සි    බිග් සෑම් ,පීටර් සහ පෝක්  වැනි පක්‍ෂපාත ගෘහ සේවක සේවිකාවන් ය.  මැල්කම් එක්ස් පෙන්වා දෙන පරිදි ගෘහ වහලුන් කපු යායවල් වල සේවය කල වහලුන්ට වඩා උසස් කුලයකි. ගොන් විත් ද වින්ඩ් හි ගෘහ වහලුන් ප්‍රීතිමත් සහ හාම්පුතාට පක්‍ෂපාතී ආදර භක්තිය පෙන්වන්නාවූ කොටසකි. චිත්‍රපටය සියලු අප්‍රිකානු ඇමරිකානුවන් මෝඩ හා ළමා ස්වරූපයෙන් නිරූපණය කරයි. අප පිලිගත යුතු සත්‍ය නම් නවකතාවේ කතුවරිය වූ මාග්‍රට් මිචෙල් ජීවත් වූයේ ඇගේ ආදරණීය ජෝර්ජියාව පාසැල්, දුම්රිය  සහ බොහෝ පොදු ස්ථානවල කළු ජාතිකයින් සහ සුදු ජාතිකයින් වෙන් කිරීම අනිවාර්‍ය කරන වෙනස් ලෙස සැලකෙන ජිම් ක්‍රෝ නීති ක්‍රියාත්මක කළ කාලයක ය. පරාජිත දකුණට වහල් වතුකරයේ දින කරා ආපසු යා නොහැකි වූ මුත්  වෙන් කිරීම තුළින් එහි හිටපු වහලුන්ට ඔවුන්ගේ කලින් අයිතිකරුවන්ට ප්‍රභේධකරණය මගින් බෙදුනු සමාජයක් බිහි කරන ලදි. 

මැල්කම් එක්ස් සිය චරිතාපදානයේ ගොන් විත් ද වින්ඩ්  ඔහු  කුඩා කාලයේ දී නැරඹූ බවත්  එය නැරඹීමෙන් පසුව ඔහුට ගැඹුරු ලැජ්ජාවක්  දැනුනු බවත් සඳහන් කොට තිබේ. ගෝන් විත් ද වින්ඩ් ද ජාතිවාදයේ ලේබලය සමඟ වඩ වඩාත් කැළැල් වී ඇති අතර, සෑම වසරක් පාසාම නවකතාව වඩාත් මතභේදාත්මක වීමට හේතු වේ. නමුත් අප පිලිගත යුතු සත්‍යක් තිබේ . එනම් ගෝන් විත් ද වින්ඩ් කතුවරිය  දැන සිටියේ  දක්‍ෂිණ සුදු වතුකරයේ හිමිකරුගේ කතාව. ඇය හැදී වැඩුණේ සිවිල් යුද්ධයේ වෙතරානුවන් සහ හිටපු වහල් හිමියන් අතර ය – මාග්‍රට් මිචෙල් නිරූපණය කිරීමට පටන් ගත්තේ ඔවුන්ගේ කතාව සහ ඔවුන් වටහා ගත් ඉතිහාසයයි.වහලුන්ගේ ජීවිත නිරූපණය කිරීමේදී මාග්‍රට් මිචෙල් පිටස්තරයින්ගේ දෘෂ්ටිකෝණය, වහල් හිමිකරුගේ දෘෂ්ටිකෝණය ලබා දුන්නේය. මෙම දෘෂ්ටිකෝණයට විශාල වටිනාකමක් සහ වලංගු භාවයක් ඇත.

කෙසේ නමුත් ගෝන් විත් ද වින්ඩ් ඇමරිකානු සාහිත්‍යයේ විශිෂ්ටතම කෘතියකි. මෙම නවකතාව ඔස්සේ කතුවරිය සිවිල් යුද්ධය දකුණේ ජනතාවට විනාශකාරී අලාභ හා ජීවිත වෙනස්කම් ගෙන ආ අයුරු පෙන්වූවාය. අතීතයේ සෑම දෙයක්ම ඉරා දැමීමේ ප්‍රවණතාව ජෝර්ජියාවේ ඇට්ලන්ටා නගරයේ අද දක්වාම පවතින උරුමයකි. එහෙත්, ඇට්ලන්ටා වෙත සංක්‍රමණය වූ උතුරේ ජනතාව තමන්ගේම මාර්ග ගෙන ආ අතර, ඔවුන්ට පැරණි දකුණු සමාජය පිළිබඳ ආදර හැඟීමක් ඇති වූ අතර, එහි කොටසක් වීමට අවශ්‍ය විය. දකුනු ජාතිකයන් අතර, නව ආර්ථිකයට ගැළපෙන මාර්ගයක් සොයා ගත් අයට දිවි ගලවා ගැනීමට අවස්ථාවක් ඇති අතර, අතීතය දෙස බොහෝ වේලාවක් ආපසු හැරී බැලීමට කිසිවක් කළ නොහැකි අය මිය ගියහ. මෙම නවකතාවට තේමාවක් තිබේ නම් එය ප්‍රවර්තනය (survival) ” බව  මාග්‍රට් මිචෙල් පැවසුවාය. 

වෛද්‍ය රුවන් එම් ජයතුංග 

 Works Cited  

1) Cripps, Thomas. Winds of Change: Gone with the Wind and Racism as a National Issue.” Recasting: Gone with the Wind in American Culture. Ed. Darden A. Pyron. Miami: UP of Florida, 1984.

 2) McGraw, Eliza Russi Lowen. A ‘Southern Belle with Her Irish Up’: Scarlett O’Hara and Ethnic Identity.” South Atlantic Review 65.1 (2000): 123-31.

3) McPherson, Tara. Reconstructing Dixie: Race, Gender, and Nostalgia in the Imagined South. Durham, NC: Duke UP, 2003.

4) Mitchell, Margaret. Gone with the Wind. New York: Macmillan, 1936.

 Randall, Alice. The Wind Done Gone. Boston: Houghton Mifflin, 2001.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2023 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress