ජිනීවා යදමින් නොමිදුණු රටක සෞභාග්‍ය සිහිනයකි
Posted on March 4th, 2021

මතුගම සෙනෙවිරුවන්

        කන්දක් විලි ලා මී පැටියෙක් වැදුවා බඳු වූ සෞභාග්‍ය ආණ්ඩුව මෑතකදී තම හෙණ්ඩුවෙන් කළ එකම දේ ජිනීවා විරෝධය ට පළිහක් නිර්මාණය කරලීම පමණි.ඒ සඳහා රටේ සෞඛ්‍ය විද්වතුන් ගේද ඇඳිවත ගලවමින් කළ විගඩම දෙස කෝපයෙන් බලා සිටීන ජනතාවක් නිර්මාණය කරමින් ඇත.ඉරණතිව් දූපතේ මිනී වැළලීම තුළින් එම දූපත මුස්ලිම් දූපතක් වන බව දුටුවේ සිංහලයන් නොවේ.මේ ප්‍රශ්ණය හමුවේ සිංහලයන්ට ඇත්තේ කෝපය  හා ශෝකය පමණකි.ජිනීවා බලහත්කාරය යනු යටත්විජිත වාදී බෝම්බයකි. කුඩා රටක් වන ලංකාව බියටපත් කරමින් අධිරාජ්‍යවාදී වුවමනාවන් ඉටු කරගන්නට වළිකන ධවල රෙජීමයක් ලෙසට මෙය හඳුන්වා දිය හැකිය.දෙමළ බෙදුම්වාදී මතවාදයෙන් උන්මත්තකව සරණාගතයන් ලෙසට ඇමරිකාව බ්‍රිතාන්‍ය වැනි රටවලට වී සිටින කොටි හපුවන් තමන්ගේ සල්ලි බලයෙන් ජිනීවා මානව හිමිකම් කවුන්සලයේ නිළධාරීන් මිළයට ගෙන තිබේ.එවැනි මිළයට ගැනීමක් වෙනස් කරලන්නට නම් දෙගුණ තෙගුණ වූ මිලක් සහිතව ජිනීවා සනසන්නට ආණ්ඩුව කටයුතු කළ යුතු බවට අතැම් කේවට්ටයන් කී බවට  දැන ගන්නට  ලැබී තිබේ.. ලංකාවේ විදෙස් කටයුතු මෙහෙයවන්නේ මෙවැනි කප්පම් මානසිකත්වයෙන් හෙබි පුද්ගලයන්ය.

        1815 මාර්තු දෙවනි දින සිට දහඅට වන දා දක්වා වූ කාලය තුළ ‌ෙඑතිහාසික කන්ද උඩරට මගුල් මඩුවේ දී ධවල අධිරාජ්‍යවාදීන් සමග අත්වැල් බැඳගත් සිංහල රදළයන් ගිවිසුමක් අත්සන් කළහ.එම ගිවිසුමේ අත්සන් හොරට ඇතුලත් කරමින් තහවුරු කල බවක් පැවසෙන නමුදු ජෝන් ඩොයිලි ගේ සට කපට උපායයන් සාර්ථක වූ හැටි අපට මතක් කරගත හැකිය. හොඳින් සිංහල බස කතා කිරීම බණ දහම් දත් බව හැඟවීම බුලත් විට හැපීම භික්ෂූන් වහන්සේලා සමග ළඟ ආශ්‍රය වඩුග රජුට  රහසේම අරක්කු සැපයීම මේ කපටි උපායන් අතර විය.සිංහල රජ වාසලේ සිටි ඇහැලේපොල පිළමතලව්වේ මඩුගල්ලේ ඔවුනොවුන්ට ඥාති වුවද ඥාතිත්වය අභිබවා බල අවස්ථාවාදය රෝපණය කිරීම මේ කපටි උපායන් අතර මහඟු දේශපාලනික ක්‍රියාදාමයක් විය. 1803 දී උඩරටට වන් මැක්ඩොවල්ට පන්න පන්නා පහර දීමට සමත් වූ උඩරට හමුදාව අකර්මණ්‍ය කරන ලද්දේ කුමන උපායකින්ද. වඩුගයෙකු වුවද සිංහල රාජ්‍යත්වය ආරක්ෂා කර ගන්නට වෑයම් කළ කන්නසාමි කුමරුට තනිවම මැද මහනුවරට පසු බසින්නට සිදු වූයේ මේ කපටි උපාය මාර්ගික සැලැස්මේ කූඨප්‍රාප්තියත් සමගය. අවසානයේ වසර දෙදදස් පන්සීයක් ලිඛිත ඉතිහාසයක් හිමි රටක් පරාධීනත්වය පත් විය.මේ වන විට මේ සිදු වීමට වසර 206 ක් ගත වී තිබේ.

      1815 සිට 1948 දක්වා දිගු කාලයක් අපගේ මවුබිම පරාධීනත්වයේ ගැලී සිටියේය. ඒ කාලය තුළ ඉංග්‍රීසීහු තමන් ගේ යටත් විජිතයේ සියලුම දේශපාලනික සමාජීය ව්‍යුහයන්හි මහා වෙනසක් සිදු කරන ලදහ. යන්ත්‍රයක් සහමුලින් ගලවා ඒ කොටස්ම යොදවා නව යන්ත්‍රයක් නිර්මාණය කළ කල්හි එම යන්ත්‍රයෙන් ගම්‍ය වන්නේ අලුත්ම ඉලක්කයකි. ඉංග්‍රීසින් ගේ නීති රීති මෙන්ම සමාජීය ඇවතුම් පැවතුම්ද කරමත පටවනු ලැබූ කල්හි සිංහලයන් යදමින් බැඳුණු අතර තමා වටා වෙලී පැවති දම්වැල් වලට ඇලුම් කිරීමට පටන් ගනු ලැබූහ. දේශපාලන නිදහස ලැබී ස්වදෙශික පාලනයක ඉඩ හසර හිමි කර ගත් නමුදු  වසර හැතුතෑ දෙකක් ගත වීත් ඉංග්‍රීසීන් ගේ රැහැන් පොට අප වටා වෙයි.එම රැහැන ආඩම්බරයෙන් යුක්තව ගෙල පහළට පැළඳීම මගින් ඉස්මතු කරනු ලබනුයේ සිංහල දේශයේ නූතන වහල් භාවයයි .

 තිරිසනා දැක්කවීමට කෙවිටක්ම භාවිතා වෙයි.මිනිසා දැක්කවීමට කෙවිටක් නැති වුවද මානසිකව කෙවිටි කිරීම ඊට පහසුය. ඉංග්‍රීසීන් විසින් දමා ගිය අධිකරණ පද්ධතියක රැස් පරස් තුළින් සාමාන්‍ය ජනතාව පීඩාවට පත් වීම සාමාන්‍ය කරුණකි. නමුත් ඒ පද්ධතිය තුළම සිටින අනුගාමිකයන් ද නිරන්තරයෙන් පීඩාවට පත් වී සිටිති. නමුත් ඔවුහු ඒ බැව් නොදනිති.   බෙදා පාලනය කිරීම ජාත්‍යන්තර දේශපාලනයේ  සිද්ධාන්තයකි.බෙදීම සාර්ථක වන්නට නම් ගැටුම් වැඩි විය යුතුය. කෙප්පයන් නිරිමාණය කළ යුතුයි. දෙමළ බෙදුම්වාදයද එලෙස නිර්මාණය කරන ලද්දකි. ඉංග්‍රීසීන් සහ මිෂනාරින් විසින් නිර්මාණය කරන ලද්දකි.තමන්ගේ පූර්වගාමීන් වූ ලන්දේසින් විසින් ගෙනෙන ලදුව වහල්කමේ යොදාගත් මලබාරයන්ට මුදලි පට්ටමක් ලබා දී භූමියේ අයිතිය සඳහා තරඟ කිරීමට අවස්ථාවක් සලසා දුන්නේ ඉංග්‍රීසින්ය.රෙදීයප් කියමින් තැන තැන සංක්‍රමණය වූ වෙළෙන්දන්ට මුහන්දිරම් තනතුර දී සිංහලයන් ට විරුද්ධව ඔත්තු සැපයීමට රාජකාරියක් භාරදුන්නේ ඉංග්‍රීසින්ය.ඔත්තු සැපයීම සාර්ථක වීමෙන් පසුව ඔවුන්ට වරප්‍රසාද දී නැගෙනහිර පළාතද පුත්තලම් දිස්ත්‍රික්කයද මහනුවර රාජකාරි ඉඩම්ද ලියා දුන්නේ තවදුරටත් සිංහලයන්ට විරුද්ධව යොදා ගැනීම පිණිසය.අද වන විට නූතන කලු සුද්දන් හමුවේ එය වඩාත් සාර්ථක වී තිබේ. ඒ නමුත් දෙමළ බෙදුම්වාදයට විරුද්ව අවි ඔසවා ඉංග්‍රීසින් ගේ තක්කඩි තැරැව්කරුවෙකු බවට පත්ව සිටි ප්‍රභාකරන් අල්ලා පොළවේ ගසා  දෙමළ ජාතිවාදයට තිත තැබූයේ අපගේ වීරෝධාර හමුදාවන් විසිනි. තමන්ගේ තැරැව් කරුවන් ඝාතනය වූ පළිය ගන්නට නැවත වටයකින් මානව හිමිකම් දඩඅඬුව දිගු කර ඇත.

     ඉංග්‍රීසින් ගේ ටයිපටිය ගෙලට සිරකරගනිමින් වැදගත් මහත්වරුන් ලෙසට පෙනී සිටින කලු සුද්දන් ඉදිරියේ  මානව හිමිකම් කෙවිට ලෙල දෙන විට  තැලීමටත් වඩා මහත්ම බියක් ඇති කරගෙන තිබේ. ඉංග්‍රීසින් විසින් ලබා දෙන ලද වරප්‍රසාද අහිමි වීම ලොකුම පීඩාවයි.මේ නිසා මානව හිමිකම් කොමිසමට කප්පම් ලබා දෙමින් වසරින් වසර දුක් අඳෝනා කරමින් සිටීම මහත්ම ප්‍රෝඩාවක් නොවේද. මාර්තු 22 වන විට ලංකාවේ හමුදාවේ රණවිරුවන්ට විරුද්ධව සැකසූ බොරු යුද අපරාධ චෝදනා තවත් වටයකින් එළි දැක්වෙනු ඇත. මේ බොරු තොරතුරු ලබා දීමට මෙරට සිටින දේශ ද්‍රොහීන් කලක් තිස්සේ වෑයම් කර තිබේ.අතුරුදහන් වූවන් ගැන සෙවීමට පත් කළ කොමිසම් වලින් සිදු වූයේ මේ බොරු තොරතුරු වලට නිල තත්වයක් ලබා දීමයි. මේවා රහස්‍ය ලේඛන ලෙසට ජාතික ලේඛනාගාරයේ තැන්පත් කළ පසු නොයෙකුත් විවිධ උපක්‍රම යොදමින් ඒවා පිට කරලීමට සැරසෙති.ඒ කටයුත්ත සාර්ථක කරලීමට පෙර යහපාලන ආණ්ඩුවේ ප්‍රධාන විදෙස් ඒජන්ත ලෙස කටයුතු කළ රනිල් වික්‍රමසිංහ විසින් පත් කළ කාන්තාවක් තවමත් මෙම ලේඛනාගාරයේ රැඳී සිටී.එවන් පසුබිමක ජිනීවා උසාවියට කරුණු ඉදිරිපත් කරලීමට තවත් වසරක් ලබා දුන්නද ප්‍රතිඵලයක්  ඇති වන්නේ නැත.දිනෙන් දින සිදුවන්නේ ආණ්ඩුවේ අත කරකවමින් යටත් විජිත වුවමනාවන් සිද්ද කරලීම පමණකි.

       යහපාලන ප්‍රෝඩාව අවසන් කරමින් සෞභාග්‍ය සඳහා යන ගමනකට සිංහල ජනතාව එක හිතින් චන්දය ලබා දී ඇත්තේ තවමත් අප පාලනය කරනු ලබන ධවල සේනාව පරාජයට පත් කරලීම පිණිසය.දේශීය නිෂ්පාදන සහ කර්මාන්ත ආර්ථිකයක් සමග රට ඉදිරියට ගෙන යෑමත් සකල විධ සතුරු කුමන්ත්‍රණ සහ ආක්‍රමණ පරාජයට පත් කරලීමටත් සමත් නායකත්වයක් ජනතාව බලාපොරොත්තු විය.නමුත් මේ ප්‍රාර්ථනා සිහින බවට පෙරළෙමින් තිබේ.සෞභග්‍ය වෙනුවට අභාග්‍ය ළඟා කරවීමට කැස කවන කුමන්ත්‍රණ කරුවන් ජනපතිවරයා වටා පෙළ ගැසී සිටිති.මෙහි ප්‍රතිඵළය වන්නේ ඉන්දියාවේ ඇමරිකාවේ පමණක් නොව චීනයේ ද දඩබිමක් බවට ලංකාව පත් වීමයි.

මතුගම සෙනෙවිරුවන්

One Response to “ජිනීවා යදමින් නොමිදුණු රටක සෞභාග්‍ය සිහිනයකි”

 1. Ancient Sinhalaya Says:

  All the ills Sri Lanka, Buddhism and Sri Lanka facing today due to colonial menace and traitor anti Buddhist, anti Sri
  Lanka, anti Sinhalese, minority worshiping (for their votes), Mother Lanka dismembering UNPatriotic_rats aka Gooand
  Pee murderous (Sinhalese Buddhists only of course), lying thieves.

  Traitor alugosuwa (to Sinhalese Buddhists only) thambi mudiyanselage jr@ put foundations to break up the country by
  surrendering to bully boy india who wants to decimate the Sinhalese and make Sri Lanka a colony of theirs. Ever since
  traitor alugosuwa let crafty, untrustworthy indian bully boy to our country india has been like rash all over Mother Lanka.
  Not just that thambi mudiyanselage jr@ created traitor diasporats all over the world and now the ungrateful undesirables
  using UNHCRapists to break up Mother Lanka from abroad. Impotent, deaf and blind UNHCRapists are like rampaging
  rapist in Sri Lanka after diasporats weigh them with a lot of perks plus deshapaluwas in those countries get their votes.
  In most cases could be up to 10,000+ in an electorate thanks to traitor jr@.

  Last time round at the UNHCRapists circus all the mussie countries bailed Sri Lanka out and we had to pay a heavy price.
  Bada udin brought more baby farmers and settle them down in Wilpaththu, Atulugama etc increase baby farm (votes).
  Then empty dog aka hisxalla started buria uni to halal the country with billions of mussie oil money. This time round the
  tribal chief imran kant came to pledge support at the UNHCRapists. So covid19 mussie bodies have to be buried to get
  the mussie countries’ support. There may be other perks.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress