සයිනොෆාර්ම් වලකා තුන්වැනි රැල්ල හැදූ පුද්ගලයාම ස්පුට්නික්ට කොක්ක දායි… හතරවැනි රැල්ලක් පතයි.. පසුපස කිඹුලා..
Posted on June 2nd, 2021

උපුටා ගැන්ම ලංකා සී නිව්ස්

ජුනි මස 2 දින රජයේ ප්‍රවෘත්ති දෙපාර්තමේන්තුවේ පැවති පුවත්පත් සාකච්ඡාවේදී රාජ්‍ය ඖෂධ නීතිගත සංස්ථාවේ සභාපති විශේෂඥ වෛද්‍ය ප්‍රසන්න ගුණසේන මහතා පැවසුවේ චීන රජයෙන් නොමිලේ ලබාදුන් සයිනොෆාර්ම් භාවිතා කිරීම පුද්ගලයන් කිහිප දෙනෙකුගේ ක්‍රියාකාරීත්වය නිසා මාස ගණනක් ප්‍රමාද වූ බවයි.

ඒ නිසි වේලාවට ලබා දුන්නේනම් ශ්‍රී ලංකාවට සිංහල අවුරුද්දට පෙර සයිනොෆාර්ම් එන්නත් මිලියන කිහිපයක් ලබා ගැනීමට හැකියාව තිබු බවත් එය වැළකීම නිසා කොරෝනා තුන්වෙනි රැල්ලක් ඇතිවීම පාලනය කර ගැනීමට නොහැකි වූ බවත්ය. සයිනොෆාර්ම් එන්නත භාවිතය වැලැක්වූ බවට ප්‍රධාන වශයෙන් චෝදනාව එල්ල වී ඇත්තේ වෛද්‍යවරු සුළුතරයක් නියෝජනය කරන වෘත්තීය සමිතියක ප්‍රධානියෙක් වෙතයි.

මේ අතර එම පුද්ගලයාම රුසියානු ස්පුට්නික් එන්නත භාවිතය වැළකීමටද සක්‍රීයව කටයුතු කරන බව චෝදනාවක් එල්ල වී ඇත.

ස්පුට්නික් එන්නතේ පළමු මාත්‍රාව පමණක් 50,000 තොගයක් ශ්‍රී ලංකාවට ලබා දීම නිසා එම තොගය ජනතාවට ලබා ජනතාවට ලබා දෙන්නේ ද නැති ද යන්න පිළිබඳව නිර්දේශයක් ලබා දෙන ලෙස සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්‍ෂක ජනරාල්වරයා තාක්ෂණ කමිටුවක් පත් කළේය.

නියෝජ්‍ය සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්‍ෂක වෛද්‍ය එම් ආර්නෝල්ඩ්, ශ්‍රී ලංකාවේ ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ ජාතික වැඩසටහන් නිලධාරී වෛද්‍ය නාලිකා ගුණවර්ධන, වසංගත රෝග පිළිබඳ විශේෂඥ වෛද්‍ය හසිත තිසේරා, ප්‍රතිශක්තිකරණ විද්‍යාව පිළිබඳ විශේෂඥ වෛද්‍යවරුන් වන මහාචාර්ය නීලිකා මලවිගේ සහ විශේෂඥ වෛද්‍ය ඩී දසනායක යන මහත්වරු මෙම කමිටුවට අයත් වූහ.

ගෝලීය වසංගතය හමුවේ එන්නත් මාත්‍රා දෙකකින් එකක් පමණක් ලබාදීමට වුව කටයුතු කළ යුතු බවට ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය ලබාදී ඇති නිර්දේශය ද පදනම් කරගෙන මෙම කමිටුව නිර්දේශ කළේ ස්පුට්නික් මාත්‍රා 50,000 මෙරට ජනතාවට ලබා දිය යුතු බවයි. ඒ අනුව මහනුවර දිස්ත්‍රික්යේ එන්නත්කරන වැඩපිළිවෙළ ආරම්භ විය.

කෙසේ වෙතත් පෙර කී විශේෂඥ වෛද්‍යවරයා ප්‍රකාශ කරන්නේ මේ ආකාරයෙනි ආකාරයෙන් ස්පුට්නික් ඒක මාත්‍රාවක් හෝ ලබා දීම නරක, අදූරදර්ශී, සදාචාර විරෝධී ක්‍රියාවක් බවයි. ඔහු මේ අදහස ස්ථාන ගණනාවකදී ප්‍රකාශ කර ස්පුට්නික් එන්නත්කරණය අඩාල කිරීමට උත්සාහ දරා ඇත.

ශ්‍රී ලංකාවේ කොවිඩ් රෝගයට එරෙහි එන්නත්කරණය අඩාල කිරීමට දිගින් දිගට කටයුතු කරන මොහුගේ ක්‍රියා කලාපය පිලිබඳ විධිමත් පරීක්ෂණයක් කරන ලෙස රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමය මේ වන විටත් ඉල්ලීමක් කර ඇත. මෙකී වෛද්‍යවරයා හිටපු සෞඛ්‍ය අමාත්‍යවරයෙකුගේ සමීපතමයෙක් බවද පැවසේ.

මේ අතර අදාල පුද්ගලයා එන්නත් පිලිබඳ කමිටුවේ තව දුරටත් රදවා ගැනීම ගැන ජාතික ඖෂධ නියාමන අධිකාරියේ නව සභාපති වෛද්‍ය රසිත විජේවන්ත මහතා ද දැඩි විවේචනයට ලක්ව ඇත.

– repoter

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2022 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress