ඔන්ලයින් (මාර්ගගත) අධ්‍යාපනය – විකල්පයකි
Posted on June 19th, 2021

ආචාර්ය රසන්ජලී අබේවික්‍රම විසිනි Courtesy The Island

අධ්‍යාපනය යනු කෙනෙකුගේ ජීවිතය වැඩිදියුණු කළ හැකි ආයුධයකි. එය සමාජයේ දැනුම ව්‍යාප්ත කිරීමට උපකාරී වන ඉතා වැදගත් මෙවලමක් වන අතර එය අධ්‍යාපනයේ වඩාත්ම කැපී පෙනෙන ප්‍රතිලාභයකි. තවද, එය දැනුම පරම්පරාවෙන් තවත් පරම්පරාවකට මාරු කරන මාධ්‍යයක් ලෙස ක්‍රියා කරයි.

රටක ආර්ථිකය සහ සමාජය නංවාලීමට අධ්‍යාපනය උපකාරී වේ; එබැවින් එය ජාතියක සංවර්ධනයේ සන්ධිස්ථානයකි. ජාතියක තරුණයින්ගේ පෞරුෂය හැඩගස්වන අතරම එය ජනතාවට දැනුම හා කුසලතා ලබා දෙයි. අධ්‍යාපනය සාමාන්‍යයෙන් ආර්ථික ධනය, සමාජ සමෘද්ධිය සහ දේශපාලන ස්ථාවරත්වය යන සමාජයේ පදනම ලෙස සැලකේ. ආර්ථික හා සමාජ තත්ත්වය රඳා පවතින්නේ පුද්ගල අධ්‍යාපනය මත වන අතර එය ජීවන තත්ත්වය කළමනාකරණය කිරීමේදී පුද්ගල හැකියාවන් සඳහා දායක වේ. අධ්‍යාපනයේ මූලික පරමාර්ථය වන්නේ ඔවුන් වැඩ සඳහා සූදානම් කිරීම සහ සුදුසුකම් ලබා ගැනීම, රටක ආර්ථිකය තුළ ඔවුන්ගේ කාර්යභාරය ඉටු කිරීම මෙන්ම සමාජයේ සාරධර්ම හා සදාචාරය ඉගැන්වීමෙන් මිනිසුන් සමාජයට ඒකාබද්ධ කිරීමයි.

දරුවෙකු සඳහා අධ්‍යාපනය නිවසින් ආරම්භ වේ. එය ජීවිත කාලය පුරාම සිදුවන ක්‍රියාවලියක් වන අතර පුද්ගලයෙකුගේ ජීවිතයේ ගුණාත්මකභාවය තීරණය කරයි. අධ්‍යාපනය කෙනෙකුගේ දැනුම සහ කුසලතා වැඩි දියුණු කරන අතර පෞරුෂය සහ ආකල්ප වර්ධනය කරයි. සමාජයේ සාමාජිකයන් ලෙස effectively ප ලදායී ලෙස සහභාගී වීමටත්, හවුල් වටිනාකම් සහ පොදු අනන්‍යතාවය වර්ධනය කිරීමට දායක වීමටත් අවශ්‍ය දැනුම හා කුසලතා සිසුන්ට තිබිය යුතුය.

COVID-19 වසංගතය තවමත් මිනිස් සංහතිය තුළ හොල්මන් කරමින් සිටින අතර එය තවත් මාස පහක් ඇතුළත වසර දෙකක භයානක ගමන අවසන් කරනු ඇත. එය මුළු ලෝකයම සහ ලොව පුරා සිටින සෑම දෙනාගේම ජීවිත වෙනස් කර ඇත. මෙම වෛරසයට අවම වශයෙන් එක් වරක්වත්, ආර්ථික, ශාරීරික හා මානසික වශයෙන් පීඩාවට පත් නොවූ කිසිවෙකු සිටිය නොහැක. මිනිසා අඟහරු ග්‍රහයා වෙත යාමට සැලසුම් කර ඇති අතර, මෙම ක්ෂුද්‍ර ජීවියා කාර්යබහුල වන්නේ පෘථිවියේ සිටින මිලියන ගණනකගේ ජීවිත බිලිගැනීමට සහ මිනිසාට හුස්ම ගැනීමේ නිදහස ඇතුළුව පෘථිවියේ තිබූ සියලු නිදහස උදුරා ගැනීමටය. එය සියලු අංශ හා වෙළඳාමට බලපා ඇති අතර අධ්‍යාපනය වඩාත්ම බලපෑමට ලක් වූ අංශයකි.

මෙම වෛරසය අධ්‍යාපනයට බලපා ඇති ක්‍රම කිහිපයක් තිබේ. දෙමව්පියන් දහස් ගණනකගේ ජීවනෝපායන් අහිමිවීම මූල්‍ය අර්බුදයකට හේතු වී ඇති අතර ඔවුන්ගේ දරුවන්ගේ අධ්‍යාපනය නාටකාකාර ලෙස බලපා ඇත. 2020 මාර්තු මාසයේ සිට බොහෝ කාලයක් පාසල් වසා දමා තිබුණි. අවම වශයෙන් මාස 1 සිට 2 දක්වා, මාස 15 කට වැඩි කාලයක් තිස්සේ අඛණ්ඩව පාසල් යාමට ළමයින්ට නොහැකි විය. සබැඳි අධ්‍යාපනයට මාරුවීම නිසා සම වයස් කණ්ඩායම් සහ ගුරුවරුන් සමඟ ශාරීරිකව සම්බන්ධ වීමට සම්පූර්ණයෙන්ම බාධා ඇති වන අතර, එහිදී ළමයින්ට එකිනෙකා හා ගුරුවරයා සමඟ පමණක් කෘතිමව පෙනෙන තිරයක් හරහා කථා කළ හැකිය. එය ප්‍රාථමික අන්තර්ක්‍රියා සහ මුල් ළමාවිය අධ්‍යාපනය ලබන ළමුන් සඳහා අත්‍යවශ්‍ය වන සැබෑ අන්තර්ක්‍රියාකාරිත්වය සපයන්නේ නැත.

සමහර ළමයින්ට අවම වශයෙන් අදාළ විද්‍යුත් උපකරණ සහ ජාල සම්බන්ධතා සඳහා ප්‍රවේශය ඇති බැවින් මාර්ගගත වේදිකා හරහා යම් දැනුමක් ලබා ගැනීමට තරම් වාසනාවන්ත වේ. කනගාටුවට කරුණ නම්, අඩු ආදායම්ලාභී පවුල්වල ළමයින්ට එවැනි පහසුකම් ලබා ගැනීමට තරම් වාසනාවන්ත නොවීමයි. 2021 වර්ෂය තුළ 1 ශ්‍රේණියේ සිටිය යුතු යැයි කියා සිටි සමහර ළමයින් තවමත් අවම වශයෙන් එක් දිනක්වත් පාසලට නොපැමිණි නමුත් 2022 ශ්‍රේණියේ 1 වන ශ්‍රේණියට ඇතුළත් කර ගැනීම සඳහා දැනටමත් අයදුම්පත් කැඳවා ඇති අතර, එයින් පෙන්නුම් කරන්නේ ඔවුන්ගේ මුල් කාලයේ සිට කොපමණ කාලයක්ද යන්නයි. ළමා අධ්‍යාපනය, නාස්ති වී ඇත. මුල් ළමාවිය අධ්‍යාපනය යනු ඉගෙනීමේ හා ලිවීමේ කුසලතා වර්ධනය කිරීම පමණක් නොව, සම වයස් කණ්ඩායම් සමඟ ක්‍රියාකාරකම්වල යෙදීමෙන් සමාජ සම්බන්ධතාවය සහ සමාජ සංවර්ධනය පිළිබඳව වන බැවින් මෙය ඔවුන් සියල්ලන්ටම අහිතකර ලෙස බලපානු ඇත.

අධ්‍යාපනය ඉගෙනීමේ සංජානන, සමාජ-චිත්තවේගීය හා චර්යාත්මක මානයන් වැඩි කළ යුතුය. කිසිවෙකු අතහැර දමා නැති, සැමට ඇතුළත් කළ හැකි හා සමානව ගුණාත්මක අධ්‍යාපනයක් සහතික කළ යුතුය. පවතින වසංගත තත්වය සමඟ මෙය අභියෝගාත්මක කාර්යයක් බවට පත්ව ඇත. මාර්ගගත අධ්‍යාපනය හොඳම විකල්පය නොවුනත්, මෙම පරම්පරාවේ ළමයින් සඳහා ඇති එකම විකල්පය එයයි. නමුත් ලැප්ටොප්, ඩෙස්ක්ටොප්, ස්මාර්ට් ෆෝන් සහ අන්තර්ජාල සම්බන්ධතා වලට ප්‍රවේශ වීම සම්බන්ධ බොහෝ ප්‍රායෝගික ගැටළු තිබේ. බොහෝ ප්‍රදේශවල ළමයින්ට අන්තර්ජාල සම්බන්ධතා ලබා ගැනීම සඳහා ගස් නැගීමට සිදුවේ. ළමයින්ට මාර්ගගත පන්ති පැවැත්වීම සඳහා ගස් මුදුන්වල පැල්පත් ඉදිකර ඇත. එමනිසා, දරුවන්ගේ අධ්‍යාපනය දිගටම කරගෙන යාම සඳහා වඩා හොඳ හා effective පලදායී ක්‍රම සොයා බැලිය යුතුය.

මේ මොහොතේ මාර්ගගත ඉගෙනීමේ ගැටලුව විසඳීම සඳහා වඩාත් way ප ලදායී ක්‍රමය වන්නේ ටෙලි නාට්‍ය, රූපවාහිනී වැඩසටහන් හෝ වෙනත් විනෝදාස්වාද වැඩසටහන් නැවත නැවත විකාශය කිරීම වෙනුවට උදේ හෝ දහවල් කාලයේදී අධ්‍යාපන වැඩසටහන් විකාශනය කිරීමයි. සියලුම ජාතික රූපවාහිනී නාලිකාවලට මේ සඳහා ක්‍රියා කළ හැකි නම්, එය මාර්ගගත අධ්‍යාපනය හා සම්බන්ධ ගැටළු වලට ප්‍රායෝගික විසඳුමක් ලබා දෙනු ඇත. මේ දිනවල සියලුම දරුවන් නිවසේ සිටින බැවින් එය ඔවුන්ව දැනුවත් කිරීම පමණක් නොව රූපවාහිනියේ නුසුදුසු අන්තර්ගතයන් නැරඹීම නිසා ඔවුන්ගේ මොළයේ වර්ධනයට සිදුවන හානිය අවම කිරීමද කාර්යක්ෂම ක්‍රමයකි. ගුවන්විදුලි මධ්‍යස්ථාන පවා මේ සඳහා උපකාර කළ හැකිය.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2023 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress