රසායනික පොහොර තහනම ආහාර හිඟයට
Posted on July 4th, 2021

ලංකාතිලක / Counterpoint.lk විසිනි අනුග්‍රහය NewsIn.Asia (Google Translation)

කොළඹ, ජූනි 5: සති දෙකකට පෙර පොලොනරුවා දිස්ත්‍රික්කයේ මෙඩිරිගිරා නගරයේ ගොවීන් විරෝධතා දැක්වූහ. ඔවුන්ගේ ගොවිපල වගා කිරීම සඳහා ඔවුන්ගේ පොහොර ප්‍රමාණය ඔවුන්ගේ දේශීය කෘෂිකාර්මික කාර්යාලයෙන් ලබාගෙන නොතිබූ අතර එය ඔවුන්ගේ බෝග අස්වැන්න, ඔවුන්ගේ මූල්‍යය සහ රටේ ආහාර සැපයුමට බලපානු ඇත. මෙම ගොවීන්ට ආඩම්බර කෘෂිකාර්මික උරුමයක් ඇත. රටේ දෙවන පුරාණ රාජධානිය වන පොලෝනරුවා ආහාර වලින් ස්වයංපෝෂිත වූ විට පරක්‍රමබාහු රජුගේ කාලය දක්වා දිව යයි. වර්තමාන පුරෝකථනය රෝස නොවේ. රජය විසින් ආනයනය කිරීම තහනම් කිරීම ක්‍රමයෙන් කෘෂිකාර්මික අංශය යටපත් කරද්දී පොහොර හිඟය වැඩිවෙමින් පවතී.

කෘෂිකාර්මික අංශයේ විශේෂඥයින්ගේ සහ වෘත්තිකයන්ගේ අනතුරු ඇඟවීම් නොතකා සහ බිත්තියේ ලිවීමත් සමඟ ගොවිතැන සඳහා රසායනික ද්‍රව්‍යයෙන් කාබනික පොහොර බවට පරිවර්තනය කිරීමේ තීරණයත් සමඟ රජය බුල්ඩෝස් කරමින් සිටී.

රජය සිය තීරණයට එළඹීමට අපොහොසත් වී ඇත”, රසායනික ද්‍රව්‍යයෙන් කාබනික පොහොර බවට මාරුවීම පිළිබඳව උපදෙස් දෙන සහායකයෙක් පැවසීය. මෙම විශේෂඥයන් පරිවර්තනයට ඇති බිය සඳහා හේතු රාශියක් ඉදිරිපත් කර ඇත. වෙනස සඳහා අවශ්‍ය කාබනික පොහොර ප්‍රමාණය නිෂ්පාදනය කිරීමට ශ්‍රී ලංකාවට නොහැකි වන්නේ කෙසේද සහ අවම වශයෙන් අවුරුදු දෙකක කාලයක් අවශ්‍ය යැයි ඔවුන් පවසන ඒ සඳහා සූදානම් වීමේ lack නතාවය. ඔවුන් සිතන්නේ අනාවැකි පළ කර ඇති හදිසි සංක්‍රාන්තියක සමුච්චිත බලපෑම් අතර ආහාර නිෂ්පාදනයේ අඩුවීමක් සහ එහි ප්‍රති food ලයක් ලෙස ආහාර හිඟයක් ඇතිවිය හැකි බවයි.

කාබනික ගොවිතැනට සම්පූර්ණයෙන්ම පරිවර්තනය කිරීමට අවශ්‍ය කලාපයේ පළමු රට ශ්‍රී ලංකාව නොවේ. 2020 වන විට කාබනික ගොවිතැනට හැරවීමට 2014 දී කැපවූ භූතානයේ ආදර්ශය අංශ විශේෂ experts යෝ පෙන්වා දෙති. වසර ගණනාවකට පෙර සූදානම් වීමත් සමඟ භූතානය 2035 දක්වා ව්‍යාප්ත වූ ඉලක්කය සපුරා ගැනීමට නොහැකි විය. 2019 වන විට භූතානය පරිවර්තනය කර ඇත්තේ 1. 3 ක් පමණි කාබනික ගොවිතැන සඳහා එහි මුළු වගා කළ හැකි භූමියෙන් සියයට. වැඩි වැඩියෙන් අතහැර දමා ඇති කෘෂිකාර්මික ඉඩම් සහ අස්වැන්න අඩුවීමත් සමඟ, ආහාර හිඟය පියවා ගැනීමේදී එය මුහුණට මුහුණ ලා සිටියේය. 2018 දී භූතානය සිය සහල් අවශ්‍යතාවයෙන් සියයට 63 ක් සහ බඩ ඉරිඟු සහ එළවළු අවශ්‍යතාවයෙන් පිළිවෙලින් සියයට 21 සහ 23 ක් ආනයනය කළේය. ඒ හා සමාන ඉරණමක නොවැළැක්විය හැකි බව වළක්වා ගැනීම සඳහා විශේෂඥයන් රජයෙන් ඉල්ලා සිටින්නේ එහි තීරණය ගැන නැවත සිතා බලන ලෙසයි.

මහාචාර්ය බුද්ධ මාරම්බේ පවසන්නේ සියයට සියයක් කාබනිකව ගමන් කිරීම කිසිදු වියදමකින් කළ නොහැකි” බවයි. ඔහු පෙරදේනියා විශ්ව විද්‍යාලයේ බෝග විද්‍යා දෙපාර්තමේන්තුවේ විද්‍යා ist යෙකි. ‘එය කළ නොහැකිය, කෙටිකාලීන, මධ්‍යම හෝ දිගු කාලීනව නොවේ. හරිත සමාජ ආර්ථික ප්‍රතිපත්තියක් සඳහා රජයට අවශ්‍ය කරුණු 20 කින් යුත් සැලැස්මේ එක් කරුණකි. රසායනික පොහොර සඳහා වන සමස්ත තහනම මෙම අරමුණු සාක්ෂාත් කර ගැනීම සඳහා රජයට ලබා දී ඇති අනෙක් කරුණු 19 සමඟ නොගැලපේ.

මහාචාර්ය මාරම්බේ 2030 වන විට සිය කෘෂිකාර්මික භූමියෙන් සියයට 25 ක් පමණක් පරිවර්තනය කිරීමට කැපවී ඇති හරිත ගනුදෙනුවේ කොටසක් ලෙස යුරෝපයේ ආදර්ශය ගනී. එහෙත්, දැන් 2050 දක්වා ව්‍යාප්ත වී ඇති මෙම ඉලක්කය සපුරා ගැනීමට එය අරගල කරමින් සිටී. ‘තාක්‍ෂණික දියුණුව තිබියදීත් යුරෝපය එකවර සියයට සියයක් කාබනිකව නොයන්නේ මෙය ආහාර සුරක්ෂිතතාවයට තර්ජනයක් වනු ඇති බැවිනි.

කාබනික කෘෂිකාර්මික ව්‍යාපාර සඳහා ජාත්‍යන්තර සම්මේලනය (IFOAM) කාබනික කෘෂිකර්මාන්තය සඳහා ප්‍රමිති නියම කරයි. එය සෑම වසරකම සවිස්තර වාර්තාවක් නිකුත් කරයි. 2019 දී නිකුත් කළ නවතම වාර්තාවට අනුව සමස්ත කෘෂිකාර්මික ඉඩම් ප්‍රමාණයෙන් 1.5% ක් පමණක් කාබනික වගාවට සීමා වී ඇත. ගෝලීය වශයෙන් මෙය සමාන වන්නේ හෙක්ටයාර මිලියන 71. 5 ක් සහ ශ්‍රී ලංකාවේ වගා කළ හැකි භූමියෙන් සියයට 2. 5 ක් පමණි.

රසායනික හෝ කාබනික වේවා පොහොර සමඟ ඇති ගැටළුවේ මූලික කාරණය වන්නේ නයිට්‍රජන් වන එහි ප්‍රධාන පෝෂ්‍ය පදාර්ථ වලින් එකක් වන අතර එය නොමැතිව ශාකයේ කොළ කහ පැහැයට හැරේ. පොහොර සාර්ව හා ක්ෂුද්‍ර පෝෂක 18 ක් ඇත. නයිට්‍රජන් වලට අමතරව අනෙකුත් ප්‍රධාන පෝෂ්‍ය පදාර්ථ අතර පොස්පේට්, පොටෑසියම්, කාබන්, හයිඩ්‍රජන් සහ ඔක්සිජන් වේ. හයිඩ්‍රජන් හා ඔක්සිජන් අවශ්‍යතාවය ජලය මගින් සපයනු ලබන අතර, අනෙක් පෝෂ්‍ය පදාර්ථ විශේෂයෙන් එකතු කළ යුතුව ඇත්තේ වසර ගණනක් වගා කිරීම හා නැවත වගා කිරීම පසෙහි පෝෂ්‍ය පදාර්ථ අඩුවී ඇති බැවිනි.

‘මිනිස්සු මගෙන් අහනවා අපි සිංහරාජා රක්ෂිතයේ පසට පොහොර එකතු නොකරන්නේ ඇයි කියා. මම ඔවුන්ට කියනවා එහි ඇති ඉඩම නැවත ලබා ගැනීම අවශ්‍ය නොවන බවත් එයින් කිසිවක් ඉවතට නොගන්නා බවත්. එබැවින් එය නැවත යථා තත්ත්වයට පත් වේ ’, මහාචාර්ය මාරම්බේ පැහැදිලි කරයි.

රසායනික පොහොරවල නයිට්‍රජන් ඇති ප්‍රධාන ප්‍රභවය යූරියා වන අතර එය නිෂ්පාදිතය අනුව ඛනිජ තෙල් වන අතර නයිට්‍රජන් වේගයෙන් නිකුත් කරයි. යූරියා කිලෝග්‍රෑම් සියයක් නයිට්‍රජන් කිලෝග්‍රෑම් 46 ක් නිපදවයි. ගව ගොම වැනි ශාක හා සත්ව ද්‍රව්‍ය වලින් සමන්විත කාබනික පොහොර සමඟ නයිට්‍රජන් ප්‍රතිශතය 1 ත් 3 ත් අතර වන අතර එමඟින් ශාකයට අවශ්‍ය පෝෂ්‍ය පදාර්ථ ලබා දීමට අවශ්‍ය නයිට්‍රජන් ප්‍රමාණයක් ලබා දේ. නයිට්‍රජන් ද කළමනාකරණය කිරීමට අපහසු පෝෂ්‍ය පදාර්ථයකි. එහි යෙදුම පාලනය කර නිසි වේලාවට එය පසෙන් අවශෝෂණය කර ගැනීමේ සැලැස්ම සඳහා කළ යුතුය.

කෘෂිකර්ම දෙපාර්තමේන්තුවට අනුව, වගා කිරීම පමණක් කාබනික විය යුතුය

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2022 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress