පොහොර තහනම සහ ආර්ථික අර්බුදය
Posted on July 15th, 2021

ආචාර්ය සී. වීරත්න උපුටා ගැන්ම The Island (A Translation)

රටක ආර්ථිකයේ තත්වය සාධක ගණනාවකින් පෙන්නුම් කරයි. වර්ධන වේගය, වෙළඳ හිඟය (TD), විනිමය අනුපාතය (රු. / ඇමරිකානු ඩොලර්) සහ ජාත්‍යන්තර බාහිර ණය ඒ අතර වේ. ශ්‍රී ලංකාවේ වර්ධන වේගය 2015 න් පසු පහත වැටී ඇත. එය 2016 දී 4.5% වූ අතර  2017 දී 3.1% දක්වා අඩු වී 2020 දී එය -3.6% දක්වා පහත වැටී ඇත. වෙළඳ හිඟයේ (අපනයන හා ආනයන අතර වෙනස – ටීඩී) අඩුවීමක්ද පෙන්නුම් කරන අතර වර්තමානයේ එය පවතින්නේ – ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 6.1 ක් ලෙස ය.  2010දී ඇමරිකානු ඩොලරය රු. 111 වූ විනිමය අනුපාතය 2020 දී රු.  186 ක් දක්වා අඛණ්ඩව ඉහල ගොස් ඇත. දැනට එය රු. 200 වේ. 2020 අවසානයේ දී ඉතිරිව ඇති බාහිර ණය ප්‍රමාණය ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 49.2 කි. මෙම සංඛ්‍යාලේඛනවලින් පෙනී යන්නේ ශ්‍රී ලංකාව පෙර නොවූ විරූ ආර්ථික අර්බුදයක් කරා ගමන් කරමින් සිටින බවයි.

ශ්‍රී ලංකාවේ සහ වෙනත් තැන්වල සිදු කරන ලද පර්යේෂණ අධ්‍යයනවලින් පෙනී යන්නේ අකාබනික පොහොර යෙදීමෙන් බෝගවල වර්ධනය හා අස්වැන්න වැඩි වන බවයි. පොහොර හා පළිබෝධනාශක ආනයනය කිරීම තහනම් කිරීමට රජය මෑතකදී ගත් තීරණය රටේ බෝග නිෂ්පාදනය අඩාල කිරීමටත් සියලු භෝගවල අස්වැන්න අඩුවීමටත් ඉඩ තිබේ. වර්තමානයේ ශ්‍රී ලංකාවේ සාමාන්‍ය වී නිෂ්පාදනය හෙක්ටයාරයකට ටොන් 4 ක් පමණ වන අතර යූරියා වැනි අකාබනික පොහොර නිවැරදි වේලාවට යොදා නොගන්නේ නම් මෙය අඩු වනු ඇත. දැනටමත් සමහර ප්‍රදේශවල වී ගොවීන් තම යල බෝග සඳහා අවශ්‍ය පොහොර නොමැති බවට පැමිණිලි කරති. මෙම තත්වය අඛණ්ඩව පැවතුනහොත් සහල් ඇතුළු දේශීය බෝග නිෂ්පාදනය අඩුවනු ඇති අතර සහල්, ධාන්‍ය ආදිය ආනයනයද ඉහළ යයි.

වර්තමානයේදී පවා වාර්ෂිකව අපි ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියන 2 කට ආසන්න ප්‍රමාණයක් ආහාර ආනයනය සඳහා වියදම් කරමු. ආහාර ආනයනය සඳහා වන වියදම් වැඩිවීම රටේ වර්තමාන ආර්ථික හා සමාජ ගැටලු උග්‍ර කරනු ඇත. දේශීය ආහාර නිෂ්පාදනය අඩු කිරීම රටේ ආහාර සුරක්ෂිතතාවයට බලපාන අතර වර්තමානයේ අප අත්විඳින ආහාර මිල ඉහළ යාමද ඒ හා ඇතිවන බලපෑමකි. ඵලදායිතාවයේ අඩුවීම නිසා ගොවීන් දුප්පත් වන අතර එමඟින් ඔවුන්ගේ මිලදී ගැනීමේ හැකියාව අඩු කිරීම, දේශීය කර්මාන්ත කෙරෙහි බලපාන අතර එමඟින් රැකීරක්ෂා හිඟය ඉහළ යනු ඇත.ශ්‍රී ලංකාවේ ගොවීන් මිලියනයක් පමණ සිටින අතර ඔවුන්ගේ ආදායම පහත වැටෙන විට එය ඔවුන්ගේ ජීවන තත්වයට, ඔවුන්ගේ සෞඛ්‍යයට හා දරුවන්ගේ අධ්‍යාපනයටද බරපතල ලෙස බලපානු ඇත.

විශ්වවිද්‍යාල ශාස්ත්‍රාලය, කෘෂිකර්ම දෙපාර්තමේන්තුව, අපනයන කෘෂිකර්ම දෙපාර්තමේන්තුව යනාදිය නියෝජනය කරන පාංශු විද්‍යා විද්‍යාඥයින් ඇතුළත්ශ්‍රී ලංකාවේ පාංශු විද්‍යා සංගමය (SSSSL) කාබනික පොහොර දෙසට මාරුවීමට යෝජිත පියවර පිළිබඳව ජනාධිපති ගෝතබයා රාජපක්ෂ මහතා වෙත ලිපියක් යවමින් සිය කනස්සල්ල පළ කර තිබේ.  SSSSL ට අනුව, අකාබනික පොහොර ආනයනය කිරීම තහනම් කිරීම බෝග අංශයට විනාශකාරී බලපෑම් ඇති කරනු ඇති බව පුරෝකථනය කර ඇත.

ශ්‍රී ලංකා කෘෂිකාර්මික ආර්ථික විද්‍යා සංගමය (SAEA) යනු ශ්‍රී ලංකාවේ කෘෂිකාර්මික ආර්ථික විද්‍යාඥයින් නියෝජනය කරන වෘත්තීය ආයතනයයි. රසායනික පොහොර හා පළිබෝධනාශක සඳහා නිසි ආදේශක නොමැති විට,  අඩු අස්වැන්නකින් විය හැකි අලාභ නිසා විශාල ආර්ථික අලාභයක් SAEA ද පුරෝකථනය කරයි. ආහාර සුරක්ෂිතතාව, ගොවිපල ආදායම, විදේශ විනිමය ඉපැයීම් සහ ග්‍රාමීය දරිද්‍රතාවයට ක්ෂණික අහිතකර බලපෑම් අනර්ථදායක විය හැකිය.

අපගේ වාර්ෂික තේ වලින් අපනයන ආදායම ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියනයක් පමණ වන අතර අකාබනික පොහොර නොලැබීම ද තේ නිෂ්පාදනය අඩු කරනු ඇති අතර එමඟින් අපනයන ආදායම පහත වැටෙනු ඇති අතර එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස දැනට ඇති ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියන 6.1ක වෙළඳ හිඟය ඉහළ යනු ඇත. යූරියා වැනි පොහොර නොලැබීම තේ නිෂ්පාදනයට මෙන්ම වතු කම්කරුවන්ගේ ආදායමට ද බලපානු ඇත. තේ වෙළෙඳුන්ගේ සංගමයේ සභාපතිවරයා පවසන පරිදි ශ්‍රී ලංකා තේ කර්මාන්තයේ ප්‍රධාන වෙළඳපොලවල් අහිමි වනු ඇත.

ශ්‍රී ලංකාවේ සමස්ත තේ නිෂ්පාදනයෙන් 70% ක් පමණ ලැබෙන්නේ තේ කුඩා හිමියන්ගෙනි. මෙම අංශය හෙක්ටයාර 138,900 ක් ආවරණය වන පරිදි තේ ඉඩම් හිමියන් 500,000 ක් පමණ වේ. ශ්‍රී ලංකා තේ හිමියන්ගේ සම්මේලනයේ සභාපතිවරයාට අනුව පොහොර හිඟය නිසා තේ නිෂ්පාදනය 2021 අවසන් වන විට 30% කින් ද 2022 මාර්තු වන විට 50% කින් ද පහත වැටෙනු ඇත. මෙය තේ කුඩා හිමියන්ගේ ආදායම අඩු කිරීමට හේතු වන අතර එය තේ කර්මාන්තය මත යැපෙන මිලියන 1.5 කට ආසන්න පුද්ගලයින්ට බලපානු ඇත. ඔවුන්ගේ ආදායම අඩු කිරීම ඔවුන්ගේ පවුල්වල ජීවන තත්ත්වය සහ සෞඛ්‍යයට සහ ඔවුන්ගේ දරුවන්ගේ අධ්‍යාපනයට බලපානු ඇත.

මේ අනුව, පොහොර තහනම් කිරීම රටේ ආර්ථිකයට කලහැකි විනාශකාරී බලපෑම් ඇති කරයි. පොහොර හා පළිබෝධනාශක ආනයනය කිරීම තහනම් කිරීමේ බරපතලකම ආණ්ඩුවේ සිටින අය නොදැන සිටි බව පෙනේ. අකාබනික පොහොර සහ වෙනත් කෘෂි රසායන ආනයනය කිරීම තහනම් කිරීමේ සියලු ප්‍රතිවිපාක අදාළ බලධාරීන් විසින් බැරෑරුම් ලෙස සලකා බලා සුදුසු පියවර ගැනීම අත්‍යවශ්‍ය වේ. එසේ නොවුවහොත්, රට විනාශමුඛයට පත්වනු ඇත.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2022 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress